سلبریتی‌های کریپتو

ساتوشی ناکاموتو، خالق مرموز بیت‌کوین کیست؟

اولین ارز دیجیتال بیت کوین (BTC) در تاریخ ۳ ژانویه ۲۰۰۹ توسط شخصی به نام ساتوشی ناکاموتو ایجاد شد. بنابراین، در حال حاضر، ساتوشی ناکاموتو به عنوان نام مستعار شخص یا گروهی از افرادی که بیت کوین را ایجاد کرده‌اند شناخته می‌شود؛ شخصیت یا چهره‌های نامرئی که خلاقیت آنها در زمینه فناوری، بر جهان تاثیر گذاشته‌است.

پادکست ساتوشی ناکاموتو، خالق مرموز بیت‌کوین کیست؟

به گزارش صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس، ساتوشی ناکاموتو مدت‌ها قبل از شروع محبوبیت بیت کوین در میان علاقه‌مندان به رمزنگاری مانند دانشمندان کامپیوتر و هکرها نامی آشنا بود. سال‌ها قبل از اینکه بیت کوین شناخته شود، فردی با همین نام از طریق انتشار پستی در تابلوهای پیام آنلاین با توسعه‌دهندگان دیگر مکاتبه کرده‌بود. اگرچه این موضوع هنوز تایید نشده‌است، اما به طور گسترده گمان می‌رود که شخص یا افرادی که پشت این نام مستعار  قرار دارند، همان فرد یا افرادی هستند که پشت آن پیام‌ها و ارتباطات بوده‌اند.

ساتوشی ناکاموتو ماه‌ها قبل از استخراج اولین بیت کوین، وایت پیپری را با عنوان «بیت کوین: سیستم نقدی الکترونیکی همتا به همتا» منتشر کرده‌بود.

در این وایت پیپر، ناکاموتو بیت کوین را به‌عنوان «نسخه‌ای کاملا همتا به همتا از پول نقد الکترونیکی» توصیف کرد که «به پرداخت‌های آنلاین اجازه می‌دهد مستقیما و بدون مراجعه به موسسه مالی یا هیچ واسطه‌ دیگری، از یک طرف به طرف دیگر ارسال شود».

ساتوشی چیست و چه تاثیری در خرید و فروش بیت کوین دارد؟

در این مقاله، به بررسی آنچه در مورد بنیانگذار بیت کوین و کسانی که ادعا کرده‌اند ساتوشی ناکاموتو هستند، می پردازیم. همچنین، به این موضوع اشاره خواهیم کرد که آیا نیک سابو همان ساتوشی ناکاموتو است یا خیر. در این راستا، اسرار پشت پرده مربوط به خالق بیت‌کوین را مطرح و بررسی خواهیم کرد.

چرا بیت کوین ایجاد شد؟

اگرچه ناکاموتو تا به امروز همچنان یک چهره مرموز باقی مانده‌است، اما هدف او برای ایجاد ارز دیجیتال به خودی خود هرگز یک راز نبود. به بیان ساده، او BTC را ایجاد کرد تا کنترل مالی را از نخبگان مالی پس بگیرد و به مردم عادی فرصتی داد تا در یک سیستم مالی غیرمتمرکز شرکت کنند.

نکته شایان توجه این است که بیت کوین منبع باز باقی می‌ماند، به این معنی که هیچ‌کس قدرت مالکیت یا کنترل کامل آن را ندارد. همچنین، طراحی آن عمومی است و برای همه آزاد است.

بیت کوین پاسخی به بحران بزرگ مالی بود که نشان داد حتی بزرگترین بانک های جهان نیز می‌توانند با شکست مواجه شوند. شکنندگی سیستم مالی مدرن را برجسته کرد و خواستار تمرکززدایی از مبادلات مالی شد. به این ترتیب، ارز دیجیتال متولد شد و بیت کوین یکی از اولین گزینه‌های خارج از سیستم مالی سنتی برای مشارکت عمومی در تراکنش های مالی بدون واسطه بود.

