تحلیل ارز دیجیتالتحلیل تکنیکال ارز دیجیتالتحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال

تحلیل اتریوم و بررسی روند قیمت؛ امروز ۲۲ اسفند

به گزارش واحد ترید و تحلیل صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس، قیمت اتریوم در روز یکشنبه ۷.۲۸ درصد رشد داشت که در ادامه صعود ۳.۶۳ درصدی روز شنبه اتفاق افتاد و بزرگترین آلت‌کوین بازار توانست روز خود را در سطح ۱,۵۹۲ دلار به پایان برساند. اتریوم با وجود کاهش به زیر سطح ۱,۵۰۰ دلار، موفق شد برای نخستین بار از سوم مارس (۱۲ اسفند) تاکنون به مرز ۱,۶۰۰ دلار برسد.

پادکست تحلیل اتریوم


در ادامه می‌توانید بررسی روند و تحلیل اتریوم امروز را ملاحظه کنید:

تحلیل اتریوم 03
نمودار ۱ روزه قیمت اتریوم – TradingView


اتریوم پس از طی یک دوره خنثی (Range) در صبح روز گذشته، پیش از ادامه حرکت صعودی به کف ۱,۴۶۰ دلار رسید. رمزارز ETH با فاصله‌گرفتن از اولین حمایت مهم (S1) در سطح ۱,۴۳۴ دلار، توانست در ساعات پایانی روز تا سقف ۱,۶۱۲ دلار رشد داشته باشد. این رمزارز در ابتدا اولین مقاومت مهم (R1) خود در ۱,۵۱۶ دلار و سپس دومین سطح مقاومت جدی (R2) در ۱,۵۴۹ دلار را پشت سر گذاشت و تا پایان روز به سطح ۱,۵۹۲ دلار رسید.


اتریوم روز ساکتی را در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی سپری می‌کند و خبری از ارتقای شانگهای (Shanghai Upgrade) که به تعویق افتاده نیست و به نظر می‌رسد تمایلات سرمایه‌گذاران بدون تغییر باقی مانده است. نبود خبر جدید در روز اول هفته میلادی، مسیر خاصی را برای اتریوم و کل بازار ارزهای دیجیتال مشخص نکرد و اخبار روز گذشته پیرامون بانک سیلیکون ولی (Silicon Valley) و سیگنِچِر (Signature Bank)، منجر به افزایش تقاضای سرمایه‌گذاران برای دارایی‌های پرریسک شد.


نهادهای نظارتی اعلام کردند که مشتریان این بانک‌ها می‌توانند در روز جاری به سپرده‌های خود دسترسی داشته باشند و فدرال رزرو نیز برای موسسات سپرده‌گذاری وام‌های ویژه یک ساله در نظر گرفت. حفاظت از دارایی مشتریان بانک‌ها برای بازار ارزهای دیجیتال مسئله بسیار مهمی بود و استیبل کوین USDC در واکنش به این خبر توانست به سطح ۰.۹۹ دلار بازگردد.


در این بحبوحه، اجرای شبکه گوئرلی (Goerli) تحت شبکه آزمایشی (Testnet) در روز سه‌شنبه می‌تواند توجه سرمایه‌گذاران را به اتریوم جلب کند.

تحلیل اتریوم 01
حجم ورود سرمایه به سپرده‌گذاری اتریوم – CryptoQuant

بر اساس آمار پلتفرم تحلیل‌گر کریپتوکوانت (CryptoQuant)، حجم ورود سرمایه به سپرده‌گذاری (استیکینگ / Staking) اتریوم در روز یکشنبه ۱۶,۳۸۴ واحد ETH برآورد شده است. با وجود رشد این آمار نسبت به ۱۰,۵۶۰ واحد ETH در روز جمعه، ورود سرمایه به سپرده‌گذاری‌های اتریوم با سقف ۱۹۸,۵۶۰ واحدی سال ۲۰۲۳، همچنان فاصله زیادی دارد. کاهش شدید این سپرده‌گذاری‌ها برای قیمت اتریوم عاملی منفی است و ظاهراً تاخیر در اجرای ارتقای شانگهای منجر به کاهش بیشتر سپرده‌گذاری به زیر سطح ۲۰,۰۰۰ واحد اتریوم شده است.


خبرهای جدید پیرامون حمایت نهادهای نظارتی آمریکا از بانک‌ها به رشد قیمت‌ها در بازار کمک خواهد کرد. به‌علاوه، جلوگیری از سرایت بحران بانک‌های سیلورگیت (Silvergate)، سیلیکون ولی و سیگنچر نیز تقاضا برای دارایی‌های پرریسک را بیشتر خواهد کرد.

تحلیل اتریوم 02
همبستگی شاخص مرکب نزدک با قیمت اتریوم – TradingView


اثر فروپاشی بانک سیلیکون ولی در شاخص مرکب نزدک (Nasdaq Composite Index) نیز بیشتر از اتریوم و به‌طور کل رمزارزها بوده است. به این ترتیب، سرمایه‌گذاران باید توجه ویژه‌ای به اخبار جدید به‌ویژه فعالیت‌ها و صحبت‌های نهادهای نظارتی داشته باشند. در این بین، به‌روزرسانی‌های خبری پیرامون صرافی‌های بایننس و FTX و همچنین دادگاه ریپل (XRP) و سازمان SEC نیز می‌توانند در بازار تاثیر به‌سزایی داشته باشند.

تحلیل اتریوم با بررسی تغییرات تکنیکال

طبق تحلیل اتریوم در وب‌سایت تحلیلی-خبری اف اکس امپایر (FXEmpire)، قیمت اتریوم هنگام نشر این تحلیل با ۰.۶۵ درصد رشد به ۱,۶۰۳ دلار رسیده است.

این رمزارز پیش از رسیدن به سقف ۱,۶۳۷ دلار، ابتدا به کف روزانه خود در سطح ۱,۵۸۷ دلار کاهش داشت. اتریوم برای رسیدن به اولین مقاومت مهم (R1) در سطح ۱,۶۴۹ دلار، باید از نقطه پیوت (Pivot) در ۱,۵۵۵ دلار فاصله بگیرد. عبور از سقف ۱,۶۳۷ دلار یک سیگنال صعودی برای قیمت اتریوم خواهد بود که البته، اخبار مثبت در مورد ارتقای شانگهای و کل بازار رمزارزها در حمایت از این شکست صعودی حائز اهمیت هستند.

تحلیل اتریوم 04
نمودار ۱ ساعته قیمت اتریوم – Tradingview


چنانچه این شکست صعودی تشکیل شود، احتمالاً قیمت اتریوم تا مقاومت جدی دوم (R2) در ۱,۷۰۷ دلار رشد داشته باشد. سطح مقاومتی مهم سوم (R3) برای این رمزارز در سطح ۱,۸۵۹ دلار وجود دارد.

تحلیل قیمت اتریوم در سناریوی نزولی

در صورتی که قیمت اتریوم با رسیدن به نقطه پیوت دچار کاهش شود، این احتمال وجود خواهد داشت که قیمت، مسیر خود را تا نخستین سطح حمایتی (S1) مهم در ۱,۴۹۷ دلار ادامه دهد. اتریوم برای جلوگیری از فروش دسته‌جمعی سرمایه‌گذاران باید سطح ۱,۴۵۰ دلار و دومین حمایت مهم (S2) در ۱,۴۰۳ دلار را حفظ کند. سومین سطح حمایتی مهم (S3) برای اتریوم ۱,۲۵۱ دلار محاسبه شده است.

تحلیل اتریوم 05
نمودار ۴ ساعته قیمت اتریوم – TradingView


بررسی نمودار ۴ ساعته قیمت اتریوم و میانگین متحرک‌های نمایی (EMAs) آن، نشان از سیگنال‌های صعودی دارند. قیمت ETH موفق به عبور از میانگین متحرک نمایی ۲۰۰ روزه (۲۰۰D EMA) خود در ۱,۵۶۸ دلار شد. میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه (۵۰D EMA) فاصله خود با همتای ۱۰۰ روزه (۱۰۰D EMA) را کم کرده است و به همین ترتیب، این اندیکاتور در حال نزدیک‌شدن به میانگین متحرک نمایی ۲۰۰ روزه است که مجموعاً برای قیمت اتریوم سیگنال‌هایی صعودی محسوب می‌شوند.


حفظ میانگین متحرک نمایی ۲۰۰ روزه یعنی سطح ۱,۵۶۸ دلار، از شکست صعودی از مقاومت اول (R1) در ۱,۶۴۹ دلار حمایت خواهد کرد و هدف قیمت را مقاومت مهم دوم (R2) یعنی ۱,۷۰۷ دلار قرار خواهد داد. اما کاهش قیمت و عبور از میانگین متحرک‌های نمایی ۱۰۰ و ۵۰ روزه به‌ترتیب در سطوح ۱,۵۵۲ دلار و ۱,۵۲۱ دلار، حرکت به‌سمت اولین حمایت جدی در ۱,۴۹۷ دلار را در پی خواهد داشت. به‌طور کل، کاهش قیمت و عبور از میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه، یک سیگنال نزولی برای اتریوم به‌شمار می‌آید.


با توجه به سناریو‌های فوق، به نظر شما قیمت اتریوم روند خود را به چه صورت ادامه خواهد داد؟


شما می‌توانید با مطالعه مطالب بخش تحلیل تکنیکال صرافی او‌ام‌پی فینکس از آخرین تغییرات بازار ارزهای دیجیتال مطلع شوید.

سلب_مسئولیت

پوریا کریم‌زاده

من پوریا کریم‌زاده هستم و بیشتر از چهار سال است که به‌طور رسمی وارد بازارهای مالی فارکس و کریپتو شدم. از کودکی عاشق هر نوع فناوری و زبان انگلیسی بودم و امروز تمرکز کاری خود را روی ارائه تحلیل فاندامنتال، اقتصاد کلان، اخبار بازار ارز دیجیتال و مقالات تخصصی در مورد بلاک چین و رمزارزها در نظر گرفته‌ام. شخصاً سرمایه‌گذاری را در بازه بلندمدت انجام می‌دهم و معتقدم که بلاک چین، بیت کوین و سایر پروژه‌های نوآورانه در صنعت کریپتو، آینده فرآیندهای مالی و نظام اقتصادی کشورها را شکل می‌‎دهند.

مطالعه بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا