تحلیل اتریوم

تحلیل اتریوم و بررسی روند قیمت؛ امروز ۲۰ فروردین

به گزارش واحد ترید و تحلیل صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس، قیمت اتریوم (Ethereum / ETH) در روز گذشته تا ۰.۸۰ درصد پایین‌تر آمد که در ادامه کاهش ۰.۴۳ درصدی روز جمعه بود. اتریوم شنبه را در سطح ۱,۸۵۰ دلار به پایان رساند و برای دومین جلسه معاملاتی متوالی، با رسیدن به مرز ۱,۹۰۰ دلار دچار نزول قیمت شد. قیمت فعلی اتریوم در سطح ۱,۸۳۴ دلار قرار دارد و نسبت به ۲۴ ساعت اخیر ۲.۱۴ درصد کاهش داشته است.

پادکست تحلیل اتریوم امروز ۲۰ فروردین


در ادامه، بررسی روند و تحلیل اتریوم امروز را ملاحظه می‌کنید:

تغییرات قیمت اتریوم در روزهای اخیر
تغییرات قیمت اتریوم در روزهای اخیر – TradingView


جریان ورود سرمایه به سپرده‌گذاری اتریوم (استیکینگ / Staking) در روز شنبه تا حدی رشد داشت؛ اما با این‌که این رشد نسبت به روز جمعه بیشتر بود، همچنان حجم ورود سرمایه به این بخش با سقف تاریخی خود فاصله دارد. البته این آمار در روزهای آخر هفته عموماً با کاهش همراه بوده و جزئی از یک روند عادی از ابتدای سال تاکنون بوده است و تاثیر قابل توجهی بر قیمت اتریوم نمی‌گذارد.

استیکینگ اتریوم
میزان ورود سرمایه به استیکینگ اتریوم – CryptoQuant


بر اساس گزارش پلتفرم تحلیل‌گر آنچین کریپتوکوانت (CryptoQuant)، میزان ورود سرمایه به سپرده‌گذاری اتریوم از ۱۲,۰۰۰ واحد ETH در روز جمعه به ۱۳,۱۲۰ واحد ETH در شنبه رسید. حتی با وجود تعطیلات عید پاک (Easter)، این آمار از مرز ۱۰,۰۰۰ واحد اتریوم پایین‌تر نیامد.

استیک اتریوم
ارزش کل سرمایه موجود در استیکینگ اتریوم – CryptoQuant


به‌طور کل، اتریوم با نزدیک‌شدن به روز اجرای ارتقای شاپلا (Shapella Upgrade) شاهد رشد در میزان ورود سرمایه برای سپرده‌گذاری و ارزش کل این سپرده‌گذاری‌ها خواهد بود. ارتقای شاپلا قرار است در ایپاک (Epoch) شماره ۱۹۴,۰۴۸ در تاریخ ۱۲ آوریل (۲۳ فروردین) اجرا شود. اما علی‌رغم روند نزولی فعلی قیمت اتریوم، حجم کل ارزش استیک‌شده در این شبکه رو به افزایش است.


دسترسی سریع: خرید بیت کوین


با این حال، با وجود این‌که آمار و ارقام سپرده‌گذاری‌های اتریوم خوش‌بینانه به نظر می‌رسند، اثر احتمالی گزارشات مشاغل آمریکا بر سیاست‌های پولی فدرال رزرو، دیدگاهی محافظه‌کارانه به سرمایه‌گذاران القا کرده است. کاهش نرخ بیکاری آمریکا به سطح ۳.۵ درصد، احتمال افزایش ۰.۲۵ درصدی نرخ بهره در ماه می (اردیبهشت – خرداد) را بیشتر کرد. در همین راستا، ابزار فدواچ (CME FedWatch Tool) احتمال بالا رفتن نرخ بهره را از ۴۹.۲ درصد به ۷۱.۲ درصد نشان می‌دهد.


به این ترتیب، سرمایه‌گذاران اتریوم باید وضعیت استیک اتریوم را زیر نظر داشته باشند، چرا که کاهش شدید در آن یک سیگنال نزولی برای قیمت این رمزارز به‌شمار می‌آید. از بین دیگر موارد تاثیرگذار بر بازار، می‌توان به صحبت‌های مقامات فدرال رزرو و به‌روزرسانی‌های خبری در مورد دادگاه کمپانی ریپل (XRP) با سازمان SEC و همچنین فعالیت نهادهای قانون‌گذار و اخبار پیرامون صرافی‌های بایننس (Binance) و کوین‌بیس (Coinbase) اشاره کرد.


