به گزارش واحد ترید و تحلیل صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس، قیمت ریپل (XRP) روز شنبه ۱.۳۴ درصد کاهش یافت و بخشی از رشد ۳.۸۳ درصدی جمعه را اصلاح کرد و در نهایت این روز را در سطح ۰.۳۷۴۴۸ دلار به پایان رساند. اما ریپل علی‌رغم روند نزولی کلی خود، موفق شد برای اولین بار از ۹ مارس (۱۸ اسفند) تاکنون، سطح ۰.۳۹ دلار را مجدداً ببیند.


در ادامه می‌توانید بررسی روند و تحلیل ریپل امروز را ملاحظه کنید:

تحلیل ریپل در نمودار 1 روزه
نمودار ۱ روزه قیمت ریپل – TradingView


شنبه برای ارز دیجیتال ریپل روز آرامی بود و خبر جدیدی پیرامون دادگاه این رمزارز با کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) منتشر نشد. در حالی که سرمایه‌گذاران در انتظار صدور حکم در مورد اسناد هینمن (Hinman Documents) را هستند، بانک‌ها سرتیتر اخبار را به خود اختصاص داده‌اند.


هیئت دولت سوییس یک جلسه اضطراری جهت مذاکره در مورد آینده بانک کردیت سوییس (Credit Suisse) ترتیب دید و روز گذشته، بانک UBS از این دولت درخواست کرد تا ۶ میلیارد دلار از هزینه‌های خرید بانک کردیت سوییس را پوشش دهد. این اخبار نشان دادند که آشفتگی‌های به‌وجود آمده از سوی بانک‌های سیلیکون ولی (Silicon Valley) و سیگنچر (Signature) همچنان ادامه دارند و بازارهای مالی را تحت تاثیر خود قرار می‌دهند.


اما ارز دیجیتال ریپل و دیگر رمزارزهای بازار در برابر این آشفتگی‌ها مقاومت خوبی نشان دادند و در هفته‌ای که گذشت، سرمایه‌گذاران زیادی به بازار ارزهای دیجیتال به‌منظور پیداکردن شیوه‌ای متفاوت جهت ذخیره پول روی آوردند.


در حال حاضر، توجه سرمایه‌گذاران باید به اخبار پیرامون بانک‌ها و پرونده ریپل با سازمان SEC باشد. البته، انتشار صحبت‌های جدید در مورد صرافی‌های بایننس و FTX و همچنین فعالیت‌های قانون‌گذاران نیز از عوامل اصلی هدایت‌کننده بازار رمزارزها به‌شمار می‌آیند.

تحلیل ریپل با بررسی تغییرات تکنیکال

طبق تحلیل ریپل در وب‌سایت تحلیلی-خبری اف اکس امپایر (FXEmpire)، قیمت ریپل در زمان نشر این تحلیل با ۰.۷۶ درصد رشد به سطح ۰.۳۷۷۳۱ دلار رسیده است. XRP پیش از رسیدن به سقف ۰.۳۷۸۲۷ دلاری، ابتدا تا کف ۰.۳۷۳۹۲ دلار کاهش قیمت داشت.

تحلیل ریپل در نمودار 1 ساعته
نمودار ۱ ساعته قیمت ریپل – TradingView


ریپل برای هدف قراردادن نخستین سطح مقاومتی مهم (R1) در ۰.۳۸۶۵ دلار و سقف ۰.۳۹۰۴۱ دلاری روز شنبه، لازم است از نقطه پیوت (Pivot) در سطح ۰.۳۷۸۴ دلار فاصله بگیرد. بازگشت قیمت ریپل به ۰.۳۸۵۰ دلار یک سیگنال صعودی برای این رمزارز تلقی می‌شود. گرچه، عملکرد کلی بازار و اخبار دادگاه این کمپانی در حمایت از تشکیل این حرکت صعودی نقش مهمی ایفا می‌کنند.


در صورتی که ریپل بتواند حرکت صعودی خود را تشکیل و ادامه دهد، احتمالاً دومین سطح مقاومتی مهم (R2) در ۰.۳۹۸۴ دلار و مقاومت ۰.۴۰ دلاری را تست خواهد کرد. سومین مقاومت مهم (R3) ریپل نیز در سطح ۰.۴۱۸۵ دلار قرار دارد.

تحلیل قیمت ریپل در سناریوی نزولی

عدم موفقیت قیمت XRP در عبور از نقطه پیوت، نخستین سطح حمایتی مهم (S1) این رمزارز در سطح ۰.۳۶۶۵ دلار را هدف سناریوی نزولی قرار می‌دهد. با این حال، ریپل برای جلوگیری از فروش کلی سرمایه‌گذاران باید سطح ۰.۳۶ دلار و دومین حمایت جدی (S2) خود در ۰.۳۵۸۴ دلار را حفظ کند. سومین حمایت مهم (S3) ریپل نیز ۰.۳۳۸۴ دلار مشخص شده است.

تحلیل ریپل در نمودار 4 ساعته
نمودار ۴ ساعته قیمت ریپل – TradingView


نمودار ۴ ساعته قیمت ریپل و میانگین متحرک‌های نمایی (EMAs) در نمودار سیگنال‌هایی صعودی را نمایش می‌دهند. هم‌اکنون، قیمت ریپل بالاتر از میانگین متحرک نمایی ۱۰۰ روزه (۱۰۰D EMA) خود در ۰.۳۷۴۲۱ دلار قرار دارد. میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه (۵۰D EMA) این رمزارز به همتای ۱۰۰ روزه نزدیک شده و اندیکاتور ۱۰۰ روزه نیز فاصله خود را با میانگین متحرک نمایی ۲۰۰ روزه (۲۰۰D EMA) کم کرده است. مجموع این عوامل برای قیمت XRP سیگنال‌هایی مبنی بر صعود به‌شمار می‌آیند.


عبور قیمت ریپل از میانگین متحرک نمایی ۲۰۰ روزه در ۰.۳۷۷۹۵ دلار می‌تواند از تشکیل شکست صعودی از مقاومت مهم اول (R1) در ۰.۳۸۶۵ دلار و رسیدن به مقاومت دوم (R2) در ۰.۳۹۸۴ دلار و سپس ۰.۴۰ دلار حمایت کند. اما در صورتی که قیمت XRP با رسیدن به میانگین متحرک‌های نمایی ۱۰۰ و ۵۰ روزه به‌ترتیب در سطوح ۰.۳۷۴۲۱ دلار و ۰.۳۷۳۰۵ دلار شروع به کاهش کند، احتمالاً حمایت مهم اول (S1) در ۰.۳۶۵۵ دلار به هدف قیمت تبدیل خواهد شد. عبور از میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه به‌سمت پایین، برای ریپل سیگنالی نزولی محسوب می‌شود.


با توجه به سناریو‌های فوق، به نظر شما قیمت ریپل (XRP) روند خود را به چه صورت ادامه خواهد داد؟


شما می‌توانید با مطالعه مطالب بخش تحلیل تکنیکال صرافی او‌ام‌پی فینکس از آخرین تغییرات بازار ارزهای دیجیتال مطلع شوید.

سلب_مسئولیت
به این post امتیاز دهید
اشتراک‌گذاری

پوریا کریم‌زاده متولد ۱۳۶۹ در مشهد، فارغ‌التحصیل ادبیات انگلیسی؛ ده سال سابقه ترجمه و تدریس و چهار سال سابقه فعالیت در بازارهای مالی و تحلیل فاندامنتال دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *