یو اس دی سی (USDC) USD Coin

پایه بازار
undefinedیو اس دی سی
تومان
تبدیل

قیمت یو اس دی سی

ارز دیجیتال USDC چیست؟

یو اس دی کوین با نماد USDC یکی از استیبل کوین‌های (Stablecoin) دلاری در بازار ارزهای دیجیتال است و پروژه آن در سال 2016، در پی مشارکت کمپانی‌های سِرکِل (Circle) و کوین‌بیس (Coinbase) راه‌اندازی شد. ارز دیجیتال USDC توسط دلار پشتیبانی شده و از رقبای اصلی تتر (USDT) و ترو یو اس دی (TrueUSD / TUSD) محسوب می‌شود.

از این رو خرید ارز دیجیتال USDC همانند دیگر رمزارزها، در اکثر پلتفرم‌های معاملاتی دنیا امکان‌پذیر است. به‌طور مختصر، یو اس دی کوین یک سرویس جهت توکنیزه (Tokenize) کردن دلار آمریکا است تا بتوان از آن به‌صورت دیجیتال در اینترنت و بلاک‌ چین‌های عمومی استفاده کرد.

همچنین، توکن‌های USDC را می‌توان در هر زمانی به دلار آمریکا تبدیل کرد که این عملیات از طریق قراردادهای هوشمند در شبکه ERC-20 اتریوم انجام می‌شود. استفاده از دلار آمریکا در بلاک چین‌ها برای مردم این قابلیت را ایجاد کرده که به هر نقطه از دنیا در کمتر از چند دقیقه پول ارسال کنند و برای رمزارزها در برابر نوسانات قیمتی ثبات لازم را فراهم کند.

به یو اس دی کوین و نمونه‌های مشابه آن در اصطلاح دنیای رمزارزها استیبل کوین گفته می‌شود، چرا که همیشه یک قیمت ثابت برابر با قیمت دارایی پشتوانه خود (مثلاً دلار، طلا، رمزارز و . . .) دارند. به این ترتیب قیمت ارز USDC همیشه برابر با یک دلار آمریکا خواهد بود.

رمز ارز USDC مانند دیگر همتاهای خود برای دو مسئله مهم در بازار ارزهای دیجیتال راه‌کار ایجاد کرده است:

 1. پوشش در برابر نوسانات قیمتی
 2. تبدیل ارز فیات (دلار، یورو، . . .) به ارز دیجیتال

این پروژه بر خلاف تتر، با هدف برطرف‌کردن نیاز صنعت رمزارزها به یک استیبل کوین با پشتوانه ارز فیات همراه با مدیریت قانونی و شفافیت راه‌اندازی شده است. یو اس دی کوین این کار را از طریق ارائه عمومی یک گواهی ماهانه از ذخیره ارز فیات خود برای توکن‌های USDC در وب‌سایت Centre.io انجام می‌دهد؛ همچنین، اعضای کمپانی سنتر (Centre) مجوزهای قانونی تولید و صدور توکن‌های USDC را در اختیار دارند.

اعضای این کمپانی برای صدور ارز USDC باید استاندارهای عضویت و عملکرد در این کمپانی از قبیل صدور مجوز، رعایت اصول و مقررات، آشنایی با فناوری، حساب‌داری و حضانت ذخایر ارز فیات را دارا باشند. یو اس دی کوین دومین استیبل کوین برتر دنیا است و از این رو، حجم معاملات و سطح خرید ارز USDC سطح قابل توجهی در بازار رمزارزها دارد.

ویژگی های ارز دیجیتال USDC

یو اس دی سی چیست

به‌طور کل استیبل کوین‌های دلاری ویژگی‌ها و نحوه عملکرد مشابهی دارند. هدف آن‌ها حفظ ثبات قیمت هر واحد به اندازه 1 دلار است و این که بتوان آن‌ها را مانند هر رمزارز دیگری بین کیف پول‌های ارز دیجیتال انتقال داد. مهم‌ترین ویژگی برای یک استیبل کوین شفافیت و اعتبار آن‌ است که USDC در این زمینه، نسبت به اکثریت رقبا عملکرد بهتری از خود به‌جا گذاشته است.

سنتر، کمپانی مسئول صدور توکن‌های USDC، توسط یکی از کمپانی‌های حساب‌داری برتر ایالات متحده به‌نام “Grand Thornton LLP” به‌صورت ماهانه مورد حساب‌رسی قرار می‌گیرد. این گزارش شامل تعداد توکن‌های USDC در گردش بازار و ارزش کل ذخایر پشتوانه این رمزارز می‌شود.

چنین گزارشی از این جهت مهم است که نشان می‌دهد به ازای هر واحد ارز دیجیتال USDC، پول واقعی در بانک ذخیره شده است. شفافیت در مسائل امنیتی و اعتبارسنجی یو اس دی کوین موجب افزایش خرید USDC در بازارهای مالی شده است. یکی دیگر از ویژگی‌های مهم USDC نوع دارایی‌های پشتوانه آن است.

پشتوانه USDC در گذشته متشکل از اوراق قرضه و بهادار بود، اما کمپانی سنتر موفق شد در سپتامبر 2021 (مهر 1400)، تمام ذخایر USDC را به پول نقد تبدیل کند. رمزارز USDC توسط کمپانی سنتر تحت یک فریم‌ورک (Framewrok) متنِ باز یا اوپن سورس (Open-Source) استیبل کوین فیات توسعه یافته است.

زمانی که سرمایه‌گذاران اقدام به خرید USDC می‌کنند، توکن‌های جدید آن مینت (ضرب / Mint) شده و هنگام فروش و تبدیل آن به دلار آمریکا، از گردش در بازار حذف می‌شوند. موارد استفاده از استیبل کوین‌هایی نظیر USDC به‌شرح زیر است:

 • حذف موسسات واسطه و ابزارهای مالی
 • انتقال سریع، ارزان و امن پول به سراسر دنیا
 • تسهیل در خرید و فروش ارزهای دیجیتال و تبدیل آن‌ها به پول واقعی
 • پوشش در برابر ابر تورم (Hyperinflation) برای شهروندان غیر آمریکایی
 • امکان خرید آیتم‌ها در اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (DApp)، صرافی‌ها و بازی‌های بلاک چینی

ارائه این قابلیت‌های ارزشمند توسط استیبل کوین‌ها، به‌ویژه از سوی پروژه‌های معتبری مانند یو اس دی کوین، باعث افزایش خرید ارز USDC و نمونه‌های مشابه و بالا رفتن ارزش بازار و اعتبار آن‌ها در صنعت رمزارزها شده است.

سرمایه‌گذاران توجه داشته باشند که قیمت ارز USDC یا دیگر استیبل کوین‌ها، مانند دیگر دارایی‌های دیجیتال مثلاً بیت کوین و اتریوم، با گذشت زمان تغییر نکرده و از آن‌ها جهت تسهیل در انجام امور مالی استفاده می‌شود.

آینده ارز دیجیتال USDC

یو اس دی کوین چندین مشارکت مهم با غول‌های حوزه پرداخت‌های مالی یعنی ویزا (Visa) و مسترکارت (Mastercard) تشکیل داده و سطح پذیرش خود را به‌عنوان یک روش پرداختی به‌شدت تقویت کرده است. کمپانی سرکل در دسامبر 2020 (آذر 1399) همکاری خود با ویزا را اعلام کرد که طبق آن، ارز USDC به‌عنوان یک روش پرداختی در شبکه ویزا مورد پذیرش واقع شد.

مسترکارت در جولای 2021 (تیر 1400) از برنامه‌های خود برای آزمایش USDC به‌عنوان یک روش پرداختی خبر داد و کمپانی اِسترایپ (Stripe) نیز در آوریل 2022 (فروردین 1401)، امکان پرداخت از طریق استیبل کوین USDC را در پلتفرم خود افزود شبکه اجتماعی توییتر هم به‌عنوان اولین پلتفرم در دنیا، به بررسی امکان پرداخت ارز USDC به تولیدکنندگان محتوا در شبکه خود خبر داد.

تمامی این مشارکت‌ها به درخشان‌تر شدن سابقه و آینده ارز دیجیتال USDC کمک شایانی کرده است. یکی از دلایلی که موجب پذیرش گسترده رمزارز USDC شد، پشتیبانی از آن توسط چندین بلاک چین معتبر دنیا است و توسعه‌دهندگان می‌توانند این ارز را بین شبکه‌های بلاک چین مختلف تبادل کنند.

نکته مهم دیگر در مورد استیبل کوین‌ها، مسئله قانون‌گذاری است. مدت زیادی است که مقامات قانونی ایالات متحده مشغول پیاده‌سازی یک چهارچوب قانونی برای استیبل کوین‌ها و کمپانی‌های صادرکننده آن‌ها هستند که بر نحوه استفاده از آن‌ها تاثیر خواهد گذاشت. لازم به ذکر است استیبل کوین USDC مطابق با قوانین فعلی این کشور در حال فعالیت است و احتمالاً نسبت به دیگر همتاهای خود در مواجهه با قوانین و مقررات جدید، با چالش‌های کمتری مواجه خواهد شد.

این مسئله یکی از مهم‌ترین نقاط قوت این پروژه و یکی از اصلی‌ترین دلایل افزایش خرید ارز دیجیتال USDC و تبدیل شدن به یک دارایی برتر در بازار رمزارزها است. وجود چنین مواردی ریسک استفاده از این استیبل کوین را تا حد خوبی پایین آورده است. افرادی که اقدام به خرید USDC کرده‌اند، با توجه به ذخایر آن همیشه می‌توانند از طریق یک صرافی دارایی خود را به دلار آمریکا تبدیل کنند؛

اما این مسئله کاملاً تضمین‌شده نیست و با این که ارز USDC در قالب دلار دیجیتالی در نظر گرفته می‌شود، به‌ اندازه پول در یک حساب بانکی امن نیست و این احتمال تا حدی وجود دارد که در صورت فروپاشی کمپانی‌های مالک این پروژه، استیبل کوین USDC نیز ارزش خود را در بازار از دست بدهد.

سرمایه‌گذاران باید بدانند که یو اس دی کوین به‌عنوان یک استیبل کوین، برای سرمایه‌گذاری طراحی نشده است. این رمزارز طوری ساخته شده که ارزش هر واحد و قیمت ارز USDC در سال جاری، پنج سال آینده و . . . ثابت و برابر با 1 دلار آمریکا باشد.

خرید USDC

خرید یو اس دی سی

شاید راحت‌ترین روش خرید USDC از طریق صرافی کوین‌بیس باشد. اما بسیاری از دیگر صرافی‌های معتبر دنیا و همچنین صرافی‌های غیرمتمرکز مانند یونی سواپ (Uniswap) نیز امکان خرید این رمزارز را در پلتفرم خود ایجاد کرده‌اند.

برای استفاده از صرافی‌های ارز دیجیتال و ایجاد یک حساب کاربری، لازم است تا در آن‌ها ثبت نام و احراز هویت کنید. اما گاهی اوقات پیش می‌آید که کاربران کشورهای تحت تحریم مانند ایران، به‌دلیل تحریم‌ها، زبان پلتفرم و پیچیدگی پرداخت‌ها امکان استفاده از صرافی‌های خارجی را نداشته باشند.

از این رو، جهت جلوگیری از مشکلات احتمالی استفاده از صرافی‌های داخلی مانند او ام پی فینکس به کاربران توصیه می‌شود. شایان ذکر است فرآیند ثبت نام و احراز هویت در این پلتفرم در کمترین زمان ممکن انجام شده و حساب کاربری شما به‌سرعت برای خرید ارز USDC و دیگر رمزارزها آماده می‌شود.

نحوه خرید USDC

پس از ثبت نام و تایید احراز هویت در پلتفرم او ام پی فینکس، حساب کاربری شما جهت خرید USDC با قیمت لحظه ای لازم است طبق یکی از روش‌های زیر شارژ شود:

 • پرداخت و واریز ریال با استفاده از کارت‌های بانکی از طریق درگاه پرداختی شبکه شتاب
 • ارسال رمزارز، مثلاً خرید تتر (USDT)، به کیف پول کاربری در پلتفرم و شارژ حساب به‌صورت مستقیم

ناگفته نماند خرید ارز دیجیتال USDC از طریق ریال در بازار ریالی و با استفاده از تتر (USDT) در بازار تتری پلتفرم انجام می‌شود.

نکاتی قبل از خرید USDC و نحوه فروش ارز

لطفاً پیش از اقدام به خرید USDC به نکات زیر توجه کنید:

 • حداقل خرید ارز USDC در بازار ریالی / تومانی 100,000 تومان و در بازار تتری 10 تتر است.
 • کارمزد برداشت ارز USDC در شبکه کوکوین (KCC) یک واحد USDC و کمترین میزان برداشت آن 11 واحد USDC است.

برای فروش ارز USDC به بخش معامله این رمزارز در بازار او ام پی فینکس رجوع کنید. شما می‌توانید ارز دیجیتال خریداری‌شده را از قسمت «برداشت» به یک کیف پول شخصی نیز ارسال کنید.

خرید و فروش USDC در این پلتفرم به دو شیوه سفارش سریع یا محدود انجام می‌شود که در حالت سریع، قیمت لحظه ای USDC برای شما لحاظ شده و سفارش شما به‌صورت آنی تکمیل می‌شود؛ اما با ثبت یک سفارش محدود، قیمت ارز USDC را شما تعیین کرده و باید جهت تکمیل سفارش، تا رسیدن بازار به قیمت پیشنهادی خود منتظر بمانید.

کیف پول ارز دیجیتال USDC

کیف پول ارزهای دیجیتال یکی از ابزارهای بسیار ضروری در معامله و خرید و فروش ارزهای دیجیتال به‌حساب می‌آیند. این کیف پول‌ها در انواع سخت‌افزاری (سرد) و نرم‌افزاری (گرم) موجود هستند. کیف پول‌های سخت‌افزاری به‌دلیل ذخیره ارز به‌صورت آفلاین بیشترین امنیت را داشته، اما کار با آن‌ها به تجربه قبلی نیاز دارد و استفاده از آن‌ها شامل هزینه می‌شود.

کیف پول‌های لِجِر (Ledger) و ترزور از بهترین کیف پول‌های سخت‌افزاری هستند. در عوض کیف پول‌های نرم‌افزاری عموماً رایگان بوده و کار با آن‌ها به‌مراتب ساده‌تر است. این کیف پول‌ها آنلاین بوده و از این جهت امنیت کمتری نسبت به نمونه‌های سخت‌افزاری دارند و در گوشی‌های موبایل و کامپیوترها نصب می‌شوند.

تراست ولت (Trust Wallet)، کوینومی (Coinomi) و اکسودوس (Exodus) از نمونه‌های شناخته‌شده در این زمینه هستند. ناگفته نماند کاربران او ام پی فینکس پس از خرید USDC یا هر رمزارز دیگری، به‌صورت خودکار و رایگان از کیف پول امن این پلتفرم استفاده خواهند کرد و او ام پی فینکس با پیاده‌سازی بلاک چین‌های مختلف در پلتفرم و استفاده از کیف پول‌های سرد، دارایی شما کاربران را در امن‌ترین حالت ممکن ذخیره می‌کند.

سوالات متداول