دسترسی سریع: خرید تتر

تحلیل اتریوم با بررسی تغییرات تکنیکال

طبق تحلیل اتریوم در وب‌سایت تحلیلی – خبری اف اکس امپایر (FXEmpire)، رمزارز ETH جهت رشد و رسیدن به نخستین مقاومت مهم (R1) در سطح ۱,۸۷۱ دلار و سقف ۱,۸۸۱ دلاری روز شنبه، باید بتواند نقطه پیوت (Pivot) در ۱,۸۶۰ دلار را پشت سر بگذارد. بازگشت قیمت اتریوم به سطح ۱,۸۷۵ دلار می‌تواند منجر به تشکیل یک شکست صعودی برای این رمزارز شود که البته، اخبار مثبت بازار ارزهای دیجیتال برای حمایت از این حرکت ضروری است.

نمودار 1 روزه قیمت اتریوم
نمودار ۱ روزه قیمت اتریوم – TradingView


در صورتی که اتریوم موفق به تشکیل این حرکت صعودی شود، خریداران جهت آزمایش سطوح مقاومت مهم دوم (R2) در ۱,۸۹۳ دلار و مقاومت ۱,۹۰۰ دلاری تلاش خواهند کرد. سومین مقاومت جدی (R3) اتریوم نیز در سطح ۱,۹۲۶ دلار قرار دارد.

تحلیل قیمت اتریوم در سناریوی نزولی

در صورتی که قیمت اتریوم در عبور از نقطه پیوت موفق ظاهر نشود، احتمالاً حرکت به‌سوی اولین حمایت مهم (S1) در ۱,۸۳۸ دلار در دستور کار قرار می‌گیرد. با این حال، اتریوم برای جلوگیری از فروش دسته‌جمعی سرمایه‌گذاران باید سطح ۱,۸۰۰ دلار را حفظ کند. در این مسیر، دومین حمایت جدی (S2) در ۱,۸۲۷ دلار تا حدی می‌تواند مانع از این اتفاق شود. سومین حمایت مهم (S3) رمزارز ETH سطح ۱,۷۹۴ دلار است.

نمودار 1 ساعته قیمت اتریوم
نمودار ۱ ساعته قیمت اتریوم – TradingView


اما بررسی میانگین متحر‌ک‌های نمایی (EMAs) و نمودار ۴ ساعته قیمت اتریوم، برای این رمزارز سیگنال‌هایی صعودی را به‌تصویر کشیده‌اند. قیمت حال حاضر اتریوم بالاتر از میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه (۵۰D EMA) واقع در سطح ۱,۸۴۸ دلار است. میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه از همتای ۱۰۰ روزه (۱۰۰D EMA) خود فاصله گرفته و به همین ترتیب، این اندیکاتور از میانگین متحرک نمایی ۲۰۰ روزه (۲۰۰D EMA) نیز دور شده است. مجموع این موارد برای اتریوم سیگنال‌هایی مبنی بر رشد احتمالی قیمت محسوب می‌شوند.

نمودار 4 ساعته قیمت اتریوم
نمودار ۴ ساعته قیمت اتریوم – TradingView


حفظ سطح ۱,۸۴۸ دلاری میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه می‌تواند از تشکیل یک شکست صعودی از مقاومت مهم اول (R1) در ۱,۸۷۱ دلار، جهت رسیدن به مقاومت مهم دوم (R2) در ۱,۸۹۳ دلار و سپس ۱,۹۰۰ دلار حمایت کند. اما کاهش قیمت و عبور از میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه به‌سمت پایین، احتمالاً اتریوم را در مسیر به‌سوی نخستین حمایت مهم (S1) در ۱,۸۳۸ دلار قرار خواهد داد. عبور از میانگین متحرک مذکور و رسیدن به زیر آن برای ارز دیجیتال اتریوم یک سیگنال نزولی به‌شمار می‌آید.


با توجه به سناریو‌های فوق، به نظر شما قیمت اتریوم (ETH) روند خود را به چه صورت ادامه خواهد داد؟


شما می‌توانید با مطالعه مطالب بخش تحلیل تکنیکال صرافی او‌ام‌پی فینکس از آخرین تغییرات بازار ارزهای دیجیتال مطلع شوید.

سلب_مسئولیت_تحلیل_اتریوم_20_فروردین
به این post امتیاز دهید
اشتراک‌گذاری

پوریا کریم‌زاده متولد ۱۳۶۹ در مشهد، فارغ‌التحصیل ادبیات انگلیسی؛ ده سال سابقه ترجمه و تدریس و چهار سال سابقه فعالیت در بازارهای مالی و تحلیل فاندامنتال دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *