تحلیل آنچینتحلیل ارز دیجیتال

تحلیل آنچین بیت کوین با بررسی فعالیت هولدرها؛ ۲۴ اردیبهشت

به گزارش واحد ترید و تحلیل صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس، داده‌های آنچین بیت کوین نشان می‌دهند که هولدرهای کوتاه‌مدت این رمزارز پتانسیل بالایی برای فروش دارایی‌های خود دارند و معامله‌گران نیز، مشغول بازکردن موقعیت‌های شورت (پیش‌بینی کاهش قیمت / Short) هستند. قیمت بیت کوین طی یک ماه اخیر با رسیدن به سطح ۳۰,۰۰۰ دلار شروع به کاهش کرد. از این رو، بسیاری از معامله‌گران کوتاه‌مدت از این اصلاح قیمتی استفاده کرده و در پی کاهش قیمت BTC، شروع به انباشت رمزارز برتر بازار کرده‌اند.


بر اساس آمار وب‌سایت کوین‌مارکت‌کپ (CoinMarketCap)، قیمت بیت کوین در حال حاضر در سطح ۲۶,۸۶۰ دلار قرار دارد و نسبت به ۲۴ ساعت اخیر ۰.۴۰ درصد رشد داشته است.

پادکست تحلیل آنچین بیت کوین امروز ۲۴ اردیبهشت

قیمت بیت کوین
عملکرد قیمت بیت کوین طی روزهای اخیر – TradingView


طبق گزارش پلتفرم گلس‌نود (Glassnode) از تحلیل آنچین بیت کوین، هولدرهای کوتاه‌مدت پس از عبور قیمت BTC از مرز ۲۵,۰۰۰ دلار در محدوده سود قرار گرفته‌اند. این رشد سود ممکن است برای این دسته از هولدرهای بیت کوین انگیزه ایجاد کند تا دارایی‌های خود را به فروش برسانند که متعاقباً، منجر به کاهش قیمت این رمزارز خواهد شد.


اما فعالیت معامله‌گرانی که شاهد سود نیستند نیز قابل توجه است. بر اساس آمار شاخص SOPR که به معنی نسبت سود خروجی مصرف‌شده است و مجموع سود و ضرر کوین‌های در گردش بازار را محاسبه می‌کند، با رسیدن به زیر عدد ۱، نشان می‌دهد که بسیاری از کیف پول‌های بیت کوین موجودی خود را با ضرر فروخته‌اند.


شاخص SOPR یک ابزار جهت ارزیابی این مسئله است که هولدرهای بیت کوین در محدوده سود یا ضرر، اقدام به فروش کرده‌اند. زمانی که قیمت بیت کوین مشغول اصلاح‌کردن است، برخی هولدرها که خرید خود را در سقف‌های قیمتی انجام داده‌اند، ممکن است از روی ترس با قیمت پایین‌تر بیت کوین‌های خود را بفروشند که نتیجه آن، ضررهای واقعی یا تحقق‌یافته (Realized Loss) خواهد بود. شاخص SOPR این‌گونه فعالیت‌ها در بازار را شناسایی کرده و به تشخیص کف بازار کمک می‌کند.


زمانی که این شاخص به زیر عدد ۱ می‌رسد، نشان می‌دهد که اکثر کوین‌ها با ضرر به‌جای سود فروخته شده‌اند. این مسئله می‌تواند نشانه‌ای مبنی بر تشکیل کف برای بازار باشد؛ چراکه اکثر فروشندگانی که در سقف‌های قیمتی اقدام به خرید کرده‌اند، اکنون از موقعیت‌های معاملاتی خود خارج شده‌اند.

شاخص SOPR بیت کوین
عملکرد شاخص SOPR بیت کوین از ابتدای سال ۲۰۲۳ – Glassnode


البته این فشار فروش بیت کوین که توسط هولدرهای کوتاه‌مدت به‌وجود آمده، در سرمایه‌گذارانی که برای مدت بیشتری بیت کوین را هولد کرده‌اند، به چشم نمی‌خورد. بر اساس تحلیل آنچین بیت کوین توسط پلتفرم سنتیمنت (Santiment)، شاخص MVRV که نسبت ارزش بازار به ارزش واقعی را نشان می‌دهد، طی هفته‌های اخیر کاهش قابل توجهی را تجربه کرده است. چنین تغییری نشان می‌دهد که بیت کوین دیگر در محدوده اشباع فروش (Overbought) نیست و هولدرهای بلندمدت این رمزارز، انگیزه‌ای برای فروش دارایی‌های خود ندارند.

شاخص MVRV بیت کوین
شاخص MVRV بیت کوین طی ۳۰ روز اخیر – Santiment


اما علی‌رغم وجود این عوامل مثبت برای قیمت بیت کوین، دیدگاه معامله‌گران نسبت به این رمزارز همچنان نزولی باقی مانده است. طبق گزارش پلتفرم کوین‌گلس (Coinglass)، تعداد موقعیت‌های شورت بیت کوین افزایش چشم‌گیری داشته است.

پوزیشن‌های لانگ به شورت بیت کوین
نسبت پوزیشن‌های لانگ به شورت بیت کوین – Coinglass


طی روزهای اخیر، میزان درصد تمام موقعیت‌های شورت از ۵۰ درصد به ۵۲ درصد افزایش یافته است. اکنون تنها گذر زمان مشخص خواهد کرد که این معامله‌گران، دیدگاه صحیحی در مورد قیمت بیت کوین داشته‌اند یا خیر.


با توجه به موارد فوق، به نظر شما قیمت بیت کوین (BTC) روند خود را به چه صورت ادامه خواهد داد؟


شما می‌توانید با مطالعه مطالب بخش تحلیل تکنیکال صرافی او‌ام‌پی فینکس از آخرین تغییرات بازار ارزهای دیجیتال مطلع شوید.

سلب مسئولیت تحلیل آنچین بیت کوین 24 اردیبهشت

پوریا کریم‌زاده

من پوریا کریم‌زاده هستم و بیشتر از چهار سال است که به‌طور رسمی وارد بازارهای مالی فارکس و کریپتو شدم. از کودکی عاشق هر نوع فناوری و زبان انگلیسی بودم و امروز تمرکز کاری خود را روی ارائه تحلیل فاندامنتال، اقتصاد کلان، اخبار بازار ارز دیجیتال و مقالات تخصصی در مورد بلاک چین و رمزارزها در نظر گرفته‌ام. شخصاً سرمایه‌گذاری را در بازه بلندمدت انجام می‌دهم و معتقدم که بلاک چین، بیت کوین و سایر پروژه‌های نوآورانه در صنعت کریپتو، آینده فرآیندهای مالی و نظام اقتصادی کشورها را شکل می‌‎دهند.

مطالعه بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا