آلت سیزن

آلت سیزن چیست؟ نحوه عملکرد شاخص آلت سیزن

هنگامی که بازار ارزهای دیجیتال در شرایط خوبی به‌سر می‌برد، تمامی کاربران به نسبت فعالیت خود شاهد سود خواهند بود. بیت کوین (BTC) در اغلب مواقع نقش هدایت‌گر بازار و سایر ارزهای دیجیتال را دارد و با عملکرد قیمت خود، سرمایه بیشتری را به تمام بازار جذب می‌کند.

گاهی اوقات پیش می‌آید که بیت کوین جای خود را به دیگر رمزارزها یا همان آلت کوین‌ها (Altcoins) می‌دهد و فعالان بازار در ارزهایی به‌غیر از بیت کوین سرمایه‌گذاری می‌کنند. به این پدیده در دنیای کریپتو آلت سیزن (Alt Season) گفته می‌شود. به‌دلیل این‌که بیت کوین نخستین رمزارز بازار و معرف صنعت ارزهای دیجیتال است، به سایر رمزارزهای بازار آلت کوین، به معنی رمزارز جایگزین (Alternative Coin) گفته می‌شود.

پادکست آلت سیزن


عموماً آلت سیزن ها فرصت مناسبی برای کسب سود بیشتر هستند؛ اما پیش از این‌که خود را برای آلت سیزن بعدی آماده کنید، ابتدا باید از علت پیدایش و نشانه‌های آن آگاه شوید. به همین دلیل، در این مقاله از صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس به این موضوع می‌پردازیم که آلت سیزن چیست و چگونه تشخیص داده می‌شود و بررسی شاخص آلت سیزن (Alt Season Index) به چه صورت است.

آلت سیزن چیست؟

آلت سیزن

همان‌طور که در بالا به آن اشاره شد، صنعت رمزارزها به نوعی تحت سلطه بیت کوین قرار دارد و از این رو، عملکرد قیمت بیت کوین تاثیر بسیار زیادی بر عملکرد قیمت سایر ارزهای دیجیتال دارد. نوعی تعریف از آلت سیزن را می‌توان به دوره‌ای از بازار نسبت داد که سرمایه افراد به‌جای بیت کوین، بیشتر و سریع‌تر به آلت کوین‌ها وارد می‌شود. به بیان دیگر، آلت سیزن زمانی است که سرمایه‌گذاران به‌جای خرید بیت کوین، بیشتر آلت کوین‌ها را می‌خرند.


آلت سیزن زمانی آغاز می‌شود که دامیننس بیت کوین (شاخص سلطه بیت کوین بر بازار / Bitcoin Dominance) در برابر دیگر رمزارزهای بازار کاهش پیدا می‌کند. دامیننس بیت کوین به زبان ساده، نسبت بین ارزش بازار یا همان مارکت کپ (Market Capitalization) بیت کوین در برابر مارکت کپ سایر ارزهای دیجیتال بازار را نشان می‌دهد.

بیت کوین از لحاظ ارزش بازار بزرگترین رمزارز دنیا محسوب می‌شود و همراه با استیبل کوین تتر (Tether / USDT)، بیشترین حجم معاملات را در هر شبانه‌روز دارند. به این ترتیب، دامیننس بیت کوین مهم‌ترین عامل مدنظر در شناسایی یک آلت سیزن است.


مطالعه بیشتر: دامیننس بیت کوین چیست و چگونه محاسبه می‌شود؟

دلیل اصلی پیدایش یک آلت سیزن را نمی‌توان تشخیص داد؛ اما چند عامل وجود دارند که به تشکیل آن کمک می‌کنند. دو عامل مهم که پتانسیل تشکیل یک آلت سیزن را دارند اتمام یک دوره صعودی یا بازار گاوی (Bullish Trend) برای بیت کوین و ترندهای روز آلت کوین‌ها هستند.


انتقال سرمایه از بیت کوین به آلت کوین‌ها: قیمت بیت کوین پس از یک دوره صعودی قوی عموماً به اصلاح یا ثبات نیاز پیدا می‌کند. به این ترتیب سرمایه‌گذارانی که به فکر سود بیشتر در سبد سرمایه خود هستند، ممکن است بیت کوین‌های خود را فروخته و سرمایه موجود را به خرید آلت کوین‌ها اختصاص دهند که در نهایت، این شرایط می‌تواند یک آلت سیزن را رقم زند.

دسترسی سریع: قیمت تتر

ترندهای روز آلت کوین‌ها مانند NFT و دیفای: سال ۲۰۲۰ برای بازار رمزارزها سال دیفای (امور مالی غیرمتمرکز / DeFi) و ۲۰۲۱ سال NFTها بود. در حال حاضر بحث داغ پیرامون این صنعت، وب ۳ و ارزهای دیجیتال وب ۳ هستند. فناوری بلاک چین به‌طور مداوم در حال نوآوری و تکامل است و به جرأت می‌توان گفت که این روندِ تکامل، پایان‌ناپذیر بوده و منجر به پیدایش آلت کوین‌های بیشتر و همچنین کاربردهای بیشتر برای آن‌ها خواهد شد.

مطالعه بیشتر: NFT چیست و چه کاربردهایی دارد؟

آلت سیزن چیست

مطالعه بیشتر: آشنایی با دیفای و امور مالی غیرمتمرکز

به‌دلیل ماهیت همواره رو به رشد صنعت ارزهای دیجیتال، برخی آلت کوین‌ها این پتانسیل را دارند که توجه سرمایه‌گذاران را از بیت کوین برداشته و به خود جلب کنند. زمانی که معامله‌گران و سرمایه‌گذاران سوار بر موج ترندهای روز آلت کوین‌های خاصی می‌شوند، ارزش بازار آن‌ها افزایش یافته و با گذشت زمان ممکن است یک آلت سیزن را به‌وجود آورند.


آلت سیزن‌ها ممکن است از چند هفته تا چند ماه به‌طول بیانجامند که مدت‌زمان آن‌ها تا حد زیادی به شرایط کلی بازار و میزان توجه سرمایه‌گذاران به آلت کوین‌ها بستگی دارد. ارز دیجیتالی که جامعه کاربری بزرگی دارد، ممکن است طی یک آلت سیزن رشد زیادی را تجربه کند و در همین دوره، شاید برخی آلت کوین‌ها تغییر چندانی را در قیمت خود شاهد نباشند و حتی در صورت عدم توجه کاربران و سرمایه‌گذاران، با کاهش قیمت مواجه شوند.


در برخی موارد به‌دلیل انتشار اخبار یا بیانیه‌ها و یا صدور قوانین جدید، مدت‌زمان یک آلت سیزن ممکن است طولانی‌تر شود. برای مثال، در دسامبر سال ۲۰۲۰ (آذر ۱۳۹۹) بود که خبر انتقال بلاک چین اتریوم به مکانیزم اثبات سهام (Proof-of-Stake) تحت عنوان مرج اتریوم (Ethereum Merge) منتشر شد و به روند روبه‌رشد قیمت این رمزارز کمک کرد. به‌علاوه، اعلام این خبر اصطلاحاً اثر دومینو (Domino Effect) بر دیگر آلت کوین‌ها گذاشت و موجب جذب سرمایه‌گذاران بیشتر به دیگر پروژه‌های کریپتویی شد.

مطالعه بیشتر: آشنایی با الگوریتم اجماع در بلاک چین


آلت سیزن ها برای رمزارزها می‌توانند اثرات مثبت و منفی داشته باشند که گریزناپذیر بوده و به‌نوعی یک توفیق اجباری برای این بازار محسوب می‌شوند. آلت سیزن از یک سو نشانه سلامت این بازار و گردش نقدینگی در آن است که موجب رشد قیمت‌ها می‌شود؛ اما پس از مدتی، گمانه‌زنی‌ها (Speculations) جای کاربرد آلت کوین‌ها را گرفته و منجر به اصلاحات شدید قیمتی و ضرر برای سرمایه‌گذاران می‌شوند.

شاخص آلت سیزن

طبق گفته کارشناسان، آلت سیزن زمانی آغاز می‌شود که ۷۵ درصد از ۵۰ آلت کوین برتر بازار بتوانند عملکرد بهتری از لحاظ قیمت و حجم معاملات طی ۹۰ روز اخیر در برابر بیت کوین داشته باشند. پلتفرم بلاک چین سنتر (Blockchain Center) یک شاخص آلت سیزن طراحی کرده که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

شاخص آلت سیزن
شاخص آلت سیزن در تاریخ ۱۰ فروردین

شاخص آلت سیزن به بررسی میزان علاقه سرمایه‌گذاران به بیت کوین و آلت کوین‌ها می‌پردازد. زمانی این شاخص به محدوده آلت سیزن می‌رسد که سه چهارم ۵۰ آلت کوین برتر بازار، از لحاظ مارکت کپ (رشد قیمت و حجم معاملات) طی سه ماه گذشته بهتر از بیت کوین عمل کرده باشند. در هر آلت سیزن، سرمایه بیشتری به آلت کوین‌ها در مقایسه با بیت کوین تزریق می‌شود. اما در صورتی که ۷۵ درصد از ۵۰ آلت کوین برتر بازار در ۹۰ روز گذشته، نتوانند عملکرد قیمتی بهتری نسبت به بیت کوین داشته باشند، نشان‌گر این شاخص یک بیت کوین سیزن (Bitcoin Season) را نشان می‌دهد.

قیمت رمزارزها در آلت سیزن
نمایی از عملکرد قیمت بیت کوین و آلت کوین‌ها طی ۹۰ روز اخیر (۱۰ فروردین)


شناخت سیزن یا فصل فعلی بازار می‌تواند در انتخاب رمزارز صحیح جهت سرمایه‌گذاری به شما کمک کند. با شناخت شرایط فعلی بازار می‌توانید تشخیص دهید که کدام ارز دیجیتال رشد قیمت دارد و یا کدام رمزارز دچار کاهش قیمت و یا روند خنثی خواهد شد. به این ترتیب و با بررسی این چرخه‌های بازار می‌توانید رمزارز مناسب را در کف قیمت خریده و در سقف قیمت همراه با سود به فروش برسانید.


ناگفته نماند که هیچ‌گاه به‌طور دقیق نمی‌توان زمان خرید یا فروش یک ارز دیجیتال را تشخیص داد و با توجه به نوسانات شدید قیمت‌ها در بازار ارزهای دیجیتال، تشخیص دقیق وقوع آلت سیزن و مدت‌زمان آن امکان‌پذیر نیست. در عوض بهتر است همیشه تحقیقات خود را شخصاً در مورد پروژه‌ها تکمیل کرده و ارزش آن‌ها در این صنعت و ریسک‌های مرتبط با آن پروژه را بشناسید.

سوالات پرتکرار در مورد آلت سیزن

آلت سیزن چیست؟

آلت کوین سیزن یا آلت سیزن به دوره‌ای در بازار ارزهای دیجیتال اشاره دارد، که آلت کوین‌ها عملکرد بهتری نسبت به بیت کوین داشته و شاهد جذب سرمایه‌گذار و رشد قیمت هستند.

بیت سیزن چیست؟

بیت کوین سیزن زمانی است که عملکرد قیمت بیت کوین نسبت به سایر ارزهای دیجیتال طی ۹۰ روز اخیر بهتر بوده باشد.

سلب_مسئولیت-آلت-سیزن
به این post امتیاز دهید
اشتراک‌گذاری

پوریا کریم‌زاده متولد ۱۳۶۹ در مشهد، فارغ‌التحصیل ادبیات انگلیسی؛ ده سال سابقه ترجمه و تدریس و چهار سال سابقه فعالیت در بازارهای مالی و تحلیل فاندامنتال دارم.

یک نظر

    1. پوریا کریم‌زاده نویسنده پاسخ

      قطعا بهترین روش برای معامله ارزهای دیجیتال در آلت سیزن به همین شکل هست و باید تمامی فاکتورهای مربوطه تایید بشن!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *