انتخاب پایه بازار
بازارآخرین قیمت
تغییرات(24h)
حجم معاملات(24h)
تغییرات هفتگی
294 ‎−7.26% 3.27 میلیارد ‎−60.55% معامله
975 1.77% 400.10 میلیون ‎−1.66% معامله
68,885 1.22% 324.99 میلیون 2.70% معامله
19,197 ‎−1.42% 1.22 میلیارد ‎−3.53% معامله
18,304 0.28% 453.56 میلیون 9.04% معامله
210.6 1.15% 519.62 میلیون ‎−4.28% معامله
70,571 0.39% 472.22 میلیون ‎−1.32% معامله
2,557 0.00% 27.08 میلیون 2.49% معامله
25,076 ‎−1.07% 307.95 میلیون 0.44% معامله
24,932 0.32% 267.11 میلیون 2.53% معامله
414,349 ‎−1.33% 413.19 میلیون 1.35% معامله

ارزهای گیمینگ

صنعت بازی‌های ویدئویی به مرور زمان در حال بهره برداری از قدرت Web3 است و بازی‌های ویدئویی را به همراه اقتصاد غیرمتمرکز به چیزی که با نام گیمفای شناخته می‌شود تبدیل می‌کند. گیمفای سیستمی است که در آن بازیکنان می‌توانند از طریق بازی‌‌های کریپتویی ارز دیجیتال و ان اف تی به دست آورند. این بازی‌ها اغلب به عنوان بازی‌های کریپتویی یا بازی‌های P2E شناخته می‌شوند.

در یک اکوسیستم غیرمتمرکز بازی‌های کریپتویی، پلتفرم‌ها توانایی تعامل بازیکنان و سازندگان را ممکن می‌سازند. سازندگان این آزادی را دارند که بازی‌های متنوع و مکانیسم‌های مختلف را توسعه دهند و بازیکنان باید در این فضا دارایی‌های ایجاد شده در قالب توکن و ان اف تی را جمع‌آوری کنند. البته برای درآمدزایی بازیکنان باید به قیمت ارزهای دیجیتال بازی‌های کریپتویی هم توجه کنند.

یک اصطلاح و مدل رایج که توسط پلتفرم‌های گیمفای استفاده می‌شود، P2E یا بازی کن و پول دربیار است. بسیاری از شرکت‌ها از این مدل استفاده می‌کنند که در ادامه این مطلب از صرافی او ام پی فینکس به توضیح آن می پردازیم.

بازیکنان باید با سرمایه گذاری یا بدون سرمایه گذاری از پلتفرم و بازی استفاده کنند تا جوایز توکن بازی را برنده شوند. این توکن‌ها قابلیت مبادله با بیت کوین، اتریوم یا هر رمزارز دیگری را دارند.

پروژه‌های بازی‌های کریپتویی طرفداران خود را از طریق جوایز کریپتویی پیدا می‌کنند و عرضه توکن‌ها را از بازی‌‌های کریپتویی شروع می‌کنند. از طرف دیگر، آنها سمت تقاضا برای توکن‌ها را با معرفی بازارهای داخل بازی توسعه می‌‌دهند. در این بازارها می‌توانید دارایی‌های درون بازی خود مانند اسلحه، وسایل نقلیه و وسایل شخصی سازی را خرید و فروش کنید.

از آنجایی که عرضه و تقاضا برای توکن‌های بازی‌های کریپتویی به طور پایدار اندازه‌گیری می‌شود، پلتفرم‌ها به اثرات شبکه دست پیدا می‌کنند. این یک چرخه تقویت کننده را در پیشرفت بازی‌ها ایجاد می‌کند و به عنوان یک اکوسیستم شناسایی عملکرد گیمفای شناخته می‌شود.

در حالی که P2E اولین مدل اقتصادی WEB3 بود که در گیمفای مورد توجه قرار گرفت، این مدل بیش از حد بر ایجاد پایگاه بازیکنان متمرکز شد که طرف‌های دیگر گیمفای در نظر گرفته نشد. با این حال، سمت تقاضا که اقتصاد را متعادل نگه می‌دارد، به اندازه کافی سریع رشد نکرده است، که منجبر به ظهور مدل‌های اقتصادی دیگر در گیمفای شده است.

در حال حاضر پلتفرم‌های بازی کن و پول دربیار در بین بازی‌های کریپتویی، تجربه بازی را بر درآمد آن مقدم قرار داده‌اند. آن‌ها به این صورت فرض می‌کنند که تجربه بازی تعداد بازیکنان را حفظ می‌کند و درآمد حاصل از گیمپلی باید به عنوان یک افزوده خوب برای بازیکنان به بازی اضافه شود.

این فرضیه‌ها و مدل‌ها هنوز در مرحله آزمایش و بهینه‌ سازی قرار دارند. از آنجایی که پلتفرم‌های گیمفای تا حدی موفقیت داشته‌اند، اکوسیستم بازی‌های کریپتویی به مرور زمان بازیکنان جدید را به خود جذب می‌کند.

توکن‌های گیمینگ و بازی‌‌های کریپتویی

توکن‌های بازی‌های کریپتویی دارایی‌های دیجیتال بومی هستند که به طور خاص برای این پلتفرم‌ها و اکوسیستم‌‌های گیمفای طراحی شده‌اند. آن‌ها به عنوان وسیله‌ای برای تبادل و حفظ ارزش دارایی‌های درون بازی‌های کریپتویی شناخته می‌شوند. این توکن‌ها اغلب از فناوری بلاک چین برای حفظ مالکیت، قابلیت همکاری و غیرمتمرکز نگه داشتن بازی استفاده می‌کنند.

فایده توکن‌‌های بازی‌های کریپتویی

توکن‌های بازی‌های کریپتویی مدل‌های اقتصادی جدیدی را در بازی‌ها معرفی می‌کنند و به بازیکنان اجازه می‌دهند تا از دارایی‌های مجازی کسب درآمد، تجارت و سرمایه گذاری کنند. آن‌ها فرصت‌هایی را برای بازیکنان فراهم می‌سازند تا از مهارت‌ها، دارایی‌ها و زمان صرف شده در بازی‌های کریپتویی کسب درآمد کنند.

این توکن‌ها با استفاده از فناوری بلاک چین، مالکیت واقعی دارایی‌های بازی را هم امکان‌پذیر می‌کنند. بازیکنان بر دارایی‌های خود کنترل کامل دارند و می‌توانند آزادانه توکن‌ها و دارایی‌های درون بازی خود را در به پلتفرم‌های مختلف انتقال دهند یا معامله کنند.

توکن‌های گیمینگ اغلب مکانیسم‌های سهام‌گذاری را هم ارائه می‌دهند که در آن بازیکنان می‌توانند توکن‌های خود را قفل کنند تا پاداش بیشتری کسب کنند یا در استخرهای نقدینگی غیرمتمرکز شرکت کنند.

توکن‌ها به بازیکنان قدرت شرکت در اداره اکوسیستم بازی را هم می‌دهند. دارندگان توکن می‌توانند در مورد پیشنهادات، ارتقا پروتکل و سایر تصمیمات مهمی که به آینده بازی و پلتفرم آن شکل می‌دهد نظر دهند.

توکن‌های گیمینگ در قلب بازی‌های کریپتویی قرار دارند و فضایی برای بازیکنان هستند تا با انجام وظایف بازی، دستیابی به نقاط عطف یا شرکت در مسابقات، جایزه به دست آورند.

انقلاب ارزهای گیمینگ و تغییر شکل صنعت بازی‌های ویدئویی

ظهور توکن‌های گیمینگ و بازی‌های کریپتویی منجر به موارد استفاده مختلفی شده است، مانند بازی‌های کریپتویی، بازارهای دارایی مجازی، توکن‌های کاربردی و ادغام ان اف تی‌ها در فضای بازی‌های ویدئویی که همگی نقش بزرگی در این مجموعه دارند. این توکن‌ها راه‌هایی را برای بازیکنان باز کرده است تا از مهارت‌ها و زمان صرف شده در بازی کسب درآمد کنند و در عین حال جامعه بازی‌های ویدئویی را تعاملی و قوی‌تر کنند. همانطور که بخش ارزهای گیمینگ به تکامل خود ادامه می‌دهد، تغییر شکل صنعت بازی‌های ویدئویی را هم به عهده می‌گیرد و به بازیکنان فرصت مالکیت واقعی را می‌دهد. تقاطع بازی‌های ویدئویی و اقتصاد غیرمتمرکز فضای هیجان انگیزی برای تماشا است، چرا که مرزهای دنیای بازی را تغییر می‌دهد و راه‌های جدیدی را برای نوآوری و خلاقیت بازی می‌کند.