تحلیل ارز دیجیتالتحلیل تکنیکال ارز دیجیتال

تحلیل تتر، مشاهده نمودار و آخرین تحلیل های تکنیکال USDT

تتر (Tether / USDT) بزرگ‌ترین استیبل کوین بازار ارز دیجیتال است، برخی این رمزارز را «ستون فقرات» صنعت رمزارزها می‌نامند. سرمایه‌گذاران با خرید تتر می‌توانند سرمایه و پول فیات خود را به ارزهای دیجیتال و بالعکس تبدیل کنند. مهم‌ترین رقیب تتر در بازار یو‌اس‌دی کوین (USD Coin / USDC) بوده که در تلاش است ارزش بازار خود را به مارکت کپ تتر نزدیک کند، اما تتر همچنان برترین استیبل کوین بازار باقی مانده و جایگاه سوم را بعد از بیت کوین و اتریوم از لحاظ ارزش بازار را دارد.

تحلیل تتر شامل بررسی تغییرات قیمتی، حجم معاملات و عملکرد اندیکاتورهای مختلف در بازه‌های زمانی مختلف می‌شود. تاریخچه تحلیل تکنیکال تتر نشان داده که رشد عرضه توکن USDT در بازارها، به این معنی است که سرمایه‌گذاران برای خرید بیت کوین و آلت کوین‌ها آماده می‌شوند.

بین قیمت بیت کوین و عرضه کل استیبل کوین تتر در صرافی‌ها یک همبستگی معکوس وجود دارد و کاهش موجودی تتر صرافی‌ها، اغلب رشد قیمت بیت کوین را در پی داشته است. در تحلیل تتر یکی از مهم‌ترین ابزارها و شاخص‌ها دامیننس تتر (Tether Dominance) است که با نماد “USDT.D” نمایش داده می‌شود. دامیننس تتر درصدی از کل سرمایه موجود در بازار رمزارزها را نشان می‌دهد که به خرید تتر اختصاص داده شده است و رشد این شاخص می‌تواند به‌دلیل تزریق سرمایه جدید در بازار و یا خروج سرمایه از سایر رمزارزها به این استیبل کوین به دلیل ریزش بازار باشد.

اما سرمایه‌گذاران و معامله‌گران ارزهای دیجیتال در ایران، علاوه‌بر پیداکردن بهترین قیمت تتر در صرافی‌های ایرانی، تحلیل تتر روی چارت تتر به ریال را نیز جزئی از استراتژی معاملاتی خود قرار داده‌اند. برخی از این سرمایه‌گذاران به‌صورت روزانه به خرید و فروش تتر می‌پردازند و از این رو، پیش‌بینی قیمت تتر به تومان با توجه به نرخ روز دلار یکی از مهم‌ترین مواردی است که در تحلیل روزانه تتر مورد بررسی قرار می‌دهند. نمودار قیمت لحظه ای تتر در صرافی او ام پی فینکس علاوه‌بر ارائه تاریخچه قیمت تتر به تومان در تایم فریم‌های مختلف، امکان بررسی نمودار قیمت تتر با استفاده از ابزارهای معاملاتی مختلف را ایجاد کرده است.


تحلیل تتر و بررسی تغییرات در نمودار USDT؛ ۱۱ آذر

به گزارش واحد ترید و تحلیل صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس، تتر (Tether / USDT) پس از گذشت دو هفته از صدور توکن اوراق قرضه خود تحت عنوان “ALT2611” توسط پلتفرم بیت‌فینکس (BitFinex)، تنها موفق به جذب ۱۵ درصد از سرمایه هدف خود بود. همچنین، در بحبوحه خوش‌بینی فعالان بازار ارز دیجیتال برای تایید ETF های اسپات بیت کوین، عرضه در گردش تتر نیز با افزایش همراه بوده است.


بر اساس داده‌های پلتفرم تریدینگ ویو (TradingView) و چارت تتر به ریال او ام پی فینکس، تتر USDT به‌ترتیب در نواحی ۱.۰۰۰۴۰ دلاری و ۵۰۶,۰۶۰ ریال معامله می‌شود و نسبت به ۲۴ ساعت گذشته در ایران، کاهشی ۰.۲۸ درصدی را تجربه کرده است.

پادکست تحلیل تتر – ۱۱ آذر

تحلیل امروز تتر با بررسی عوامل فاندامنتال

پلتفرم بیت‌فینکس چند روز پیش توکن اوراق قرضه تتر با نماد “ALT2611” را با هدف جذب سرمایه لیست کرد، اما ظاهراً انتظارات مالی و سرمایه‌گذاری کمپانی تتر را برآورده نکرده است. بیت‌فینکس سکیوریتیز (Bitfinex Securities) که یک پلتفرم معاملاتی برای توکن دارایی‌های قابل معامله در دنیا است، پس از دو هفته از راه‌اندازی توکن ALT2611 تتر، تنها موفق به جذب ۱.۵ میلیون دلار خریدار از هدف ۱۰ میلیون دلاری خود شد.


توکن ALT2611 در واقع یک اوراق قرضه با سررسید ۳۶ ماهه و سود سالانه ۱۰ درصدی است که قیمت آن با تتر USDT محاسبه می‌شود و توسط صندوق سرمایه‌گذاری آلترنِتیو (Alternative)، زیرمجموعه کمپانی مایکرو کپیتال (Mikro Kapital) در لوکزامبورگ راه‌اندازی شده است.


توکن‌های اوراق قرضه، نمونه دیجیتالی‌شده اوراق قرضه سنتی بوده که تحت شبکه‌های بلاک چین صادر می‌شوند و مزایایی از قیبل نقدینگی بیشتر، دسترسی راحت‌تر، امنیت، شفافیت و معاملات ۲۴ ساعته را در برابر همتاهای سنتی خود دارند. توکن‌های ALT2611 در شبکه لیکویید (Liquid Network) راه‌اندازی شده‌اند که یک سایدچین (زنجیره فرعی / Sidechain) در بلاک چین بیت کوین است.


کمپانی تتر ظاهراً با این اقدام جدید خود قصد راه‌اندازی بازاری جدید با نقش محوری استیبل کوین تتر را داشته که طبق گفته کارشناسان، در این مسیر موفق نبوده و احتمالاً نخواهد شد. همچنین، پلتفرم بیت‌فینکس در ماه آوریل (اردیبهشت) مجوز ارائه خدمات دارایی‌های دیجیتال را از دولت السالوادور دریافت کرد و قصد صدور اوراق قرضه بیت کوین خود را دارد.


اما بازارهای ارز دیجیتال طی ۱ ماه گذشته، شاهد افزایش خوش‌بینی‌ها و امیدها برای تایید ETF های اسپات بیت کوین بوده که یعنی، سرمایه‌های جدیدی به رمزارزها تزریق شده‌اند. استیبل کوین تتر که یکی از محبوب‌ترین ابزارهای خرید ارز دیجیتال در سراسر جهان است، طی ماه نوامبر شاهد رشد ۴.۵ میلیارد دلاری عرضه در گردش خود بوده است.


پلتفرم آماری-اطلاعاتی آرکام (Arkam) در روز ۲۸ نوامبر (۷ آذر)، با اشاره به این موضوع در گزارش خود نوشت که ۳ میلیون واحد از توکن‌های جدید USDT در بلاک چین ترون مینت شده‌اند. طی این دوره، یکی از آدرس‌های واریز در صرافی ارز دیجیتال کراکن (Kraken) نیز ورود ۲.۵ میلیارد دلار استیبل کوین به این آدرس کیف پول را تجربه کرده است.


داده‌های پلتفرم کریپتو‌اِسلِیت (CryptoSlate) نشان می‌دهند که عرضه استیبل کوین تتر USDT، از ابتدای سال ۲۰۲۳ تا کنون رشدی ۳۵ درصدی داشته و به سقف جدید ۸۹.۳۵ میلیارد دلاری رسیده است. تتر طی یک سال اخیر، از بحران‌های به‌وجود آمده برای رقبای اصلی خود یعنی یو‌اس‌دی کوین (USDC) کمپانی سِرکل (Circle) و بایننس یو‌اس‌دی (BUSD) کمپانی بایننس، بهره زیادی برده و شاهد ورود سنگین سرمایه‌های جدید به بازار خود بوده است.

عرضه تتر USDT
سهم عرضه تتر USDT در شبکه‌های مختلف – DeFiLlama


مجموع این تحولات، سلطه تتر بر بازار استیبل کوین‌ها را به ۷۰ درصد رسانده و طبق گزارش پلتفرم دیفای‌لاما (DeFiLlama)، ۵۰ درصد از عرضه فعلی تتر در شبکه ترون مینت شده و ۴۱ درصد آن در بلاک چین اتریوم قرار دارد. کارشناسان می‌گویند رشد عرضه تتر به معنی افزایش قدرت خرید سرمایه‌گذاران در این بازار است و احتمالاً بخش بزرگی از آن، به سرمایه‌گذاران سازمانی مربوط می‌شود.


پائولو آردوینو، مدیرعامل کمپانی تتر، نیز اخیراً اظهار کرده که این کمپانی قصد راه‌اندازی محصولات جدیدی را در سال ۲۰۲۴ دارد تا گستره فعالیت‌های خود را توسعه ببخشد. وی به‌طور ویژه به راه‌اندازی دو محصول جدید در حوزه فین‌تک (FinTech) با بهره‌گیری از فناوری به‌کار گرفته‌شده در استیبل کوین تتر اشاره کرد، که پتانسیل جایگزینی چندین سرویس متمرکز محبوب در دنیای وب ۲ را دارند.

تحلیل تتر با بررسی تغییرات تکنیکال

دامیننس تتر (USDT.D) در نمودار ۱ روزه، طی دو هفته اخیر وارد روندی جدید در نزدیکی حمایت‌های سال ۲۰۲۲ شده است. تحلیل‌گران معتقدند در صورت شکست صعودی دامیننس تتر از سطوح فعلی، ممکن است در مرحله بعدی دچار کاهشی شدید یا بازگشتی صعودی شود.

تحلیل دامیننس تتر در نمودار 1 روزه
تحلیل دامیننس تتر در نمودار ۱ روزه – TradingView


در صورتی که دامیننس شکاف بالای سر خود را بشکند و رو به بالا حرکت کند، بازار ممکن است در نقطه کنترل (POC) که آغازکننده روند اخیر بوده، دچار نوسانات زیادی شود. از این رو، خرید و فروش ارزهای دیجیتال در این نواحی باید با احتیاط زیادی صورت گیرد.


یکی از تحلیل‌گران در پلتفرم تریدینگ‌ویو با نام کاربری کرایِر (TheCryer)، با انتشار نمودار هفتگی دامیننس تتر، روند خنثی فعلی و قرارگرفتن بالاتر از سطوح حمایتی را به دلیل صدور توکن‌های جدید USDT و رشد عرضه و مارکت کپ این استیبل کوین می‌داند.

تحلیل دامیننس تتر در نمودار هفتگی
تحلیل دامیننس تتر در نمودار هفتگی – TradingView


دامیننس تتر در تایم فریم‌های بزرگ‌تر شاهد تشکیل یک الگوی مثلث صعودی از آوریل ۲۰۲۲ تا اکتبر ۲۰۲۳ (اردیبهشت ۱۴۰۱ تا آبان ۱۴۰۲) بوده و طبق این الگو، رسیدن دامیننس تتر به زیر ناحیه ۶ درصدی موقعیت خوبی را برای فروش و برداشت سود ایجاد می‌کند و ممکن است مسیر نزولی را تا نزدیکی ۴ درصد و در بدترین حالت، ۲ تا ۳ درصد پیش ببرد.


از طرفی دیگر، شکست صعودی دامیننس تتر می‌تواند ابتدا تا ناحیه ۸ درصدی و سپس ۱۱ درصد ادامه پیدا کند که عموماً در این شرایط، موقعیت خوبی برای خرید ارز دیجیتال به‌وجود می‌آید. البته که در این سناریوها، باید رویدادهای هاوینگ بیت کوین (Bitcoin Halving) در آوریل ۲۰۲۴ (اردیبهشت ۱۴۰۳) و تایید احتمالی ETF های اسپات این رمزارز را نیز، برای فعالیت در بازار در نظر گرفت.


تحلیل تتر و بررسی تغییرات در نمودار USDT؛ ۴ آذر

به گزارش واحد ترید و تحلیل صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس، تتر (Tether / USDT) طی شش ماه اخیر شاهد رشد ۱۰ درصدی موجودی نهنگ‌های خود بوده که نشان از بالارفتن قدرت خرید آن‌ها در بازار دارد. رشد عرضه تتر در بازارهای ارز دیجیتال نیز، برتری این دارایی در برابر رقبای آن را نشان داده و چشم‌اندازی از تمایلات سرمایه‌گذاران برای فعالیت در بازار ارائه می‌کند.


بر اساس داده‌های پلتفرم تریدینگ ویو (TradingView) و چارت تتر به تومان او ام پی فینکس، تتر USDT در محدوده‌های ۱.۰۰۰۷۰ دلار و ۵۰,۵۹۹ تومان معامله می‌شود و نسبت به ۲۴ ساعت گذشته در بازارهای ایران، ۰.۳۳ درصد کاهش قیمت داشته است.

پادکست تحلیل تتر – ۴ آذر

تحلیل امروز تتر با بررسی عوامل فاندامنتال

وزارت دادگستری ایالات متحده (DOJ) در روز ۲۱ نوامبر (۳۰ آبان) طی بیانیه‌ای اعلام کرد نزدیک به ۹ میلیون دلار توکن تتر (USDT) را مصادره کرده و این اتفاق، پس از مسدودکردن این موجودی‌ها توسط کمپانی تتر افتاده و متعلق به یک سازمان تبهکار بوده است. این افراد با تشکیل رابطه آنلاین با قربانیان خود، سعی در متقاعدکردن آن‌ها به سرمایه‌گذاری در کسب و کارهای مختلف داشتند و با ارجاع آن‌ها به وب‌سایتی تقلبی، نشان می‌دادند که سرمایه‌ آن‌ها در فعالیت و رشد قرار دارد.


همچنین، وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد که قرار است با همکاری وزارت خزانه‌داری و کمیسیون بورس معاملات آتی کالا (CFTC)، اقدامات قانونی و نظارتی گسترده‌ای را در صنعت رمزارزها آغاز کنند. یکی از اقدامات اخیر این سازمان، جریمه ۴ میلیارد دلاری صرافی بایننس (Binance) و استعفا چانگ‌پنگ ژائو (CZ)، مدیر عامل این کمپانی بود.


ناگفته نماند که در تاریخ ۹ نوامبر (۱۸ آبان)، بایننس در یک تراکنش ۳.۹ میلیارد تتر را به یک کیف پول سرد انتقال داده بود و مشخص نشد که این سرمایه جهت پرداخت جریمه به وزارت دادگستری آمریکا بوده یا خیر. کمپانی تتر نیز چندی پیش اعلام کرده بود که با نهادهای قانونی و نظارتی، همکاری همه‌جانبه خواهد داشت.


در همین راستا، تتر روز گذشته اعلام کرد این کمپانی به‌همراه زیرمجموعه خود، صرافی ارز دیجیتال بیت‌فینکس (Bitfinex)، در رابطه با شکایت اخیر گروهی از خبرگزاران نیویورکی در حیطه قانون آزادی اطلاعات (FOIL)، تصمیم به عقب‌نشینی و عدم اعتراض به دادخواست گرفته‌اند. این دادخواست در مورد توافق کمپانی تتر و بیت‌‌فینکس با دادستانی کل نیویورک بوده که طبق آن، تتر برای خاتمه پرونده دوساله خود که در آن متهم به ادغام ۸۵۰ میلیون دلار از سرمایه‌ کمپانی با سرمایه مشتریان خود شده، باید ۱۸.۵ میلیون دلار جریمه پرداخت کند.


کمپانی تتر پیرامون این موضوع بیان کرد که همیشه تعهد خود به شفافیت در امور مالی را نشان داده، اما این تعهد به این معنی نیست که تتر در هر زمان و به‌طور بی‌قید و شرط، هر سندی را که لازم باشد در اختیار نهادها قرار می‌دهد. تتر در نظر دارد استاندارد رفتاری و اخلاقی را در صنعت رمزارزها ارتقا دهد و از این رو، سعی در تعاملات سازنده در عین اهتمام به گزارش‌دهی صحیح و حفظ حریم خصوصی اطلاعات دارد.


طی هفته‌های اخیر، بازار استیبل کوین‌ها شاهد سلطه غیرقابل انکار تتر بوده است. در حال حاضر، ۷۲ درصد از کل بازار استیبل کوین‌ها به تتر اختصاص دارد که نسبت به اوایل سال ۲۰۲۱ تا کنون، بی‌سابقه بوده است. این آمار برای رقیب اصلی تتر یعنی یو‌اس‌دی کوین (USDC) تنها ۲۰ درصد بوده و این در حالی است که مارکت کپ تتر، چند روز پیش به رکورد جدید ۸۸.۵ میلیارد دلار رسید.

تتر usdt
سلطه بازار تتر USDT در برابر سایر استیبل کوین‌های برتر – Glassnode


داده‌های آنچین تتر نیز نشان می‌دهند از این رقم، ۴۸ میلیارد دلار آن در شبکه ترون قرار داد و ۴۰ میلیارد دلار از توکن‌های تتر نیز، در بلاک چین اتریوم در گردش هستند. این آمار نشان از پذیرش و کاربردپذیری گسترده تتر دارد و این استیبل کوین توانسته جایگاه خود را به‌عنوان نوعی ستون فقرات در بازار ارز دیجیتال مستحکم کند. کمپانی تتر در حفظ جایگاه خود و تعهد به مشتریان ثابت قدم بوده و به گزینه‌ معتمدی در بازار پرتلاطم و غیرقابل پیش‌بینی ارزهای دیجیتال تبدیل شده است.


داده‌های پلتفرم تحلیل‌گر سنتیمنت (Santiment) نیز نشان می‌دهند طی شش ماه اخیر، ۱۰۰ کیف پول بزرگ تتر بیش از ۱.۶۷ میلیارد دلار از توکن‌های USDT را خریده که این آمار، نشان از خرید قدرتمند این نهنگ‌ها در بازار دارد. سنتیمنت از تلاقی زمانی این آمار با عبور قیمت بیت کوین از سطح ۳۸,۰۰۰ دلار گفت و مهر تاییدی بر روند صعودی بازار زد.

تحلیل تتر با بررسی تغییرات تکنیکال

دامیننس تتر (USDT.D) در تایم فریم هفتگی، یک الگوی پرچم صعودی (Bullish Flag) تشکیل داده است. در صورتی که دامیننس کف کانال خود را نشکند، این الگو احتمالاً تایید شده و شاهد کاهش قیمت ارزهای دیجیتال خواهیم بود. تحلیل‌گر تریدر ام‌پی (Trader-MP) در این باره می‌گوید این الگو تایید خواهد شد و رمزارزها یک دوره اصلاح را تجربه خواهند کرد. این تحلیل‌گر مجدداً تکرار کرد که هنوز زمان شروع بازار گاوی ارزهای دیجیتال فرا نرسیده است.

تحلیل دامیننس تتر در نمودار هفتگی
تحلیل دامیننس تتر در نمودار هفتگی – TradingView


البته تریدر ام‌پی در تحلیل دامیننس تتر در نمودار ۴ ساعته معتقد است که این شاخص هم‌اکنون در تلاش برای تشکیل یک کف بوده که پیامد آن را در شکست صعودی قیمت آلت کوین‌ها می‌بینیم.


دامیننس تتر در تایم فریم ۱ روزه، طی هفته‌های اخیر یکی از حمایت‌های مهم خود را از دست داده که عموماً در تحلیل تکنیکال، این سطح به مقاومت تبدیل شده و احتمال تست مجدد آن وجود دارد.

تحلیل دامیننس تتر در نمودار 1 روزه
تحلیل دامیننس تتر در نمودار ۱ روزه – TradingView


دامیننس تتر در این تایم فریم به زیر تمامی میانگین متحرک‌های خود کاهش داشته که تمامی این سطوح در نقش حمایت دامیننس بوده‌اند. اکنون انتظار می‌رود دامیننس به‌سمت بالا حرکت داشته باشد تا مقاومت پیش رو را تست کند که در صورت عدم شکست آن، دامیننس تتر ممکن است مسیر نزولی را ادامه دهد و به کف‌های جدید برسد. شکست صعودی از مقاومت هم مصادف با کاهش قیمت سایر رمزارزهای بازار خواهد بود.


شاخص قدرت نسبی (Relative Strength Index / RSI) دامیننس تتر، چند هفته‌ای است که در ناحیه اشباع فروش (Oversold) قرار دارد که اخیراً، تحولاتی جزئی در آن دیده می‌شود؛ البته، کمی زود است که در تحلیل تتر به بررسی این موضوع بپردازیم.


در حال حاضر و با توجه به نمودار بالا، دامیننس تتر پس از تشکیل یک الگوی کف گرد (Rounded Bottom)، موفق شد میانگین متحرک‌های نمایی (EMAs) 10 روزه و ۲۱ روزه را به‌سمت بالا بشکند و ظاهراً اندیکاتور ۱۰ روزه، در روز جاری مشغول تست در قالب یک سطح حمایتی است. طبق شرایط فعلی، سقف فعلی دامیننس تتر ۶.۴۵ درصد و کف آن، ۶.۱۴ درصد برآورد شده است.


تحلیل تتر و بررسی تغییرات در نمودار USDT؛ ۲۷ آبان

به گزارش واحد ترید و تحلیل صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس، تتر (Tether / USDT) در سال ۲۰۲۳ رکوردهای جدیدی را تا به امروز به‌ثبت رسانده و مارکت کپ (ارزش بازار / Market Capitalization) این استیبل کوین بیش از ۲۰ میلیارد دلار رشد داشته است. همچنین این کمپانی طی یکی از اقدامات اخیر خود، به حوزه استخراج بیت کوین نیز وارد شده است.


بر اساس داده‌های پلتفرم تریدینگ ویو (TradingView) و چارت تتر به تومان او ام پی فینکس، تتر USDT در محدوده‌های ۱.۰۰۰۴۰ دلار و ۵۱,۵۸۵ تومان معامله می‌شود و نسبت به ۲۴ ساعت گذشته در بازارهای ایران، ۰.۲۲ درصد رشد داشته است.

پادکست تحلیل تتر – ۲۷ آبان

تحلیل امروز تتر با بررسی عوامل فاندامنتال

طبق اطلاعات ارائه‌شده از سوی پلتفرم تحقیقاتی-آماری وِیل‌اَلرت (Whale Alert)، تتر تا به امروز در سال ۲۰۲۳ نزدیک به ۲۲.۷۵ میلیارد واحد توکن جدید USDT مینت کرده که از این آمار، ۴ میلیارد واحد آن متعلق به ۱ ماه اخیر بوده است. مارکت کپ تتر در ابتدای سال ۲۰۲۳ در سطح ۶۶ میلیارد دلار قرار داشت که طی یک روند افزایشی و بر اساس داده‌های وب‌سایت کوین‌گِکو (CoinGecko)، ارزش بازار استیبل کوین برتر در تاریخ ۱۴ نوامبر (۲۳ آبان) به سقف ۸۷ میلیارد دلاری رسید.


یکی از سخنگویان این کمپانی اظهار کرد که رشد مارکت کپ تتر به دو عامل مربوط می‌شود که فاکتور اول، هیجانات و امیدواری سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال برای تایید ETF های اسپات بیت کوین است که با تزریق سرمایه‌های سازمانی جدید به بازار نیز همراه شده است.

مارکت کپ تتر
تغییرات مارکت کپ تتر طی سال‌های اخیر – CoinGecko


نکته دیگر این‌جا است که استیبل کوین تتر رفته‌رفته به استانداردی رسمی برای دلار دیجیتال تبدیل شده و بازارهای نوظهور و کشورهای در حال توسعه، از کاربردهای این ارز دیجیتال بهره برده و مردم کشورهایی که شاهد ارزش پول ملی خود هستند، با خرید تتر و تبدیل سرمایه به آن، نوعی پوشش معتبر برای سرمایه خود ایجاد می‌کنند. طبق آخرین آمار به‌دست آمده، تقریباً ۸۰ درصد تراکنش‌های کریپتویی در کشور برزیل، در قالب استیبل کوین USDT است و چندین کشور دیگر نیز، عملکردی مشابه از خود نشان داده‌اند.


یکی دیگر از دستاوردهای مهم تتر در سال ۲۰۲۳، موفقیت در دادگاه اخیر این کمپانی به‌همراه زیرمجموعه خود یعنی صرافی ارز دیجیتال بیت‌فینکس (Bitfinex)، بود. شاکیان این پرونده، شاون دالیفکا و متیو اندرسون، اظهار داشتند که گزارشات ارائه‌شده کمپانی تتر در مورد پشتیبانی کامل هر یک واحد USDT با یک دلار آمریکا، با ابهامات و اطلاعات اشتباه همراه است.


پس از انجام رویه‌های لازم، قاضی پرونده این ادعا و اتهامات را رد کرد و شاکیان پرونده نیز، اعتراضی به این رأی دادگاه نداشتند و این پرونده به‌طور رسمی و کامل بسته شد. کمپانی تتر در ماه میلادی گذشته در گزارش سه ماهه سوم خود مشخص کرد که بیش از ۸۵ درصد از ذخایر این کمپانی را پول نقد و معادل‌های آن تشکیل داده و اکثریت این آمار، به اوراق قرضه کوتاه‌مدت اختصاص داده شده است.


اما کمپانی استیبل کوین تتر در یکی از آخرین اقدامات خود، با یک سرمایه‌گذاری سنگین به حوزه ماینینگ بیت کوین نیز وارد شده و ظاهراً قرار است به یکی از اعضای اصلی در این زمینه تبدیل شود. طبق گزارش نشریه بلومبرگ، کمپانی تتر در نظر دارد طی شش ماه آینده با ۵۰۰ میلیون دلار سرمایه به جمع استخراج‌کنندگان بیت کوین بپیوندد. این سرمایه در واقع بخشی از تسهیلات ۶۱۰ میلیون دلاری تتر به کمپانی ماینینگ نورثِرن دیتا (Northern Data) است و تتر با این حرکت، سهام این کمپانی آلمانی را نیز خریداری کرده است.


پائولو آردوینو، مدیرعامل آینده کمپانی تتر، پیرامون این موضوع اظهار کرد از این سرمایه برای تهیه تجهیزات ماینینگ و خرید سهام دیگر کمپانی‌های این حوزه استفاده خواهد شد و این‌که، تتر در نظر دارد به عضوی متعهد در اکوسیستم ماینینگ بیت کوین تبدیل شود. وی همچنین بیان کرد این کمپانی هم‌اکنون مشغول پیاده‌سازی تجهیزات ماینینگ بیت کوین در کشورهای اروگوئه، پاراگوئه و ال‌سالوادور است و هدف اصلی از این فعالیت‌ها، رسیدن به ۱ درصد از کل نیروی کامپیوتری موجود در شبکه بیت کوین است.


در این بین، بانک تسویه حساب‌های بین‌المللی (Bank for International Settlements / BIS) در یکی از آخرین گزارشات خود عنوان کرد که هیچ استیبل کوینی در حال حاضر نمی‌تواند پیوند یا پگ (Peg) خود با دارایی مربوطه را در تمام مواقع حفظ کند و این مسئله، به حجم بازار یا پشتوانه آن استیبل کوین مربوط نمی‌شود. بانک BIS در گزارش خود نوشت که هم‌اکنون در بازار ارزهای دیجیتال بیش از ۶۰ استیبل کوین فعالیت دارند که در چهار دسته استیبل کوین‌ها با پشتوانه ارز فیات، رمزارز، کالا و بدون پشتوانه قرار می‌گیرند.


بانک BIS نوشت تعداد کمی از این استیبل کوین‌ها در ۹۷ درصد از مدت‌زمان فعالیت خود، بیش از ۱ درصد نوسانات قیمتی را تجربه کرده‌اند. این نهاد با اشاره به این‌که تبدیل تتر به ارز فیات به‌صورت مستقیم توسط این کمپانی دارای حداقل ۱۰۰,۰۰۰ دلاری، کارمزد ۰.۱ درصدی و اعتبارسنجی یک‌مرتبه‌ای ۱۵۰ دلاری است، بیان کرد این شرایط محدودیت‌هایی را برای کاربران عادی به‌همراه دارد که بر کاربردپذیری و اطمینان آن‌ها به استیبل کوین‌ها اثر منفی می‌گذارد. به‌علاوه، این بانک از تاخیر در انتشار روزانه گزارش ذخایر کمپانی‌هایی نظیر تتر و یو‌اس‌دی‌ کوین (USDC) انتقاد و شفافیت امور و حفظ ثبات قیمتی را، مهم‌ترین جوانب فعالیت این کمپانی‌ها معرفی کرد.

تحلیل تتر با بررسی تغییرات تکنیکال

دامیننس تتر (USDT.D) در نمودار ۱ روزه نتوانسته ناحیه حمایتی خود را حفظ کند و از این رو، کارشناسان معتقدند هنگام پول‌بک (Pullback) دامیننس به سمت ناحیه شکسته‌شده، زمانی مناسبی برای خرید ارز دیجیتال خواهد بود. رمزارزها در این بازه دچار کاهش قیمت خواهند شد و برای سایکل صعودی بعدی خود آماده می‌شوند.

دامیننس تتر در تایم فریم 1 روزه
عملکرد دامیننس تتر در تایم فریم ۱ روزه – TradingView


اما تریدر ام‌پی (Trader-MP)، از تحلیل‌گران شناخته شده در پلتفرم تریدینگ‌ویو، با انتشار نمودار هفتگی دامیننس تتر معتقد است که این شاخص در آستانه بازگشت صعودی قرار دارد و بازار ارزهای دیجیتال پیش از آغاز بازار گاوی در سال ۲۰۲۴، وارد یک دوره نزولی خواهند شد. وی می‌گوید این تحلیل تتر از سوی سیاست‌های پولی بانک‌های مرکزی کشورها، تورم و انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، سایکل‌های بازار سهام و . . . اثر می‌پذیرد.

تحلیل تتر در نمودار هفتگی
تحلیل دامیننس تتر در نمودار هفتگی – TradingView


وی با اشاره به اندیکاتور مکدی (MACD) در تصویر بالا، معتقد است حرکت نزولی دامیننس تتر تقریباً به‌پایان رسیده و اندیکاتور مکدی به ناحیه صفر نزدیک شده است. این تحلیل‌گر به سرمایه‌گذاران توصیه می‌کند که برداشت سود خود را انجام دهند، چرا که بر خلاف عقیده اکثر کارشناسان، بازار گاوی ارزهای دیجیتال هنوز شروع نشده است.

دامیننس تتر در نمودار 1 هفته ای
عملکرد دامیننس تتر در نمودار هفتگی – TradingView


تحلیل‌گر وِکتوراَلگو (VectorAlgo) اما، دامیننس تتر در نمودار هفتگی را نزولی دیده و معتقد است عملکرد این شاخص تضعیف شده و ممکن است یک شکست نزولی دیگر را تجربه کند. از دست‌رفتن حمایت دامیننس در میانگین متحرک ۱۰۰ دوره‌ای (۱۰۰ MA) که در نمودار به رنگ آبی نمایش داده شده، نشان از یک چشم‌انداز نزولی بلندمدت دارد.


اکنون باید دید که آزمایش مجدد حمایت افقی چه نتیجه‌ای دارد و پیش‌بینی شده تغییرات دامیننس تتر در بازارهای فیوچرز (آتی / Futures) ارز دیجیتال نیز تاثیرگذار باشد. اما در حال حاضر، عملکرد دامیننس نزولی دیده می‌شود که برای بیت کوین و آلت کوین‌ها سیگنالی صعودی به‌شمار می‌آید.

دامیننس تتر در نمودار 3 ماهه
تحلیل دامیننس تتر در نمودار ۳ ماهه – TradingView


یکی دیگر از تحلیل‌گران با نام مستعار سِن کریپتو (Sen_Crypto)، با انتشار نمودار سه ماهه دامیننس تتر نوشت که سناریوهای نزولی همزمان با نزدیک‌شدن به هاوینگ بیت کوین (Bitcoin Halving)، محتمل‌تر دیده می‌شوند و در صورت شکست نزولی از سطح ۵.۸ درصد، آلت کوین‌ها می‌توانند رشدهای قابل توجهی را طی ماه‌های آتی تجربه کنند. اکثر آلت کوین‌های بازار هم‌اکنون بالاتر از حمایت ۱۸ ماه خود که در پی سقوط لونا (LUNA) تشکیل شده معامله می‌شوند.


این تحلیل‌گر معتقد است رمزارزها تا ژوئن ۲۰۲۴ (خرداد ۱۴۰۳)، رشد قابل توجهی خواهند داشت و سه ماهه پایانی ۲۰۲۳ زمان مناسبی برای خرید و سرمایه‌گذاری است. زمانی که آلت کوین‌ها از میانگین متحرک نمایی ۲۱ ماهه (۲۱M EMA) خود عبور کنند، یک بازار صعودی ۶ ماهه تا ۱ ساله را تجربه خواهند کرد.


در حال حاضر بیشتر آلت کوین‌ها پایین‌تر از این سطح قرار دارند و شاخص مارکت کپ کل بازار به استثنای بیت کوین (TOTAL2)، از آوریل ۲۰۲۲ (فروردین ۱۴۰۱) تا کنون نتواسته از این میانگین متحرک عبور کند. این شرایط نشان می‌دهد که آلت کوین‌ها در قیمت بسیار پایینی قرار دارند و اکثریت ۱۰۰ رمزارز برتر بازار، با سقف تاریخی خود هنوز ۹۰ درصد تا ۹۵ درصد فاصله دارند. پیش‌بینی می‌شود که قیمت بیت کوین بین ۱۲ ماه تا ۱۸ ماه بعد از هاوینگ به‌سمت سقف جدید خود حرکت کند.


تحلیل تتر و بررسی تغییرات در نمودار USDT؛ ۲۰ آبان

به گزارش واحد ترید و تحلیل صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس، تتر (Tether / USDT) در چهارشنبه گذشته شاهد صدور لایحه‌ای جدید از سوی اعضای کنگره آمریکا بود که طبق آن، استفاده از این استیبل کوین برای مقامات این کشور ممنوع اعلام شد. مارکت کپ (ارزش بازار / Market Capitalization) استیبل کوین برتر بازار طی هفته گذشته و رشد قیمت‌ها در بازار ارز دیجیتال، به سقف‌های جدیدی رسید.


بر اساس آمار پلتفرم تریدینگ ویو (TradingView) و چارت تتر به تومان او ام پی فینکس، توکن USDT به‌ترتیب در نواحی ۱.۰۰۰۵۹ دلاری و ۵۱،۳۶۰ تومان در بازارها معامله می‌شود و نسبت به ۲۴ ساعت گذشته در ایران، ۰.۳۹ درصد کاهش قیمت داشته است.

پادکست تحلیل تتر – ۲۰ آبان

تحلیل امروز تتر با بررسی عوامل فاندامنتال

لایحه جدیدی در روز چهارشنبه از سوی اعضای هر دو حزب کنگره ایالات متحده معرفی شد که بر اساس آن، مقامات آمریکایی نمی‌توانند از کمپانی‌ها و پلتفرم‌های چینی، یوان دیجیتال و استیبل کوین تتر استفاده کنند. طبق گفته نمایندگان، این لایحه به‌منظور مقابله با دشمنان کشور و بستن راه‌های پنهانی برای دسترسی آن‌ها به اطلاعات امنیتی و محرمانه آمریکا صادر شده است.


در صورتی که این لایحه تصویب شود، مقامات دولتی آمریکا دیگر قادر به انجام فعالیت‌های تجاری با کمپانی آی‌فینکس (iFinex)، شرکت مادر تتر، نخواهند بود. این در حالی است که گزارشات اخیر نشان می‌دهند بخش بزرگی از فعالیت‌های صنعت کریپتو وابسته به کشور چین است. چین توانسته نسبت به کمپانی‌ها بزرگ کریپتویی نظیر تتر، بیت‌مِین (Bitmain)، بایننس (Binance)، هوبی (Huobi)، اوکی‌اکس (OKX) و بسیاری دیگر، درآمد بیشتری را از این صنعت به‌دست آورد.


اما در هفته‌ای که گذشت، ارزش بازار استیبل کوین تتر به ۸۶.۵۱ میلیارد دلار رسید و نسبت به ماه میلادی گذشته ۳.۶ درصد رشد پیدا کرد. از این آمار، ۴۵.۸۲ میلیارد دلار آن متعلق به بلاک چین ترون یعنی تتر TRC20 بوده و تقریباً ۴۰ میلیارد دلار از تترها، در شبکه اتریوم با استاندارد ERC20 در گردش هستند. باقیمانده توکن‌های تتر، در سایر بلاک چین‌ها در گردش است.


اکنون نزدیک به یک ماه است که مارکت کپ تتر سیر صعودی داشته و بین روزهای ۳ تا ۹ نوامبر (۱۲ آبان تا ۱۸ آبان)، موفق شد با رشدی ۴.۳۶ درصدی به سقف‌های جدیدی برسد. از این آمار، بیشترین جفت‌ارزهای معامله شده با تتر شامل استیبل کوین USDC، بیت کوین و اتریوم بوده و صرافی ارز دیجیتال بایننس، بیشترین حجم معاملات تتر را به خود اختصاص داده است. در حال حاضر نزدیک به ۵۳ درصد از عرضه در گردش تتر، در شبکه ترون قرار دارد و توکن USDT در شبکه‌های ترون و اتریوم، به‌ترتیب دارای ۳۲,۸۶۰,۰۰۰ و ۴,۶۴۸,۰۰۰ کیف پول فعال است.


در جایی دیگر تام وَن، تحلیل‌گر پلتفرم “۲۱co”، با استفاده از داده‌های آنچین تغییرات نقدینگی موجود در استیبل کوین‌های تتر و یو‌اس‌دی کوین در شبکه آوه (AAVE) را در برابر نرخ‌های دولتی آمریکا مورد مقایسه قرار داد. این تحلیل‌گر که در گذشته نیز در مورد همبستگی تغییرات نرخ بهره فدرال رزرو با میزان نقدینگی در بازار استیبل کوین‌ها صحبت کرده بود، روز گذشته طی پستی در پلتفرم X نشان داد که پس از افزایش ۰.۷۵ درصدی نرخ بهره در سپتامبر ۲۰۲۲ (شهریور ۱۴۰۱)، بازار استیبل کوین‌های USDT و USDC شاهد خروج ۱ میلیارد دلار سرمایه بودند.

تتر usdt
تغییرات نقدینگی موجود در بازار USDT و USDC پس از افزایش نرخ بهره – ۲۱co


مشابه با این اتفاق، در جولای ۲۰۲۳ (خرداد ۱۴۰۲) نیز افتاد و با افزایش ۰.۲۵ درصدی نرخ بهره فدرال، تتر شاهد خروج ۳۸۰ میلیون دلار از بازار خود بود. اکنون و با توجه به عدم افزایش نرخ بهره طی آخرین نشست فدرال رزرو، سطح نقدینگی در بازار تتر به بالاترین حد خود رسیده است.


به‌علاوه، تام ون معتقد است قیمت و نسبت ریسک به پاداش استیبل کوین‌ها در پلتفرم‌های حوزه دیفای (DeFi)، تفاوت چندانی با بازارهای عادی نداشته و منجر به کاهش استفاده کاربران از این دسته از رمزارزها در این بخش شده است.

تحلیل تتر با بررسی تغییرات تکنیکال

دامیننس تتر (USDT.D) همچنان روند نزولی خود را حفظ کرده و سرمایه موجود در بازارهای ارز دیجیتال، از استیبل کوین‌ها خارج شده و به سایر رمزارزها منتقل می‌شود. البته که این عملکرد نشانه‌ای مثبت برای بازار بوده و احتمال رشد بیشتر قیمت رمزارزها وجود دارد.


در حال حاضر دامیننس تتر در یک سطح حمایتی بسیار مهم در ناحیه ۶.۲ درصدی قرار دارد که در تابستان سال گذشته ایجاد شده و تا کنون بارها از این ناحیه تقاضا، به‌سمت بالا بازگشت داشته است. در صورتی که دامیننس تتر پس از رسیدن به این سطح رشد پیدا کند، به این معنی خواهد بود که سرمایه‌ فعالان بازار از بیت کوین و آلت کوین‌ها خارج می‌شود و به بازار استیبل کوین‌ها انتقال پیدا می‌کند و چنانچه شاهد شکست نزولی از این حمایت باشیم، رمزارزها پتانسیل رشد خوبی پیدا خواهند کرد.

تحلیل دامیننس تتر
تحلیل دامیننس تتر در نمودار ۱ روزه – TradingView


دامیننس تتر در نمودار ۱ روزه همان‌طور که در تصویر بالا پیدا است، پس از رشد اخیر قیمت بیت کوین، سطوح حمایتی را یکی پس از دیگری شکسته و اکنون، ۵.۲۶ درصد به‌عنوان هدف بعدی دامیننس برآورد شده است. چنین سناریویی به این معنی است که قیمت بیت کوین، به رشدهای خود ادامه خواهد داد.


در حال حاضر در تحلیل بیت کوین، مرز ۴۰,۰۰۰ دلار به‌عنوان مقصد بعدی قیمت در نظر گرفته شده که با کاهش دامیننس تتر به سطح مذکور، احتمالاً شاهد تایید این سناریو خواهیم بود که دور از انتظار هم نیست.

عملکرد دامیننس تتر usdt
عملکرد دامیننس تتر در تایم فریم ۱ روزه – TradingView


ریدکریپتو (readCrypto)، از تحلیل‌گران برجسته پلتفرم تریدینگ‌ویو، با انتشار نمودار ۱ روزه دامیننس تتر از تشدید نوسانات بازار در روزهای اخیر خبر داد و اظهار کرد، سرمایه‌های جدیدی به استیبل کوین تتر وارد شده‌اند. وی معتقد است که نوسانات اخیر در اوراق قرضه آمریکا، شاخص دلار (DXY) و بازارهای سهام بر بازار ارز دیجیتال تاثیر نگذاشته و حداقل در روزها و هفته‌های اخیر، با یگدیگر همبستگی نداشته‌اند.


ریدکریپتو می‌گوید دامیننس بیت کوین فعلاً بالاتر از مرز ۵۰ درصد قرار دارد و در صورت کاهش، سرمایه‌گذاران به آلت کوین‌ها روی خواهند آورد؛ در این بین، چنانچه دامیننس تتر پایین‌تر از ناحیه ۵.۸۹ درصد تا ۶.۳۹ درصد قرار بگیرد، رمزارزها پتانسیل آغاز بازار گاوی جدید را پیدا خواهد کرد. البته که بازار گاوی واقعی زمانی آغاز می‌شود که دامیننس بیت کوین به زیر ۵۰ درصد برسد.


از این رو، ناحیه مذکور برای دامیننس تتر اهمیت زیادی دارد و حتی اگر این‌طور به نظر برسد که به زیر این ناحیه کاهش پیدا می‌کند، ممکن است بازگشتی صعودی از آن داشته باشد.

دامیننس تتر در تایم فریم 1 روزه
سناریوی احتمالی برای دامیننس تتر در نمودار ۱ روزه – TradingView


تحلیل‌گر شیواز (Shivaz) نیز با ارائه تصویر بالا از دامیننس تتر در تایم فریم ۱ روزه، احتمال کاهش این شاخص تا ۵.۶۰ درصد را محتمل‌تر می‌بیند که در صورت تایید، بازار یک پامپ را شاهد خواهد بود. البته که این سطح در واقع یک حمایت قوی است، اما شکست نزولی آن، ممکن است دامیننس تتر را تا ۴.۶۰ درصد پایین بیاورد که زمان زیادی خواهد برد.


به این ترتیب، دامیننس تتر در مرحله اول ممکن است تا ۵.۶۰ درصد کاهش پیدا کند که در پی آن، قیمت‌ها رشد کرده و حین اصلاح بعد از حرکت صعودی، دامیننس تتر فرصت بهبود را پیدا خواهد کرد. این تحلیل‌گر آغاز بازار گاوی واقعی برای رمزارزها را، در صورت کاهش دامیننس تتر به سطح ۴.۰۵ درصد محتمل می‌بیند.


تحلیل تتر و بررسی تغییرات در نمودار USDT؛ ۱۳ آبان

به گزارش واحد ترید و تحلیل صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس، تتر (Tether / USDT) به یکی از رمزارزهای محبوب برای انجام تراکنش‌ها در کشور برزیل تبدیل شده و گزارش‌های ذخایر این کمپانی، با دارایی‌های مازاد همراه بوده است. همچنین این کمپانی با ارائه تسهیلات به کمپانی‌های ماینینگ بیت کوین، ظاهراً قصد ایجاد تنوع بیشتر در سرمایه‌گذاری‌های خود دارد.


بر اساس آمار پلتفرم تریدینگ ویو (TradingView) و چارت تتر به ریال او ام پی فینکس، تتر به‌ترتیب در نواحی ۱.۰۰۰۳۸ دلاری و ۵۱۸,۹۰۰ ریال در بازارها معامله می‌شود و نسبت به ۲۴ ساعت گذشته در ایران، نزدیک به ۱ درصد کاهش قیمت داشته است.

پادکست تحلیل تتر – ۱۳ آبان

تحلیل امروز تتر با بررسی عوامل فاندامنتال

استیبل کوین تتر در کشور برزیل رشد قابل توجهی در استفاده در تراکنش‌ها را شاهد بوده و طبق گزارشات آژانس‌های اطلاعاتیِ مالی این کشور، نزدیک به ۸۰ درصد از تراکنش‌های ارز دیجیتال برزیل از طریق استیبل کوین تتر انجام می‌شوند. تراکنش‌های ارز دیجیتال تتر در برزیل، تا اواسط ماه اکتبر (اوایل آبان ماه) بیش از ۵۵ میلیارد دلار برآورد شده که تقریباً دو برابر تراکنش‌های بیت کوین در این کشور است.


استفاده از تتر در برزیل روندی رو به رشد را از سال ۲۰۲۱ تا کنون داشته و برای نخستین بار، در جولای ۲۰۲۲ (خرداد ۱۴۰۱) بود که همزمان با آشفتگی بازار ارزهای دیجیتال و فروپاشی پلتفرم‌های وام‌دهی تری اروز کپیتال (Three Arrows Capital) و وُیِجر (Voyager)، حجم معاملات تتر در این کشور از بیت کوین فراتر رفت. در تاریخ ۲۵ اکتبر (۳ آبان)، دولت برزیل لایحه شناخت ارزهای دیجیتال به‌عنوان «دارایی‌های مالی» را تصویب و برای سرمایه‌گذاری و استفاده از آن‌ها در داخل و خارج از کشور، مالیات‌هایی را وضع کرد. همچنین، صرافی‌های بزرگی نظیر کوین‌بیس (Coinbase) و بایننس (Binance) در این کشور فعالیت می‌کنند.


کمپانی تتر در ۳۱ اکتبر (۹ آبان)، در گزارش سه ماهه سوم ذخایر خود خبر از ۳.۲ میلیارد دلار دارایی مازاد داد. این گزارش که توسط کمپانی حساب‌رسی “BDO” در ایتالیا امضا شد، نشان داد که تتر ۸۳.۲ میلیارد دلار استیبل کوین در بازارهای ارز دیجیتال در گردش دارد و برای آن‌ها، ۸۶.۴ میلیارد دلار دارایی پشتوانه در ذخایر خود حفظ کرده است. از این آمار، نزدیک به ۷۲.۶ میلیون دلار آن به اوراق بهادار خزانه‌داری آمریکا مانند اوراق قرضه کوتاه‌مدت، توافق‌نامه‌های بازخرید و صندوق‌های سرمایه‌گذاری اختصاص یافته است.


همچنین، تتر در این گزارش از کاهش ۳۳۰ میلیون دلاری وام‌های وثیقه‌دار خود به سطح ۵.۲ میلیارد دلار خبر داد. کمپانی تتر در سال ۲۰۲۲ متعهد شد که وام‌های وثیقه‌دار در ذخایر خود را در سال ۲۰۲۳، به صفر می‌رساند. رشد نرخ‌های بهره باعث شده که این کمپانی شاهد سود خوبی در ذخایر خود باشد و در بازه سه‌ماهه، نزدیک به ۱ میلیارد دلار به ارزش دارایی‌های خود بیافزاید.


در این بین، تتر فعالیت‌های خود را به‌نوعی معطوف به بیت کوین نیز کرده است و به‌تازگی، به یکی از کمپانی‌های آلمانی ماینینگ بیت کوین تحت عنوان نورثِرن دیتا (Northern Data)، وام ارائه کرده است. طبق بیانیه این کمپانی منتشرشده در ۲ نوامبر (۱۱ آبان)، نورثرن دیتا به‌منظور گسترش فعالیت‌های اقتصادی خود در زمینه استخراج بیت کوین، یک وام ۶۱۰ میلیون دلاری از کمپانی تتر دریافت کرده است.


پائولو آردوینو، مدیر ارشد فناوری و مدیرعامل جدید تتر، اظهار کرد که این وام طی سال ۲۰۲۴ به کمپانی آلمانی ارائه می‌شود و مبلغ آن، از سودهای به‌دست آمده کمپانی در بخش‌های دیگر و نه ذخایر تتر برداشته خواهد شد تا با امور مالی مرتبط با استیبل کوین تتر، تداخلی نداشته باشد. وی در ادامه صحبت‌های خود افزود که کمپانی تتر در نظر دارد بخش کوچکی از سودهای خود را در زیرساخت‌های بخش‌های انرژی، اطلاعات و ارتباطات همتا به همتا سرمایه‌گذاری کند.

عرضه استیبل کوین ها
تغییرات عرضه استیبل کوین‌ها طی سال‌های اخیر – THEBLOCK


در جایی دیگر، پلتفرم خبری-تحلیلی بلاک (THEBLOCK) گزارش داد که با رشد قیمت اخیر بیت کوین، عرضه کل استیبل کوین‌ها در بازار افزایش پیدا کرده است. بیت کوین با گذشت دو هفته از خبر جعلی تایید ETF اسپات کمپانی بلک‎‌راک (BlackRock)، روندی رو به رشد را حفظ کرده و گزارشات پلتفرم بلاک نشان می‌دهند که همزمان با افزایش قیمت بیت کوین، عرضه استیبل کوین‌ها در بازار بیشتر شده و بخش بزرگی از آن متعلق به تتر یا USDT است.


آمارها نشان می‌دهند که افزایش عرضه استیبل کوین‌ها، به معنی ورود سرمایه جدید به بازارهای ارز دیجیتال و افزایش تقاضا است. در همین راستا، پلتفرم تحلیل‌گر گلس‌نود (Glassnode) نیز گزارش داد که شاخص آلت سیزن این کمپانی یک شکست صعودی داشته که نشان‌گر رشد معاملات بیت کوین، آلت کوین‌ها و استیبل کوین‌ها است.


پلتفرم آماری وِیل اَلرت (Whale Alert) هم روز گذشته از انتقال نزدیک به ۱.۳۵ میلیارد دلار تتر از یک کیف پول ناشناس به صرافی بایننس خبر داد. زمانی که انتقالی به این بزرگی مشاهده می‌شود، معمولاً به این معنی که سرمایه‌گذار مربوطه قصد خرید ارز دیجیتال را دارد. البته ممکن است که بخشی از این استیبل کوین‌ها به پول فیات نیز تبدیل شود یا از آن در بخش‌های دیفای (DeFi) رمزارزها مانند استیکینگ (Staking) استفاده شود.


تحلیل تتر با بررسی تغییرات تکنیکال

در رابطه با تحلیل تکنیکال تتر، ابتدا باید دید که دامیننس تتر (Tether Dominance / USDT.D) در نمودارها چه شرایطی پیدا کرده است. یکی از تحلیل‌گران برجسته پلتفرم تریدینگ‌ویو به‌نام الِن سَنتانا (Alan Santana)، معتقد است که دامیننس تتر رو به رشد نیست و این مسئله، بیت کوین و سایر آلت کوین‌های بازار را در مسیری صعودی نشان می‌دهد.

تحلیل تتر در نمودار هفتگی
تحلیل تتر در نمودار هفتگی – TradingView


وی در تحلیل دامیننس تتر خود نوشت که میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه (۵۰D EMA) شاخص USDT.D، از ژانویه تا آوریل ۲۰۲۳ (بهمن ۱۴۰۱ تا فروردین ۱۴۰۲) بارها و بارها در قالب یک حمایت تست شده است؛ حتی با وجود شکست این سطح، به‌سرعت بعد از یک هفته بهبود یافته و به‌طور کل، دامیننس تتر توانسته میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه خود را در بازه بلندمدت حفظ کند.


اما در هفته گذشته این میانگین متحرک برای نخستین بار از سپتامبر ۲۰۲۱ تا کنون شکسته شده که تغییر بزرگی برای این شاخص به‌شمار می‌آید و می‌توان سناریوی نزولی آن را تاییدشده در نظر گرفت. اکنون، این احتمال وجود دارد که یک شدو (Wick) در راستای تست میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه در نقش یک مقاومت ایجاد شود و پس از آن، ادامه حرکت نزولی را شاهد باشیم.


در هر صورت، زمانی که شرایط برای دامیننس تتر نزولی دیده می‌شود، متقابلاً بیت کوین در سناریوهای صعودی سیر می‌کند و سناریوی نزولی تتر زمانی نامعتبر می‌شود که دامیننس تتر از میانگین متحرک‌های نمایی ۵۰ روزه و ۱۰ روزه خود عبور کند و کندل هفتگی را بالاتر از آن‌ها ببندد.

دامیننس تتر در نمودار هفتگی
عملکرد دامیننس تتر در نمودار هفتگی – TradingView


تحلیل‌گر کرایِر (TheCryer) نیز با بررسی دامیننس تتر در نمودار هفتگی، سقف سه قلو این شاخص در ناحیه ۹ درصدی را نشان داد که تتر پس از عدم موفقیت در شکست آن، اکنون به ناحیه حمایتی ۵ درصد رسیده است. وی اظهار کرد که سطح فعلی دامیننس تتر نشان از آغاز بازار گاوی رمزارها دارد و در صورتی که این شرایط ادامه داشته باشد و تتر در ارائه شفافیت امور خود و مقابله با اتهامات اخیر از سوی نهادهای نظارتی موفق ظاهر نشود، دامیننس این استیبل کوین ممکن است تا ۳.۷ درصد کاهش داشته باشد.

دامیننس تتر و بیت کوین
مقایسه دامیننس تتر و بیت کوین در نمودارهای ۱ روزه – TradingView


همچنین، کرایر نمودارهای ۱ روزه تتر و بیت کوین را مورد مقایسه قرار داد و به‌طور واضح مشخص است که رشد قیمت بیت کوین با کاهش دامیننس تتر همراه است که یعنی، همبستگی معکوس با یکدیگر دارند. در شرایط فعلی بازار، کمپانی تتر با رشد تقاضای سرمایه‌گذاران مواجه شده که مجبور به صدور بیشتر توکن‌های USDT است و خرید بیشتر بیت کوین و آلت کوین‌های بازار را در پی خواهد داشت.


البته یکی دیگر از تحلیل‌گران تریدینگ‌ویو با نام مستعار مت‌گاکس (MtGoxFX)، معتقد است دامیننس تتر سطح تعیین‌کننده ۶.۵ درصدی را حفظ می‌کند و بازار صعودی فعلی چیزی جز یک تله گاوی (Bull Trap) نیست.


تحلیل تتر و بررسی تغییرات در نمودار USDT؛ ۶ آبان

به گزارش واحد ترید و تحلیل صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس، تتر (USDT) و برخی دیگر از استیبل کوین‌ها و رپد توکن‌ها، قرار است از لیست بازارهای شعبه کانادا صرافی رمزارز کراکن (Kraken) حذف شوند. همچنین کمپانی تتر با فشارهایی از سوی نهادهای نظارتی و قانون‌گذار آمریکایی در رابطه با کمک مالی به گروه‌های تروریستی روبرو شده است.


بر اساس آمار تریدینگ ویو (TradingView) و چارت تتر به ریال او ام پی فینکس، تتر به‌ترتیب در نواحی ۱.۰۰۰۱۶ دلاری و ۵۲۲,۰۰۰ ریال در بازارها معامله می‌شود و نسبت به ۲۴ ساعت گذشته در ایران، نزدیک به ۱ درصد رشد قیمت داشته است.

پادکست تحلیل تتر – ۶ آبان

تحلیل امروز تتر با بررسی عوامل فاندامنتال

صرافی ارز دیجیتال کراکن طی یک ایمیل، به کاربران خود اطلاع‌رسانی کرده که در انتهای ماه سپتامبر تمام تراکنش‌های مرتبط با استیبل کوین تتر (USDT) و دای (DAI) و چندین رپد توکنِ (Wrapped Token) بیت کوین، اتریوم و . . . را لغو خواهد کرد. سخنگوی این صرافی اظهار کرد که این اقدام را در راستای پیروی از قوانین و مقررات کانادا و مطابقت با استانداردهای موجود در صنعت رمزارزها انجام خواهند داد و در صورت نیاز، این ارزهای دیجیتال را از لیست بازارهای کراکن در کانادا حذف خواهند کرد.


البته این خبر برای کاربران کانادایی رمزارزها غافل‌گیرکننده نبود، چرا که پیش از این پلتفرم‌هایی نظیر اوکی‌اکس (OKX)، کوین‌بیس (Coinbase) و کریپتو دات‌کام (Crypto.com) در این کشور نیز، دست به اقدامی مشابه زده بودند و در راستای رعایت قوانین این کشور، ارز دیجیتال USDT و چندین رمزارز دیگر را از دارایی‌های خود حذف کردند. این روند می‌تواند منجر به حذف استیبل کوین تتر در تمام بازارهای ارز دیجیتال در کانادا و متعاقباً کاهش مارکت کپ تتر (ارزش بازار) شود.


چندین مقام قانون‌گذار آمریکایی از وزارت دادگستری این کشور (DOJ) درخواست کردند که برای کمپانی‌های بایننس (Binance) و تتر (Tether) در رابطه با ارتباط آن‌ها با تروریسم مالی و احتمال نقض قوانین مرتبط با تحریم‌ها، تحقیقات و بررسی‌های لازمه صورت گیرند. مِریک گارلَند، دادستان کل، به‌همراه سناتورها سینتیا لومیس و فرِنچ هیل، روز پنجشنبه نامه‌ای را به وزارت دادگستری ارسال کردند و در آن خواستار بررسی دقیق میزان فعالیت این کمپانی‌ها، در زمینه تامین منابع لازم برای گروه‌های تروریستی و نقض قوانین تحریم‌ها شدند.


این‌طور که پیدا است، از پروتکل‌ها و شبکه‌های بایننس و تتر برای ارسال پول و کمک‌‌های مالی به نیروهای حماس استفاده شده است. تتر در واکنشی شدید به این موضوع، اتهامات فعلی را «فوق‌العاده اشتباه» خواند و اعلام کرد حجم سنگینی از پول‌های غیرقانونی از طریق رمزارزها جابه‌جا نشده‌اند. تتر همچنین با اشاره به رعایت قوانین و مقررات توسط این کمپانی، خاطرنشان کرد که در گذشته، تتر طی همکاری خود با مقامات دولتی ۸۰۰ میلیون دلار سرمایه غیرقانونی را مصادره کرده‌اند.


در همین راستا، کمپانی‌های آماری-تحلیلی چینَلیسِس (Chainalysis) و اِلیپتیک (Elliptic) نیز این ادعاها را رد و اعلام کردند که حجم سرمایه منتقل‌شده میلیون‌ها دلار نبوده و تنها چندهزار دلار ارزش داشته است. اما علی‌رغم انتشار این آمار، نشریه وال‌استریت ژورنال خبر خود را اصلاح نکرد و مقامات آمریکایی همچنان به تشدید موشکافی‌ها در برابر کمپانی‌های بایننس و تتر مشغول هستند.


هفته گذشته بود که مدیرعامل آینده کمپانی تتر، پائولو آردوینو، اعلام کرد که قرار است از سال میلادی جدید، گزارشات ذخایر تتر را به‌صورت لحظه‌ای نمایش دهند که البته هنوز تاریخ دقیقی برای راه‌اندازی این بخش اعلام نشده است. در حال حاضر، کمپانی تتر گزارش ذخایر خود را به‌صورت روزانه در وب‌سایت رسمی خود منتشر می‌کند و طبق آمار کوین مارکت کپ (CoinMarketCap)، مارکت کپ تتر هنگام نگارش این متن کمی بالاتر از ۸۴,۵۰۰,۰۰۰,۰۰۰ دلار قرار دارد.

آردوینو از سایر برنامه‌های تتر برای سال جدید میلادی، به افزایش سرمایه‌گذاری‌ها در حوزه تکنولوژی، همکاری بیشتر با نهادهای قانون‌گذار و استفاده بیشتر از انرژی‌های تجدیدپذیر اشاره کرد.

ورود تتر به صرافی ها
تغییرات جریان ورود تتر USDT به صرافی‌ها – Santiment

در هفته گذشته، پلتفرم تحلیل‌گر آنچین سنتیمنت (Santiment) از سیل عظیم استیبل کوین تتر به صرافی‌های ارز دیجیتال خبر داد که یک سیگنال صعودی مبنی بر رشد بازار و خرید ارز دیجیتال توسط فعالان بازار به‌شمار می‌آید که بخشی از آن را، در رشد قیمت بیت کوین طی هفته اخیر شاهد بودیم. این آمار که نزدیک به ۱۰ میلیارد دلار برآورد شد، برای آخرین بار در مارس ۲۰۲۳ (اسفند ۱۴۰۱) دیده شده بود و با یک رشد ۴۰ درصدی، افزایش قدرت خرید سرمایه‌گذاران را نشان می‌دهد.


در همین راستا، پلتفرم ویل‌آلرت (Whale Alert) روز گذشته خبر از انتقال نزدیک به ۶۰ میلیون واحد تتر از یک کیف پول ناشناس به صرافی بایننس خبر داد که ممکن است این انتقال، با هدف خرید ارز دیجیتال صورت گرفته باشد.

تحلیل تتر با بررسی تغییرات تکنیکال

دامیننس تتر (USDT.D) در نمودار هفتگی سطح تقاضای خود را حفظ کرده و احتمالاً برای مدتی در همین شرایط باقی بماند، اما در چشم‌اندازی وسیع‌تر، شرایط خیلی خوبی برای این شاخص مهم در بازار ارزهای دیجیتال دیده نمی‌شود.

تحلیل تتر در نمودار هفتگی
تحلیل تتر در نمودار هفتگی – TradingView


طبق نمودار بالا، پیش‌بینی شده که دامیننس تتر ابتدا یک حرکت صعودی داشته باشد که با کاهش قیمت بیت کوین به ناحیه بین ۳۳,۰۰۰ دلار تا ۳۱,۰۰۰ دلار همراه خواهد شد و پس از آن، کاهش دامیننس USDT به سطوح مشخص‌شده در نمودار محتمل است که متعاقباً، رشد قیمت بیت کوین تا ۳۸,۰۰۰ دلار و نواحی بالاتر از ۴۰,۰۰۰ دلار را می‌تواند به‌همراه داشته باشد.


کِچ اف‌اکس (KechFX)، از تحلیل‌گران شناخته‌شده در پلتفرم تریدینگ ویو، نیز با انتشار نمودار ۱ روزه دامیننس تتر، از شکست الگوی مثلث در این نمودار گفته و چندین سطوح را برای خروج و ورود به بازار در روزهای آتی مشخص کرده است. طبق نمودار زیر، دامیننس تتر هم‌اکنون در حال تلاش برای تست مجدد (Retest) ناحیه شکسته‌شده است.

تحلیل تتر در نمودار 1 روزه
تحلیل تتر در نمودار ۱ روزه – TradingView


تحلیل‌گر مگز (Mags) نیز روز گذشته طی یک پست در پلتفرم X، نمودارهای قیمت بیت کوین و دامیننس تتر را با یکدیگر مقایسه کرد و اظهار کرد رالی (حرکت صعودی / Rally) قیمت بیت کوین همچنان ادامه دارد. همان‌طور که آگاه هستید، میان دامیننس تتر و قیمت بیت کوین یک همبستگی معکوس وجود دارد.

تحلیل تتر در بازه بلندمدت
تحلیل تتر در بازه بلندمدت – Mags


این تحلیل‌گر با انتشار نمودار بالا نوشت که دامیننس تتر خط روند حمایتی خود را به‌سمت پایین شکسته و هدف بعدی را برای آن، ناحیه ۴.۸۲ درصدی برآورد کرده است.


این در حالی است که بیت کوین به‌طور همزمان از رِنج سابق خود یک شکست صعودی داشته و در صورتی که این شرایط تداوم داشته باشد، احتمالاً کاهش بیشتر دامیننس تتر همزمان با رشد بیشتر قیمت بیت کوین را شاهد خواهیم بود.

با توجه به تحلیل تکنیکال تتر و بررسی نمودار USDT، به‌نظر شما دامیننس تتر و بازار ارز دیجیتال چه شرایطی را در ادامه پیدا می‌کنند. خواهشمندیم با ثبت نظر خود با ما در ارتباط باشید.

سلب-مسئولیت-تحلیل-تتر

پوریا کریم‌زاده

من پوریا کریم‌زاده هستم و بیشتر از چهار سال است که به‌طور رسمی وارد بازارهای مالی فارکس و کریپتو شدم. از کودکی عاشق هر نوع فناوری و زبان انگلیسی بودم و امروز تمرکز کاری خود را روی ارائه تحلیل فاندامنتال، اقتصاد کلان، اخبار بازار ارز دیجیتال و مقالات تخصصی در مورد بلاک چین و رمزارزها در نظر گرفته‌ام. شخصاً سرمایه‌گذاری را در بازه بلندمدت انجام می‌دهم و معتقدم که بلاک چین، بیت کوین و سایر پروژه‌های نوآورانه در صنعت کریپتو، آینده فرآیندهای مالی و نظام اقتصادی کشورها را شکل می‌‎دهند.

مطالعه بیشتر

‫۲ دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا