پایه بازار
undefinedیونی سواپ
تومان
تبدیل

قیمت یونی سواپ

ارز دیجیتال یونی سواپ چیست؟

یونی سواپ (Uniswap / UNI) یک صرافی غیرمتمرکز (Decentralized Exchange / DEX) است که به‌صورت همتا به همتا (P2P) اقدام به بازارسازی می‌کند و این پلتفرم کاربران را قادر ساخته تا بدون حضور واسطه یا شخص ثالث، به معاملات ارزهای دیجیتال بپردازند. نماد رمز ارز یونی سواپ UNI است و خرید یونی سواپ در صرافی ارز دیجیتال امکان‌پذیر است. هایدِن آدامز، بنیان‌گذاری صرافی یونی سواپ، نسخه اول این پروژه را در سال 2018 منتشر کرد و در سال 2020، نسخه دوم این صرافی (Uniswap v2) راه‌اندازی شد که دارای قابلیت تعویض مستقیم (Swap) هر توکن مبتنی بر شبکه ERC-20 اتریوم است. یونی سواپ صرافی خود را به‌عنوان یک «کالای عمومی» معرفی کرده است؛ بلاک چین یونی سواپ اوپن‌سورس (Open-Source) بوده که یعنی هر کسی قابلیت مشاهده و اصلاح کد این بلاک چین را دارد. این مسئله در پذیرش و قیمت ارز یونی سواپ تاثیر به‌سزایی دارد. در صرافی یونی سواپ امکان تبادل هر رمزارزی وجود دارد که مطابق با استانداردهای شبکه ERC-20 اتریوم طراحی شده باشد. عرضه کل ارز دیجیتال یونی سواپ 1,000,000,000 واحد UNI است و این صرافی با استفاده از قراردادهای هوشمند تحت فناوری بلاک چین، اقدام به بازارسازی به‌صورت خودکار می‌کند. کاربران در این صرافی به‌راحتی می‌توانند به اموری از قبیل ایجاد استخرهای نقدینگی (Liquidity Pool)، تامین نقدینگی و تبادل طیف گسترده‌ای از ارزهای دیجیتال بپردازند. یونی سواپ به‌عنوان یک صرافی غیرمتمرکز شبکه‌ای بدون نیاز به مجوز (Permissionless) بوده، به این معنی که ثبت نام در صرافی یونی سواپ و استفاده از پروتکل آن برای تمام مردم دنیا امکان‌پذیر است و این پلتفرم توانایی محدود کردن دسترسی شخص خاصی را ندارد. هر فردی با استفاده از یونی سواپ می‌تواند به معامله ارزهای دیجیتال بپردازد، تامین نقدینگی کند و یا جهت تبادل رمزارزهای جدید، بازار جدیدی برای آن ایجاد کند. از این رو، حجم معاملات در این صرافی قابل توجه بوده که متعاقباً روی سطح خرید ارز دیجیتال یونی سواپ نیز تاثیر گذاشته است.

ویژگی های ارز دیجیتال یونی سواپ

یونی سواپ چیست

یونی سواپ ساختار صرافی‌های دیجیتال و متمرکز سنتی را به‌طور کل کنار گذاشته و تابلوی سفارشات (Order Book) را به دست تاریخ سپرده است. بخشی از این مسئله به‌دلیل مدل «بازارساز محصول ثابت» (Constant Product Market Maker) در این پلتفرم بوده که در واقع، گونه‌ای متفاوت از مدل شناخته‌شده‌تر و رایج خود در صرافی‌های غیرمتمرکز تحت عنوان «بازارساز خودکار» (Automated Market Maker / AMM) است. بازارسازهای خودکار قراردادهای هوشمندی هستند که ذخایر نقدینگی (استخرها) را نگهداری می‌کنند و کاربران در آن‌ها به معاملات خود می‌پردازند. سرمایه موجود در این ذخایر توسط تامین‌کنندگان نقدینگی ارائه می‌شود که برای آن‌ها انگیزه مالی دارد؛ هر فردی که بتواند به اندازه‌ای برابر عرضه دو رمزارز مختلف را در این استخرهای سرمایه تامین کند، تبدیل به یک تامین‌کننده نقدینگی می‌شود. پس از سپرده‌گذاری (Staking) سرمایه در این استخرها، کاربران با انجام معاملات به استخر سرمایه کارمزد پرداخت کرده که به تامین‌کنندگان نقدینگی با توجه به میزان سپرده‌گذاری آن‌ها تعلق می‌گیرد. این یک شیوه نوین برای انجام معاملات ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود و توکن‌های ارائه‌شده باید جزء شبکه ERC-20 اتریوم باشند. تامین‌کنندگان نقدینگی در صرافی یونی سواپ توکن‌های نقدینگی (Liquidity Token) را به‌عنوان پاداش دریافت کرده که مقدار آن به نسبت سهم آن‌ها از استخر سرمایه تعیین می‌شود. تبدیل‌شدن یونی سواپ به یکی از بزرگ‌ترین صرافی‌های غیرمتمرکز ارز دیجیتال، خرید ارز یونی سواپ را به یک سرمایه‌گذاری مطمئن تبدیل کرده است. کاربران جهت کار با صرافی یونی سواپ به یک کیف پول سازگار با این شبکه احتیاج دارند و باید بدانند که کارمزد تراکنش‌ها در صرافی یونی سواپ در قالب رمزارز اتریوم (ETH) دریافت می‌شوند که یعنی کاربران یونی سواپ برای فعالیت در این صرافی به یک کیف پول حاوی اتریوم نیاز دارند.

آینده ارز دیجیتال یونی سواپ

قیمت ارز یونی سواپ درست مانند دیگر رمزارزهای بازار در معرض نوسانات قرار دارد و خرید یونی سواپ علی‌رغم قیمت پایین آن هنگام آغاز به کار، ثابت کرد که یک سرمایه‌گذاری با ثبات است. ارز دیجیتال یونی سواپ جزء دارایی‌های پرریسک محسوب می‌شود، اما فضای رشد کافی را در اختیار داشته و چشم‌انداز آینده ارز دیجیتال یونی سواپ و پلتفرم آن بدون شک جذاب و مثبت خواهد بود. صرافی یونی سواپ یکی از برترین‌ها میان همتاهای خود بوده که به‌سرعت در حال رشد و توسعه است. یونی سواپ همیشه فعالیت‌های خود را با محوریت کاربر پیش برده و به‌طور مداوم در حال توسعه خدمات خود جهت پردازش هرچه بهتر معاملات است. بر اساس گزارشات، یونی سواپ در گذشته به 150 میلیون کاربر خود هرکدام 400 واحد UNI هدیه داد و این مسئله در سطح استفاده از این پلتفرم و خرید یونی سواپ تحولاتی را رقم زد.

مقایسه یونی سواپ با پنکیک سواپ:

تفاوت اصلی بین صرافی‌های غیرمتمرکز یونی سواپ و پنکیک سواپ (PancakeSwap) این است که صرافی پنکیک سواپ تحت شبکه بایننس اسمارت چین (BSC) ایجاد شده است و از این رو، در مقایسه با صراف یونی سواپ کارمزدهای کمتری در معاملات لحاظ می‌کند. اما بررسی عملکرد و تحلیل یونی سواپ نشان می‌دهد که به‌عنوان یک صرافی غیرمتمرکز پیشرو، آینده ارز یونی سواپ روشن خواهد بود.

خرید یونی سواپ

خرید یونی سواپ

سرمایه‌گذاری در پروژه پلتفرم یونی سواپ از طریق خرید ارز دیجیتال یونی سواپ (UNI) صورت می‌گیرد. ساده‌ترین راه خرید یونی سواپ از طریق ایجاد حساب کاربری در یک صرافی رمزارز معتبر است. همچنین می‌توانید با استفاده از اتریوم اقدام به خرید ارز یونی سواپ در همین صرافی غیرمتمرکز کنید. لازم به ذکر است استفاده از صرافی‌های متمرکز نظیر بایننس (Binance)، کوکوین (KuCoin) و . . . نیازمند ثبت نام، احراز هویت و انتخاب یک روش پرداختی است که گاهی اوقات انجام این فرآیندها برای کاربران ایرانی غیرممکن است و یا چالش‌های مختلفی را به‌همراه دارد. از این رو، استفاده از یک صرافی داخلی مانند او ام پی فینکس انتخاب بهتری خواهد بود. پلتفرم معاملاتی او ام پی فینکس انجام فرآیندهای مذکور را سریع و آسان ساخته و کاربران در کمتر از چند دقیقه آماده خرید ارز دیجیتال یونی سواپ با قیمت لحظه ای از طریق حساب کاربری خود خواهند شد.

نحوه خرید یونی سواپ

کاربران گرامی باید پس از ثبت نام و تایید احراز هویت، حساب کاربری خود را جهت خرید یونی سواپ یا دیگر رمزارزها بر اساس یکی از روش‌های زیر شارژ کنند:

  1. واریز ریال با استفاده از کارت‌های بانکی و اتصال به درگاه پرداختی شبکه شتاب
  2. ارسال رمزارزهایی مانند تتر (USDT) به کیف پول کاربری و شارژ مستقیم حساب

شایان ذکر است خرید ارز یونی سواپ از طریق ریال در بازار ریالی صورت گرفته و در صورت ارسال تتر (USDT) به کیف پول، این عملیات در بازار تتری پلتفرم انجام می‌شود.

نکاتی پیش از خرید یونی سواپ و نحوه فروش ارز

لطفاً پیش از خرید و فروش یونی سواپ به نکات زیر توجه فرمایید:

  • کمترین مبلغ خرید یونی سواپ در بازار ریالی / تومانی، 100,000 تومان و در بازار تتری 10 واحد تتر (USDT) است.
  • کارمزد برداشت یونی سواپ در شبکه ERC-20 به میزان 4 واحد UNI و حداقل برداشت ارز 10 واحد از رمز ارز یونی سواپ در نظر گرفته شده است.

جهت فروش یونی سواپ و تبدیل موجود خود به ریال به صفحه «معامله» این رمزارز وارد شوید. همچنین کاربران می‌توانند با مراجعه به صفحه برداشت، این رمزارز را به یک کیف پول شخصی منتقل کنند. خرید و فروش یونی سواپ در او ام پی فینکس از طریق ثبت سفارش به‌صورت سریع یا محدود انجام می‌شود؛ در سفارش سریع، قیمت لحظه ای یونی سواپ در سفارش لحاظ شده و سفارش به‌صورت آنی تکمیل می‌گردد، اما در صورت ثبت یک سفارش محدود، قیمت یونی سواپ را کاربر مشخص کرده و برای تکمیل سفارش خود باید تا رسیدن قیمت بازار به قیمت پیشنهادی منتظر بماند.

کیف پول یونی سواپ

انتخاب کیف پول یونی سواپ به نحوه استفاده و میزان موجودی شخص بستگی دارد. کاربران پس از خرید یونی سواپ می‌توانند رمزارز خود را در کیف پول‌های سخت‌افزاری (سرد) و یا نرم‌افزاری (گرم) نگهداری کنند. کیف پول‌های سخت‌افزاری بیشترین امنیت را دارند و رمزارزها را به‌صورت آفلاین ذخیره می‌کنند. استفاده از این دستگاه‌ها شامل هزینه می‌شود و به کمی تجربه در بازار ارزهای دیجیتال نیاز دارد و مناسب نگهداری بلندمدت و حجم بالای ارزهای دیجیتال هستند. بهترین برندها در این نوع کیف پول‌ها، لِجِر (Ledger) و ترزور (Trezor) هستند. از سویی دیگر، کیف پول‌های نرم‌افزاری آنلاین بوده و از این لحاظ امنیت کمتری را نسبت به نمونه‌های سخت‌افزاری دارند؛ اما این کیف پول‌ها عموماً رایگان هستند و رابط کاربری ساده‌تری دارند و با داشتن قابلیت‌های تعبیه‌شده در آن‌ها نظیر تبدیل سریع ارز و صرافی‌های غیرمتمرکز، گزینه مناسب‌تری برای افراد کم‌تجربه هستند. تراست ولت (Trust Wallet)، کوینومی (Coinomi) و اکسودوس (Exodus) از بهترین کیف پول‌های موبایلی و کامپیوتری به‌حساب می‌آیند. اما کاربران او ام پی فینکس گزینه سومی هم دارند و پس از خرید ارز یونی سواپ یا هر رمزارز دیگری، به‌صورت رایگان و خودکار از کیف پول امن این پلتفرم استفاده خواهند کرد. او ام پی فینکس با پیاده‌سازی شبکه‌های بلاک چین و استفاده از دستگاه‌های ذخیر‌سازی سرد، دارایی کاربران خود را در امن‌ترین شرایط ممکن نگهداری می‌کند.

سوالات متداول