تحلیل آنچینتحلیل ارز دیجیتال

تحلیل آنچین بیت کوین؛ استقبال بی نظیر از NFT های اوردینالز

به گزارش واحد ترید و تحلیل صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس، بلاک چین بیت کوین به‌تازگی شاهد رشد فعالیت‌ها در بخش اینسکریپشن‌های اوردینال (Ordinal Inscriptions) بوده و از این رو، تعداد تراکنش‌های اینسکریپشن در این شبکه به بالاترین سطح رسیده است.

پادکست تحلیل آنچین بیت کوین


طبق تحلیل آنچین بیت کوین توسط پلتفرم گلس‌نود (Glassnode) در روز گذشته، اکوسیستم اینسکریپشنِ مجموعه اوردینالز مورد بررسی قرار گرفت. در این گزارش آمد که در پی کاهش جزئی استفاده از اینسکریپشن‌ها در شبکه بیت کوین، تعداد تراکنش‌های روزانه این بخش رشد قابل توجهی پیدا کرده است.

اینسکریپش‌ها در واقع NFT های انحصاری شبکه بیت کوین هستند که تنها متعلق به این بلاک چین بوده و قابلیت استفاده و خرید و فروش آن‌ها در بلاکچین‌های دیگر وجود ندارد.


به‌طور دقیق در تاریخ ۲۳ آوریل، تعداد ۱۹۳,۰۰۰ مینت (Mint) اینسکریپشن، تنها در یک روز در بلاک چین بیت کوین به ثبت رسید. طی این روز، نزدیک به ۴۰ درصد از تراکنش‌های بیت کوین متعلق به اینسکریپشن‌ها بود و در روز بعد، شمار تراکنش‌های اینسکریپشن‌ها به ۸۵,۰۰۰ عدد رسید و برای سومین روز متوالی، بیشترین آمار موجود تا به امروز ثبت شد.

تعداد اینسکریپشن های بیت کوین
تعداد اینسکریپشن‌های جدید بیت کوین – Glassnode


در ادامه تحلیل آنچین بیت کوین توسط گلس‌نود، اعلام شد که بیشترین اینسکریپشن‌های اوردینالِ بیت کوین متعلق به اینسکریپشن‌ها با محتوای متنی بوده است. این دسته از تراکنش‌ها بیشترین آمار را به خود اختصاص دادند و این در حالی است که در ابتدای آغاز به کار پروژه اوردینالز، اینسکریپشن‌های تصاویر، بالاترین سطح محبوبیت را بین کاربران داشتند.


یکی دیگر از مسائل مورد بررسی گلس‌نود در تحلیل آنچین بیت کوین، حجم بلاک‌های متعلق به اینسکریپشن‌ها بود که طی روزهای اخیر یک روند کاهشی را تجربه کرده است. علت این مسئله، افزایش محبوبیت اینسکریپشن‌های متنی بوده که حجم فایل آن‌ها طبیعتاً از محتوای عکس و تصاویر به مراتب کمتر است.

حجم بلاک اینسکریپشن‌های بیت کوین
تغییرات حجم بلاک اینسکریپشن‌های بیت کوین – Glassnode


در تاریخ ۲۴ آوریل، پلتفرم Ord.io طی گزارشی اعلام کرد که از بین ۱.۵۲ میلیون اینسکریپشن اوردینال، ۵۶ درصد آن‌ها متعلق به نمونه‌های متنی بوده است. رتبه دوم در این آمار متعلق به اینسکریپشن‌های تصاویر به میزان ۴۰ درصد بوده و مابقی این آمار نیز، مربوطه به اینسکریپشن‌هایی با فرمت‌های JSON، HTML، PDF و فایل‌های ویدیویی می‌شود.


اما در رابطه با تحلیل آنچین بیت کوین پیرامون اینسکریپشن‌های مجموعه اوردینالز، پلتفرم دون‌آنالیتیکس (Dune Analytics) از تعداد کل ۱.۷۳ میلیون اینسکریپشن خبر داد و اعلام کرد که بیش از ۱ میلیون از آن‌ها، اینسکریپشن‌های تماماً متنی بوده‌اند. همچنین کل هزینه کارمزدها برای اینسکریپشن‌های اوردینالز، ۱۸۴ واحد بیت کوین به ارزش تقریبی ۵ میلیون دلار برآورد شد.

کارمزد اوردینالز بیت کوین
کارمزدهای پرداخت‌شده در مجموعه اوردینالز – Dune Analytics


اینسکریپشن‌ها این قابلیت را ایجاد کرده که اطلاعات بیشتری را بتوان برای یک محتوا، در بخش ویتنس (Witness) یک تراکنش بیت کوین ذخیره کرد. ویتنس با ارتقای سگویت (SegWit) بیت کوین در سال ۲۰۱۷ معرفی شد. به‌روزرسانی‌های سگویت و تپ‌روت (Taproot) بیت کوین به کاربران مجموعه اوردینالز اجازه داده تا حداکثر ۳ مگابایت اطلاعات را به هر بلاک اضافه کنند؛ این حجم در بلاک‌های عادی ۱ مگا بایت است.


بر اساس آمار وب‌سایت کوین‌مارکت‌کپ (CoinMarketCap)، قیمت بیت کوین در حال حاضر در سطح ۲۸,۳۸۷ دلار قرار دارد و نسبت به ۲۴ ساعت اخیر، بیش از ۴ درصد رشد داشته است.

سبل-مسئولیت-تحلیل-آنچین-بیت-کوین-اینسکریپشنها

پوریا کریم‌زاده

من پوریا کریم‌زاده هستم و بیشتر از چهار سال است که به‌طور رسمی وارد بازارهای مالی فارکس و کریپتو شدم. از کودکی عاشق هر نوع فناوری و زبان انگلیسی بودم و امروز تمرکز کاری خود را روی ارائه تحلیل فاندامنتال، اقتصاد کلان، اخبار بازار ارز دیجیتال و مقالات تخصصی در مورد بلاک چین و رمزارزها در نظر گرفته‌ام. شخصاً سرمایه‌گذاری را در بازه بلندمدت انجام می‌دهم و معتقدم که بلاک چین، بیت کوین و سایر پروژه‌های نوآورانه در صنعت کریپتو، آینده فرآیندهای مالی و نظام اقتصادی کشورها را شکل می‌‎دهند.

مطالعه بیشتر

‫۲ دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا