انتخاب پایه بازار
بازارآخرین قیمت
تغییرات(24h)
حجم معاملات(24h)
تغییرات هفتگی
453 3.19% 569.98 میلیون ‎−0.55% معامله
22,383 0.79% 239.26 میلیون 4.98% معامله
14,730 0.88% 260.30 میلیون 1.06% معامله
1,776,743 5.48% 520.94 میلیون 9.80% معامله
446,451 ‎−0.64% 168.75 میلیون 7.20% معامله
62,391 ‎−0.35% 247.23 میلیون ‎−0.59% معامله
113,622 0.70% 243.46 میلیون ‎−3.01% معامله
150,887 ‎−0.71% 537.79 میلیون ‎−2.27% معامله
24,447 0.20% 374.98 میلیون ‎−0.63% معامله
6,132 ‎−0.90% 5.37 میلیارد ‎−0.54% معامله

توکن صرافی‌ غیرمتمرکز

توکن صرافی غیر متمرکز یکی از مهم‌ترین دسته‌‌بندی‌های موجود در دنیای ارز دیجیتال است که نقش بسیار مهمی در فضای غیرمتمرکز بلاک‌چین دارد. این توکن‌ها به عنوان رمزارز بومی صرافی‌های غیرمتمرکز ارز دیجیتال شناخته می‌شوند و کاربرد گسترده‌ای در بستر بلاک‌چین دارند.عادی مناسب‌تر کرده‌است.

با توجه به ماهیت غیرمتمرکز دنیای ارزهای دیجیتال می‌توان جایگاهی ویژه در آینده این بازار برای توکن‌های صرافی‌های غیرمتمرکز در نظر گرفت. در ادامه مهم‌ترین موضوعات مربوط به این دسته از رمزارزها را بررسی خواهیم کرد.

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

همانطور که احتمالا می‌دانید، خرید و فروش ارزهای دیجیتال تنها از طریق صرافی‌های رمزارزی قابل انجام است. صرافی‌های ارز دیجیتال به صورت کلی به دو دسته صرافی‌های متمرکز و صرافی‌های غیرمتمرکز تقسیم می‌شوند.

قبل از آشنایی با صرافی‌های غیرمتمرکز بهتر است ابتدا مروری بر صرافی‌های متمرکز داشته باشیم. صرافی‌های متمرکز پلتفرم‌هایی آنلاین هستند که به عنوان واسطه خریداران و فروشندگان در معاملات خرید و فروش ارز دیجیتال فعالیت می‌کنند. به بیان دیگر صرافی‌های متمرکز، یک نهاد مرکزی هستند که بستری را فراهم کرده‌اند تا افراد بتوانند ضمن پرداخت مقدار مشخصی کارمزد، معاملات خرید یا فروش رمزارزها را انجام دهند.

بر خلاف صرافی‌های متمرکز که توسط یک نهاد مرکزی به عنوان کارگزار مدیریت می‌شوند، کنترل صرافی‌های غیر متمرکز بر عهده هیچ نهاد یا سازکان مرکزی نبوده و افراد برای انجام معاملات خود به واسطه نیاز ندارند. بلکه تمامی تراکنش‌ها و معاملات در قالب قراردادهای هوشمند در بلاک‌چین صورت می‌گیرد.

برای فعالیت در صرافی‌های متمرکز می‌بایست برای خود یک حساب کاربری ایجاد کنید. اما خرید و فروش ارزهای دیجیتال در صرافی‌های غیرمتمرکز تنها با اتصال کیف پول انجام شده و نیازی به ثبت نام و احراز هویت نیست. به صرافی‌های غیرمتمرکز اصطلاحا Decentralized Exchange می‌گویند.

توکن صرافی غیرمتمرکز چیست؟

توکن صرافی غیرمتمرکز یا اصطلاحا Dex Token رمزارزی است که به منظور آسان‌سازی فرایند انجام معامله در صرافی‌های غیرمتمرکز ایجاد شده است. به بیان دیگر توکن صرافی متمرکز رمزارز بومی صرافی‌های غیرمتمرکز است که برای پرداخت کارمزد معاملات و هزینه استفاده از خدمات مختلف پلتفرم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربرد توکن صرافی غیرمتمرکز چیست؟

همانطور که در پاراگراف قبل توضیح داده شد، توکن صرافی غیرمتمرکز با این هدف به وجود آمده تا انجام معامله در این پلتفرم‌ها را برای کاربران تسهیل کند؛ اصلی‌ترین کاربرد این توکن‌ها هم همین است. در ادامه چند کاربرد دیگر از توکن صرافی‌های غیر متمرکز را بررسی می‌کنیم.

● پرداخت کارمزد معاملات

توکن صرافی متمرکز (Dex Token) اغلب برای پرداخت هزینه‌های معاملاتی یا همان هزینه کارمزد تراکنش‌ها در صرافی‌های غیرمتمرکز به کار برده می‌شود.

● تامین نقدینگی

کاربران صرافی‌های غیرمتمرکز می‌توانند با در اختیار داشتن توکن بومی این پلتفرم‌ها، در تامین نقدینگی برای انجام معاملات مشارکت کرده و در ازای آن پاداش دریافت کنند.

● حاکمیت و مشارکت در پلتفرم

برخی توکن‌های غیر متمرکز در دسته توکن‌های حاکمیتی قرار داشته و افرادی که هولدر این توکن‌ها هستند، در تصمیمات مربوط به روند توسعه و پیشرفت پروژه صرافی غیرمتمرکز دارای حق رای می‌باشند.

● سپرده‌گذاری و کسب درآمد

برخی توکن‌های صرافی غیر متمرکز دارای مکانیسیم مشخصی برای استیک و سپرده‌گذاری رمزارز هستند. به این معنا که کاربران می‌توانند با خرید و نگهداری این رمزارزها در پلتفرم، در تامین امنیت شبکه مشارکت کنند و نرخ مشخصی پاداش بگیرند.

● ارائه دسترسی‌های انحصاری

در برخی صرافی‌های غیر متمرکز به هولدرهای رمزارز بومی شبکه، خدمات گوناگونی ارائه می‌شود. برای مثال هولد کردن مقدار مشخصی از یک توکن صرافی غیر متمرکز ممکن است دسترسی به سرویس‌های معاملاتی پیشرفته‌تر و یا پرداخت کارمزد کمتر را برای کاربر فراهم کند.

قیمت توکن صرافی غیرمتمرکز چگونه تعیین می‌شود؟

قیمت این دسته از رمزارزها نیز همچون قیمت ارزهای دیجیتال شناخته شده در دنیا، از قانون عرضه و تقاضا پیروی می‌کند. قانون عرضه و تقاضا می‌گوید هر چه افراد تمایل بیشتری به خرید یک دارایی داشته باشند، قیمت آن به مرور زمان افزایش یافته و ارزشمندتر می‌شود.

برعکس زمانی که افراد نسبت به ارزشمندی یک دارایی تردید داشته باشند، دیگری تمایلی به نگهداری آن نداشته و وارد معاملات فروش آن دارایی می‌شوند. به این ترتیب تعداد فروشندگان از خریداران بیشتر شده و این افزایش عرضه منجر به کاهش قیمت می‌شود.

رمزارزهایی که در دسته توکن صرافی غیر متمرکز قرار می‌گیرند نیز از این قاعده مستثنی نیستند. هر چی یک صرافی غیر متمرکز از اعتبار و امکانات بیشتری برخوردار باشد، تعداد کاربرانی که معاملات خود را در آن انجام می‌دهند نیز افزایش می‌یابد و این موضوع منجر به افزایش تقاضا برای خرید و استفاده از توکن بومی صرافی خواهد شد.

از سوی دیگر زمانی که افراد نسبت به اعتبار و کاربردی بودن یک صرافی غیر متمرکز اطمینان نداشته باشند، تمایلی به خرید و استفاده از توکن اختصاصی آن نیز نخواهند داشت. بنابراین هر چه یک صرافی غیر متمرکز محبوبیت بالاتری داشته باشد، رمزارزی بومی آن نیز ارزش بازار بالاتری دارد.

توکن صرافی غیرمتمرکز همچون سایر ارزهای دیجیتال دارای بازار معاملات بوده و تریدرها می‌توانند از نوسان قیمتی آن‌ها به کسب سود بپردازند. برخی صرافی‌های غیر متمرکز نیز وجود دارند که توکن بومی آن‌ها جزو برترین دارایی‌ها در کل بازار کریپتوکارنسی محسوب می‌شود.

صرافی او ام پی فینکس از معاملات خرید و فروش برترین توکن‌های صرافی غیر متمرکز پشتیبانی کرده و شما می‌توانید با مراجعه به قسمت بالای همین صفحه، این رمزارزها را ببینید و به جزئیات قیمت لحظه‌ای و حجم معاملات آن دسترسی داشته باشید.

با ورود به صفحه معامله و انتخاب هر یک از رمزارزهای فوق نیز می‌توانید به نمودار قیمت لحظه‌ای و ابزارهای تحلیل تکنیکال دسترسی داشته باشید و سفارش‌های خرید و فروش این رمزارزها را به چهار روش مختلف و به صورت کاملا پیشرفته ثبت کنید.