مشاهده قیمت لحظه ای و خرید تتر در صرافی ارز دیجیتال

بلاک چین به این معناست که چگونه ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین باعث ایجاد اعتماد بین کاربران می‌شود و امنیت را تضمین می‌کند، زیرا این یک دفتر کل مبتنی بر شبکه است که همه شرکت‌کنندگان می‌توانند به آن دسترسی داشته‌باشند. «بلاک پیدایش» یا جنسیس بلاک بیت کوین در ۳ ژانویه ۲۰۰۹ توسط ساتوشی ناکاموتو استخراج شد و به طور رسمی زنجیره بلوکی را راه‌اندازی کرد. بلوک پیدایش اولین بلوک یک ارز دیجیتال است که استخراج می‌شود و به عنوان پایه و اساس بلاک چین عمل می‌کند.

بیت کوین در چند ماه اول وجود خود ارزشی معادل پولی نداشت. ماینرها، یعنی افرادی که از رایانه‌های خود برای حل مسائل پیچیده ریاضی و کشف یا استخراج بیت کوین جدید استفاده می‌کردند، این کار را فقط برای تازگی که برای آنها داشت، انجام می‌دادند.

ماینرها همچنین به تایید اعتبار و صحت تراکنش‌های بیت کوین کمک کردند. پرداخت واقعی بیت‌ کوین به ماینرها اساسا به عنوان پاداشی برای انجام حسابرسی و پردازش داده‌های رمزگذاری به شدت پیچیده است که بخشی از هر تراکنش محسوب می‌شود. روند طی شده توسط یک ماینر برای کشف هر بلاک تضمین می‌کند که محاسبات هر بیت کوین به درستی انجام شده و نمی‌توان آن را بیش از یک بار خرج کرد.

اولین معامله در دنیای واقعی در ۲۲ می ۲۰۱۰ اتفاق افتاد، زمانی که مردی از فلوریدا موافقت کرد که دو پیتزای ۲۵ دلاری را با ۱۰۰۰۰ بیت کوین مبادله کند و بدین ترتیب روز ۲۲ می را «روز پیتزای بیت کوین» نامیدند. این اولین تراکنش اقتصادی برای ارزهای دیجیتال بود. در آن زمان، هر چهار بیت کوین به اندازه یک پنی ارزش داشت. از آن زمان، ارزش آن به طور تصاعدی چند برابر شده‌است.

ایده‌پردازی ایجاد BTC توسط ساتوشی ناکاموتو

بیت کوین پس از وقوع بحران وام مسکن در سال ۲۰۰۸ متولد شد، زمانی که نقدینگی در بازارهای مالی جهانی به طور قابل توجهی تحت تاثیر سقوط بازار مسکن قرار گرفت. این بحران الهام بخش ایجاد بیت کوین بودکه یک شکل کاملا کاربردی از ارز دیجیتال مبتنی بر فناوری دفتر کل توزیع شده (DLT) به نام بلاک چین محسوب می‌شود.

وایت پیپر منتشر شده توسط ناکاموتو پایه‌ای را برای اشکال سیستم‌های رمزنگاری امن آینده ارائه داد. دارایی‌هایی که به گونه‌ای طراحی شده‌اند تا شفاف و مقاوم در برابر تفتیش و ضد دستکاری باشند. هدف سیستم بیت کوین این بود که به افراد اجازه دهد از طریق یک سیستم مالی غیرمتمرکز، قدرت مالی به دست آورند.

چگونه ساتوشی رایگان دریافت کنیم؟

ایده تمرکززدایی، نیاز به واسطه‌هایی مانند شرکت‌ها، سیستم‌های مالی یا دولت‌ها را برای مشارکت در مبادلات ارز دیجیتال از بین برد. در سیستم مالی جدید تراکنش‌ها ایمن هستند و از طریق بلاک چین ردیابی می‌شوند. تفاوت بلاک چین در این بود که برای همه شرکت کنندگان قابل مشاهده بود و به طور ایمن در کل شبکه توزیع می‌شد.

هویت‌های احتمالی ساتوشی ناکاموتو

ناکاموتو سه سال پس از انتشار وایت پیپر خود در مورد بیت کوین و استخراج بلوک پیدایش، از صحنه ارزهای دیجیتال محو شد. او در ۲۳ آوریل ۲۰۱۱ ایمیلی به یکی دیگر از توسعه‌دهندگان بیت کوین ارسال کرد و گفت که «به سراغ چیزهای دیگری رفته و معتقد است که آینده ارز دیجیتال در دستان افراد خوبی قرار دارد». از آن زمان، هیچ ارتباطی از آدرس‌های ایمیل شناخته شده قبلی ناکاموتو وجود نداشته‌است.

مشاهده قیمت لحظه ای و خرید بیت کوین در صرافی ارز دیجیتال

در طول تاریخ طولانی که بیت کوین تا کنون پیموده است، هیچ چیز بحث برانگیزتر از هویت بنیانگذار آن نبوده است. حدس و گمان‌های متعددی حول محور هویت ناکاموتو وجود دارد. برخی افراد ادعا کردند که ناکاموتو نام مستعار گروهی از رمزنگاران است و ساتوشی ناکاموتو فقط یک نفر نیست.

با این حال برخی حدس می‌زدند که او ممکن است یک شخصیت بریتانیایی باشد. شماری دیگر بر این باورند که او یکی از اعضای یک گروه تبهکار به نام یاکوزا است. تعدادی نیز ناکاموتو را یک فرد علاقه‌مند به پولشویی می‌دانستند. شماری دیگر معتقدند این فرد زنی است که برای خود هویتی مردانه در نظر گرفته‌است. با این وجود، در طول این سال‌ها، چند نفر از شخصیت‌ها بیش از دیگران مظنون بودند که شخصیت مخفی شده پشت این نام مستعار هستند.

دوریان ناکاموتو کیست؟

در سال ۲۰۱۴، لیا مک‌گراث گودمن، روزنامه‌نگار نیوزویک تایمز مقاله‌ای با عنوان «چهره پشت بیت‌کوین» منتشر کرد. گودمن در یکی از برجسته‌ترین تلاش‌ها برای فاش کردن هویت ناکاموتو، دوریان ناکاموتو را به عنوان خالق ناشناخته بیت‌کوین معرفی کرد.

گودمن با اشاره به شباهت‌های بین این دو، از جمله مهارت‌های ریاضی، خلق و خو، تبار ژاپنی و تمایلات سیاسی، از دوریان به عنوان شخصیت مرموز پشت بیت کوین ذکر کرد. «دوریان پرنتیس ساتوشی ناکاموتو» که در آن زمان ۶۴ ساله بود، در تمپل سیتی کالیفرنیا زندگی می‌کرد. به گفته گودمن، دوریان قبلا در حوزه مهندسی کامپیوتر کار کرده‌بود.

با این حال، دوریان ناکاموتو بعد از این گمانه‌زنی، هرگونه دخالت در ایجاد بیت کوین را رد کرد. او هرگونه نقل قول منتشر شده را به عنوان یک تفسیر نادرست از جانب خبرنگار دانست و آن را رد کرد. ناکاموتو مدعی شد که نقل قول او از متن خارج شده‌است و وی در زمان مصاحبه به جای بیت کوین در مورد مهندسی صحبت کرده‌است. بعدا، ساتوشی ناکاموتو تایید کرد که دوریان ناکاموتو نیست و به شایعات پایان داد.

پس از آن، مجله نیوزویک با انتشار مقاله‌ای موضوعی را در مورد حریم خصوصی دوریان ناکاموتو مطرح کرد. مقاله‌ای که باعث شد جامعه رمزارزها احساس کنند زمانی که نیوزویک عکسی از خانه او در لس آنجلس منتشر کرده، نقض شده‌است.

در نتیجه، جامعه کریپتو بیش از ۱۰۰ بیت کوین برای دوریان ناکاموتو جمع‌آوری کرد تا از صبوری وی قدردانی کند و ناراحتی خود را در مورد مشکلاتی که متوجه او شده اعلام کند. دوریان بعدا و در سال ۲۰۱۴ با انتشار یک ویدیو در یوتیوب از جامعه تشکر کرد و گفت که می‌خواهد حساب بیت‌کوین خود را «سال‌های بسیار زیادی» حفظ کند. اگرچه از آن زمان این ویدیو از حساب اصلی حذف شده‌است، اما کپی‌هایی از آن هنوز به صورت آنلاین وجود دارد.

کریگ رایت کیست؟

در حالی که دوریان ناکاموتو تکذیب کرد که ساتوشی ناکاموتو است، کریگ استیون رایت دانشمند کامپیوتر و یک تاجر استرالیایی، ادعا کرد که فرد پشت این نام مستعار خود او است. رایت در سال ۲۰۱۶ و پس از انتشار تصویری از خودش توسط مجله Wired در دسامبر ۲۰۱۵، ادعا کرد که ساتوشی است. این مقاله با عنوان «آیا خالق بیت کوین این نابغه ناشناخته استرالیایی است؟» منتشر شد.

تبدیل ساتوشی به ریال چگونه انجام می شود؟ نحوه محاسبه قیمت هر ساتوشی

شواهد ارائه شده شامل مقاله‌ای در مورد ارزهای دیجیتال بود که ظاهرا چند ماه قبل از انتشار وایت پیپر  بیت کوین در وبلاگ رایت منتشر شده‌بود. ایمیل‌های فاش شده و مکاتبات مربوط به «دفتر کل توزیع‌شده P2P» و همچنین رونوشت‌هایی از صحبت با مقامات مالیاتی و وکلا که شامل اظهارات رایت در مورد مشارکت او در ایجاد بیت‌کوین نیز منتشر شد.

اما در ادامه شواهدی نیز به دست آمد که خلاف آن را ثابت می‌کرد. تاریخ مربوط به ورودی‌های وبلاگ و همچنین کلیدهای رمزگذاری عمومی فرضی مرتبط با ناکاموتو، دستکاری شده بودند. شناسه اصلی در بلاک چین، «کلید رمزنگاری عمومی» هستند که نیمی از سیستم دو کلیدی محسوب می‌شود و دارندگان رمزارزها باید با استفاده از آنها تراکنش‌های رمزنگاری‌شده انجام دهند. در مورد رایت، به نظر می‌رسید که تاریخ کلیدهای عمومی ناکاموتو و هم تاریخ نوشته‌های وبلاگ، دستکاری شده‌اند که همین امر ادعاهای او را بسیار مشکوک‌تر کرد.

مجله Wired بعدا ادعای خود را پس گرفت و مقاله خود را تحت عنوان «آیا خالق بیت کوین این نابغه ناشناخته استرالیایی است؟ احتمالا نه!» مجددا منتشر کرد. این نشریه شواهد ظاهرا جعلی را که رایت برای اثبات ادعای خود منتشر کرد، دلیل محکومیت وی دانست. بنابراین، به دنبال سوء‌ظن ایجاد شده از طرف جامعه رمزارز، رایت در نهایت از این ادعا عقب‌نشینی کرد.

نیک سابو کیست؟

نیک سابو، متخصص رمزارز نیز یکی از ساتوشی‌های مشکوک بود که توجه رسانه‌ها را به خود جلب کرد. در سال ۲۰۱۵، نیویورک تایمز مقاله‌ای با عنوان «رمزگشایی معمای ساتوشی ناکاموتو و تولد بیت کوین» را منتشر کرد. مقایسه بین او و ناکاموتوی مرموز به دلیل شباهت در نوشتن، مشغله‌های فکری و همچنین سهم قابل توجه سابو در توسعه بیت کوین انجام شد.

نیک سابو یک مهندس کامپیوتر حرفه‌ای است. او همچنین رمزنگار و محقق حقوقی است و آثاری منتشر کرده که با مشغله‌های فکری ساتوشی ناکاموتو در زمان‌های خاصی همخوانی دارد. مثلا سابو مفهوم قراردادهای هوشمند را در مقاله‌ای با عنوان «قراردادهای هوشمند: بلوک‌های سازنده برای بازارهای دیجیتال» در سال ۱۹۹۶ منتشر کرد و در این زمینه پیشگام بود. این مهندس کامپیوتر در سال ۲۰۰۸ مفهوم « Bit Gold»  را مطرح کرد که همچنین شکل غیرمتمرکز بیت کوین بود. سابو همچنین قبلا برای دیجی‌کش (DigiCash) که یک سیستم پرداخت دیجیتال است و از رمزنگاری استفاده می‌کند، کار می‌کرد. افزون بر آن، ناکاموتو و سابو هر دو به کارل منگر اقتصاددان در ارتباطات خود اشاره می‌کنند.

دومینیک فریزبی نویسنده کتاب «بیت کوین: آینده پول؟»، در کتاب خود به این موضوع اشاره کرده بود که ساتوشی ناکاموتو و نیک سابو هر دو یک شخص هستند و استدلال هایی برای حمایت از فرضیه خود ارائه کرد. سابو، با این حال، اتهامات مربوط به هویت مخفی فرضی خود را رد کرد.

آیا هال فینی همان ساتوشی است؟

هال فینی حتی قبل از رونق بیت کوین، یک دانشمند کامپیوتر، رمزگذار و یکی از علاقه‌مندان به رمزنگاری بود. او پس از پنج سال مبارزه با ابیماری سکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS) در سال ۲۰۱۴ و در سن ۵۸ سالگی درگذشت. به غیر از خود ناکاموتو، فینی اولین فردی بود که بر روی رفع اشکال و بهبود کد منبع باز بیت کوین کار کرد. او همچنین اولین تراکنش بیت کوین را در سال ۲۰۰۹ از ساتوشی ناکاموتو دریافت کرد.

فینی همچنین با مهندس دوریان ساتوشی ناکاموتو مستقر در لس آنجلس همسایه بود، واقعیتی که به گفته اندی گرینبرگ، روزنامه‌نگار فوربس اگر نگوییم مشکوک، ولی دست‌کم جالب بود.

به دلیل شباهت‌هایی که در سبک نوشتاری آنها وجود داشت، گرینبرگ در ابتدا حدس زد که فینی حداقل ممکن است نویسنده در سایه ناکاموتو باشد. او همچنین این ایده را مطرح کرد که فینی ممکن است از دوریان ناکاموتو به عنوان «سپر» برای پنهان کردن هویت خود استفاده کرده‌باشد.

با این حال، فینی چنین ادعاهایی را رد کرد و شواهدی ارائه کرد که ثابت کند او ساتوشی ناکاموتو نیست. فینی پس از ملاقات با گرینبرگ، ایمیل‌هایی را که او و ناکاموتو طی سال‌ها رد و بدل کرده‌بودند و همچنین تاریخچه کیف‌پول بیت‌کوین خود را ارائه کرد.

نویسنده نیز به این نتیجه رسید که ایمیل‌های ادعایی ناکاموتو به فینی با دیگر نوشته‌های منتشر شده ناکاموتو مطابقت دارد؛ موضوعی که ادعای فینی مبنی بر اینکه او ناکاموتو نیست را تقویت می‌کند.

چرا ساتوشی ناکاموتو اهمیت دارد؟

شخصیت «ساتوشی ناکاموتو» مهم است، چه او یک فرد باشد چه یک گروه. نه به دلیل هویتش، بلکه به دلیل مشارکت او در بزرگترین اختراع تکنولوژیکی تمام دوران. ناکاموتو راه را برای تکامل و توسعه ارزهای دیجیتال برای پاسخ به بحران سال ۲۰۰۸ هموار و یک سیستم ارز جایگزین ایجاد کرد.

البته، علیرغم تلاش‌ها برای ایمن کردن رمزارزها، به خطر انداختن ارزهای دیجیتال همچنان یک احتمال واقعی است. با این حال، این ریسک چیزی است که حتی مدل‌های سنتی‌تر سیستم مالی نیز به طور مرتب با آن مواجه هستند. تفاوتی که ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین نشان می‌دهند، بیشتر به دلیل مفهوم عدم تمرکز و برابری است. یک دفتر کل عمومی توزیع شده از طریق بلاک چین به طور موثر تراکنش‌های بیت کوین را ثبت، تایید و در عین حال آنها را از طریق رمزنگاری ایمن می‌کند.

از زمان آغاز به کار بیت کوین در سال ۲۰۰۹، هیچ هکری موفق به نفوذ به آن نشده‌است. بیت کوین نیز سال‌ها پس از معرفی توسط ناکاموتو همچنان پر قدرت به کار خود ادامه می‌دهد. شرکت‌های بزرگ و سرمایه‌گذاران به طور فزاینده‌ای از ارزش و پتانسیل آن آگاه می‌شوند. به همین ترتیب، حتی مشاغل شروع به پذیرش بیت کوین به عنوان پرداخت کرده‌اند. بازار کریپتو نیز به طور تصاعدی رشد کرده‌است زیرا افراد بیشتری به استخراج و تجارت بیت کوین علاقه‌مند شده‌اند.

علاوه بر این، ایجاد BTC توسط ناکاموتو نشان‌دهنده نوآوری است. این یک یادآوری مهم بود و هست که برای بقا همه چیز باید به توسعه و  بهبود ادامه دهد. در صنعتی که به دلیل مقاومتش در برابر فناوری مشهور است، ارزهای رمزپایه تکانی به دنیای مالی وارد کرد و اوضاع را به سمت بهتر شدن سوق داد.

کریپتو راه را برای شکل‌های مختلف ارزهای دیجیتال و سیستم‌های پرداخت همتا به همتا برای تکامل و ادغام در جامعه مدرن هموار کرد. نوآوری‌هایی مانند ارزهای دیجیتال با ارائه روش‌های جایگزین پرداخت و سرمایه‌گذاری به نفع مصرف‌کنندگان است. موسسات مالی به همین دلیل با اتخاذ رویکردهای مشتری محور و نوآورانه‌تر برای تامین مالی یعنی استفاده از این صنعت به چالش پاسخ می‌دهند.

ساتوشی ناکاموتو: حقایق و اسرار

علی‌رغم تلاش‌های رسانه‌ها برای بررسی و افشای هویت ساتوشی ناکاموتو، او همچنان یک چهره مرموز محسوب می‌شود که شخصیت واقعی آن ناشناخته است. با این حال، ممکن است جالب باشد که به اطلاعاتی که در مورد ناکاموتو می دانیم، چه از سوابق عمومی و چه از جابه‌جایی، ماهرانه نگاهی بیاندازیم.

ساتوشی ناکاموتو یک نابغه برنامه نویسی است

نیویورکر از ناکاموتو به عنوان یک «کدنویس کامپیوتری با استعداد ماقبل طبیعی» یاد می‌کند که بیت کوین را با «سی و یک هزار خط کد» ایجاد کرده‌است. برای افراد ناآشنا، دلیل اینکه این پلتفرم امن، مطمئن و قابل اعتماد باقی می‌ماند، به لطف کدگذاری تقریبا کامل ناکاموتو است که هیچ نمونه مشابهی ندارد. تا حدی به همین دلیل است که از زمان ایجاد هک نشده‌است.

نیویورکر در مقاله‌ای دیگر با عنوان «ارز رمزنگاری شده: بیت کوین و مخترع اسرارآمیز آن» در سال ۲۰۱۱ گزارش داد که چگونه محقق معروف و با تجربه امنیت اینترنتی «دن کامینسکی» تلاش کرد تا کد بیت کوین را بشکند اما شکست خورد.

شایان ذکر است که کامینسکی یک کدنویس معمولی نبود. او در میان هکرها مشهور است زیرا در سال ۲۰۰۸ یک نقص بزرگ در اینترنت کشف کرد. او به وزارت امنیت داخلی و مدیران مایکروسافت و سیسکو هشدار داد تا فورا به این مشکل رسیدگی کنند. بدون کشف او، هر کدنویس ماهری می‌توانست اینترنت را خاموش کند یا هر وب سایتی را تحت کنترل خود درآورد.

همانطور که گفته شد، کامینسکی از پیدا کردن احتمالی نقص‌های مرگبار مشابه در بیت کوین هیجان زده بود. او این اقدام را یک هدف آسان می‌دانست، چیزی که ممکن است به راحتی به خطر بیفتد. با این حال، چیزی که او با آن مواجه شد، کدگذاری‌های تقریبا کامل ساتوشی بود که بعدا متوجه شد غیرقابل نفوذ هستند.

ساتوشی ناکاموتو به زبان انگلیسی بریتانیایی مسلط است

کد ناکاموتو و وایت پپیر بیت کوین نشان می‌دهد که این کدنویس به زبان انگلیسی، به ویژه انگلیسی بریتانیایی مسلط است. تا حدی به همین دلیل است که برخی از مردم بر این باورند که ناکاموتو علیرغم ادعای ژاپنی بودنش ممکن است بریتانیایی باشد.

همانطور که در برخی از مکاتبات ایمیلی آنها مشهود است، او همچنین از استفاده بریتانیایی در ایمیل‌ها برای کدنویس‌های همکار مانند فینی استفاده می‌کند. برنامه‌نویس جان مک‌آفی ادعا می‌کند که بر اساس تحلیل زبان‌شناختی مقاله ناکاموتو می‌داند ساتوشی کیست.

ساتوشی ناکاموتو ممکن است بیش از یک نفر باشد

همچنین ادعاهایی وجود دارد که ناکاموتو ممکن است فقط یک نفر نباشد. در عوض، آنها ممکن است گروهی از افرادی باشند که روی تکمیل و ایجاد کد پشت بیت کوین کار کرده‌اند. بیت کوین به دلیل کدهای کامل خود، در کنار سایر ارزهای دیجیتال به رشد خود ادامه می‌دهد.

برخی از افراد، مانند لازلو هانیکز توسعه‌دهنده بیت کوین بر این باورند که سطح کدگذاری که در بیت کوین به کار رفته است، به بیش از یک نفر نیاز دارد و به گفته وی، به احتمال زیاد توسط تعداد زیادی از کدنویسان ایجاد شده‌است.

هیچ کس مطمئن نیست که ساتوشی مرد است یا زن

ساتوشی ناکاموتو ادعا کرده که در آوریل ۱۹۷۵ به دنیا آمده‌است. چیز دیگری که می‌دانیم این است که احتمال دارد نام «ساتوشی» پرده‌ای برای پنهان کردن هویت یک زن نابغه باشد.

این احتمال وجود دارد که خالق بیت کوین یک زن باشد. همچنین، بسیاری در مورد دارایی خالص ساتوشی ناکاموتو کنجکاو هستند. بدون شک، ساتوشی چه مرد باشد و چه زن، فرد میلیاردری است. در صنعت تحت سلطه مردان مانند فناوری، استفاده از نام مردانه برای یک زن به منظور به دست آوردن جایگاهی برابر در میان همسالان خود دور از ذهن نیست. از لحاظ تاریخی، نویسندگان زن در تلاش برای نفوذ در صحنه ادبی و کسب احترامی که به طور سنتی برای نویسندگان مرد قائل می‌شود، از نام مستعار مردانه استفاده می‌کردند.

اگر ساتوشی از ترفند مشابهی استفاده کرده‌باشد چه خواهد شد؟ هیچ‌کس نمی‌تواند با اطمینان بگوید، اما این ایده برای بسیاری از زنان در حال پیشرفت یک ایده مناسب بوده‌است. در همین راستا، کارولین مالونی، نماینده کنگره نیویورک، شعار «ساتوشی زن است» را در رویدادی برای زنان در بلاک چین عنوان کرد.

آینده بیت کوین چگونه است؟

بیت کوین از زمان ایجاد، گذشته‌ای پر فراز و نشیب داشته و این پیشینه بدون ایراد نبوده‌است. BTC که ابتدا برای جایگزینی سیستمی غیرمتمرکز و بدون مرز برای جایگزینی با ارز فیات طراحی شده بود، به آرامی و تا حدودی متمرکز شده‌است. به عنوان مثال، بانک‌ها و مؤسسات مالی بزرگ شروع به افتتاح میزهای معاملات ارزهای دیجیتال و خدمات نگهبانی برای کریپتو کرده‌اند. برخی این را نوعی سازش می‌نامند. اما این نوعی انحراف از دیدگاه اصلی ناکاموتو در مورد یک پلتفرم انقلابی است که از شبیه شدن به یک موسسات مالی اجتناب می‌کند.

با این حال، با ظهور «نهنگ‌های بیت‌کوین» که بیشتر بیت‌کوین را در اختیار دارند، گفته می‌شود که این ارز دیجیتال دوباره تحت کنترل تعداد کمی از نخبگان قرار گرفته‌است. این سرمایه‌گذاران بزرگ قیمت بیت کوین را در بازارها کنترل می‌کنند و بودجه لازم برای راه اندازی مزارع استخراج بیت کوین را دارند. در نتیجه، هر چه تعداد ماینرها بیشتر باشد، استخراج دشوارتر می‌شود زیرا مسائل ریاضی پیچیده‌تر می‌شوند.

خبر خوب این است که به نظر نمی‌رسد ساخته ناکاموتو به این زودی‌ها به پایان راه خود نزدیک شود. این رمزارز راه را برای ایجاد بیش از ۱۱۰۰۰ شکل مختلف ارز دیجیتال هموار کرده و هنوز هم به رشد ارزش خود ادامه می‌دهد.

اگر پیشرفت‌های تکنولوژیکی مناسب وجود داشته‌باشد، به احتمال زیاد مردم در معاملات روزمره میزان بیشتری بیت کوین را استفاده می‌کنند. بسیاری از سازمان‌ها بر این باورند که بیت کوین ممکن است به زودی به «ارز منتخب» در صحنه تجارت جهانی تبدیل شود. با این حال، بلاکچین بیت کوین نیز باید تکامل یابد و بتواند تراکنش‌های بیشتری را در مدت زمان کوتاهی انجام دهد. تا آن زمان باید منتظر بمانیم و ببینیم بیت کوین به چه سمتی خواهد رفت.

الهه سیدان

من الهه سیدان هستم، فارغ‌التحصیل رشته حسابداری و دارای مدرک پیشرفته زبان انگلیسی. با توجه به رشته تحصیلم، به اقتصاد علاقه زیادی دارم و از سال ۹۲ در عرصه اقتصادی به‌عنوان خبرنگار مشغول به فعالیت بودم. بازار کریپتو به عنوان صنعتی نوپا به دلیل کارکردهای گسترده‌ و فرصت‌های مالی که در اختیار جوامع قرار می‌دهد، به تدریج توجه من را جلب کرد و باعث شد به این بازار جدید مالی علاقه‌مند شوم. در حال حاضر حدود ۵ سال است که محتوای تحلیلی- خبری در حوزه رمزارز تولید می‌کنم و امیدوارم بتوانم نقشی موثر در ارائه به موقع اطلاعات و اخبار این حوزه مالی به علاقه‌مندان دنیای ارز دیجیتال داشته‌باشم.

مطالعه بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا