تحلیل ارز دیجیتالتحلیل تکنیکال ارز دیجیتال

تحلیل بیت کوین، مشاهده نمودار و آخرین تحلیل های تکنیکال BTC

معامله تعهدی

بیت ‌کوین (BTC) به‌عنوان اولین ارز دیجیتال رسمی جهان شناخته می‌شود. تاریخچه عملکرد این رمزارز نشان داده که مستعد نوسانات شدیدی است و از این رو، علاقه‌مندان به خرید و فروش بیت کوین بهتر است به‌روزترین تحلیل‌ها و داده‌های قیمتی BTC را در اختیار داشته باشند. در این صفحه، تیم ترید و تحلیل صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس به‌صورت روزانه تحلیل بیت کوین همراه با بررسی داده‌های کلان اقتصادی، تغییرات آنچین و فاندامنتال بیت کوین را به‌منظور آگاهی بیشتر شما کاربران عزیز منتشر می‌کند. همچنین می‌توانید جهت مشاهده نمودار لحظه‌ای این رمزارز، به صفحه خرید بیت کوین مراجعه کنید.

فهرست مطالب تحلیل بیت کوین

نمودار تحلیل تکنیکال بیت کوین

تحلیل تکنیکال بیت کوین زمانی معتبر خواهد بود که بازار اثرات اخبار و عوامل فاندامنتال موجود را دریافت کرده باشد و نشان دهد که سطح فعلی قیمت ارز دیجیتال بیت کوین، طبق فاکتورهای موجود تعیین شده است. معامله‌گران ارزهای دیجیتال عموماً با استفاده از تحلیل تکنیکال و روانشناسی بازار، سناریوهای مختلفی را برای بیت کوین تعریف می‌کنند و معتقدند که تاریخ در نمودار قیمت ارزهای دیجیتال تکرار می‌شود. تحلیل بیت کوین به سرمایه‌گذاران کمک کرده تا الگوها و روندهای بازار را شناخته و آینده قیمت را پیش‌بینی کنند و طبق آن، موقعیت معاملاتی و سرمایه‌گذاری مناسبی را پیدا کنند.

نمودار تحلیل تکنیکال بیت کوین


تحلیل بیت کوین و بررسی تغییرات در نمودار BTC؛ ۳ تیر

به گزارش واحد ترید و تحلیل صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس، بیت کوین (Bitcoin / BTC) طی یک هفته اخیر شاهد خروج سنگین سرمایه از بازار ETF های اسپات خود بود و به یک کف یک‌ماهه رسید. حال پادشاه کوین‌ها یک تقویم اقتصادی شلوغ و مهم دیگر را در هفته میلادی پیش رو دارد که دیدگاه بهتری به سرمایه‌گذاران در مورد تغییرات نرخ بهره فدرال رزرو در نشست ماه سپتامبر می‌دهد.

بر اساس داده‌های وب‌سایت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) هنگام نگارش این متن، بیت کوین در سطح ۶۴,۳۵۲ دلار در بازارها معامله می‌شود و نسبت به ۲۴ ساعت گذشته، تغییر قابل توجهی در قیمت نداشته است.

مارکت کپ کل بازار (Crypto Total Market Cap)۲.۲۹۸ تریلیون دلار
مارکت کپ بیت کوین (BTC Market Cap)۱.۲۶۹ تریلیون دلار
دامیننس بیت کوین (BTC.D)۵۵.۲۲ درصد
دامیننس تتر (USDT.D)۴.۹۱ درصد
مهم‌ترین مقاومت۶۹,۰۰۰ دلار
مهم‌ترین حمایت ۶۰,۰۰۰ دلار
عملکرد شاخص‌های مهم در تحلیل امروز بیت کوین

تحلیل فاندامنتال بیت کوین امروز

بیت کوین در پی تشدید خروجی‌ها و فروش در محصولات سرمایه‌گذاری کریپتویی و ETF های اسپات، به سطح ۶۳,۳۷۹ دلار رسید که یک کف یک‌ماهه برای رهبر ارزهای دیجیتال محسوب می‌شد. طی یک هفته گذشته، ETF های اسپات بیت کوین شاهد خروج ۷۳۰ میلیون دلار سرمایه بودند. این کاهش قیمت، گریبان آلت کوین‌های بازار را نیز گرفت.


پلتفرم اسپات‌آنچین (Spotonchain) در گزارش خود نوشت که این خروجی‌ها نشان از کاهش علاقه سرمایه‌گذاران سازمانی و همچنین شخصی به خرید بیت کوین دارد. در میان کمپانی‌های صادرکننده ETF اسپات بیت کوین، گری‌اسکیل (GrayScale) و فیدلیتی (Fidelity) بیشترین فروش‌ها را داشتند. برخی کارشناسان معتقدند تقویم اقتصادی ایالات متحده در هفته پیش رو ممکن است فشارهای بیشتری را بر قیمت وارد کند و از طرفی دیگر، ETF های اسپات اتریوم نیز می‌توانند جو بازار رمزارزها را بهبود بخشند.

etf اسپات بیت کوین
جریان ورود خروج سرمایه در ETF های اسپات بیت کوین در بازه‌های یک‌ماه – Spotonchain

نکته جالب این‌جا است که در این بحبوحه، کمپانی مایکرواستراتژی (MicroStrategy) که بزرگ‌ترین شرکت تجاری هولدر بیت کوین محسوب می‌شود، بین روزهای ۲۷ آوریل تا ۱۹ ژوئن (۸ اردیبهشت تا ۳۰ خرداد ماه) ۱۱,۹۳۱ واحد بیت کوین دیگر به ارزش ۷۸۶ میلیون دلار خریداری کرده است. میانگین قیمت خرید بیت کوین برای مایکرواستراتژی ۶۵,۸۸۳ دلار برآورد شده و هزینه این خریدها، از طریق فروش اوراق بهادار قابل تبدیل (Convertible Notes) این کمپانی تامین شده است.


مایکل سیلور، مدیرعامل مایکرواستراتژی، علی‌رغم کاهش‌های اخیر بیت کوین همچنان دیدگاهی صعودی در برابر این رمزارز دارد. وی با انتشار جدولی از عملکرد رهبر ارزهای دیجیتال و سایر دارایی‌های قابل معامله، نشان داد که بازده سالانه (Annualized Return) بیت کوین از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۴ به‌طور میانگین ۱۴۸.۹ درصد بوده و این در حالی است که این آمار برای شاخص نزدک (Nasdaq 100)، تنها ۱۸.۶ درصد بوده است.


در جایی دیگر، داده‌های پلتفرم تحلیل‌گر آنچین سنتیمنت (Santiment) نشان می‌دهد موجودی بیت کوین در صرافی‌های ارز دیجیتال، طی شش ماه اخیر تا ۲۷ درصد کاهش یافته است. معمولاً کاهش موجودی یک دارایی در پلتفرم‌های معاملاتی، یک فاکتور صعودی برای قیمت محسوب شده و فشار فروش آن را محدود می‌کند.


طی همین بازه و بر اساس عملکرد شاخص سود و زیان تحقق‌یافته (Realized Profit/Loss)، هولدرهای بیت کوین دائماً مشغول برداشت سود بوده‌اند. طی شش ماه اخیر، این شاخص آنچین چندین مرتبه صعود را تجربه کرده که یعنی سرمایه‌گذاران به سودهای واقعی در دارایی‌های خود و بالاتر از قیمت خرید رسیده‌اند. اما علی‌رغم این فروش‌ها و برداشت سود، موجودی بیت کوین در صرافی‌ها کاهش داشته و تا به امروز، سطح ۶۳,۰۰۰ دلار را به‌عنوان یک حمایت برای خود حفظ کرده است.

بیت کوین در صرافی
عملکرد شاخص سود و زیان تحقق‌یافته و موجودی بیت کوین در صرافی‌ها در برابر قیمت – Santiment

اما پلتفرم اینتودِبلاک (IntoTheBlock) در آخرین گزارش خود نوشت که این شرایط ممکن است تغییر کند و این احتمال وجود دارد که هولدرهای بیت کوین، فروش و برداشت سود خود را ادامه دهند؛ علت هم این‌جا است که هم‌اکنون ۸۲ درصد از کیف پول‌های بیت کوین در ناحیه سود قرار دارند و فقط ۱۵ درصد از تمام آدرس‌های این رمزارز، شاهد زیان تحقق‌نیافته (Unrealized Loss) هستند.


بر اساس شاخص میانگین ورود و خروج پول در قیمت یا “IOMAP” بیت کوین، حمایت مهم بیت کوین در سطح ۶۳,۴۲۶ دلاری قرار دارد و چنانچه قیمت به زیر این سطح برسد، ممکن است روند نزولی خود را حتی تا ناحیه ۴۶,۰۰۰ دلاری ادامه دهد.

iomap بیت کوین
وضعیت شاخص IOMAP بیت کوین و سفارش‌های خرید و فروش – IntoTheBlock

با همه این‌ها، در حال حاضر نگرانی فعالان بازارهای مالی در مورد سیاست‌های پولی فدرال رزرو به‌ویژه در جلسه ماه سپتامبر (شهریور ماه) است که سطح تقاضا برای بیت کوین و سایر دارایی‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در این جلسه قرار است نرخ بهره اعلام شود که دیدگاه‌های ضدو‌نقیضی پیرامون کاهش یا عدم تغییر این شاخص وجود دارند.


در هفته میلادی پیش رو نیز، شاخص‌های اقتصادی آمریکا از جمله اطمینان مصرف‌کننده (Consumer Confidence)، درآمدهای شخصی (Personal Income) و هزینه‌های کسب و کارها (Outlays Report)، می‌توانند اثرات قابل توجهی بر جریان ورود و خروج سرمایه در ETF های اسپات بیت کوین و در نتیجه روند قیمت این رمزارز بگذارند. کاهش در این شاخص‌ها، انتظارات از کاهش نرخ بهره در جلسه‌های بعدی فدرال رزرو را بیشتر خواهد کرد که برای بیت کوین، در نقش فاکتوری مثبت ظاهر می‌شود.

تحلیل تکنیکال بیت کوین

بیت کوین در نمودار ۱ روزه، پایین‌تر از میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه (۵۰D EMA) معامله می‌شود، اما همچنان بالاتر از میانگین متحرک نمایی ۲۰۰ روزه (۲۰۰D EMA) خود قرار دارد. از این رو، می‌توان گفت این اندیکاتورها در کوتاه‌مدت سیگنال نزولی و در بلندمدت سیگنال صعودی برای قیمت ارسال می‌کنند.

تحلیل بیت کوین در تایم فریم 1 روزه
تحلیل بیت کوین در تایم فریم ۱ روزه – TradingView

حال در صورتی که قیمت در میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه یک شکست صعودی را رقم زند، می‌تواند به‌سمت مقاومت ۶۹,۰۰۰ دلاری یک حرکت جدید را آغاز کند. عبور از این مقاومت، بیت کوین را در مسیر رشد تا سقف تاریخی ۷۳,۷۷۷ دلاری قرار خواهد داد.


اما از طرفی دیگر، کاهش قیمت به زیر حمایت ۶۴,۰۰۰ دلاری و بستن کندل روزانه پایین‌تر از آن، می‌تواند منجر به ریزش قیمت تا حمایت ناحیه ۶۰,۰۰۰ دلار شود. شاخص قدرت نسبی ۱۴ روزه (۱۴D RSI) بیت کوین در این تایم فریم، در سطح ۳۷.۴۰ واحدی قرار دارد که تایید سناریوهای نزولی قیمت را محتمل‌تر نشان می‌دهد.


در نمودار ۴ ساعته بیت کوین، قیمت یک نقطه پیوت (Pivot) در سطح ۶۴,۳۹۵ دلار پیدا کرده که نقش مهمی در جهت حرکت بعدی این رمزارز ایفا می‌کند. بستن کندل‌های ۴ ساعته پایین‌تر از این سطح قیمت، وضعیت بازار بیت کوین را در کوتاه‌مدت نزولی نگه خواهد داشت.

تحلیل بیت کوین در تایم فریم 4 ساعته
تحلیل بیت کوین در تایم فریم ۴ ساعته – TradingView

در سناریوی صعودی بیت کوین در این تایم فریم، سطوح مقاومتی قیمت به‌ترتیب ۶۵,۱۳۹ دلار، ۶۵,۵۶۸ دلار و ۶۵,۶۰۰ دلار برآورد شده‌اند. این یعنی که بیت کوین با رسیدن به این سطوح، ممکن است شاهد تشدید فشار فروش باشد. در سناریوی نزولی بیت کوین هم، حمایت‌های قیمت در سطوح ۶۴,۲۹۰ دلار، ۶۳,۴۳۷ دلار و ۶۲,۸۷۰ دلار قرار دارند.


از این رو، خریداران بازار ممکن است در این سطوح حمایتی به خرید بیت کوین مشغول و مانع از کاهش بیشتر قیمت شوند. میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه در نمودار ۴ ساعته، در سطح ۶۵,۵۶۸ دلار قرار دارد که چشم‌انداز قیمت را نزولی نشان می‌دهد. شاخص RSI نیز به سطح ۴۲.۵۵ واحدی رسیده که می‌توان گفت وضعیت قیمت از این لحاظ، تقریباً خنثی دیده می‌شود.


همان‌طور که در نمودار بالا پیدا است، شکست نزولی قیمت به زیر الگوی مثلث متقارن (Symmetrical Triangle) احتمال فروش بیشتر بیت کوین را سیگنال می‌دهد. از این رو، مادامی که قیمت پایین‌تر از ناحیه ۶۴,۶۰۰ دلاری معامله شود، نمی‌توان امید به رشد آن داشت.


تحلیل بیت کوین و بررسی تغییرات در نمودار BTC؛ ۳۱ خرداد

به گزارش واحد ترید و تحلیل صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس، بیت کوین (Bitcoin / BTC) در بحبوحه افزایش معاملات آربیتراژ این رمزارز و کاهش حجم معاملات در صرافی‌های اسپات، به یک نقطه تعادل میان خریداران و فروشنگان رسیده و به‌همین دلیل، قیمت روندی خنثی را طی می‌کند. داده‌های آنچین می‌گویند اکنون پتانسیل یک جهش صعودی برای رهبر ارزهای دیجیتال دیده می‌شود و در اندیکاتورهای تکنیکال بیت کوین نیز، سیگنال‌هایی صعودی به‌چشم می‌خورند.


بر اساس داده‌های وب‌سایت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) هنگام نگارش این متن، بیت کوین در سطح ۶۵,۴۳۲ دلار در بازارها معامله می‌شود و نسبت به ۲۴ ساعت گذشته، ۰.۲۱ درصد کاهش قیمت داشته است.

مارکت کپ کل بازار (Crypto Total Market Cap)۲.۳۴۶ تریلیون دلار
مارکت کپ بیت کوین (BTC Market Cap)۱.۲۹۶ تریلیون دلار
دامیننس بیت کوین (BTC.D)۵۵.۲۴ درصد
دامیننس تتر (USDT.D)۴.۸۰ درصد
مهم‌ترین مقاومت۶۹,۰۰۰ دلار
مهم‌ترین حمایت ۶۰,۰۰۰ دلار
عملکرد شاخص‌های مهم در تحلیل امروز بیت کوین

تحلیل فاندامنتال بیت کوین امروز

بیت کوین از تاریخ ۱۷ می (۲۸ اردیبهشت) تا کنون، بین مقاومت ۷۲,۰۰۰ دلاری و حمایت ۶۰,۰۰۰ دلاری مشغول نوسان بوده و چندین مرتبه نیز، برای شکست سقف تاریخی ۷۳,۷۷۷ دلاری خود تلاش کرده است. پلتفرم تحلیل‌گر آنچین گلسنود (Glassnode) طی گزارشی نوشت روند خنثی قیمت به‌ویژه طی چند هفته اخیر، به‌دلیل افزایش استفاده معامله‌گران از استراتژی آربیتراژ (Arbitrage) بیت کوین بوده است که شامل خرید بیت کوین در بازارهای اسپات (Spot) و بازکردن همزمان یک قرارداد شورت (Short) در بازارهای فیوچرز (Futures) می‌شود.


داده‌های پلتفرم فارساید اینوسترز (Farside Investors) و کوین‌شرز (CoinShares) نشان می‌دهند طی هفته‌ای که در تاریخ ۷ ژوئن (۱۸ خرداد) به‌پایان رسید، ETF های اسپات بیت کوین خریدها و سرمایه‌های سنگین جدیدی را تجربه کردند اما علی‌رغم این موضوع، قیمت همچنان به روند خنثی خود ادامه داد و این سوال را به‌وجود آورده که چرا این خریدهای بیت کوین، اثرات خود را بر قیمت نگذاشتند؟!


گلسنود در این باره نوشت که هجوم معامله‌گران به معاملات آربیتراژ بیت کوین یعنی خرید در بازار ETF های اسپات و بازکردن موقعیت‌های شورت در بورس شیکاگو (CME)، باعث شده اثرات مثبت خرید بیت کوین بر روی قیمت این رمزارز خنثی شوند. این‌طور که پیدا است، این شرایط همچنان در بازار پابرجا است.


در راستای این موضوع، پلتفرم گلسنود شاخص اختلاف مجموع حجم معاملات (Cumulative Volume Delta) یا همان CVD بیت کوین در بازارهای اسپات را مورد بررسی قرار داد که نشان‌دهنده تمایل کلی سفارش‌بردارها و سفارش‌گذارها (Maker / Taker) در سفارش‌های خرید و فروش بیت کوین است و رقم این شاخص، به دلار آمریکا نمایش داده می‌شود.

cvd بیت کوین
وضعیت شاخص CVD بیت کوین و دوره‌های خرید و فروش در بازار – Glassnode

گلسنود نوشت در حال حاضر تمایل اصلی بازار فعلاً به‌سمت فروش بیت کوین بوده که با تعادل میان عرضه و تقاضا در این بازار تقریباً هم‌خوانی داشته و باعث شده قیمت روندی خنثی داشته باشد.


این پلتفرم در ادامه گزارش خود نوشت که علی‌رغم این رنج‌زنی بیت کوین، هولدرهای این رمزارز هنوز شاهد ۱۲۰ درصد سود در سطوح فعلی قیمت هستند. اما پس از رسیدن قیمت به سقف تاریخی جدید خود، میزان انتقال کوین‌ها و پردازش تراکنش‌ها در شبکه کاهش بسیار زیادی داشته‌اند. این مسئله نشان‌دهنده کاهش تمایل معامله‌گران برای خرید و فروش بیت کوین و عدم قطعیت فعالان بازار در مورد عملکرد آینده قیمت است.


داده‌های پلتفرم کوین مارکت کپ هم نشان می‌دهند هنگام عبور بیت کوین از سقف تاریخی ۶۹,۰۰۰ دلاری، حجم معاملات روزانه این رمزارز ۱۰۲.۳ میلیون دلار بوده که طی روزهای جاری با یک کاهش ۶۱.۵ درصدی، به ۳۹.۵ میلیون دلار رسیده است. گلسنود می‌گوید این آمار با داده‌‌های آنچین بیت کوین کاملاً هم‌خوانی داشته و ظاهراً جذابیت معامله بیت کوین در ماه‌های جاری، برای معامله‌گران کم شده است.


به‌علاوه، پلتفرم اینتودِبلاک (IntoTheBlock) نیز طی یکی از آخرین گزارشات خود تلاش کرد تا این عدم قطعیت و اصطلاحاً بن‌بست میان خریداران و فروشندگان بیت کوین را توضیح دهد. شاخص میانگین ورود و خروج پول در قیمت یا “IOMAP” بیت کوین، نشان می‌دهد که قیمت هم‌اکنون بین دو سطح فوق‌العاده مهم قرار گرفته است.

iomap بیت کوین
شاخص IOMAP بیت کوین و خرید و فروش‌های انجام‌شده در سطوح مختلف – IntoTheBlock

با توجه به این شاخص، بیت کوین یک حمایت بسیار قوی در ناحیه تقاضا (Demand Zone) بین سطوح ۶۱,۰۰۰ دلار تا ۶۵,۰۰۰ دلار دارد و در گذشته، ۸۰۷,۸۳۰,۰۰۰ واحد BTC در این ناحیه توسط ۲.۶۱ میلیون آدرس کیف پول خریداری شده است. اما بالاتر از این منطقه، یک ناحیه عرضه (Supply Zone) متراکم بین سطوح ۶۵,۱۰۰ دلار تا ۷۲,۵۰۰ دلار وجود دارد که در نقش یک ناحیه مقاومتی قدرتمند برای قیمت عمل می‌کند.

در این ناحیه ۲.۹۴ میلیون واحد بیت کوین، توسط تقریبا ۵.۲ میلیون آدرس کیف پول خریداری شده‌اند. گلسنود در این باره می‌گوید علی‌رغم این‌که تقاضای زیاد برای خرید بیت کوین توانسته فشار فروش این رمزارز در بازارها را جذب و خنثی کند، برای ادامه روند صعودی و رشد قیمت کافی نبوده است.


در جایی دیگر اما، پلتفرم سنتیمنت (Santiment) نشانه‌هایی مبنی برای یک جهش صعودی کوتاه‌مدت برای ۱۰ رمزارز برتر بازار مشاهده کرده است. شاخص نسبت ارزش بازار به ارزش تحقق‌یافته یا همان MVRV کل بازار در نمودار ۳۰ روزه، سیگنال‌هایی صعودی برای این رمزارزها به‌ویژه بیت کوین، اتریوم، کاردانو، ریپل، دوج کوین و تون کوین نشان می‌دهد.

mvrv بیت کوین
عملکرد شاخص MVRV برای بیت کوین و چندین آلت کوین – Santiment


شاخص MVRV که در واقع واکنش سرمایه‌گذاران در نوسانات قیمت نسبت به قیمت تمام‌شده خرید (Cost Basis) آن‌ها را نشان می‌دهد و هنگامی که به ناحیه منفی خود وارد می‌شود، به این معنی است که ارز دیجیتال مورد نظر کمتر از ارزش خود در بازار قیمت‌گذاری شده است. همچنین، سنتیمنت نوشت که با توجه به میزان سود معامله‌گران در سطح بازارهای ارز دیجیتال، تمامی رمزارزها هم‌اکنون کمتر از واقعیت قیمت‌گذاری شده‌اند (Undervalued).

با توجه به نمودار بالا، تقریباً تمامی ارزهای مذکور شاهد کاهش همزمان شاخص ۳۰ روزه MVRV و تعداد آدرس‌های فعال در شبکه‌های خود هستند. رقم این شاخص برای بیت کوین، به ناحیه ۴- درصدی رسیده که وضعیت قیمت را تقریباً صعودی نشان می‌دهد که در صورت تداوم این شرایط برای شاخص MVRV، احتمال رشد قیمت بیشتر می‌شود.

تحلیل تکنیکال بیت کوین

بیت کوین در نمودار ۱ روزه، در روز دوشنبه با رسیدن به مقاومت هفتگی ۶۷,۱۴۷ دلاری دچار کاهش شد و اکنون در نزدیکی سطح ۵۰ درصدی فیوناچی بازگشتی در ناحیه ۶۵,۰۰۰ دلاری معامله می‌شود. رمزارز برتر در حال حاضر در یک محدوده مقاومت با کف ۵۶,۵۲۳ دلار و سقف ۷۲,۰۰۰ دلاری قرار دارد.

تحلیل بیت کوین در تایم فریم 1 روزه
تحلیل بیت کوین در تایم فریم ۱ روزه – TradingView

اکنون در صورتی که بیت کوین جهش صعودی مذکور را رقم زند، می‌تواند طی یک رشد ۴ درصدی تا مقاومت ۶۷,۱۴۷ دلاری رشد داشته باشد. شاخص قدرت نسبی (Relative Strength Index / RSI) و اسیلاتور آسام (Awesome Oscillator / AO) بیت کوین نیز، احتمال تایید این سناریو را نشان می‌دهند. در صورتی که خریداران به فعالیت‌های خود ادامه دهند و جو بازار مثبت باشد، بیت کوین می‌تواند رالی (حرکت صعودی / Rally) خود را تا هدف بعدی در ۷۱,۲۸۰ دلار ادامه دهد.


اما چنانچه بیت کوین مجدداً دچار کاهش قیمت شود و کندل روزانه خود را پایین‌تر از حمایت ۶۰,۸۰۰ دلاری ببندد، سناریوی صعودی مذکور نامعتبر خواهد شد و می‌تواند ادامه این مسیر تا حمایت هفتگی ۵۸,۳۷۵ دلاری را در پی داشته باشد.


در نمودار زیر پیدا است که قیمت پایین‌تر از میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه (۵۰D EMA)، اما بالاتر از این اندیکاتور در دوره ۲۰۰ روزه (۲۰۰D EMA) معامله می‌شود. از این رو، می‌توان گفت بیت کوین از این اندیکاتورها در کوتاه‌مدت سیگنال نزولی و در بلندمدت سیگنال صعودی دریافت می‌کند.

عملکرد بیت کوین در تایم فریم روزانه
عملکرد بیت کوین در تایم فریم روزانه – TradingView

با توجه به این شرایط، شکست صعودی قیمت در میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه می‌تواند یک رالی تا مقاومت ۶۹,۰۰۰ دلاری را در پی داشته باشد. پادشاه کوین‌ها در صورت عبور از این سطح، می‌تواند برای تست مجدد سقف تاریخی ۷۳,۷۷۷ دلار تلاش کند.


در این بین، عملکرد شاخص‌های اقتصادی آمریکا، اظهارات مقامات فدرال رزرو و جریان سرمایه در ETF های اسپات بیت کوین بسیار تاثیرگذار خواهند بود. در صورتی که قیمت به زیر حمایت ۶۴,۰۰۰ دلاری برسد، ممکن است این حرکت نزولی را تا حمایت بعدی خود در ناحیه ۶۰,۰۰۰ دلاری نیز ادامه دهد. شاخص قدرت نسبی ۱۴ روزه (۱۴D RSI) بیت کوین، هم‌اکنون در سطح ۴۰.۴۳ واحدی قرار دارد که یعنی احتمال تایید سناریوهای نزولی قیمت را بیشتر نشان می‌دهد.


تحلیل بیت کوین و بررسی تغییرات در نمودار BTC؛ ۲۹ خرداد

به گزارش واحد ترید و تحلیل صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس، بیت کوین (Bitcoin / BTC) همچنان در شرایطی نه‌چندان خوب به‌سر می‌برد و جریان ورود این رمزارز به صرافی‌ها شدت پیدا کرده است. همچنین، محصولات سرمایه‌گذاری کریپتویی و ETF های اسپات بیت کوین، فروش سرمایه‌گذاران را شاهد هستند و ظاهراً بعد از آخرین جلسه فدرال رزرو، فعالان بازارهای مالی هنوز نگران سیاست‌های پولی این نهاد هستند.


بر اساس داده‌های وب‌سایت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) هنگام نگارش این متن، بیت کوین در سطح ۶۵,۵۲۲ دلار در بازارها معامله می‌شود و نسبت به ۲۴ ساعت گذشته، ۰.۸۷ درصد کاهش قیمت داشته است.

مارکت کپ کل بازار (Crypto Total Market Cap)۲.۳۰۴ تریلیون دلار
مارکت کپ بیت کوین (BTC Market Cap)۱.۲۹۴ تریلیون دلار
دامیننس بیت کوین (BTC.D)۵۶.۱۷ درصد
دامیننس تتر (USDT.D)۴.۸۸ درصد
مهم‌ترین مقاومت۶۹,۰۰۰ دلار
مهم‌ترین حمایت ۶۰,۰۰۰ دلار
عملکرد شاخص‌های مهم در تحلیل امروز بیت کوین

تحلیل فاندامنتال بیت کوین امروز

رهبر ارزهای دیجیتال هم‌اکنون در نزدیکی کف یک‌ماهه خود در ناحیه ۶۵,۰۰۰ دلاری معامله می‌شود. دن کریپتو تریدز (Daan Crypto Trades)، از تحلیل‌گران محبوب بازار، با بررسی اطلاعات مربوط به نقدینگی و تابلو سفارشات (Order Book) بیت کوین در صرافی‌ها که توسط پلتفرم کوین‌گلس (Coinglass) ارائه شده، نوشت که رمزارز برتر در ناحیه ۶۵,۰۰۰ دلار تا ۶۶,۳۰۰ دلار نقدینگی سنگینی را شاهد است.


اما باید به این نکته توجه کرد که این نقدینگی بزرگ، هر دوی سفارشات خرید و فروش بیت کوین را در بر گرفته و لزوماً همیشه بنا به رسیدن قیمت به این سطوح نقدینگی نیست. این سطوح هنگامی که بیت کوین به آن‌ها نزدیک می‌شود، معمولاً قیمت را به‌سمت خود جذب می‌کنند.

نقدینگی بیت کوین
نقشه نقدینگی و سفارشات بیت کوین در صرافی‌ها – Coinglass

پلتفرم تحلیل‌گر آنچین کریپتوکوانت (CryptoQuant) هم در یکی از آخرین گزارشات خود، خبر از افزایش ورودی بیت کوین به صرافی‌ها داد که نکته مهم در این‌جا، حضور کوین‌های غیرفعال سه‌ماهه تا یک‌ساله بیت کوین در صرافی‌ها جهت فروش بود. کریپتوکوانت در گزارش چکیده خود از بازار بیت کوین در روز گذشته، نوشت که ۴۰ درصد از این کوین‌ها، ۳ الی ۶ ماه گذشته خریداری شده‌ بودند و ۲۰ درصد آن‌ها، مربوط به کوین‌های ۶ ماهه تا ۱ ساله می‌شود.

باقیمانده این آمار‌ هم بازه‌های زمانی مختلف را شامل می‌شود. تحلیل‌گران معتقدند این بیت کوین‌ها در بازار فشار فروش ایجاد کرده که ممکن است در کوتاه‌مدت متوقف شود و این اتفاق، معمولاً بعد از یک دوره صعودی برای بیت کوین اتفاق می‌افتد.


اما این کاهش اخیر قیمت، به روند ۵ هفته‌ای ورود سرمایه به محصولات سرمایه‌گذاری کریپتویی نیز خاتمه داد و همزمان با این موضوع بود. بر اساس داده‌های پلتفرم کوین‌شرز (CoinShares) در روز گذشته، سرمایه‌گذاران سازمانی در این بازارها طی هفته میلادی اخیر، به‌طور خالص ۶۰۰ میلیون دلار از دارایی‌های خود را فروخته و برداشت کرده‌اند. در این گزارش آمد که علت احتمالی چنین عملکرد، تداوم رویکردهای سخت‌گیرانه اعضای فدرال رزرو آمریکا طی آخرین نشست آن‌ها و کاهش احتمالات از پایین‌آمدن نرخ بهره در سال ۲۰۲۴ است.


طبق معمول، اکثر این فروش‌ها مربوط به بیت کوین و در سطح ۶۰۰ میلیون دلار می‌شد. همچنین، موقعیت‌های فروش یا شورت (پیش‌بینی کاهش قیمت / Short) بیت کوین نیز در این بازارها، با ۱.۸ میلیون دلار ورودی همراه بودند. داده‌های پلتفرم فارساید اینوسترز (Farside Investors) هم آماری مشابه را با ۵۸۰ میلیون دلار خروجی در ETF های اسپات بیت کوین نشان می‌دهند. در جدول زیر مشخص است که ETF های اسپات بیت کوین در ۴ روز از ۵ روز معاملاتی طی هفته میلادی گذشته، شاهد خروج سرمایه بوده‌‌اند.

etf بیت کوین
عملکرد ETF های اسپات بیت کوین در روزهای اخیر – Farside Investors

این در حالی است که در گزارش کوین‌شرز، خبر از ورود سرمایه به بازار آلت کوین‌ها بود و مشخص شد که آلت کوین‌های برتر بازار، طی هفته میلادی گذشته عملکرد بهتری نسبت به بیت کوین داشته‌اند و رهبری آن‌ها، به‌دست ارزهای دیجیتال ریپل (XRP)، تون کوین (TON) و اتریوم (ETH) بوده است. در حال حاضر، مارکت کپ (ارزش بازار / Market Capitalization) کل بازار رمزارزها به‌استثنای بیت کوین، به سطح ۱.۰۳۴ تریلیون دلاری رسیده و با سقف تاریخی ۱.۷۰۷ تریلیون دلاری سال ۲۰۲۱، تقریبا ۴۰ درصد فاصله دارد.


اکنون تحلیل‌گران معتقدند این شاخص آلت کوین‌ها، اصطلاحاً در حال استراحت است و احتمالاً در ادامه رشد داشته باشد. بر اساس نمودار زیر که روند سوپر (Super Trend) مارکت کپ آلت کوین‌ها در تایم فریم سه‌هفته‌ای را نشان می‌دهد، یک سیگنال خرید مشابه با سایکل سال ۲۰۲۰ مشاهده می‌شود، چرا که از میانگین متحرک نمایی ۱۰ دوره‌ای (۱۰ EMA) خود و همچنین کانال‌های ترسیم‌شده فراتر رفته است.

شاخص total 2
عملکرد مارکت کپ ارزهای دیجیتال به‌غیر از بیت کوین در تایم فریم سه‌هفته‌ای – TradingView

البته که دامیننس بیت کوین هنوز در ناحیه ۵۶ درصد قرار دارد و شاخص آلت سیزن (Altcoin Season Index) نیز، به سطح ۲۰ واحدی رسیده که یعنی بازار ارزهای دیجیتال با آلت سیزن (Altseason) هنوز فاصله دارد. آلت سیزن عموماً زمانی اتفاق می‌افتد که ۷۵ درصد از ۵۰ رمزارز برتر بازار، بیش از ۹۰ روز عملکرد بهتری در مقایسه با بیت کوین داشته باشند.


اما شاخص میانگین ورود و خروج پول در قیمت یا “IOMAP” بیت کوین توسط پلتفرم اینتودِبلاک (IntoTheBlock)، نشان می‌دهد که قیمت در ناحیه بین سطوح ۶۸,۲۲۳ دلار تا ۶۸,۹۰۰ دلار با مقاومتی جدی روبرو شده است. در گذشته، ۷۰۰,۱۳۰ واحد بیت کوین توسط ۱.۴۱ میلیون آدرس کیف پول در این سطوح خریداری شده‌اند. از این رو، هر تلاش بیت کوین برای عبور از این ناحیه، با فروش سنگینی مواجه خواهد شد تا این دسته از سرمایه‌گذاران، بتوانند ضررهای خود را خنثی کنند.

iomap بیت کوین
وضعیت شاخص IOMAP بیت کوین و سفارش‌های خرید و فروش در سطوح مختلف قیمت – IntoTheBlock

در حال حاضر با توجه به تحلیل فاندامنتال بیت کوین و تداوم فروش دارایی‌ها در ETF های اسپات، تقویم اقتصادی ایالات متحده در روز جاری می‌تواند بر سطح تقاضای خرید این رمزارز در بازارها تاثیر بگذارد. در روز جاری، شاخص خرده‌فروش (Retail Sales) آمریکا قرار است اعلام شود که در صورت رشد بیش از حد و بالاتر از انتظارات، احتمال کاهش نرخ بهره در جلسه ماه سپتامبر (شهریور ماه) فدرال رزرو کمتر می‌شود و بر بیت کوین، اثر منفی می‌گذارد.


به‌علاوه، سرمایه‌گذاران باید به سخنرانی‌های اعضای FOMC نیز توجه داشته باشند و چشم‌انداز آن‌ها در برابر شرایط فعلی و آینده اقتصاد آمریکا را بررسی کنند. عملکرد ETF های اسپات بیت کوین، همیشه تحت تاثیر تقویم اقتصادی آمریکا بوده است.

تحلیل تکنیکال بیت کوین

همان‌طور که در بالا به آن اشاره شد، بیت کوین فعلاً به نزدیکی کف یک‌ماهه خود در نمودار ۱ روزه یعنی ناحیه ۶۵,۰۰۰ دلار رسیده است. رمزارز برتر در پی روند صعودی کوتاه‌مدت خود در پایان هفته میلادی گذشته، هنگام بازشدن معاملات منطقه آسیا نتوانست این روند را حفظ کند و مجدداً دچار کاهش قیمت شد.

وضعیت بیت کوین در تایم فریم 1 روزه
وضعیت بیت کوین در تایم فریم ۱ روزه – TradingView

وضعیت تکنیکال بیت کوین طبق گفته تحلیل‌گران، بیشتر نزولی دیده شده و این احتمال وجود دارد که قیمت در روزهای آتی به‌سمت حمایت ناحیه ۶۲,۰۰۰ دلاری حرکت کند. بیت کوین از سطوح فعلی تا مرز ۶۰,۰۰۰ دلار، چندین حمایت را تشکیل داده که در صورت از دست‌دادن این سطح، قیمت ممکن است تا کف‌های چندماهه خود دچار کاهش شود. این کف‌ها در ناحیه قرمزرنگ مشخص‌شده در نمودار یعنی سطوح نزدیک به ۵۶,۰۰۰ دلار قرار دارند.


در تصویر زیر از نمودار ۱ روزه بیت کوین، قیمت هم‌راستا با تحلیل بالا پایین‌تر از میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه (۵۰D EMA) و بالاتر از همتای ۲۰۰ روزه این اندیکاتور (۲۰۰D EMA) معامله می‌شود؛ به این معنی که بیت کوین از این اندیکاتورها، در کوتاه‌مدت سیگنال نزولی و در بلندمدت سیگنال صعودی می‌گیرد.

تحلیل بیت کوین در تایم فریم 1 روزه
تحلیل بیت کوین در تایم فریم ۱ روزه – TradingView

به این ترتیب، در صورتی که قیمت بتواند در میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه در ناحیه ۶۵,۵۰۰ دلار یک شکست صعودی را رقم زند، می‌تواند این مسیر را تا مقاومت ۶۹,۰۰۰ دلاری ادامه دهد. غلبه بر این مقاومت، ممکن است ادامه حرکت صعودی قیمت تا سقف تاریخی ۷۳,۷۷۷ دلاری را در پی داشته باشد.


اما چنانچه بیت کوین در حرکت مذکور موفق ظاهر نشود و در حمایت ۶۴,۰۰۰ دلاری یک شکست نزولی را رقم زند، فروشندگان بازار جهت کاهش بیشتر قیمت تا حمایت ناحیه ۶۰,۰۰۰ دلاری تلاش خواهند کرد. کاهش به زیر این سطح نیز، بیت کوین را در مسیر نزدیک‌شدن به نواحی ۵۶,۰۰۰ دلار و ۵۲,۰۰۰ دلاری قرار خواهد داد. شاخص قدرت نسبی ۱۴ روزه (۱۴D RSI) بیت کوین در این تایم فریم، به سطح ۴۱ واحدی رسیده که یعنی احتمال تایید سناریوهای نزولی قیمت بیشتر دیده می‌شود.


تحلیل بیت کوین و بررسی تغییرات در نمودار BTC؛ ۲۷ خرداد

به گزارش واحد ترید و تحلیل صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس، بیت کوین (Bitcoin / BTC) در صورت عدم حفظ حمایت ۶۵,۰۰۰ دلاری، سطح قیمت تحقق‌یافته هولدرها را به‌عنوان نقطه امن خود خواهد داشت. همچنین، رمزارز برتر با توجه به تضعیف روند ورود سرمایه به ETF های اسپات و حفظ سیاست‌های سخت‌گیرانه فدرال رزرو، ممکن است در هفته میلادی پیش رو دچار کاهش قیمت شود.


بر اساس داده‌های وب‌سایت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) هنگام نگارش این متن، بیت کوین در سطح ۶۶,۲۴۲ دلار در بازارها معامله می‌شود و نسبت به ۲۴ ساعت گذشته، تغییر چندانی نداشته است.

مارکت کپ کل بازار (Crypto Total Market Cap)۲.۳۶۲ تریلیون دلار
مارکت کپ بیت کوین (BTC Market Cap)۱.۳۰۷ تریلیون دلار
دامیننس بیت کوین (BTC.D)۵۵.۳۳ درصد
دامیننس تتر (USDT.D)۴.۷۶ درصد
مهم‌ترین مقاومت۶۹,۰۰۰ دلار
مهم‌ترین حمایت ۶۲,۰۰۰ دلار
عملکرد شاخص‌های مهم در تحلیل امروز بیت کوین

تحلیل فاندامنتال بیت کوین امروز

اکسل ادلر (Axel Adler Jr.) از تحلیل‌گران پلتفرم آنچین کریپتوکوانت (CryptoQuant)، معتقد است قیمت تمام‌شده خرید (Cost Basis) هولدرهای بیت کوین، احتمالاً مقصد بعدی قیمت برای تست است. این سطوح که به قیمت تحقق‌یافته (Realized Price) نیز شناخته می‌شوند، میانگین مجموع قیمت خرید بیت کوین برای سرمایه‌گذاران در بازه‌های زمانی مختلف را نشان می‌دهد.


در این بین، عملکرد هولدرهای کوتاه‌مدت بیت کوین یعنی سرمایه‌گذارانی که رمزارز برتر را از ۱۵۵ روز گذشته تا کنون خریداری کرده‌اند، اهمیت بیشتری دارد چرا که واکنش بیشتری به نوسانات بازار نشان می‌دهند. از سال ۲۰۲۳ تا به امروز، قیمت تحقق‌یافته برای این دسته از هولدرها در نقش حمایتی مهم برای بیت کوین عمل کرده است. داده‌های کریپتوکوانت نشان می‌دهند که این قیمت در حال حاضر، در سطح ۶۲,۲۰۰ دلار قرار دارد.

قیمت تحقق یافته بیت کوین
سطح قیمت تحقق‌یافته برای هولدرهای بیت کوین – CryptoQuant

اما قیمت تحقق‌یافته برای هولدرهای ۳ ماهه تا ۶ ماهه، سطح ۵۵,۵۰۰ دلار برآورد شده و این در حالی است که این سطح قیمت برای هولدرهای بلندمدت بیت کوین، ۲۴,۳۰۰ دلار است. این تحلیل‌گر می‌گوید مدت‌زمان دوره اصلاح قیمت را عملکرد کلی بازار مشخص می‌کند، اما در سایکل‌های قبلی این شرایط بین ۶۵ روز تا ۳۷۱ روز به‌طول انجامیده است.


دیدگاه مشترکی که تحلیل‌گران بازار بیت کوین دارد، این است که در صورت کاهش قیمت تا مرز ۶۰,۰۰۰ دلار، سناریوهای نزولی تقویت شده و بیت کوین ممکن است حتی به زیر ۵۰,۰۰۰ دلار نیز اصلاح داشته باشد. در این بین تحلیل‌گر محبوب رمزارزها با نام مستعار اسکیو (Skew)، نشان داد که بیت کوین در ناحیه ۶۲,۰۰۰ دلار نقدینگی سنگینی را در صرافی بایننس (Binance) شاهد است.


وی می‌گوید در صورت از دست‌رفتن سطح ۶۵,۰۰۰ دلار، حجم جدیدی از سفارش‌ها در ناحیه ۶۰,۰۰۰ دلار وجود خواهند داشت. در همین راستا، داده‌های اخیر پلتفرم کوین‌گلس (Coinglass) نیز نشان می‌دهند صف جدیدی از سفارش‌های خرید و نقدینگی در سطح ۶۴,۹۰۰ دلاری ثبت شده که کمی بالاتر از کف‌های روزانه بیت کوین بوده و این روند همچنان ادامه دارد.

نقشه نقدینگی بیت کوین
نقشه نقدینگی بیت کوین – Coinglass

روز جمعه بود که مایکل سیلور، مدیرعامل کمپانی مایکرواستراتژی (MicroStrategy)، همزمان با کاهش قیمت رمزارز برتر تا ناحیه ۶۶,۰۰۰ دلاری در پی فروش ماینرهای شبکه، از فروش ۵۰۰ میلیون دلار تا ۷۰۰ میلیون دلار اوراق کوتاه‌مدت قابل تبدیل (Convertible Notes) این کمپانی خبر داد. اکنون انتظار می‌رود این فروش جدید مایکرواستراتژی، خرید بیت کوین را برای بزرگ‌ترین کمپانی هولدر این رمزارز در پی داشته باشد.


داده‌های آنچین پلتفرم کریپتوکوانت نشان می‌دهند که همزمان با کاهش اخیر قیمت، ماینرهای شبکه نقل و انتقالات کوین‌های خود را افزایش داده‌اند. این اتفاق همزمان با شکست روند صعودی و ۱۸ ماهه هش‌ریت (Hashrate) شبکه بیت کوین بوده که مدیرعامل کریپتوکوانت، کی یانگ جو، معتقد است می‌تواند نشانه‌ای مبنی بر فروش دارایی‌ها توسط کمپانی‌های ماینینگ باشد.

هش ریت بیت کوین
تغییرات هش ریت شبکه بیت کوین طی ماه‌های اخیر – CryptoQuant

همچنین، کریپتوکوانت داده‌های مرتبط با ETF های اسپات و به‌طور ویژه شاخص روند تاریخی دارایی‌های حفظ‌شده بیت کوین (Historical Bitcoin Holdings Trend) برای این بازار را مورد بررسی قرار داد که تاریخچه تغییرات موجودی این رمزارز در کمپانی‌های صادرکننده ETF ها را نشان می‌دهد. از این رو، کاهش یا افزایش در این شاخص نشان‌گر تغییر سطح علاقه‌مندی و تقاضا برای بیت کوین از سوی سرمایه‌گذاران سازمانی خواهد بود.


ETF های اسپات بیت کوین در منطقه آمریکا، طی هفته‌ای که گذشت خروجی جزئی را تجربه کردند و مجموع دارایی‌های آن‌ها از ۸۸۳,۴۰۰ واحد بیت کوین در روز دوشنبه، به ۸۸۰,۵۰۰ واحد در جمعه رسید. این کاهش، هشداری نسبی برای سطح اطمینان فعالان بازار به‌شمار می‌آید و کاهش نسبی و موقتی قیمت را سیگنال می‌دهد.

موجودی etf های بیت کوین
تغییرات موجودی ETF های اسپات بیت کوین – CryptoQuant

در جایی دیگر، تحلیل‌گران عملکرد بیت کوین پس از هر جلسه کمیته بازار آزاد فدرال یا همان “FOMC” را بین ماه‌های فوریه تا می ۲۰۲۴ (بهمن ۱۴۰۲ تا اردیبهشت ۱۴۰۳) مورد ارزیابی قرار دادند. در نمودار زیر پیدا است که قیمت ۴۸ ساعت قبل از نشست FOMC، بین ۵ تا ۱۰ درصد کاهش داشته است که به‌عنوان کف‌های محلی (Local Lows) بیت کوین در نظر گرفته شده و پس از جلسات، رو به بالا شروع به حرکت کرده است.


در هفته پیش و جلسه روز ۱۲ ژوئن (۲۳ خرداد)، بیت کوین در ۴۸ ساعت مانده به این نشست کاهشی ۵ درصدی از ۶۹,۶۶۷ دلار به ۶۶,۱۴۴ دلار داشته است. حال چنانچه بنا بر تکرار تاریخ باشد، قیمت ممکن است از سطوح فعلی یک کاهش ۵ درصدی دیگر را تجربه کند و با تشکیل یک کف محلی در نزدیکی ۶۳,۵۰۰ دلار، مجدداً شاهد رشد باشد.

بیت کوین جلسه فدرال رزرو
عملکرد قیمت قبل و بعد از جلسات فدرال رزرو – TradingView

در همین راستا و بر اساس گزارشی از پلتفرم تحلیل‌گر آنچین سنتیمنت (Santiment)، افزایش لیکوییدی معاملات در پلتفرم‌های دیفای آوه (Aave) و کامپوند (Compound) که به فروش بیت کوین‌های وثیقه کاربر جهت پرداخت هزینه وام اشاره دارد، همیشه با اصلاح قیمت پادشاه کوین‌ها همراه بوده که موقعیت‌های خرید مناسبی را نیز برای سرمایه‌گذاران فرصت‌طلب ایجاد می‌کند.


در حال حاضر و با کاهش قیمت از ناحیه ۷۲,۰۰۰ دلاری تا سطوح فعلی، تا کنون چنین لیکوییدی در سطح پلتفرم‌های دیفای به‌چشم نخورده است. از این رو، این احتمال وجود دارد که بیت کوین قبل از رشد مجدد تا سقف تاریخی ۷۳,۷۷۷ دلار، یک مرحله دیگر کاهش قیمت را تجربه کند.

تحلیل تکنیکال بیت کوین

بیت کوین در نمودار ۱ روزه، روز پنجشنبه کندل روزانه خود را پایین‌تر از حمایت هفتگی ۶۷,۱۴۷ دلاری بست و از این رو، احتمال یک اصلاح ۵ درصدی در سطح ۶۶,۶۳۲ دلاری دور از انتظار نیست. چنین حرکتی ممکن است قیمت را تا مرز میانی ۶۳,۱۱۸ دلار در ناحیه عدم توازن (Imbalance) بین سطوح ۶۴,۶۰۲ دلار و ۶۳,۸۱۳ دلار دچار کاهش کند.

تحلیل بیت کوین در تایم فریم 1 روزه
تحلیل بیت کوین در تایم فریم ۱ روزه – TradingView

مرز میانی مذکور، با سطح ۵۰ درصدی فیبوناچی بازگشتی در ۶۴,۲۴۰ دلار تقریباً تلاقی داشته که قیمت را در یک محدوده معاملاتی با کف ۵۶,۵۲۳ دلاری ۱ می (۱۲ اردیبهشت) و سقف ۷۱,۹۹۴ دلاری ۲۱ می (۱ خرداد) قرار داده است. در صورتی که بیت کوین از سطح ۶۳,۸۱۳ دلار یک جهش صعودی داشته باشد، قیمت می‌تواند یک رالی (حرکت صعودی / Rally) ۱۲ درصدی را تا مقاومت ۷۱,۲۸۰ دلار تشکیل دهد.


اما از طرفی دیگر، چنانچه بیت کوین حمایت روزانه ۶۰,۸۰۰ دلاری را از دست بدهد و کندل ۱ روزه را پایین‌تر از این سطح ببندد، سناریوی صعودی مذکور نامعتبر خواهد شد. این اتفاق می‌تواند یک کاهش ۴ درصد از حمایت روزانه را در پی داشته باشد و قیمت را تا سطح ۵۸,۳۷۵ دلار پایین بکشاند.

عملکرد بیت کوین در تایم فریم 1 روزه
عملکرد بیت کوین در تایم فریم ۱ روزه – TradingView

با توجه به تصویر بالا، بیت کوین در این تایم فریم پایین‌تر از میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه (۵۰D EMA) معامله می‌شود، اما همچنان بالاتر از همتای ۲۰۰ روزه این اندیکاتور (۲۰۰D EMA) قرار دارد. این یعنی که قیمت از این اندیکاتورها، در کوتاه‌مدت سیگنال نزولی و در بلندمدت سیگنال صعودی دریافت می‌کند.


حال چنانچه بیت کوین در اندیکاتور ۵۰ روزه یک شکست صعودی را تشکیل دهد، می‌تواند مسیر خود را تا مقاومت ۶۹,۰۰۰ دلاری ادامه دهد. غلبه بر این مقاومت، رهبر ارزهای دیجیتال را به‌سمت سقف تاریخی ۷۳,۷۷۷ دلاری هدایت خواهد کرد.


اما در صورتی که قیمت به زیر ناحیه ۶۵,۰۰۰ دلاری کاهش داشته باشد، در مرحله اول تا حمایت ۶۴,۰۰۰ دلاری این حرکت را ادامه می‌دهد. از دست‌رفتن این حمایت، بیت کوین را به‌سمت مرز ۶۰,۰۰۰ دلار پایین خواهد کشاند. شاخص قدرت نسبی ۱۴ روزه (۱۴D RSI) در این تایم فریم، به سطح ۴۲.۹۴ واحدی رسیده که یعنی احتمال تایید سناریوهای نزولی قیمت بیشتر دیده می‌شود.


تحلیل بیت کوین و بررسی تغییرات در نمودار BTC؛ ۲۴ خرداد

به گزارش واحد ترید و تحلیل صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس، بیت کوین (Bitcoin / BTC) در پی واکنش به تقویم اقتصادی ایالات متحده که نشان از کاهش نسبی تورم در این منطقه داشت، موفق شد مجدداً تا سقف روزانه ۷۰,۰۰۰ دلاری بازگشت داشته باشد. داده‌های بازار مشتقات رمزارز برتر نیز، نشان می‌دهند جو این بازار همچنان مثبت باقی مانده و ظاهراً خریداران مشغول خرید در کف بیت کوین هستند.


بر اساس داده‌های وب‌سایت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) هنگام نگارش این متن، بیت کوین در سطح ۶۷,۴۰۰ دلار در بازارها معامله می‌شود و نسبت به ۲۴ ساعت گذشته تغییر چندانی نداشته است.

مارکت کپ کل بازار (Crypto Total Market Cap)۲.۳۹۷ تریلیون دلار
مارکت کپ بیت کوین (BTC Market Cap)۱.۳۳۲ تریلیون دلار
دامیننس بیت کوین (BTC.D)۵۵.۵۸ درصد
دامیننس تتر (USDT.D)۴.۶۹ درصد
مهم‌ترین مقاومت۷۰,۰۰۰ دلار
مهم‌ترین حمایت ۶۴,۰۰۰ دلار
عملکرد شاخص‌های مهم در تحلیل امروز بیت کوین

تحلیل فاندامنتال بیت کوین امروز

بیت کوین پس از بازشدن معاملات بازار وال‌استریت (WallStreet) در روز گذشته، در پی واکنش فعالان بازار به اعلام شاخص بهای مصرف‌کننده (CPI) و نشانه‌هایی مبنی بر کاهش نرخ بهره فدرال رزرو در سال ۲۰۲۴، موفق شد تا سطح ۶۹,۴۸۳ دلاری رشد داشته باشد.


با وجود این‌که رقم این شاخص تورمی همچنان بالاتر از اهداف مد نظر دولت آمریکا است، پایین‌تر بودن رقم اعلامی آن نسبت به پیش‌بینی سرمایه‌گذاران و کارشناسان، باعث شد احتمالات در مورد کاهش نرخ بهره در جلسه ماه سپتامبر (شهریور ماه) افزایش یابد. پس از اعلام شاخص CPI، اوراق خزانه‌داری آمریکا یک فشار فروش را تجربه کردند و بازده اوراق دوساله به کف ۱۰ هفته‌ای در سطح ۴.۶۸ درصد رسید.


در همین راستا، فدرال رزرو نرخ بهره خود را بدون تغییر در ناحیه ۵.۲۵ درصدی تا ۵.۵۰ درصد نگه داشت و از میان اعضای این نهاد، ۴ تن از مقامات پیش‌بینی کردند که در سال ۲۰۲۴ نرخ بهره کاهش نخواهد یافت، ۷ نفر معتقد بودند که این اتفاق یک‌مرتبه می‌افتد و ۸ نفر دیگر از اعضای فدرال رزرو بر این باور بودند که تا پایان سال ۲۰۲۴، نرخ بهره دو مرحله کاهش را تجربه خواهد کرد. این یعنی که علی‌رغم کاهش نسبی تورم بر اساس شاخص CPI، فدرال رزرو همچنان متمایل به اجرای سیاست‌های پولی سخت‌گیرانه قدم بر می‌دارد.


بر اساس داده‌های جدید ابزار فدواچ سی‌ام‌ای گروپ (FedWatch CME Tool)، معامله‌گران پیش‌بینی می‌کنند نرخ بهره فدرال رزرو تا پایان سال میلادی جاری یک یا دو مرتبه کاهش خواهد یافت و به محدوده ۵ درصدی نزدیک می‌شود. اکنون تحلیل‌گران می‌گویند احتمال عدم تغییر نرخ بهره در سال ۲۰۲۴، از ۳۳ درصد به ۲۴ درصد رسیده و احتمال کاهش نیز بیشتر شده است که این مسئله برای دارایی‌های پرریسک نظیر بیت کوین مثبت خواهد بود.

پیش بینی نرخ بهره
پیش‌بینی معامله‌گران از نرخ بهره فدرال رزرو در جلسه ماه سپتامبر – CME

حال جهت این‌که مشخص شود رشد روز گذشته بیت کوین صرفاً به‌دلیل انتشار شاخص‌های اقتصادی آمریکا و یک خوش‌بینی موقت بوده یا خیر، باید دید که فروش ماینرها و ETF های اسپات ادامه پیدا می‌کند یا متوقف می‌شود. صرف نظر از دیدگاه‌های مثبت در برابر تورم آمریکا و پایین‌آمدن احتمال وقوع رکود در این کشور که ذهن سرمایه‌گذاران را مشغول کرده، بازگشت قیمت به ناحیه ۷۲,۰۰۰ دلاری تا حد زیادی وابسته به عملکرد سرمایه‌گذاران سازمانی است.


به‌علاوه، عملکرد ماینرهای بیت کوین در بازار این رمزارز تاثیر زیادی می‌گذارد و حتی فعالان حرفه‌ای بازار از فروش‌ ماینرها می‌ترسند. هنگامی که حجم بزرگی از بیت کوین توسط ماینرها وارد صرافی‌ها می‌شود، سرمایه‌گذاران نگران کاهش قیمت می‌شوند که این اتفاق در روز ۱۱ ژوئن (۲۲ خرداد) افتاد. بر اساس گزارشی از پلتفرم تحلیل‌گر آنچین کریپتوکوانت (CryptoQuant)، کمپانی ماینینگ ماراتون دیجیتال (Marathon Digital)، ۱,۰۰۰ واحد بیت کوین به ارزش تقریبی ۷۰ میلیون دلار را در روز ۱۰ ژوئن (۲۱ خرداد) به فروش رسانده است.


چنین فروشی احتمالاً از روی فشار شرایط بوده و قرار نیست مجدداً تکرار شود، اما ذهنیتی منفی برای سرمایه‌گذاران در برابر بیت کوین به‌وجود می‌آورد. در همین راستا، ETF های اسپات بیت کوین در همان روز یک خروجی ۶۵ میلیون دلاری داشتند که باعث شد توجه معامله‌گران و سرمایه‌گذاران بیشتری به این موارد جلب شود و در نهایت در روز ۱۱ ژوئن و درست قبل از تقویم اقتصادی آمریکا، خروجی ETF های اسپات به ۲۰۰ میلیون دلار رسید.


در روز چهارشنبه اما بعد از انتشار داده‌های تورمی و اعلام نرخ بهره فدرال رزرو، پلتفرم فارساید اینوسترز (Farside Investors) در گزارش خود نوشت ETF کمپانی گری‌اسکیل (GrayScale) هیچ ورودی یا خروجی نداشت و مجموع ورودی‌های خالص سایر ETF های اسپات بیت کوین در آمریکا بدون در نظر گرفتن صندوق “IBIT” کمپانی بلک‌راک (BlackRock)، به ۸۵.۲ میلیون دلار رسیده است. نکته مهم این‌جا است که علی‌رغم چشم‌انداز اقتصادی سخت‌گیرانه اعضای FOMC، ای‌تی‌اف های اسپات بیت کوین هیچ خروجی را ثبت نکردند.


همچنین، روز گذشته نامزد ریاست جمهوری و رهبر حزب جمهوری‌خواه ایالات متحده یعنی دونالد ترامپ، طی پستی در شبکه‌های اجتماعی نوشت که تمام کوین‌های باقیمانده بیت کوین باید در آمریکا استخراج شوند و وی به دولت چین نیز اشاره‌ای غیرمنتظره داشت که اخیراً گمانه‌زنی‌هایی پیرامون انباشت بیت کوین توسط این کشور به‌وجود آمده است. کارشناسان معتقدند اکنون که دولت چین روند خرید طلای خود را متوقف کرده، ممکن است به‌سمت خرید و استخراج بیت کوین روی آورد که در این صورت، تقاضا برای بیت کوین شدت گرفته و می‌تواند عصر جدیدی را برای رمزارزها رقم زند.


اما در جایی دیگر، بیت کوین نشان داد که حتی با کاهش تا ناحیه ۶۶,۰۰۰ دلاری از قدرت خوبی برخوردار است و معامله‌گران در این نوسانات، از اهرم‌های سنگین در معاملات خود استفاده نکرده‌اند. پریمیوم فریوچرز (Futures Premium) بیت کوین که اختلاف میان قیمت در قراردادهای ماهانه فیوچرز و قیمت اسپات بیت کوین را نشان می‌دهد و در شرایط خنثی بازار بین بازه ۵ درصد تا ۱۰ درصد قرار می‌گیرد، پس از کاهش تا مرز ۱۰ درصد در روز ۱۱ ژوئن (۲۲ خرداد)، به‌سرعت به سطح ۱۳ درصدی بازگشته است.

پریمیوم فیوچرز بیت کوین
تغییرات پریمیوم دوماهه فیوچرز بیت کوین طی روزهای اخیر – Laevitas

این یعنی که معامله‌گران دیدگاهی محافظه‌کارانه اما مثبت در برابر عملکرد بیت کوین دارند. ناگفته نماند که در اوج بازارهای گاوی بیت کوین، رقم این شاخص به نواحی ۴۰ درصدی می‌رسد. همچنین شاخص نسبت موقعیت‌های فروش به خرید بیت کوین در معاملات آپشنز (اختیار معامله / Options) یا همان پوت به کال (Put-to-Call Ratio)، طی دو هفته گذشته به یک سقف رسیده که نشان از سلطه موقعیت‌های پوت دارد. اما آمار کلی هر دو بازارهای فیوچرز و آپشنز بیت کوین، علی‌رغم تغییر منفی جو بازار در نزدیکی ۶۶,۰۰۰ دلار، همچنان مثبت باقی مانده‌اند؛ به این معنی که بیت کوین هنوز پتانسیل رشد تا سطح ۷۲,۰۰۰ دلار را دارد.


در همین راستا، داده‌های پلتفرم های‌بلاک کپیتال (Hyblock Capital) نیز نشان می‌دهند ۷۰.۲۵ درصد از پوزیش‌های معاملاتی کاربران در صرافی بایننس را موقعیت‌های لانگ (پیش‌بینی صعود قیمت / Long) تشکیل داده که یعنی کاهش اخیر قیمت، صرفاً یک موقعیت خرید در کف بیت کوین را در اختیار فعالان بازار قرار داده است.

لیکوییدی پوزیشن های بیت کوین
میزان لیکوییدی پوزیشن‌های فیوچرز بیت کوین – Coinglass

بر اساس گزارش اخیر پلتفرم کوین‌گلس (Coinglass) نیز، در پی این کاهش اخیر قیمت ۱۸.۸۵ میلیون دلار از پوزیشن‌های لانگ بیت کوین لیکویید شدند و علی‌رغم این‌که حجم این لیکوییدی‌ها نسبت به پوزیشن‌های شورت (پیش‌بینی کاهش قیمت / Short) بیشتر بود، ظاهراً معامله‌گران شخصی همچنان دیدگاهی صعودی در برابر رمزارز برتر دارند.


در روز جاری هم، تقویم اقتصادی آمریکا شاهد اعلام شاخص تورمی بهای تولیدکننده (PPI) خواهد بود که می‌تواند بر تقاضای خرید بیت کوین در ETF های اسپات اثر بگذارد و رقم بالا برای این شاخص، روند سیاست‌‌های پولی سخت‌گیرانه فدرال رزرو را تقویت خواهد کرد. همچنین، دونالد ترامپ تمرکز خود را بر بیت کوین و رمزارزها گذاشته که ممکن است سرمایه‌گذاران بیشتری را به این بازارها جذب کند.

تحلیل تکنیکال بیت کوین

تحلیل‌گر شناخته شده رمزارزها با نام مستعار ماستش (Moustache)، در تحلیل بیت کوین در نمودار هفتگی نشان داد که اندیکاتور درصد پهنای باند بولینگر (Bollinger Band Width Percentile / BBWP)، اخیراً یک سیگنال کمیاب برای قیمت ارسال کرده است. وی نوشت که این نخستین مرتبه در تاریخچه بیت کوین است که اندیکاتور BBWP، چهار ستون آبی را در نمودار نشان می‌دهد.

تحلیل بیت کوین در تایم فریم هفتگی
تحلیل بیت کوین در تایم فریم هفتگی – Moustache

ماستش می‌گوید این اندیکاتور ویژه نمایش نوسانات بازار است و هر چه تعداد ستون‌های آبی بیشتر شود، نوسانات قیمت هم افزایش پیدا می‌کنند. طبق گفته او، مادامی که بیت کوین بالاتر از میانگین متحرک نمایی ۲۰ هفته‌ای (۲۰W EMA) معامله شود، وضعیت روند قیمت صعودی باقی خواهد ماند.


همچنین در نمودار ۱ روزه بیت کوین، قیمت همچنان بالاتر از میانگین متحرک‌های نمایی (EMAs) 50 روزه و ۲۰۰ روزه معامله می‌شود که یعنی، این اندیکاتورها نیز برای قیمت سیگنال صعودی ارسال می‌کنند.

تحلیل بیت کوین در تایم فریم 1 روزه
تحلیل بیت کوین در تایم فریم ۱ روزه – TradingView

به این ترتیب، در صورتی که قیمت بتواند از مقاومت ۶۹,۰۰۰ دلاری عبور کند، خریداران می‌توانند برای آغاز یک رالی (حرکت صعودی / Rally) جدید به‌سمت سقف ۷۲,۰۰۰ دلاری ۷ ژوئن (۱۸ خرداد) تلاش کنند. شکست صعودی از این سطح نیز، بیت کوین را در مسیر بازگشت به‌سوی سقف تاریخی ۷۳,۷۷۷ دلاری قرار می‌دهد.


اما در آن روی سکه، تشکیل شکست نزولی در میانگین متحرک نمایی ۵۰ روز در ناحیه ۶۶,۰۰۰ دلاری، منجر به کاهش بیشتر قیمت تا حمایت ۶۴,۰۰۰ دلاری خواهد شد. از دست‌دادن این حمایت، احتمالاً بیت کوین را تا مرز ۶۰,۰۰۰ دلار دچار ریزش کند. شاخص قدرت نسبی ۱۴ روزه (۱۴D RSI) بیت کوین در این تایم فریم،در مرز خنثی ۵۰ واحدی قرار دارد، اما با توجه به مجموع فاکتورهای فاندامنتال بیت کوین، قیمت می‌تواند سناریوهای صعودی خود را تایید کند.


تحلیل بیت کوین و بررسی تغییرات در نمودار BTC؛ ۲۲ خرداد

به گزارش واحد ترید و تحلیل صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس، بیت کوین (Bitcoin / BTC) از لحاظ تکنیکال در وضعیتی صعودی قرار گرفته، اما ETF های اسپات نخستین خروجی سرمایه را نسبت به یک‌ماه اخیر تجربه کردند. قیمت تحقق‌یافته برای هولدرهای کوتاه‌مدت به سطح ۶۴,۰۰۰ دلاری رسیده که می‌تواند نشانه‌ای برای رالی قریب‌الوقوع بیت کوین باشد. اما فعالان بازار نباید اقدامات فدرال رزرو و تقویم اقتصادی ایالات متحده در روزهای جاری را فراموش کنند.


بر اساس داده‌های وب‌سایت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) هنگام نگارش این متن، بیت کوین در سطح ۶۷,۶۰۰ دلار در بازارها معامله می‌شود و نسبت به ۲۴ ساعت گذشته، ۲.۶۶ درصد کاهش قیمت داشته است.

مارکت کپ کل بازار (Crypto Total Market Cap)۲.۳۹۶ تریلیون دلار
مارکت کپ بیت کوین (BTC Market Cap)۱.۳۳ تریلیون دلار
دامیننس بیت کوین (BTC.D)۵۵.۵۱ درصد
دامیننس تتر (USDT.D)۴.۶۹ درصد
مهم‌ترین مقاومت۷۰,۰۰۰ دلار
مهم‌ترین حمایت ۶۴,۰۰۰ دلار
عملکرد شاخص‌های مهم در تحلیل امروز بیت کوین

تحلیل فاندامنتال بیت کوین امروز

سطح قیمت تحقق‌یافته (Realized Price) بیت کوین برای هولدرهای کوتاه‌مدت در حال افزایش است که نشان می‌دهد روند صعودی قیمت می‌تواند با عبور از مرز ۷۰,۰۰۰ دلار ادامه پیدا کند. این دسته از سرمایه‌گذاران بیت کوین، افرادی هستند که رمزارز برتر را در روزهای قبل و بعد از تایید ETF های اسپات و پیش از بازگشت قیمت به سقف تاریخی ۶۹,۰۰۰ دلاری در ماه مارس (اسفند ماه) خریده‌اند.


بر اساس داده‌های پلتفرم تحلیل‌گر آنچین گلسنود (Glassnode)، قیمت تحقق‌یافته هولدرهای کوتاه‌مدت به‌تدریج رو به افزایش بوده و یک روند صعودی برای بیت کوین طی ۱۸ ماه گذشته به‌تصویر کشیده است. این سطح قیمت، یکی از حمایت‌های بسیار مهم برای بیت کوین محسوب می‌شود که در ماه می نیز یک‌مرتبه تست شده است. اکنون، قیمت تحقق‌یافته هولدرهای کوتاه‌مدت طی هفته گذشته رشد ۱.۵ درصدی داشته که نشان از گمانه‌زنی‌های مثبت و صعودی این دسته از سرمایه‌گذاران دارد.

قیمت تحقق یافته بیت کوین
قیمت تمام‌شده خرید هولدرهای کوتاه‌مدت و بلندمدت بیت کوین – Glassnode

تحلیل‌گران با توجه به این موضوع، معتقدند مادامی که بیت کوین بالاتر از سطح ۶۴,۰۰۰ دلاری طی ماه‌های جاری معامله شود، چشم‌انداز قیمت صعودی باقی می‌ماند و این سطح در نقش یک حمایت مهم عمل خواهد کرد.


در همین راستا شاخص میانگین ورود و خروج پول در قیمت یا “IOMAP” بیت کوین توسط پلتفرم اینتودِبلاک (IntoTheBlock)، نشان می‌دهد که اولین حمایت بیت کوین در سطح ۶۹,۰۰۰ دلاری قرار دارد و در گذشته، ۱.۳ میلیون واحد BTC در این سطح قیمت توسط ۲.۲۲ میلیون آدرس کیف پول خریداری شده است. اکنون، پیش‌بینی می‌شود هر تلاش فروشندگان جهت کاهش قیمت به سطوح پایین‌تر، با خریدهای سنگین از سوی خریداران پاسخ داده خواهد شد.

شاخص iomap بیت کوین
وضعیت شاخص IOMAP بیت کوین – IntoTheBlock

همچنین، گزارشی از پلتفرم تحلیل‌گر آنچین کریپتوکوانت (CryptoQuant) نشان می‌دهد شاخص نسبت خرید و فروش سفارش‌بردار (Taker Buy Sell Ratio) در صرافی اچ‌تی‌اکس (HTX)، شاهد رشد بوده است. این شاخص معیاری است که معامله‌گران از آن جهت ارزیابی تمایلات و جو بازار (Sentiment) و پیش‌بینی مسیر آینده قیمت استفاده می‌کنند. هنگامی که مقدار این شاخص از ۱ واحد عبور می‌کند، نشان‌گر دیدگاه‌های صعودی و خرید بیت کوین است و در صورت کاهش شاخص به زیر ۱، شرایط عکس را نشان می‌دهد.


علی مارتینز (Ali Martinez)، از تحلیل‌گران شناخته‌شده رمزارزها، طی پستی در پلتفرم X نشان داد که این شاخص برای مدتی به ۷۳۰ واحد رسیده که اتفاقی بی‌سابقه و نشان‌دهنده خریدهای سنگین بیت کوین در صرافی اچ‌تی‌اکس است. وی معتقد است چنین عملکردی می‌تواند به معنی رشد قریب‌الوقوع قیمت باشد.


در پستی دیگر، علی مارتینز تعداد آدرس‌های فعال روزانه بیت کوین ارائه‌شده توسط پلتفرم سنتیمنت (Santiment) را مورد بررسی قرار داد و مشخص شد که روند نزولی این شاخص که از تاریخ ۵ می (۱۶ اردیبهشت) شروع شده بود، طی یکی دو روز اخیر یک شکست صعودی داشته است. بر اساس آمار ارائه‌شده، ۷۶۵,۴۸۰ آدرس بیت کوین در ۲۴ ساعت گذشته فعال بوده‌اند. این مسئله نیز، می‌تواند یکی دیگر از سیگنال‌های صعودی برای پادشاه کوین‌ها باشد.

تعداد آدرس های فعالی بیت کوین
تغییرات تعداد آدرس‌های فعال روزانه بیت کوین – Santiment

اما ظاهراً نگرانی‌ها در رابطه با اقدامات فدرال رزرو و عملکرد اقتصادی آمریکا در تقویم شاخص‌ها، تمایلات خریداران بیت کوین را در این هفته میلادی دست‌خوش تغییرات کرده است. فعالان بازارهای مالی در روزهای جاری انتظار اعلام شاخص بهای مصرف‌کننده (CPI) آمریکا، تصمیم در مورد نرخ بهره فدرال رزرو، چشم‌اندازهای اقتصادی و کنفرانس‌های خبری اعضای FOMC را می‌کشند.


بر اساس آمار پلتفرم فارساید اینوسترز (Farside Investors)، ETF اسپات بیت کوین کمپانی‌های گری‌اسکیل (GrayScale)، اینوسکو (Invesco) و فیدلیتی (Fidelity) روز دوشنبه به‌ترتیب شاهد خروج ۳۹.۵ میلیون دلار، ۲۰.۵ میلیون دلار و ۳ میلیون دلار سرمایه به‌طور خالص بوده‌اند. اکنون در صورتی که ETF های “IBIT” و “BRRR” نتوانند در مجموع ۵۵.۴ میلیون دلار سرمایه جدید و خرید داشته باشند، رکورد ۱۹ روز متوالی جریان ورود سرمایه به ETF های اسپات بیت کوین متوقف خواهد شد.

تحلیل تکنیکال بیت کوین

بیت کوین در نمودار ۱ روزه، موفق شد در تاریخ ۴ ژوئن (۱۵ خرداد) در الگوی مثلث متقارن (Symmetrical Triangle) تشکیل‌شده یک شکست صعودی را رقم زند. این الگو از طریق ثبت سه سقف پایین‌تر (Lower High) و سه کف بالاتر (Higher Low) متوالی از تاریخ ۱۹ می (۳۰ اردیبهشت) به بعد تشکیل شده است. اما شکست صعودی مذکور در مقاومت هفتگی قیمت در نزدیکی ۷۱,۲۸۰ دلار متوقف شد.

تحلیل بیت کوین در تایم فریم 1 روزه
تحلیل بیت کوین در تایم فریم ۱ روزه – TradingView

در حال حاضر بیت کوین حمایت خود را در نزدیکی مرز بالایی این الگوی مثلث در ناحیه ۶۸,۵۰۰ دلاری پیدا کرده است. در صورت حفظ این سطح، قیمت همچنان پتانسیل تشکیل یک رالی (حرکت صعودی / Rally) ۷ درصدی تا سقف تاریخی ۷۳,۷۷۷ دلاری را خواهد داشت.


اما چنانچه قیمت به زیر مرز پایینی الگو شکست و کاهش داشته باشد و سطح ۶۷,۱۴۷ دلاری را از دست بدهد، این سناریوی صعودی نامعتبر خواهد شد و ممکن است یک ریزش ۸ درصدی تا حمایت ۶۱,۲۹۳ دلاری را در پی داشته باشد.

عملکرد بیت کوین در تایم فریم 1 روزه
عملکرد بیت کوین در تایم فریم ۱ روزه – TradingView

با توجه به نمودار بالا، بیت کوین فعلاً بالاتر از میانگین متحرک‌های نمایی (EMAs) 50 روزه و ۲۰۰ روزه معامله می‌شود و از این اندیکاتورها، سیگنال صعودی می‌گیرد. به این ترتیب، بازگشت قیمت به مرز ۷۰,۰۰۰ دلار می‌تواند بیت کوین را به‌سمت سقف ۷۲,۰۰۰ دلاری ۷ ژوئن (۱۸ خرداد) هدایت کند. عبور از این سطح مقاومتی، قیمت را در مسیر رشد تا سقف تاریخی ۷۳,۷۷۷ دلاری قرار می‌دهد.


اما از طرفی دیگر شکست حمایت ۶۹,۰۰۰ دلاری و از دست‌دادن آن، ممکن است منجر به کاهش قیمت تا میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه در ناحیه ۶۷,۰۰۰ دلاری شود. در صورت تداوم شرایط نزولی، قیمت در مراحل بعدی ابتدا تا ۶۴,۰۰۰ دلار و سپس تا مرز ۶۰,۰۰۰ دلار دچار کاهش خواهد شد. شاخص قدرت نسبی ۱۴ روزه (۱۴D RSI) بیت کوین در این تایم فریم، در سطح ۵۵.۷۷ واحدی قرار دارد که شرایط فعلی را نسبتاً صعودی نشان می‌دهد.


تحلیل بیت کوین و بررسی تغییرات در نمودار BTC؛ ۲۰ خرداد

به گزارش واحد ترید و تحلیل صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس، بیت کوین (Bitcoin / BTC) بعد از لیکوییدی سنگین پوزیشن‌های معاملاتی و کاهش شاخص اپن اینترست، اکنون حرکت نزولی خود را متوقف کرده و در این بین، موجودی هولدرهای بزرگ این رمزارز کاهشی جزئی داشته است. یکی از اصلی‌ترین دلایل کاهش اخیر قیمت ارزهای دیجیتال، انتشار شاخص مشاغل آمریکا بود که کاهش ورودی‌ها به ETF های اسپات بیت کوین را نیز در پی داشت.


بر اساس داده‌های وب‌سایت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) هنگام نگارش این متن، بیت کوین در سطح ۶۹,۳۶۷ دلار در بازارها معامله می‌شود و نسبت به ۲۴ ساعت گذشته تغییر چندانی نداشته است.

مارکت کپ کل بازار (Crypto Total Market Cap)۲.۴۷۵ تریلیون دلار
مارکت کپ بیت کوین (BTC Market Cap)۱.۳۶۶ تریلیون دلار
دامیننس بیت کوین (BTC.D)۵۵.۲۰ درصد
دامیننس تتر (USDT.D)۴.۵۴ درصد
مهم‌ترین مقاومت۷۳,۰۰۰ دلار
مهم‌ترین حمایت ۶۶,۰۰۰ دلار
عملکرد شاخص‌های مهم در تحلیل امروز بیت کوین

تحلیل فاندامنتال بیت کوین امروز

بیت کوین هنگام بازشدن معاملات در بازار وال‌استریت (WallStreet) و در پی انتشار شاخص مشاغل آمریکا (NFP)، نوسانات نزولی شدیدی را تجربه کرد که این مسئله با توجه به جلسه بعدی تعیین نرخ بهره فدرال رزرو و اعلام شاخص‌های تورمی از جمله بهای مصرف‌کننده (CPI) در هفته پیش رو، در دیدگاه تحلیل‌گران عجیب و غیرعادی بود.


شاخص مشاغل آمریکا که روز جمعه در سطحی بهتر از پیش‌بینی‌ها اعلام شد، انتظار فعالان بازار از کاهش نرخ بهره در جلسه بعدی فدرال رزرو را کمتر کرد که طبیعتاً چنین تحولاتی، نشان‌گر رویکرد صحیح در برابر سیاست‌های پولی آمریکا است و در نهایت، منجر به تقویت شاخص و ارزش دلار و کاش قیمت رهبر ارزهای دیجیتال و سپس آلت کوین‌ها شد.


در همین راستا، بازده اوراق خزانه‌داری آمریکا (Treasury Yields) نیز شاهد رشد بود و بازده اوراق دوساله و ده‌ساله، شاهد افزایش ۱۲ واحدی بودند. اما بازار سهام آمریکا دچار کاهش شد و شاخص اس‌اند‌پی ۵۰۰ (S&P 500)، تا ۰.۳ درصد پایین آمد. رشد بازده اوراق خزانه‌داری، سرمایه‌گذاران را به‌سمت ریسک‌گریزی سوق می‌دهد و از دارایی‌های پرریسک نظیر رمزارزها دور می‌کند.

مارکت کپ کل بازار
عملکرد بیت کوین در برابر کل بازار ارزهای دیجیتال – TradingView

این کاهش قیمت برای رمزارز برتر در بازار مشتقات (Derivatives) بیت کوین اثر قابل توجهی داشت و شاخص اپن اینترست (سود باز / Open Interest) معاملات در صرافی‌ها، تنها طی چند ساعت یک ریزش ۱.۵۵ میلیارد دلاری را تجربه کرد و پوزیشن‌های لانگ (پیش‌بینی صعود قیمت / Long) بیت کوین نیز لیکوییدی سنگینی را شاهد بودند. البته که بیت کوین در حال حاضر نسبت به سایر رمزارزهای بازار عملکرد بهتری را ثبت کرده است.


در این بین داده‌های پلتفرم تحلیل‌گر آنچین کریپتوکوانت (CryptoQuant) نشان می‌دهند از ابتدای سال ۲۰۲۴ تا کنون، ۱۸۳,۲۵۳ واحد بیت کوین به ارزش تقریبی ۱۳ میلیارد دلار از ذخایر صرافی‌ها و کیف پول ماینرها خارج شده است. بخش بزرگی از این عرضه بیت کوین به ETF های اسپات آمریکا تزریق شده که هم‌اکنون بیش از ۶۰ میلیارد دلار بیت کوین را در اختیار دارند.

ذخایر بیت کوین در صرافی
تغییرات ذخایر بیت کوین در صرافی‌ها – CryptoQuant

همچنین، کاهش اخیر بیت کوین همزمان با کم‌شدن موجودی نهنگ‌های این بازار اتفاق افتاد. گزارشی از پلتفرم سنتیمنت (Santiment) نشان می‌دهد موجودی نهنگ‌های دارای حداقل ۱۰۰,۰۰۰ واحد BTC، طی ۴۸ ساعت اخیر یک کاهش ۰.۲ درصدی را تجربه کرده است؛ به این معنی که این دسته از سرمایه‌گذاران، یا کوین‌های خود را به آدرس‌های کوچکتر انتقال داده‌ و یا به‌طور کل اقدام به برداشت سود کرده‌اند.


با این وجود، آدرس کیف پول‌های بیت کوین که بین ۱۰,۰۰۰ واحد تا ۱۰۰,۰۰۰ واحد و ۱,۰۰۰ واحد تا ۱۰,۰۰۰ واحد سرمایه را در اختیار دارند، همچنان مطابق با ماه‌های اخیر به انباشت بیت کوین مشغول هستند.

نهنگ بیت کوین
کاهش موجودی نهنگ‌های بیت کوین طی روزهای اخیر – Santiment

در جایی دیگر، آمار پلتفرم فارساید اینوسترز (Farside Investors) نشان می‌دهد بازار ETF های اسپات بیت کوین، روز جمعه شاهد ورود ۱۳۱ میلیون دلار سرمایه جدید به‌طور خالص بوده‌اند. اکنون جلسه تعیین نرخ بهره فدرال رزرو، چشم‌انداز اقتصادی ایالات متحده، کنفرانس خبری اعضای FOMC و شاخص‌های اقتصادی، مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر بیت کوین در هفته میلادی پیش رو محسوب می‌شوند.

تحلیل تکنیکال بیت کوین

بیت کوین در نمودار ۱ روزه، هنوز نتوانسته از اواسط ماه مارس (اوایل فروردین ماه) به بعد، از مرز ۷۰,۰۰۰ دلاری به‌طور کامل عبور کند. گرچه این سطح مقاومتی اکنون به خط گردن (Neckline) یک الگوی سر و شانه معکوس (Inverse Head & Shoulders) تبدیل شده است. این الگوی قیمت صعودی، زمانی تایید می‌شود که بیت کوین در خط گردن مذکور یک شکست صعودی ایجاد کند که در این صورت، قیمت می‌تواند به‌اندازه فاصله سر این الگو تا خط گردن، مطابق با نمودار زیر شاهد رشد باشد.

تحلیل بیت کوین در تایم فریم 1 روزه
تحلیل بیت کوین در تایم فریم ۱ روزه – TradingView

با توجه به سناریو و الگوی فوق، هدف قیمت برای بیت کوین در ماه ژوئن ۹۰,۰۰۰ دلار و بالاتر از آن برآورد شده است. اما چنانچه قیمت با رسیدن به خط گردن دچار کاهش و اصلاح شود، ممکن است تا میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه (۵۰D EMA) در نزدیکی سطح ۶۶,۷۴۰ دلار (خط قرمزرنگ) دچار کاهش شود.


به‌علاوه بیت کوین در نمودار روزانه خود، بالاتر از میانگین متحرک‌های نمایی ۵۰ روزه و ۲۰۰ روزه (۲۰۰D EMA) معامله می‌شود و از این رو، این اندیکاتورها برای قیمت سیگنال صعودی ارسال می‌کنند.

وضعیت بیت کوین در تایم فریم 1 روزه
وضعیت بیت کوین در تایم فریم ۱ روزه – TradingView

به این ترتیب، در صورتی که قیمت یک شکست صعودی در ۷۰,۰۰۰ دلار داشته باشد و از این سطح عبور کند، می‌تواند این حرکت را تا سقف ۷۱,۹۹۲ دلاری ۷ ژوئن (۱۸ خرداد) ادامه دهد. بازگشت بیت کوین به سطح ۷۱,۹۹۲ دلار، ممکن است منجر به رشدهای بیشتر تا سقف تاریخی ۷۳,۷۷۷ دلاری شود.


اما از طرفی دیگر کاهش قیمت به زیر حمایت ۶۹,۰۰۰ دلاری، ممکن است ادامه این حرکت تا میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه را در پی داشته باشد. شاخص قدرت نسبی چهارده‌روزه (۱۴D RSI) بیت کوین در این تایم فریم، هم‌اکنون به سطح ۵۵.۶۱ واحدی رسیده که وضعیت فعلی را بیشتر متمایل به رشد قیمت نشان می‌دهد.


تحلیل بیت کوین و بررسی تغییرات در نمودار BTC؛ ۱۰ خرداد

به گزارش واحد ترید و تحلیل صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس، بیت کوین (Bitcoin / BTC) در بازار مشتقات وضعیتی نسبتاً صعودی را نشان می‌دهد و در بازارهای اسپات، شاهد تبدیل‌شدن صندوق “IBIT” کمپانی بلک‌راک به بزرگ‌ترین ETF اسپات این رمزارز در دنیا است. برخی تحلیل‌گران، دلیل کاهش اخیر قیمت را نگرانی‌ها در مورد سیاست‌های فدرال رزرو و آرام‌شدن جریان ورود سرمایه به ETF ها می‌دانند.


بر اساس داده‌های وب‌سایت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) هنگام نگارش این متن، بیت کوین در سطح ۶۷,۹۴۲ دلار در بازارها معامله می‌شود و نسبت به ۲۴ ساعت گذشته، نزدیک به ۱ درصد کاهش قیمت داشته است.

مارکت کپ کل بازار (Crypto Total Market Cap)۲.۴۴۷ تریلیون دلار
مارکت کپ بیت کوین (BTC Market Cap)۱.۳۳۱ تریلیون دلار
دامیننس بیت کوین (BTC.D)۵۴.۳۸ درصد
دامیننس تتر (USDT.D)۴.۵۷ درصد
مهم‌ترین مقاومت۷۰,۵۰۰ دلار
مهم‌ترین حمایت ۶۴,۰۰۰ دلار
عملکرد شاخص‌های مهم در تحلیل امروز بیت کوین

تحلیل فاندامنتال بیت کوین امروز

بیت کوین بعد از بازگشت مجدد به نواحی بالاتر از مرز ۷۰,۰۰۰ دلار، دچار کاهش و اصلاح قیمت شد، اما ظاهراً حمایت ناحیه ۶۶,۰۰۰ دلاری قدرت خوبی داشته و خریداران از این کاهش‌های قیمت نترسیده‌اند. نکته مهم امروز در تحلیل بیت کوین، آمار بازار مشتقات (Derivatives) رمزارز برتر و در صدر آن‌ها، شاخص اپن اینترست (سود باز / Open Interest) است که روز گذشته به سقف ۱۶ ماهه خود رسید.


ظاهراً بازارهای سنتی و حوزه اقتصاد کلان عملکرد روزهای اخیر بیت کوین را تحت تاثیر قرار داده و شاخص اس‌اندپی ۵۰۰ (S&P 500)، اکنون با سقف تاریخی ۵,۳۴۲ واحدی تنها ۱.۲ درصد فاصله دارد که نشان‌دهنده عملکرد پرقدرت بازار جهانی سهام است. همچنین بازده اوراق خزانه‌داری ۵ ساله آمریکا نیز در دو هفته گذشته از ۴.۳۴ درصد به ۴.۶۳ درصد افزایش داشت که می‌تواند به‌معنی دورشدن سرمایه‌گذاران از معاملات دارایی‌ها با سود ثابت باشد. این مسئله در کاهش تقاضای فعالان بازار در مزایده اوراق خزانه‌داری مشهود بود.


اما در روز گذشته، شاخص اپن اینترست فیوچرز (آتی / Futures) بیت کوین به ۵۱۶,۰۰۰ واحد BTC رسید که بالاترین سطح آن از ژانویه ۲۰۲۳ (دی ۱۴۰۱) بود و نسبت به هفته گذشته، یک رشد ۶ درصدی محسوب می‌شود. بیشترین سهم این اپن اینترست متعلق به بازار بورس شیکاگو (CME) و صرافی‌های بایننس (Binance) و بای‌بیت (ByBit) است که به‌ترتیب ۳۰ درصد، ۲۲ درصد و ۱۵ درصد از این آمار را به خود اختصاص داده‌اند. اکنون مجموع کل اپن اینترست بیت کوین به سطح ۳۴.۸ میلیارد دلاری رسیده که می‌تواند پیامدهای مثبت و منفی برای بازار بیت کوین داشته باشد.

اپن اینترست بیت کوین
تغییرات شاخص اپن اینترست فیوچرز بیت کوین طی یک سال اخیر – Coinglass

بالابودن سطح اپن اینترست می‌تواند نشانه‌ای از تمایلات مثبت و صعودی بازار باشد، اما در صورتی که خریداران اهرم‌های سنگینی را در معاملات خود استفاده کنند، یک کاهش عادی ۱۰ درصدی قیمت در بازارهای اسپات بیت کوین، می‌تواند منجر به لیکوییدی سنگین و دومینو‌وار پوزیشن‌های معاملاتی شود و قیمت را بیشتر دچار ریزش کند. البته که بیت کوین پس از فروکش‌کردن سخت‌گیری‌های نظارتی در منطقه آمریکا، قدرت و پایداری خوبی از خود نشان داده است.


در این راستا تایید ETF های اسپات اتریوم، رأی مجلس سنای آمریکا بر لغو مقررات “SAB 121” کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) و تصویب لایحه اصلاحی مبنی بر طبقه‌بندی اکثر رمزارزها در دسته کالاها (Commodities) و تنظیم آن‌ها توسط کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC)، همگی در مجموع برای بیت کوین و کل بازار ارزهای دیجیتال فاکتورهایی مثبت به‌شمار می‌آیند.


اما در ادامه بررسی بازار مشتقات بیت کوین، فاندینگ ریت (نرخ تامین سرمایه / Funding Rate) قراردادهای بدون سررسید یا پرپچوال (Perpetual)، به سطح ۰.۳۵ درصدی در بازه هفتگی رسیده که نشان می‌دهد سرمایه‌گذاری بیشتر معامله‌گران جهت حفظ پوزیشن‌های باز خود، در سطحی نسبتاً عادی و خنثی قرار دارد. طی دوره‌های خوش‌بینی و صعودی بازار، فاندینگ ریت بیت کوین می‌تواند به ۲.۴ درصد در بازه هفتگی برسد که نشان‌گر افزایش تقاضا برای اعمال اهرم در معاملات فیوچرز است.

فاندینگ ریت بیت کوین
فاندینگ ریت بیت کوین طی هفته‌های اخیر – CoinGlass

در این‌جا نرخ پایه ویژه این معاملات یا همان پریمیوم فیوچرز (Futures Premium) بیت کوین، یکی دیگر از معیارهای مهم در ارزیابی بازار این رمزارز است که در شرایط عادی و سلامت بازار، نرخ سالانه آن بین ۵ درصد تا ۱۰ درصد قرار دارد.


اکنون نرخ سه‌ماهه پریمیوم فیوچرز به ۱۴ درصد رسیده که بالاتر از ناحیه خنثی خود قرار دارد، اما در وضعیت اشباع نیست. این یعنی که معاملات فیوچرز بیت کوین هنوز فضا برای افزایش اهرم دارند و به ناحیه خطر لیکوییدی آبشاری و دومینووار نرسیده‌اند.

پریمیوم فیوچرز بیت کوین
تغییرات پریمیوم سه‌ماهه فیوچرز بیت کوین – Laevitas

با توجه به موارد فوق، رشد اپن اینترست بیت کوین کمی نگران‌کننده به نظر می‌رسد اما عملکرد این چند شاخص، به‌طور کل بازار مشتقات بیت کوین را در وضعیت سالم و عادی نشان می‌دهند. این یعنی که فعلاً جایی برای ترس از بالارفتن شاخص اپن اینترست نیست و تحولات قانونی مذکور در ایالات متحده، می‌تواند سیگنالی مبنی بر احتمال افزایش علاقه‌مندی سرمایه‌گذاران سازمانی به بیت کوین باشد.


در رابطه با سرمایه‌گذاران سازمانی بیت کوین، روز گذشته بازار ETF های اسپات این رمزارز تحولی جدید را شاهد بود و ETF کمپانی بلک‌راک (BlackRock) با نماد “IBIT”، موفق شد با عبور از صندوق “GBTC” کمپانی گری‌اسکیل (GrayScale)، به بزرگ‌ترین ETF اسپات بیت کوین در جهان تبدیل شود. این کمپانی سرمایه‌گذاری هم‌اکنون نزدیک به ۲۰ میلیارد دلار سرمایه را تحت مدیریت خود دارد و از زمان راه‌اندازی ETF های اسپات بیت کوین در ۱۱ ژانویه (۲۱ دی ۱۴۰۲) تا کنون، به‌طور میانگین روزانه ۱۴۵ میلیون دلار ورودی سرمایه داشته است.


طبق گفته اریک بالکوناس، تحلیل‌گر برجسته ETF ها در بلومبرگ، ETF پریمیوم سهام بانک جی‌پی مورگان (JP Morgan Equity Premium ETF / JEPI) تنها صندوق سرمایه‌گذاری بود که موفق شد به مرز ۲۰ میلیارد دلار سرمایه در کمتر از ۱۰۰۰ روز برسد. این در حالی است که ETF اسپات بیت کوین بلک‌راک، توانست در کمتر از ۱۳۷ روز به این آمار دست یابد.


نِیت گراسی، رئیس کمپانی ای‌تی‌اف استور (ETF Store)، پیرامون این موضوع اظهار کرد که هدف بعدی بلک‌راک عبور از جایگاه ETF های طلا است. این ETF ها که از سال ۲۰۰۵ راه‌اندازی شده‌اند، در مجموع ۲۹ میلیارد دلار سرمایه را تحت مدیریت خود دارند. اکنون بلک‌راک می‌تواند تا پایان سال میلادی جاری، از ETF های طلا نیز عبور کند. اریک بالکوناس نیز راز موفقیت صندوق “IBIT” را کارمزدهای کم، بهبود نقدینگی و برند تجاری بلک‌راک عنوان کرد. این در حالی است که تعداد زیادی از مشتریان گری‌اسکیل، به‌دلیل کارمزدهای بالا از ETF بیت کوین این کمپانی خارج شده‌اند.


بر اساس آمار پلتفرم فارساید اینوسترز (Farside Investors)، بازار ETF های اسپات بیت کوین در روز سه‌شنبه و بعد از تعطیلات رسمی دوشنبه در آمریکا، شاهد ورود ۴۵ میلیون دلار سرمایه به‌طور خالص بودند که این آمار برای جمعه گذشته، در سطح ۲۵۱.۹ میلیون دلار بود. این آمارها برای تمام ETF های بیت کوین مثبت بود و تنها کمپانی گری‌اسکیل یک خروج ۳۱.۱ میلیون دلاری را تجربه کرد.


اکنون ETF های بیت کوین می‌توانند علی‌رغم کاهش ورودی‌ها، روند عدم خروج سرمایه را برای ۱۲امین سشن (Session) معاملاتی متوالی حفظ کنند. عملکرد این ابزارهای سرمایه‌گذاری بیت کوین، فعلاً باعث شده که قیمت از ناحیه ۶۵,۰۰۰ دلاری کاهش نداشته باشد. در حال حاضر توجه سرمایه‌گذاران به اعلام گزارش‌های درآمد شخصی (Personal Income) و هزینه‌های کسب و کارها (Outlays Report) آمریکا در روز جمعه است. عملکرد اقتصادی آمریکا طی هفته‌های اخیر، منجر به تضعیف انتظارات از کاهش نرخ بهره فدرال رزرو در جلسه ماه سپتامبر (شهریور ماه) شده است.

تحلیل تکنیکال بیت کوین

بیت کوین در نمودار ۱ روزه، فعلاً بالاتر از میانگین متحرک‌‎های نمایی (EMAs) 50 روزه و ۲۰۰ روزه معامله می‌شود که یعنی، این اندیکاتورها سیگنال صعودی برای قیمت ارسال می‌کنند. اکنون فعالان بازار برای تحلیل بیت کوین، باید تقویم اقتصادی ایالات متحده و عملکرد ETF های اسپات را زیر نظر بگیرند.

تحلیل بیت کوین در تایم فریم 1 روزه
تحلیل بیت کوین در تایم فریم ۱ روزه – TradingView

در صورتی که قیمت در عبور از مقاومت ناحیه ۶۹,۰۰۰ دلاری موفق ظاهر شود، خریداران بازار جهت حرکت به‌سمت سقف تاریخی ۷۳,۷۷۷ دلاری تلاش خواهند کرد. بیت کوین در این مسیر، سطوح ۷۰,۵۰۰ دلار و ناحیه ۷۲,۰۰۰ دلاری را نیز به‌عنوان مقاومت پیش روی خود می‌بیند.


اما چنانچه قیمت دچار کاهش به زیر میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه در نزدیکی سطح ۶۵,۰۰۰ دلار شود، ممکن است حرکت نزولی خود را تا حمایت ۶۴,۰۰۰ دلاری نیز ادامه دهد. پایین‌تر از این سطح، بیت کوین حمایت‌های خود را ناحیه بین ۶۲,۰۰۰ دلار تا مرز ۶۰,۰۰۰ دلار پیدا خواهد کرد. شاخص قدرت نسبی ۱۴ روزه (۱۴D RSI) بیت کوین در این تایم فریم، به سطح ۵۳.۷۴ واحدی رسیده که شرایط فعلی قیمت را بیشتر صعودی نشان می‌دهد.


در نمودار ۴ ساعته بیت کوین، قیمت خط روند صعودی خود در نزدیکی ۶۷,۵۰۰ دلار را به‌سمت پایین شکسته و از این رو، وضعیت قیمت نزولی دیده می‌شود. سناریوی نزولی قیمت با تشکیل یک الگوی پوششی یا اینگالفینگ نزولی (Bearish Engulfing) پایین‌تر از میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه در سطح ۶۸,۲۴۳ دلار تقویت شده و همچنین، شاخص RSI بیت کوین در تایم فریم ۴ ساعته به سطح ۴۰ واحدی رسیده است.

تحلیل بیت کوین در تایم فریم 4 ساعته
تحلیل بیت کوین در تایم فریم ۴ ساعته – TradingView

با توجه به این شرایط، بیت کوین شاهد تشکیل یک نقطه پیوت (Pivot) در سطح ۶۸,۰۰۰ دلار است که اهمیت بسیار زیادی در حرکت صعودی قیمت دارد. در این مسیر، سطوح ۶۸,۲۵۰ دلار، ۶۹,۳۶۵ دلار و ۷۰,۵۰۰ دلار به‌عنوان مهم‌ترین مقاومت‌های قیمت دیده می‌شوند.


در همین راستا، سطوح حمایتی بیت کوین ابتدا ۶۷,۰۰۰ دلار و سپس سطوح ۶۶,۶۰۱ دلار و ۶۵,۹۱۱ دلار برآورد شده‌اند. میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه بیت کوین، هم‌اکنون در سطح ۶۸,۲۴۳ دلار قرار دارد که به یک سطح مقاومتی قوی تبدیل شده است.


درصورتی که بیت کوین بتواند نقطه پیوت ۶۸,۰۰۰ دلاری را بازپس بگیرد و حفظ کند، احتمالاً به‌سمت مقاومت بعدی در ۶۸,۲۵۰ دلار شروع به حرکت کند. شکست صعودی در این سطح، می‌تواند قیمت را ابتدا تا ۶۹,۳۶۵ دلار و سپس تا ۷۰,۵۰۰ دلار بهبود بخشد. اما با توجه به وضعیت تکنیکال بیت کوین در این تایم فریم، شرایط قیمت پایین‌تر از سطح ۶۸,۰۰۰ دلاری نزولی دیده می‌شود که ممکن است در ناحیه ۶۶,۰۰۰ دلاری، این وضعیت تغییر پیدا کند.


تحلیل بیت کوین و بررسی تغییرات در نمودار BTC؛ ۸ خرداد

به گزارش واحد ترید و تحلیل صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس، بیت کوین (Bitcoin / BTC) همچنان به تثبیت قیمت ادامه می‌دهد و سفارش‌های خرید و فروش روزافزونی را از سوی معامله‌گران شاهد است. تایید ETF های اسپات اتریوم تا حدی به رشد قیمت پادشاه کوین‌ها و رسیدن آن به مرز ۷۰,۰۰۰ دلار کمک کرد و اکنون، ظاهراً فعالان بازار منتظرند تا ببینند بعد از تعطیلات روز دوشنبه آمریکا، بازارها چه مسیری را برای خود انتخاب می‌کنند.


بر اساس داده‌های وب‌سایت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) هنگام نگارش این متن، بیت کوین در سطح ۶۷,۸۵۵ دلار در بازارها معامله می‌شود و نسبت به ۲۴ ساعت گذشته، ۰.۸۵ درصد کاهش قیمت داشته است.

مارکت کپ کل بازار (Crypto Total Market Cap)۲.۴۹۵ تریلیون دلار
مارکت کپ بیت کوین (BTC Market Cap)۱.۳۴۳ تریلیون دلار
دامیننس بیت کوین (BTC.D)۵۳.۸۱ درصد
دامیننس تتر (USDT.D)۴.۴۸ درصد
مهم‌ترین مقاومت۷۰,۵۰۰ دلار
مهم‌ترین حمایت ۶۴,۰۰۰ دلار
عملکرد شاخص‌های مهم در تحلیل امروز بیت کوین

تحلیل فاندامنتال بیت کوین امروز

بیت کوین با نزدیک‌شدن به بستن کندل ماه می، ظاهراً با سقف تاریخی سابق خود در سطح ۶۹,۰۰۰ دلار درگیری شدیدی پیدا کرده است. در ایالات متحده، روز گذشته به‌مناسبت بزرگداشت نظامیان این کشور تعطیل رسمی بوده و بازار ETF های اسپات نیز در روز جاری هفته خود را آغاز کرده‌اند.


اکنون نزدیک به ۲ ماه است که بیت کوین یک دوره تثبیت قیمت (Consolidation) را پایین‌تر از سقف‌های تاریخی خود سپری می‌کند و ادامه مسیر قیمت، هنوز به‌طور کامل مشخص نیست. بیت کوین حتی با وجود تعطیلات مذکور، موفق شد شکاف قیمت (Gap) در بازار فیوچرز (آتی / Futures) بورس شیکاگو (CME) پُر کند. دن کریپتو تریدز (Daan Crypto Trades)، تحلیل‌گر شناخته‌شده ارزهای دیجیتال، در این باره با انتشار نمودار زیر نوشت که بیت کوین موفق شد بهترین کندل هفتگی خود را از ابتدا ماه آوریل تا کنون، در ناحیه ۶۸,۵۰۰ دلاری ببندد.

گپ cme بیت کوین
تحلیل بیت کوین بر اساس گپ CME در قیمت – Daan Crypto Trades

در جایی دیگر، پلتفرم تحلیل‌گر متریال ایندیکیترز (Material Indicators)، نیز در گزارش خود از اهمیت بسیار زیاد تبدیل ۶۹,۰۰۰ دلار به یک سطح حمایتی نوشت که آخرین کندل هفتگی قیمت هم، نتوانست بالاتر از این سطح بسته شود. در همین راستا، پلتفرم کوین‌گلس (CoinGlass) نیز حجم نقدینگی و سفارشات موجود در نزدیکی سطوح فعلی قیمت را مورد بررسی قرار داد که به‌نوعی معامله‌گران را در وضعیت بلاتکلیفی نشان می‌دهد.


با توجه به نقشه لیکوییدیتی (Liquidity Map) یا نقدینگی و سفارشات خرید و فروش بیت کوین در تصویر زیر، سطوح ۶۸,۱۰۰ دلار و ۶۹,۸۰۰ دلار برای معامله‌گران و سرمایه‌گذاران اهمیت زیادی دارند که سطح ۶۹,۸۰۰ دلاری، بین دو ناحیه نقدینگی بزرگ قرار گرفته است. مایکل ون دی پوپ (Michaël van de Poppe)، تحلیل‌گر محبوب رمزارزها، می‌گوید هدف بیت کوین تثبیت در این نواحی قیمتی است و در صورت از دست‌دادن حمایت ناحیه ۶۶,۰۰۰ دلاری، احتمالاً شاهد کاهش قیمت تا کف محدوده معاملاتی فعلی در مرز ۶۰,۰۰۰ دلار خواهیم بود.

نقشه لیکوییدیتی بیت کوین
نقشه لیکوییدیتی بیت کوین – CoinGlass

در این بین دن کریپتو تریدز خاطرنشان کرد که روند اصلی قیمت بر اساس تاریخچه عملکرد بیت کوین، به‌نفع خریداران و صعودی است. در گذشته دوره‌های طولانی‌مدت تثبیت قیمت پایین‌تر از سقف‌های تاریخی، همیشه منجر به شکست صعودی قیمت و آغاز بازار گاوی اصلی بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال شده است. این دوره در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۳، به‌ترتیب ۴ هفته و ۱۳ هفته بوده و در سال جاری، تاکنون ۱۱ هفته زمان برده است.


در پی این دوره‌های تثبیت، بیت کوین همیشه شاهد رشدهای تصاعدی بزرگ در قیمت بوده و اکنون پس از اتمام این دوره، به احتمال زیاد شاهد عملکردی مشابه از رمزارز برتر خواهیم بود. با توجه به موارد فوق، دیدگاه اکثر تحلیل‌گران کاهش قیمت تا مرز ۶۰,۰۰۰ دلار و ادامه دوره تثبیت بیت کوین است.

سقف تاریخی بیت کوین
عملکرد بیت کوین پس از بازگشت به سقف‌های تاریخی قیمت – Daan Crypto Trades

اما در جایی دیگر، شاخص‌های اقتصادی ایالات متحده از جمله بهای تولیدکننده (PCE) و تولید ناخالص داخلی (GDP)، قرار است در هفته جاری اعلام شوند که جزء معیارهای مهم ارزیابی تورم در این کشور محسوب می‌شوند. هنوز مشخص نیست که کاهش سخت‌گیری‌ها در سیاست‌های انقباضی فدرال رزرو، تا چه حد بر تمایلات سرمایه‌گذاران در برابر دارایی‌های پرریسک تاثیر می‌گذارد و در حال حاضر، انتظار نمی‌رود که نرخ بهره حداقل تا جلسه ماه سپتامبر (شهریور) فدرال رزرو کاهش پیدا کند.


با همه این‌ها، شاخص‌های مهم بازار سهام آمریکا از جمله اس‌اندپی ۵۰۰ (S&P 500)، همچنان به‌سمت سقف‌های تاریخی خود در حال حرکت هستند که در صورت تداوم چنین شرایطی، سرمایه‌گذاران در بازار بیت کوین و آلت کوین‌ها نیز فعالیت‌های خود را تقویت خواهند کرد.


اما در هفته میلادی جاری، نهنگ‌های بیت کوین توجه کارشناسان را به خود جلب کرده‌اند. بر اساس داده‌های پلتفرم تحلیل‌گر آنچین کریپتوکوانت (CryptoQuant)، نهنگ‌های بیت کوین در سطوح فعلی و نزدیک به سقف‌های تاریخی فعالیت‌های خود را افزایش داده و در سطوح بی‌سابقه‌ای به خرید بیت کوین مشغول هستند. اکنون موجودی کیف پول نهنگ‌های بیت کوین طی ۲۴ ساعت گذشته، به بالاترین حد خود رسیده که در مقایسه با آمارهای قبلی نیز فاصله زیادی دارد.

نهنگ های بیت کوین
عملکرد نهنگ‌های بیت کوین در ۲۴ ساعت گذشته – CryptoQuant

در پی دودستگی پیش‌بینی کارشناسان درباره کاهش نرخ بهره فدرال رزرو تا قبل از سه‌ماهه پایانی سال ۲۰۲۴، ابزار فدواچ سی‌ام‌ای گروپ (CME FedWatch Tool) انتظارات از عدم تغییر نرخ‌ها در جلسه ماه سپتامبر را ۵۰ درصد برآورد کرده است. در همین راستا، حزب جمهوری‌خواه آمریکا به رهبری دونالد ترامپ، تمرکز ویژه‌ای بر رمزارزها گذاشته‌اند و ممکن است در صورت انتخاب‌شدن به‌عنوان رئیس‌جمهور بعدی این کشور، آژانس SEC را مجبور به کاهش سخت‌گیری و قانون‌گذاری‌ها بر سر رمزارزها کند.


در حال حاضر، توجه فعلی سرمایه‌گذاران و معامله‌گران باید بر عملکرد ETF های اسپات بیت کوین و اتریوم باشد و تقویم اقتصادی مهم این هفته آمریکا را نیز زیر نظر بگیرند. شاخص اطمینان مصرف‌کننده (Consumer Confidence) می‌تواند بر قیمت‌ها اثرگذار واقع شود و سخنرانی اعضای FOMC نیز پیرامون وضعیت اقتصادی آمریکا، ممکن است بازارهای مالی را دچار نوسان کند.

تحلیل تکنیکال بیت کوین

بیت کوین در نمودار ۱ روزه، موفق شد در تاریخ ۲۴ می (۴ خرداد) از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۲۰D EMA) در سطح ۶۶,۸۱۴ دلار عبور کند. این عملکرد نشان از تغییر مثبت جو بازار و خرید در کف سرمایه‌گذاران دارد. همچنین، بیت کوین فعلاً بالاتر از میانگین متحرک‌های نمایی (EMAs) 50 روزه و ۲۰۰ روزه معامله می‌شود و از این اندیکاتورها، سیگنال صعودی می‌گیرد.

تحلیل بیت کوین در تایمک فریم 1 روزه
تحلیل بیت کوین در تایم فریم ۱ روزه – TradingView

اکنون خریداران تلاش خواهند کرد قیمت را از سقف تاریخی و مقاومت ۷۳,۷۷۷ دلاری عبور دهند. این سطح اهمیت بسیار زیادی دارد، چرا که انتظار می‌رود فروشندگان مقاومتی جدی در این ناحیه نشان دهند. اما در صورتی که قیمت پس از رسیدن به سقف ۷۳,۷۷۷ دلاری کاهش شدید و سریعی را تجربه کند و به زیر میانگین متحرک‌ها برسد، به این معنی خواهد بود که رنج‌زنی بیت کوین برای مدت بیشتری ادامه پیدا خواهد کرد. بیت کوین در حال حاضر، سطوح ۶۴,۰۰۰ دلار و میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه را به‌عنوان سطوح حمایتی برای خود دارد.


از طرفی دیگر در صورتی که خریداران بتوانند ابتدا مقاومت‌های ۶۹,۰۰۰ دلاری و ۷۰,۵۰۰ دلار را پشت سر بگذارند و بیت کوین را تا سقف تاریخی ۷۳,۷۷۷ دلاری برسانند، چنانچه فعالیت‌های خود را کاهش ندهند، پتانسیل تشکیل شکست صعودی و عبور از این سقف تاریخی برای بیت کوین بیشتر می‌شود. در این مسیر، قیمت می‌تواند ابتدا تا مرز ۸۰,۰۰۰ دلار و سپس تا ناحیه ۸۴,۰۰۰ دلاری یک رالی (حرکت صعودی / Rally) را آغاز کند.

تحلیل بیت کوین در تایم فریم 4 ساعته
تحلیل بیت کوین در تایم فریم ۴ ساعته – TradingView

در نمودار ۴ ساعته بیت کوین، خریداران موفق شدند قیمت را از خط روند نزولی (Downtrend Line) مشخص‌شده در تصویر عبور دهند، اما در حفظ سطوح بالاتر قیمت با چالش مواجه شده‌اند. این مسئله نشان می‌دهد که فروشندگان تسلیم نشده و در هر رالی قیمت، اقدام به فروش می‌کنند. حال در صورتی که بیت کوین به زیر خط روند نزولی بازگشت داشته باشد، ممکن است یک حرکت اصلاحی را ابتدا تا ۶۶,۰۰۰ دلار و سپس تا حمایت ناحیه ۶۴,۰۰۰ دلاری آغاز کند.


خریداران به‌منظور کنترل مجدد وضعیت بازار، باید بتوانند با فعالیت‌های خود یک جهش صعودی برای قیمت در میانگین متحرک‌ها رقم زنند و بیت کوین را دوباره به مرز ۷۰,۰۰۰ دلار برسانند. این اتفاق می‌تواند منجر به رشدهای بیشتر بیت کوین تا سطوح ۷۲,۰۰۰ دلاری و در نهایت سقف تاریخی ۷۳,۷۷۷ دلاری شود.


تحلیل بیت کوین و بررسی تغییرات در نمودار BTC؛ ۶ خرداد

به گزارش واحد ترید و تحلیل صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس، بیت کوین (Bitcoin / BTC) در حال حاضر با سقف تاریخی قیمت خود تقریباً ۱۰ درصد فاصله دارد و تحلیل‌گران می‌گویند این کاهش‌ها یکی از دوره‌های عادی برای تثبیت قیمت است. سرمایه‌گذاران سازمانی طی هفته‌های اخیر عملکرد قابل توجهی را در بازار بیت کوین داشته‌اند و ظاهراً عدم قطعیت در سیاست‌های پولی فدرال رزرو است که بیت کوین را زیر مرز ۷۰,۰۰۰ دلار نگه داشته است.


بر اساس داده‌های وب‌سایت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) هنگام نگارش این متن، بیت کوین در سطح ۶۹,۱۰۰ دلار در بازارها معامله می‌شود و نسبت به ۲۴ ساعت گذشته، ۰.۶۶ درصد رشد قیمت داشته است.

مارکت کپ کل بازار (Crypto Total Market Cap)۲.۵۰۵ تریلیون دلار
مارکت کپ بیت کوین (BTC Market Cap)۱.۳۶۴ تریلیون دلار
دامیننس بیت کوین (BTC.D)۵۴.۴۴ درصد
دامیننس تتر (USDT.D)۴.۴۷ درصد
مهم‌ترین مقاومت۷۴,۰۰۰ دلار
مهم‌ترین حمایت ۶۰,۰۰۰ دلار
عملکرد شاخص‌های مهم در تحلیل امروز بیت کوین

تحلیل امروز بیت کوین با بررسی عوامل فاندامنتال

بیت کوین بعد از رشد تا سطح ۷۱,۹۸۰ دلاری در روز ۲۱ می (۱ خرداد)، خیلی سریع تا کف روزانه ۶۶,۲۶۰ دلاری در ۲۳ می (۳ خرداد) کاهش قیمت داشت. این کاهش قیمت همزمان با تایید ETF های اسپات اتریوم توسط آژانس SEC بود و اکنون کارشناسان مشغول بررسی مدت‌زمان این کاهش و اصلاح قیمت برای بیت کوین هستند.


بیت کوین در حال حاضر ناحیه بین ۶۴,۰۰۰ دلار تا ۶۶,۱۲۰ دلار را به‌عنوان حمایت برای خود حفظ کرده و در ماه مارس (اسفند ۱۴۰۲) بود که عملکردی مشابه، رشد ۱۷ درصدی قیمت تا سطح ۷۳,۷۷۷ دلار را برای رمزارز برتر در پی داشت. اکنون شاخص میانگین ورود و خروج پول در قیمت یا “IOMAP” بیت کوین، مطابق با تصویر زیر نشان می‌دهد که بیش از ۸۷۰,۸۰۰ واحد بیت کوین توسط ۱.۴۲ میلیون آدرس کیف پول در ناحیه حمایتی مذکور خریداری شده است.


از جایی که این ناحیه حمایتی در برابر سطوح مقاومتی پیش روی قیمت قدرتمندتر دیده می‌شود، انتظار می‌رود که روند کاهش قیمت در این ناحیه متوقف یا ضعیف شود.

خرید و فروش بیت کوین
سطوح خرید و فروش بر اساس شاخص IOMAP بیت کوین – IntoTheBlock

گزارش هفتگی پلتفرم کوین‌شرز (CoinShares) نشان می‌دهد که محصولات سرمایه‌گذاری کریپتویی و ETF های اسپات بیت کوین پس از اعلام شاخص بهای مصرف‌کننده آمریکا (CPI) بهتر از انتظارات، تا کنون یک رشد ۶۰۰ درصدی در جریان ورود سرمایه‌های جدید تجربه کرده‌اند. طی هفته گذشته ۹۳۲ میلیون دلار سرمایه جدید به‌طور خالص به محصولات سرمایه‌گذاری کریپتویی وارد شده‌ که این آمار برای هفته قبل‌تر، ۱۳۰ میلیون دلار بوده است. معمولاً ورود سرمایه‌های جدید به بازار یک دارایی، نشان از اطمینان سرمایه‌گذاران و رشد احتمالی قیمت آن دارایی دارد.


عملکرد شاخص‌های اقتصادی آمریکا در جمعه گذشته، ظاهراً موج جدیدی از تقاضا برای خرید بیت کوین را به‌همراه داشته که باعث شد قیمت از سطوح پایین‌تر از ۶۷,۰۰۰ دلار به نزدیکی ۷۰,۰۰۰ دلار برسد. انتظارات از تورم در آمریکا (Inflation Expectations) که با دیدگاه مثبت کارشناسان همراه بود، در بازار ETF های اسپات بیت کوین نیز جو مثبتی را رقم زد و جریان خالص ورود سرمایه به این بازار را از ۱۰۷.۹ میلیون دلار در روز پنجشنبه، به ۲۵۱.۹ میلیون دلار در جمعه رساند.


علی‌رغم ارائه رویکردهای سخت‌گیرانه در شرح مذاکرات نشست کمیته بازار آزاد فدارل (FOMC Minutes) و آمار سنگین از شاخص مدیران خرید بخش خدمات (Services PMI)، بازار ETF های اسپات بیت کوین موفق شد تا پایان هفته میلادی در مجموع ۱.۰۵۶ میلیارد دلار سرمایه جدید را جذب کند. اما با این وجود، بیت کوین برای عبور از مرز ۷۰,۰۰۰ دلار هنوز با چالش روبرو است که یکی از دلایل اصلی آن، عدم قطعیت در مورد سیاست‌های پولی فدرال رزرو و کاهش یا عدم کاهش نرخ بهره در جلسه ماه سپتامبر (شهریور) است.


اما پیش از این جلسه، شاخص مخارج و درآمدهای شخصی (Personal Income/Spending) اعلام خواهد شد که در صورتی که این آمارها بالاتر از انتظارات باشند، گمانه‌زنی‌ها در مورد افزایش نرخ بهره فدرال رزرو را تقویت کرده که این مسئله می‌تواند کاهش قابل توجهی را در قیمت ارزهای دیجیتال در پی داشته باشد. در این‎‌جا، تایید ETF های اسپات اتریوم می‌تواند اثرات منفی این تحولات را محدود کند.

تحلیل بیت کوین با بررسی تغییرات تکنیکال

تحلیل‌گر ارزهای دیجیتال با نام مستعار مگز (Mags)، معتقد است بیت کوین پس از اصلاح از سقف تاریخی ۷۳,۷۷۷ دلاری، در ناحیه ۶۵,۰۰۰ دلار به تثبیت (Consolidation) مشغول خواهد شد تا برای ادامه روند صعودی شرایط مطلوب را پیدا کند.


اما جورج (George)، از دیگر تحلیل‌گران رمزارزها، با انتشار تصویر زیر نوشت که این اصلاح در ناحیه ۶۰,۰۰۰ دلاری یک کف قیمت برای بیت کوین ایجاد کرده و این محدوده را برای ورود به بازار و خرید ارز دیجیتال مناسب می‌بیند. وی می‌گوید یا این ناحیه یا محدوده آبی‌رنگ نمودار نزدیک به سطح ۶۲,۰۰۰ دلاری برای خرید بیت کوین مناسب هستند.

تحلیل بیت کوین در تایم فریم 6 ساعته
تحلیل بیت کوین در تایم فریم ۶ ساعته – George

مایکل ون دی پوپ (Michaël van de Poppe)، تحلیل‌گر محبوب و بنیان‌گذار پلتفرم معاملاتی ام‌ان کپیتال (MN Capital)، نیز معتقد است بیت کوین هم‌اکنون دوره تثبیت خود را سپری می‌کند و ظاهراً بخشی از سرمایه موجود در بازار بیت کوین در حال چرخش به بازار اتریوم است که این مسئله منجر به رنج‌زنی بیت کوین در روزهای جاری می‌شود.


این تحلیل‌گر می‌گوید دوره تثبیت بیت کوین با توجه به شرایط فعلی ممکن است کمی بیشتر زمان ببرد و حتی ممکن است کاهش بیشتر قیمت تا ناحیه بین ۶۱,۰۰۰ دلار تا ۶۳,۰۰۰ دلار را در پی داشته باشد.

تحلیل بیت کوین در نمودار روزانه
تحلیل بیت کوین در نمودار روزانه – Michaël van de Poppe

رکت کپیتال (Rekt Capital)، تحلیل‌گر شناخته‌شده ارزهای دیجیتال، که تحلیل‌ ویژه‌ای از بیت کوین در دوره‌های قبل و بعد از هاوینگ (Halving) انجام داده، می‌گوید دوره انباشت مجدد (Reaccumulation Phase) بیت کوین که چند هفته قبل از هاوینگ آغاز شده، می‌تواند تا ۱۵۰ روز یا ۵ ماه ادامه داشته باشد.


سقف محدوده انباشت مجدد بیت کوین طبق گفته این تحلیل‌گر، سطح ۷۱,۵۰۰ دلاری است که تا کنون چندین مرتبه تست و رد شده است. از این رو، دوره تثبیت قیمت در ناحیه ۶۰,۰۰۰ دلاری تا ۷۰,۰۰۰ دلار خواهد بود و ممکن است چندین هفته بیشتر طول بکشد.

تحلیل بیت کوین در تایم فریم هفتگی
تحلیل بیت کوین در تایم فریم هفتگی و مقایسه با سال ۲۰۱۶ – Rekt Capital

رکت کپیتال می‌گوید این دوره تثبیت زمانی به‌پایان می‌رسد که قیمت از این ناحیه که به رنگ نارنجی در نمودار بالا مشخص شده، شکست صعودی داشته باشد که پس از آن، روند رشد قیمت سریع و تصاعدی خواهد بود. اکنون قیمت اصطلاحاً در حال استراحت پس از دوره صعودی قبل از هاوینگ است.


در نمودار ۱ روزه بیت کوین همان‌طور که در تصویر زیر پیدا است، قیمت بالاتر از میانگین متحرک‌های نمایی (EMAs) 50 روزه و ۲۰۰ روزه معامله می‌شود و از این اندیکاتورها سیگنال صعودی می‌گیرد. در حال حاضر تاثیرگذارترین عوامل بر قیمت، عملکرد ETF های اسپات بیت کوین و شاخص‌های مهم در تقویم اقتصادی آمریکا هستند.

تحلیل بیت کوین در تایم فریم 1 روزه
تحلیل بیت کوین در تایم فریم ۱ روزه – TradingView

در صورتی که قیمت به مرز ۷۰,۰۰۰ دلار بازگشت داشته باشد، پتانسیل رشد تا سقف تاریخی ۷۳,۷۷۷ دلاری را پیدا خواهد کرد. عبور از این مقاومت، بیت کوین را در مسیر حرکت به‌سمت یک سقف تاریخی جدید در ناحیه ۷۵,۰۰۰ دلاری قرار می‌دهد.


اما از طرفی دیگر کاهش قیمت به زیر حمایت ناحیه ۶۹,۰۰۰ دلاری، می‌تواند یک حرکت اصلاحی را ابتدا تا میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه در نزدیکی ۶۵,۰۰۰ دلار و سپس تا حمیات ۶۴,۰۰۰ دلاری در پی داشته باشد. پایین‌تر از این سطوح، بیت کوین حمایت مهم خود را در ناحیه بین ۶۲,۰۰۰ دلار تا ۶۰,۰۰۰ دلار خواهد داشت.


شاخص قدرت نسبی ۱۴ روزه (۱۴D RSI) بیت کوین در تایم فریم روزانه، در حال حاضر به سطح ۵۹.۸۱ واحدی رسیده که احتمال تایید سناریوهای صعودی قیمت را بیشتر نشان می‌دهد.


تحلیل بیت کوین و بررسی تغییرات در نمودار BTC؛ ۳ خرداد

به گزارش واحد ترید و تحلیل صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس، بیت کوین (Bitcoin / BTC) از سوی شاخص‌ها و اندیکاتورهای آنچین و تکنیکال سیگنال صعودی می‌گیرد. در این بین، جریان ورود سرمایه به ETF های اسپات همچنان ادامه داشته و شاخص‌های اقتصادی آمریکا نیز باید زیر نظر گرفته شوند.
بر اساس داده‌های وب‌سایت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) هنگام نگارش این متن، بیت کوین در سطح ۶۹,۵۷۴ دلار در بازارها معامله می‌شود و نسبت به ۲۴ ساعت گذشته، ۰.۴۰ درصد کاهش قیمت داشته است.

مارکت کپ کل بازار (Crypto Total Market Cap)۲.۵۲۲ تریلیون دلار
مارکت کپ بیت کوین (BTC Market Cap)۱.۳۷۱ تریلیون دلار
دامیننس بیت کوین (BTC.D)۵۴.۳۳ درصد
دامیننس تتر (USDT.D)۴.۴۳ درصد
مهم‌ترین مقاومت۷۴,۰۰۰ دلار
مهم‌ترین حمایت ۶۴,۰۰۰ دلار
عملکرد شاخص‌های مهم در تحلیل امروز بیت کوین

تحلیل امروز بیت کوین با بررسی عوامل فاندامنتال

پلتفرم تحلیل‌گر آنچین گلسنود (Glassnode) در یکی از گزارش‌های خود نوشت که بهبود اخیر بیت کوین تا ناحیه ۷۱,۰۰۰ دلاری به‌دلیل کاهش فشار فروش و فشردگی نوسانات بوده و این در حالی است که اکثر شاخص‌های آنچین، حرکت این دارایی را به‌سمت سطوح تعادل و خنثی نشان می‌دادند.


گلسنود با بررسی عملکرد کوین‌های قدیمی و آخرین باری که خرید و فروش شده‌اند (Supply Age Bands)، می‌گوید تعداد کوین‌های BTC که برای آخرین بار یک‌سال و دو سال پیش خریداری شده‌اند، طی دو ماه گذشته کاهش قابل توجهی داشته‌اند. اما تعداد کوین‌های سه‌ساله بیت کوین همچنان رو به افزایش است که یعنی این دسته از سرمایه‌گذاران منتظرند تا قیمت به سطوح بالاتری برسد و بعد برای فروش اقدام کنند.

کوین های قدیمی btc
سطح موجودی کوین‌های BTC در اختیار هولردها بر اساس آخرین تاریخ خریداری‌شده – Glassnode

در همین راستا، طی چند هفته گذشته میزان فروش هولدرهای بلندمدت بیت کوین نیز کاهش یافته است. این‌طور که پیدا است بازگشت و بهبود قیمت پس از رسیدن به سطح ۵۶,۵۰۰ دلاری، ارزیابی سرمایه‌گذاران از ارزش بیت کوین و انتظارات بلندمدت آن‌ها را دست‌خوش تغییرات کرده است. این اتفاق باعث شده که شاخص‌های آنچین مهم بیت کوین به یک سطح توازن جدید برسند و از این لحاظ، قیمت را در آستانه رشدهای بیشتر قرار دهند.


با وجود این‌که روند ورود سرمایه‌های جدید به بازار بیت کوین رفته‌رفته تضعیف شده و فاصله زیادی با روزهای اوج خود دارد، ارزش بازار تحقق‌یافته (Realized Cap) بیت کوین هنوز به‌قدری مثبت است که بتواند قیمت را به‌سمت رشدهای بیشتر هدایت کند. نزدیک‌شدن این شاخص به سطح تعادل در کنار کاهش فشار فروش بیت کوین و پایداری سطح تقاضای فعلی، در مجموع منجر به رشد قیمت خواهند شد.

سود و زیان تحقق یافته بیت کوین
میزان سود و زیان تحقق یافته سرمایه‌گذاران در برابر قیمت – Glassnode

در نهایت گلسنود نوشت با وجود این‌که آغاز دوره توزیع کوین‌های قدیمی BTC باعث شد قیمت به‌سمت سقف تاریخی ۷۳,۷۷۷ دلاری حرکت کند، فشار فروش این رمزارز کاهش قابل توجهی داشته است. این یعنی که عوامل بازدارنده و سطوح مقاومتی پیش روی قیمت تضعیف شده‌اند و حتی یک سطح تقاضای عادی برای بیت کوین، می‌تواند قیمت را به‌راحتی رشد دهد.


دن کریپتو تریدز (Daan Crypto Trades)، تحلیل‌گر محبوب رمزارزها، می‌گوید نمودار ماهانه بیت کوین در آستانه تکمیل یک الگوی کندل پوششی یا همان اینگالفینگ (Engulfing) است و توانسته ناحیه ۶۰,۰۰۰ دلاری را به‌خوی حفظ کند که در سایکل گاوی سال ۲۰۲۱، بالاترین سطح بسته‌شده برای یک کندل بوده است.


داده‌های پلتفرم اینتودِبلاک (IntoTheBlock) نشان می‌دهند شاخص میانگین ورود و خروج پول در قیمت یا “IOMAP” بیت کوین، اکنون دو سطح حمایتی مهم را بالاتر از مرز ۶۰,۰۰۰ دلار دارد. این سطوح در ناحیه بین ۶۱,۵۵۳ دلار تا ۶۷,۸۶۰ دلار وجود دارند که در گذشته، نزدیک به ۱.۵ میلیون واحد بیت کوین در این نواحی خریداری شده‌ است. این ناحیه تقاضا به‌اندازه‌ای قوی است که بتواند فشار خرید لازم برای رشدهای بیشتر قیمت را ایجاد کند.

شاخص IOMAP بیت کوین
وضعیت شاخص IOMAP بیت کوین – IntoTheBlock

یکی از عوامل رشد اخیر بیت کوین، جریان مثبت ورود سرمایه‌های جدید به ETF های اسپات این رمزارز بود که در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه ادامه داشت. آمار پلتفرم فارساید اینوسترز (Farside Investors) نشان می‌دهد که ETF های اسپات بیت کوین در روز سه‌شنبه ۳۰۵.۷ میلیون دلار ورودی سرمایه به‌طور خالص داشته‌اند و در این بین، صندوق “IBIT” کمپانی بلک‌راک (BlackRock) با ثبت آمار ۲۹۰ میلیون دلاری، به بالاترین سطح خود از تاریخ ۵ آوریل (۱۷ فروردین) تا کنون رسید.


اما شرح مذاکرات آخرین نشست کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC Minutes) در روز سه‌شنبه، نشان داد که مقامات این نهاد تمایل دارند برای رسیدن به نرخ هدف ۲ درصدی تورم در آمریکا، نرخ بهره را باز هم افزایش دهند که دلیل آن، نگرانی در مورد تنش‌های ژئوپلیتیکی، بالاماندن نرخ تورم و کاهش درآمد مصرف‌کنندگان اعلام شده است. این مسئله باعث شد صندوق “GBTC” کمپانی گری‌اسکیل (GrayScale) برای نخستین بار طی شش سشن (Session) معاملاتی اخیر در روز گذشته، ۱۶.۷ میلیون دلار خروجی و فروش بیت کوین را ثبت کند. البته که سایر ETF های اسپات بیت کوین با ورود سرمایه‌های جدید همراه بودند.


در روز جاری، قرار است شاخص مدیران خرید (PMI) آمریکا منتشر شود که می‌تواند بر قیمت ارزهای دیجیتال تاثیر بگذارد. انتظار می‌رود در صورتی که آمار این شاخص اقتصادی و مدعیان بیکاری آمریکا بهتر از پیش‌بینی‌ها اعلام شوند، گمانه‌زنی‌ها در مورد افزایش مجدد نرخ بهره فدرال رزرو تقویت شود که معمولاً اثر منفی بر قیمت رمزارزها می‌گذارد.

تحلیل بیت کوین با بررسی تغییرات تکنیکال

بیت کوین در نمودار ۱ روزه، فعلاً بالاتر از میانگین متحرک‌های نمایی (EMAs) 50 روزه و ۲۰۰ روزه معامله می‌شود؛ به این معنی که این اندیکاتورها، سیگنال صعودی برای قیمت ارسال می‌کنند. البته که در تحلیل بیت کوین شاخص‌های اقتصادی آمریکا، اقدامات آژانس SEC و عملکرد ETF های اسپات نیز اهمیت بسیار زیادی دارند.

تحلیل بیت کوین در نمودار 1 روزه
تحلیل بیت کوین در نمودار ۱ روزه – TradingView

به این ترتیب، در صورتی که قیمت در مرز ۷۰,۰۰۰ دلار یک شکست صعودی را رقم زند، پتانسیل رشدهای بیشتر تا سقف تاریخی ۷۳,۷۷۷ دلاری را پیدا خواهد کرد. پیش‌بینی می‌شود عبور از این سطح مقاومتی، بیت کوین را به‌سمت ناحیه ۷۵,۰۰۰ دلاری هدایت کند.


اما از طرفی دیگر شکست نزولی در حمایت ۶۹,۰۰۰ دلاری، به فروشندگان این فرصت را خواهد داد که جهت کاهش بیشتر قیمت ابتدا تا میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه و سپس تا حمایت ۶۴,۰۰۰ دلار تلاش کنند. شاخص قدرت نسبی ۱۴ روزه (۱۴D RSI) بیت کوین در تایم فریم روزانه، به سطح ۶۱.۵۷ واحدی رسیده که نشان می‌دهد احتمال رشد قیمت به‌سمت سقف تاریخی آن بیشتر دیده می‌شود.

تحلیل بیت کوین در نمودار 4 ساعته
تحلیل بیت کوین در نمودار ۴ ساعته – TradingView


بیت کوین در نمودار ۴ ساعته، یک نقطه پیوت (Pivot) در سطح ۶۹,۲۱۹ دلاری پیدا کرده که اهمیت بالایی داشته و روند اصلی قیمت را نشان می‌دهد. سطوح مقاومتی قیمت بالاتر از این سطح به‌ترتیب ۷۲,۰۳۰ دلار، ۷۳,۷۷۷ دلار و ۷۵,۴۸۰ دلار برآورد شده‌اند. این سطوح در واقع نواحی هستند که پیش‌بینی می‌شود فروشندگان با فعالیت‌های خود، فشار فروش بیت کوین را تقویت و حرکت صعودی قیمت را با چالش روبرو کنند.

در سناریوی نزولی بیت کوین، سطوح حمایتی قیمت به‌ترتیب ۶۷,۵۴۹ دلار، ۶۵,۹۴۹ دلار و ۶۳,۹۰۱ دلار هستند که می‌توانند اصلاح قیمت را متوقف و خریداران جدیدی را به بازار بیت کوین جذب کنند. در تایم فریم ۴ ساعته بیت کوین همان‌طور که در نمودار بالا پیدا است، یک کانال و روند صعودی مشاهده می‌شود که چشم‌انداز صعودی قیمت را تقویت می‌کند.


البته که شکست نزولی از نقطه پیوت ۶۹,۶۷۵ دلاری، می‌تواند سناریوهای صعودی قیمت را نامعتبر کند و موج جدیدی از فروش بیت کوین را در بازارها به‌وجود آورد. به‌طور کل وضعیت فعلی قیمت صعودی دیده می‌شود، اما می‌توان گفت مسیر آینده بیت کوین به عملکرد قیمت در برابر این نقطه پیوت بستگی دارد.


تحلیل بیت کوین و بررسی تغییرات در نمودار BTC؛ ۱ خرداد

به گزارش واحد ترید و تحلیل صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس، بیت کوین (Bitcoin / BTC) به‌عقیده تحلیل‌گران در حال حرکت به‌سوی سقف‌های تاریخی جدید است و دوره تثبیت اخیر قیمت، به پایان رسیده است. جریان ورود سرمایه‌های سازمانی به بازار بیت کوین نیز، برای ششمین روز متوالی همچنان ادامه دارد.


بر اساس داده‌های وب‌سایت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) هنگام نگارش این متن، بیت کوین در سطح ۷۱,۲۸۳ دلار در بازارها معامله می‌شود و نسبت به ۲۴ ساعت گذشته، ۶.۵۵ درصد رشد قیمت داشته است.

مارکت کپ کل بازار (Crypto Total Market Cap)۲.۵۳۸ تریلیون دلار
مارکت کپ بیت کوین (BTC Market Cap)۱.۳۹۶ تریلیون دلار
دامیننس بیت کوین (BTC.D)۵۵.۰۳ درصد
دامیننس تتر (USDT.D)۴.۳۹ درصد
مهم‌ترین مقاومت۷۴,۰۰۰ دلار
مهم‌ترین حمایت ۶۴,۰۰۰ دلار
عملکرد شاخص‌های مهم در تحلیل امروز بیت کوین

تحلیل امروز بیت کوین با بررسی عوامل فاندامنتال

بیت کوین در بحبوحه تقویت جریان ورود سرمایه به ETF های اسپات، موفق شد از مرز ۷۰,۰۰۰ دلار را به‌راحتی عبور کند و اکنون، برای جامعه رمزارزها سوال است که این بازار گاوی ارزهای دیجیتال به‌تازگی آغاز شده یا به اوج خود نزدیک شده است؟


چشم‌اندازی بزرگ‌تر از بازار بیت کوین، نشان می‌دهد که رشد ۵۱ درصدی بیت کوین از ابتدای سال ۲۰۲۴ تا کنون، به‌نوعی بازتاب‌دهنده انتظار سرمایه‌گذاران از رشد مالی دولت آمریکا است که موفق شده در ماه آوریل، مجموع پایه پولی (M2 Monetary Base) خود را از مرز ۲۱ تریلیون دلار عبور دهد.

پایه پولی آمریکا
تغییرات پایه پولی آمریکا طی سال‌های اخیر – The Fed

این رشد از پول در گردش ایالات متحده، نشان می‌دهد علی‌رغم تردید کسب و کارها و اشخاص در مورد خرج‌کردن پول، نرخ تورم همچنان در آمریکا بالا باقی مانده و حتی شاید بیشتر شود. از این رو سیاست‌های پولی فدرال رزرو به‌منظور کنترل تورم و جلوگیری از رکود، بر سطح نقدینگی موجود در کشور و در نتیجه، جذابیت دارایی‌های پرریسک نظیر رمزارزها برای سرمایه‌گذاری تاثیرگذار خواهد بود.


یکی از تحولات اخیر در این جو مثبت و صعودی بازار ارزهای دیجیتال، کاهش ذخایر بیت کوین در صرافی‌ها به کف‌های ۷ ساله است. داده‌های پلتفرم تحلیل‌گر آنچین کریپتوکوانت (CryptoQuant) نشان می‌دهند تا روز گذشته، تنها ۱,۹۱۸,۴۱۷ واحد بیت کوین در صرافی‌های برتر دنیا موجود بوده که نسبت به سال گذشته، کاهش چشم‌گیری داشته است. این سطح از کمیابی در کنار اجرای رویداد هاوینگ (Halving) برای بیت کوین، نمی‌توانند در نقش یک فاکتور نزولی و منفی برای قیمت عمل کنند.

موجودی بیت کوین در صرافی
سطح موجودی بیت کوین در صرافی‌ها در برابر قیمت – CryptoQuant

در همین راستا، گزارش هفتگی پلتفرم کوین‌شرز (CoinShares) نشان می‌دهد که طی یک هفته پس از اعلام شاخص بهای مصرف‌کننده (CPI) آمریکا که بهتر از انتظارات بود، بازار ارزهای دیجیتال به‌ویژه از سوی سرمایه‌گذاران سازمانی یک رشد ۶۰۰ درصدی در جریان ورود سرمایه به‌طور خالص را تجربه کرده‌اند.


صندوق‌های سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال در هفته گذشته، شاهد ورود ۹۳۲ میلیون دلار سرمایه جدید بودند که این آمار برای هفته قبل از آن، در سطح ۱۳۰ میلیون دلار برآورد شده بود. معمولاً ورود سرمایه‌های سازمانی جدید به رمزارزها، اطمینان سرمایه‌گذاران را بالا برده و منجر به رشد قیمت ارزهای دیجیتال می‌شود.


نکته جالب این‌جا است که اکثریت این سرمایه‌ها یعنی بیش از ۹۴۲ میلیون دلار آن‌ها، به بازارهای بیت کوین تزریق شده است. در این بین، سولانا و چین لینک هم به‌ترتیب شاهد ورود ۴.۹ میلیون دلار و ۳.۷ میلیون دلار سرمایه جدید بوده‌اند، اما اتریوم با خروجی و فروش به‌میزان ۲۳ میلیون دلار مواجه شده است. در هر صورت، آژانس SEC یک ضرب‌العجل در تاریخ ۲۳ می (۳ خرداد) برای تایید ETF های اسپات اتریوم دارد و از این رو، جو فعلی بازار رمزارزها مثبت است.


به‌طور کل، حجم معاملات ETF های اسپات بیت کوین از ۸ میلیارد دلار در هفته گذشته به ۱۰.۵ میلیارد دلار در روزهای جاری رسیده است، اما همچنان با سقف ۴۰ میلیارد دلاری در ماه مارس (اسفند ۱۴۰۲) فاصله دارد. روز دوشنبه برای ششمین روز متوالی، ETF های اسپات بیت کوین شاهد ورود سرمایه‌های جدید بودند.


در این بین بر اساس گزارش پلتفرم فارساید اینوسترز (Farside Investors)، صندوق “GBTC” کمپانی گری‌اسکیل (GrayScale) برای چهارمین سشن (Session) معاملاتی متوالی با ۹.۳ میلیون دلار سرمایه جدید همراه بود. این آمار برای ETF کمپانی‌های آرک (ARK 21Shares)، فیدلیتی (Fidelity) و بیت‌وایز (Bitwise)، به‌ترتیب در سطوح ۶۸.۳ میلیون دلار، ۶۴ میلیون دلار و ۲۴ میلیون دلار برآورد شده است.


همچنین، مجموع مارکت کپ (ارزش بازار / Market Capitalization) بازار رمزارزها طی ۷ روز گذشته، با رشدی ۵.۲ درصدی به ۲.۴۱ تریلیون دلار رسیده است. این آمار برای روزهای پایانی هفته میلادی گذشته ۲.۴۴ تریلیون دلار بود که یک سقف ۴ هفته‌ای برای آن محسوب می‌شد.

تحلیل بیت کوین با بررسی تغییرات تکنیکال

اکثر شاخص‌های تکنیکال و همچنین آنچین بیت کوین، نشان از آغاز یک دوره صعودی در ابتدای بازار گاوی دارند. تشکیل حمایت قیمت در ناحیه ۶۰,۰۰۰ دلاری، ظاهراً توجه سرمایه‌گذاران زیادی را به خود جلب کرده است که نتایج آن را در آمارهای بالا شاهد بودیم.

تحلیل بیت کوین در تایم فریم 1 روزه
تحلیل بیت کوین در تایم فریم ۱ روزه – TradingView

اکنون در صورتی که شرایط فعلی پابرجا باقی بماند، عملکرد بیت کوین حتی می‌تواند فراتر از انتظارات باشد. بیت کوین در حال حاضر یکی از مهم‌ترین حمایت‌های خود یعنی میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۲۰D EMA) را در سطح ۶۴,۳۷۱ دلار دارد و حرکت رو به بالای شاخص قدرت نسبی (Relative Strength Index / RSI) نیز، احتمال رشدهای بیشتر را نشان می‌دهد. بیت کوین در حال حاضر پس از عبور از مقاومت ۶۸,۰۰۰ دلاری، در مسیر حرکت به‌سوی سقف تاریخی ۷۳,۷۷۷ دلاری دیده می‌شود.


انتظار می‌رود قیمت در این سطح، با واکنش شدیدی از سوی فروشندگان مواجه شود. چنانچه بیت کوین طی یک شکست نزولی به زیر میانگین متحرک‌ها کاهش قیمت داشته باشد، پس از ۶۴,۰۰۰ دلار و مرز ۶۰,۰۰۰ دلار، به‌ترتیب سطوح ۵۹,۶۰۰ دلاری و ۵۶,۵۵۲ دلار را به‌عنوان حمایت برای خود خواهد داشت.

عملکرد بیت کوین در تایم فریم 1 روزه
عملکرد بیت کوین در تایم فریم ۱ روزه – TradingView

با توجه به تصویر بالا از نمودار ۱ روزه بیت کوین، قیمت فاصله خوبی از میانگین متحرک‌های نمایی (EMAs) 50 روزه و ۲۰۰ روزه دارد و از این رو، می‌توان گفت این اندیکاتورها برای قیمت سیگنال صعودی ارسال می‌کنند. اکنون که سطوح ۷۰,۰۰۰ دلار و ۷۰,۵۰۰ دلار شکسته شده‌اند، قیمت ظاهراً در حال حرکت به‌سوی سقف تاریخی ۷۳,۷۷۷ دلاری است. در این بین بدون شک عملکرد ETF های اسپات بیت کوین و اقدامات SEC، تاثیر زیادی بر قیمت‌ها خواهند گذاشت.


اما چنانچه قیمت دچار کاهش شود و در حمایت ۶۹,۰۰۰ دلاری یک شکست نزولی را رقم زند، بیت کوین پتانسیل کاهش بیشتر تا میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه و حمایت ناحیه ۶۴,۰۰۰ دلاری را پیدا می‌کند. شکست این سطح حمایتی، قیمت را احتمالاً به‌سمت ناحیه بین ۶۲,۰۰۰ دلار و ۶۰,۰۰۰ دلار هدایت کند. شاخص RSI چهارده‌روزه بیت کوین در تایم فریم روزانه، به سطح ۶۲.۳۲ واحدی رسیده که یعنی مسیر احتمالی قیمت به‌سمت سقف تاریخی مذکور تا رسیدن به ناحیه اشباع خرید (Overbought) است.


تحلیل بیت کوین و بررسی تغییرات در نمودار BTC؛ ۳۰ اردیبهشت

به گزارش واحد ترید و تحلیل صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس، بیت کوین (Bitcoin / BTC) در تایم فریم‌های پایین شاهد چندین سیگنال صعودی است و اکنون سوال این‌جا است که قیمت می‌تواند از مقاومت‌های پیش رو عبور کند یا خیر؟! پادشاه کوین‌ها بعد از اعلام شاخص‌های اقتصادی آمریکا نظیر CPI و خرده‌فروشی، با موج جدید تقاضای از سوی سرمایه‌گذاران سازمانی روبرو شد و اکنون با قدرت خوبی روزهای پایانی هفته میلادی را سپری می‌کند.


بر اساس داده‌های وب‌سایت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) هنگام نگارش این متن، بیت کوین در سطح ۶۷,۰۰۰ دلار در بازارها معامله می‌شود و نسبت به ۲۴ ساعت گذشته، تغییر چندانی نداشته است.

مارکت کپ کل بازار (Crypto Total Market Cap)۲.۳۶۹ تریلیون دلار
مارکت کپ بیت کوین (BTC Market Cap)۱.۳۲۳ تریلیون دلار
دامیننس بیت کوین (BTC.D)۵۵.۸۷ درصد
دامیننس تتر (USDT.D)۴.۷۰ درصد
مهم‌ترین مقاومت۶۹,۰۰۰ دلار
مهم‌ترین حمایت ۶۰,۰۰۰ دلار
عملکرد شاخص‌های مهم در تحلیل امروز بیت کوین

تحلیل امروز بیت کوین با بررسی عوامل فاندامنتال

داد‌‌ه‌های قیمتی پلتفرم‌های تریدینگ‌ویو (TradingView) و کوین‌تلگراف (CoinTelegraph Pro) نشان می‌دهند بیت کوین در نزدیکی سقف‌های یک ماه اخیر مشغول رنج‌زنی است. نقدینگی که در سفارش‌های خرید بیت کوین در ناحیه ۶۷,۰۰۰ دلاری و بالاتر از آن وجود دارد، به تقویت عملکرد این رمزارز و حرکت رو به رشد آن کمک کرده است. آمار پلتفرم کوین‌گلس (Coinglass) نشان می‌دهد که میزان این نقدینگی نزدیک به ۷۵ میلیون دلار است.

نقدینگی بیت کوین
میزان نقدینگی موجود در سفارش‌های بیت کوین در سطوح مختلف قیمت – Coinglass

بیت کوین موفق شد طی ۷ روز گذشته بیشتر از ۱۰ درصد رشد قیمت داشته باشد و در پی پیروی آلت کوین‌ها از رهبر ارزهای دیجیتال، مارکت کپ (ارزش بازار / Market Capitalization) کل بازار رمزارزها طی یک رشد ۲.۸ درصدی به ۲.۴۳ میلیارد دلار رسید.


این رشدها باعث شد ۱۲۰ میلیون دلار از موقعیت‌های معاملاتی در بازارهای مشتقات (Derivatives) ارزهای دیجیتال لیکویید شوند که ۸۳ میلیون دلار از این آمار متعلق به پوزیشن‌هاش شورت (پیش‌بینی کاهش قیمت / Short) و ۴۰ میلیون دلار آن را پوزیشن‌های لانگ (پیش‌بینی صعود قیمت / Long) تشکیل داده‌اند.


همچنین، روز گذشته نزدیک به ۲.۱ میلیارد دلار از قراردادهای آپشنز (اختیار معامله / Options) بیت کوین و اتریوم منقضی شدند. سنگین‌ترین بخش این آمار را ۱.۲ میلیارد دلار از قراردادهای بیت کوین در سطح ۶۳,۰۰۰ دلار تشکیل داده که انقضای گسترده قرادادهای آپشنز در سطح بازارها، می‌تواند نوسانات نسبتاً شدیدی برای قیمت‌ها در پی داشته باشند؛ علت هم این‌جا است که معامله‌گران با توجه به این انقضاها، موقعیت‌های خود را بسته یا با توجه به سطح قیمت قراردادهای آپشنز، مجدداً آن‌ها را تنظیم می‌کنند.


در همین راستا تحلیل‌گر محبوب رمزارزها با نام مستعار ماستَش (Moustache)، از قریب‌الوقوع بودن تشکیل یک تقاطع طلایی (Golden Cross) در نمودار قیمت ۱۲ ساعته بیت کوین خبر داد. این تقاطع طلایی زمانی رخ می‌دهد که میانگین متحرک (MA) کوتاه‌مدت بیت کوین، همتای بلندمدت خود را به‌سمت بالا قطع و از آن عبور می‌کند. این اتفاق برای آخرین بار در اکتبر ۲۰۲۳ (مهر ۱۴۰۲) افتاده بود که شاهد رشدهای بیت کوین تا به امروز بوده‌ایم. طی این دوره، بیت کوین یک رشد ۱۷۰ درصدی را تجربه کرد.

ابر ایچیموکو بیت کوین
وضعیت بیت کوین در نمودار ۱ روزه – Titan of Crypto

در کنار این تحلیل، تایتان آو کریپتو (Titan of Crypto) نیز ابرهای ایچیموکو (Ichimoku Cloud) بیت کوین را در تایم فریم روزانه مورد بررسی قرار داد و معتقد است رمزارز برتر در حال تکرار الگوی اوایل سال ۲۰۲۴ است. طبق تحلیل وی از تقاطع طلایی موجود در این تایم فریم و شکست صعودی در خطوط تنکانسن (Tenkan-Sen) و کیجونسن (Kijun-Sen)، بیت کوین در آستانه یک رشد ۶۲ درصدی قرار گرفته است.


اما در رابطه با بازار ETF های اسپات بیت کوین اریک بالکوناس، کارشناس برجسته ETF ها، اظهار کرد طی دو هفته اخیر جریان ورود سرمایه به ETF های اسپات روند قدرتمندی داشته و شاهد ۱.۳ میلیارد دلار سرمایه جدید بوده است. این عملکرد باعث شد خروجی‌های ETF های اسپات بیت کوین طی ماه آوریل جبران و خنثی شوند و به‌طور کل، جریان خالص ورود سرمایه به این بازار بیت کوین از زمان راه‌اندازی تا کنون، به بیش از ۱۲.۳ میلیارد دلار برسد. وی معتقد است این روند مثبت در هفته‌های آتی تقویت خواهد شد.


اکنون موجی از افشاسازی شرکت‌ها و موسسات سرمایه‌گذاری سنتی به جریان افتاده که حضور خود در ETF های اسپات بیت کوین را به‌صورت عمومی اعلام می‌کنند. بر اساس گزارشی از شرکت ریور (River)، بروکر بیت کوین، در حال حاضر ۱۳ از ۲۵ شرکت ارائه‌دهنده صندوق‌های سرمایه‌گذاری (Hedge Fund) در آمریکا، به خرید سهام ETF های اسپات بیت کین روی آورده‌اند.


بازار ETF های اسپات بیت کوین در روز جمعه شاهد ورود ۲۲۱.۵ میلیون دلار سرمایه خالص بود که این آمار برای روز پنجشنبه، در سطح ۲۵۷.۳ میلیون دلار برآورد شده است. در این بین، صندوق “GBTC” کمپانی گری‌اسکیل (GrayScale) برای نخستین مرتبه از زمان راه‌اندازی این ETF های بیت کوین، سومین روز متوالی را نیز شاهد ورود سرمایه‌های جدید بوده است. در حال حاضر عملکرد سرمایه‌گذاران در ETF های اسپات بیت کوین و همبستگی آن‌ها با سیاست‌های پولی فدرال رزرو آمریکا، اهمیت فوق‌العاده زیادی در تحلیل بیت کوین پیدا کرده است.

تحلیل بیت کوین با بررسی تغییرات تکنیکال

بیت کوین در نمودار ۱ روزه، پس از تشکیل چندین سقف بالاتر (Higher High) موفق به عبور از ۶۷,۰۰۰ دلار شد و پس از یک ماه توانست مقاومت ۶۵,۵۰۰ دلار را بشکند. اکنون در صورتی که کندل روزانه بالاتر از سطح ۶۷,۰۰۰ دلاری بسته شود، ساختار این بازار به‌طور کامل تغییر خواهد کرد.


تغییر ساختار در یک بازار معمولاً رفتار قیمت، حجم معاملات و نوسانات بازار را دست‌خوش تغییرات می‌کند. این تغییرات می‌تواند نشانه‌ای مبنی بر تغییر جو و ذهنیت (Sentiment) سرمایه‌گذاران و فعالیت‌های آن‌ها باشد. در رابطه با بیت کوین، این تغییر می‌تواند از رنج‌زنی به آغاز یک روند جدید برای قیمت تبدیل شود. شاخص قدرت نسبی (Relative Strength Index / RSI) این رمزارز نیز با تشکیل کف‌های بالاتر (Higher Low)، نشان می‌دهد که مومنتوم (قدرت عملکرد / Momentum) خریداران نیز در حال تقویت است.

تحلیل بیت کوین در تایم فریم 1 روزه
تحلیل بیت کوین در تایم فریم ۱ روزه – TradingView

اسیلاتور آسام (Awesome Oscillator / AO) بیت کوین هم با ایجاد ستون‌های سبزرنگ، مهر تاییدی بر این تحولات می‌زند و نشان می‌دهد که مومنتوم بازار صعودی است. اکنون بستن کندل ۱ روزه بالاتر از سطح ۶۷,۲۰۶ دلاری می‌تواند ادامه حرکت صعودی قیمت تا مرز ۷۰,۰۰۰ دلار را در پی داشته باشد. بیت کوین در بهترین حالت، می‌تواند این سطح را به یک حمایت تبدیل کند و از آن جهت ایجاد یک جهش صعودی تا سقف تاریخی ۷۳,۷۷۷ دلاری استفاده کند.


اما در صورتی که قیمت نتواند از ۶۷,۰۰۰ دلار عبور کند، بیت کوین در معرض بازگشت نزولی تا سطح ۶۵,۵۰۰ دلاری قرار می‌گیرد. حمایت مهم بعدی قیمت در سطح ۶۳,۳۵۴ دلار دیده می‌شود که از دست‌رفتن آن، ممکن است کاهش‌های بیشتر قیمت تا حمایت مهم ۵۶,۰۰۰ دلاری را در پی داشته باشد.

عملکرد بیت کوین در تایم فریم 1 روزه
عملکرد بیت کوین در تایم فریم ۱ روزه – TradingView

با توجه به تصویر بالا از بیت کوین در تایم فریم ۱ روزه، قیمت هم‌اکنون بالاتر از میانگین متحرک‌های نمایی (EMAs) 50 روزه و ۲۰۰ روزه معامله می‌شود که یعنی از این اندیکاتورها، سیگنال صعودی دریافت می‌کند. به این ترتیب، شکست صعودی از مقاومت ۶۹,۰۰۰ دلاری، می‌تواند ادامه حرکت قیمت تا مرز ۷۰,۰۰۰ دلار را در پی داشته باشد. بازگشت به این سطح، پتانسیل رشد بیشتر قیمت تا سقف تاریخی ۷۳,۷۷۷ دلاری را به بیت کوین می‌دهد.


اما در آن روی سکه، کاهش به زیر سطح ۶۵,۰۰۰ دلار ممکن است منجر به ادامه این حرکت تا حمایت ۶۴,۰۰۰ دلاری و میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه شود. در این سطح قیمت، فشار خرید بیت کوین ممکن است افزایش پیدا کند و میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه در نقش یک سطح حمایتی ظاهر شود. شاخص RSI چهارده‌روزه بیت کوین در این تایم فریم، در حال حاضر در سطح ۵۸.۲۶ واحدی قرار دارد که احتمال تایید سناریوهای صعودی قیمت را بیشتر نشان می‌دهد.


تحلیل بیت کوین و بررسی تغییرات در نمودار BTC؛ ۲۷ اردیبهشت

به گزارش واحد ترید و تحلیل صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس، بیت کوین (Bitcoin / BTC) به اعلام شاخص بهای مصرف‌کننده (CPI) آمریکا واکنشی مثبت داشت و توانست با عبور از ۶۵,۰۰۰ دلار به یک سقف هفتگی جدید برسد. این شاخص که نشان از بهبود و کاهش تورم در آمریکا داشت، باعث شد معاملات بیت کوین در این منطقه، پس از مدت زیادی نسبت به سشن (Session) معاملاتی آسیا عملکرد بهتری داشته باشند. در این بین، ETF های اسپات بیت کوین نیز با جریان مثبت و ورود سرمایه‌های جدید همراه بودند.


بر اساس داده‌های وب‌سایت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) هنگام نگارش این متن، بیت کوین در سطح ۶۵,۹۹۰ دلار در بازارها معامله می‌شود و نسبت به ۲۴ ساعت گذشته، ۶.۷۴ درصد رشد قیمت داشته است.

مارکت کپ کل بازار (Crypto Total Market Cap)۲.۳۳۲ تریلیون دلار
مارکت کپ بیت کوین (BTC Market Cap)۱.۳۰۶ تریلیون دلار
دامیننس بیت کوین (BTC.D)۵۵.۹۸ درصد
دامیننس تتر (USDT.D)۴.۷۵ درصد
مهم‌ترین مقاومت۶۵,۵۰۰ دلار
مهم‌ترین حمایت ۵۶,۰۰۰ دلار
عملکرد شاخص‌های مهم در تحلیل امروز بیت کوین

تحلیل امروز بیت کوین با بررسی عوامل فاندامنتال

بر اساس آمار اداره کار آمریکا، شاخص بهای مصرف‌کننده این کشور برای ماه آوریل در سطح ۰.۳ درصد اعلام شد که پایین‌تر از انتظارات کارشناسان بود. این شاخص در بازه سالانه نیز ۳.۲ درصد برآورد شد که مجدداً از پیش‌بینی‌ها کمتر بود اثرات مثبت آن بر بازارهای مالی را تقویت کرد.


به محض اعلام شاخص بهای مصرف‌کننده در سطوح مذکور، معامله‌گران به‌سرعت پیش‌بینی‌های خود در مورد تغییرات نرخ بهره فدرال رزرو در سال ۲۰۲۴ را تغییر دادند. بر اساس آمار ارائه‌شده از سوی ابزار فدواچ سی‌ام‌ای گروپ (CME FedWatch Tool)، پیش‌بینی‌ها در رابطه با کاهش نرخ بهره در جلسه ماه ژوئن (خرداد ماه) افزایشی ۳.۱ درصدی داشته است. این یعنی که فعالان بازارهای مالی پیش‌بینی می‌کنند نرخ بهره فدرال رزرو طی ماه‌های ژوئن و جولای ثابت باقی می‌ماند و در نشست ماه سپتامبر (شهریور ماه) به احتمال ۵۳ درصد، نخستین کاهش را تجربه خواهد کرد.

پیش بینی نرخ بهره
پیش‌بینی‌ها از سطح نرخ بهره در جلسه بعدی فدرال رزرو – CME

این اولین باری است که طی سه ماه گذشته، شاخص CPI آمریکا کاهش داشته است و پیش‌بینی می‌شود که فدرال رزرو شرایط فعلی را حفظ کند تا ببیند در ادامه چه تحولاتی را مشاهده خواهد کرد. در همین راستا و تغییر مثبت ذهنیت سرمایه‌گذاران رمزارزها، جریان ورود سرمایه جدید به ETF های اسپات بیت کوین نیز تاثیرگذار بود. ETF های اسپات بیت کوین در آمریکا، روز سه‌شنبه موفق به ثبت بیش از ۱۰۰ میلیون دلار سرمایه جدید به‌طور خالص بودند که از میان آن‌ها، صندوق “ARKB” کمپانی آرک اینوست (ARK Invest) بهترین عملکرد را داشت.


اکنون آمارها نشان می‌دهند که از زمان راه‌اندازی ETF های اسپات بیت کوین تا به امروز، در مجموع ۱۱.۸۴ میلیارد دلار سرمایه به این بازار جدید بیت کوین تزریق شده که البته، داده‌های پلتفرم تحلیل‌گر بلاک (THEBLOCK)، نشان می‌دهند که این جریان سرمایه پس از اوج خود در تاریخ ۵ مارس (۱۵ اسفند ۱۴۰۲)، تا کنون روندی نزولی را تجربه کرده است.

etf اسپات بیت کوین
حجم معاملات بیت کوین در ETF های اسپات – THEBLOCK

جریان ورود سرمایه در ETF های اسپات بیت کوین، حالا دومین روز مثبت خود را سپری می‌کند که همزمان با این موضوع، کمپانی بلک‌راک (BlackRock) اسناد مرتبط با جزئیات آمار مشتریان سازمانی خود در صندوق “IBIT” اسپات بیت کوین را منتشر کرد. اریک بالکوناس، تحلیل‌گر برجسته ETF ها در بلومبرگ، پیرامون این موضوع اظهار کرد که تنوع خارق‌العاده‌ای از سازمان‌های مختلف در ETF کمپانی بلک‌راک دیده می‌شود که معمولاً در صندوق‌های سرمایه‌گذاری چنین شرایطی بی‌سابقه است. وی می‌گوید تنها سازمانی که در این لیست بلک‌راک وجود ندارد، صندوق‌های موقوفه یا عام‌المنفعه (Endowment) هستند.


این گزارشات و آمار، همگی نشان‌دهنده افزایش علاقه و پذیرش بیت کوین توسط سرمایه‌گذاران سازمانی است که در نقش فاکتوری مثبت برای رشد بیشتر قیمت این رمزارز کمک می‌کند. در همین راستا ماستَش (Moustache)، تحلیل‌گر و معامله‌گر محبوب رمزارزها، با انتشار نمودار زیر عنوان کرد که شاخص استوکاستیک (Stochastic RSI) در تایم فریم هفتگی یک تقاطع صعودی (Bullish Cross) داشته که مطابق با تاریخچه عملکرد قیمت در سایکل‌های قبلی بوده و بیت کوین را در ادامه حرکت صعودی بزرگ خود قرار داده است.

تحلیل بیت کوین
عملکرد بیت کوین بعد از بازگشت به خطوط سقف تاریخی (ATH Line) – Moustache

در این بین پیتر شیف (Peter Schiff)، تحلیل‌گر و اقتصاددان کهنه‌کار، معتقد است کاهش شاخص CPI و تورم در آمریکا موقتی بوده و تمام شاخص‌های اقتصادی نشان از افزایش مجدد تورم در هفته‌ها و ماه‌های آتی دارند و چنانچه فدرال رزرو به‌دنبال یک بهانه ساختگی جهت کاهش نرخ بهره است، همین شاخص CPI برای انجام این کار کافی است.


در هر صورت، داده‌های پلتفرم کوین‌گلس (CoinGlass) نشان می‌دهند رشد اخیر بیت کوین باعث شد در مجموع ۱۲۰.۵۵ میلیون دلار از موقعیت‌های معاملاتی این رمزارز در بازارهای فیوچرز (آتی / Futures) لیکویید شوند. این رشد بیت کوین، ظاهراً موج جدیدی از خو‌ش‌بینی‌ها و ذهنیت مثبت را میان سرمایه‌گذاران تزریق کرده که معمولاً با افزایش تقاضا برای خرید همراه است.

تحلیل بیت کوین با بررسی تغییرات تکنیکال

بیت کوین در نمودار ۱ روزه یک کندل بزرگ سبزرنگ را ایجاد کرده که نشان‌دهنده روند صعودی و تقویت فشار خرید BTC است. این عملکرد بعد از تشکیل چندین سقف پایین‌تر (Lower High) متوالی ثبت شده که یعنی ساختار بازار بیت کوین در حال تغییر است.

تحلیل بیت کوین در نمودار 1 روزه
تحلیل بیت کوین در نمودار ۱ روزه – TradingView

این تغییر ساختار بازار زمانی تایید می‌شود که قیمت در سطح ۶۵,۵۰۰ دلار یک شکست صعودی را تشکیل دهد و کندل روزانه را بالاتر از این سطح ببندد. شاخص قدرت نسبی (Relative Strength Index / RSI) در این تایم فریم نیز مشغول ثبت کف‌های بالاتر (Higher Low) است که یعنی مومنتوم (قدرت عملکرد / Momentum) صعودی قیمت در حال تقویت است. در کنار این شاخص، اسیلاتور آسام (Awesome Oscillator / AO) بیت کوین هم با ایجاد ستون‌های سبزرنگ در حال ورود به ناحیه مثبت خود است و نشان از بهبود ذهنیت‌های مثبت و صعودی سرمایه‌گذاران دارد.


اما از طرفی دیگر، عدم عبور از مقاومت ۶۵,۵۰۰ دلاری می‌تواند منجر به بازگشت نزولی قیمت شود. کاهش به زیر حمایت ۶۰,۶۳۰ دلاری، ممکن است سرمایه‌گذاران را مجبور به فروش و بیت کوین را تا حمایت بعدی در ناحیه ۵۸,۰۰۰ دلاری دچار کاهش قیمت کند. بیت کوین در بدترین حالت، می‌تواند تا سطح ۵۶,۵۵۲ دلار کاهش داشته باشد که نسبت به سطوح فعلی، یک زیرش ۱۳ درصدی محسوب می‌شود.

عملکرد بیت کوین در تایم فریم روزانه
عملکرد بیت کوین در تایم فریم روزانه – TradingView

همچنین در تصویر بالا از نمودار ۱ روزه بیت کوین، قیمت توانسته از میانگین متحرک‌های نمایی (EMAs) 50 روزه و ۲۰۰ روزه عبور کند و از این رو، از این اندیکاتورها سیگنال صعودی دریافت می‌کند. به این ترتیب، بازگشت قیمت به سطح ۶۷,۵۰۰ دلاری می‌تواند پتانسیل رشد بیشتر تا مقاومت ۶۹,۰۰۰ دلاری را به بیت کوین بدهد. شکست صعودی از این سطح مقاومتی، خریداران را جهت تلاش برای رسیدن به سقف تاریخی ۷۳,۷۷۷ دلار ترغیب خواهد کرد.


اما چنانچه قیمت به زیر حمایت ۶۴,۰۰۰ دلاری کاهش داشته باشد و کندل ۱ روزه را پایین‌تر از این سطح و میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه ببندد، احتمال تداوم این حرکت نزولی تا حمایت ۶۰,۳۶۵ دلاری وجود خواهد داشت. شاخص RSI چهارده‌روزه (۱۴D RSI) بیت کوین در این تایم فریم، به سطح ۵۷ واحدی رسیده که یعنی احتمال تایید سناریوهای صعودی قیمت بیشتر دیده می‌شود.


تحلیل بیت کوین و بررسی تغییرات در نمودار BTC؛ ۲۵ اردیبهشت

به گزارش واحد ترید و تحلیل صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس، بیت کوین (Bitcoin / BTC) در پی اشاره مقامات فدرال رزرو به بالاماندن طولانی‌تر نرخ بهره یک رالی (حرکت صعودی / Rally) را تجربه می‎‌کند. اکنون سرمایه‌گذاران و معامله‌گران انتظار دارند این شرایط به همین شکل باقی بماند و قیمت رمزارز برتر شاهد رشدهای بیشتری باشد.


بر اساس داده‌های وب‌سایت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) هنگام نگارش این متن، بیت کوین در سطح ۶۱,۹۷۱ دلار در بازارها معامله می‌شود و نسبت به ۲۴ ساعت گذشته، نزدیک به ۱ درصد رشد قیمت داشته است.

مارکت کپ کل بازار (Crypto Total Market Cap)۲.۲۰۸ تریلیون دلار
مارکت کپ بیت کوین (BTC Market Cap)۱.۲۱۸ تریلیون دلار
دامیننس بیت کوین (BTC.D)۵۵.۱۵ درصد
دامیننس تتر (USDT.D)۵.۰۲ درصد
مهم‌ترین مقاومت۶۵,۵۰۰ دلار
مهم‌ترین حمایت ۵۶,۰۰۰ دلار
عملکرد شاخص‌های مهم در تحلیل امروز بیت کوین

تحلیل امروز بیت کوین با بررسی عوامل فاندامنتال

بیت کوین بعد از ۲ روز دسته‌و‌پنجه نرم‌کردن با سطوح مقاومتی، موفق شد به حرکت صعودی خود ادامه و نشان دهد که حتی صرف نظر از فروش ۱۰۰ میلیون دلار در ETF های اسپات طی ۴ روز آخر هفته میلادی گذشته، نوسانات مثبت قیمت همچنان ادامه دارند. ETF های اسپات بیت کوین که به‌تازگی در هنگ‌کنگ راه‌اندازی شده‌اند، برای سومین روز متوالی شاهد جریان خروج سرمایه بودند.


بر اساس آمار پلتفرم فارساید اینوسترز (Farside Investors) پیرامون عملکرد ETF های اسپات بیت کوین در روز دوشنبه، ۷ کمپانی آمریکایی از جمله گری‌اسکیل (GrayScale) شاهد جریان خنثی ورود و خروج سرمایه بودند و کمپانی‌های فیدلیتی (Fidelity)، بیت‌وایز (BitWise) و ون‌اک (VanEck)، به‌طور خالص ۶۶ میلیون دلار ورودی داشته‌اند.

etf اسپات بیت کوین
جریان ورود و خروج سرمایه در ETF های اسپات بیت کوین در روزهای اخیر – Farside Investors

در همین راستا، گزارشات جدیدی نشان می‌دهند که نهادهای بزرگی در این ETF ها حضور پیدا کرده‌اند. بزرگ‌ترین بانک سوییس یعنی یو‌بی‌اس (UBS) اعلام کرده که در ETF اسپات بیت کوین کمپانی بلک‌راک (BlackRock) اقدام به خرید ۳,۶۰۰ سهم کرده است. شرکت سرمایه‌گذاری برِیس‌بریج کپیتال (Bracebridge Capital) در بوستون آمریکا نیز ۴۴۳ میلیون دلار بیت کوین در ETF های این رمزارز خریداری کرده و بانک مونترال (Bank of Montreal) هم به‌تازگی به آژانس SEC اعلام کرده که در ETF های اسپات بیت کوین خرید انجام داده است.


در حالی که سرمایه‌گذاران سازمانی مشغول خرید در ETF های اسپات هستند، ظاهراً موج جدیدی از پذیرش بیت کوین توسط سازمان‌ها و همچنین دولت‌ها در راه است. در این مسیر، دولت السالوادور با راه‌اندازی وب‌سایت رسمی خود به‌منظور نظارت بر خزانه دولتی بیت کوین، ظاهراً نقش یک رهبر را ایفا خواهد کرد. این یک حرکت بی‌سابقه در جهان محسوب می‌شود و کارشناسان می‌گویند السالوادور توانسته در راستای اداره کشور و پذیرش بیت کوین، تا حد زیادی از سایر دولت‌ها فاصله بگیرد.


حال انتظار می‌رود در روز جاری، شاخص‌ بهای تولیدکننده (PPI) آمریکا و سخنرانی رئیس فدرال رزرو، جروم پاول، بر دیدگاه و ذهنیت سرمایه‌گذاران تاثیر بگذارند. در صورتی که این شاخص بالاتر از پیش‌بینی‌ها اعلام شود، امیدها برای کاهش نرخ بهره در نشست ماه سپتامبر (شهریور ماه) کاهش پیدا می‌کند. البته شاخص بهای مصرف‌کننده (CPI) آمریکا نیز در روز چهارشنبه اعلام خواهد شد که ممکن است تاثیر بیشتری بر بازارهای مالی و روند فعلی بیت کوین بگذارد.


بر اساس آمار ابزار فدواچ سی‌ام‌ای گروپ (CME FedWatch Tool)، تحلیل‌گران بازار پیش‌بینی کرده‌اند که نرخ بهره فدرال رزرو در جلسه ماه جولای (تیر ماه) کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC)، به احتمال ۷۲ درصد ثابت باقی خواهد ماند و احتمالاً در اواخر سال ۲۰۲۴، شاهد کاهش آن باشیم. معامله‌گران هم پیش‌بینی کرده‌اند که به احتمال ۹۱ درصد، نرخ بهره در جلسه ماه ژوئن (خرداد ماه) تغییری نخواهد داشت.

نرخ بهره فدرال رزرو
انتظارات از نرخ بهره فدرال رزرو در نشست بعدی – CME

کارشناسان می‌گویند در حال حاضر وضعیت تورم در آمریکا به مهم‌ترین عامل تاثیرگذار در بازارها تبدیل شده و هشدار داده‌اند که طی این جلسات و در زمان انتشار شاخص‌های اقتصادی، قیمت‌ها نوسانات غیرمنتظره‌ای را تجربه خواهند کرد. کاهش تورم در آمریکا که هم‌اکنون در برخی معیارهای موجود شاهد آن هستیم، برای دارایی‌های پرریسک نظیر بیت کوین مثبت بوده و به رشد و صعود قیمت‌ها کمک می‌کنند.


در این بین، دولت چین از صدور ۱۳۸ میلیون دلار اوراق قرضه بلندمدت خبر داد که بر ذهنیت سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال اثر مثبت گذاشت. کارشناسان معتقدند تداوم روند تزریق نقدینگی به دولت چین، می‌تواند منجر به کاهش نرخ بهره در این کشور نیز شود. این تحولات زمانی رخ داد که عرضه و پایه پولی (Monetary Base) دولت آمریکا، برای نخستین مرتبه طی دو سال اخیر شاهد رشد بوده است.


اما در جایی دیگر، پلتفرم تحلیل‌گر آنچین کریپتوکوانت (CryptoQuant) در یکی از آخرین گزارشات خود شاخص پریمویم کوین‌بیس (Coinbase Premium Index) را مورد بررسی قرار داد که مطابق با عملکرد بیت کوین بعد از تشکیل سقف تاریخی ۷۳,۷۷۷ دلاری در ماه مارس (اسفند ۱۴۰۲)، از سطح ۰.۰۸ دلاری به نزدیکی صفر رسیده است. این شاخص درصد اختلاف قیمت بین جفت‌ارز بیت کوین به تتر (BTC/USDT) در پلتفرم‌های بایننس (Binance) و کوین‌بیس پرو (Coinbase Pro) را ارزیابی می‌کند.

پریمیوم کوین بیس
عملکرد بیت کوین در برابر شاخص پریمیوم کوین‌بیس – CryptoQuant

تحلیل‌گران کریپتوکوانت معتقدند شاخص پریمیوم کوین‌بیس یکی از برترین معیارها جهت پیش‌بینی عملکرد آینده این رمزارز است. همان‌طور که در نمودار بالا پیدا است، هنگامی که این شاخص به سطوح منفی می‌رسد و روند آن از نزولی به صعودی تغییر پیدا می‌کند، بیت کوین نیز یک بازگشت قیمت را تجربه می‌کند. در حال حاضر این شاخص، توانسته از مرز صفر وارد ناحیه مثبت شود.


با توجه به شرایط مذکور، سرمایه‌گذاران رمزارزها انتظار یک تغییر مثبت در جو کلی این بازار دارند که با حضور نهادهای سازمانی در بازار بیت کوین همراه است و معتقدند که این تحولات، منجر به ورود سرمایه‌گذاران بیشتری در سطح بازارها خواهد شد.

تحلیل بیت کوین با بررسی تغییرات تکنیکال

بیت کوین در نمودار ۱ روزه، در نزدیکی میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه (۵۰D EMA) معامله می‌شود، اما همچنان بالاتر از همتای ۲۰۰ روزه این اندیکاتور (۲۰۰D EMA) قرار دارد؛ به این معنی که قیمت از این اندیکاتورها در کوتاه‌مدت سیگنال نزولی می‌گیرد و در بلندمدت رو به رشد دیده می‌شود.

تحلیل بیت کوین در تایم فریم 1 روزه
تحلیل بیت کوین در تایم فریم ۱ روزه – TradingView

به این ترتیب، شکست نزولی در میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه و مقاومت ۶۴,۰۰۰ دلاری، می‌تواند آغازگر یک رالی به‌سمت مقاومت بعدی در سطح ۶۹,۰۰۰ دلار باشد. شکست صعودی از این مقاومت نیز، بیت کوین را در مسیر حرکت به‌سمت سقف تاریخی ۷۳,۷۷۷ دلاری قرار می‌دهد.


اما در صورتی که قیمت به زیر حمایت ۶۰,۳۶۵ دلار کاهش داشته باشد، ممکن است فروشندگان برای ادامه این حرکت تا حمایت بعدی در سطح ۵۸,۰۰۰ دلار تلاش کنند. شاخص قدرت نسبی چهاده‌روزه (۱۴D RSI) بیت کوین در این تایم فریم، به سطح ۴۹.۲۳ واحد رسیده که یعنی تایید سناریوی نزولی قیمت محتمل‌تر است.


طبق نمودار ۴ ساعته بیت کوین در تصویر زیر، قیمت پس از شکست مقاومت موجود در خط روند نزولی، ظاهراً در تلاش برای تغییر ساختار بازار خود است. این خط روند از تاریخ ۸ آوریل (۲۰ فروردین) توسط چندین سقف پایین‌تر (Lower High) تشکیل شده است و در کنار آن، یک خط روند دیگر از اوایل ماه میلادی جاری تشکیل شده و در سطح ۵۶,۵۵۲ دلاری، یک حمایت را برای قیمت ایجاد کرده است.

تحلیل بیت کوین در تایم فریم 4 ساعته
تحلیل بیت کوین در تایم فریم ۴ ساعته – TradingView

اکنون شکست صعودی قیمت در آخرین سقف پایین‌تر خود در سطح ۶۳,۳۵۴ دلار، به‌منزله تقویت عملکرد بیت کوین خواهد بود، اما عبور از سطح ۶۵,۵۰۰ دلار است که می‌تواند شرایط را برای قیمت تا حد زیادی بهبود بخشد و خریداران بیشتری را به این بازار جذب کند. شاخص RSI بیت کوین در این تایم فریم نیز حرکتی صعودی را آغاز کرده که نشان از افزایش فشار خرید دارد و اسیلاتور آسام (Awesome Oscillator / AO) هم با تشکیل ستون‌های سبزرنگ، وارد ناحیه مثبت شده و تقویت ذهنیت صعودی میان فعالان بازار را نشان می‌دهد.


بیت کوین در بهترین حالت می‌تواند مرز ۷۰,۰۰۰ دلار را پس بگیرد و ساختار بازار خود را به‌طور کل تغییر دهد. چنین حرکتی پتانسیل رشدهای بیشتر تا سقف ۷۲,۷۹۷ دلار را به بیت کوین می‌دهد که پس از این مقاومت، هدف بعدی قیمت سقف تاریخی ۷۳,۷۷۷ دلاری خواهد بود.


اما در سناریوی نزولی بیت کوین، کاهش قیمت به زیر مرز ۶۰,۰۰۰ دلار می‌تواند یک موج «فروش از روی ترس» را در بازار به‌وجود آورد. از این رو، خریداران باید از این ناحیه به‌خوبی حمایت کنند، چرا که از دست‌رفتن آن ممکن است منجر به تداوم این شرایط و کاهش قیمت تا ناحیه ۵۷,۵۰۰ دلاری شود.


تحلیل بیت کوین و بررسی تغییرات در نمودار BTC؛ ۲۳ اردیبهشت

به گزارش واحد ترید و تحلیل صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس، بیت کوین (Bitcoin / BTC) به‌عقیده تحلیل‌گران ظاهراً دوره اصلی اصلاح قیمت بعد از هاوینگ را به پایان رسانده و کاهش نوسانات طی روزهای اخیر، ممکن است یک دوره صعودی قابل توجه را در پی داشته باشد. بیت کوین در سشن معاملاتی آمریکا با فروش همراه بود، اما در آسیا این فروش‌ها جبران شد و مومنتوم قیمت شاهد تقویت بود.


بر اساس داده‌های وب‌سایت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) هنگام نگارش این متن، بیت کوین در سطح ۶۰,۷۷۷ دلار در بازارها معامله می‌شود و نسبت به ۲۴ ساعت گذشته، ۰.۲۴ درصد کاهش قیمت داشته است.

مارکت کپ کل بازار (Crypto Total Market Cap)۲.۱۹۴ تریلیون دلار
مارکت کپ بیت کوین (BTC Market Cap)۱.۲۰۲ تریلیون دلار
دامیننس بیت کوین (BTC.D)۵۴.۷۹ درصد
دامیننس تتر (USDT.D)۵.۰۵ درصد
مهم‌ترین مقاومت۶۴,۰۰۰ دلار
مهم‌ترین حمایت ۵۶,۰۰۰ دلار
عملکرد شاخص‌های مهم در تحلیل امروز بیت کوین

تحلیل امروز بیت کوین با بررسی عوامل فاندامنتال

طبق گفته تحلیل‌گر شناخته‌شده رمزارزها، اسکیو (Skew)، بیت کوین نتوانست ناحیه ۶۳,۰۰۰ دلاری را حفظ کند و تا سطح بازشدن کندل ماهانه خود کاهش یافت تا سفارش‌های خرید در آن سطوح را پُر کند. پلتفرم تحلیل‌گر متریال ایندیکیترز (Material Indicators) هم پیرامون این عملکرد بیت کوین، معتقد است سرمایه‌گذاران بزرگ و نهادهای سازمانی نقش اصلی را در این بین ایفا کرده‌اند.


این پلتفرم بر اساس تحلیل و بررسی تابلو سفارشات (Order Book) صرافی بایننس (Binance)، نوشت که در اُردربلاک (Order Block) جدیدی برای بیت کوین در سطح ۶۲,۵۰۰ دلاری ایجاد شده و احتمالاً با شروع هفته میلادی جدید پُر خواهد شد.


رکت کپیتال (Rekt Capital) نیز که تمرکز خود را بر تحلیل بیت کوین در دوره‌های قبل و بعد از هاوینگ (Halving) گذاشته، می‌گوید که دوره تضعیف و اصلاح قیمت پادشاه کوین‌ها به پایان رسیده است. طبق گفته وی، بیت کوین تا چند هفته بعد از اجرای هاوینگ معمولاً کاهش قیمت داشته و اکنون این شرایط که به «محدوده خطر» (Danger Zone) معروف است، ظاهراً روز آخر خود را سپری می‌کند.


گزارشات اخیر نشان می‌دهند که طی این دوره، نوسانات بیت کوین در بازه سالانه کمتر از سهام ۱۰ کمپانی برتر حوزه تکنولوژی از جمله تسلا (Tesla)، متا (Meta) و انویدیا (Nvidia) بوده است که نشان می‌دهد بیت کوین در مسیر بلوغ و تکامل قرار دارد و رفته‌رفته به دارایی پایدار‌تری تبدیل می‌شود.


طبق گزارش روز گذشته نشریه بلومبرگ، نوسانات تحقق‌یافته (Realized Volatility) یک‌ساله بیت کوین که انحراف معیار بازده قیمت از میانگین بازده بازار را نشان می‌دهد، به سطح ۴۴.۸۸ درصد رسیده است. این در حالی است که این شاخص برای سهام ۷ کمپانی برتر تکنولوژی، بیش از ۵۰ درصد برآورد شده است.

نوسانات بیت کوین
نوسانات ۱ ساله بیت کوین در مقایسه با ۷ کمپانی برتر حوزه تکنولوژی – Bloomberg

فیدلیتی اینوستمنتس (Fidelity Investments) نیز در گزارشی نوشت که بیت کوین در مقایسه با ۳۳ کمپانی از ۵۰۰ کمپانی حاضر در شاخص اس‌اند‌پی ۵۰۰ (S&P 500) هم نوسانات کمتری را تجربه کرده که حتی در بازه ۹۰ روزه، کمتر از سهام ۹۲ کمپانی دیگر نوسان داشته است. بیت کوین در سال‌های ابتدایی شروع به کار خود، نوسانات ۲۰۰ درصدی در بازه سالانه به ثبت رسانده که برای دارایی‌های نوظهور در بازارهای مالی یک مسئله عادی به‌شمار می‌آید.


اکنون با رشد بیشتر و بلوغ بیت کوین، معمولاً سرمایه‌گذاری‌های جدید تاثیر کمتری بر قیمت و همچنین تصمیم خرید و فروش سرمایه‌گذاران کوچک می‌گذراند. این مسئله در نمودار نوسانات بلندمدت بیت کوین پیدا است که نشان می‌دهد نوسانات قیمت این دارایی با گذر زمان، به یک ثبات نسبی رسیده و خط بازگشتی (Regression Line) آن در یک روند نزولی قرار دارد.

نوسان تحقق یافته بیت کوین
مقایسه شاخص نوسان تحقق‌یافته در برابر مارکت‌کپ بیت کوین – Glassnode

نکته مهمی که در رابطه با این عملکرد بیت کوین به‌دست آمده، نوسانات سالانه ۴۴ درصدی در نزدیکی ۶۰,۰۰۰ دلار است که این آمار در سه سال گذشته و همین سطح قیمت، نزدیک به ۸۰ درصد بوده است. تحلیل‌گران معتقدند چنین عملکردی پیامد بالغ‌ترشدن بیت کوین به‌عنوان یک دارایی قابل معامله و تایید ETF های اسپات این رمزارز است.


در همین راستا، تاریخ نشان داده که کاهش نوسانات تحقق‌یافته سالانه بیت کوین همیشه صعود قابل توجه قیمت را در پی داشته است. به بیان دیگر، هنگامی که قیمت به یک ثبات نسبی می‌رسد، سرمایه‌‌گذاران قدیمی و جدید بیت کوین شروع به انباشت می‌کنند. این شاخص نوسانات بیت کوین در دسامبر ۲۰۲۳ (دی ۱۴۰۲) به ۴۳ درصد رسیده بود که در پی آن، قیمت یک رشد ۷۵ درصدی را تجربه کرد و یکی از عوامل کمک‌کننده به این عملکرد، ETF های اسپات این رمزارز بودند.

شاخص نوسانات بیت کوین
تغییرات قیمت در برابر نوسانات تحقق‌یافته ۱ ساله بیت کوین – Glassnode

مجموع سرمایه جذب‌شده توسط ETF های اسپات بیت کوین، تا روز گذشته در سطح ۱۱.۶۸ میلیارد دلار برآورد شده است. رابرت میچنیک، مدیر بخش دارایی‌های دیجیتال در غول سرمایه‌گذاری بلک‌راک (BlackRock)، معتقد است ETF های اسپات بیت کوین طی ماه‌های آتی شاهد جذب سرمایه‌گذاران سنتی بیشتری خواهند بود. اکنون با توجه به کاهش نوسانات قیمت رمزارز برتر، پیش‌بینی می‌شود سرمایه‌گذاران سازمانی بیشتری برای ورود به این بازار جذب شوند، چرا که این ثبات نسبی هم‌خوانی بیشتری با استراتژی‌های سرمایه‌گذاری این دسته از فعالان بازارهای مالی دارد.


بیت کوین در هفته میلادی جاری برای بهبود قیمت تلاش کرد که این حرکت با فروش در سشن (Session) معاملاتی منطقه آمریکا خنثی شد. اما ظاهراً این شرایط نیز با تفاوت عملکرد معامله‌گران منطقه آسیا محدود و فروش‌های مذکور با خرید در این سشن معاملاتی جبران شد.


ETF های اسپات بیت کوین در پنجشنبه گذشته شاهد ۱۱.۳ میلیون دلار خروج خالص سرمایه بودند که از میان آن‌ها، تنها صندوق “GBTC” کمپانی گری‌اسکیل (GrayScale) یک فروش ۴۳.۴ میلیون دلاری را ثبت کرد. کمپانی بلک‌راک پس از دو روز متوالی از ثبت جریان سرمایه صفر دلاری، شاهد ورود ۱۴.۲ میلیون دلار سرمایه جدید بود و این آمار برای سایر کمپانی‌ها نظیر فیدلیتی (Fidelity)، بیت‌وایز (Bitwise)، آرک اینوست (ARK Invest) و اینوسکو (Invesco) نیز با رشد همراه بود که همگی به خنثی‌سازی فروش‌های گری‌اسکیل کمک کردند.


چیزی که پیدا است، تنها کمپانی گری‌اسکیل اقدام به فروش بیت کوین کرده و سایر کمپانی‌ها، شاهد ورود سرمایه بوده‌اند و ظاهراً روندی جدید در این بازار بیت کوین در حال شکل‌گرفتن است. البته در صورتی که تقاضا برای خرید بیت کوین در ETF ها دیده نشود، انتظار می‌رود که فشار فروش این رمزارز در این بازارها تشدید شود.

تعاملات اجتماعی بیت کوین
تغییرات قیمت در برابر شاخص‌های تعاملات اجتماعی بیت کوین – Santiment


داده‌های پلتفرم تحلیل‌گر سنتیمنت (Santiment) نشان می‌دهند که سلطه بیت کوین در شبکه‌های اجتماعی (Social Dominance) و حجم تعاملات اجتماعی (Social Volume) در رابطه با این رمزارز، در هفته میلادی جاری به‌ترتیب با ۳.۰۵ درصد و ۳۴.۱۹ درصد کاهش همراه بوده‌اند. این آمارها نسبت به اوج خود در تاریخ ۲۱ آوریل (۲ اردیبهشت)، به‌ترتیب ۹.۵۴ درصد و ۵۰.۲۸ درصد کاهش داشته‌اند.

به‌طور کل، این دو شاخص نشان می‌دهند که طی هفته‌های اخیر، در شبکه‌‌های اجتماعی صحبت کمتری از بیت کوین نسبت به سایر پروژه‌های برتر ارز دیجیتال شده است. این یعنی که در حال حاضر سطح فومو (FOMO) بیت کوین و در نتیجه نوسانات قیمت این رمزارز کاهش یافته‌اند. اما در این بین، صحبت از «خرید در کف» بیت کوین میان معامله‌گران برجسته بازار بیشتر شده که یعنی دیدگاه کلی در برابر پادشاه کوین‌ها، مثبت و صعودی است. اکنون رشد بیت کوین و ثبت سقف‌های تاریخی جدید، تا حد زیادی به عملکرد سرمایه‌گذاران بزرگ و نهنگ‌های این رمزارز بستگی دارد.

تحلیل بیت کوین با بررسی تغییرات تکنیکال

بیت کوین در نمودار هفتگی، همچنان سطح ۶۰,۶۶۰ دلاری را به‌عنوان حمایت برای خود حفظ کرده است و شاخص قدرت نسبی (Relative Strength Index / RSI) نیز به تشکیل سقف‌های بالاتر (Higher High) ادامه می‌دهد. اکنون انتظار می‌رود مادامی که شاخص RSI یک سقف پایین‌تر (Lower High) را ثبت نکند، ذهنیت فعالان بازار و روند اصلی قیمت صعودی باقی بماند.

عملکرد بیت کوین در تایم فریم هفتگی
عملکرد بیت کوین در تایم فریم هفتگی – TradingView

با توجه به شرایط فوق، سناریوی صعودی بیت کوین زمانی نامعتبر می‌شود که فروشندگان بازار حمایت ۵۵,۴۷۳ دلاری را به یک سطح مقاومتی تبدیل کنند و یا قیمت، کندل روزانه خود را پایین‌تر از ناحیه ۵۶,۰۰۰ دلاری ببندد.


اما در نمودار ۱ روزه بیت کوین، تا‌به‌حال حمایت ۶۰,۶۶۰ دلاری سه مرتبه تست شده است و حجم خرید سنگینی در این ناحیه متراکم شده که عملکرد قیمت در این ناحیه را فوق‌العاده حیاتی کرده است. اما حفظ روند صعودی قیمت تا زمانی که بیت کوین به سطح ۶۳,۰۳۹ دلاری بازنگردد، خیلی مطمئن به نظر نمی‌رسد. این مسئله در پروفایل حجم سفارشات بیت کوین به رنگ زرد در نمودار زیر پیدا است.

تحلیل بیت کوین در نمودار 1 روزه
تحلیل بیت کوین در نمودار ۱ روزه – TradingView

بیت کوین هم‌اکنون در نزدیکی میانگین متحرک ملایم (SMMA) در سطح ۶۲,۴۶۶ دلار، با مقاومت مواجه شده است که در صورت تبدیل آن به یک سطح حمایتی و عبور از ۶۳,۰۳۹ دلار، خریداران بیشتری را به بازار خود جذب خواهد کرد. در این راستا، تبدیل مقاومت هفتگی ۶۵,۵۰۰ دلاری نیز اهمیت زیادی دارد که در صورت بستن کندل روزانه بالاتر از آن، روند صعودی تقویت شده و احتمالاً ادامه پیدا خواهد کرد.


بیت کوین با توجه به شرایط فعلی، در بهترین حالت می‌تواند در ناحیه بالایی باندهای بولینگر (Bollinger Bands) یعنی سطح ۶۷,۲۲۴ دلاری، یک شکست صعودی را رقم زند تا برای رشد و تبدیل مرز ۷۰,۰۰۰ دلار به یک سطح حمایتی آماده شود. در صورتی که شاهد چنین عملکردی از رمزارز برتر باشیم، قیمت می‌تواند در مرحله بعدی برای بازپس‌گیری سقف تاریخی ۷۳,۷۷۷ دلاری تلاش کند.


همان‌طور که در نمودار بالا پیدا است، قیمت فعلاً در یک الگوی کنج نزولی (Falling Wedge) مشغول تثبیت (Consolidation) است که در صورت شکست صعودی از آن، یک هدف ۲۰ درصدی تا سطح ۷۶,۱۱۶ دلار را برای خود خواهد داشت.


اما در آن روی سکه، چنانچه حمایت ۶۰,۶۶۰ دلاری شکسته شود، بیت کوین ممکن است به کاهش قیمت ادامه دهد. با وجود این‌که کاهش به زیر باند پایینی بولینگر تا سطح ۵۸,۸۵۴ دلار نگران‌کننده به نظر می‌رسد، تنها بستن کندل ۱ روزه پایین‌تر از سطح ۵۶,۰۰۰ دلار و کف خط روند الگوی کنج نزولی است که سناریوی صعودی بیت کوین را نامعتبر می‌کند. در حال حاضر هر دوی شاخص قدرت نسبی و اسیلاتور آسام (Awesome Oscillator / AO) بیت کوین، پایین‌تر از مرز میانی خود قرار دارند که به‌طور کل، وضعیت قیمت را بیشتر نزولی نشان می‌دهند.


تحلیل بیت کوین و بررسی تغییرات در نمودار BTC؛ ۱۶ اردیبهشت

به گزارش واحد ترید و تحلیل صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس، بیت کوین (Bitcoin / BTC) پس از اصلاح تا ناحیه ۵۵,۰۰۰ دلاری و بهبود خارق‌العاده در پی آن، اکنون شاهد عدم اعتماد فعالان بازار به قدرت فعلی قیمت و است با توجه به کمبود نسبی نقدینگی در سطوح فعلی، در معرض کاهش دیده می‌شود. تحلیل تکنیکال و داده‌های آنچین بیت کوین نیز مجموعه‌ای بزرگ از معامله‌گران را در ناحیه سود نشان می‌دهند که این داده‌ها نیز، بیت کوین را در معرض یک پول‌بک قرار داده است.


بر اساس داده‌های وب‌سایت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) هنگام نگارش این متن، بیت کوین در سطح ۶۳,۳۸۳ دلار در بازارها معامله می‌شود و نسبت به ۲۴ ساعت گذشته، ۰.۵۸ درصد رشد قیمت داشته است.

مارکت کپ کل بازار (Crypto Total Market Cap)۲.۱۰۹ تریلیون دلار
مارکت کپ بیت کوین (BTC Market Cap)۱.۱۳۸ تریلیون دلار
دامیننس بیت کوین (BTC.D)۵۳.۹۳ درصد
دامیننس تتر (USDT.D)۵.۲۴ درصد
مهم‌ترین مقاومت۶۴,۰۰۰ دلار
مهم‌ترین حمایت ۵۰,۰۰۰ دلار
عملکرد شاخص‌های مهم در تحلیل امروز بیت کوین

تحلیل امروز بیت کوین با بررسی عوامل فاندامنتال

روند بهبود بیت کوین پس از اصلاح قیمت اخیر، با انتشار شاخص مدعیان بیکاری ایالات متحده آغاز شد و با اعلام اولین جریان ورود سرمایه به صندوق “GBTC” کمپانی گری‌اسکیل پس از تقریباً ۳ ماه فروش، این روند به‌شدت تقویت شد. بر اساس داده‌های پلتفرم کوین‌گلس (Coingalss)، بیت کوین موفق شد در پی این حرکت تا به امروز در ماه میلادی جاری بیش از ۵ درصد رشد داشته باشد و کاهش ۱۴.۷۶ درصدی طی ماه آوریل را تا حدی جبران کند.

عملکرد بیت کوین
عملکرد بیت کوین در هر ماه طی چند سال گذشته – CoinGlass

اما علی‌رغم این عملکرد خیره‌کننده از بیت کوین طی روزهای گذشته، برخی فعالان بازار به‌دلیل غیبت نهادهای سنتی و سازمانی در بازار این رمزارز، در مورد روند فعلی و قدرت عملکرد قیمت نگران هستند. کیث اَلِن، هم‌بنیان‌گذار پلتفرم متریال ایندیکیترز (Material Indicators)، پیرامون این موضوع با توجه به سطح نقدینگی موجود در تابلو سفارشات (Order Book) صرافی بایننس (Binance)، به سرمایه‌ گذاران هشدار داد که قیمت به‌راحتی می‌تواند یک اصلاح را تجربه کند.


وی نوشت که بیت کوین برای ادامه رالی (حریکت صعودی / Rally) خود سفارشات خرید و نقدینگی کافی را نداشته و در صورتی که نقدینگی لازم را پیدا نکند، قیمت احتمالاً شروع به اصلاح کند. در این بین کرِدیبل کریپتو (Credible Crypto)، تحلیل‌گر محبوب رمزارزها، نیز معتقد است عملکرد بیت کوین پایین‌تر از مقاومت ۶۹,۰۰۰ دلاری به‌سود فروشندگان خواهد بود و در صورتی که سطوح فعلی قیمت حفظ نشوند، بیت کوین می‌تواند به سطوح پایین‌تر از ۵۵,۰۰۰ دلار بازگردد.

بیت کوین با عبور از مرز ۶۴,۰۰۰ دلار در روز گذشته و در حالی که انتظار می‌رفت آخر هفته کم‌رونقی داشته باشد، شاهد رشد ۱۵ درصدی حجم معاملات نیز بود. در پی این عملکرد بیت کوین، در مجموع ۱۷۵ میلیون دلار از موقعیت‌های معاملاتی در سطح بازار ارزهای دیجیتال لیکویید شدند که از این آمار، ۱۵۰ میلیون دلار متعلق به پوزیشن‌های شورت (پیش‌بینی کاهش قیمت / Short) و ۲۵ میلیون دلار آن از موقعیت‌های لانگ (پیش‌بینی صعود قیمت / Long) بود.


نکته جالب این‌جا است که بیت کوین با این حرکت صعودی، موفق شد خط روند نزولی بلندمدت خود را بشکند، اما معامله‌گران همچنان منتظرند با آغاز هفته میلادی جدید این شکست صعودی تایید شود.


همچنین در روز گذشته، شاخص سود و زیان تحقق‌نیافته یا همان “NUPL” بیت کوین به سطح ۰.۵۴ واحدی رسید که نشان می‌دهد بخش بزرگی از هولدرهای این رمزارز، هم‌اکنون سودهای تحقق‌نیافته یا برداشت‌نشده زیادی را در اختیار دارند. عموماً زمانی که شاخص NUPL بیت کوین از مرز ۰.۵۰ واحدی عبور می‌کند، نشان‌گر اطمینان فعالان بازار و پتانسیل قیمت برای رشدهای بیشتر است. اما این نکته هم حائز اهمیت است که این شاخص در ماه مارس (اسفند ۱۴۰۲)، به سقف ۰.۶۸ واحدی رسیده و تا کنون شاهد کاهش بوده است.

nupl بیت کوین
عملکرد شاخص NUPL بیت کوین در برابر قیمت – Glassnode

روند نزولی برای شاخص سود و زیان تحقق‌نیافته، معمولاً نشان‌دهنده کم‌رنگ شدن هیجانات و سرمایه‌گذاری‌ها در دوره رضایت و سرخوشی (Euphoria) در بازار رمزارزها است که نتیجه آن، اصلاح و کاهش قیمت پادشاه کوین‌ها است. از این رو، می‌توان گفت بیت کوین ممکن است طی هفته‌ها و ماه‌های آتی یک اصلاح را تجربه کند.


پس از اعلام شاخص‌های اقتصادی آمریکا در روزهای اخیر، سرمایه‌گذاران به کاهش نرخ بهره فدرال رزرو در ماه سپتامبر (شهریور ماه) خوش‌بین شدند و بر اساس آمار ابزار فدواچ سی‌ام‌ای گرپ (CME FedWatch Tool)، پیش‌بینی‌ها برای عدم تغییر نرخ بهره در ماه سپتامبر از ۴۲.۶ درصد به ۳۲.۶ درصد کاهش یافته است.


تاثیر این تحولات بر بازار ETF های اسپات بیت کوین کاملاً مشهود بود و ETF کمپانی گری‌اسکیل برای نخستین مرتبه طی ۸ سشن (Session) معاملاتی اخیر، شاهد ورود ۳۷۸.۳ میلیون دلار سرمایه خالص بود. طی این عملکرد، صندوق GBTC این کمپانی توانست برای نخستین بار از ۱۱ ژانویه و راه‌اندازی ETF های اسپات بیت کوین، یک جریان ورودی ۶۳ میلیون دلاری را ثبت کند.


بر اساس گزارش پلفترم فارساید اینوسترز (Farside Investors)، ۹ کمپانی ارائه‌دهنده ETF از مجموع ۱۱ کمپانی موجود شاهد ورود سرمایه‌های جدید بودند و تنها ۲ کمپانی، هیچ ورودی یا خروجی را ثبت نکردند. در این بین ETF کمپانی فیدلیتی (Fidelity) با ثبت ۱۰۲.۶ میلیون دلار ورودی، بهترین عملکرد را میان رقبای خود داشت.


بیت کوین در هفته میلادی پیش رو شاخص‌های مدعیان بیکاری و تمایلات مصرف‌کنندگان را دارد و ممکن است در صورت اعلام آماری که نشان از کاهش تورم در آمریکا داشته باشد، می‌تواند موجی از تقاضای جدید برای این رمزارز به‌وجود آورد. همچنین، سخنرانی اعضای FOMC و چشم‌انداز اقتصادی آن‌ها، از عوامل تاثیرگذار در این زمینه به‌شمار می‌آیند.

تحلیل بیت کوین با بررسی تغییرات تکنیکال

بیت کوین در نمودار روزانه پس از کاهش تا کف دوماهه ۵۶,۵۵۰ دلاری، طی ۳ روز گذشته یک بازگشت صعودی ۱۲.۵ درصدی داشته و از سطح ۶۴,۰۰۰ دلار نیز عبور کرد. اکنون شاخص‌های تکنیکال بیت کوین می‌گویند که قیمت ممکن است در ماه میلادی جاری، یک دوره اصلاح دیگر را تجربه کند.

تحلیل بیت کوین در نمودار 1 روزه
تحلیل بیت کوین در نمودار ۱ روزه – TradingView

حال در صورتی که بیت کوین کندل ۱ روزه را بالاتر از میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه (۵۰D EMA) در نزدیکی ۶۳,۹۶۶ دلار (خط قرمزرنگ) ببندد، می‌تواند تا خط ۰.۷۸۶ واحدی فیبوناچی بازگشتی در نزدیکی خط مقاومت روند و سطح ۶۹,۶۵۰ دلاری رشد داشته باشد.


با وجود این‌که رمزارز برتر موفق شد روز گذشته از میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه عبور کند، قیمت هنوز نتوانسته این مومنتوم (قدرت عملکرد / Momentum) را برای ادامه شکست صعودی اخیر حفظ کند و در خط ۰.۵ واحدی فیبوناچی بازگشتی در نزدیکی ۶۴,۸۹۵ دلار با مقاومت روبرو شده است.


در صورتی که قیمت نتواند به‌طور کامل از این مقاومت عبور کند، ممکن است یک دوره تثبیت (Consolidation) و حتی اصلاح را در دستور کار قرار دهد. در این سناریو، هدف قیمت ممکن است حمایت چندماهه در نزدیکی حمایت خط روند (خط بنفش‌رنگ) در سطح ۶۰,۵۰۰ دلاری باشد. در این مسیر، شکست نزولی از سطح مذکور می‌تواند بیت کوین را در معرض کاهش‌های بیشتر تا سطح ۰.۰ واحدی فیوناچی بازگشتی در ۵۶,۵۸۰ دلار قرار دهد.

بیت کوین در تایم فریم 1 روزه
عملکردی بیت کوین در نمودار روزانه – TradingView

با توجه به نمودار بالا، قیمت پایین‌تر میانگین متحرک مذکور و بالاتر از همتای ۲۰۰ روزه آن (۲۰۰D EMA) معامله می‌شود که یعنی در کوتاه‌مدت سیگنال نزولی و در بلندمدت سیگنال صعودی از این اندیکاتورها می‌گیرد. به این ترتیب شکست صعودی در میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه، ممکن است منجر به رشد بیشتر قیمت تا مقاومت ۶۹,۰۰۰ دلاری شود. در این مسیر، بیت کوین در میانگین متحرک مذکور و مقاومت ۶۴,۰۰۰ دلاری، احتمال دارد که شاهد تشدید فشار فروش باشد.


در آن روی سکه، کاهش قیمت تا حمایت ۶۰,۳۶۵ دلاری و پایین‌تر از آن، احتمال تداوم این حرکت و کاهش بیشتر قیمت تا مرز ۵۵,۰۰۰ دلار را به‌وجود می‌آورد. شاخص قدرت نسبی ۱۴ روزه (۱۴D RSI) بیت کوین در این تایم فریم، به سطح ۴۸.۱۸ واحدی رسیده که احتمال تایید سناریوهای نزولی قیمت و رسیدن به ناحیه اشباع فروش (Oversold) را بیشتر نشان می‌دهد.


تحلیل بیت کوین و بررسی تغییرات در نمودار BTC؛ ۱۳ اردیبهشت

به گزارش واحد ترید و تحلیل صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس، بیت کوین (Bitcoin / BTC) در پی کاهش شدید تقاضا از سوی تمامی گروه‌های مختلف سرمایه‌گذاران همزمان با نشست FOMC و تعیین نرخ بهره فدرال رزرو، به‌سمت ناحیه ۵۰,۰۰۰ دلاری یک حرکت اصلاحی را آغاز کرد. این تحولات گریبان آلت کوین‌های بازار را نیز گرفت و قیمت ارزهای دیجیتال به سطوح حمایتی خود رسید.


بر اساس داده‌های وب‌سایت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) هنگام نگارش این متن، بیت کوین در سطح ۵۷,۵۴۵ دلار در بازارها معامله می‌شود و نسبت به ۲۴ ساعت گذشته، ۳.۶۴ درصد کاهش قیمت داشته است.

مارکت کپ کل بازار (Crypto Total Market Cap)۲.۱۰۹ تریلیون دلار
مارکت کپ بیت کوین (BTC Market Cap)۱.۱۳۸ تریلیون دلار
دامیننس بیت کوین (BTC.D)۵۳.۹۳ درصد
دامیننس تتر (USDT.D)۵.۲۴ درصد
مهم‌ترین مقاومت۶۴,۰۰۰ دلار
مهم‌ترین حمایت ۵۰,۰۰۰ دلار
عملکرد شاخص‌های مهم در تحلیل امروز بیت کوین

تحلیل امروز بیت کوین با بررسی عوامل فاندامنتال

رمزارز برتر روز گذشته طی یک کاهش ۵.۴۲ درصدی به کف ۵۷,۱۵۱ دلاری و چند هفته‌ای خود رسید. داده‌های آنچین نشان می‌دهند نرخ رشد تقاضای بیت کوین کاهش یافته و افزایش تعداد موقعیت‌های شورت (پیش‌بینی کاهش قیمت / Short) فعال این رمزارز، یکی از عوامل این اصلاح و کاهش قیمت اخیر است.


پلتفرم تحلیل‌گر آنچین کریپتوکوانت (CryptoQuant) طی گزارشی پیرامون این موضوع نوشت که تقاضا برای خرید از سوی هولدرهای دائمی بیت کوین، در ماه آوریل کاهشی ۵۰ درصدی داشته و از ۲۰۰,۰۰۰ واحد BTC در اواخر ماه مارس (اوایل فروردین ماه، به ۹۰,۰۰۰ واحد طی روزهای جاری رسیده است. به عقیده این پلتفرم، بیت کوین برای تشکیل کف و آغاز رالی (حرکت صعودی / Rally) بعد از آن، به افزایش تقاضا از سوی این سرمایه‌گذاران نیاز دارد.

تقاضای بیت کوین
کاهش سطح تقاضای بیت کوین از سوی هولدرهای دائمی و آدرس‌های انباشت – CryptoQuant

در نمودار بالا مشخص است که شاخص تقاضای هولدرهای دائمی و انباشت‌کننده بیت کوین به سطوح نزدیک به اوایل ماه مارس (اسفند ماه) رسیده و مشابه با همان دوره، یک کاهش قیمت ۷ درصدی را تجربه کرده است. تقاضا برای بیت کوین از سوی نهنگ‌های بازار نیز در اواخر ماه مارس کاهش داشته و تاریخ نشان داده که اصلاحات قیمتی پادشاه کوین‌ها، در پی کاهش تقاضا از سوی سرمایه‌گذاران بزرگ این بازار رخ داده‌اند.


نرخ رشد تقاضای بیت کوین از سوی نهنگ‌ها در بازه ماهانه، در روزهای پایانی ماه مارس به اوج ۱۲ درصدی خود رسیده بود و هم‌اکنون، تا سطح ۶ درصدی کاهش یافته است. البته که تحلیل‌گران می‌گویند این کاهش تقاضا در ETF های اسپات بیت کوین نیز مشهود بوده که حتی به فشار فروش اخیر این رمزارز نیز کمک کرده‌اند.


حجم خرید روزانه بیت کوین در ETF های اسپات پس از رشد تا سقف ۱ میلیارد دلاری در اواسط ماه مارس، طی روزهای اخیر به صفر رسیده بود و اکنون رهبر ارزهای دیجیتال، برای ادامه روند صعودی به چنین تقاضایی نیاز دارد.

نهنگ بیت کوین
تغییرات ماهانه موجودی نهنگ‌های بیت کوین – CryptoQuant

یکی دیگر از شاخص‌هایی که پلتفرم کریپتوکوانت در تحلیل بیت کوین خود مورد بررسی قرار داد، فاندینگ ریت (نرخ تامین سرمایه / Funding Rate) این رمزارز در بازار مشتقات (Derivatives) بود. ظاهراً همزمان با کاهش تقاضا برای بیت کوین، معامله‌گران نیز تمایلی به پرداخت هزینه‌های بیشتر برای بازگردن موقعیت‌های لانگ (پیش‌بینی صعود قیمت / Long) بیت کوین را نداشته و میزان سفارش‌های شورت یا فروش از موقعیت‌های لانگ یا خرید بیت کوین فراتر رفته است.


در حال حاضر فاندینگ ریت بیت کوین به کف خود از ابتدای سال میلادی جاری رسیده که نشان از عدم تمایل معامله‌گران برای بازکردن پوزیشن‌های لانگ دارد. در عوض، اصلاح اخیر بیت کوین باعث شده معامله‌گران به موقعیت‌های شورت این رمزارز روی آورند، چرا که پیش‌بینی می‌کنند قیمت همچنان به کاهش‌های خود ادامه خواهد داد.


با توجه به این‌که فعالان بازار به‌دنبال عمق نهایی این اصلاح قیمت می‌گردند، تحلیل‌گران کریپتوکوانت ناحیه بین ۵۵,۰۰۰ دلار تا ۵۷,۰۰۰ دلار را به‌عنوان ناحیه تقاضا (Demand Zone) بیت کوین معرفی کردند که ۱۰ درصد با قیمت تمام‌شده خرید (Cost Basis) معامله‌گران در سطح ۶۳,۰۰۰ دلاری فاصله دارد. این سطح قیمت معمولاً در بازارهای گاوی بیت کوین نقش یک سطح حمایتی را ایفا می‌کند که در حال حاضر، بیت کوین به زیر این سطح نیز کاهش داشته است.

سود و زیان تحقق یافته
تغییرات سود و زیان تحقق‌یافته (Realized Profit/Loss) هولدرهای کوتاه‌مدت – CryptoQuant

البته تحلیل‌گرانی نظیر اسکات میلِر نیز معتقدند با توجه به این‌که شاخص قدرت نسبی (Relative Strength Index / RSI) هنوز به ناحیه اشباع فروش (Oversold) نرسیده، بیت کوین می‌تواند تا ناحیه ۵۲,۰۰۰ دلاری به اصلاح خود ادامه دهد.


اما در جلسه اواسط ماه آوریل (اواخر فروردین ماه) فدرال رزرو بود که مقامات مربوطه به‌دلیل بالابودن تورم و داده‌های اقتصادی نه‌چندان مطلوب، اظهار کردند که در مورد کاهش نرخ بهره طی سال میلادی جاری مطمئن نیستند. این مسئله باعث شد فعالان بازار افزایش نرخ بهره را پیش‌بینی کنند که نتیجه آن، یک شوک نسبی به بازار بیت کوین و اصلاح قیمت این رمزارز بود.


اما طی حرکتی غافل‌گیرکننده، فدرال رزرو در جلسه روز گذشته خود نرخ بهره را تغییر نداد و در ناحیه ۵.۲۵ درصد تا ۵.۵ درصد حفظ کرد که منجر به بهبود ذهنیت و تمایلات (Sentiment) سرمایه‌گذاران و بازگشت قیمت به ناحیه ۵۸,۰۰۰ دلاری شد. جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، طی کنفرانس خبری خود اظهار کرد هنوز پیشرفت محسوسی در رسیدن به هدف ۲ درصدی برای نرخ تورم نداشته‌اند و امیدها برای کاهش نرخ بهره در ماه‌های آتی را از بین برد. اما علی‌رغم این موضوع، لحن صحبت‌های وی خیلی سخت‌گیرانه و اصطلاحاً هاکیش (Hawkish) نبود.


با این وجود، پلتفرم فارساید اینوسترز (Farside Investors) در آخرین گزارش خود خبر از خروج ۱۶۱.۶ میلیون دلار سرمایه از ETF های اسپات بیت کوین خبر داد. در این بین، کمپانی بلک‌راک (BlackRock) برای پنجمین سشن (Session) معاملاتی متوالی، هیچ ورودی یا خروجی نداشت و ETF کمپانی فیدلیتی (Fidelity)، چهارمین سشن متوالی از فروش بیت کوین را ثبت کرد. همچنین در ETF های اسپات بیت کوین در هنگ‌کنگ، به‌دلیل تعطیلات روز کارگر معامله‌ای صورت نگرفت.

تحلیل بیت کوین با بررسی تغییرات تکنیکال

بیت کوین در نمودار هفتگی، روز گذشته تا نزدیکی کانال حمایتی ۵۵,۸۳۱ دلاری اصلاح قیمت داشت. اما در پی نشست FOMC و کنفرانس خبری فدرال رزرو، کمی بهبود پیدا کرد و بخشی از این اصلاح را جبران کرد. حال در صورتی که خریداران موفق به هدایت قیمت بالاتر از سطح ۵۹,۲۰۰ دلاری شوند، روند بهبود قیمت تقویت می‌شود و احتمالاً منجر به تشکیل کف و حمایت بیت کوین در سطح ۵۶,۵۵۲ دلاری شود.

تحلیل بیت کوین در نمودار هفتگی
تحلیل بیت کوین در نمودار هفتگی – TradingView

در این بین، مومنتوم (قدرت عملکرد / Momentum) قیمت همچنان ضعیف است و جوی منفی در بازار وجود دارد و شاخص‌ قدرت نسبی و اسیلاتور آسام (Awesome Oscillator / AO) نیز، بر این مسئله مهر تایید می‌زنند. چنانچه کانال حمایتی مذکور حفظ نشود، قیمت می‌تواند در معرض کاهش‌های بیشتر تا نزدیکی ۵۲,۰۰۰ دلار قرار بگیرد یا در بدترین حالت، بیت کوین تا مرز ۵۰,۰۰۰ دلار دچار کاهش شود.


از طرفی دیگر، در صورت حفظ مرز میانی ۵۰ واحدی در شاخص RSI و حضور اسیلاتور آسام در ناحیه مثبت، امیدها برای رشد بیشتر قیمت حفظ خواهد شد. در صورتی که مقاومت ۵۹,۲۰۰ دلاری به یک سطح حمایتی تبدیل شود، روند بهبود قیمت شرایط بهتری پیدا می‌کند. اما تنها در صورتی سناریوهای نزولی بیت کوین نامعتبر می‌شوند که کندل هفتگی قیمت بالاتر از سطح ۷۲,۰۰۰ دلار بسته شود.

تحلیل بیت کوین در نمودار 1 روزه
تحلیل بیت کوین در نمودار ۱ روزه – TradingView

در نمودار ۱ روزه بیت کوین، قیمت پایین‌تر از میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه (۵۰D EMA) و بالاتر از همتای ۲۰۰ روزه این اندیکاتور (۲۰۰D EMA) معامله می‌شود که یعنی، از سوی این اندیکاتور برای کوتاه‌مدت سیگنال نزولی و در بلندمدت سیگنال صعودی دریافت می‌کند.


به این ترتیب، شکست صعودی در مقاومت ۶۰,۳۶۵ دلاری می‌تواند رشد قیمت تا میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه و سپس مقاومت ۶۴,۰۰۰ دلاری را در پی داشته باشد. انتظار می‌رود در این سطح مقاومتی و تلاقی آن با میانگین متحرک مذکور، فشار فروش بیت کوین تشدید شود.


اکنون عملکرد ETF های اسپات بیت کوین اهمیت زیاد پیدا کرده است که در صورت تداوم فروش در این بازار بیت کوین، قیمت ممکن است مجدداً به زیر ۵۵,۰۰۰ دلار کاهش داشته باشد و به فروشندگان، فرصت پایین‌کشاندن قیمت تا حمایت ۵۲,۸۸۴ دلاری را بدهد. شاخص RSI چهارده‌روزه (۱۴D RSI) بیت کوین در این تایم فریم، به سطح ۳۱.۷۱ واحدی کاهش یافته و سناریوی نزولی قیمت را محتمل‌تر نشان می‌دهد.


تحلیل بیت کوین و بررسی تغییرات در نمودار BTC؛ ۱۱ اردیبهشت

به گزارش واحد ترید و تحلیل صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس، بیت کوین (Bitcoin / BTC) و کل بازار رمزارزها احتمالاً به‌دلیل نگرانی‌ها پیرامون تورم بالا در ایالات متحده و نبود خرید در ETF های اسپات بود که هفته میلادی گذشته را، شاهد ۴۳۵ میلیون دلار فروش در محصولات سرمایه‌گذاری خود بودند. حال سوال این‌جا است که آیا بیت کوین از فاکتورهای اقتصاد کلان در روزهای پیش رو تاثیر می‌پذیرد یا که بدون توجه به آن‌ها ادامه می‌دهد؟!


بر اساس داده‌های وب‌سایت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) هنگام نگارش این متن، بیت کوین در سطح ۶۳,۱۸۸ دلار معامله می‌شود و نسبت به ۲۴ ساعت گذشته، ۱.۲۲ درصد رشد قیمت داشته است.


پادکست تحلیل بیت کوین – ۱۱ اردیبهشت

مارکت کپ کل بازار (Crypto Total Market Cap)۲.۲۲۲ تریلیون دلار
مارکت کپ بیت کوین (BTC Market Cap)۱.۲۲۳ تریلیون دلار
دامیننس بیت کوین (BTC.D)۵۴.۹۹ درصد
دامیننس تتر (USDT.D)۴.۹۷ درصد
مهم‌ترین مقاومت۶۹,۰۰۰ دلار
مهم‌ترین حمایت ۶۰,۰۰۰ دلار
عملکرد شاخص‌های مهم در تحلیل امروز بیت کوین

تحلیل امروز بیت کوین با بررسی عوامل فاندامنتال

گزارشات پلتفرم کوین‌شرز (CoinShares) نشان می‌دهند طی هفته‌ای که در روز ۲۶ آوریل (۷ اردیبهشت) به پایان رسید، محصولات سرمایه‌گذاری کرپیتویی شاهد خروج ۴۳۵ میلیون دلار سرمایه بودند. محصولات قابل معامله (ETP) رمزارزها اکنون برای سومین هفته متوالی فروش و خروج سرمایه از بازارهای خود را تجربه می‌کنند و در این بین، بیت کوین در یک محدوده معاملاتی با کف ۶۰,۰۰۰ دلاری مشغول رنج‌زنی است.


کوین‌شرز در جزئیات این گزارش خود نوشت که این خروجی‌ها تنها متعلق به بیت کوین و اتریوم بوده و سایر آلت کوین‌ها، شاهد ورود سرمایه به محصولات سرمایه‌گذاری خود بوده‌اند. از این آمار، ۴۲۳ میلیون دلار برای بیت کوین و ۳۸ میلیون دلار نیز برای اتریوم به ثبت رسیده است. محصولات قابل معامله ارزهای دیجیتال سولانا و لایت کوین هم به‌ترتیب با ۴.۱ میلیون دلار و ۳.۱ میلیون دلار ورودی همراه بوده‌اند.

محصولات کریپتویی
میزان ورود و خروج سرمایه در محصولات کریپتویی – CoinShares

هم‌راستا با همین موضوع، پلتفرم فارساید اینوسترز (Farside Investors) نیز طی گزارشی عنوان کرد ETF کمپانی بلک‌راک (BlackRock) که با نماد “IBIT” شناخته می‌شود، برای نخستین مرتبه طی هفته میلادی گذشته ورودی سرمایه نداشته است. سایر شرکت‌های ارائه‌دهنده ETF اسپات بیت کوین اما برای چندین هفته متوالی چنین عملکردی را شاهد هستند.


کارشناسان معتقدند این خروجی‌ها و نبود حجم خرید بیت کوین در این بخش از بازار، نتیجه نگرانی سرمایه‌گذاران از رکود تورمی در ایالات متحده است که توسط کاهش سرعت نرخ رشد اقتصادی و تداوم تورم بالا در این کشور است. این مسئله نشان می‌دهد که احتمالاً نرخ بهره فدرال رزرو فعلاً کاهش نخواهد یافت.

جریان ورود و خروج سرمایه در ETF های اسپات بیت کوین
جریان ورود و خروج سرمایه در ETF های اسپات بیت کوین – Farside Investors

طبق آمار ابزار فدواچ سی‌ام‌ای گروپ (CME FedWatch Tool)، فعالان بازار پیش‌بینی می‌کنند که احتمال کاهش نرخ بهره در جلسه پیش روی FOMC تنها ۱۱.۳ درصد است و این احتمالات برای نشست‌های بعدی این نهاد در ماه‌های سپتامبر و نوامبر (شهریور و آبان ماه)، به‌ترتیب ۴۴.۸ درصد و ۴۳.۸ درصد برآورد شده‌اند. این یعنی که تحلیل‌گران معتقدند نرخ بهره فدرال رزرو در ماه‌های پیش رو ثابت باقی می‌ماند و اواخر تابستان و در فصل پاییز، احتمال دارد که فدرال رزرو نرخ بهره خود را کاهش دهد.


در این بین، کارشناسان معتقدند روند خروجی سرمایه و عدم فعالیت مثبت در ETF های اسپات بیت کوین کوتاه‌مدت خواهد بود، اما اهداف قیمت بالاتر از ۱۰۰,۰۰۰ دلار برای بیت کوین در سال ۲۰۲۵ محقق خواهند شد که در پی رشد تقاضا در ETF های اسپات این اتفاق خواهد افتاد.


همچنین بر اساس گزارش ارائه‌شده از سوی پلتفرم ای‌کوینو‌متریکس (Ecoinometrics)، شاخص NFCI فدرال رزرو شیکاگو که شدت سخت‌گیری در سیاست‌های پولی نظام اقتصادی آمریکا را ارزیابی می‌کند، در یک محدوده ثابت باقی مانده که هم‌تراز با آمار سال ۲۰۲۲ و آغاز روند افزایش نرخ بهره در این کشور است. این وضعیت برای دارایی‌های پرریسک نظیر بیت کوین، یک فاکتور نزولی محسوب می‌شود و ممکن است روند بازار گاوی ارزهای دیجیتال را برای مدتی متوقف کند.


اما این احتمال هم وجود دارد که جریان مثبت سرمایه با راه‌اندازی ETF های اسپات بیت کوین و اتریوم در هنگ‌کنگ طی روز جاری، این وضعیت را برای بیت کوین و کل بازار رمزارزها بهبود بخشد. این در حالی است که طی امروز و فردا، نرخ بهره فدرال رزرو اعلام می‌شود و شرح مذاکرات جلسه کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC Minutes) نیز منتشر خواهد شد. همچنین، احتمال تایید و راه‌اندازی ETF اسپات بیت کوین توسط غول سرمایه‌گذاری مورگان استنلی (Morgan Stanley) در ماه میلادی پیش رو وجود دارد.

تحلیل بیت کوین با بررسی تغییرات تکنیکال

بیت کوین اکنون چندین کندل هفتگی متوالی را پایین‌تر از سطح ۶۵,۶۰۰ دلار بسته (Weekly Close) و خریداران هم توانستند مانع از کاهش قیمت به زیر مرز ۶۰,۰۰۰ دلار شوند که یعنی، پادشاه کوین‌ها در حال حاضر در یک محدوده معاملاتی ۵,۰۰۰ دلاری مشغول نوسان است.


حال با توجه به باقی‌ماندن شاخص قدرت نسبی (Relative Strength Index / RSI) پایین‌تر از مرز ۵۰ واحدی و همچنین تداوم تشکیل ستون‌های قرمزرنگ در اسیلاتور آسام (Awesome Oscillator / AO) بیت کوین، احتمال کاهش قیمت بیشتر دیده می‌شود. شاخص حجم معاملات این رمزارز نیز نشان می‌دهد که حجم بزرگی از معامله‌گران منتظرند تا بیت کوین به نزدیکی ۵۰,۰۰۰ دلار برسد تا وارد بازار شوند.

تحلیل بیت کوین در نمودار 1 روزه
تحلیل بیت کوین در نمودار ۱ روزه – TradingView

حال در صورتی که فشار فروش بیت کوین تشدید شود، قیمت ممکن است در مرحله اول تا ناحیه تجمع نقدینگی بین سطوح ۶۰,۶۰۰ دلار تا ۵۹,۰۰۵ دلار کاهش پیدا کند و در صورت رسیدن به زیر این ناحیه، حرکت نزولی قیمت می‌تواند تا نزدیکی مرز ۵۰,۰۰۰ دلار ادامه داشته باشد.


از طرفی دیگر، بازگشت خریداران به بازار بیت کوین می‌تواند بهبودهایی را برای قیمت در پی داشته باشد. چنانچه کندل هفتگی قیمت بالاتر از سطح ۶۵,۶۰۰ دلاری بسته و این سطح به یک حمایت تبدیل شود، بیت کوین شرایط بهتری پیدا خواهد کرد؛ اما سناریوهای نزولی بیت کوین زمانی نامعتبر می‌شوند که قیمت به‌طور کامل از سطح ۷۲,۰۰۰ دلاری عبور کند که نشان‌دهنده سلطه خریداران بر فروشندگان خواهد بود. فروشندگان در نزدیکی مرز ۷۰,۰۰۰ دلار، فعالیت پررنگ‌تری دارند.


بیت کوین در بهترین حالت،می‌تواند مسیر خود را تا بازپس‌گیری سقف تاریخی ۷۳,۷۷۷ دلاری ادامه دهد که نسبت به سطوح فعلی، یک رشد ۲۰ درصدی محسوب می‌شود. چنین عملکردی منوط به تضعیف عملکرد و کاهش در شاخص دلار آمریکا (DXY) است که همیشه با بیت کوین، یک همبستگی معکوس داشته است.

وضعیت بیت کوین در تایم فریم 1 روزه
وضعیت بیت کوین در تایم فریم ۱ روزه – TradingView

با توجه به تصویر بالا از نمودار ۱ روزه بیت کوین، قیمت پایین‌تر از میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه (۵۰D EMA) و بالاتر از همتای ۲۰۰ روزه این اندیکاتور (۲۰۰D EMA) معامله می‌شود که یعنی، در کوتاه‌مدت شاهد سیگنال نزولی و برای بلندمدت سیگنال صعودی از این اندیکاتورها می‌گیرد.


به این ترتیب، شکست صعودی در میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه می‌تواند منجر به رشد قیمت تا مقاومت ۶۹,۰۰۰ دلاری شود. شکست صعودی و غلبه بر این مقاومت، بیت کوین را در مسیر رشد تا سقف تاریخی ۷۳,۷۷۷ دلاری تشکیل‌شده در ماه مارس (اسفند ۱۴۰۲) قرار می‌دهد.


در آن روی سکه، شکست نزولی قیمت در حمایت ۶۴,۰۰۰ دلاری ممکن است کاهش‌های بیشتر تا حمایت بعدی در سطح ۶۰,۳۶۵ دلار را در پی داشته باشد. شاخص RSI چهارده‌روزه (۱۴D RSI) بیت کوین در این تایم فریم، به سطح ۴۶.۸۸ واحدی رسیده که سناریوی نزولی قیمت و حرکت به زیر مرز ۶۰,۰۰۰ دلار را محتمل‌تر نشان می‌دهد.


تحلیل بیت کوین و بررسی تغییرات در نمودار BTC؛ ۹ اردیبهشت

به گزارش واحد ترید و تحلیل صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس، بیت کوین (Bitcoin / BTC) همچنان به روند خنثی خود ادامه داده و اکنون این احتمال را در ذهن فعالان بازار ایجاد کرده که شاید طی هفته‌های آتی، اصلاح همیشگی خود بعد از اجرای هاوینگ را رقم زند. قیمت در حال حاضر علی‌رغم خروجی در ETF ها و اظهارات قانون‌گذاران آمریکایی، سطوح حمایتی را حفظ کرده است.


بر اساس داده‌های وب‌سایت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) هنگام نگارش این متن، بیت کوین در سطح ۶۳,۹۳۵ دلار معامله می‌شود و نسبت به ۲۴ ساعت گذشته، ۱.۵۳ درصد رشد قیمت داشته است.


پادکست تحلیل بیت کوین – ۹ اردیبهشت

مارکت کپ کل بازار (Crypto Total Market Cap)۲.۳۱۱ تریلیون دلار
مارکت کپ بیت کوین (BTC Market Cap)۱.۲۵۵ تریلیون دلار
دامیننس بیت کوین (BTC.D)۵۴.۳۰ درصد
دامیننس تتر (USDT.D)۴.۷۸ درصد
مهم‌ترین مقاومت۶۹,۰۰۰ دلار
مهم‌ترین حمایت ۶۰,۰۰۰ دلار
عملکرد شاخص‌های مهم در تحلیل امروز بیت کوین

تحلیل امروز بیت کوین با بررسی عوامل فاندامنتال

بیت کوین با وجود اعلام شاخص‌های اقتصادی آمریکا در سطوح نه‌چندان مطلوب و همچنین عملکرد ضعیف ETF های اسپات، همچنان محدوده معاملاتی چند روز اخیر خود را حفظ کرده است. ETF های اسپات بیت کوین در روز جمعه بیش از ۲۰۰ میلیون دلار خروجی داشتند و این در حالی است که هفته میلادی را با قدرت آغاز کرده بودند.


روند خروجی سرمایه از ETF های اسپات بیت کوین در روز پنجشنبه نیز در سطح ۱۲۰ میلیون دلار برآورد شد و تنها کمپانی فرنکلین تمپلتون (Franklin Templeton) بود که یک جریان مثبت و ورود سرمایه را تجربه کرد.

etf بیت کوین
جریان ورود و خروج سرمایه در ETF های اسپات بیت کوین – Bloomberg

اکنون برخی تحلیل‌گران معتقدند این روند خنثی بیت کوین طی ماه‌های آتی ادامه خواهد داشت و در صورتی که قیمت به ناحیه ۵۵,۰۰۰ دلاری نزدیک شود، آلت کوین‌ها فشارهای سنگینی را متحمل خواهند شد. در این بین رکت کپیتال (Rekt Capital)، تحلیل‌گر محبوب رمزارزها، معتقد است بیت کوین به کف محدوده هاوینگ خود نزدیک شده و اگر بنا به اصلاح قیمت باشد، طی دو هفته آتی اتفاق خواهد افتاد.


دولت آمریکا در ماه مارس (اسفند ۱۴۰۲) شاهد رشد در شاخص هزینه‌های مصرف شخصی (PCE) بود و در پی آن، تولید ناخالص داخلی (GDP) برای سه ماهه ابتدایی ۲۰۲۴ را داشت که پایین‌تر از انتظارات اعلام شد. این آمارها نشان می‌دهند فعالان بازار پیش‌بینی می‌کنند فدرال رزرو نرخ بهره خود را برای مدت بیشتری در سطوح بالا حفظ کند. همچنین، دولت در آخرین مزایده اوراق بهادار خود استقبال خیلی قابل توجهی را از سوی سرمایه‌گذاران دریافت نکرد و اکنون مجموع این شرایط، سرمایه‌گذاران بیت کوین را در مورد سیاست‌های آمریکا نگران کرده و این دولت، ظاهراً بر سر یک دوراهی قرار گرفته است.


پایین‌آوردن نرخ بهره باعث می‌شود فشار بدهی دولت آمریکا کاهش پیدا کند، اما از طرفی دیگر می‌تواند به رشد تورم کمک کند که مصرف‌کنندگان و کسب و کارها را تحت فشار قرار می‌دهد. البته این شرایط در اقتصاد دیگر کشورها نظیر ژاپن نیز وجود دارد. در نهایت باید گفت که بیت کوین از سوی این عوامل اقتصادی در سطح کلان، تاثیر منفی می‌گیرد اما شاید در نهایت، عملکرد سیستم بانک‌داری سنتی کشورها منجر به تقضای بیشتر برای بیت کوین شود.


از طرفی دیگر، این احتمال وجود دارد که با راه‌اندازی ETF های اسپات بیت کوین در هنگ‌کنگ در روز دوشنبه، بازار قدرت کافی برای ادامه مسیر صعودی را پیدا کند. همچنین، نشست بعدی کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) در سه‌شنبه و چهارشنبه آتی، می‌تواند بر قیمت ارزهای دیجیتال اثرگذار واقع شود.


با توجه به شرایط فعلی، برخی تحلیل‌گران معتقدند بیت کوین مشابه با تاریخچه عملکرد خود در سایکل‌های قبلی، بعد از هاوینگ از سقف تاریخی قیمت ۲۰ الی ۲۵ درصد اصلاح داشته و این دوره ممکن است با کاهش قیمت تا ناحیه ۵۹,۰۰۰ دلاری و جمع‌آوری نقدینگی موجود در آن به پایان برسد.


اما در جایی دیگر، شرکت سپرده‌گذاری و تسویه امانی آمریکا (DTCC) که خدمات تسویه حساب و کارگزاری به سازمان‌های مالی در این کشور ارائه می‌دهد، روز جمعه اعلام کرد که ETF ها یا هر محصول سرمایه‌گذاری که شامل بیت کوین و رمزارزها می‌شود، باید یک تعدیل (Haircut) 100 درصدی داشته باشند. این شرکت اعلام کرد که در محصولات سرمایه‌گذاری نامبرده، نباید هیچ‌گونه تسهیلات مالی ارائه شود و کمپانی‌ها نمی‌توانند به مشتریان خود در این محصولات وام ارائه کنند.


تحلیل‌گران معتقدند این اقدام از سوی سازمان DTCC، برای نقدینگی فعلی در بازار بیت کوین مشکل‌ساز خواهد بود و بانک‌هایی که از خدمات خرید و فروش رمزارزها پشتیبانی می‌کنند، مجبور به فروش دارایی‌ها یا اوراق بهادار خود خواهند شد.


در هفته پیش رو، جلسه تعیین نرخ بهره فدرال رزرو، اعلام شاخص مدیران خرید در بخش خدمات (ISM Services PMI) و گزارش مشاغل آمریکا، تا حد زیادی وضعیت بیت کوین در هفته‌های جاری را تعیین خواهد کرد و بر سطح تقاضای خرید در ETF های اسپات تاثیرگذار خواهند بود.


تحلیل بیت کوین با بررسی تغییرات تکنیکال

بیت کوین در نمودار ۱۲ ساعته، همچنان شاهد تضعیف مومنتوم (قدرت عملکرد / Momentum) و فعالیت فروشندگان در سطوح فعلی قیمت است. این شرایط با وجود حجمی از نقدینگی در سطوح پایین‌تر قیمت در صرافی بایننس (Binance)، ممکن است منجر به کاهش بیشتر قیمت رمزارز برتر شود.

تحلیل بیت کوین در نمودار 12 ساعته
تحلیل بیت کوین در نمودار ۱۲ ساعته – TradingView


شاخص قدرت نسبی (Relative Strength Index / RSI) در این تایم فریم، پایین‌تر از مرز ۵۰ واحدی باقی مانده و این شرایط با حضور اندیکاتور مکدی (MACD) در ناحیه منفی خود، تشدید شده است. حال در صورتی که این اندیکاتور به زیر خط سیگنال (Signal Line) نارنجی‌رنگ خود کاهش داشته باشد و شاخص RSI نیز یک کف پایین‌تر (Lower Low) را تشکیل دهد، احتمال ادامه کاهش قیمت به‌وجود می‌آید. این وضعیت ممکن است بیت کوین را تا ناحیه نقدینگی (Liquidity Pool) مشخص‌شده در نمودار دچار کاهش قیمت کند.

تحلیل حجم بیت کوین در تایم فریم ۱۲ ساعته نیز، نشان می‌دهد که خریداران منتظرند قیمت به ناحیه ۵۲,۰۰۰ دلاری برسد تا به بازار وارد شوند. این ناحیه به رنگ زرد در سمت راست نمودار نمایش داده شده است.


اما از طرفی دیگر، در صورتی که ۶۲,۰۰۰ دلار به‌عنوان یک سطح حمایتی حفظ شود و با توجه به این‌که بیت کوین در سطوح فعلی نیز شاهد حجم خرید قابل توجهی است، قیمت می‌تواند شاهد بهبود باشد. در این سناریو، سطوح مهم و مقاومت‌های قیمت ابتدا ۶۵,۵۶۹ دلار برآورد شده که عبور از آن، بیت کوین را در مسیر ۶۹,۰۳۲ دلار، ۷۱,۳۱۱ دلار و در نهایت بازپس‌گیری سقف تاریخی ۷۳,۷۷۷ دلاری قرار می‌دهد.


چنانچه قیمت کندل ۱۲ ساعته را بالاتر از ۶۹,۰۳۲ دلار ببندد، سناریوی نزولی برای رمزارز برتر نامعتبر می‌شود. بیت کوین در مسیر صعود، در بهترین حالت می‌تواند پس از عبور از سقف تاریخی خود تا مرز ۸۰,۰۰۰ دلار شاهد رشد باشد.

تحلیل بیت کوین در نمودار 1 روزه
تحلیل بیت کوین در نمودار ۱ روزه – TradingView

اما بیت کوین در نمودار ۱ روزه، پایین‌تر از میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه (۵۰D EMA) و بالاتر از همتای ۲۰۰ روزه این اندیکاتور معامله می‌شود که یعنی، در کوتاه‌مدت شاهد سیگنال نزولی و در بلندمدت سیگنال صعودی از این اندیکاتورها می‌گیرد. حال در صورتی که قیمت از میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه عبور کند، می‌تواند مسیر خود را تا مقاومت ۶۹,۰۰۰ دلاری ادامه دهد. بازگشت قیمت به سطح ۶۹,۰۰۰ دلار می‌تواند مسیر رشد بیشتر بیت کوین تا سقف تاریخی ۷۳,۷۷۷ دلاری را هموار سازد.


در ان روی سکه، چنانچه قیمت در حمایت ۶۴,۰۰۰ دلاری یک شکست نزولی را رقم زند، فروشندگان برای کاهش بیشتر تا حمایت بعدی در سطح ۶۰,۶۳۵ دلار مجدداً تلاش خواهند کرد. شاخص RSI چهارده روزه بیت کوین در این تایم فریم، به سطح ۴۵.۳۹ واحدی رسیده که یعنی احتمال تایید سناریوهای نزولی قیمت بیشتر دیده می‌شود.


تحلیل بیت کوین و بررسی تغییرات در نمودار BTC؛ ۶ اردیبهشت

به گزارش واحد ترید و تحلیل صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس، بیت کوین (Bitcoin / BTC) با توجه به عملکرد شاخص‌های آنچین در این شبکه، ظاهراً پس از هاوینگ در آستانه رشدهای بزرگ‌تری قرار گرفته است اما مجدداً با آغاز معاملات در منطقه نیویورک، شاهد فروش و کاهش قیمت بود. به‌طور کل، فعالیت فروشندگان در بازار بیت کوین نسبت به خریداران پررنگ‌تر دیده می‌شود.


بر اساس داده‌ها ی وب‌سایت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) هنگام نگارش این متن، بیت کوین در سطح ۶۴,۲۵۸ دلار در بازارها معامله می‌شود و نسبت به ۲۴ ساعت گذشته، ۳.۸۱ درصد کاهش قیمت داشته است.


پادکست تحلیل بیت کوین – ۶ اردیبهشت

مارکت کپ کل بازار (Crypto Total Market Cap)۲.۳۰۱ تریلیون دلار
مارکت کپ بیت کوین (BTC Market Cap)۱.۲۶۳ تریلیون دلار
دامیننس بیت کوین (BTC.D)۵۴.۸۶ درصد
دامیننس تتر (USDT.D)۴.۸۰ درصد
مهم‌ترین مقاومت۶۹,۰۰۰ دلار
مهم‌ترین حمایت ۶۰,۰۰۰ دلار
عملکرد شاخص‌های مهم در تحلیل امروز بیت کوین

تحلیل امروز بیت کوین با بررسی عوامل فاندامنتال

چارلز ادواردز، بنیان‌گذار و تحلیل‌گر کمپانی کپریول اینوستمنتس (Capriole Investments)، می‌گوید چندین شاخص آنچین وجود دارند که نشان می‌دهند بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال، همچنان جای رشد بیشتری طی بازار گاوی فعلی دارند. وی در یکی از گزارشات اخیر این پلتفرم نوشت که کاهش کارمزد تراکنش‌ها با راه‌اندازی پروتکل رونز (Runes) در شبکه بیت کوین و چندین شاخص بلندمدت دیگر، مقیاس عملکرد قیمت رمزارز برتر را ارتقا داده‌اند.


با توجه به اجرای چهارمین هاوینگ بیت کوین (Bitcoin Halving) و کاهش ۵۰ درصدی نرخ صدور و عرضه این رمزارز در بازارها، ارز دیجیتال BTC موفق شد از لحاظ نرخ تورم و سطح کمیابی از فلز طلا فراتر رود. چارلز ادواردز پیرامون این موضوع اظهار کرد هنگامی که برای مدتی طولانی نرخ تورم در کشورها بالا می‌ماند و ارزش پول‌ها کاهش پیدا می‌کند، بیت کوین و دارایی‌های مشابه با آن به بهترین گزینه و یک «دارایی جهانی» برای حفظ ثروت در درازمدت تبدیل می‌شوند.


نرخ تورم طلا در سال ۲۰۲۳ رشدی ۵۰ درصدی داشت و به ۳ درصد رسید و این در حالی است که این شاخص برای بیت کوین بعد از هاوینگ، به کمتر از یک‌سوم این رقم و در نزدیکی ۰.۸۳ درصد رسیده و پادشاه کوین‌ها را به سخت‌ترین منبع ذخیره ارزش تبدیل کرده است.

بیت کوین و طلا
مقایسه نرخ تورم بیت کوین و طلا – TradingView

اکنون پیش‌بینی شده که ۳ سناریو برای بیت کوین بعد از هاوینگ اتفاق خواهد افتاد؛ اولین سناریو رشد نجومی قیمت رمزارز برتر است. دومین سناریو احتمال خاموشی ۱۵ درصد از ماینرهای بیت کوین و خروج از این صنعت را شامل می‌شود و سناریوی سوم، کارمزد تراکنش‌های بیت کوین است که از میانگین همیشگی آن بالاتر باقی می‌ماند. چارلز ادواردز معتقد است این سه سناریو برای بیت کوین اجرا می‌شوند و در آینده نزدیک، بیت کوین به ۱۰۰,۰۰۰ دلار خواهد رسید.


البته پلتفرم تحلیل‌گر آنچین گلسنود (Glassnode) طی گزارش هفتگی خود که روز گذشته آن را پوشش دادیم، عنوان کرد عملکرد قیمت پادشاه کوین‌ها بعد از هر هاوینگ با رویدادهای قبلی تفاوت‌های زیادی داشته است و به‌طور کل، رشدها و اصلاح قیمت بعد از هر هاوینگ محدودتر شده‌اند. این مسئله پیامد گسترده‌تر شدن مقیاس بازار و سرمایه موجود در اکوسیستم بیت کوین است و از این رو، نمی‌توان به‌طور قطع گفت که بیت کوین عملکرد سابق خود را عیناً تکرار خواهد کرد.

هزینه تولید بیت کوین
نمودار هزینه تولید بیت کوین – Capriole Investments

اما بیت کوین مجدداً با شروع سشن (Session) معاملاتی نیویورک، شاهد یک فروش دسته‌جمعی بود که برای بار چندم طی چند هفته اخیر این اتفاق افتاده است و ظاهراً، فروشندگان عملکرد کلی بهتری نسبت به خریداران دارند.


بیت کوین بعد از رشد تا سطح ۶۷,۵۰۰ دلاری، شاهد اصلاحی ۳ درصدی بود و احتمالاً این سطح در نقش مقاومتی جدی ظاهر شده است. این عملکرد قیمت منجر به لیکوییدی ۷۱.۴ میلیون دلار از پوزیشن‌های لانگ (پیش‌بینی صعود قیمت / Long) و همچنین ۳۲.۲۵ میلیون دلار از موقعیت‌های شورت (پیش‌بینی کاهش قیمت / Short) بیت کوین در بازارهای فیوچرز (آتی / Futures) شد.


همچنین، این نوسانات کاهش ۲ درصدی مارکت کپ (ارزش بازار / Market Capitalization) کل رمزارزها را تا سطح ۲.۴۱ تریلیون دلاری در پی داشت. برخی کارشناسان معتقدند بازارسازها به شکار موقعیت‌های لانگ اهرم‌دار بیت کوین مشغول هستند.

لیکوییدی پوزیشن های بیت کوین
میزان لیکوییدی پوزیشن‌های بیت کوین – Coinglass

در این بین، اخبار جدیدی نیز مبنی بر راه‌اندازی ETF های اسپات بیت کوین و اتریوم در هنگ‌کنگ از تاریخ ۳۰ آوریل (۱۱ اردیبهشت) منتشر شده است. از میان متقاضیان راه‌اندازی این ETF ها، کمپانی ۲۳۰ میلیارد دلاری هاروست فاند (Harvest Fund) قرار است معاملات ETF اسپات بیت کوین خود را با کارمزدهای صفر درصدی شروع کند. در همین راستا، انتظار می‌رود کشورهای بعدی برای راه‌اندازی این ETF ها، ژاپن و کره جنوبی باشند. بازار ETF های اسپات بیت کوین در روز سه‌شنبه هم شاهد جریان مثبت ورود سرمایه بودند و این روند را برای سومین سشن معاملاتی متوالی حفظ کردند که نتیجه آن، رشد قیمت تا سطح ۶۷,۱۱۷ دلار بود.


اما سرمایه‌گذاران علاوه‌بر بررسی جریان ورود و خروج سرمایه در ETF های اسپات بیت کوین، باید عملکرد شاخص‌های اقتصادی ایالات متحده را نیز زیر نظر بگیرند. بعد از ظهر امروز شاخص تولید ناخالص داخلی (GDP) آمریکا برای سه‌ماهه ابتدایی ۲۰۲۴ اعلام خواهد شد که در صورت بالاتربودن ارقام نسبت به پیش‌بینی‌ها، احتمال کاهش نرخ بهره در جسله ماه سپتامبر کم می‌شود که می‌تواند بر بازار رمزارزها و ETF های اسپات بیت کوین اثر منفی بگذارد.

تحلیل بیت کوین با بررسی تغییرات تکنیکال

بیت کویی در نمودار ۱۲ ساعته، فعلاً میانگین متحرک هموار یا ملایم ۵۰ روزه (۵۰D SMMA) در سطح ۶۴,۸۰۹ دلار را حفظ کرده، اما ممکن است به‌دلیل افزایش فعالیت فروشندگان آن را از دست بدهد. این مسئله در نواحی خاکستری‌رنگ حجم معاملات در برابر نواحی زردرنگ مشخص‌شده در سمت راست نمودار دیده می‌شود.


در این تایم فریم، فروشندگان در محدوده بین ۶۸,۰۰۰ دلار تا ۶۴,۸۰۶ دلار فعالیت‌های خود را تشدید کرده‌اند که منجر به توقف حرکت صعودی قیمت شده است. به این ترتیب، نخستین ناحیه حمایتی بیت کوین بین سطوح ۶۱,۵۷۹ دلار تا ۶۳,۰۹۰ دلار وجود دارد که شکست نزولی در مرز میانی این محدوده یعنی سطح ۶۲,۳۷۴ دلار، می‌تواند مهر تاییدی بر ادامه روند نزولی قیمت شود. در این سناریو، بیت کوین ممکن است مسیر خود را تا سطح روانی (Psychological Level) 60,000 دلاری و سپس پایین‌تر از آن ادامه دهد.

تحلیل بیت کوین در نمودار 12 ساعته
تحلیل بیت کوین در نمودار ۱۲ ساعته – TradingView

اندیکاتور مکدی (MACD) در این نمودار نیز وارد محدوده منفی خود شده که حرکت نزولی قیمت را سیگنال می‌دهد. همچنین شاخص قدرت نسبی (Relative Strength Index / RSI) بیت کوین در حال کاهش است و در صورتی که به زیر مرز ۵۰ واحدی برسد، ممکن است بازگشت نزولی قیمت را رقم زند.


اما از طرفی دیگر، بازگشت خریداران به بازار بیت کوین منجر به بهبود قیمت خواهد شد. پس از این‌که قیمت از محدوده مذکور و تجمع فروشندگان به‌سمت بالا عبور کرد، سناریوی صعودی بیت کوین تایید می‌شود. به همین ترتیب بستن کندل ۱۲ ساعته بالاتر از مرز ۷۰,۰۰۰ دلار، می‌تواند بیت کوین را به‌سمت سقف تاریخی ۷۳,۷۷۷ دلاری هدایت کند. بیت کوین در بهترین حالت، می‌تواند پس از عبور از این سطح تا ناحیه ۷۴,۰۰۰ دلاری رشد داشته باشد و یک سقف تاریخی جدید را در نمودار ثبت کند.

تحلیل بیت کوین در نمودار 1 روزه
تحلیل بیت کوین در نمودار ۱ روزه – TradingView

در نمودار ۱ روزه، قیمت به زیر میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه (۵۰D EMA) کاهش داشته، اما همچنان بالاتر از همتای ۲۰۰ روزه این اندیکاتور (۲۰۰D EMA) معامله می‌شود که یعنی، قیمت در کوتاه‌مدت سیگنال نزولی و در بلندمدت سیگنال صعودی از اندیکاتورهای خود می‌گیرد. حال چنانچه قیمت از میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه عبور کند، می‌تواند این مسیر را تا مقاومت ۶۹,۰۰۰ دلاری نیز ادامه دهد. در صورت عبور از این سطح، بیت کوین می‌تواند مرز ۷۰,۰۰۰ دلار را به‌عنوان هدف بعدی خود انتخاب کند.


اما در آن روی سکه، کاهش قیمت به زیر حمایت ناحیه ۶۴,۰۰۰ دلاری، احتمالاً تلاش فروشندگان برای پایین‌کشاندن قیمت تا حمایت بعدی در سطح ۶۰,۳۶۵ دلار را در پی داشته باشد. شاخص RSI چهارده‌روزه (۱۴D RSI) بیت کوین در این تایم فریم، به سطح ۴۵.۷۳ واحدی رسیده که یعنی سناریوی کاهش قیمت تا حمایت ۶۰,۳۶۵ دلاری و ورود به ناحیه اشباع فروش (Oversold)، محتمل‌تر دیده می‌شود.


تحلیل بیت کوین و بررسی تغییرات در نمودار BTC؛ ۴ اردیبهشت

به گزارش واحد ترید و تحلیل صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس، بیت کوین (Bitcoin / BTC) بعد از اجرای هاوینگ موفق شد برای نخستین بار از سطح ۶۶,۰۰۰ دلار عبور کند و یک سیگنال احتمالی مبنی بر اتمام دوره اصلاح قیمت به فعالان بازار بدهد. این عملکرد قیمت همزمان با کاهش کارمزد تراکنش‌ها و احیای خریدها در ETF های اسپات بیت کوین صورت گرفت.


بر اساس داده‌های وب‌سایت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) هنگام نگارش این متن، بیت کوین در سطح ۶۶,۳۷۱ دلار در بازارها معامله می‌شود و نسبت به ۲۴ ساعت گذشته تغییر چندانی نداشته است.


پادکست تحلیل بیت کوین – ۴ اردیبهشت

مارکت کپ کل بازار (Crypto Total Market Cap)۲.۳۵۵ تریلیون دلار
مارکت کپ بیت کوین (BTC Market Cap)۱.۳۰۳ تریلیون دلار
دامیننس بیت کوین (BTC.D)۵۵.۳۰ درصد
دامیننس تتر (USDT.D)۴.۶۶ درصد
مهم‌ترین مقاومت۶۹,۰۰۰ دلار
مهم‌ترین حمایت ۶۰,۰۰۰ دلار
عملکرد شاخص‌های مهم در تحلیل امروز بیت کوین

تحلیل امروز بیت کوین با بررسی عوامل فاندامنتال

بازارهای مالی سنتی علی‌رغم تنش‌های ژئوپلیتیکی در منطقه خاورمیانه، هفته میلادی جاری را با آرامش خوبی آغاز کردند و دارایی‌های پرریسک نظیر رمزارزها شاهد رشد و طلا با کاهشی جزئی به هفته معاملاتی جدید وارد شدند. شاخص اپن اینترست (سود باز / Open Interest) بیت کوین در بازار مشتقات (Derivatives) همراه با اهرم معاملات در بازار آپشنز (اختیار / Options) نیز با رشد همراه بودند و نشان از آغاز یک رالی (حرکت صعودی / Rally) جدید برای بیت کوین دارند.


در پی اصلاح اخیر بیت کوین در هفته‌ای که گذشت، شاخص نسبت ارزش بازار به ارزش تحقق‌یافته با امتیاز زِد (MVRV Z-score) بیت کوین که وضعیت اشباع خرید یا اشباع فروش بیت کوین را ارزیابی می‌کند، شاهد یک اصلاح سالم بود و در روز ۱۷ آوریل (۲۹ فروردین) به سطح ۲.۰۸ واحدی کاهش یافت. پلتفرم تحلیل‌گر لوک‌اینتو‌بیت‌کوین (LookIntoBitcoin) با انتشار نمودار این شاخص نوشت که بیت کوین دیگر در ناحیه اشباع خرید قرار ندارد.

شاخص mvrv بیت کوین
عملکرد شاخص MVRV بیت کوین در برابر قیمت – LookIntoBitcoin

فیلیپ سوییفت، بنیان‌گذار این پلتفرم، می‌گوید عملکرد این شاخص نشان‌دهنده یک روند صحیح و سالم در بازار بیت کوین است و مطابق با سایکل‌های صعودی سابق این رمزارز در حال پیش‌روی است.


اما جگ کونر، رئیس بخش مشتقات پلتفرم معاملاتی بیت‌فینکس (Bitfinex)، معتقد است علی‌رغم روند مثبت قیمت در هفته میلادی جدید، هنوز زود است که به‌طور قطع اتمام دوره اصلاح بیت کوین را در نظر گرفت، چرا که عمق این بازار کاهش یافته که می‌تواند منجر به تشدید نوسانات قیمت شود. وی می‌گوید درباره عملکرد بیت کوین در کوتاه‌مدت خوش‌بین است اما بازار با توجه به افزایش معاملات اهرم‌دار، همچنان در معرض خطر لیکوییدی سنگین قرار دارد.


بیت کوین با توجه به حضور بیش از ۵۵۳ میلیون دلار از موقعیت‌های شورت (پیش‌بینی کاهش قیمت / Short) در نزدیکی مرز ۶۷,۰۰۰ دلار، با مقاومتی جدی در این ناحیه روبرو است و بر اساس داده‌های پلتفرم کوین‌گلس (CoinGlass) پیرامون این موضوع، عبور بیت کوین از مرز ۶۹,۰۰۰ دلار می‌تواند منجر به لیکوییدی ۱.۱۲ میلیارد دلار از پوزیشن‌های شورت اهرم‌دار بیت کوین شود.

لیکوییدی معاملات بیت کوین
نقشه لیکوییدی معاملات بیت کوین در سطوح مختلف قیمت – Coinglass

رشد اخیر بیت کوین را می‌توان به فاکتورهایی نظیر فروکش‌کردن تنش‌ها در خاورمیانه، کاهش کارمزد تراکنش‌های بیت کوین و خوش‌بینی‌ها در مورد سطح درآمد کمپانی‌های بزرگ حوزه فناوری نسبت داد. اما برخی معامله‌گران و تحلیل‌گران هم معتقدند بیت کوین به زیر مرز ۶۰,۰۰۰ دلار کاهش خواهد یافت. اما در صورتی که قیمت از سقف تاریخی خود در سطح ۷۳,۷۷۷ دلار عبور کند، بیش از ۷ میلیارد دلار از پوزیشن‌های شورت بیت کوین لیکویید خواهند شد.


در هر صورت، ظاهراً خریداران در مرز ۶۰,۰۰۰ دلار عملکرد قدرتمندی داشته‌اند و این شرایط با تحلیل رکت‌کپیتال، تحلیل‌گر برجسته رمزارزها، مبنی بر محدوده انباشت مجدد (Re-Accumulation Range) در سطح ۵۹,۱۹۵ دلاری هم‌خوانی دارد. وی معتقد است بیت کوین پس از این ناحیه، چند هفته‌ای را مشغول رنج‌زنی خواهد بود.


اما سرمایه‌گذاران در بخش ETF های اسپات بیت کوین نیز پس از چند روز عدم فعالیت، ظاهراً بعد از هاوینگ مجدداً به بازارها بازگشته‌اند. بر اساس آمار پلتفرم فارساید اینوسترز (Farside Investors)، به‌طور خالص ۴۲.۵ میلیون دلار سرمایه جدید به ETF های اسپات تزریق شده است و از این آمار می‌توان برداشت کرد که خروجی‌های ETF کمپانی گری‌اسکیل (GrayScale) کاهش یافته، ETF های اسپات بعد از هاوینگ با افزایش تقاضا همراه بوده‌اند و این افزایش تقاضا همزمان با کاهش عرضه بیت کوین، می‌تواند منجر به رشد قیمت رمزارز برتر شود.

تحلیل بیت کوین با بررسی تغییرات تکنیکال

بیت کوین در نمودار ۱۲ ساعته، در مرز میانی محدوده معاملاتی فعلی در سطح ۵۰ درصدی فیبوناچی بازگشتی ۶۶,۴۸۶ دلاری، با مقاومت روبرو شده است. اکنون این سطح اهمیت زیادی پیدا کرده، چرا که تعیین‌کننده مسیر بعدی قیمت است.


البته اندیکاتورهای تکنیکال بیت کوین احتمال توقف حرکت صعودی قیمت در سطح ۶۶,۵۰۰ دلاری را سیگنال می‌دهند. شاخص قدرت نسبی (Relative Strength Index / RSI) در این تایم فریم کمی بالاتر از مرز میانی ۵۰ واحدی قرار دارد که یعنی مومنتوم (قدرت عملکرد / Momentum) قیمت در حال تضعیف است و با قرارگرفتن اسیلاتور آسام (Awesome Oscillator / AO) و اندیکاتور مکدی (MACD) در نواحی منفی خود، این شرایط وخیم‌تر هم دیده می‌شود.


از این رو سناریوی نزولی بیت کوین، کاهش به‌سمت ۶۲,۵۰۰ دلار و در بدترین شرایط، رسیدن به مرز ۶۰,۰۰۰ دلار را شامل می‌شود. در صورت از دست‌رفتن این سطح نیز، قیمت احتمالاً تا جمع‌‌آوری نقدینگی موجود در کف ۵۹,۰۰۵ دلاری ۵ مارس (۱۵ اسفند) شاهد کاهش باشد.

تحلیل بیت کوین در نمودار 12 ساعته
تحلیل بیت کوین در نمودار ۱۲ ساعته – TradingView

اندیکاتور حجم معاملات بیت کوین هم دچار کاهش شده و تشدید فشار فروش این رمزارز را سیگنال می‌دهد. این شرایط نشان می‌دهد که عرضه بیت کوین فعلاً در سطح بالایی قرار دارد و معامله‌گران به‌دنبال یک سطح قیمتی مناسب جهت بازکردن موقعیت‌های شورت یا خروج از بازار هستند. از این رو، قیمت ممکن است در پی تضعیف روند دچار کاهش شود.


شاخص میانگین محدوده واقعی (Average True Range / ATR) بیت کوین نیز در سطح پایینی قرار دارد و بازار را در یک حالت ثبات نسبی نشان می‌دهد و معامله‌گران عجله‌ای برای ورود به بازار نشان نمی‌دهند. معمولاً افزایش شاخص ATR، نشان‌دهنده نوسانات شدید در بازار است که موقعیت‌های مناسبی را برای معامله‌گران به‌وجود می‌آورد.


در هر صورت، چنانچه خریداران با فعالیت‌های خود بتوانند کندل ۱۲ ساعته را بالاتر از مقاومت ۶۶,۴۸۶ دلاری ببندند و سطح ۶۱.۸ درصدی فیبوناچی بازگشتی در ۶۸,۲۰۶ دلار را به حمایت تبدیل کنند، ادامه روند صعودی بیت کوین تایید خواهد شد. در این مسیر، مقاومت بعدی قیمت سطح ۷۸.۶ درصدی فیبوناچی بازگشتی در ۷۰,۶۵۶ دلار خواهد بود که عبور از آن، بیت کوین را به‌سمت سقف تاریخی ۷۳,۷۷۷ دلاری هدایت خواهد کرد.

تحلیل بیت کوین در نمودار 1 روزه
تحلیل بیت کوین در نمودار ۱ روزه – TradingView

بیت کوین در نمودار ۱ روزه، بالاتر از میانگین متحرک‌های نمایی (EMAs) 50 روزه و ۲۰۰ روزه معامله می‌شود و از این رو، این اندیکاتورها برای قیمت سیگنال صعودی ارسال می‌کنند. به این ترتیب در صورت تشکیل شکست صعودی در مقاومت ۶۹,۰۰۰ دلاری، حرکت قیمت به‌سمت سقف تاریخی در ۷۳,۷۷۷ دلار شاهد حمایت فعالان بازار خواهد بود.


اما در آن روی سکه، کاهش قیمت به زیر میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه و ناحیه حمایتی ۶۴,۰۰۰ دلاری، احتمالاً منجر به تداوم حرکت نزولی قیمت تا حمایت بعدی در سطح ۶۰,۳۶۵ دلار خواهد شد. شاخص قدرت نسبی ۱۴ روزه (۱۴D RSI) بیت کوین در این نمودار به سطح ۵۲.۱۲ واحدی رسیده که یعنی احتمال بازگشت قیمت به‌سمت مرز ۷۰,۰۰۰ دلاری و ورود به ناحیه اشباع خرید برای بیت کوین، سناریوی محتمل‌تری دیده می‌شود.


تحلیل بیت کوین و بررسی تغییرات در نمودار BTC؛ ۲ اردیبهشت

به گزارش واحد ترید و تحلیل صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس، بیت کوین (Bitcoin / BTC) همزمان با تداوم تنش‌ها بین کشورهای مختلف و نگرانی‌ها پیرامون شرایط اقتصادی در سطح کلان، نوسانات زیادی را تجربه می‌کند اما ظاهراً انتظارات سرمایه‌گذاران از اثرات هاوینگ بر بیت کوین، پیامدهای مثبتی را برای این بازار به‌همراه داشته است.


بر اساس داده‌های وب‌سایت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) هنگام نگارش این متن، بیت کوین در سطح ۶۵,۰۸۱ دلار در بازارها معامله می‌شود و نسبت به ۲۴ ساعت گذشته، ۱.۵۰ درصد رشد قیمت داشته است.


پادکست تحلیل بیت کوین – ۲ اردیبهشت

مارکت کپ کل بازار (Crypto Total Market Cap)۲.۳۲۷ تریلیون دلار
مارکت کپ بیت کوین (BTC Market Cap)۱.۲۷۹ تریلیون دلار
دامیننس بیت کوین (BTC.D)۵۴.۹۴ درصد
دامیننس تتر (USDT.D)۴.۷۱ درصد
مهم‌ترین مقاومت۶۹,۰۰۰ دلار
مهم‌ترین حمایت ۶۰,۰۰۰ دلار
عملکرد شاخص‌های مهم در تحلیل امروز بیت کوین

تحلیل امروز بیت کوین با بررسی عوامل فاندامنتال

واکنش سرمایه‌گذاران به هاوینگ بیت کوین مثبت بود. این هاوینگ در ارتفاع بلوک ۸۴۰,۰۰۰ در بامداد شنبه اجرا شد و پاداش استخراج بیت کوین را به ۳.۱۲۵ واحد BTC کاهش داد. جریان ورود و خروج و سرمایه در ETF های اسپات بیت کوین، تا قبل از هاوینگ به‌نوعی بازتاب‌دهنده دیدگاه و ذهنیت سرمایه‌گذاران بود و در روز جمعه، شاهد ورود تقریباً ۶۰ میلیون دلار سرمایه به این بازار بودیم.


اکنون انتظار می‌رود پس از هاوینگ، توجه سرمایه‌گذاران به سطح تقاضا برای خرید بیت کوین جلب شود که یعنی، افزایش در جریان ورود سرمایه به ETF های اسپات نشان‌دهنده این تقاضا خواهد بود. کارشناسان اکثراً دیدگاهی مثبت در برابر هفته‌ها و ماه‌های آتی بیت کوین دارند. همچنین در روزهای جاری، با فروکش‌کردن تنش‌ها میان ایران و اسرائیل و متعاقباً ترس میان سرمایه‌گذاران، نشانه‌هایی مثبت در بازار بیت کوین به‌چشم می‌خورند.


علی‌رغم نوسان تقریباً ۶,۰۰۰ دلاری بیت کوین در روز ۱۹ آوریل (۳۰ فروردین)، لیکوییدی موقعیت‌های معاملاتی در بازار فیوچرز (آتی / Futures) نسبتاً جزئی بود و بر اساس آمار پلتفرم کوین‌گلس (CoinGlass)، در مجموع به ۴۵ میلیون دلار رسید. این یعنی که معامله‌گران از اهرم‌های سنگین استفاده نکرده و مرز ۶۰,۰۰۰ دلار، به یک حمایت روانی (Psychological Support) قدرتمند تبدیل شده است. تحلیل‌گران ارز دیجیتال در بانک آمینا (Amina Bank)، معتقدند این رفتار بیت کوین تنها از تنش‌های ژئوپلیتیکی سرچشمه نگرفته و معاملات ETF ها و داده‌های تورمی آمریکا نیز، بر قیمت رمزارز برتر تاثیر گذاشته‌اند.


داده‌های مربوط به معاملات فیوچرز بیت کوین، نشان می‌دهند شاخص اپن اینترست (سود باز / Open Interest) در این بازار هم‌اکنون در سطح ۲۹.۸ میلیارد دلار قرار دارد و نسبت به دو روز گذشته، رشد جزئی به میزان ۱ میلیارد دلار داشته است. این وضعیت نشان می‌دهد که هاوینگ بیت کوین، تقاضای قابل توجهی برای افزایش اهرم در معاملات فیوچرز را در پی نداشته است.

اپن اینترست بیت کوین
تغییرات اپن اینترست فیوچرز بیت کوین در روزهای اخیر – CoinGlass

اما در بازه‌های بزرگ‌تر، مشاهده می‌شود که اپن اینترست بیت کوین از هفته‌ گذشته در سطح ۳۵.۵ میلیارد دلار کاهش داشته و این اتفاق در اهرم معاملات فیوچرز نیز افتاده است و از این رو، نمی‌توان گفت که رویداد هاوینگ تاثیر زیادی بر تقاضای سرمایه‌گذاران و معامله‌گران گذاشته است. در همین راستا، پریمیوم (Premium) سه‌ماهه فیوچرز بیت کوین نیز به سطح ۱۱ درصد رسیده که یعنی دیدگاه معامله‌گران حرفه‌ای بازار بیت کوین، تا حدی صعودی است.


اما این شاخص هم نسبت به هفته گذشته از ۱۶ درصد به سطوح فعلی رسیده است. نکته مهم این‌جا است که با کاهش قیمت تا مرز ۶۰,۰۰۰ دلار، شاخص پریمیوم سطح ۹ درصدی را با قدرت حفظ کرد. این آمار نشان می‌دهد در عین خوش‌بینی محافظه‌کارانه فعالان بازار، عجله‌ای برای بازکردن موقعیت‌های اهرم‌دار کوتاه‌مدت توسط معامله‌گران دیده نمی‌شود.

پریمیوم فیوچرز بیت کوین
کاهش پریمیوم فیوچرز بیت کوین طی روزهای اخیر – Laevitas

اکنون که نرخ صدور کوین‌های جدید BTC کاهش یافته، انتظار می‌رود تمایل به فروش در ماینرها نیز کمتر شود. داده‌های تاریخی نشان می‌دهند هاوینگ همیشه بر ذهنیت سرمایه‌گذاران اثر مثبت گذاشته که پیامد چنین موضوعی، انتظار برای رشد قیمت و در نتیجه خرید بیشتر بیت کوین توسط فعالان بازار است.


در همین راستا دن کریپتو تریدز (Daan Crypto Trades)، تحلیل‌گر شناخته‌شده رمزارزها، اندیکاتور سقف چرخه پای (Pi Cycle Top Indicator) بیت کوین را منتشر کرد که معمولاً از این ابزار، به‌عنوان شاخصی جهت تشخیص به سقف‌رسیدن قیمت در سایکل فعلی بازار مورد استفاده قرار می‌گیرد. این اندیکاتور از دو میانگین متحرک ۱۱۱ روزه و ۳۵۰ روزه با ضریب ۲ استفاده می‌کند و تاریخ نشان داده هنگامی که میانگین متحرک ۱۱۱ روزه از همتای ضریب‌دار ۳۵۰ روزه خود به‌سمت بالا عبور می‌کند، قیمت در سایکل فعلی به سقف می‌رسد.

اندیکاتور سقف چرخه پای
عملکرد اندیکاتور سقف چرخه پای در هر هاوینگ بیت کوین – LookIntoBitcoin

اکنون، برخی تحلیل‌گران معتقدند هاوینگ بیت کوین، اثرات مثبت خود بر قیمت را از قبل گذاشته و بیت کوین را به سقف تاریخی جدیدی در سطح ۷۳,۷۷۷ دلار رسانده است. اما برخی دیگر هم می‌گویند این اتفاق نیافتاده و ETF های اسپات بیت کوین به‌ویژه با کاهش عرضه این رمزارز در بازارها، طی ماه‌های آتی اثرات قابل توجهی بر قیمت خواهند گذاشت.


همچنین، آمار گذشته نشان می‌دهد که مجموع درآمد ماینرهای بیت کوین تا یک ماه بعد از هر هاوینگ دچار کاهش بوده است و پس از یک سال از اجرای هاوینگ، با توجه به رشد قیمت و توسعه و ارتقای سخت‌افزار ماینرهای بزرگ بیت کوین، درآمد آن‌ها رشد قابل توجهی را تجربه کرده است.

تحلیل بیت کوین با بررسی تغییرات تکنیکال

بیت کوین در نمودار ۳ روزه، در پی اجرای هاوینگ عملکردی خنثی را به‌ثبت رسانده است و در پی فروش‌های چند روز گذشته، تا حمیات ۶۰,۰۰۰ دلاری یک اصلاح را تجربه کرد. در نمودار زیر پیدا است که تشکیل کف‌های پایین‌تر (Lower Lows) و سقف‌های بالاتر (Lower Highs) در شاخص قدرت نسبی (Relative Sterngth Index / RSI)، نشان از تضعیف مومنتوم (قدرت عملکرد / Momentum) قیمت دارد.

تحلیل بیت کوین در نمودار 3 روزه
تحلیل بیت کوین در نمودار ۳ روزه – TradingView

اسیلاتور آسام (Awesome Oscillator / AO) نیز با قرمزشدن رنگ ستون‌ها، رفته‌رفته به ناحیه منفی خود وارد می‌شود و به همین شکل، اندیکاتور مکدی (MACD) بیت کوین هم به زیر خط سیگنال (Signal Line) نارنجی‌رنگ خود کاهش داشته که یک دوره نزولی را برای قیمت سیگنال می‌دهد. به این ترتیب، در صورتی که قیمت به زیر حمایت ۶۰,۰۰۰ دلاری کاهش داشته باشد، ممکن است حمایت ۵۹,۵۳۰ دلاری را مجدداً تست کند و در نهایت، تا حمایت مهم ۵۰,۴۲۰ دلاری نیز کاهش داشته باشد.


اما از طرفی دیگر، افزایش فشار خرید بیت کوین می‌تواند منجر به رشد بیشتر قیمت شود. چنانچه قیمت کندل‌ ۳ روزه را بالاتر از سطح روانی ۷۰,۰۰۰ دلاری ببندد، احتمالاً ادامه روند صعودی برای بیت کوین تایید شود. چنین عملکردی می‌تواند منجر به بازپس‌گیری سقف تاریخی قیمت در سطح ۷۳,۷۷۷ دلار شود و شاید در این مسیر، بیت کوین به یک سقف تاریخی جدید نیز دست یابد.

تحلیل بیت کوین در نمودار 1 روزه
تحلیل بیت کوین در نمودار ۱ روزه – TradingView

در نمودار ۱ روزه بیت کوین، قیمت مجدداً بالاتر از میانگین متحرک‌های نمایی (EMAs) 50 روزه و ۲۰۰ روزه قرار گرفته و از این اندیکاتورها سیگنال صعودی می‌گیرد. به این ترتیب، در صورت بازگشت قیمت به سطح ۶۷,۵۰۰ دلاری، بیت کوین می‌تواند مسیر خود را تا مقاومت بعدی در سطح ۶۹,۰۰۰ دلار ادامه دهد.


اما چنانچه قیمت به زیر میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه و حمایت ۶۴,۰۰۰ دلاری کاهش داشته باشد، فروشندگان برای پایین‌کشاندن قیمت تا حمایت بعدی در سطح ۶۰,۳۵۶ دلار تلاش خواهند کرد. شاخص RSI چهارده‌روزه بیت کوین به سطح ۴۷.۵۸ واحدی رسیده که سناریوی کاهش قیمت تا مرز ۶۰,۰۰۰ دلار را محتمل‌تر نشان می‌دهد.


تحلیل بیت کوین و بررسی تغییرات در نمودار BTC؛ ۳۰ فروردین

به گزارش واحد ترید و تحلیل صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس، بیت کوین (Bitcoin / BTC) همزمان با فروکش‌کردن جریان ورود سرمایه به ETF های اسپات تا حمایت مهم ۶۰,۰۰۰ دلاری کاهش قیمت داشت. بازار رمزارزها همچنان شاهد فومو و هیجانات نزدیک‌شدن به رویداد هاوینگ بیت کوین است و کارشناسان معتقدند خرید بیت کوین در ETF ها و مرحله دوم بازار گاوی بیت کوین، بعد از هاوینگ آغاز خواهند شد.


بر اساس داده‌های وب‌سایت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) هنگام نگارش این متن، بیت کوین در سطح ۶۱,۱۱۳ دلار در بازارها معامله می‌شود و نسبت به ۲۴ ساعت گذشته، ۴.۴۱ درصد کاهش قیمت داشته است.


پادکست تحلیل بیت کوین – ۳۰ فروردین

مارکت کپ کل بازار (Crypto Total Market Cap)۲.۱۸۱ تریلیون دلار
مارکت کپ بیت کوین (BTC Market Cap)۱.۲۰۹ تریلیون دلار
دامیننس بیت کوین (BTC.D)۵۵.۴۳ درصد
دامیننس تتر (USDT.D)۴.۹۹ درصد
مهم‌ترین مقاومت۶۹,۰۰۰ دلار
مهم‌ترین حمایت ۶۰,۰۰۰ دلار
عملکرد شاخص‌های مهم در تحلیل امروز بیت کوین

تحلیل امروز بیت کوین با بررسی عوامل فاندامنتال

بیت کوین روز گذشته به روند نزولی قیمت خود ادامه داد و فعالان بازار هم مشتاقانه منتظر اجرای هاوینگ (Halving) در تاریخ تقریبی ۲۰ آوریل (۳۱ فروردین) هستند. علاوه‌بر تشدید تنش‌های ژئوپلیتیکی در منطقه خاور میانه، روند اصلاح بیت کوین با کاهش تقاضا در ETF های اسپات و تقویت شاخص دلار آمریکا (DXY) شدت بیشتری پیدا کرده است.


داده‌های پلتفرم فارساید اینوسترز (Farside Investors) نشان می‌دهند بازار ETF های اسپات در ۱۶ آوریل (۲۸ فروردین)، یک روز دیگر را شاهد خروج سرمایه در سطح ۵۸ میلیون دلار بوده است. اما در ادامه، این جریان فروش توسط کمپانی‌های گری‌اسکیل (GrayScale) و آرک‌اینوست (ARKInvest) تشدید شد و هرکدام از این کمپانی‌ها به‌ترتیب ۷۹.۴ میلیون دلار و ۱۲.۹ میلیون دلار فروش را ثبت کرده‌اند.

etf اسپات بیت کوین
جریان ورود و خروج سرمایه در ETF های اسپات بیت کوین طی روزهای اخیر – Farside Investors

در تصویر بالا پیدا است که جریان ورود و خروج سرمایه در اکثر کمپانی‌های صادرکننده ETF اسپات بیت کوین، طی چند روز اخیر تقریباً صفر بوده و از این حیث، فعالان بازار را کمی گیج کرده است. البته جیمز سِیفارت، تحلیل‌گر ETF ها در بلومبرگ، با اشاره به این‌که ۸۳ درصد از ETF های اسپات بیت کوین در آمریکا چنین آماری را ثبت کرده‌اند، معتقد است این یک وضعیت عادی در بازار محسوب می‌شود و اتفاق خارق‌العاده‌ای نیافتاده است.


اما در این بحبوحه، شاخص دلار آمریکا موفق شد از کف ۱۰۳.۵۲ واحدی خود در ۱۰ آوریل (۲۲ فروردین)، طی یک رشد ۲.۵۳ درصدی بهترین عملکرد ۵ روزه خود طی ۱۴ ماه اخیر را به‌ثبت برساند و به سقف ۶ ماهه در سطح ۱۰۶.۱۶۹ واحدی برسد.

تحلیل‌گران معتقدند این عملکرد از شاخص دلار به‌دلیل انتظارات از تداوم بالاماندن نرخ بهره فدرال رزرو بوده که سرمایه‌گذاران خارجی بیشتری را به خود جذب کرده است. همبستگی معکوس شاخص دلار و بیت کوین در عملکرد روزهای اخیر آن‌ها کاملاً مشهود است و از لحاظ تکنیکال، انتظار می‌رود تا سقف ۱۰۶.۷۵۷ واحدی نوامبر ۲۰۲۳ (آبان ۱۴۰۳) نیز رشد داشته باشد.

شاخص دلار dxy
عملکرد شاخص دلار آمریکا (DXY) در نمودار ۱ روزه – TradingView

علی (Ali_Charts)، از تحلیل‌گران معروف رمزارزها، روز گذشته طی پستی در صفحه خود در پلتفرم X با انتشار تصویری از نحوه توزیع قیمت تحقق‌یافته خروجی‌های خرج‌نشده تراکنش‌ها (UTXO Realized Price)، نشان داد که سطح ۶۲,۰۰۰ دلاری یک حمایت مهم برای بیت کوین بوده که از دست رفته است. این تحلیل‌گر معتقد است اکنون تمرکز فعلان بازار باید بر ناحیه تقاضای (Demand Zone) بعدی در نزدیکی سطح ۵۱,۵۰۰ دلاری باشد.


در همین راستا، پلتفرم اینتودِبلاک (IntoTheBlock) شاخص میانگین قیمت ورود و خروج پول (IOMAP) بیت کوین را منتشر کرد و نشان داد که بیش از ۱.۱۵ میلیون آدرس کیف پول بیت کوین، تقریباً ۶۳۰,۱۱۰ واحد از این رمزارز را در محدوده بین ۶۲,۸۵۸ دلار تا ۶۴,۶۷۰ دلار را خریداری کرده‌اند.


بر اساس آمار این شاخص، بیت کوین طی اصلاح اخیر خود به سطوح حمایتی رسیده اما در مسیر بازگشت، این حمایت‌ها به مقاومت تبدیل شده و فعلاً نتوانسته از آن‌ها عبور کند. این یعنی که بیت کوین در یک روند نزولی قرار گرفته است.

شاخص IOMAP بیت کوین
وضعیت خرید و فروش BTC در سطوح مختلف بر اساس شاخص IOMAP بیت کوین – IntoTheBlock

اکنون کارشناسان معتقدند روند صعودی بیت کوین بعد از اجرای هاوینگ از سر گرفته خواهد شد و کمبود نقدینگی و کاهش قیمت طی روزهای جاری، یک رفتار عادی و تکرار الگوهای ثبت‌شده در گذشته است. همچنین، پیش‌بینی شده که هش ریت (Hash Rate) شبکه بیت کوین بعد از هاوینگ یک کاهش ۷ درصدی را تجربه خواهد کرد که در پی خروج ماینرهای ضعیف‌تر و عدم توانایی آن‌ها به ادامه رقابت در شبکه اتفاق می‌افتد.

تحلیل بیت کوین با بررسی تغییرات تکنیکال

بیت کوین در نمودار ۱ روزه، مشغول تست حمایت خود واقع در ناحیه تقاضا بین سطوح ۶۰,۳۶۴ دلار و ۶۲,۴۱۲ دلار است. در این بین، شاخص قدرت نسبی (Relative Strength Index / RSI) هم وارد یک مسیر نزولی شده و تضعیف مومنتوم (قدرت عملکرد / Momentum) قیمت را نشان می‌دهد.


کاهش این شاخص به زیر مرز ۵۰ واحدی خود، نشان از سودهای کمتر در برابر زیان‌های سنگین‌تر سرمایه‌گذاران دارد و در صورتی که این عملکرد از شاخص RSI بیت کوین ادامه پیدا کند، ممکن است روند قیمت را نیز دست‌خوش تغییرات منفی کند.

تحلیل بیت کوین در نمودار 1 روزه
تحلیل بیت کوین در نمودار ۱ روزه – TradingView

همچنین، اندیکاتور مکدی (MACD) و اسیلاتور آسام (Awesome Oscillator / AO) بیت کوین نیز وارد نواحی منفی خود شده‌اند که یعنی احتمال کاهش‌های بیشتر برای بیت کوین وجود دارد. اکنون توصیه می‌شود که فعالان با هشیاری بیشتری در بازار فعالیت داشته باشند و ترجیحاً موقعیت‌های فروش و شورت (Short) بیت کوین را در نظر بگیرند.


در صورتی که بیت کوین کندل ۱ روزه را پایین‌تر از مرز میانی ناحیه تقاضای مذکور در سطح ۶۱,۴۲۱ دلار ببندد، احتمالاً روندی نزولی قیمت ادامه پیدا کند. در این صورت، قیمت ممکن است تا حمایت ناحیه ۵۹,۰۰۰ دلاری نیز کاهش داشته باشد و سپس یک بهبود نسبی را تجربه کند.


اما از طرفی دیگر، چنانچه سطح ۶۱,۴۲۱ دلاری و ناحیه تقاضا حفظ و به یک حمایت برای بیت کوین تبدیل شود، قیمت می‌تواند رشد و بهبود داشته باشد. در صورتی که بیت کوین به سطح ۶۵,۲۷۶ دلاری بازگشت داشته باشد، خریداران بازار برای رشد بیشتر قیمت تا مرز ۷۰,۰۰۰ دلار تلاش خواهند کرد تا اصلاحات اخیر را جبران کنند.


روند صعودی بیت کوین در صورتی تایید خواهد شد که خریداران قیمت را از ۷۲,۱۹۸ دلار عبور دهند. این سطح در مرز میانی ناحیه عرضه (Supply Zone) بین سطوح ۷۱,۳۳۳ دلار و ۷۳,۰۷۶ دلار قرار دارد. چنین عملکردی خریداران بیشتری را به بازار بیت کوین جذب خواهد کرد و می‌تواند منجر به شکست صعودی در سقف تاریخی ۷۳,۷۷۷ دلاری و حرکت به‌سوی هدف بعدی در ۷۴,۰۰۰ دلار شود.


تحلیل بیت کوین و بررسی تغییرات در نمودار BTC؛ ۲۸ فروردین

به گزارش واحد ترید و تحلیل صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس، بیت کوین (Bitcoin / BTC) در پی تشدید تنش‌های ژئوپلیتیکی، شاهد تضعیف مومنتوم و خروج ۱۱۰ میلیون دلاری سرمایه از محصولات سرمایه‌گذاری خود بود. اما ریزش اخیر بیت کوین، ظاهراً تاثیر عمیقی بر اطمینان معامله‌گران در بازارهای فیوچرز و آپشنز نگذاشته و فعلاً وضعیت آینده قیمت خیلی مشخص نیست.


بر اساس داده‌های وب‌سایت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) هنگام نگارش این متن، بیت کوین در سطح ۶۳,۲۰۲ دلار در بازارها معامله می‌شود و نسبت به ۲۴ ساعت گذشته، کاهشی ۵ درصدی را تجربه کرده است.


پادکست تحلیل بیت کوین – ۲۸ فروردین

مارکت کپ کل بازار (Crypto Total Market Cap)۲.۲۵۳ تریلیون دلار
مارکت کپ بیت کوین (BTC Market Cap)۱.۲۵ تریلیون دلار
دامیننس بیت کوین (BTC.D)۵۵.۵۲ درصد
دامیننس تتر (USDT.D)۴.۷۹ درصد
مهم‌ترین مقاومت۶۹,۰۰۰ دلار
مهم‌ترین حمایت ۶۰,۰۰۰ دلار
عملکرد شاخص‌های مهم در تحلیل امروز بیت کوین

تحلیل امروز بیت کوین با بررسی عوامل فاندامنتال

گزارشات اخیر پلتفرم کوین‌شرز (CoinShares)، نشان می‌دهند سرمایه‌گذاران سازمانی طی ۷ روز اخیر مقدار کمی از سرمایه‌های خود را از محصولات کریپتویی خارج کرده‌اند. طبق گزارش هفتگی این پلتفرم در روز ۱۵ آوریل (۲۷ فروردین)، این سرمایه‌گذاران طی ۷ روز گذشته تنها ۱۲۰ میلیون دلار سرمایه را از بازارها خارج کرده‌اند که ۱۱۰ میلیون دلار آن متعلق به بیت کوین بوده است.


کوین‌شرز در این گزارش خود تصریح کرد که این عملکرد نشان از «عجله سرمایه‌گذاران» دارد. در همین راستا، حجم معاملات در محصولات سرمایه‌گذاری کریپتویی در دو هفته گذشته به ۱۷ میلیارد دلار رسید و این آمار طی هفته میلادی اخیر، در سطح ۲۱ میلیارد دلار برآورد شد.

محصولات سرمایه گذاری کریپتو
جریان ورود و خروج سرمایه در محصولات سرمایه‌گذاری کریپتویی – CoinShares

اما مسئله‌ای که مشخص است، کاهش حجم معاملات در صرافی‌ها و ETF های اسپات بیت کوین است که در پی تشدید تنش‌های ژئوپلیتیکی به‌ویژه در منطقه خاورمیانه و همچنین رویکردهای فدرال رزرو در برابر کاهش نرخ بهره بانکی در آمریکا اتفاق افتاد. سرمایه‌گذاران سازمانی بین روزهای ۸ تا ۱۲ آوریل (۲۰ تا ۲۴ فروردین) نزدیک به ۸۲ میلیون دلار سرمایه را از ETF های اسپات بیت کوین خارج کردند و این رویه همچنان برای پررنگ‌ترین نقش در این زمینه یعنی صندوق “GBTC” کمپانی گری‌اسکیل (GrayScale) ادامه دارد.


از لحاظ مقایسه عملکرد ETF ها بر اساس منطقه فعالیت آن‌ها، تنها کشورهای استرالیا، برزیل و آلمان شاهد ورود سرمایه به ETF ها به‌ترتیب در سطوح ۱.۶ میلیون دلار، ۳ میلیون دلار و ۲۸.۶ میلیون دلار بوده‌اند و بیشترین خروجی‌ها متعلق به ایالت متحده بود که میزان آن ۱۴۵ میلیون دلار برآورد شد.

etf اسپات بیت کوین
جریان ورود و خروج سرمایه در ETF های اسپات بیت کوین در بازه هفتگی – CoinShares

در هفته میلادی جاری نیز، کمپانی گری‌اسکیل تا کنون بیش از ۱۱۰ میلیون دلار خروجی داشته و فعلاً آمار سایر کمپانی‌ها با جریان خنثی ورود و خروج سرمایه همراه بوده یا اطلاعات آن‌ها هنوز اعلام نشده است. از دلایل این فروش‌ها در ETF های اسپات بیت کوین، نگرانی‌ها در مورد جنگ‌های اسرائیل و نزدیک‌شدن به روز هاوینگ بیت کوین هستند. همچنین، آمار شاخص خرده‌فروشی آمریکا که بالاتر از انتظارات اعلام شد، نشان از تداوم بالابودن تورم در این کشور داشت که در تصمیم فدرال رزرو برای تعیین نرخ بهره در جلسه ماه ژوئن تاثیر خواهد گذاشت.


اما انتظار می‌رفت این کاهش تقاضا برای خرید بیت کوین قبل از هاوینگ، با راه‌اندازی ETF های اسپات بیت کوین در هنگ‌کنگ جبران شود که اریک بالکوناس، تحلیل‌گر برجسته ETF ها در بلومبرگ، با اظهارات خود در این باره آب سردی بر این هیجانات ریخت. وی می‌گوید فعالان بازار انتظار عملکرد خارق‌العاده‌ای از ETF های اسپات هنگ‌کنگ و تاثیر آن بر بیت کوین نداشته باشند، چرا که حجم بازار ETF ها در این منطقه در سطح ۵۰ میلیارد دلار برآورد شده و این در حالی است که تنها در منطقه آمریکا، ETF های اسپات یک بازار ۹ تریلیون دلاری را در اختیار دارند.


در جایی دیگر، کارشناسان پلتفرم تحلیل‌گر کریپتوکوانت (CryptoQuant) معتقدند که بیت کوین همچنان در معرض اصلاحات بیشتری قرار دارد. این تحلیل‌گران فاکتورها تاثیرگذار بر این موضوع را فاندینگ ریت (نرخ تامین سرمایه / Funding Rate) بالای بیت کوین در بازار مشتقات (Derivatives)، مقاومت قوی فعلی در سقف تاریخی قیمت و ساختار کنونی بازار که آزادی عمل زیادی به نهنگ‌ها داده معرفی کرده‌اند.


ریزش ۱۳ درصدی بیت کوین بین روزهای ۱۲ و ۱۳ آوریل (۲۴ و ۲۵ فروردین)، بسیاری از معامله‌گران و به‌ویژه موقعیت‌های اهرم‌دار را از بازار خارج کرد و لیکوییدی ۳۸۷ میلیون دلاری پوزیشن‌های لانگ (پیش‌بینی صعود قیمت / Long) و کاهش ۵.۴ میلیارد دلاری در شاخص اپن اینترست (سود باز / Open Interest) بیت کوین را در پی داشت. در نگاه اولیه، این آمارها نشان از کاهش ریسک‌پذیری فعالان بازار دارند. اما برای تحلیل ذهنیت و تمایلات (Sentiment) معامله‌گران حرفه‌ای بازار بیت کوین، وضعیت قراردادهای فیوچرز (آتی / Futures) این رمزارز را می‌توان مورد بررسی قرار داد.

پریمیوم فیوچرز بیت کوین
عملکرد شاخص پریمیوم سه‌ماهه فیوچرز بیت کوین طی روزهای اخیر – Laevitas

با توجه به نمودار بالا، مشخصاً پریمیوم (Premium) سالانه قراردادهای فیوچرز بیت کوین از ریزش قیمت این رمزارز تا سطح ۶۱,۵۰۰ دلار تاثیر زیادی نگرفته‌اند و این شاخص، همچنان بالاتر از مرز خنثی ۱۰ درصدی خود قرار دارد و تمایلات سرمایه‌گذاران را خنثی و متمایل به صعودی و مثبت نشان می‌دهد.


در همین راستا، در دو هفته گذشته شاخص انحراف دلتا ۲۵ درصدی (۲۵% Delta Skew) معاملات آپشنز (اختیار / Options) بیت کوین نیز در ناحیه خنثی خود باقی مانده است که یعنی سطح تقاضا برای موقعیت‌های صعودی و نزولی بیت کوین در حالت تعادل قرار دارد. همچنین، با رسیدن بیت کوین به حمایت ۶۱,۵۰۰ دلاری، اثری از هراس و ترس میان فعالان بازار دیده نشد و با توجه به موارد فوق، نمی‌توان گفت دیدگاه سرمایه‌گذاران در برابر بیت کوین تغییر کرده یا مسئله‌ای برای نگرانی در بازار وجود دارد.

تحلیل بیت کوین با بررسی تغییرات تکنیکال

بیت کوین در نمودار ۱ روزه، شاهد تضعیف مومنتوم (قدرت عملکرد / Momentum) است و این احتمال وجود دارد که این شرایط تا رویداد هاوینگ ادامه پیدا کند. در حال حاضر رمزارز برتر همچنان از سه روز گذشته، پایین‌تر از حمایت موجود در خط روند صعودی خود معامله می‌شود. بیت کوین فعلاً در ناحیه پایینی یک محدوده معاملاتی با کف ۶۱,۹۷۰ دلار و سقف ۷۳,۱۲۲ دلاری قرار دارد و در سطوح فعلی، با تشدید فشار فروش و سپس فشار خرید مواجه شده اما به‌طور کل، وضعیت به‌سود فروشندگان دیده می‌شود.

تحلیل بیت کوین در نمودار 1 روزه
تحلیل بیت کوین در نمودار ۱ روزه – TradingView

اندیکاتورهای تکنیکال بیت کوین در تایم فریم ۱ روزه، برای شروع شاخص قدرت نسبی (Relative Strength Index / RSI)، پایین‌تر از مرز میانی ۵۰ واحدی قرار دارد و از این حیث، مسیر احتمالی قیمت به‌سمت پایین دیده می‌شود. در کنار این شاخص، اسیلاتور آسام (Awesome Oscillator / AO) و اندیکاتور مکدی (MACD) نیز در نواحی منفی خود قرار گرفته‌اند که چشم‌انداز نزولی قیمت را تقویت می‌کنند.


اکنون، تست مجدد حمایت ۶۱,۹۷۰ دلاری سناریوی محتمل است و در بدترین حالت، بیت کوین می‌تواند این مسیر را تا سطح روانی (Psychological Level) 60,000 دلاری ادامه دهد و سپس یک پول‌بک (Pullback) را از قیمت شاهد باشیم.
از طرفی دیگر، افزایش فعالیت خریداران در بازار می‌تواند قیمت را به بالا هدایت کند و از خط روند صعودی مشخص‌شده عبور دهد. این اتفاق با تبدیل سطح ۵۰ درصدی فیبوناچی بازگشتی در ۶۷,۵۴۶ دلار به یک سطح حمایتی تحقق پیدا می‌کند.

چنین عملکردی خریداران بیشتری را به بازار جذب خواهد کرد که می‌تواند منجر به رشد بیشتر قیمت تا مقاومت ۶۹,۰۰۰ دلاری شود. پس از این مانع، بیت کوین پتانسیل بازگشت به سقف تاریخی ۷۳,۷۷۷ دلاری را پیدا خواهد کرد.

عملکرد بیت کوین در نمودار 1 روزه
عملکرد بیت کوین در نمودار ۱ روزه – TradingView

در نمودار بالا پیدا است که قیمت پایین‌تر میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (۵۰D SMA) و بالاتر از همتای ۲۰۰ روزه (۲۰۰D SMA) این اندیکاتور قرار گرفته است. از این رو، این اندیکاتورها در کوتاه‌مدت سیگنال نزولی و در بلندمدت سیگنال صعودی برای قیمت ارسال می‌کنند. حال در صورتی که بیت کوین در مقاومت ۶۴,۰۰۰ دلاری یک شکست صعودی را رقم زند، می‌تواند از میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه نیز عبور کند. شکست صعودی از این سطح نیز، مسیر قیمت را برای رشد تا ۶۹,۰۰۰ دلار هموار می‌سازد.


اما چنانچه قیمت به زیر سطح ۶۳,۰۰۰ دلار کاهش داشته باشد، فروشندگان جهت کاهش بیشتر قیمت تا حمایت ۶۰,۳۶۵ دلاری تلاش خواهند کرد. با توجه به این‌که شاخص قدرت نسبی ۱۴ روزه (۱۴D RSI) در این تایم فریم به سطح ۴۱.۹۶ واحدی رسیده، کاهش قیمت تا حمایت ۶۰,۳۶۵ دلاری و رسیدن به ناحیه اشباع فروش (Oversold)، سناریوی محتمل‌تری دیده می‌شود.


تحلیل بیت کوین و بررسی تغییرات در نمودار BTC؛ ۲۵ فروردین

به گزارش واحد ترید و تحلیل صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس، بیت کوین (Bitcoin / BTC) با توجه به رشد نرخ صدور استیبل کوین‌ها در سطح بازارهای ارز دیجیتال، ظاهراً برای یک مرحله رشد دیگر آماده می‌شود؛ اما اصلاح اخیر پادشاه کوین‌ها منجر به لیکوییدی نسبتاً سنگین پوزیشن‌های معاملاتی این رمزارز و همچنین آلت کوین‌ها در بازار مشتقات شد. ETF های اسپات بیت کوین شاهد خروج سرمایه از این بازار هستند و نوسانات مثبت و منفی قیمت طی روزهای اخیر، فعالان بازار را به‌نوعی گیج کرده است.


بر اساس داده‌های وب‌سایت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) هنگام نگارش این متن، بیت کوین در سطح ۶۷,۴۸۲ دلار در بازارها معامله می‌شود و نسبت به ۲۴ ساعت گذشته، ۴.۵۴ درصد کاهش قیمت داشته است.


پادکست تحلیل بیت کوین – ۲۵ فروردین

مارکت کپ کل بازار (Crypto Total Market Cap)۲.۳۹۲ تریلیون دلار
مارکت کپ بیت کوین (BTC Market Cap)۱.۳۹۲ تریلیون دلار
دامیننس بیت کوین (BTC.D)۵۵.۶۰ درصد
دامیننس تتر (USDT.D)۴.۴۹ درصد
مهم‌ترین مقاومت۷۰,۰۰۰ دلار
مهم‌ترین حمایت ۶۰,۰۰۰ دلار
عملکرد شاخص‌های مهم در تحلیل امروز بیت کوین

تحلیل امروز بیت کوین با بررسی عوامل فاندامنتال

بر اساس آمار ارائه‌شده توسط بخش تحقیقاتی صرافی ارز دیجیتال کوکوین (KuCoin Research)، ظاهراً سرمایه‌گذاران به‌فاصله ۷ روز مانده به هاوینگ بعدی بیت کوین، اقدام به خرید استیبل کوین‌های مختلف در بازار کرده‌اند. در این گزارش مشخص شد که میزان صدور استیبل کوین‌های برتر بازار یعنی تتر (USDT) و یو‌اس‌دی‌ کوین (USDC) افزایش یافته که همیشه نشان از علاقه سرمایه‌گذاران به خرید ارز دیجیتال داشته است. این در حالی است که رقبای این دو استیبل کوین، شاهد کاهش نرخ صدور بوده‌اند.


استیبل کوین‌های USDT و USDC، در ماه مارس به‌ترتیب شاهد صدور ۵.۸۲۵ میلیارد و ۳.۸۰۳ میلیارد واحد از توکن‌های خود بوده‌ که قبل از تشکیل سقف تاریخی جدید برای بیت کوین صورت گرفته است. همچنین، در روزهای قبل از شکست سقف تاریخی ۶۹,۰۰۰ دلاری بیت کوین، حجم ورود استیبل کوین‌های مذکور به صرافی‌های ارز دیجیتال نیز افزایش قابل توجهی داشته است.

عرضه استیبل کوین
تغییرات میزان عرضه استیبل کوین‌‍‌ها در بازارها طی روزهای اخیر – KuCoin Research

اکنون این‌طور که پیدا است طی چند روز اخیر، سناریویی مشابه در سطح بازارهای ارز دیجیتال در حال اجرا است و داده‌های پلتفرم تحلیل‌گر آنچین گلسنود (Glassnode) نشان می‌دهد که جریان ورود استیبل کوین‌ها به صرافی‌ها، از ۱۹.۷ میلیارد دلار در روز ۷ آوریل (۱۹ فروردین) به ۲۰.۳۴ میلیارد دلار در روزهای جاری رسیده است. پلتفرم کریپتوکوانت (CyptoQuant) نیز از افزایش تعداد تراکنش‌های واریز استیبل کوین به صرافی‌ها خبر داد که این آمارها، نشان از آماده‌شدن معامله‌گران برای بازکردن موقعیت‌های جدید و پیش‌بینی رشد مجدد بیت کوین توسط آن‌ها دارد.


برخی تحلیل‌گران با توجه به شرایط فعلی، معتقدند بیت کوین تا هفته آتی به مرز ۱۰۰,۰۰۰ دلار خواهد رسید و علی‌رغم این‌که این پیش‌بینی قیمت برای بیت کوین کمی بی‌پروا و جاه‌طلبانه به‌نظر می‌رسد، تعدادی از تحلیل‌گران پلتفرم آنچین سنتیمنت (Santiment) نیز با اشاره به همبستگی میان بیت کوین و شاخص اس‌اندپی ۵۰۰ (S&P 500) در بازار سهام ایالات متحده، هدف قیمت مذکور را برای بیت کوین پیش‌بینی کردند.


تاریخ نشان داده که واگرایی و کاهش همبستگی بیت کوین با شاخص اس‌اندپی ۵۰۰، همیشه یک فاکتور صعودی برای قیمت دیده شده و بازارهای گاوی بیت کوین در تاریخچه این بازار، معمولاً زمانی آغاز شده که بیت کوین با این شاخص همبستگی کمی داشته یا به‌طور کل، آن را از دست داده است. نمودار زیر نشان می‌دهد که همبستگی بیت کوین با شاخص اس‌اندپی ۵۰۰ (خط آبی‌رنگ) در روزهای جاری کاهش پیدا کرده است.

همبستگی بیت کوین
تغییرات همبستگی بیت کوین با شاخص اس‌اند‌پی ۵۰۰ – Santiment

از دیگر شاخص‌های آنچین بیت کوین، می‌توان به سود تحقق‌یافته نسبی (Relative Realized Profit) اشاره کرد که علی‌رغم شکست صعودی سقف تاریخی ۶۹,۰۰۰ دلاری، این شاخص در سطح ۱.۸ درصد قرار دارد و با ۳ درصد در سال ۲۰۲۱ هنوز فاصله زیادی دارد. این یعنی که فشار فروش بیت کوین نسبت به بازار گاوی گذشته بسیار پایین‌تر است.


اما داده‌های پلتفرم کوین‌گلس (Coinglass) نشان می‌دهند که کاهش ۵ درصدی قیمت رمزارز برتر در روز گذشته، منجر به لیکوییدی بیش از ۴۱۷ میلیون دلار از موقعیت‌های اهرم‌دار رمزارزها تنها طی ۱ ساعت شد که از این آمار، نزدیک به ۸۸ میلیون دلار متعلق به پوزیشن‌های لانگ (پیش‌بینی صعود قیمت / Long) بیت کوین بوده است. همچنین بیشترین لیکوییدی‌ها در این آمار، متعلق به صرافی‌های بایننس (Binance) و اوکی‌اکس (OKX) به‌ترتیب با ۱۷۱ میلیون دلار و ۱۵۸ میلیون دلار بود.


پلتفرم کوین‌گلس نشان داد که طی ۲۴ ساعت گذشته، مجموع لیکوییدی پوزیشن‌های معاملاتی ارزهای دیجیتال به ۸۶۰ میلیون دلار رسید و در این بین، بیش از ۲۷۰,۰۰۰ معامله‌گر لیکویید شدند. این کاهش قیمت رهبر ارزهای دیجیتال، همزمان با کاهش نرخ شاخص‌ها در بازار سهام ایالات متحده رخ داده است.

لیکوییدی ارز دیجیتال
لیکوییدی پوزیشن‌های معاملاتی بیت کوین و آلت کوین‌ها در روز گذشته – Coinglass

طی همین بازه اعلام شاخص بهای‌مصرف‌کننده (CPI) آمریکا بالاتر از حد انتظارات، نشان از تداوم تورم بالا در منطقه داشت و امیدها برای نزدیک‌شدن به دوره کاهش نرخ بهره فدرال رزرو را از بین برد و یکی از عوامل اصلی کاهش شاخص‌ها و قیمت‌ها در بازارهای مالی محسوب می‌شود. این‌طور که پیدا است، عوامل اقتصادی در سطح کلان همچنان بر بیت کوین تاثیرگذار هستند و مادامی که نرخ بهره فدرال رزرو در سطوحی بالا باقی بماند، سرمایه موجود در این بازار رفته‌رفته به دارایی‌های کم‌ریسک‌تر منتقل خواهد شد.


بازار ETF های اسپات بیت کوین در پنجشنبه، برای دومین روز متوالی شاهد خروج سرمایه در سطح ۹۱ میلیون دلار به‌طور خالص بودند که نسبت به روز چهارشنبه کاهش داشت، اما در مقایسه با کف ۱۹ میلیون دلاری برای صندوق “GBTC” کمپانی گری‌اسکیل (GrayScale)، با افزایش همراه بود. البته داده‌های پلتفرم بیت‌مکس ریسرچ (BitMEX Research) نشان دادند که خرید ۱۹۲ میلیون دلاری در ETF کمپانی بلک‌راک (BlackRock)، این فروش‌ها را جبران کرده است.

عملکرد قیمت بیت کوین
عملکرد بیت کوین در برابر چند دارایی برتر دنیا از زمان خرید بیت کوین توسط کمپانی مایکرواستراتژی – FactSet

به‌فاصله ۷ روز مانده به هاوینگ بیت کوین (Bitcoin Halving)، مایکل سیلور، ماکسیمالیست بیت کوین و مدیرعامل کمپانی مایکرواستراتژی (MicroStrategy)، واکنشی به عملکرد قیمت رمزارز برتر نداشت و با انتشار تصویر بالا، عملکرد این دارایی و به‌نوعی سهام کمپانی خود را مورد ستایش قرار داد. در تصویر بالا عملکرد بیت کوین، شاخص‌های مهم بازار سهام آمریکا، اوراق قرضه و فلز‌های طلا و نقره از زمان خرید بیت کوین توسط کمپانی مایکرواستراتژی تا کنون نمایش داده شده‌اند.

تحلیل بیت کوین با بررسی تغییرات تکنیکال

بیت کوین قرار است رویداد هاوینگ خود را در تاریخ تقریبی ۱۹ آوریل (۳۱ فروردین) اجرا کند و تحلیل‌گران معتقدند یکی از دلایل اصلاح و تثبیت (Consolidation) قیمت در روزهای جاری همین مسئله است. اما این عملکرد نشان از آماده‌سازی قیمت برای رشدهای بیشتر و تشکیل سقف‌های تاریخی جدید بعد از هاوینگ دارد.

هاوینگ بیت کوین
عملکرد بیت کوین در برابر رویدادهای هاوینگ – TradingView

به‌طور کل، بیت کوین در هفته‌های قبل از هاوینگ شاهد رشد قیمت بوده و به‌فاصله چند روز مانده به این رویداد، یک دوره اصلاح قیمت را تجربه می‌کند. پس از هاوینگ، قیمت پادشاه کوین‌ها شروع به افزایش می‌کند و علت آن، کاهش عرضه این دارایی در بازارها است و در عین حال، سطح تقاضا برای این رمزارز بالا باقی می‌ماند. در نمودار بالا نیز پیدا است که سناریوی مذکور در سایکل‌های قبلی ثبت شده و در روزهای جاری در حال تکرار است.


در نمودار ۳ روزه بیت کوین، مشخص است که بیت کوین طی یک ماه اخیر روندی نسبتاً خنثی داشته و این تثبیت قیمت، تا کنون به نتیجه نرسیده است. این شرایط در اواسط دسامبر ۲۰۲۳ تا اواسط ژانویه ۲۰۲۴ (دی ماه ۱۴۰۲) نیز وجود داشت که طی آن، شاهد پرشدن سفارش‌های خرید در سقف‌ها و کف‌های قیمتی بوده‌ایم. در نهایت، بیت کوین توانست پس از این تثبیت به رشدهای خود ادامه دهد و بالاتر از سقف ۶۹,۰۰۰ دلاری، یک سقف تاریخی جدید برای خود ایجاد کند.

تحلیل بیت کوین در نمودار 3 روزه
تحلیل بیت کوین در نمودار ۳ روزه – TradingView

در این نمودار مشاهده می‌شود که بیت کوین پس از جمع‌کردن نقدینگی واقع در کف محدوده معاملاتی خود در تاریخ ۲۳ ژانویه (۳ بهمن ۱۴۰۲)، توانست به ناحیه هفتگی عدم توازن (Imbalance) بین سطوح ۳۸,۴۳۵ دلار تا ۳۹,۹۹۶ دلار رشد داشته باشد. اکنون، عملکرد قیمت یک ناحیه عدم توازن در کف محدوده فعلی بین سطوح ۵۳,۱۲۰ دلار تا ۵۹,۱۱۱ دلار نیز پیدا کرده است.


با توجه به این موضوع و در صورتی که بنا بر تکرار تاریخ باشد، بیت کوین ممکن است تا ناحیه مذکور شاهد کاهش و اصلاح قیمت باشد و پس از رسیدن به این کف، مسیر بعدی خود را مشخص کند.

تحلیل بیت کوین در نمودار 1 روزه
تحلیل بیت کوین در نمودار ۱ روزه – TradingView

در نمودار ۱ روزه بیت کوین، قیمت فعلاً بالاتر از میانگین متحرک‌های نمایی (EMAs) 50 روزه و ۲۰۰ روزه معامله می‌شود که یعنی از این اندیکاتورها سیگنال صعودی می‌گیرد. به این ترتیب در صورتی که قیمت مقاومت ۶۹,۰۰۰ دلاری را بشکند، پتانسیل رشد تا سقف ۷۲,۵۷۸ دلاری ۸ آوریل (۲۰ فروردین) را پیدا خواهد کرد. شکست صعودی از این سطح، می‌تواند منجر به تداوم رشد قیمت تا سقف تاریخی ۱۴ مارس (۲۴ اسفند) در سطح ۷۳,۸۰۸ دلار شود. البته که در این بین، بیت کوین مرز ۷۰,۰۰۰ دلار را نیز به‌عنوان یک سطح مقاومتی پیش روی خود می‌بیند.


اما در آن روی سکه، در صورتی که شاهد تشدید فروش‌ها در ETF های اسپات بیت کوین و انتشار اخبار منفی در سطح بازار باشیم، قیمت ممکن است به زیر میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه (۵۰D EMA) کاهش داشته باشد و این مسیر را تا حمایت مهم ناحیه ۶۴,۰۰۰ دلاری ادامه دهد. شاخص قدرت نسبی ۱۴ روزه (۱۴D RSI) بیت کوین در این تایم فریم، به سطح ۴۸.۴۴ واحد رسیده که یعنی سناریوهای نزولی قیمت و حرکت به‌سمت نواحی اشباع فروش (Oversold) محتمل‌تر دیده می‌شوند.


تحلیل بیت کوین و بررسی تغییرات در نمودار BTC؛ ۲۱ فروردین

به گزارش واحد ترید و تحلیل صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس، بیت کوین (Bitcoin / BTC) ممکن است پس از اجرای هاوینگ پیش رو دچار کاهش قیمت و اصطلاحاً «فروش خبر» توسط معامله‌گران کوتاه‌مدت شود. رمزارز برتر به‌فاصله کمتر از یک ماه تا هاوینگ بعدی، مجدداً به سقف تاریخی خود نزدیک شد و عملکرد ETF های اسپات در این حرکت، بی‌تاثیر نبوده است.


بر اساس داده‌های وب‌سایت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) هنگام نگارش این متن، بیت کوین در سطح ۷۰,۸۵۳ دلار در بازارها معامله می‌شود و نسبت به ۲۴ ساعت گذشته، ۱.۳۷ درصد رشد قیمت داشته است.


پادکست تحلیل بیت کوین – ۲۱ فروردین

مارکت کپ کل بازار (Crypto Total Market Cap)۲.۵۳۸ تریلیون دلار
مارکت کپ بیت کوین (BTC Market Cap)۱.۳۷۲ تریلیون دلار
دامیننس بیت کوین (BTC.D)۵۴.۱۴ درصد
دامیننس تتر (USDT.D)۴.۲۲ درصد
مهم‌ترین مقاومت۷۳,۵۰۰ دلار
مهم‌ترین حمایت ۶۰,۰۰۰ دلار
عملکرد شاخص‌های مهم در تحلیل امروز بیت کوین

تحلیل امروز بیت کوین با بررسی عوامل فاندامنتال

اکثر معامله‌گران رمزارزها پیش‌بینی می‌کنند هاوینگ بیت کوین (Bitcoin Halving) یکی از مهم‌ترین رویدادهای رمزارزها در سال ۲۰۲۴ است و تاثیر زیادی بر این بازار می‌گذارد. کارشناسان نیز معتقدند هاوینگ بیت کوین به یک رویداد «شایعه را بخر، خبر را بفروش» (Buy the rumor, Sell the news) تبدیل خواهد شد و بخش بزرگی از سرمایه‌گذاران، با اجرای هاوینگ اقدام به فروش دارایی‌های خود می‌کنند.


پلتفرم تحلیل‌گر استنو ریسرچ (Steno Research) پیرامون این موضوع نوشت که این هاوینگ احتمالاً شبیه به سال ۲۰۱۶ باشد و فشار فروش بیت کوین تا ۳ ماه بعد از آن افزایش و ادامه پیدا کند. این پلتفرم عنوان کرد که الگوهای قیمت رمزارز برتر قبل و بعد از هاوینگ ۲۰۱۶ مشابه با سایکل فعلی است و از این رو، احتمالاً نتیجه‌ای مشابه را برای بیت کوین در هاوینگ پیش رو داشته باشیم.

بیت کوین هاوینگ
سوددهی بیت کوین تا ۹۰ روز بعد از هاوینگ دوم و سوم خود – Steno Research

استنو ریسرچ نوشت که بیت کوین در سال ۲۰۱۶ تا ۹۰ روز بعد از هاوینگ، شاهد کاهش قیمت نسبت سطوح قبل از هاوینگ بود و در روز ۹۰ام، با قیمت خود قبل از هاوینگ ۸.۴ درصد فاصله داشته است.


در همین راستا، پلتفرم تحلیل‌گر آنچین کریپتوکوانت (CryptoQuant) نیز نوشت که درآمد ماینرهای بیت کوین با رشد قیمت تا نزدیکی سقف تاریخی، به بالاترین حد خود رسیده و حتی با وجود نصف‌شدن پاداش‌های استخراج بعد از هاوینگ، به‌دلیل بالابودن قیمت دلاری بیت کوین ماینرها همچنان شاهد درآمدهای خوبی خواهند بود.


کریپتوکوانت تصریح کرد که با توجه به قیمت فعلی بیت کوین در ناحیه ۷۱,۰۰۰ دلاری، پس از هاوینگ قیمت هر واحد از این رمزارز می‌تواند به نزدیکی ناحیه ۲۲۰,۰۰۰ دلاری برسد، چرا که از لحاظ مقایسه پس از آخرین هاوینگ بیت کوین، قیمت این رمزارز به ۵۵,۰۰۰ دلار رسید. در حال حاضر میزان کسب درآمد ماینرهای بیت کوین به سطوح بی‌سابقه‌ای رسیده است.

پاداش بلوک ماینرها
میزان پاداش ماینرهای بیت کوین طی سال‌های اخیر – CryptoQuant

البته ماینرهای بیت کوین نیز ممکن است به‌جهت پوشش هزینه‌های خود، به‌مرور اقدام به فروش این رمزارز کنند که این مسئله هم می‌تواند به تشدید فشار فروش بعد از اجرای هاوینگ کمک کند. در انتهای این گزارش آمد که به‌طور کل، هاوینگ یک رویداد با اثرات مثبت و صعودی برای بیت کوین محسوب می‌شود و قیمت این رمزارز بعد از گذارندن دوران فروش خود، همیشه شاهد رشد تا سقف‌های تاریخی جدید بوده است.


طبق آمار پلتفرم کوین‌گلس (Coinglass)، رشد اخیر بیت کوین تا نواحی بالاتر از ۷۲,۰۰۰ دلار در روز گذشته، منجر به لیکوییدی بیش از ۵۵ میلیون دلار از پوزیشن‌های شورت (پیش‌بینی کاهش قیمت / Short) این رمزارز در معاملات فیوچرز (آتی / Futures) شد. این در حالی است که میزان سود دریافتی معامله‌گران از موقعیت‌های لانگ (پیش‌بینی صعود قیمت / Long) طی همین بازه، نزدیک به ۱۱ میلیون دلار برآورد شده است.


در حال حاضر حدوداً ۱۰ روز تا هاوینگ بعدی بیت کوین زمان باقی مانده (۳۰ الی ۳۱ فروردین) و تا به امروز، این رمزارز الگوهای قبلی خود در هاوینگ‌های گذشته را تکرار کرده است. به این ترتیب، احتمالاً شاهد یک فروش و اصلاح قیمت تا تقریباً ۹۰ روزه بعد از هاوینگ خواهیم بود.


اما در رابطه با ETF های اسپات بیت کوین، آمار پلتفرم فارساید اینوسترز (Farside Investors) نشان می‌دهد که ETF کمپانی بلک‌راک (BlackRock) از زمان شروع به کار خود، ۱۵ میلیارد دلار سرمایه خالص را به این صندوق معامله‌گری جذب کرده و یک رکورد جدید از این حیث به ثبت رسانده است.

etf بیت کوین
جریان ورود و خروج سرمایه در ETF های اسپات بیت کوین طی روزهای اخیر – Farside Investors

آمار این پلتفرم در روز جاری، نشان می‌دهد که بازار ETF های اسپات در مجموع شاهد خروج خالص ۲۴۵ میلیون دلار سرمایه بوده‌اند که البته از این آمار، ETF کمپانی بلک‌راک (IBIT) حذف شده است. آمار خروجی‌های صندوق GBT کمپانی گری‌اسکیل (GrayScale)، امید سرمایه‌گذاران از بهبود این شرایط را از بین برد و فروش بیت کوین توسط این کمپانی همچنان ادامه دارد.


در هر صورت، رویداد هاوینگ بیت کوین کماکان سرمایه‌گذاران جدیدی را به خرید رمزارز برتر جذب می‌کند و برد گارلینگ‌هوس، مدیرعامل کمپانی ریپل (Ripple / XRP)، پیرامون این موضوع پیش‌بینی کرد که ارزش بازار رمزارزها تا پایان سال ۲۰۲۴ به ۵ تریلیون دلار خواهد رسید. وی این پیش‌بینی را بر اساس کاهش عرضه بیت کوین بعد از هاوینگ و تقاضای بالا از سوی سرمایه‌گذاران سازمانی در ETF های اسپات عنوان کرده است.

تحلیل بیت کوین با بررسی تغییرات تکنیکال

بیت کوین در نمودار ۱ روزه، فعلاً بالاتر از میانگین متحرک‌های نمایی (EMAs) 50 روزه و ۲۰۰ روزه معامله می‌شود. این یعنی که پادشاه کوین‌ها این اندیکاتورها را به‌عنوان سطوح حمایتی برای خود دارد و از آن‌ها سیگنال صعودی می‌گیرد.

تحلیل بیت کوین در نمودار 1 روزه
تحلیل بیت کوین در نمودار ۱ روزه – TradingView

با توجه به این شرایط، در صورتی که بیت کوین در سقف ۷۲,۵۷۸ دلاری روز گذشته یک شکست صعودی را تشکیل دهد، پتانسیل حرکت به‌سوی سقف تاریخی ۱۴ مارس (۲۴ اسفند) در سطح ۷۳,۷۷۷ دلار را پیدا می‌کند. چنانچه این شرایط پابرجا باشد، بیت کوین در مرحله بعدی می‌تواند تا ناحیه ۷۵,۰۰۰ دلاری نیز رشد داشته باشد.


در این بین، عملکرد ETF های اسپات و اخبار مرتبط با اقدامات آژانس‌های نظارتی آمریکا و فدرال رزرو، اهمیت زیادی دارند و بر قیمت پادشاه کوین‌ها تاثیرگذار خواهند بود.


در سناریوی نزولی، اگر بیت کوین به زیر مرز ۷۰,۰۰۰ دلار کاهش داشته باشد، احتمال حرکت به‌سوی حمایت بعدی در ۶۹,۰۰۰ دلار به‌وجود می‌آید. شکست نزولی از این سطح، بیت کوین را در مسیر کاهش‌های بیشتر به‌سمت حمایت مهم بعدی در ناحیه ۶۴,۰۰۰ دلاری قرار می‌دهد. شاخص قدرت نسبی ۱۴ روزه (۱۴D RSI) بیت کوین در این تایم فریم، به سطح ۵۸.۳۲ واحد رسیده که یعنی احتمال تایید سناریوهای صعودی و رسیدن به ناحیه اشباع خرید (Overbought) و سپس اصلاح قیمت، محتمل‌تر دیده می‌شود.


تحلیل بیت کوین و بررسی تغییرات در نمودار BTC؛ ۱۹ فروردین

به گزارش واحد ترید و تحلیل صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس، بیت کوین (Bitcoin / BTC) پس از افشای اسامی برخی از سرمایه‌گذاران برجسته ETF اسپات کمپانی بلک‌راک، از اثر منفی داده‌های تورمی آمریکا در امان ماند و ظاهراً برای یک حرکت صعودی دیگر، شرایط مناسبی پیدا کرده است. در پی این بهبود نسبی در بازار ارزهای دیجیتال، حجم معاملات صرافی‌ها نیز به سقف‌های سالانه رسید.


بر اساس داده‌های وب‌سایت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) هنگام نگارش این متن، بیت کوین در سطح ۶۹,۲۷۲ دلار در بازارها معامله می‌شود و نسبت به ۲۴ ساعت گذشته، ۱.۶۷ درصد رشد قیمت داشته است.


پادکست تحلیل بیت کوین – ۱۹ فروردین

مارکت کپ کل بازار (Crypto Total Market Cap)۲.۵۰۹ تریلیون دلار
مارکت کپ بیت کوین (BTC Market Cap)۱.۳۶۸ تریلیون دلار
دامیننس بیت کوین (BTC.D)۵۴.۵۳ درصد
دامیننس تتر (USDT.D)۴.۲۶ درصد
مهم‌ترین مقاومت۷۰,۰۰۰ دلار
مهم‌ترین حمایت ۶۰,۰۰۰ دلار
عملکرد شاخص‌های مهم در تحلیل امروز بیت کوین

تحلیل امروز بیت کوین با بررسی عوامل فاندامنتال

بیت کوین در پی تزریق هیجانات جدید به بازار از سوی سرمایه‌گذاران سازمانی، موفق شد اثرات منفی شاخص‌های اقتصادی آمریکا در روز جمعه را خنثی کند. این‌طور که پیدا است، بیت کوین هم‌راستا با انتشار این خبر که کمپانی بلک‌راک (BlackRock) چندین بانک بزرگ آمریکایی را به لیست مشتریان ETF اسپات خود افزوده، در حال رشد و بهبود قیمت است. در این بین، اسامی بانک‌هایی نظیر گلدمن ساکس (Goldman Sachs)، سیتادل (Citadel)، یو‌بی‌اس (UBS) و سیتی‌گروپ (Citigroup) به چشم می‌خورد.


اریک بالکوناس، تحلیل‌گر ETF ها در بلومبرگ، پیرامون انتشار این خبر گفت که حالا کمپانی‌های بزرگ نیز متقاضی بیت کوین شده‌اند و مشکلی با انتشار عمومی این خبر ندارند؛ این تحولات نشان از موفقیت خارق‌العاده ETF ها دارد. بر اساس گزارشات قبلی کوین‌تلگراف (CoinTelegraph)، مجموع ۹ ETF اسپات بیت کوین تا روز ۴ آوریل (۱۶ فروردین)، بیش از ۵۰۰,۰۰۰ واحد بیت کوین را در اختیار دارند و این آمار مستقل از صندوق بیت کوین تراست گری‌اسکیل (GrayScale Bitcoin Trust) بوده که به یک ETF اسپات تبدیل شده است.


اما انتشار این اخبار باعث شد عملکرد قیمت پادشاه کوین‌ها تحت تاثیر داده‌های تورمی ایالات متحده از جمله آمار مشاغل در این کشور قرار نگیرد. این یعنی که فدرال رزرو ممکن است نرخ بهره خود را دیرتر کاهش دهد. در همین راستا، آمار اخیر ابزار فدواچ سی‌ام‌ای گروپ (CME FedWatch Tool) نشان می‌دهد که پیش‌بینی‌ها و احتمال کاهش نرخ بهره فدرال رزرو، بیشتر به‌سمت پایان سال ۲۰۲۴ سوق پیدا کرده‌اند.

پیش بینی نرخ بهره
پیش‌بینی‌ها از تغییرات نرخ بهره در جلسه ۱۲ ژوئن فدرال رزرو – CME Group

همزمان با این تحولات و بر اساس آمار پلفترم سی‌سی‌دیتا (CCData)، حجم معاملات اسپات (عادی / Spot) در صرافی بایننس (Binance) نیز پس از رشد طی چندین ماه متوالی، به بالاترین سطح خود نسبت به ماه می ۲۰۲۱ (اردیبهشت ۱۴۰۰) رسید. به‌طور دقیق، حجم معاملات اسپات ارزهای دیجیتال در صرافی بایننس، طی یک رشد ۱۲۱ درصدی در ماه مارس به ۱.۱۲ تریلیون دلار رسیده است.


سی‌سی‌دیتا در گزارش خود بیان کرد بایننس پس از توافق با وزارت دادگستری آمریکا (DOJ) و پرداخت جریمه ۴.۳ میلیارد دلاری، اکنون شاهد بهبود وضعیت و بازار خود است و این مسئله در افزایش حجم معاملات مشتقات (Derivatives) این صرافی نیز مشهود است که طی یک رشد ۹۰ درصدی، به ۲.۹۱ تریلیون دلار رسیده و در بالاترین سطح نسبت به می ۲۰۲۱ قرار دارد.


در این بین، حجم معاملات اسپات و مشتقات صرافی‌های متمرکز ارز دیجیتال (CEXs) نیز، طی ماه مارس ۹۲.۹ درصد رشد داشته و به یک سقف تاریخی جدید در سطح ۹.۱۲ تریلیون دلار رسیده است. این اتفاق زمانی افتاده که سرمایه‌گذاران به بازار هجوم آورده و بیت کوین نیز به از سقف تاریخی خود عبور کرده است. این رشدها در سطح بازارهای ارز دیجیتال، هم‌راستا با هیجانات پیرامون موفقیت ETF های اسپات بیت کوین و نزدیک‌شدن به رویداد هاوینگ (Halving) این رمزارز اتفاق افتاده‌اند.

حجم معاملات صرافی ها
حجم معاملات اسپات و مشتقات صرافی‌های متمرکز در روزهای جاری – CCData


در این بحبوحه، پلتفرم آرکام (Arkham Intelligence) گزارش داد که کمپانی ورشکسته جنسیس (Genesis) بالاخره موفق شد ۲.۱ میلیارد دلار سهام خود از ETF بیت کوین گری‌اسکیل را به فروش برساند. صرافی کوین‌بیس (Coinbase) نیز پیرامون شرایط فعلی بازار نوشت که «کف‌های قیمتی» خیلی سریع خریداری می‌شوند و سرمایه‌گذاران جدیدی متقاضی بیت کوین هستند. این وضعیت ممکن است به شوک عرضه برای بیت کوین منتهی شود.


داده‌های پلتفرم کایکو ریسرچ (Kaiko Research) نیز نشان می‌دهند همبستگی ۶۰ روزه بیت کوین و آلت کوین‌ها به کف‌های چندساله رسیده و این آمار، کاهش قابل توجهی نسبت به ماه آوریل در سال‌‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ داشته است.
در ETF های اسپات بیت کوین، علی‌رغم انتشار شاخص‌های اقتصادی منفی در روز جمعه و با توجه به نزدیک‌شدن به هاوینگ بعدی، تقاضا برای خرید این رمزارز همچنان به قدرت خود باقی است.

تحلیل بیت کوین با بررسی تغییرات تکنیکال

بیت کوین در نمودار هفتگی، ناحیه عرضه (Supply Zone) بین سطوح ۵۸,۳۷۵ دلار و ۶۵,۵۱۸ دلار را حفظ کرده است و کمی بالاتر از حمایت میانگین متحرک نمایی ۲۰۰ روزه (۲۰۰D EMA) خود معامله می‌شود. حال در صورتی که خریداران بتوانند قیمت را از سطح ۶۹,۰۰۰ دلاری عبور دهند، احتمال جذب سرمایه‌گذاران بیشتر به بازار وجود خواهد داشت و قیمت می‌تواند سقف تاریخی ۷۳,۷۷۷ دلاری خود را مجدداً پس بگیرد.

تحلیل بیت کوین در نمودار هفتگی
تحلیل بیت کوین در نمودار هفتگی – TradingView

بیت کوین در بهترین حالت با توج به شرایط فعلی، پتانسیل رشد تا مرز ۷۵,۰۰۰ دلار را پیدا خواهد کرد. قرارگرفتن شاخص قدرت نسبی (Relative Strength Index / RSI) در این تایم فریم بالاتر از حد وسط ۵۰ واحدی، شرایط را برای قیمت صعودی نشان می‌دهد و این وضعیت با حضور اسیلاتور آسام (Awesome Oscillator / AO) و اندیکاتور مکدی (MACD) در نواحی مثبت خود، بیش از پیش تقویت شده است.


اما چنانچه فروشندگان قصد فعالیت بیشتری در بازار داشته باشند، ممکن است قیمت را تا مرز میانی ناحیه عرضه مذکور در سطح ۶۱,۹۷۴ دلار پایین بکشانند. به این ترتیب بستن کندل هفتگی زیر این سطح، می‌تواند منجر به تداوم مسیر نزولی قیمت شود و در بدترین حالت، بیت کوین ممکن است تا مرز ۶۰,۰۰۰۰ دلار و پایین‌تر از آن دچار کاهش شود و موقعیتی دیگر برای خرید و ورود به بازار در اختیار سرمایه‌گذاران قرار دهد.

تحلیل بیت کوین در نمودار 1 روزه
تحلیل بیت کوین در نمودار ۱ روزه – TradingView

با توجه به نمودار بالا، بیت کوین در تایم فریم ۱ روزه فاصله نسبتاً زیادی با میانگین متحرک‌های نمایی (EMAs) 50 روزه و ۲۰۰ روزه خود دارد و از این رو، می‌توان گفت از این اندیکاتورها سیگنال صعودی می‌گیرد. با توجه به این موضوع، بازگشت قیمت به مرز ۷۰,۰۰۰ دلار می‌تواند پتانسیل رشد تا سقف تاریخی ۷۳,۷۷۷ دلار را به بیت کوین بدهد.


در این بین اخبار مرتبط با ETF های اسپات و اقدامات مقامات قانون‌گذار آمریکایی نقش مهمی را ایفا می‌کنند که در صورت بروز فاکتورها و آمار منفی، بیت کوین ممکن است در حمایت ۶۹,۰۰۰ دلاری خود یک شکست نزولی را رقم زند. این عملکرد به فروشندگان بازار این فرصت را داده تا جهت کاهش بیشتر قیمت تا حمایت ۶۴,۰۰۰ دلاری، مجدداً تلاش کنند. شاخص RSI چهارده روزه بیت کوین، در حال حاضر در سطح ۵۵.۱۴ واحدی قرار دارد که شرایط را برای بیت کوین بیشتر صعودی نشان می‌دهد.


تحلیل بیت کوین و بررسی تغییرات در نمودار BTC؛ ۱۶ فروردین

به گزارش واحد ترید و تحلیل صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس، بیت کوین (Bitcoin / BTC) با وجود سناریوهای طرح‌شده مبنی بر ریزش و انتشار اخبار منفی، ظاهراً قصد کاهش قیمت ندارد و حتی با وجود فروش بیت‌کوین‌ها توقیف‌شده پلتفرم سیلک‌رود، قیمت رمزارز برتر به نزدیکی ۶۶,۰۰۰ دلار بازگشت داشت. در حال حاضر بازار بیت کوین پرنوسان دیده می‌شود و در عین حال، قیمت یک دوره تثبیت را بالاتر از حمایت‌های قوی خود سپری می‌کند.


بر اساس داده‌های وب‌سایت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) هنگام نگارش این متن، بیت کوین در سطح ۶,۷۳۹ دلار در بازارها معامله می‌شود و نسبت به ۲۴ ساعت گذشته، نزدیک به ۱ درصد کاهش قیمت داشته است.


پادکست تحلیل بیت کوین – ۱۶ فروردین

مارکت کپ کل بازار (Crypto Total Market Cap)۲.۴۲۲ تریلیون دلار
مارکت کپ بیت کوین (BTC Market Cap)۱.۳۰۳ تریلیون دلار
دامیننس بیت کوین (BTC.D)۵۳.۸۲ درصد
دامیننس تتر (USDT.D)۴.۲۹ درصد
مهم‌ترین مقاومت۶۹,۰۰۰ دلار
مهم‌ترین حمایت ۶۰,۰۰۰ دلار
عملکرد شاخص‌های مهم در تحلیل امروز بیت کوین

تحلیل امروز بیت کوین با بررسی عوامل فاندامنتال

بیت کوین پس از رسیدن به کف‌های قیمتی در ناحیه ۶۴,۰۰۰ دلاری، با انتشار اخبار انتقال ۳,۰۰۰ واحد از بیت‌کوین‌های توقیف‌شده پلتفرم سیلک‌رود (جاده ابریشم / Silk Road) توسط دولت آمریکا و سپس فروش ۲,۰۰۰ واحد از این دارایی‌ها، شاهد بهبود نسبی قیمت بود. انتظار می‌رفت این خبر موجی از ترس و اضطراب را میان فعالان بازار به‌وجود آورد، اما معامله‌گران موفق شدند به‌سرعت آرامش خود را در بازار حفظ کنند.


مایکل ون دی پوپ، تحلیل‌گر محبوب رمزارزها و بنیان‌گذار پلتفرم معاملاتی ام‌ان‌تریدینگ (MNTrading)، پیرامون این موضوع اظهار کرد در تمامی بازارها اخبار مثبت و منفی وجود دارند و ممکن است در بازاری که در صعودی‌ترین حالت خود قرار دارد، اخبار منفی اثرات قابل توجهی بگذارند که این مرتبه، نوبت به انتقال بیت‌کوین‌های سیلک‌رود رسید.


وی همچنین از این‌که اکنون کوین‌های بیشتری برای خرید و فروش در دسترس فعالان بازار قرار دارد، ابراز خوشحالی کرد. برخی از دیگر تحلیل‌گران نیز از اهمیت کم این فروش گفتند و معتقدند دولت آمریکا می‌تواند با این سرمایه به‌دست آمده، نزدیک به دو سوم بهره روزانه بدهی‌های خود را پرداخت کند.


اما در رابطه با ETF های اسپات بیت کوین، آمار پلتفرم فارساید اینوسترز (Farside Investors) نشان می‌دهد خالص جریان ورود سرمایه به ETF های منطقه آمریکا در روز سه‌شنبه به کمی بالاتر از ۴۰ میلیون دلار رسیده است که نشان از خرید سرمایه‌گذاران در این بازار دارد. این آمار در کنار ۱۸۳ میلیون دلار ورودی خالص به ETF ها در تاریخ ۲۸ مارس (۹ فروردین) و خریدهای روز گذشته در بازار وال‌استریت، در مجموع فروش بیت‌کوین‌های سیلک‌رود را جذب و خنثی کرده‌اند.

etf بیت کوین
جریان ورود و خروج سرمایه در ETF های اسپات بیت کوین طی چند روز اخیر – Farside Investors

اکنون ETF های اسپات بیت کوین برای دو روز متوالی، شاهد جریان مثبت ورود سرمایه‌های جدید بوده‌اند و در صورتی که در روز جاری عملکردی مشابه را در این بازار شاهد باشیم، تقاضا برای خرید بیت کوین احتمالاً افزایش پیدا کند. البته سرمایه‌گذاران باید به گزارش مشاغل آمریکا و مدعیان بیکاری نیز توجه ویژه‌ای داشته باشند، چرا که ممکن است آمار غیرمنتظره در این گزارشات، امیدها برای کاهش نرخ بهره فدرال رزرو در سال میلادی جاری را از بین ببرد.


روز گذشته شاخص مدیران خرید بخش خدمات (Services PMI) پایین‌تر از انتظارات اعلام شد که البته اثرات منفی آن با رشد در شاخص مشاغل جدید (Nonfarm Payrolls) آمریکا خنثی شد. در همین بین جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، مجدداً در صحبت‌های خود تکرار کرد که نرخ بهره در سال ۲۰۲۴ کاهش پیدا خواهد کرد.


بیت کوین در پی اظهارات جروم پاول یک رشد جزئی داشت، اما به‌سرعت به سطوح قبلی خود بازگشت. تحلیل‌گران معتقدند حفظ فشار خرید، رشدهای بیشتری را برای بیت کوین به‌همراه خواهد داشت؛ چرا که خریداران هم‌اکنون توانسته‌اند کمتر از سه هفته مانده به هاوینگ بیت کوین (Bitcoin Halving)، قیمت را از مقاومت بزرگ هفتگی خود عبور دهند. این اصلاحات یکی از رفتارهای عادی بازار بوده که نشان از سلامت آن دارند. این اتفاقات در تمامی بازارهای مالی رخ می‌دهند و کاهش‌های قیمت، موقعیت‌های مناسبی برای خرید ایجاد می‌کنند.

تحلیل بیت کوین با بررسی تغییرات تکنیکال

بیت کوین در نمودار ۱ روزه، فعلاً کف‌های بالاتر (Higher Lows) را حفظ کرده و این در حالی است که شاخص قدرت نسبی (Relative Strength Index / RSI) در این تایم فریم، تشکیل کف‌های پایین‌تر (Lower Low) را سیگنال می‌دهد. این شرایط یک واگرایی (Divergence) عادی را میان این اندیکاتور و قیمت را نشان می‌دهد که ممکن است در پی آن، قیمت پیش از ادامه رشدهای خود ابتدا دچار کاهش شود.

تحلیل بیت کوین در نمودار 1 روزه
تحلیل بیت کوین در نمودار ۱ روزه – TradingView

شاخص RSI بیت کوین در تایم فریم ۱ روزه، در مرز میانی ۵۰ واحدی قرار دارد و در کنار کاهش ارتفاع ستون‌های اسیلاتور آسام (Awesome Oscillator / AO)، وضعیت قیمت را نزولی نشان می‌دهند. اکنون در صورتی که قیمت به کاهش‌های خود ادامه دهد و به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰۰ روزه (۲۰۰D EMA) و خط روند صعودی مشخص‌شده در نمودار کاهش داشته باشد، حضور پررنگ‌تر فروشندگان در بازار دور از انتظار نخواهد بود.


به این ترتیب، تشدید فشار فروش بیت کوین می‌تواند منجر به کاهش قیمت تا تست حمایت ۶۰,۸۰۰ دلاری شود و سپس، این مسیر ممکن است تا مرز ۶۰,۰۰۰ دلار نیز ادامه پیدا کند. اما از طرفی در صورت حفظ میانگین متحرک نمایی ۲۰۰ روزه، بیت کوین پتانسیل یک جهش صعودی از سطوح فعلی را خواهد داشت که این حرکت می‌تواند قیمت را در مرحله اول تا ۶۹,۰۰۰ دلار هدایت کند. چنانچه خریداران موفق به غلبه بر این مقاومت شوند، ازسرگیری روند صعودی و بازگشت به سقف ۷۳,۷۷۷ دلاری سناریوی محتمل قیمت خواهد بود.

بیت کوین تایم فریم 1 روزه
عملکرد بیت کوین در تایم فریم ۱ روزه – TradingView

با توجه به نمودار بالا، بیت کوین بالاتر از میانگین متحرک‌های نمایی (EMAs) 50 روزه و ۲۰۰ روزه معامله می‌شود و از این رو، می‌توان گفت از این اندیکاتورها سیگنال صعودی می‌گیرد. این یعنی که در صورتی که قیمت در سطح ۶۷,۵۰۰ دلاری یک شکست صعودی را رقم زند، می‌تواند مسیر خود را تا مقاومت ۶۹,۰۰۰ دلاری پیش ببرد. بازگشت بیت کوین به این سطح، پتانسیل رشد تا سقف ناحیه ۷۳,۰۰۰ دلاری را به رمزارز برتر می‌دهد.


اما چنانچه قیمت به زیر سطح ۶۵,۰۰۰ دلار کاهش داشته باشد، احتمال شکست نزولی در حمایت ناحیه ۶۴,۰۰۰ دلاری نیز به‌وجود می‌آید. شاخص RSI چهارده روزه بیت کوین، در حال حاضر در سطح ۴۸.۷۲ واحدی قرار دارد که احتمال کاهش قیمت به زیر میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه را نشان می‌دهد.

بیت کوین 4 ساعته
وضعیت بیت کوین در نمودار ۴ ساعته – Ali Charts

اما در نمودار ۴ ساعته بیت کوین، قیمت در بحبوحه کاهش‌های خود توانسته حمایت میانگین متحرک نمایی ۲۰۰ روزه را در سطح ۶۵,۵۷۴ دلار همچنان حفظ کند. در حال حاضر شکست نزولی در این حمایت نیز نمی‌تواند مهر تاییدی بر کاهش‌ بیشتر قیمت باشد، چرا که قیمت خطوط روند صعودی خود را به‌مدت ۶ ماه و این میانگین متحرک را از ماه فوریه حفظ کرده است.


حال در صورت حفظ این میانگین متحرک، قیمت پتانسیل بازگشت صعودی را خواهد داشت. این سطح حمایتی برای معامله‌گران اهمیت زیادی پیدا کرده است و باید به‌دقت زیر نظر گرفته شود. در صورتی که روند مثبت ورود سرمایه به ETF های اسپات بیت کوین حفظ شود، سناریوهای نزولی بیت کوین احتمالاً نامعتبر خواهند شد. در هر صورت، کارشناسان معتقدند در حال حاضر مهم‌‌ترین سطح حمایتی برای بیت کوین مرز ۶۰,۰۰۰ دلار است که قدرت زیادی نیز دارد.


حفظ سطح حمایتی مذکور، بیت کوین را همچنان با پتانسیل رشد تا سقف‌های تاریخی خود نگه می‌دارد و نوسانات اخیر در بازر این رمزارز پس از رشد خیره‌کننده قیمت در سال ۲۰۲۴ و در پی آن تثبیت (Consolidation) در روزهای جاری، لازمه عملکرد یک بازار مالی سالم و اتفاقی عادی است.


تحلیل بیت کوین و بررسی تغییرات در نمودار BTC؛ ۱۴ فروردین

به گزارش واحد ترید و تحلیل صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس، بیت کوین (Bitcoin / BTC) در آستانه بستن یکی از بهترین کندل‌‌های ماهانه خود و آغاز معاملات در بازار وال‌استریت، دچار کاهش قیمت شد. از دلایل این عملکرد پادشاه کوین‌ها طی روزهای اخیر، می‌توان به رشد بازده اوراق خزانه‌داری آمریکا و خروجی‌ها در ETF های اسپات اشاره کرد.


بر اساس داده‌های وب‌سایت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) هنگام نگارش این متن، بیت کوین در سطح ۶۶,۸۶۸ دلار در بازارها معامله می‌شود و نسبت به ۲۴ ساعت گذشته، ۴.۱۲ درصد کاهش قیمت داشته است.


پادکست تحلیل بیت کوین – ۱۴ فروردین

مارکت کپ کل بازار (Crypto Total Market Cap)۲.۴۰۳ تریلیون دلار
مارکت کپ بیت کوین (BTC Market Cap)۱.۲۹۶ تریلیون دلار
دامیننس بیت کوین (BTC.D)۵۴ درصد
دامیننس تتر (USDT.D)۴.۳۲ درصد
مهم‌ترین مقاومت۷۳,۵۰۰ دلار
مهم‌ترین حمایت ۶۰,۰۰۰ دلار
عملکرد شاخص‌های مهم در تحلیل امروز بیت کوین

تحلیل امروز بیت کوین با بررسی عوامل فاندامنتال

ظاهراً بیت کوین سه ماهه دوم سال ۲۰۲۴ را پرچالش آغاز کرده و در عین ورود سرمایه‌های جدید به ETF های اسپات این رمزارز و نبود فروش از سوی صندوق “GBTC” کمپانی گری‌اسکیل (GrayScale)، قیمت همچنان قادر به رشد نبوده است. دن کریپتو تریدز (Daan Crypto Trades)، از تحلیل‌گران محبوب رمزارزها، پیرامون این موضوع گفت که تعطیلات عید پاک می‌تواند چنین شرایطی را رقم زده باشد و فعالیت‌های سرمایه‌گذاران سازمانی و نهادهای سنتی، احتمالاً از امروز از سر گرفته خواهند شد.


این تحلیل‌گر با توجه به جدول زیر متعلق به پلتفرم فارساید اینوسترز (Farside Investors)، خطاب به مخاطبان خود گفت که ظاهراً فروش‌های کمپانی گری‌اسکیل رو به کاهش است و در سطح ۱۰۴ میلیون دلاری نسب به اوج ۶۴۲ میلیون دلاری ۱۸ مارس (۲۸ اسفند) قرار دارد.

etf بیت کوین
جریان ورود و خروج سرمایه در ETF های اسپات بیت کوین – Farside Investor

در همین راستا، پلتفرم تحلیلی – آماری متریال ایندیکیترز (Material Indicators) پس از بررسی تابلو سفارشات (Order Book) بزرگ‌ترین صرافی ارز دیجیتال دنیا یعنی بایننس (Binance)، نوشت که بیت کوین با نزدیک‌شدن به هاوینگ (Halving) بعدی خود وضعیت چندان مثبت و روشنی ندارد.


کیث اَلِن، هم‌بنیان‌گذار این پلتفرم، طی چندین پست در پلتفرم X اظهار کرد که سفارش‌های زیادی در نزدیکی نواحی ۶۲,۰۰۰ دلاری و ۶۰,۰۰۰ دلاری برای بیت کوین به ثبت رسیده‌اند و علی‌رغم تشکیل ۷ کندل ماهانه سبزرنگ، روند قیمت تا رسیدن به هاوینگ لزوماً نباید همیشه صعودی باشد. وی معتقد است با توجه به این‌که بیت کوین به قیمت‌هایی رسیده که قبلاً در نمودار خود ثبت نکرده، عملکرد این رمزارز بعد از هاوینگ ممکن است برای سرمایه‌گذاران سازمانی چالش‌برانگیز باشد.

تبلو سفارشات بایننس بیت کوین
وضعیت سفارشات بیت کوین در صرافی بایننس – Material Indicators

اما با توجه به شرایط فعلی، این تحلیل‌گر می‌گوید بدون شک بیت کوین بعد از هاوینگ مثل همیشه به یک سقف تاریخی جدید می‌رسد. وی معتقد است حتی سرمایه‌گذاران بزرگ بازار نیز توانایی تشخیص مسیر قیمت را ندارند و به همین دلیل در سطوح مختلف قیمت در نواحی مذکور، به‌صورت پله‌ای اقدام به خرید می‌کنند.


مارتی پارتی (MartyParty) از دیگر تحلیل‌گران رمزارزها، در صفحه خود در پلتفرم X نوشت که معمولاً ۲۰ روز مانده به هاوینگ بیت کوین بازارها شاهد افزایش نوسانات و کاهش قیمت‌ها می‌شوند و قبل از این دوره، بیت کوین روندی صعودی داشته و در بحبوحه فومو (FOMO) سرمایه‌گذاران و اصطلاحاً در حالت «شایعه را بخر» (Buy the Rumor) قرار می‌گیرد. اکنون ۱۸ روز تا هاوینگ بعدی بیت کوین مانده و این‌طور که پیدا است، ماینرهای بیت کوین نیز با حضور پررنگ‌تر و افزایش قابل توجه هش ریت (Hash Rate) شبکه، برای هاوینگ آماده می‌شوند.

هش ریت بیت کوین
تداوم روند صعودی هش ریت شبکه بیت کوین با نزدیک‌شدن به هاوینگ – CryptoQuant

در این بین، نهنگ‌های بازار نیز به سرمایه‌گذاران خُرد ملحق شده و تحرکات قابل توجهی از خود در بازار نشان می‌دهند. از بین این موارد می‌توان به خروجی ۱,۰۰۰ واحدی بیت کوین از صرافی بیت‌فینکس (Bitfinex) به یک کیف پول جدید، انتقال ۵۰۰ واحد بیت کوین از یک کیف پول غیرفعال ۱۲ ساله و انتقال ۱,۵۰۰ واحدی بیت کوین از یک کیف پول ناشناس به کیف پولی دیگر اشاره کرد.


گزارشی از سوی پلتفرم آپ‌هولد (Uphold) نیز نشان می‌دهد که طی روزهای جاری و همزمان با کاهش قیمت رمزارز برتر، بیش از ۱۲,۰۰۰ واحد بیت کوین در چندین صرافی مختلف از جمله کوین‌بیس (Coinbase) و کراکن (Kraken) خریداری شده است اما سرمایه‌گذاران شخصی، مشغول فروش در هر صعود قیمت هستند.


بیت کوین با شروع ماه آوریل دچار کاهش قیمت به زیر مرز ۷۰,۰۰۰ دلار شد که یکی از دلایل آن، اعلام شاخص مدیران خرید بخش صنعت آمریکا (Manufacturing PMI) بالاتر از سطح انتظارات کارشناسان بود که نشان از تداوم فشارهای تورمی در این منطقه دارد. به‌علاوه، بازده اوراق خزانه‌داری آمریکا (US Treasury Yields) شاهد رشد بوده که بر دارایی‌های پرریسک نظیر بیت کوین اثر منفی گذاشته است. اکنون جریان ورود و خروج سرمایه در ETF های اسپات بیت کوین نیز، بر تمایلات خریداران تاثیرگذار خواهد بود.


خروجی سرمایه از صندوق GBTC گری‌اسکیل در روز دوشنبه افزایش یافت و امیدها پیرامون کاهش این فروش‌ها را از بین برد و تا کنون، این فروش‌ها توسط تزریق سرمایه‌های جدید در سایر ETF های اسپات بیت کوین جبران نشده‌اند. پس از صدور مجوز فروش ۱.۳ میلیارد دلار سهم صندوق GBTC برای کمپانی ورشکسته جنسیس (Genesis) توسط دادگاه مربوطه، صندوق GBTC تا به امروز شاهد خروج ۸.۳۳ میلیارد دلار سرمایه بوده که می‌توان نتیجه گرفت ۷ میلیارد دلار از این آمار، متعلق به فروش سهام در اختیار کمپانی جنسیس نبوده است.

تحلیل بیت کوین با بررسی تغییرات تکنیکال

بیت کوین در نمودار ۱ روزه، فعلاً بالاتر از میانگین متحرک‌های نمایی (EMAs) 50 روزه و ۲۰۰ روزه معامله می‌شود که یعنی، قیمت از این اندیکاتورها سیگنال صعودی می‌گیرد. در این بین از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت پادشاه کوین‌ها، می‌توان به جریان ورود و خروج سرمایه در ETF های اسپات، عملکرد شاخص‌های اقتصادی آمریکا و اظهارات فدرال رزرو اشاره کرد.

تحلیل بیت کوین در نمودار 1 روزه
تحلیل بیت کوین در نمودار ۱ روزه – TradingView

با توجه به نمودار بالا، بیت کوین در صورت تشکیل یک شکست صعودی در مقاومت ۶۹,۰۰۰ دلاری، می‌تواند یک حرکت جدید را بالاتر از مرز ۷۰,۰۰۰ دلار و با هدف رشد تا سقف تاریخی ۱۴ مارس (۲۴ اسفند) در سطح ۷۳,۸۰۸ دلاری آغاز کند.


اما چنانچه قیمت شاهد تداوم فروش در بازارها باشد و به زیر حمایت ۶۶,۰۰۰ دلاری کاهش پیدا کند، فروشندگان جهت پایین‌کشاندن قیمت تا حمایت ۶۴,۰۰۰ دلاری تلاش خواهند کرد. شاخص قدرت نسبی چهارده روزه (۱۴D RSI) بیت کوین در این تایم فریم، در مرز میانی ۵۰ واحدی قرار دارد که وضعیت قیمت را در حالت خنثی و متمایل به رشد و تایید سناریوهای صعودی نشان می‌دهد.


در نمودار ۴ ساعته بیت کوین، قیمت روز گذشته به کف ۶۸,۳۵۹ دلاری ۲۷ مارس (۸ فروردین) کاهش داشت و نقدینگی وجود در این ناحیه اصطلاحاً جمع کرد و می‌تواند به همین دلیل و در صورت فعالیت خریداران، از سطوح فعلی شاهد رشد مجدد باشد. میانگین متحرک‌های ساده (SMAs) 100 روزه و ۲۰۰ روزه قیمت در این تایم فریم، به‌ترتیب در سطوح ۶۷,۶۵۱ دلار و ۶۷,۳۰۲ دلار قرار دارند و نقش حمایت را برای بیت کوین ایفا می‌کنند و می‌توانند به خریداران جهت رشد مجدد قیمت کمک کنند.

تحلیل بیت کوین در نمودار 4 ساعته
تحلیل بیت کوین در نمودار ۴ ساعته – TradingView

بیت کوین در صورت افزایش فشار خرید، می‌تواند مسیر خود را تا مقاومت مهم ۷۳,۵۰۰ دلار پیش ببرد و در صورت غلبه بر آن، در مرحله بعدی به ۷۳,۷۷۷ دلار برسد. بازپس‌گیری این سطوح، شرایط را جهت رشد بیت کوین تا ناحیه ۷۴,۰۰۰ دلار تا ۷۵,۰۰۰ دلار مهیا می‌کند.


اما در صورتی که فشار فروش بیت کوین تشدید شود، قیمت ممکن است به زیر سطح ۶۸,۵۰۰ دلاری دچار کاهش شود و پس از این حرکت، به مسیر نزولی خود ادامه دهد. در این شرایط فروشندگان بیشتری به فعالیت در بازار ترغیب می‌شوند که ممکن است کاهش قیمت تا حمایت بعدی در ۶۳,۵۰۰ دلار را در پی داشته باشد. البته کاهش قیمت به این سطح، موقعیت مناسبی را برای ورود به بازار قبل از هاوینگ در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد.


در این بین، چند اندیکاتور تکنیکال نشان می‌دهند که اصلاح اخیر قیمت ممکن است همچنان ادامه داشته باشد. ستون‌های اسیلاتور آسام (Awesome Oscillator / AO) در حال نزدیک‌شدن به مرز میانی و صفر خود هستند و شاخص RSI نیز مسیری نزولی را پیش گرفته که نشان از تضعیف مومنتوم (قدرت عملکرد / Momentum) قیمت دارند. این اندیکاتورها در کنار کاهش حجم معاملات بیت کوین، احتمال تضعیف روند صعودی قیمت را سیگنال می‌دهند.


تحلیل بیت کوین و بررسی تغییرات در نمودار BTC؛ ۹ فروردین

به گزارش واحد ترید و تحلیل صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس، بیت کوین (Bitcoin / BTC) پس از رشد تا ناحیه ۷۱,۰۰۰ دلاری بازگشتی نسبی داشت و ظاهراً اطمینان معامله‌گران حرفه‌ای در این بازار کمی ضعیف شده است. در عین حال حمایت ۶۹,۰۰۰ دلاری حفظ شده و عملکرد شاخص اپن اینترست فیوچرز بیت کوین و وضعیت هولدرهای بلندمدت، نشان از نوسانات قریب‌الوقوع دارند.


بر اساس داده‌های وب‌سایت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) هنگام نگارش این متن، بیت کوین در سطح ۶۹,۹۴۳ دلار در بازارها معامله می‌شود و نسبت به ۲۴ ساعت گذشته، ۰.۵۷ درصد کاهش قیمت داشته است.


پادکست تحلیل بیت کوین – ۹ فروردین

مارکت کپ کل بازار (Crypto Total Market Cap)۲.۵۶۶ تریلیون دلار
مارکت کپ بیت کوین (BTC Market Cap)۱.۳۸۴ تریلیون دلار
دامیننس بیت کوین (BTC.D)۵۳.۹۴ درصد
دامیننس تتر (USDT.D)۴.۰۷ درصد
مهم‌ترین مقاومت۷۳,۰۰۰ دلار
مهم‌ترین حمایت ۶۰,۰۰۰ دلار
عملکرد شاخص‌های مهم در تحلیل امروز بیت کوین

تحلیل امروز بیت کوین با بررسی عوامل فاندامنتال

علی‌رغم رالی (حرکت صعودی / Rally) 5 روزه بیت کوین از ۶۳,۸۰۰ دلار تا ۷۰,۰۰۰ دلار تا روز گذشته، تنها ۱۵۱ میلیون دلار از پوزیشن‌های شورت (پیش‌بینی کاهش قیمت / Short) این رمزارز در بازارهای فیوچرز (آتی / Futures) لیکویید شدند. این آمار در کنار خروج سرمایه و فروش ۸۸۸ میلیون دلاری ETF های اسپات بیت کوین در منطقه آمریکا، نشان می‌دهند فروشندگان در بازار با احتیاط فراوانی قدم بر می‌دارند.


نکته مثبت این‌جا است که با ریزش ۱۷.۶ درصدی بیت کوین تا ناحیه ۶۰,۰۰۰ دلاری بین روزهای ۱۴ تا ۲۰ مارس (۲۴ اسفند تا ۱ فروردین)، سرمایه‌گذاران ETF های اسپات دچار ترس نشده و رمزارز برتر عملکرد قدرتمندی از این حیث به نمایش گذاشته است. اکنون برخی از تحلیل‌گران معتقدند رشد بیت کوین تا سقف تاریخی جدید خود قبل از اجرای رویداد هاوینگ (Halving)، به‌دلیل عملکرد ETF های اسپات و حجم سنگین سرمایه‌های جدید به بازار این رمزارز بوده است که نشان‌گر میزان اثرگذاری این بازار جدید بر قیمت پادشاه کوین‌ها است.


جریان ورود سرمایه به ETF های اسپات بیت کوین، در هفته میلادی جاری و همزمان با کاهش خروجی‌ها و فروش‌ها صندوق “GBTC” کمپانی گری‌اسکیل (GrayScale) به ناحیه مثبت خود در سطح ۴۱۸ میلیون دلار بازگشت. اما این عملکرد به معامله‌گران حرفه‌ای بازار این اطمینان را نداد که سطح ۶۹,۰۰۰ دلاری برای بیت کوین، می‌تواند یک حمایت مطمئن باشد.
حال به‌منظور ارزیابی موضع صعودی یا نزولی نهنگ‌ها و معامله‌گران آربیتراژ (Arbitrage) بازار، می‌توان مجموع موقعیت‌های معاملاتی در بازارهای اسپات (Spot) و مشتقات (Derivatives) را مورد تحلیل و بررسی قرار داد.

لانگ به شورت بیت کوین
نسبت موقعیت‌های لانگ به شورت بیت کوین در صرافی‌های بایننس و اوکی‌اکس – Coinglass

نسبت موقعیت‌های لانگ (پیش‌بینی صعود قیمت / Long) به شورت بیت کوین در صرافی بایننس (Binance) در روز ۲۲ مارس (۳ فروردین) به ۱.۵۰ واحد به‌نفع پوزیشن‌های لانگ رسید که این نسبت در حال حاضر تا ۱.۴۲ واحد کاهش یافته است. اما در صرافی اوکی‌اکس (OKX)، شرایط مثبت‌تر و صعودی‌تر بود و نسبت پوزیشن‌های لانگ به شورت بیت کوین در سطح ۳.۲۲ واحد قرار داشت که در روز جاری، به ۱.۴۹ واحد رسیده است.


این آمار نشان از کاهش قابل توجه جو و تمایلات مثبت و صعودی معامله‌گران برتر بازار دارد که با توجه به رشد ۹ درصدی قیمت طی بازه مذکور، به این معنی است که عوامل دیگری وجود دارند که بر ذهنیت و تمایلات فعالان بازار، اثر منفی گذاشته‌اند. برخی کارشناسان، این عوامل را مرتبط با شرایط اقتصادی در سطح دنیا و به‌طور ویژه، عدم حفظ سقف تاریخی در شاخص اس‌اند‌پی ۵۰۰ (S&P 500) می‌بینند. همچنین، این‌طور که پیدا است فدرال رزرو فعلاً تصمیمی مبنی بر کاهش نرخ بهره ندارد و این مسئله باعث شده سرمایه‌گذاران اطمینان خود به بازار بیت کوین و رمزارزها را از دست بدهند.


آمار مرتبط با معامله‌گران برتر در بازار بیت کوین، نشان می‌دهد تمایل این دسته از فعالان بازار برای اهرم‌های بالا در معاملات لانگ بیت کوین کاهش یافته که طبیعتاً همزمان با حضور پررنگ‌تر فروشندگان است. این تغییرات می‌تواند از تشکیل سقف‌های تاریخی جدید در چندین دارایی جهانی دیگر سرچشمه گیرد که از میان آن‌ها می‌توان به سهام کمپانی‌های آمریکایی، طلا، شاخص نیکی ۲۲۵ ژاپن (Nikkie 225 Index) و دام زنده (Live Cattle) اشاره کرد.


این اطلاعات به این معنی نیست که بیت کوین قرار است به زیر حمایت ۶۹,۰۰۰ دلاری کاهش داشته باشد و بیشتر نشان‌گر نگرانی‌ها در مورد رکود اقتصادی و عوامل خارجی دیگر نظیر شکایت وزارت دادگستری آمریکا (DOJ) علیه صرافی کوکوین (KuCoin) و اظهارات پارلمان اروپا در مورد محدودکردن پرداخت‌های کریپتویی از طریق کیف پول‌های شخصی است.


اما در جایی دیگر، شایعاتی جدید مبنی بر ثبت درخواست راه‌اندازی ETF اسپات بیت کوین در SEC توسط بانک سرمایه‌گذاری ۱۵۰ میلیارد دلاری مورگان استنلی (Morgan Stanley) به گوش می‌خورد. این شایعه در صورت صحت و راه‌اندازی ETF بانک مورگان استنلی، پیامدهایی مانند دسترسی بیشتر سرمایه‌گذاران بزرگ جهان به بیت کوین، افزایش سطح اعتبار و مشروعیت این بازار، از بین بردن نگرانی‌های فعلی در مورد بیت کوین و افزایش پذیرش نهادهای سازمانی و تقویت نقدینگی در این بازار خواهد داشت.

در رابطه با داده‌های آنچین بیت کوین، پلتفرم تحلیل‌گر گلسنود (Glassnode) با انتشار نمودار زیر نشان داد که در حال حاضر ۹۵ درصد از عرضه موجود بیت کوین در بازارها، در ناحیه سود قرار دارد. این اتفاق باعث می‌شود که هولدرهای بلندمدت برای فروش و برداشت سود ترغیب شوند و فشار فروش بیت کوین را تشدید کنند.

عرضه در سود بیت کوین
تغییرات عرضه در سود بیت کوین در برابر قیمت – Glassnode

در این بین، بیت کوین در حال نزدیک‌شدن به اصطلاحاً یک دیوار فروش (Sell Wall) است که در ناحیه نقدینگی بین سطوح ۷۴,۰۰۰ دلار تا ۷۵,۰۰۰ دلار قرار دارد. در این محدوده قیمتی به اندازه کافی خریدار و فروشنده بیت کوین وجود دارند تا معاملات مربوطه به‌صورت روان انجام شوند.


شاخص اپن اینترست (سود باز / Open Interest) بیت کوین نیز طی تنها ۳ روز یک رشد ۱۳ درصدی داشته و تا روز گذشته، از ۳۳.۸۱ میلیارد دلار به ۳۸.۰۲ میلیارد دلار رسیده است. این یعنی سطح فعالیت‌ها در بازار بیت کوین افزایش داشته که پیامد آن، تشدید قریب‌الوقوع نوسانات است.

اپن اینترست بیت کوین
عملکرد شاخص اپن اینترست فیوچرز بیت کوین طی ماه‌های اخیر – Coinglass

آمار پلتفرم بیت‌مکس ریسرچ (BitMEX Research) در مورد ETF های اسپات بیت کوین، نشان می‌دهند این بازار در روز ۲۶ مارس (۷ فروردین) شاهد ورود ۴۱۸ میلیون دلار سرمایه خالص جدید بوده که رشد قابل توجهی نسبت به ۱۵.۷ میلیون دلار در روز قبل از خود داشته است. البته که آمار روز جاری نشان از خروجی سرمایه از ETF های اسپات بیت کوین دارند که بخش بزرگی از آن، متعلق به کمپانی گری‌اسکیل است.

تحلیل بیت کوین با بررسی تغییرات تکنیکال

بیت کوین در نمودار ۱۲ ساعته فعلاً حمایت ۶۹,۰۰۰ دلاری را حفظ کرده، اما با توجه به فاکتورهای نزولی موجود، این سطح حمایتی خیلی قدرتمند نبوده که این وضعیت در کاهش شاخص قدرت نسبی (Relative Strength Index / RSI) و مومنتوم (قدرت عملکرد / Momentum) قیمت دیده می‌شود. با این حال، خریداران به فعالیت‌های خود در بازار ادامه داده که این مسئله در ستون‌های سبزرنگ و متوالی اسیلاتور آسام (Awesome Oscillator / AO) و اندیکاتور مکدی (MACD) مشهود است.

تحلیل بیت کوین در نمودار 12 ساعته
تحلیل بیت کوین در نمودار ۱۲ ساعته – TradingView

اکنون در صورت تقویت جو مثبت بازار و مومنتوم صعودی قیمت، بیت کوین می‌تواند شاهد رشد باشد و سقف ۷۳,۷۷۷ دلاری را بازپس بگیرد. عبور از این سطح مقاومتی ممکن است منجر به تداوم رشد قیمت تا ناحیه نقدینگی بین سطوح ۷۴,۰۰۰ دلار و ۷۵,۰۰۰ دلار شود.


اما در صورتی که فروشندگان با فعالیت‌های خود قیمت را به زیر حمایت ۶۹,۰۰۰ دلاری پایین بکشانند، فشار فروش بیت کوین تشدید خواهد شد و احتمالاً فروشندگان بیشتری در بازار حضور پیدا کنند. تداوم این شرایط می‌تواند قیمت را تا حمایت بعدی در میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (۵۰D SMA) در سطح ۶۷,۶۲۷ دلار پایین بیاورد. در این سناریوی نزولی، بیت کوین در بدترین حالت و با شکست حمایت مذکور، ممکن است حرکت نزولی خود را ابتدا تا ۶۱,۷۰۱ دلار و سپس تا ۵۹,۲۲۴ دلار نیز ادامه دهد.

تحلیل بیت کوین در نمودار 1 روزه
تحلیل بیت کوین در نمودار ۱ روزه – TradingView

با توجه به تصویر بالا از نمودار ۱ روزه بیت کوین، قیمت در حال حاضر فاصله زیادی بالاتر از میانگین متحرک‌های نمایی (EMAs) 50 روزه و ۲۰۰ روزه خود دارد و از این رو، از این اندیکاتورها سیگنال صعودی دریافت می‌کند. به این ترتیب، شکست صعودی از سقف ۷۱,۸۲۱ دلاری روز چهارشنبه می‌تواند یک رالی را تا سقف تاریخی ۷۳,۸۰۸ دلاری ۱۴ مارس (۲۴ اسفند) تشکیل دهد. عبور از این سطح، سناریوی رشد تا ناحیه ۷۵,۰۰۰ دلاری را کلید خواهد زد.


در این بین، عملکرد ETF های اسپات بیت کوین و آژانس‌های نظارتی مانند SEC تاثیر زیادی بر قیمت خواهند داشت که در صورت تقویت فاکتورهای نزولی، بیت کوین ممکن است دچار کاهش به زیر حمایت ۶۹,۰۰۰ دلاری شود. در ادامه این مسیر و در صورت فعالیت بیشتر فروشندگان، قیمت می‌تواند تا حمایت بعدی در ناحیه ۶۴,۰۰۰ دلاری دچار کاهش شود. شاخص قدرت نسبی چهارده روزه (۱۴D RSI) در این تایم فریم، به سطح ۵۷.۹۱ واحدی رسیده که وضعیت قیمت را بیشتر صعودی و به‌سمت مقاومت‌های پیش رو نشان می‌دهد.


تحلیل بیت کوین و بررسی تغییرات در نمودار BTC؛ ۸ فروردین

به گزارش واحد ترید و تحلیل صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس، بیت کوین (Bitcoin / BTC) در ناحیه ۷۰,۰۰۰ دلاری همچنان متزلزل دیده می‌شود، اما داده‌های آنچین می‌گویند فعالان بازار در حال آماده‌سازی برای یک رالی قدرتمند هستند. جریان خروج سرمایه از ETF های اسپات بیت کوین نیز پس از ۵ روز متوالی به پایان رسیده و به حفظ حمایت ۷۰,۰۰۰ دلاری کمک کرده است.


بر اساس آمار وب‌سایت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) هنگام نگارش این متن، بیت کوین در سطح ۷۰,۰۶۱ دلار در بازارها معامله می‌شود و نسبت به ۲۴ ساعت گذشته، ۱ درصد کاهش قیمت داشته است.


پادکست تحلیل بیت کوین – ۸ فروردین

مارکت کپ کل بازار (Crypto Total Market Cap)۲.۵۴۲ تریلیون دلار
مارکت کپ بیت کوین (BTC Market Cap)۱.۳۷۲ تریلیون دلار
دامیننس بیت کوین (BTC.D)۵۳.۹۶ درصد
دامیننس تتر (USDT.D)۴.۰۹ درصد
مهم‌ترین مقاومت۷۳,۰۰۰ دلار
مهم‌ترین حمایت ۶۰,۰۰۰ دلار
عملکرد شاخص‌های مهم در تحلیل امروز بیت کوین

تحلیل امروز بیت کوین با بررسی عوامل فاندامنتال

بیت کوین برای نخستین بار از تاریخ ۱۵ مارس (۲۵ اسفند) به ناحیه ۷۱,۰۰۰ دلاری بازگشت داشت که همزمان با مثبت‌شدن جریان ورود سرمایه به ETF های اسپات بود و در حال حاضر، عوامل تاثیرگذار بر قیمت رمزارز برتر خرید ETF ها، هاوینگ بیت کوین (Bitcoin Halving) و ذهنیت و تمایلات مثبت (Sentiment) سرمایه‌گذاران به‌ویژه نهادهای سازمانی هستند.


در این راستا، نهنگ‌های بیت کوین همچنان مشغول انباشت هستند و پیش‌بینی می‌کنند که قیمت به روند صعودی خود ادامه خواهد داد. داده‌های پلتفرم تحلیل‌گر آنچین سنتیمنت (Santiment) نیز نشان می‌دهند درصد تعداد کیف پول‌های حاوی ۱,۰۰۰ واحد تا ۱۰,۰۰۰ واحد بیت کوین، از ۲۳ درصد در ابتدای سال ۲۰۲۴ به ۲۵.۱۷ درصد در روز گذشته رسیده است.

تغییرات موجودی بیت کوین در کیف پول نهنگ‌ها
تغییرات موجودی بیت کوین در کیف پول نهنگ‌ها – Santiment

طبق نمودار بالا، این آمار از ۱۱.۶۸ درصد در ۲ مارس (۱۲ اسفند) به ۱۲.۴۲ درصد تا ۲۱ مارس (۲ فروردین) رسیده است. این انباشت نهنگ‌های بیت کوین همزمان با کاهش واریزی‌های این رمزارز به صرافی‌های ارز دیجیتال رخ داده است که طبق آمار پلتفرم سنتمینت، واریز‌های بیت کوین با عبور قیمت از ۶۹,۰۰۰ دلار در ۵ مارس (۱۵ اسفند) شروع به کاهش کرده است. این روند علی‌رغم کاهش ۹ درصدی قیمت در ۱۹ مارس (۲۹ اسفند)، همچنان ادامه داشته و تعداد تراکنش‌های واریز بیت کوین به صرافی‌ها، از ۱۰۹,۴۲۰ تراکنش به ۵۵,۵۰۵ تراکنش رسیده است.


کاهش واریز بیت کوین به صرافی‌ها، نشان از عدم تمایل به فروش میان سرمایه‌‍‌گذاران داشته و به‌طور کل، یک فاکتور مثبت و صعودی برای قیمت در نظر گرفته می‌شود. در این بین نهنگ‌های بیت کوین به‌طور ویژه، طی چندین تراکنش بزرگ اقدام به برداشت این رمزارز از صرافی‌ها و انتقال آن به کیف پول‌های شخصی خود کرده‌اند.

بیت کوین به صرافی
تعداد تراکنش‌های واریز بیت کوین به صرافی‌ها – Glassnode

پلتفرم تحلیل‌‌گر آنچین گلسنود (Glassnode) نیز از حجم خرید قابل توجه بیت کوین در ETF های اسپات و تحت فشار قراردادن عرضه این دارایی در بازارها خبر داد که در کنار عدم فروش هولدرهای بلندمدت بیت کوین، نشان از آماده‌شدن این سرمایه‌گذاران برای رویداد هاوینگ بیت کوین در ماه آوریل دارد. تحلیل‌گران گلسنود به سرمایه‌گذاران هشدار دادند که مراقب فعالیت هولدرهای بلندمدت بیت کوین باشند، چرا که تصمیم آن‌ها برای هولد یا فروش بیت کوین بر قیمت و ذهنیت در بازار تاثیر زیادی خواهد داشت.


داده‌های پلتفرم اینتودِبلاک (IntoTheBlock) نیز نشان می‌دهند نهنگ‌های بیت کوین پس از کاهش قیمت تا حمایت ۶۴,۰۰۰ دلاری، تا به امروز بیش از ۸۰,۰۰۰ واحد بیت کوین را خریده‌اند که یعنی دیدگاهی صعودی در برابر این رمزارز دارند و یکی از عوامل بازگشت بیت کوین به ناحیه ۷۰,۰۰۰ دلاری است. همچنین، شاخص میانگین ورود و خروج پول (IOMAP) بیت کوین در این پلتفرم نشان می‌دهد که قیمت در سطح ۶۴,۰۰۰ دلار، حمایت قدرتمندی تشکیل داده است.


اکنون که ظاهراً معامله‌گران قصد حفظ سطح ۷۰,۰۰۰ دلار در قالب یک حمایت را دارند، دن کریپتو تریدز (Daan Crypto Trades)، از تحلیل‌گران شناخته‌شده بازار، معتقد است سرمایه‌گذاران باید آماده صعود بیت کوین باشند؛ چرا که با توجه به نمودار رنگین کمان بیت کوین (Bitcoin Rainbow Price Chart)، این رمزارز در ناحیه ۶۰,۰۰۰ دلار تا ۷۰,۰۰۰ دلار مشغول تثبیت است و تاریخ نشان داده که پس از رشد تا نواحی زرد و نارنجی‌رنگ این نمودار، قیمت می‌تواند هدف ۱۰۰,۰۰۰ دلاری را برای خود انتخاب کند.

نمودار رنگین کمان بیت کوین
وضعیت نمودار رنگین کمان بیت کوین – Coinglass

در بازار ETF های اسپات بیت کوین، بر اساس آمار پلتفرم بیت‌مکس ریسرچ (BitMEX Research) روز دوشنبه به‌طور خالص ۱۵.۷ میلیون دلار سرمایه جدید به این بازار تزریق شده و این روند برای دومین روز متوالی در سه‌شنبه نیز ادامه داشته است و سایر کمپانی‌های ارائه‌دهنده این صندوق‌های قابل معامله بیت کوین، توانستند خروجی‌های ۳۵۰ میلیون دلاری و ۲۱۲ میلیون دلاری صندوق “GBTC” کمپانی گری‌اسکیل (GrayScale) را در دو روز گذشته خنثی کنند.


در این بین، پلتفرم هش‌دکس (Hashdex) اعلام کرد که از روز جاری، ETF فیوچرز بیت کوین خود را به ETF اسپات این رمزارز تغییر خواهد داد و به این بازار نوظهور بیت کوین ملحق می‌شود. این تحولات همگی نشان از تغییرات مثبت در جو بازار پادشاه کوین‌ها دارند.

تحلیل بیت کوین با بررسی تغییرات تکنیکال

رک کپیتال (Rekt Capital)، از تحلیل‌گران محبوب بازار رمزارزها، با انتشار نمودار هفتگی بیت کوین در پلتفرم X، از ۴ دوره مشخص در تاریخچه هاوینگ‌های بیت کوین صحبت کرد و نشان داد که در حال حاضر، در دوره انباشت مجدد قبل از هاوینگ (Pre-Halving Re-Accumulation) قرار داریم (انتقال از ناحیه سبزرنگ به قرمز). وی معتقد است این احتمال نیز وجود دارد که قیمت در همین سطوح بالا به تثبیت مشغول شود و تا هاوینگ این وضعیت ادامه پیدا کند.

تحلیل بیت کوین در نمودار هفتگی
تحلیل بیت کوین در نمودار هفتگی – Rekt Capital

رکت کپیتال در توضیح نمودار بالا نوشت که در تاریخچه هاوینگ‌های بیت کوین، قیمت معمولاً ۱۴ تا ۲۸ روز مانده به روز هاوینگ نیز یک اصلاح و بازگشت قیمت (Pre-Halving Retrace) را تجربه کرده است و با توجه به شرایط فعلی، ممکن است روند تثبیت مذکور با این بازگشت ادغام شوند.


در صورتی که بیت کوین سقف تاریخی گذشته خود یعنی ۶۹,۰۰۰ دلار را به یک سطح حمایتی تبدیل کند، سناریو انباشت مجدد نامعتبر خواهد شد و قیمت احتمالاً برای ادامه رشدهای خود آماده می‌شود. اما اگر این اتفاق تا قبل از اجرای هاوینگ رخ ندهد، دوره انباشت مجدد و تثبیت قیمت طبق تاریخچه عملکرد بیت کوین قبل از هاوینگ و رفتار سرمایه‌گذاران طی آن، احتمالاً اجرایی خواهد شد.

در نمودار ۱ روزه بیت کوین، قیمت پس از رسیدن به هدف‌های مشخص‌شده در الگوی “ABCD”، با مقاومت روبرو شده و دچار تضعیف شده است. در حال حاضر سقف ۷۱,۵۸۳ دلاری روز سه‌شنبه و سطح ۷۸.۶ درصدی فیبوناچی بازگشتی در ۷۱,۰۴۰ دلار، یک ناحیه مقاومتی را تشکیل داده‌اند که می‌تواند مانع رشد بیشتر قیمت شوند. به این ترتیب، عدم موفقیت قیمت در عبور از این مقاومت احتمالاً منجر به کاهش تا ناحیه ۶۰,۰۰۰ دلاری و پایین‌تر خواهد شد و نخستین نشانه تضعیف قیمت، کاهش به زیر سطح ۶۹,۲۷۰ دلاری است.

تحلیل بیت کوین در نمودار 1 روزه
تحلیل بیت کوین در نمودار ۱ روزه – TradingView

بیت کوین در ۵۱ روز توانست از کف ۳۸,۵۰۱ دلاری در ماه ژانویه، طی یک رشد ۹۱.۸ درصدی تا سقف ۷۳,۸۳۱ دلار افزایش قیمت داشته باشد و این عملکرد، منجر به تشکیل یک الگوی سر و شانه (Head & Shoulders) در شاخص قدرت نسبی (Relative Strength Index / RSI) در تایم فریم ۱ روزه شد. همچنین با نزدیک‌شدن قیمت به سقف تاریخی جدید خود، خطوط روند مشخص‌شده به‌وضوح یک حمایت متحرک یا داینامیک (Dynamic Support) را برای بیت کوین تشکیل داده‌اند.


اکنون با توجه به وضعیت این خطوط روند و حمایت داینامیک موجود، اصلاح شدید قیمت یک اتفاق غیرمنتظره نخواهد بود. اصلاح اخیر بیت کوین تا ناحیه ۶۰,۰۰۰ دلاری، سومین خط روند موجود را مورد آزمایش قرار داد و چنانچه برای دومین مرتبه این اتفاق بیافتد، با توجه به خرید بیش از حد بیت کوین و عملکرد شاخص‌ها و اندیکاتورهایی نظیر RSI، این سطح حمایتی ممکن است شکسته شود. البته در این مسیر، بیت کوین سطوح ۶۹,۰۰۰ دلاری و ۶۴,۰۰۰ دلار را به‌عنوان ۲ سطح حمایتی قدرتمند برای خود دارد.


اما سناریوی نزولی بیت کوین زمانی نامعتبر می‌شود که قیمت کندل ۱ روزه را بالاتر از سقف ۷۱,۵۸۳ دلاری ببندد. چنین عملکردی نشان از تقویت قیمت دارد و می‌تواند منجر به رشد تا آخرین سقف تاریخی و عبور از آن شود. اهداف بعدی بیت کوین در سناریوی صعودی، ابتدا ۷۷,۲۷۰ دلار و سپس ۸۱,۹۱۰ دلار برآورد شده‌اند که با توجه به نبود تاریخچه عملکرد قیمت در این نواحی، این اهداف از تحلیل فیبوناچی به‌دست آمده‌اند.


تحلیل بیت کوین و بررسی تغییرات در نمودار BTC؛ ۲۷ اسفند

به گزارش واحد ترید و تحلیل صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس، بیت کوین (Bitcoin / BTC) بعد از یک رالی غول‌آسا اکنون مشغول اصلاح و کاهش قیمت است و آلت کوین‌های بازار نیز به‌سرعت از این حرکت جدید پادشاه کوین‌ها پیروی کرده‌اند. این اصلاح قیمت با توجه به سفارشات پرنشده در سطوح پایین‌تر، احتمال دارد که تا ناحیه ۶۰,۰۰۰ دلاری ادامه داشته باشد. انتظار می‌رود در هفته میلادی پیش رو، عملکرد ETF های اسپات و اظهارات فدرال رزرو پیرامون نرخ بهره، بر سطح تقاضای خرید بیت کوین تاثیرگذار واقع شوند.


بر اساس داده‌های وب‌سایت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) هنگام نگارش این متن، بیت کوین در سطح ۶۵,۴۴۴ دلار در بازارها معامله می‌شود و نسبت به ۲۴ ساعت گذشته، ۵.۶۰ درصد کاهش قیمت داشته است.


پادکست تحلیل بیت کوین – ۲۷ اسفند

مارکت کپ کل بازار (Crypto Total Market Cap)۲.۴۲۶ تریلیون دلار
مارکت کپ بیت کوین (BTC Market Cap)۱.۲۹۹ تریلیون دلار
دامیننس بیت کوین (BTC.D)۵۳.۵۳ درصد
دامیننس تتر (USDT.D)۴.۲۵ درصد
مهم‌ترین مقاومت۷۰,۰۰۰ دلار
مهم‌ترین حمایت ۶۰,۰۰۰ دلار
عملکرد شاخص‌های مهم در تحلیل امروز بیت کوین

تحلیل امروز بیت کوین با بررسی عوامل فاندامنتال

در تحلیل قبلی بیت کوین مشاهده کردیم که چندین شاخص آنچین در این شبکه، خرید بیش از حد رمزارز برتر را نشان می‌دهند و اصلاح قریب‌الوقوع قیمت را سیگنال می‌دادند که در روزهای جاری، شاهد تحقق این شرایط هستیم. بیت کوین پس از رشد تا سقف تاریخی ۷۳,۸۳۵ دلاری روز ۱۴ مارس (۲۴ اسفند)، طی کاهشی تقریباً ۱۰ درصدی به ناحیه ۶۵,۰۰۰ دلاری در روز جاری نزدیک شده است.


داده‌های آنچین پلتفرم اینتودِبلاک (IntoTheBlock) در روز گذشته، نشان می‌دهند میزان خرید موقعیت‌های شورت (پیش‌بینی کاهش قیمت / Short) بیت کوین به بالاترین حد خود نسبت به اکتبر ۲۰۲۱ (مهر ۱۴۰۰۹ رسیده است. به همین ترتیب، فاندینگ ریت (نرخ تامین سرمایه / Funding Rate) بیت کوین در صرافی‌های بایننس (Binance) و بای‌بیت (ByBit) به سطوح ۰.۰۶ درصد و ۰.۰۹ درصد در بازه‌های ۸ ساعته رسیده است.

فاندینگ ریت بیت کوین
تغییرات فاندینگ ریت فیوچرز بیت کوین در روزهای اخیر – IntoTheBlock

این سطح غیرعادی از فاندینگ ریت بیت کوین نشان می‌دهد که بازار در حال اصلاح است و تعداد بیش از اندازه زیادی از موقعیت‌های لانگ (پیش‌بینی صعود قیمت / Long) در بازار ایجاد شده‌اند. در همین راستا، شاخص اپن اینترست (سود باز / Open Interest) فیوچرز بیت کوین نیز در روز ۱۵ مارس (۲۵ اسفند) به سقف تاریخی ۳۵.۵۵ میلیارد دلاری رسیده است.

اپن اینترست بیت کوین
اپن اینترست بیت کوین در صرافی‌های مختلف – Coinglass

زمانی که شاخص اپن اینترست بیت کوین همزمان با ورود سرمایه‌های جدید به ETF های اسپات بیت کوین رشد پیدا می‌کند، تعداد زیاد پوزیشن‌های صعودی اهرم‌بالا به‌نوعی به یک هشدار برای سرمایه‌گذاران تبدیل می‌شوند. این شرایط حتی در حوزه دیفای (DeFi) رمزارزها نیز مشهود است که در آن، میزان وام‌گیری سرمایه‌گذاران طی سال ۲۰۲۴ افزایشی دوبرابری داشته و از ابتدای سال میلادی جاری، با یک افزایش ۲ میلیارد دلاری به ۴.۱۵ میلیارد دلار رسیده است.


اینتودِبلاک در ادامه گزارش خود نوشت که ۲۰ رمزارز برتر بازار (به‌استثنای استیبل کوین‌ها)، طی ۹۰ روز گذشته به‌طور میانگین ۱۰۳ درصد سود به خریداران داده‌اند. این یعنی که اکثر این معامله‌گران شاهد سود تحقق‌یافته (Realized Profit) در دارایی‌های خود هستند.


داده‌های پلتفرم تحلیل‌گر کریپتوکوانت (CryptoQuant) نیز نشان می‌دهند میزان سود تحقق‌نیافته (Unrealized Profit) سرمایه‌گذاران، با رسیدن بیت کوین به سطح ۷۳,۰۰۰ دلاری به ۷۰ درصد رسیده که تاریخ نشان داده در این شرایط، برداشت سود فعالان بازار و اصلاح قیمت را شاهد خواهیم بود. در حال حاضر سود تحقق‌نیافته سرمایه‌گذاران بیت کوین در بالاترین سطح خود نسبت به ۳ سال گذشته رسیده است.

سود تحقق یافته بیت کوین
میزان سود و زیان تحقق‌یافته برای هولدرهای کوتاه‌مدت بیت کوین در برابر قیمت – CryptoQuant

همچنین، تقریباً ۸۶ درصد از هولدرهای بیت کوین هم‌اکنون در ناحیه سود قرار دارند که این مسئله احتمال تداوم اصلاح قیمت در کوتاه‌مدت و فروش دسته‌جمعی هولدرها را بیشتر می‌کند. طی اصلاح اخیر بیت کوین، ۵۳۰ میلیون دلار از موقعیت‌های معاملاتی در سطح بازار ارزهای دیجیتال لیکویید شدند که نشان از همین برداشت سود سرمایه‌گذاران دارد. البته به‌طور کل، دیدگاه بلندمدت و اصلی فعالان بازار در مورد بیت کوین مثبت و صعودی است و این اصلاحات قیمت، موقعیت مناسبی برای خرید به‌وجود می‌آورند.


روز جمعه جریان ورود سرمایه به ETF های اسپات بیت کوین صرف‌نظر از خروجی‌های صندوق GTB کمپانی گری‌اسکیل (GrayScale) به ۳۳۸.۲ میلیون دلار رسید که این رقم برای روزهای چهارشنبه و پنجشنبه گذشته، به‌ترتیب ۹۶۰.۲ میلیون دلار و ۳۹۰ میلیون دلار بوده است.


همچنین در روز پنجشنبه، شاخص بهای تولیدکننده آمریکا اعلام شد که کمتر از سطح انتظار کارشناسان بود و نشان داد که تورم بالا در منطقه آمریکا همچنان پابرجا است. این مسئله انتظار تحلیل‌گران و فعالان بازارهای مالی در مورد پایین‌آوردن نرخ بهره فدرال رزرو در ۶ ماهه ابتدایی سال ۲۰۲۴ را کاهش داد. این فاکتورها باعث شد جریان ورود سرمایه به ETF های اسپات بیت کوین در روز گذشته به ۶۵,۰۰۰ دلار کاهش پیدا کند. به این ترتیب، در هفته پیش رو میزان خرید و فروش بیت کوین در ETF ها و جلسه تعیین نرخ بهره و انتشار چشم‌انداز اقتصادی آمریکا در روز چهارشنبه، باید به‌دقت زیر نظر گرفته شوند.

تحلیل بیت کوین با بررسی تغییرات تکنیکال

بیت کوین در نمودار ۱ روزه، پایین‌تر از سقف تاریخی سابق خود در ناحیه ۶۹,۰۰۰ دلار قرار گرفته از این جهت، پتانسیل رشدهای بیشتر برای این رمزارز کم دیده می‌شود. شاخص قدرت نسبی (Relative Strength Index / RSI) نیز دچار کاهش شده که نشان از تضعیف مومنتوم (قدرت عملکرد / Momentum) قیمت داشته و تداوم حرکت نزولی فعلی قیمت را سیگنال می‌دهد.


در همین راستا، ستون‌های قرمزرنگ اسیلاتور آسام (Awesome Oscillator / AO) نشان از حضور پررنگ فروشندگان در بازار بیت کوین دارند و همچنین، ستون‌های بزرگ قرمز اندیکاتور حجم معاملات بیت کوین نیز نشان می‌دهند که روند نزولی فعلی در حال تقویت است.

تحلیل بیت کوین در نمودار 1 روزه
تحلیل بیت کوین در نمودار ۱ روزه – TradingView

به این ترتیب، بیت کوین در معرض کاهش‌های بیشتری قبل از صعود مجدد دیده می‌شود که البته، می‌تواند موقعیت خوبی را برای خرید و ورود سرمایه‌گذاران جامانده از بازار قبل از اجرای هاوینگ (Halving) به‌وجود بیاورد. تحلیل‌گران معتقدند اصلاح ۲۰ تا ۳۰ درصدی قیمت در این بازار گاوی به‌ویژه با توجه به هاوینگ، کاملاً عادی بوده و نشان‌گر سلامت این بازار است. این یعنی که اصلاح قیمت ممکن است تا ناحیه بین ۶۰,۰۰۰ دلار تا ۵۵,۰۰۰ دلار ادامه داشته باشد. بیت کوین در ناحیه ۶۰,۰۰۰ دلاری نقدینگی جمع‌نشده و سفارش‌های پرنشده از ۵ مارس (۱۵ اسفند) دارد.


از طرفی دیگر اما، چنانچه خریداران فعالیت‌های خود را در سطوح فعلی قیمت از سر بگیرند، قیمت می‌تواند بهبود پیدا کند. روند صعودی بیت کوین زمانی تایید می‌شود که قیمت کندل ۱ روزه را بالاتر از سطح ۶۴,۰۴۴ دلاری ببندد که در واقع مرز میانی ناحیه عرضه (Supply Zone) بین سطوح ۷۱,۲۹۰ دلار تا ۷۳,۱۹۳ دلار است. این حرکت می‌تواند مسیر بهبود قیمت تا بازپس‌گیری سطح روانی (Psychological Level) 70,000 دلاری را هموار سازد و در ادامه، ممکن است رشد بیشتر قیمت تا سقف تاریخی ۷۳,۸۳۵ دلار را در پی داشته باشد.

عملکرد بیت کوین در تایم فریم 1 روزه
عملکرد بیت کوین در تایم فریم ۱ روزه – TradingView

با توجه به نمودار بالا، بیت کوین فعلاً بالاتر از میانگین متحرک‌های نمایی (EMAs) 50 روزه و ۲۰۰ روزه خود معامله می‌شود که یعنی این اندیکاتورها، برای قیمت سیگنال صعودی ارسال می‌کنند. به این ترتیب، می‌توان گفت شکست صعودی از سطح ۶۹,۰۰۰ دلاری ممکن است منجر به رشد قیمت تا سقف ۷۳,۸۳۵ دلاری شود. عبور از این سقف تاریخی، حرکت قیمت تا ناحیه ۷۵,۰۰۰ دلار را در پی خواهد داشت.


اما در آن روی سکه، کاهش قیمت به زیر حمایت ۶۴,۰۰۰ دلاری احتمالاً تا حمایت مهم بعدی در ناحیه ۶۰,۰۰۰ دلار ادامه پیدا کند. شاخص RSI چهارده روزه بیت کوین در تایم فریم ۱ روزه به سطح ۵۷.۲۱ واحدی رسیده که نشان می‌دهد بیت کوین پس از رشد تا مقاومت‌های پیش رو، احتمالاً با تشدید فشار فروش روبرو خواهد شد.


تحلیل بیت کوین و بررسی تغییرات در نمودار BTC؛ ۲۴ اسفند

به گزارش واحد ترید و تحلیل صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس، بیت کوین (Bitcoin / BTC) با تشکیل سقف‌های تاریخی جدید و پی‌در‌پی‌، تعداد زیادی میلیونر کریپتویی به بازار معرفی کرده و داده‌های آنچین نشان می‌دهند که بازار کم‌کم به دوره رضایت و سرخوشی خود وارد می‌شود. حجم سرمایه تحت مدیریت در ETF های اسپات بیت کوین نیز، فاصله‌ای کمتر از ۵۰ درصد با ETF های طلا پیدا کرده است.


بر اساس داده‌های وب‌سایت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) هنگام نگارش این متن، بیت کوین در سطح ۷۳,۴۶۴ دلار در بازارها معامله می‌شود و نسبت به ۲۴ ساعت گذشته، ۱.۳۰ درصد رشد قیمت داشته است.


پادکست تحلیل بیت کوین – ۲۴ اسفند

مارکت کپ کل بازار (Crypto Total Market Cap)۲.۶۸۳ تریلیون دلار
مارکت کپ بیت کوین (BTC Market Cap)۱.۴۴۳ تریلیون دلار
دامیننس بیت کوین (BTC.D)۵۳.۷۹ درصد
دامیننس تتر (USDT.D)۳.۸۳ درصد
مهم‌ترین مقاومت۷۳,۰۰۰ دلار
مهم‌ترین حمایت ۶۹,۰۰۰ دلار
عملکرد شاخص‌های مهم در تحلیل امروز بیت کوین

تحلیل امروز بیت کوین با بررسی عوامل فاندامنتال

بیت کوین مجموعه‌ای از سقف‌های تاریخی جدید را طی هفته گذشته و روزهای جاری ثبت کرده و دیروز از مرز ۷۳,۰۰۰ دلار نیز عبور کرد. داده‌های پلتفرم تحلیل‌گر کایکو ریسرچ (Kaiko Research) نشان می‌دهند این عملکرد قدرتمند از پادشاه کوین‌ها، روزانه ۱,۵۰۰ میلیونر کریپتویی جدید را به بازار رمزارزها معرفی می‌کند. یکی از دلایل اصلی این رشدهای بیت کوین، هجوم سرمایه‌گذاران سازمانی به این بازار از طریق ETF های اسپات است که در ابتدای سال ۲۰۲۴ تایید و راه‌اندازی شدند.


هودل کپیتال (HODL15Capital)، از سرمایه‌گذاران مستقل و برجسته بازار رمزارزها، روز گذشته پیرامون این موضوع به جریان ورود سرمایه به ETF های اسپات بیت کوین اشاره کرد. وی با انتشار نمودار زیر نشان داد که خالص ورودی سرمایه‌های جدید به ETF های اسپات، روز ۱۲ مارس (۲۲ اسفند) به ۱ میلیارد دلار رسید که یعنی سرمایه‌گذاران این بازار فعلاً قصد فروش ندارند.

ورود سرمایه به etf بیت کوین
حجم ورود سرمایه به ETF های اسپات بیت کوین از زمان راه‌اندازی – HODL15CAPITAL

اکنون نزدیک به ۹۰ درصد از حجم معاملات در بازار ETF های بیت کوین متعلق به ETF های اسپات است و این آمار نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران به خرید مستقیم بیت کوین تمایل پیدا کرده و از ETF های فیوچرز دور شده‌اند. در این بین، گزارشات نشان می‌دهند سطح علاقه سرمایه‌گذاران سازمانی و شخصی به حضور در بازار ETF های اسپات بیت کوین افزایش داشته و میزان سرمایه تحت مدیریت (AUM) در این بازار بیت کوین، رفته‌رفته به ETF های طلا نزدیک می‌شود.


این آمار برای ETF های بیت کوین و طلا به‌ترتیب ۵۸.۷ میلیارد دلار و ۹۸ میلیارد دلار برآورد شده که نشان می‌دهد ETF های اسپات بیت کوین تنها پس از ۸ هفته از راه‌اندازی، اکنون فاصله ۴۲ درصدی با حجم بازار ETF های طلا دارند. کارشناسان معتقدند در صورت تداوم این روند، ETF های بیت کوین به‌زودی جایگاه همتاهای خود در بازار طلا را می‌گیرند.


در همین راستا، پلتفرم کایکو نوشت که در پی رالی (حرکت صعودی / Rally) اخیر بیت کوین که توسط ETF های اسپات شکل گرفته، به‌صورت روزانه ۱,۵۰۰ کیف پول میلیون دلاری جدید بیت کوین در این شبکه ایجاد می‌شوند که نشان از انباشت ثروت و سرمایه فعالان در این بازار دارد. البته این آمار نسبت به بازار گاوی سال ۲۰۲۱ کمتر بوده که طی آن بازه، روزانه بیش از ۴,۰۰۰ کیف پول بیت کوین به ارزشی بالاتر از ۱ میلیون دلار می‌رسیدند. این رقم برای کیف پول‌های ۱۰ میلیون دلاری بیت کوین نیز، روزانه ۲,۰۰۰ کیف پول بود.


کایکو علت این رشد کم‌سرعت‌تر میلیونرهای بیت کوین را به کمبود سرمایه، برداشت سود نهنگ‌ها پس از رشد قیمت تا سقف‌های تاریخی و استفاده آن‌ها از کیف پول‌های غیرحضانتی در صرافی‌ها و پلتفرم‌های معاملاتی عنوان کرد. البته که مجموع کیف پول‌هایی که موجودی قابل توجهی بیت کوین را ذخیره کرده‌اند، روندی رو به رشد داشته که نشان می‌دهد میزان خرید و پذیرش بیت کوین به‌عنوان یک منبع ذخیره ارزش و ابزاری برای سرمایه‌گذاری، بیشتر شده است.

عمق بازار بیت کوین
رشد عمق بازار بیت کوین در سال ۲۰۲۴ تا کنون – Kaiko

همچنین، با توجه به تعداد سفارش‌های خرید و فروش این رمزارز، عمق بازار بیت کوین نیز طی ماه‌های اخیر افزایش داشته و در هفته گذشته از مرز ۶۰۰ میلیون دلار فراتر رفته است. برداشت سود معامله‌گران بیت کوین طی روزهای اخیر به سقف‌های جدیدی رسیده اما در عین حال، سفارش‌های خرید و تقاضا برای رمزارز برتر شاهد رشد بوده است.


داده‌های آنچین پلتفرم گلسنود (Glassnode) نیز نشان می‌دهند رالی اخیر بیت کوین ذهنیت و تمایلات (Sentiment) سرمایه‌گذاران را به دوره رضایت و سرخوشی (Euphoria) در این بازار نزدیک‌تر کرده و سرمایه و کوین‌های موجود، از کیف پول هولدرهای بلندمدت بیت کوین خارج شده و به سرمایه‌گذاران جدید فروخته می‌شود. این یعنی که برداشت سود در بازارهای اسپات بیت کوین افزایش داشته و تقاضا برای استفاده از اهرم در معاملات فیوچرز بیت کوین نیز بالاتر رفته است.


گلسنود در گزارش هفتگی آنچین خود نوشت که قیمت با عبور از سقف تاریخی ۶۹,۰۰۰ دلاری، چهارمین سایکل خود با یک سقف تاریخی جدید را ایجاد کرد و بیت کوین با رسیدن به سطح ۷۲,۰۰۰ دلار، این بازار گاوی فعلی را وارد ناحیه یوفوریا کرده است که طی آن، معمولاً قیمت به سقف‌های تاریخی جدید می‌رسد. در همین راستا، شاخص ترس و طمع (Fear & Greed Index) بازار نیز به سطح ۸۱ واحدی و ناحیه «طمع شدید» رسیده که با دوره یوفوریا رمزارزها هم‌خوانی دارد.

یوفوریا بیت کوین
دوره‌های یوفوریا در تاریخچه بازار بیت کوین و عملکرد قیمت طی آن‌ها – Glassnode

سرمایه‌گذاران در این دوره‌ها اغلب به طمع و خرید بی‌پروای بیت کوین و آلت کوین‌ها ادامه داده و موجی از فومو (FOMO) میان فعالان بازار تزریق می‌شود. گلسنود پیرامون این شرایط نوشت که بازار بیت کوین در حال حاضر به‌طور واضح شاهد تغییر الگوی رفتاری سرمایه‌گذاران است و موجودی در اختیار هولدرها و معامله‌گران، به‌خوبی این تغییر را نشان می‌دهد.


اکنون سرمایه‌گذارای که طی ماه‌ها و چند سال اخیر بیت کوین را در قیمت‌های پایین‌تری خریده‌اند، مشغول فروش دارایی‌های خود به سرمایه‌گذاران جدید هستند. به‌ویژه افرادی که کوین‌های خود را حداقل برای سه ماه هولد کرده بودند، اکنون مشغول فروش دارایی‌های خود هستند و در همین بحبوحه، تعداد آدرس‌های کیف پول جدید بیت کوین طی یک ماه اخیر افزایشی ۵۴ درصدی داشته و قیمت نیز در همین بازه، ۵۸ درصد رشد داشته است.


از داده‌های گلسنود مشخص شد که برداشت سود هولدرهای بلندمت بیت کوین با خرید هولدرهای کوتاه‌مدت تقریباً برابر بوده و سود تحقق‌یافته (Realized Profit) سرمایه‌گذاران نیز افزایش داشته است که یکی از سیگنال‌های آغاز دوره رضایت و سرخوشی در بازار است.

تحلیل بیت کوین با بررسی تغییرات تکنیکال

بیت کوین در نمودار هفتگی ظاهراً قصد توقف روند فعلی را نداشته و خریداران در هر کف‌ قیمت، اقدام به خرید می‌کنند. بیت کوین در پی این عملکرد فعالان بازار، شاهد سقف‌های تاریخی جدید و رسیدن به سطح ۷۳,۶۵۰ دلاری در صرافی بایننس (Binance) بوده است.


در هر حال، روند فعلی کاملاً صعودی دیده می‌شود و اندیکاتورهای تکنیکال نظیر شاخص قدرت نسبی (relative Strength Index / RSI) در این تایم فریم، نشان از تقویت مومنتوم (قدرت عملکرد / Momentum) صعودی قیمت دارند. ستون‌های سبزرنگ و بلند حجم معاملات بازار بیت کوین نیز به تقویت روند صعودی مهر تایید می‌زنند.

تحلیل بیت کوین در نمودار هفتگی
تحلیل بیت کوین در نمودار هفتگی – TradingView

به این ترتیب، افزایش فشار خرید بیت کوین می‌تواند قیمت را از مقاومت ۷۳,۰۰۰ دلاری به‌طور کامل عبور دهد و رمزارز برتر را به هدف ۷۵,۰۰۰ دلاری برساند. در صورت تداوم این شرایط، سناریوی صعودی بیت کوین پتانسیل رشد قیمت تا سطح روانی (Psychological Level) 80,000 دلاری را نیز نشان می‌دهد که نسبت به سطوح فعلی، یک رشد تقریباً ۱۰ درصدی برای بیت کوین محسوب می‌شود.


اما از طرفی دیگر، برداشت سود معامله‌گران ممکن است منجر به اصلاح قیمت شود. به این ترتیب و در صورتی که فروش‌های بیت کوین تشدید شوند، این احتمال وجود دارد که بیت کوین تا مرز میانی ۶۴,۰۴۴ دلاری در ناحیه عرضه (Supply Zone) بین سطوح ۶۵,۶۱۸ دلاری تا ۶۲,۲۷۸ دلار کاهش داشته باشد که نیازمند بستن کندل هفتگی پایین‌تر از سطح مذکور است. چنانچه این سطح حمایتی به یک مقاومت برای قیمت تبدیل شود، بیت کوین در معرض کاهش تا مرز ۶۰,۰۰۰ دلار قرار خواهد گرفت.

تحلیل بیت کوین در نمودار 1 روزه
تحلیل بیت کوین در نمودار ۱ روزه – TradingView

اما در نمودار ۱ روزه، بیت کوین فعلاً میانگین متحرک‌های نمایی (EMAs) 50 روزه و ۲۰۰ روزه را حفظ کرده و از آن‌ها سیگنال صعودی می‌گیرد. به این ترتیب، سناریوی صعودی قیمت با شکست و عبور از سقف تاریخی ۷۳,۵۷۱ دلاری روز گذشته کلید می‌خورد که می‌تواند منجر به رشد بیت کوین تا ایستگاه بعدی در ۷۵,۰۰۰ دلار شود.


اما تشدید فروش و نبود تقاضا برای پادشاه کوین‌ها، مسیر قیمت را به‌سمت حمایت ۷۲,۰۰۰ دلاری تغییر خواهد داد که شکست نزولی از آن، منجر به کاهش بیشتر قیمت تا حمایت مهم بعدی در ناحیه ۶۹,۰۰۰ دلاری می‌شود. شاخص قدرت نسبی ۱۴ روزه (۱۴D RSI) بیت کوین در تایم فریم ۱ روزه، به سطح ۸۰ واحدی رسیده که یعنی در ناحیه اشباع خرید (Overbought) قرار دارد و رشد قیمت تا سقف تاریخی ۷۳,۵۷۱ دلاری، می‌تواند تشدید فشار فروش را در پی داشته باشد.


تحلیل بیت کوین و بررسی تغییرات در نمودار BTC؛ ۲۲ اسفند

به گزارش واحد ترید و تحلیل صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس، بیت کوین (Bitcoin / BTC) شاهد افزایش اهرم معاملات در بازار مشتقات است و این مسئله می‌تواند لیکوییدی ناگهانی و دومینو‌‌مانند پوزیشن‌‌های معامله‌گران را در پی داشته باشد. برخی شاخص‌های آنچین نشان از اشباع خرید بیت کوین دارند و آینده روند صعودی قیمت در بحبوحه فومو سرمایه‌گذاران سازمانی، در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است.


بر اساس داده‌های وب‌سایت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) هنگام نگارش این متن، بیت کوین در سطح ۷۲,۲۶۱ دلار در بازارها معامله می‌شود و نسبت به ۲۴ ساعت گذشته، ۲.۱۵ درصد رشد قیمت داشته است.


پادکست تحلیل بیت کوین – ۲۲ اسفند

مارکت کپ کل بازار (Crypto Total Market Cap)۲.۶۱۸ تریلیون دلار
مارکت کپ بیت کوین (BTC Market Cap)۱.۴۱۴ تریلیون دلار
دامیننس بیت کوین (BTC.D)۵۳.۹۹ درصد
دامیننس تتر (USDT.D)۳.۹۰ درصد
مهم‌ترین مقاومت۷۲,۵۰۰ دلار
مهم‌ترین حمایت ۶۹,۰۰۰ دلار
عملکرد شاخص‌های مهم در تحلیل امروز بیت کوین

تحلیل امروز بیت کوین با بررسی عوامل فاندامنتال

بیت کوین برای نخستین بار در تاریخچه عملکرد خود، ساعات ابتدایی روز گذشته به ۷۲,۰۰۰ دلار رسید و موفق شد طی یک هفته اخیر نزدیک به ۱۰ درصد رشد قیمت داشته باشد. خریداران این بازار نیز در پی هیجانات این سقف تاریخی جدید در بازار بیت کوین، ظاهراً اهرم خود در معاملات فیوچرز (آتی / Futures) را افزایش داده‌اند. تحلیل‌گران معتقدند رقم ۳۵.۸ میلیارد دلاری برای شاخص اپن اینترست (سود باز / Open Interest) بیت کوین با توجه به اهرم بالا در معاملات، می‌تواند خطرناک باشد.


این آمار نشان از علاقه و تمایلات مثبت سرمایه‌گذاران دارد، اما نمی‌توان در حال حاضر آن را یک فاکتور صعودی در نظر گرفت، چرا که میزان پوزیشن‌های لانگ (پیش‌بینی صعود قیمت / Long) و شورت (پیش‌بینی کاهش قیمت / Short) بیت کوین فعلاً تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. چنین شرایطی بیشتر منجر به تشدید نوسانات می‌شود و وضعیت مشخصی را برای قیمت و بازار بیت کوین نشان نمی‌دهد.

اپن اینترست بیت کوین
تغییرات شاخص اپن اینترست فیوچرز بیت کوین طی چندسال اخیر – Coinglass

در همین راستا، پریمیوم (Premium) سه‌ماهه فیوچرز بیت کوین در میانگین سالانه، به سطح ۲۳ درصدی رسیده که بالاترین حد آن نسبت به ۱۸ ماه گذشته است و به این معنی است که تقاضا برای اهرم در پوزیشن‌های لانگ بیت کوین افزایش داشته است. البته با توجه به رشد قیمت ۴۰ درصدی بیت کوین طی دو هفته اخیر، هنوز کمی زود است که بگوییم این پریمیوم پایدار نخواهد بود، چرا که در بازارهای گاوی گذشته این شاخص از ۴۵ درصد هم فراتر رفته بود.


در همین راستا، فاندینگ ریت (نرخ تامین سرمایه / Funding Rate) قراردادهای بدون سررسید (Perpetual) فیوچرز بیت کوین نیز به ۲.۱ درصد در بازه هفتگی رسیده که یک سقف ۱۸ ماهه نیز برای این شاخص محسوب می‌شود. این نرخ از سوی معامله‌گران شخصی و خُرد ایجاد شده و نشان می‌دهد که تمایلات زیادی برای افزایش اهرم در پوزیشن‌های لانگ بیت کوین دارند.


حال با وجود این‌که خریدهای سنگین بیت کوین در ETF های اسپات و کمپانی‌هایی نظیر مایکرواستراتژی (MicroStrategy) همچنان ادامه داشته و برای سرمایه‌گذاران در سطح این بازار یک نکته مثبت و سودآور به‌حساب می‌آید، در صورت افزایش تعداد معامله‌گران شخصی و بازکردن قراردادهای بدون سررسید فیوچرز بیت کوین در ناحیه ۷۲,۰۰۰ دلاری، این احتمال وجود دارد که معامله‌گران بزرگ آربیتراژ (Arbitrage) و بازارسازها نوسانات را تشدید کنند و از لیکوییدی این معاملات اهرم‌بالا، برای خود کسب سود کنند.


با وجود این‌که چند نهاد از معامله‌گران بزرگ بیت کوین توانایی کاهش قیمت در شرایط فعلی را ندارند، فاندینگ ریت ۲.۱ درصدی در هر هفته جهت باز نگه‌داشتن موقعیت‌های فعلی، خطر لیکوییدی دومینو‌مانند پوزیشن‌های لانگ را بیشتر می‌کند. با همه این‌ها و در صورت تداوم ورود سرمایه به ETF های اسپات بیت کوین، احتمال ریزش قیمت صرفاً بر اساس اهرم‌های فعلی در معاملات کم دیده می‌شود.


اما از تاریخ ۲۳ ژانویه (۳ بهمن) تا کنون و پس از فروش دسته‌جمعی بازار با اعلام تایید ETF های اسپات، روند بیت کوین صعودی بوده است و سرمایه‌های سنگینی از سوی این بازار جدید، به بیت کوین تزریق شده‌اند. مجموع این آمار تا روز گذشته، به ۵۵.۳ میلیارد دلار می‌رسد. این مسئله باعث شده که در برخی شاخص‌های آنچین بازار بیت کوین، سیگنال‌هایی مبنی بر خرید و معاملات بیش‌ از حد (Overheated) مشاهده شود. تحلیل‌گران پلتفرم کریپتوکوانت (CryptoQuant) به سرمایه‌گذاران هشدار می‌دهند که علی‌رغم عبور قیمت از سقف تاریخی، بیت کوین ممکن است دچار اصلاحی عمیق شود.

سایکل بازار گاوی و خرسی بیت کوین
عملکرد شاخص سایکل بازار گاوی و خرسی بیت کوین در ده سال گذشته – CryptoQuant

این پلتفرم روز گذشته چندین شاخص آنچین بیت کوین را مورد بررسی قرار داد که در آن‌ها، نشانه‌های از تشدید هیجانات و عملکرد بی‌پروای سرمایه‌گذاران بیت کوین به چشم می‌خورد. در تصویر بالا، شاخص سایکل بازار گاوی و خرسی بیت کوین (Bitcoin Bull-Bear Market Cycle Indicator) نمایش داده شده که نشان می‌دهد بیت کوین در سایکل گاوی فعلی، با عبور از ۶۵,۰۰۰ دلار دچار اشباع خرید شده است. در همین راستا، میزان سود تحقق‌یافته (Realized Profit) سرمایه‌گذاران و سودآوری ماینرها نیز به بالاترین حد خود از دسامبر ۲۰۲۳ (آذر ماه) تا کنون رسیده است.


همچنین، حاشیه سود تحقق‌نیافته (Unrealized Profit Margin) معامله‌گران به سطح ۵۷ درصدی رسیده که عموماً در این شرایط، اصلاح قیمت و برداشت سود معامله‌گران اتفاق می‌افتد. به‌علاوه، هولدرهای کوتاه‌مدت (Short-Term Holders) بیت کوین هم شروع به برداشت سود در سطوحی بالا نسبت به فوریه ۲۰۲۱ (بهمن ۱۴۰۰) کرده‌اند که می‌تواند فشار فروش بیت کوین را تشدید کند.

هولدرهای کوتاه مدت بیت کوین
وضعیت حاشیه سود و زیان و قیمت تحقق‌یافته برای هولدرهای کوتاه‌مدت بیت کوین – CryptoQuant


در این بین، داده‌های پلتفرم اینودِبلاک (IntoTheBlock) نشان می‌دهند ۱۰۰ درصد سرمایه‌گذاران بیت کوین هم‌اکنون در ناحیه سود قرار دارند که می‌تواند برداشت سود آن‌ها در بازه کوتاه‌مدت را در پی داشته باشد. شاخص قدرت نسبی (Relative Strength Index / RSI) بیت کوین نیز در چهار تایم فریم هفتگی، روزانه، ۴ ساعته و ۱ ساعته در ناحیه اشباع خرید (Overbought) قرار گرفته است که این رقم در تایم فریم‌های بزرگ‌تر بیشتر است.

شاخص IOMAP بیت کوین
وضعیت شاخص میانگین ورود و خروج پول (IOMAP) بیت کوین – IntoTheBlock

دو دلیل اصلی رشد اخیر بیت کوین، اعلام راه‌اندازی اوراق قابل معامله (Exchange Traded Note / ETN) بیت کوین و اتریوم از سه ماهه دوم سال ۲۰۲۴ در بورس لندن (LSE) و خرید ۱۲,۰۰۰ واحدی بیت کوین توسط کمپانی مایکرواستراتژی هستند که موج جدیدی از فومو (FOMO) را در این بازار نیز تزریق کردند.


در بازار ETF های اسپات بیت کوین هم، کمپانی گری‌اسکیل (GrayScale) همچنان شاهد خروج سرمایه و فروش در سطح تقریباً ۵۰۰ میلیون دلاری است که به‌نوعی، این فروش‌ها توسط خریدهای جدید در ETF کمپانی‌هایی نظیر ون‌اک (VanEck)، فیدلیتی (Fidelity) و بلک‌راک (BlackRock) خنثی شده‌اند. بازار بیت کوین در حال حاضر دوره رضایت و سرخوشی (Euphoria) سرمایه‌گذاران را سپری می‌کند، اما داده‌های ضد و نقیض مذکور به‌طور واضح عدم قطعیت در عملکرد آینده پادشاه کوین‌ها را نشان می‌دهند.


تحلیل بیت کوین با بررسی تغییرات تکنیکال

بیت کوین در نمودار هفتگی با شکست صعودی در مقاومت ۷۰,۰۰۰ دلاری، اکنون با مرز ۸۰,۰۰۰ دلار تنها ۱۰ درصد فاصله دارد. عملکرد شاخص قدرت نسبی در این تایم فریم علی‌رغم اشباع خرید شدید، خوش‌بینی و دیدگاه مثبت سرمایه‌گذاران را بازتاب می‌کند و در عین حال، هنوز سیگنالی برای فروش بیت کوین نشان نداده است.


مومنتوم (قدرت عملکرد / Momentum) قیمت نیز با توجه به این شاخص رو به رشد است و در همین راستا، ستون‌های سبزرنگ بزرگ در اسیلاتور آسام (Awesome Oscillator / AO) نیز روندی صعودی داشته و تداوم ورود خریداران به بازار بیت کوین را نشان می‌دهد. همچنین، اندیکاتور حجم (Volume Indicator) در تایم فریم هفتگی با قدرت ادامه داده و به این معنی است که خریداران همچنان قصد توقف فعالیت‌های خود را ندارند. به این ترتیب حفظ شرایط فعلی، پتانسیل رشد قیمت تا مرز ۸۰,۰۰۰ دلار را تقویت خواهد کرد.

تحلیل بیت کوین در نمودار هفتگی
تحلیل بیت کوین در نمودار هفتگی – TradingView

این نخستین باری است که در بازار بیت کوین، این حجم از هیجانات و خریدها از سوی سرمایه‌گذاران سازمانی به چشم می‌خورد و این میزان به شدتی است که بازار گاوی بیت کوین و شکستن سقف تاریخی قیمت را قبل از رویداد هاوینگ (Halving) کلید زده است. به همین دلیل، تشخیص میزان این رشدها و عملکرد صعودی یا نزولی قیمت طی روزها و هفته‌های آتی، برای هیچ‌کس امکان‌پذیر نیست.


حال در صورتی که معامله‌گران شروع به برداشت سود کنند، بیت کوین طبیعتاً یک اصلاح قیمت را تجربه خواهد کرد که در این مسیر، اولین سطح حمایتی مهم خود را در ناحیه ۶۹,۰۰۰ دلاری دارد. اگر این حمایت نیز شکسته شود، کاهش قیمت ممکن است تا ناحیه عرضه (Supply Zone) بین سطوح ۶۵,۶۱۸ دلار تا ۶۲,۲۷۸ دلار ادامه پیدا کند. شکست نزولی و بستن کندل هفتگی پایین‌تر از مرز میانی اوردربلاک (Orderblock) سطح ۶۴,۰۴۴ دلاری، تاییدیه‌ای برای تداوم این حرکت نزولی خواهد بود.

تحلیل بیت کوین در نمودار 1 روزه
تحلیل بیت کوین در نمودار ۱ روزه – TradingView

اما در نمودار ۱ روزه بیت کوین، قیمت فعلاً فاصله زیادی با میانگین متحرک‌های نمایی (EMAs) 50 روزه و ۲۰۰ روزه خود دارد و از این اندیکاتورها، سیگنال صعودی می‌گیرد. به این ترتیب، در صورتی که قیمت در سقف ۷۲,۶۰۵ دلاری روز گذشته یک شکست صعودی ایجاد کند، می‌تواند مسیر خود را تا هدف بعدی در ناحیه ۷۵,۰۰۰ دلاری ادامه دهد. عبور از این مقاومت مهم، شرایط رشد بیشتر بیت کوین تا مرز ۸۰,۰۰۰ دلار را مهیا خواهد کرد.


اما چنانچه بازار بیت کوین شاهد تضعیف عملکرد ETF های اسپات باشد و جوی منفی همراه با فروش و برداشت سود معامله‌گران بر بازار حاکم شود، کاهش قیمت به زیر حمایت ۶۹,۰۰۰ دلاری دور از انتظار نخواهد بود. در این صورت، بیت کوین ممکن است حرکت نزولی خود را تا حمایت مهم بعدی در ناحیه ۶۳,۰۰۰ دلاری نیز ادامه دهد. شاخص قدرت نسبی ۱۴ روزه (۱۴D RSI) بیت کوین در این تایم فریم، به سطح ۷۸ واحدی و اشباع خرید رسیده که یعنی با رشد قیمت تا سقف ۷۲,۶۰۵ دلاری، فشار فروش بیت کوین ممکن است تشدید شود.


تحلیل بیت کوین و بررسی تغییرات در نمودار BTC؛ ۲۰ اسفند

به گزارش واحد ترید و تحلیل صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس، بیت کوین (Bitcoin / BTC) با توجه به ورود سنگین استیبل کوین‌ها به صرافی‌های ارز دیجیتال، همچنان دیدگاه مثبت و صعودی فعالان بازار را در اختیار دارد. رمزارز برتر طی روزهای جاری به سقف تاریخی ۶۹,۰۰۰ دلاری خود بازگشت داشته و اکنون شرایط برای عبور کامل از این سقف برای پادشاه کوین‌ها مهیا دیده می‌شود. ETF های اسپات نیز ۴۰ روز مانده به هاوینگ بعدی بیت کوین، به تزریق سرمایه‌های جدید به این بازار ادامه می‌دهند.


بر اساس داده‌های وب‌سایت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) هنگام نگارش این متن، بیت کوین در سطح ۶۹,۴۰۱ دلاری در بازارها معامله می‌شود و نسبت به ۲۴ ساعت گذشته، ۱.۱۰ درصد رشد قیمت داشته است.


پادکست تحلیل بیت کوین – ۲۰ اسفند

مارکت کپ کل بازار (Crypto Total Market Cap)۲.۵۵ تریلیون دلار
مارکت کپ بیت کوین (BTC Market Cap)۱.۳۶۵ تریلیون دلار
دامیننس بیت کوین (BTC.D)۵۳.۵۵ درصد
دامیننس تتر (USDT.D)۳.۹۹ درصد
مهم‌ترین مقاومت۶۹,۰۰۰ دلار
مهم‌ترین حمایت ۵۹,۰۰۰ دلار
عملکرد شاخص‌های مهم در تحلیل امروز بیت کوین

تحلیل امروز بیت کوین با بررسی عوامل فاندامنتال

بیت کوین در روز ۸ مارس (۱۸ اسفند) به سقف تاریخی ۷۰,۰۸۳ دلار رسید، اما علی‌رغم اصلاح عمیق قیمت پس از این حرکت، جریان ورود استیبل کوین‌ها به صرافی‌های ارز دیجیتال نشان می‌دهد که معامله‌گران پیش‌بینی می‌کنند رمزارز برتر همچنان به رشدهای خود ادامه خواهد داد. موجودی استیبل کوین‌های تتر (USDT) و یو‌اس‌دی کوین (USDC) در صرافی‌ها طی ماه مارس، تا کنون افزایش ۶.۵ درصدی داشته که یعنی سرمایه‌گذاران برای خریدهای بیشتر در این بازار آماده می‌شوند.


داده‌های پلتفرم تحلیل‌گر آنچین گلسنود (Glassnode) نشان می‌دهند موجودی کیف پول صرافی‌های شناخته‌شده، از ۱۸.۴۳ میلیارد دلار در ۱ مارس (۱۱ اسفند) به ۱۹.۶۳ میلیارد دلار در ۸ مارس (۱۸ اسفند) افزایش داشته است. داده‌های آنچین نشان می‌دهند افزایش موجودی استیبل کوین‌ها در صرافی‌ها، همزمان با رشد قیمت ارزهای دیجیتال طی ۸ روز ابتدایی ماه مارس اتفاق افتاده است.

استیبل کوین در صرافی
تغییرات موجودی استیبل کوین‌ها در صرافی‌ها – Glassnode

در همین راستا، آخرین آمار موجود در پلتفرم دیفای‌لاما (DeFiLlama) نیز نشان از رشد ۱.۲ درصدی و ۱۴۵.۲ میلیارد دلاری مارکت کپ (ارزش بازار / Market Capitalization) استیبل کوین‌ها در این بازه دارد که از این آمار، ۷۰ درصد آن متعلق به تتر با مارکت کپ ۱۰۱.۲ میلیارد دلاری است. تاریخچه بازار ارز دیجیتال نشان داده که واریز استیبل کوین به صرافی‌ها، همیشه با دیدگاه مثبت سرمایه‌گذاران و رشد قیمت رمزارزها، به‌ویژه بیت کوین همراه بوده است.


تحلیل‌گران معتقدند با توجه به این حجم ورودی استیبل کوین‌ها، تاکنون تنها ۱۰ میلیارد دلار سرمایه از طریق ETF های اسپات به بازار بیت کوین تزریق شده و از این لحاظ، رمزارز شماره یک همچنان پتانسیل رشدهای بیشتری دارد. داده‌های پلتفرم تحلیل‌گر سنتیمنت (Santiment) نیز نشان می‌دهند علی‌رغم اصلاح قیمت پس از رشد تا سقف تاریخی، سرمایه‌گذاران متوسط و بزرگ بیت کوین همچنان موقعیت‌های خود را حفظ کرده‌اند.

بیت کوین و استیبل کوین ها
مقایسه عملکرد مارکت کپ استیبل کوین‌ها با بیت کوین – Glassnode

بیت کوین پس از عبور از سقف تاریخی خود در روز جمعه، سریعاً دچار اصلاح قیمت شد که طی این حرکت، در مجموع ۲۳۰ میلیون دلار از موقعیت‌های معاملاتی این رمزارز لیکویید شدند که از این آمار، به‌ترتیب ۱۰۱.۲۴ میلیون دلار و ۱۲۹.۹ میلیون دلار آن متعلق به پوزیشن‌های شورت (پیش‌بینی کاهش قیمت / Short) و لانگ (پیش‌بینی صعود قیمت / Long) بیت کوین بودند.


شاخص اپن اینترست (سود باز / Open Ineterst) بیت کوین نیز که مجموع سرمایه در معاملات باز فیوچرز (آتی / Futures) را نشان می‌دهد، طی این بازه به سطح ۳۰.۳۱ میلیارد دلاری رسید که یک رشد ۴۱ میلیون دلاری نسبت به روز پنجشنبه بوده است.

لیکوییدی شورت بیت کوین
لیکوییدی پوزیشن‌های فیوچرز بیت کوین طی روزهای اخیر – Coinglass

رشد بیت کوین تا سقف ۷۰,۰۰۰ دلاری با سومین قطعی خدمات در پلتفرم کوین‌بیس (Coinbase) مواجه شد که منجر به تزریق ترس و نگرانی میان فعالان بازار در مورد دخالت این صرافی در عملکرد بیت کوین شد. این قطعی‌های کوین‌بیس طی یک ماه گذشته، همیشه هنگام صعودهای بیت کوین اتفاق افتاده و به همین دلیل، کارشناسان و فعالان بازار نسبت به فعالیت‌های این صرافی مشکوک شده‌اند.

اکنون برخی معتقدند این اتفاقات با توجه به سطح عملکرد و مشتریان کمپانی کوین‌بیس اتفاقی طبیعی بوده و برخی دیگر، می‌گویند این قطعی‌ها برنامه‌ریزی شده بوده و در راستای منفعت مشتریان کوین‌بیس رخ داده‌اند.


اما با تمام این‌ها، جریان ورود سرمایه‌های جدید به ETF های اسپات بیت کوین همچنان ادامه دارد؛ در این بین، صندوق “IBIT” کمپانی بلک‌راک (BlackRock) و “FBTC” کمپانی فیدلیتی (Fidelity) بهترین عملکرد را از این حیث داشته‌اند و طی یک هفته گذشته، به‌ترتیب ۲.۰۵ و ۲.۰۷ میلیارد دلار سرمایه جدید به ETF های خود جذب کرده‌اند.

البته خروجی و فروش‌های بیت کوین در صندوق “GBTC” کمپانی گری‌اسکیل (GrayScale) طی یک هفته اخیر افزایش داشته که بخشی از این عملکرد، به صدور حکم دادگاه و ارائه مجوز به کمپانی ورشکسته جنسیس (Genesis) برای فروش ۱.۳ میلیارد دلار سهام این صندوق سرمایه‌گذاری مربوط می‌شود.


اریک بالکوناس، تحلیل‌گر ETF ها در بلومبرگ، طی پستی در پلتفرم X عنوان کرد که این رشدها کاملاً قابل پیش‌بینی بود، اما از سرعت ترسناکی برخوردار هستند. فرد کروگر، از دیگر تحلیل‌گران بازارهای مالی، با انتشار تصویر زیر نشان داد که اکنون موجودی بیت کوین در صندوق IBIT بلک‌راک از دارایی‌های کمپانی مایکرواستراتژی (MicroStrategy) فراتر رفته و به همین ترتیب، ۹ ای‌تی‌اف دیگر بیت کوین، موفق شدند مجموع موجودی خود را از صندوق GBTC گری‌اسکیل بیشتر کنند و به‌نوعی سلطه گری‌اسکیل بر این بازار بیت کوین را خنثی کنند.

etf اسپات بیت کوین
موجودی ETF های اسپات بیت کوین و کمپانی مایکرواستراتژی – Fred Krueger

افزایش تقاضا برای خرید بیت کوین همزمان با نزدیک‌شدن به هاوینگ (Halving) بعدی این رمزارز بوده که تقریباً ۴۰ روز با آن فاصله دارد. هاوینگ همیشه جو بازار بیت کوین را مثبت کرده و اکنون دیدگاه اکثر فعالان بازار در مورد عملکرد قیمت رمزارز برتر، رسیدن به مرز ۱۰۰,۰۰۰ دلار است. البته در این بین، عملکرد ETF های اسپات بیت کوین یکی از مهم‌ترین نقش‌ها را ایفا خواهد کرد.

شاخص ترس و طمع بیت کوین (Bitcoin Fear & Greed Index) هم طی روز جاری کاهش ۵ واحدی داشته که از این رو، قیمت ممکن است دچار اصلاحی نسبی شود.

تحلیل بیت کوین با بررسی تغییرات تکنیکال

بیت کوین در نمودار ۱ روزه، فعلاً بالاتر از مقاومت ۶۹,۰۰۰ دلاری معامله می‌شود و این دومین بار است که قیمت موفق به عبور از این سطح شده است. اما علی‌رغم اصلاح سریع قیمت با رسیدن به مرز ۷۰,۰۰۰ دلار و تلاش‌های مکرر بیت کوین برای غلبه بر مقاومت‌های فعلی، پتانسیل رشد بیشتر قیمت همچنان وجود دارد.

تحلیل بیت کوین در نمودار 1 روزه
تحلیل بیت کوین در نمودار ۱ روزه – TradingView

همچنین، با توجه به حرکت صعودی شاخص قدرت نسبی (Relative Strength Index / RSI) و ستون‌های سبزرنگ و رو به رشد حجم معاملات در این نمودار، مومنتوم (قدرت عملکرد / Momentum) قیمت رو به رشد دیده می‌شود و نشان از تقویت روند صعودی دارند. به این ترتیب، افزایش فشار خرید بیت کوین می‌تواند منجر به بازگشت قیمت به مرز ۷۰,۰۰۰ دلار شود.


عبور کامل از این سطح و بستن کندل ۱ روزه بالاتر از آن، مسیر رشدهای بیشتر برای بیت کوین را هموار خواهد ساخت. اما از طرفی دیگر، برداشت سود معامله‌گران و فروش سرمایه‌گذاران، احتمالاً یک حرکت نزولی را برای قیمت به‌سمت مهم‌ترین حمایت فعلی در سطح روانی (Psychological Level) 60,000 دلاری در پی خواهد داشت.

عملکرد بیت کوین در تایم فریم 1 روزه
عملکرد بیت کوین در تایم فریم ۱ روزه – TradingView

با توجه به نمودار بالا، بیت کوین در حال حاضر فاصله خوبی با میانگین متحرک‌های نمایی (EMAs) 50 روزه و ۲۰۰ روزه خود دارد و از این رو، از این اندیکاتورها سیگنال صعودی می‌گیرد. حال در صورتی که قیمت مجدداً به سقف ۷۰,۰۸۳ دلاری رو جمعه بازگشت داشته باشد، می‌تواند یک حرکت صعودی جدید را به سمت ایستگاه بعدی در سطح ۷۵,۰۰۰ دلار آغاز کند.


اما در آن روی سکه، چنانچه قیمت به زیر حمایت ۶۸,۰۰۰ دلاری کاهش پیدا کند، ممکن است این مسیر را تا حمایت بعدی در ۶۵,۰۰۰ دلار نیز ادامه دهد. کاهش به زیر این سطح و بستن کندل ۱ روزه پایین‌تر از آن، منجر به ادامه حرکت نزولی تا حمایت مهم بعدی در ۵۹,۱۷۶ دلار خواهد شد.

شاخص قدرت نسبی ۱۴ روزه (۱۴D RSI) در این تایم فریم، به سطح ۷۷ واحدی و اشباع خرید (Overbought) رسیده که یعنی رسیدن قیمت به سطوح مقاومتی پیش رو، ممکن است با تشدید فشار فروش بیت کوین همراه شود.


تحلیل بیت کوین و بررسی تغییرات در نمودار BTC؛ ۱۷ اسفند

به گزارش واحد ترید و تحلیل صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس، بیت کوین (Bitcoin / BTC) روند اصلاح قیمت خود را بالاتر از مرز ۶۰,۰۰۰ دلار حفظ کرد و حالا معامله‌گران مشغول بازکردن موقعیت‌های جدید در راستای حرکت صعودی قیمت هستند. ظاهراً کمپانی مایکرواستراتژی همچنان قصد خرید بیت کوین دارد و ETF های اسپات نیز، به تزریق سرمایه‌های جدید به این بازار ادامه می‌دهند.


بر اساس داده‌های وب‌سایت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) هنگام نگارش این متن، بیت کوین در سطح ۶۵,۸۵۸ دلار در بازارها معامله می‌شود و نسبت به ۲۴ ساعت گذشته تغییر چندانی نداشته است.


پادکست تحلیل بیت کوین – ۱۷ اسفند

مارکت کپ کل بازار (Crypto Total Market Cap)۲.۴۴۴ تریلیون دلار
مارکت کپ بیت کوین (BTC Market Cap)۱.۳۱۳ تریلیون دلار
دامیننس بیت کوین (BTC.D)۵۳.۷۹ درصد
دامیننس تتر (USDT.D)۴.۱۲ درصد
مهم‌ترین مقاومت۶۹,۰۰۰ دلار
مهم‌ترین حمایت ۵۹,۰۰۰ دلار
عملکرد شاخص‌های مهم در تحلیل امروز بیت کوین

تحلیل امروز بیت کوین با بررسی عوامل فاندامنتال

بیت کوین به‌سرعت مشغول بهبود ریزش ۱۰,۰۰۰ دلاری خود است و این بازار ،همچنان نوسانات قابل توجهی را تجربه می‌کند. داده‌های قیمتی نشان می‌دهند رمزارز برتر توانسته تا کنون نیمی از این ریزش را جبران کند و برخی گزارشات و تحلیل‌گران می‌گویند که این عملکرد غافل‌گیرکننده بیت کوین، حاصل فعالیت نهنگ‌های بزرگ بازار بوده است.


اکنون انتظار می‌رود بیت کوین با وجود ۴ فاکتور صعودی، به‌زودی مجدداً سقف تاریخی خود را تست کند؛ این فاکتورها عملکرد ETF های اسپات، هاوینگ بعدی بیت کوین و خرید سنگین این رمزارز توسط هولدرهای بزرگ در این بازار هستند که در نهایت، سرمایه‌گذاران شخصی و خُرد را نیز دچار فومو (FOMO) کرده که باعث می‌شود این دسته از فعالان بازار نیز، سرمایه خود را به خرید ارز دیجیتال اختصاص دهند.


داده‌های پلتفرم کوین‌گلس (CoinGlass) نشان می‌دهند با رسیدن بیت کوین به کف ۵۹,۳۰۰ دلاری در پی ریزش اخیر قیمت، به‌طور مجموع ۱.۱۷ میلیارد دلار از موقعیت‌های معاملاتی در تمام بازارهای ارز دیجیتال لیکویید شده‌اند که اکثر آن‌ها، پوزیشن‌های لانگ (پیش‌بینی صعود قیمت / Long) بوده‌اند.

لیکوییدی بیت کوین
لیکوییدی پوزیشن‌های معاملاتی رمزارزها طی ریزش اخیر – CoinGlass

در همین راستا، ساختار بازار بیت کوین نیز تغییرات قابل توجهی داشته و فاندینگ ریت (نرخ تامین سرمایه / Funding Rate) این رمزارز در صرافی‌های معتبر دنیا، از سطوحی بازگشت داشته که انتظار می‌رفت پایداری لازمه را نداشته‌ باشند.

فاندینگ ریت بیت کوین
تغییرات فاندینگ ریت بیت کوین طی روزهای اخیر – CoinGlass

این مسئله در مورد شاخص اپن اینترست (سود باز / Open Interest) بیت کوین نیز صدق می‌کند، اما آخرین داده‌های موجود نشان می‌دهند که این شاخص مطابق با عملکرد قیمت اسپات بیت کوین، پس از یک ریزش ۳ میلیارد دلاری اکنون مشغول بهبود بازگشت است.

اپن اینترست بیت کوین
کاهش و بازگشت اپن اینترست بیت کوین مطابق با عملکرد قیمت – CoinGlass

پلتفرم آماری – تحلیلی متریال ایندیکیترز (Material Indidcators)، در رابطه با رفتار معامله‌گران در بازار بیت کوین نوشته که فعالیت نهنگ‌های بیت کوین سطح انتظارات و پیش‌بینی‌های فعالان بازار را دست‌خوش تغییرات کرده است. در این گزارش، عنوان شد که بخشی از سفارش‌های خرید بیت کوین در صرافی بایننس (Binance) از سطوح پایین به قیمت‌های بالاتر منتقل شدند که احتمالاً همین مسئله باعث شد که ریزش اخیر قیمت بالاتر از مرز ۶۰,۰۰۰ دلار متوقف شود.


متریال ایندیکیترز در این باره نوشت که نهنگ‌ها در روز ۲۸ فوریه (۹ اسفند)، ۵۴ میلیون دلار از سفارش‌های خرید بیت کوین را از سطوح بین ۳۶,۰۰۰ دلار تا ۳۸,۰۰۰ دلار را به ناحیه ۵۲,۰۰۰ دلاری منتقل کردند و این احتمال وجود دارد که شاید بیت کوین باز هم دچار اصلاح قیمت شود، اما کاملاً مشخص است که گروهی از سرمایه‌گذاران بزرگ بازار، نگران کاهش قیمت تا ۵۲,۰۰۰ دلار بوده‌اند و یا تمایلی به این کاهش شدید برای بیت کوین نداشته‌اند.


در جایی دیگر، کمپانی مایکرواستراتژی (MicroStrategy) در بیانیه روز ۵ مارس (۱۵ اسفند) خود اعلام کرد که قصد خرید بیت کوین‌های بیشتری دارد و مایکل سیلور، مدیرعامل این کمپانی، پیشنهاد کرده که ۶۰۰ میلیون دلار اوراق بهادار را برای این خریدها به فروش می‌رساند. همچنین، مایکل سیلور در ماه ژانویه ۲۱۶ میلیون دلار از سهام کمپانی را برای خرید بیت کوین به فروش رساند و ظاهراً این روند همچنان ادامه خواهد داشت.


اما ETF های اسپات همچنان یکی از منابع اصلی تقاضا برای خرید بیت کوین هستند؛ خالص ورود سرمایه به این بازار جدید بیت کوین، در روز سه‌شنبه به ۶۴۸.۸ میلیون دلار رسید. بر اساس داده‌های بیت‌مکس ریسرچ (BitMEX Research)، صندوق “GBTC” کمپانی گری‌اسکیل (GreyScale) شاهد کاهش در جریان خروج سرمایه از این ETF در سطح ۳۶۸ میلیون دلار در روز ۴ مارس (۱۴ اسفند) به ۳۳۲.۵ میلیون دلار در ۵ مارس (۱۵ اسفند) بود. سرمایه‎‌گذاران انتظار دارند با فروکش‌کردن فروش سهام این صندوق سرمایه‌گذاری توسط پلتفرم ورشکسته جنسیس (Genesis)، روند خروج سرمایه از صندوق “GBTC” نیز کاهش یابد.

etf بیت کوین
جریان ورود و خروج سرمایه در ETF های اسپات بیت کوین – Farside Investors

طبق آمار وب‌سایت فارساید اینوسترز (Farside Investors)، خروجی‌های گری‌اسکیل در روز جاری به ۲۷۶.۲ میلیون دلار کاهش داشته و این روند ادامه دارد. در این بین، جریان ورود سرمایه‌های جدید به این بازار بیت کوین شاهد رشد ۲۰۵.۷ میلیون دلاری بوده که در آن، صندوق “IBIT” کمپانی بلک‌راک (BlackRock) بیشترین آمار ورودی‌ها را داشته است.


در بخش اقتصاد کلان جروم پاول، ریس فدرال رزرو ایالات متحده، طی جلسه شهادت خود عنوان کرد که نرخ بهره در اوج خود قرار دارد و داده‌های اقتصادی آینده، کاهش این نرخ‌ها را تعیین خواهند کرد. شاخص‌های مربوط به مشاغل در آمریکا نیز از سطح انتظارات کمتر اعلام شدند و این باور را به‌وجود آوردند که شاید فدرال رزرو، نرخ بهره خود را زودتر از حد انتظار کاهش دهد. بیت کوین به انتشار این اخبار و آمار واکنش نشان داد و شاهد رشد قیمت از سطح ۶۴,۷۰۶ دلار به سقف ۶۷,۵۶۷ دلاری در روز گذشته بود.

تحلیل بیت کوین با بررسی تغییرات تکنیکال

بیت کوین در نمودار ۱ روزه، در پی تداوم خوش‌بینی سرمایه‌گذاران بازار همچنان پتانسیل رشد تا سقف تاریخی ۶۹,۰۰۰ دلاری را دارد. برخی تحلیل‌گران معتقدند تست دوم این سقف تاریخی با شکست صعودی در آن همراه خواهد بود و بیت کوین برای بار دوم، دچار اصلاح پس از رشد تا این سطح نخواهد شد.

تحلیل بیت کوین در نمودار 1 روزه
تحلیل بیت کوین در نمودار ۱ روزه – TradingView

چنین عملکردی، نیازمند شکست صعودی در سقف ۶۹,۳۲۵ دلاری است که در روز ۵ مارس (۱۵ اسفند) تشکیل شده است و می‌تواند منجر به رشد قیمت تا سطح روانی (Psychological Level) 70,000 دلاری شود. این حرکت نسبت به سطوح فعلی قیمت، یک رشد ۵ درصدی محسوب می‌شود.


نگاهی دقیق‌تر به عملکرد شاخص قدرت نسبی (Relative Strength Index / RSI) در این تایم فریم، نشان می‌دهد که این شاخص در پی کاهش تا سطح ۷۰ واحدی یک جهش صعودی داشته و مومنتوم (قدرت حرکت / Momentum) خرید در این بازار رو به رشد است.

شاخص قدرت نسبی
عملکرد شاخص قدرت نسبی بیت کوین در تایم فریم ۱ روزه – TradingView

اما در سناریوی نزولی، چنانچه معامله‌گران اقدام به برداشت سود کنند، قیمت ممکن است تا سطح ۶۵,۰۰۰ دلار دچار کاهش شود. این سناریو در بدترین حالت، ممکن است ریزش بیت کوین تا مرز ۶۰,۰۰۰ دلار را به‌همراه داشته باشد و انتظار می‌رود پس از این حرکت، بیت کوین به مسیر صعودی خود ادامه دهد.

بیت کوین در نمودار
عملکرد بیت کوین در نمودار ۱ روزه – TradingView

در نمودار بالا پیدا است که بیت کوین فعلاً بالاتر از میانگین متحرک‌های نمایی (EMAs) 50 روزه و ۲۰۰ روزه معامله می‌شود و از این اندیکاتورها سیگنال صعودی می‌گیرد. به این ترتیب، بیت کوین در صورت عبور از مقاومت‌ ۶۹,۰۶۴ دلاری، می‌تواند ابتدا تا مقاومت بعدی در ۶۹,۳۲۵ دلار و سپس تا مرز ۷۰,۰۰۰ دلار شاهد رشد قیمت باشد.


در این بین، اخبار و آمار مرتبط با ETF های اسپات نقشی کلیدی را ایفا خواهند کرد که در صورت تشدید فشار فروش در این بازار، بیت کوین در معرض کاهش به زیر ناحیه ۶۵,۰۰۰ دلاری قرار می‌گیرد. در صورت تداوم شرایط نزولی، قیمت احتمالاً حرکت خود را به‌سمت حمایت ۵۹,۱۷۶ دلاری پیش ببرد. شاخص RSI چهارده روزه بیت کوین در این نمودار، به سطح ۷۲.۱۴ واحدی رسیده که نشان می‌دهد رشد قیمت تا سقف ۶۹,۰۶۴ دلاری، می‌تواند تشدید فشار فروش را در پی داشته باشد.


تحلیل بیت کوین و بررسی تغییرات در نمودار BTC؛ ۱۳ اسفند

به گزارش واحد ترید و تحلیل صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس، بیت کوین (Bitcoin / BTC) در روز جاری کاهشی جزئی داشت و ظاهراً سرمایه‌گذاران به روند خروجی سرمایه از ETF های اسپات واکنش نشان داده‌اند. از این رو، اخبار مرتبط با ETF های اسپات بیت کوین اهمیت زیادی پیدا کرده‌اند. اندیکاتور ویلیامز بیت کوین، هدف ۱۸۰,۰۰۰ دلاری را برای این رمزارز در سایکل فعلی نشان می‌دهد که در واقع تکرار الگوهای گذشته است.


بر اساس داده‌های وب‌سایت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) هنگام نگارش این متن، بیت کوین در سطح ۶۱,۹۲۹ دلار معامله می‌شود و نسبت به ۲۴ ساعت گذشته، ۰.۴۱ درصد کاهش قیمت داشته است.


پادکست تحلیل بیت کوین – ۱۳ اسفند

مارکت کپ کل بازار (Crypto Total Market Cap)۲.۲۵۸ تریلیون دلار
مارکت کپ بیت کوین (BTC Market Cap)۱.۲۱۳ تریلیون دلار
دامیننس بیت کوین (BTC.D)۵۳.۷۶ درصد
دامیننس تتر (USDT.D)۴.۳۹ درصد
مهم‌ترین مقاومت۶۴,۰۰۰ دلار
مهم‌ترین حمایت ۵۹,۰۰۰ دلار
عملکرد شاخص‌های مهم در تحلیل امروز بیت کوین

تحلیل امروز بیت کوین با بررسی عوامل فاندامنتال

بیت کوین هنوز کمی با سقف تاریخی خود فاصله دارد، اما موفق شد در ماه فوریه با ۴۳.۵۵ درصد رشد قیمت، بهترین عملکرد خود از دسامبر ۲۰۲۰ (آذر ۱۳۹۹) تا کنون را ثبت کند. بر اساس داده‌های پلتفرم تحلیل‌گر گلسنود (Glassnode)، بیت کوین کندل ماهانه خود در ماه فوریه را با تقریباً ۲۰,۰۰۰ دلار رشد بسته که یکی از بزرگ‌ترین کندل‌ها و درخشان‌ترین عملکرد این رمزارز در تاریخچه بازار خود است.


تحلیل‌گر چک‌مِیت (Checkmate) پیرامون این موضوع طی پستی در پلتفرم X نوشت که این عملکرد خارق‌العاده بیت کوین، ۳۹۰ میلیارد دلار به مارکت کپ (ارزش بازار / Market Capitalization) این رمزارز افزود که یک رشد ۴۷ درصدی به‌شمار می‌آید. در تصویر زیر پیدا است که این کندل ۲۰,۰۰۰ دلاری، به‌نوعی یک سقف تاریخی جدید در عملکرد ماهانه بیت کوین بوده است.

بیت کوین ماهانه
عملکرد بیت کوین در بازه‌های ماهانه – Checkmate

کندل‌های ماهانه معمولاً نوعی نگرانی را بین فعالان بازار تزریق می‌کنند و پس از بسته‌شدن آن‌ها، نوسانات بازار بیت کوین ممکن است افزایش یابند. اکنون با توجه به کمبود سفارش‌های خرید بیت کوین در سطوح فعلی و پایین‌تر قیمت، این نگرانی وجود دارد که رمزارز برتر شاید از حمایت خوبی در حال حاضر برخوردار نباشد.


پلتفرم آماری – تحلیلی متریال ایندیکیتِرز (Material Indicators) با انتشار تصویری از وضعیتی نقدینگی موجود در تابلو سفارشات بزرگ‌ترین صرافی ارز دیجیتال دنیا یعنی بایننس (Binance)، نشان داد که از لحاظ وجود نقدینگی و سفارشات خرید، بیت کوین نزدیک‌ترین حمایت خود را در ناحیه ۵۹,۰۰۰ دلاری دارد.

بیت کوین بایننس
وضعیت سفارشات بیت کوین در صرافی بایننس – Material Indicators

کیث الِن، هم‌بنیان‌گذار این پلتفرم، در رابطه با این تحلیل نوشت که تغییرات بزرگی در وضعیت سفارشات ثبت‌شده برای بیت کوین در سطوح پایین‌تر قیمت ایجاد شده است. مجموعه‌ای از سفارش‌های خرید بیت کوین که پایین‌تر از سطح ۲۰,۰۰۰ دلاری ثبت شده بودند، اکنون به سطح ۵۲,۰۰۰ دلار منتقل شده‌اند. وی همچنین نوشت که جهش قیمت تا ۶۴,۰۰۰ دلار، کندل ماهانه ۴۴ درصدی، یا حتی اصلاح و شدوی (Wick) قیمت تا ۵۸,۰۰۰ دلار و ورود ۸ میلیارد دلاری سرمایه به ETF های اسپات نیز برای همه مردم دنیا غیرمنتظره و غیر قابل پیش‌بینی بود.


بیت کوین در حال حاضر به مقاومتی جدی رسیده و عملکرد قیمت در برابر این مقاومت، بسیار تعیین‌کننده خواهد بود. در این بین، کمپانی بلک‌راک (BlackRock) همچنان رقابت در حوزه ETF های اسپات بیت کوین را در سطح بالایی نگه داشته است و این بازار جدید بیت کوین، به یکی از فاکتورهای اصلی تاثیرگذار بر قیمت در روزهای جاری تبدیل شده است.

داده‌های پلتفرم گلسنود نشان می‌دهند مجموع موجودی بیت کوین در ETF های اسپات این رمزارز، از سطح ۷۶۰,۰۰۰ واحد عبور کرده و رتبه‌های اول و دوم در این بین، به‌ترتیب متعلق به کمپانی‌های گری‌اسکیل (GrayScale) و بلک‌راک است.

بیت کوین etf
جریان ورود و خروج سرمایه در ETF های اسپات بیت کوین طی چند هفته اخیر – Farside Investors


بازار ETF های اسپات بیت کوین در روز جمعه شاهد خروج ۱۴۰ میلیون دلار سرمایه خالص بود که بیشترین آمار نسبت به ۱۵۹ میلیون دلار در ۲۴ ژانویه (۴ بهمن) محسوب می‌شود. صندوق GBTC کمپانی گری‌اسکیل در این بین، بیشتر آمار خروجی‌ها را در سطح ۴۹۲.۴ میلیون دلار داشت. اما علی‌رغم این خروجی‌ها، این بازار ۱.۷۲۲ میلیارد دلار سرمایه خالص جدید به خود دید که دومین آمار بالا از این حیث، از زمان راه‌اندازی ETF در ۱۱ ژانویه (۲۱ دی) محسوب می‌شود.

ظاهراً خروجی‌های کمپانی گری‌اسکیل مربوط به فروش‌های مرتبط با دارایی‌های پلتفرم ورشکسته جنسیس (Genesis) بوده که به‌تازگی، مجوز فروش ۱.۳ میلیارد دلار سهم خود از صندوق GBTC را دریافت کرده است. اما با وجود این خروجی‌ها، شاخص ترس و طمع بیت کوین (Bitcoin Fear & Greed Index) در ناحیه «طمع شدید» حتی بالاتر رفته است.

تحلیل بیت کوین با بررسی تغییرات تکنیکال

پلتفرم تحلیل‌گر آنچین اینتودِبلاک (IntoTheBlock)، طی یکی از آخرین گزارشات خود عملکرد شاخص میانگین ورود و خروج پول در قیمت یا “IOMAP” بیت کوین را مورد بررسی قرار داد و مشخص شد، پادشاه کوین‌ها حمایت قابل توجهی را پشت سر خود دارد. یک میلیون آدرس کیف پول بیت کوین با خرید ۶۷۱,۰۰۰ واحد از این رمزارز در ناحیه ۶۰,۴۰۲ دلار تا ۶۲,۲۲۲ دلار با میانگین قیمت ۶۱,۳۵۵ دلار، این حمایت سرسخت را برای پادشاه کوین‌ها ایجاد کرده‌اند.


تحلیل‌گران معتقدند چنین عملکردی نشان‌گر اطمینان بالای سرمایه‌گذاران بوده و ناحیه مذکور را به یک حمایت خوب برای قیمت تبدیل کرده‌اند که می‌تواند مانع از کاهش آن شود.

iomap بیت کوین
عملکرد شاخص IOMAP بیت کوین در سطوح نزدیک به قیمت فعلی – IntoTheBlock

اما چنانچه این سرمایه‌گذاران اقدام به برداشت سود و این حمیات را به یک سطح مقاومتی تبدیل کنند، بیت کوین ممکن است در ادامه حرکت صعودی خود به مشکل بخورد و تا مرز ۶۰,۰۰۰ دلار دچار کاهش قیمت شود. این حرکت نزولی در بدترین حالت، احتمال دارد که تا ۵۰,۰۰۰ دلار نیز ادامه پیدا کند که برای سرمایه‌گذارانی که اصطلاحاً از بازار جا مانده، موقعیت مناسبی برای خرید بیت کوین به‌وجود می‌آورد.


لازم به ذکر است شاخص قدرت نسبی بیت کوین (Relative Strength Index / RSI) در سطح ۷۰ واحدی و ناحیه اشباع خرید (Overbought) قرار دارد که احتمال این اصلاح قیمت را بیشتر می‌کند. همچنین، نسبت سود خروجی خرج‌شده یا همان SOPR بیت کوین نیز بالاتر از مرز خنثی ۱ واحدی در سطح ۳.۳۰ واحد قرار دارد که نشان می‌دهد فروشندگان در ناحیه سود قرار دارند و به برداشت آن ادامه می‌دهند.


اما تحلیل‌گر فرنزن (Franzen) با بررسی اندیکاتور ویلیامز (Williams%R) بیت کوین در تایم فریم ۳ ساله، سیگنالی صعودی را نشان داد که تنها برای چهارمین مرتبه است که در تاریخچه عملکرد بیت کوین مشاهده می‌شود. بیت کوین پس از بستن کندل ۱ ماهه خود در سقف‌های چندساله، اکنون شاهد اندیکاتور ویلیامز ۳۶ ماهه بوده که برای چهارمین دفعه در کل تاریخ، بالاتر از ناحیه اشباع خرید خود بسته شده است.


اندیکاتور ویلیامز قدرت روند بیت کوین را ارزیابی می‌کند و دوره‌های بهبود قیمت از طریق این اندیکاتور، به‌راحتی قابل شناسایی هستند. این تحلیل‌گر معتقد است عبور اندیکاتور ویلیامز از ناحیه اشباع خرید، یک سیگنال صعودی قدرتمند برای قیمت بوده و سه مرتبه در سال‌های ۲۰۱۳,۲۰۱۶ و ۲۰۲۰ به این سطح رسیده که در پی آن، یک بازار گاوی را برای رمزارز برتر شاهد بوده‌ایم.

اندیکاتور ویلیامز
تحلیل بیت کوین با اندیکاتور ویلیامز در تایم فریم ماهانه – Caleb Franzen

فرنزن می‌گوید هر دفعه که این اندیکاتور به اشباع خرید رسیده، بیت کوین نسبت به نمونه قبلی خود رشد و بازده کمتری داشته است و در سال ۲۰۱۳ با ۱,۹۰۰ درصد رشد همراه بوده و در سال ۲۰۲۰، ۲۶۰ درصد افزایش قیمت داشته است. اما حتی اگر همین روند را برای پیش‌بینی قیمت در این سایکل در نظر بگیریم، بیت کوین پتانسیل رشد تا ۱۸۰,۰۰۰ دلار را دارد.


البته که این تحلیل‌گر در انتهای صحبت‌های خود عنوان کرد که نمی‌توان این رویدادهای خارق‌العاده در تاریخچه بیت کوین را برای عملکرد آینده این رمزارز یک حقیقت قطعی قلمداد کرد و بهتر است صرفاً در قالب الگوی رفتاری سرمایه‌گذاران این بازار در نظر گرفت.


بیت کوین در نمودار ۳ روزه، در ناحیه عرضه (Supply Zone) بین سطوح ۵۹,۷۱۷ دلار و ۶۷,۵۸۵ دلار در حال معامله است و اندیکاتورهای تکنیکال، روند فعلی قیمت را صعودی نشان می‌دهند. علی‌رغم این‌که شاخص RSI در این تایم فریم به سطح ۸۱ واحدی رسیده و اشباع خرید شدیدی را نشان می‌دهد، مومنتوم (قدرت عملکرد / Momentum) این اندیکاتور همچنان رو به بالا و صعودی است که نشان از تقویت فشار خرید دارد.

تحلیل بیت کوین در نمودار 3 روزه
تحلیل بیت کوین در نمودار ۳ روزه – TradingView

در صورتی که این مومنتوم و فعالیت خریداران منجر به بستن کندل بالاتر از مرز میانی ۶۳,۷۵۵ دلاری در تایم فریم ۳ روزه شود، مسیر رشدهای بیشتر برای بیت کوین هموار خواهد شد. در این مسیر، بیت کوین می‌تواند در کانال بالایی ناحیه عرضه یعنی سطح ۶۷,۵۲۵ دلار، یک شکست صعودی داشته باشد که در پی آن می‌تواند سقف تاریخی ۶۹,۰۰۰ دلاری را بازپس گیرد و سپس وارد یک دوره تثبیت (Consolidation) شود.


حضور خریداران در بازار بیت کوین کاملاً مشهود است؛ این مسئله در ستون‌های سبزرنگ بزرگ اندیکاتور مکدی (MACD) و اسیلاتور آسام (Awesome Oscillator / AO) در ناحیه مثبت آن‌ها می‌بینیم. در هر صورت با توجه به برداشت سود نهنگ‌های بیت کوین در سطوح فعلی قیمت، توصیه می‌شود سرمایه‌گذاران با احتیاط بیشتری فعالیت‌های خود را پیش ببرند.


بیت کوین در نمودار ۱ روزه، فعلاً بالاتر از میانگین متحرک‌های نمایی (EMAs) 50 روزه و ۲۰۰ روزه معامله می‌شود و از این لحاظ، روند قیمت صعودی دیده می‌شود. به این ترتیب، بازگشت قیمت به سقف ۶۴,۰۰۰ دلاری چهارشنبه گذشته، پتانسیل ادامه حرکت صعودی تا سقف تاریخی ناحیه ۶۹,۰۰۰ دلاری را به بیت کوین می‌دهد. اما کاهش قیمت به زیر سطح ۶۲,۰۰۰ دلار، ممکن است منجر به تداوم شرایط نزولی و کاهش بیشتر قیمت تا حمایت ۵۹,۱۷۶ دلاری شود.


تحلیل بیت کوین و بررسی تغییرات در نمودار BTC؛ ۱۰ اسفند

به گزارش واحد ترید و تحلیل صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس، بیت کوین (Bitcoin / BTC) در پی جریان سنگین ورود سرمایه‌های جدید به ETF های اسپات و انتظارات فعالان بازار از هاوینگ بعدی، موفق شد از مرز ۶۰,۰۰۰ دلار به‌راحتی عبور کند. این رالی قدرتمند قیمت تا مرز ۶۴,۰۰۰ دلار نیز پیش‌روی کرد و حال سوال این‌جا است که آیا سقف تاریخی قیمت هدف بعدی پادشاه کوین‌ها است یا خیر؟!


بر اساس داده‌های وب‌سایت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) هنگام نگارش این متن، بیت کوین در سطح ۶۳,۱۴۵ دلار معامله می‌شود و نسبت به ۲۴ ساعت گذشته، ۱۰.۴۳ درصد رشد قیمت داشته است.


پادکست تحلیل بیت کوین – ۱۰ اسفند

مارکت کپ کل بازار (Crypto Total Market Cap)۲.۲۶۸ تریلیون دلار
مارکت کپ بیت کوین (BTC Market Cap)۱.۲۳۵ تریلیون دلار
دامیننس بیت کوین (BTC.D)۵۴.۴۴ درصد
دامیننس تتر (USDT.D)۴.۳۴ درصد
مهم‌ترین مقاومت۶۴,۰۰۰ دلار
مهم‌ترین حمایت ۵۵,۰۰۰ دلار
عملکرد شاخص‌های مهم در تحلیل امروز بیت کوین

تحلیل امروز بیت کوین با بررسی عوامل فاندامنتال

بیت کوین روز گذشته طی یک رالی (حرکت صعودی / Rally) ۱۰ درصدی، به سقف ۶۴,۰۰۰ دلاری در سال ۲۰۲۴ رسید که در دو سال اخیر بی‌سابقه بوده است. رمزارز برتر در ماه میلادی جاری تا کنون ۵۰ درصد رشد قیمت داشته که دلایل اصلی آن، بهبود ذهنیت و تمایلات (Sentiment) سرمایه‌گذاران با نزدیک‌شدن به هاوینگ (Halving) و تداوم ورود سرمایه‌های جدید به ETF های اسپات بیت کوین هستند.


در پی این رشدها و احیای فعالیت سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال، گزارشات نشان می‌دهند تعداد معاملات انجام‌شده در ETF های اسپات بیت کوین از صندوق قابل معامله اس‌اند‌پی ۵۰۰ (SPY) و همتای آن در کمپانی اینوسکو (QQQ) فراتر رفته است. بر اساس تصویر منتشرشده توسط جیم بیانکو، رئیس کمپانی بیانکو ریسرچ (Bianco Research) در پلتفرم X، در تاریخ ۲۷ فوریه (۸ اسفند) در مجموع ۲۴۱,۰۰۰ معامله در ۱۰ ETF اسپات بیت کوین انجام شده که این رقم برای صندوق‌های قابل معامله SPY و QQQ به‌ترتیب ۱۸۵,۰۰۰ و ۱۳۸,۰۰۰ معامله بوده است.

معاملات بیت کوین
مقایسه تعداد معاملات ETF های اسپات بیت کوین با دو ETF بزرگ بازار سهام – Jim Bianco

یکی دیگر از مواردی که اطمینان بالای سرمایه‌گذاران بیت کوین را نشان می‌دهد، ثبت ۲ میلیارد دلار حجم معاملات در ETF های اسپات بیت کوین، برای دومین روز متوالی است. روز گذشته اریک بالکوناس، تحلیل‌گر ETF ها در بلومبرگ، با انتشار تصویر زیر نشان داد که در میانه روز معاملاتی گذشته، حجم معاملات ETF های اسپات بیت کوین به سقف تاریخی ۲.۶ میلیارد دلاری رسید و معتقد است این روند همچنان ادامه دارد.

حجم معاملات etf بیت کوین
افزایش حجم معاملات ETF های اسپات بیت کوین در روزهای اخیر – Eric Balchunas

از میان برترین ETF های اسپات بیت کوین، صندوق “IBIT” کمپانی بلک‌راک (BlackRock) بیشترین حجم ورود سرمایه جدید و همچنین تعداد معاملات را به خود اختصاص داده است و در این بین، افزایش خروجی‌های صندوق “GBTC” کمپانی گری‌اسکیل (GrayScale) بر دیدگاه سرمایه‌گذاران اثری نگذاشت و ترسی به بازار القا نکرد.


بر اساس گزارش منتشرشده از سوی پلتفرم فارساید اینوسترز (Farside Investors)، کمپانی گری‌اسکیل در روز گذشته شاهد ۲۱۶.۴ میلیون دلار خروجی از ETF خود بود. اما جریان ورود سرمایه به صندوق “FBTC” کمپانی فیدلیتی (Fidelity)، از ۱۲۶ میلیون دلار به ۲۴۵.۲ میلیون دلار رشد داشته و اکنون، کارشناسان معتقدند یک ورود حداقل ۵۰۰ میلیون دلاری دیگر به ETF بلک‌راک، یک شکست صعودی دیگر را برای بیت کوین به‌همراه خواهد داشت.

ورود و خروج سرمایه etf بیت کوین
جریان ورود و خروج سرمایه از ETF های اسپات بیت کوین – Farside Investors

اما این رشد فعالیت‌ها در ETF های اسپات بیت کوین، در بحبوحه نگرانی سرمایه‌گذاران در مورد وضعیت تورم ایالات متحده و شاخص‌های اقتصادی مربوطه در روز جاری صورت گرفته است. در صورتی که داده‌های تورمی آمریکا بالاتر از انتظارات اعلام شوند، فعالان و کارشناسان بازارهای مالی اعتقاد خود نسبت به کاهش نرخ بهره فدرال رزرو در شش ماهه ابتدایی سال ۲۰۲۴ را از دست می‌دهند.


در حال حاضر بازار سهام آمریکا به این نگرانی‌ها واکنشی منفی نشان داده، اما با وجود این‌که بیت کوین نیز معمولاً تحت تاثیر شاخص‌های تورمی قرار می‌گیرد، ظاهراً عملکرد ETF های اسپات در روزهای جاری چنین واکنشی را خنثی کرده‌اند.
مایکل مورک، بنیان‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال “ARK36”، معتقد است بیت کوین و اتریوم طی چند هفته آتی به سقف‌های تاریخی جدیدی می‌رسند که علت آن را نزدیک‌شدن به هاوینگ و تداوم سرمایه‌گذاری‌ها و همچنین تایید احتمالی ETF های اسپات اتریوم می‌بیند.


از طرفی دیگر رکت کپیتال، تحلیل‌گر محبوب رمزارزها، می‌گوید دوره اصلاح بیت کوین قبل از هاوینگ همچنان یک سناریوی احتمالی است و تاریخچه بازار این رمزارز نشان داده که سقف‌های تاریخی جدید بیت کوین، همیشه بعد از هاوینگ ایجاد شده‌اند. در راستای رشد اخیر بیت کوین به سقف‌های چندساله، شاخص ترس و طمع رمزارزها (Crypto Fear & Greed Index) نیز به محدوده «طمع شدید» رسیده است.


برخی از دیگر تحلیل‌گران نظیر اَکسِل کیبار، معتقدند ساختار فعلی بازار بیت کوین و بالارفتن فاندینگ ریت (نرخ تامین سرمایه / Funding Rate) این رمزارز در بازار مشتقات (Derivatives)، نشانه‌ای مبنی بر استفاده بیش از حد از اهرم در معاملات بیت کوین است که در نهایت با لیکوییدی سنگین این معاملات، یک اصلاح قیمت برای رمزارز برتر رقم خواهد خورد.


اما پس از رسیدن به سقف ۶۴,۰۰۰ دلاری، بیت کوین خیلی سریع تا ناحیه ۵۸,۰۰۰ دلاری دچار ریزش شد که احتمالاً دلیل چنین عملکردی، سفارش‌های متعدد فروش در این ناحیه و خروج پوزیشن‌های لانگ (پیش‌بینی صعود قیمت / Long) بوده است. البته که هنگام نگارش این متن، بیت کوین طی یک بازگشت ۵ درصدی، این اصلاح را بهبود بخشید. پادشاه کوین‌ها در حال حاضر نزدیک به ۱۰ درصد با سقف تاریخی خود فاصله دارد و بسیاری از سرمایه‌گذاران شخصی و سازمانی پیش‌بینی می‌کنند تا قبل از رویداد هاوینگ در ۵۲ روز دیگر، بیت کوین به سقف تاریخی ۶۸,۹۰۰ دلاری خود می‌رسد.

تحلیل بیت کوین با بررسی تغییرات تکنیکال

بیت کوین در نمودار ۱ روزه، فعلا سطح روانی (Psychological Level) 63,000 دلاری را حفظ کرده و با توجه به مونتوم (قدرت عملکرد / Momentum) صعودی که دارد، پتانسیل رشدهای بیشتر برای قیمت دیده می‌شود. همچنین با نزدیک‌شدن به هاوینگ بعدی بیت کوین، احتمال باز پس‌گیری سقف تاریخی ۶۹,۰۰۰ دلاری نوامبر ۲۰۲۱ (آبان ۱۴۰۰) هم دور از انتظار نیست.


اما بیت کوین برای رشد تا سقف تاریخی خود، ابتدا باید یک شکست صعودی در مقاومت ۶۳,۳۲۹ دلاری داشته باشد و کندل ۱ روزه را بالاتر از این سطح ببندد. این سطح در واقع مرز میانی ناحیه عرضه (Supply Zone) بین سطوح ۶۲,۹۰۵ دلار و ۶۵,۶۶۴ دلار است. در حال حاضر، بیت کوین با سقف تاریخی خود ۱۰ درصد فاصله دارد.

تحلیل بیت کوین در نمودار 1 روزه
تحلیل بیت کوین در نمودار ۱ روزه – TradingView

از دیدگاه تکنیکال، علی‌رغم احتمال اصلاح قیمت به‌دلیل قرارگرفتن شاخص قدرت نسبی (Relative Strength Index / RSI) در ناحیه اشباع خرید (Overbought)، شرایط کلی بازار همچنان سناریوهای صعودی را محتمل‌تر نشان می‌دهند. شاخص نسبت خروجی خرج‌شده (SOPR) بیت کوین نیز از مرز ۱ واحد فراتر رفته که نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران در ناحیه سود قرار دارند.


اما خط شاخص RSI بیت کوین رو به بالا در حرکت است که نشان‌گر تقویت مومنتوم صعودی قیمت و حضور خریداران در بازار است. در همین راستا، اندیکاتور مکدی (MACD) و اسیلاتور آسام (Awesome Oscillator / AO) نیز در نواحی مثبت خود قرار دارند که نظریه‌های صعودی را تقویت می‌کنند.


از طرفی دیگر، عملکرد شاخص قدرت نسبی بیت کوین و سطح ۷۰ واحدی اشباع خرید آن در کنار شاخص SOPR، احتمال یک اصلاح را نیز علامت می‌دهند. به این ترتیب در صورتی که فروشندگان کنترل بازار را به‌دست گیرند، قیمت ممکن است ابتدا تا ناحیه ۵۵,۰۰۰ دلاری و در صورت تداوم شرایط نزولی، تا مرز ۵۰,۰۰۰ دلار دچار کاهش شود.