آموزش ارز دیجیتالآموزش بلاکچین

ساتوشی چیست و چه تاثیری در خرید و فروش بیت کوین دارد؟

پول‌های رایج دنیا دارای یک واحد کوچک‌تر هستند و این مسئله سبب سهولت در استفاده از آن‌ها می‌شود. برای مثال واحد کوچک‌تر دلار، سنت است. هر سنت یک صدم دلار است. بیت کوین نیز دارای یک واحد کوچک‌تر به نام ساتوشی است که در بلاک چین آن ثبت شده است. یک ساتوشی برابر با ۰/۰۰۰۰۰۰۰۱ بیت کوین است. حتی فورک‌های بیت کوین یعنی بیت کوین اس وی و بیت کوین کش نیز دارای این واحد کوچک هستند. ساتوشی را با نماد اختصاری SAT نمایش می‌دهند. این اصطلاح در گفتگوهای فعالان حوزه دیجیتال بسیار متداول است؛ به طوری که برخی از دستگاه‌های ماینر هم دستمزد خود را به ساتوشی حساب می‌کنند. با توجه به اهمیت و جایگاه ساتوشی در حوزه بلاک چین ما در این مطلب قصد داریم با ارائه پاسخی مناسب نسبت به سوال ساتوشی چیست؟ تصویر روشنی از این اصطلاح پرکاربرد را به کاربران ارز دیجیتال ارائه دهیم.

ساتوشی چیست؟

ساتوشی چیست؟

ساتوشی یکی از اصطلاحات ارز دیجیتال است و در پاسخ به سوال ساتوشی چیست، می‌توان گفت که ساتوشی کوچک‌ترین واحد بیت کوین است که بر روی بلاک چین آن ثبت شده است. جالب است بدانید تا پیش از سال ۲۰۱۱، بیت کوین ارزشی معادل یک دلار داشت همین موضوع باعث شده بود که کاربران و سرمایه‌گذاران این ارز نسبت به واحدی دیگر بی‌نیاز باشند؛ اما پس از  سال ۲۰۱۱، با وجود تحرکات جدیدی که در بازار بیت کوین ایجاد شد، انجمن بیت کوین تاک تصمیم گرفتند که واحدی عملی برای تقسیم‌بندی بیت کوین در نظر بگیرند. طی این پیشنهاد هر بیت کوین به صد میلیون واحد تقسیم‌بندی شد و هر واحد را ساتوشی نامیدند. انتخاب این واحد نشان‌دهنده آن است که طرفداران بیت کوین از همان ابتدا ارزشی بسیار بالا را برای این رمز ارز تصور می‌کردند.

حتما بخوانید: سگویت چیست و چه نقشی در تراکنش‌های بیت کوین دارد؟

ساتوشی را چه کسی اختراع کرد؟

جالب است بدانید برخی از افراد تازه وارد به حوزه رمز ارزها ساتوشی را با مخترع بیت کوین یعنی ساتوشی ناکاموتو اشتباه می‌گیرند. باید بدانید که اگرچه ساتوشی به روزهای ابتدایی خلق بیت کوین برمی‌گردد اما ربطی به خالق بیت کوین ندارد. ساتوشی اولین بار در نوامبر ۲۰۱۰ توسط فردی به نام کاربری ریباک معرفی شد؛ او با طرح این سوال که آیا برنامه‌ای برای تقسیم‌بندی بیت کوین داریم؟ پیشنهاد خود را مطرح کرد. در آن روزها کاربران ارزهای دیجیتال خواستار مواردی مثل تعیین یونی کد بیت کوین بودند، از همین‌رو پیشنهاد ریباک با شکست مواجه شد؛ اما چند ماه بعد یعنی در فوریه ۲۰۱۱ یک‌بار دیگر ریباک با ارائه جمله (به تقسیم‌بندی بیشتری برای بیت کوین نیاز داریم) پیشنهاد خودش را تکرار کرد. پس از بحث و تبادل‌نظر در این زمینه، کاربران با پیشنهاد ریباک موافقت کردند و ساتوشی به‌ عنوان کوچک‌ترین واحد بر روی بلاک چین بیت کوین ثبت شد.

واحد‌های رسمی بیت کوین

در حال حاضر هر واحد ساتوشی، ارزش بسیار کمی دارد و به صورت مستقل مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. از طرفی با توجه به  بالا بودن قیمت بیت کوین نیز نمی‌توان آن را به‌صورت کامل معامله کرد. بنابراین لازم است میان هر ساتوشی و هر بیت کوین، رابطه‌های منطقی قابل درکی را بیان کنیم تا محاسبات این رمزارز ساده‌تر شود. در تصویر زیر می‌توانید ببینید که مقادیر مختلف ساتوشی معادل چه مقدار بیت کوین است.

ساتوشی در بیت کوین چیست

اگر یک واحد را یک دلار در نظر بگیریم، از واحد‌های ۵۰۰ سنتی، ۲۰۰ سنتی یا ۵۰ سنتی برای بیان واحد‌های کوچکتر استفاده می‌شود؛ از این‌رو منطقی است که برای سهولت معاملات ارزهای دیجیتال از واحد‌های میانی متناسب با آن‌ها استفاده کنیم. در این میان استفاده از واحد‌های میلی و میکرو بیت کوین بسیار پرکاربرد است. با توجه به اینکه هر ساتوشی برابر با ۰/۰۰۰۰۰۰۰۱ بیت کوین است، پس هر صد هزار ساتوشی برابر با ۰/۰۰۱ بیت کوین و برابر با میلی بیت کوین است و هر صد ساتوشی برابر با ۰/۰۰۰۰۰۱ بیت کوین و میکرو بیت کوین است. استفاده از واحد‌های میلی و میکرو بیشترین کاربرد را در معاملات ارزی بیت کوین دارد. در جدول زیر، می‌توانید واحدهای رسمی بیت کوین را مشاهده کنید:

واحدارزش براساس ساتوشیارزش براساس بیت کوینعلامت
ساتوشی۱ ساتوشی۰.۰۰۰۰۰۰۰۱ بیت‌کوینSatoshi
میلی بیت کوین۱۰۰,۰۰۰ ساتوشی۰.۰۰۱ بیت‌کوینmBTC
میکرو بیت کوین۱۰۰ ساتوشی۰.۰۰۰۰۰۱ بیت‌کوینμBTC
بیت کوین۱۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ساتوشی۱ بیت‌کوینBTC

اهمیت روزافزون ساتوشی

افزایش محبوبیت بیت کوین و گسترش طرفداران آن سبب اهمیت روزافزون ساتوشی شده است. با این حال هنوز این سوال مطرح است که چگونه می‌توان از یک ارز غیرمتمرکز به راحتی استفاده کرد و چرا مردم علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری برروی یک ارز بی‌ثبات هستند که تنها توسط مجموعه کمی از معامله‌گران پذیرفته شده است؟ وجود ساتوشی می‌تواند پاسخ مناسبی برای این سوالات باشد. استفاده از ساتوشی به‌عنوان یک واحد کوچک از بیت کوین می‌تواند برای انجام پرداخت‌های کوچکتر در میان مردم به‌کارگرفته شود. مثلا می‌توان برای خرید یک غذای ۵ دلاری مبلغی حدود ۰/۰۰۰۵۳ بیت کوین پرداخت کرد؛ حال اگر این هزینه را برحسب ساتوشی حساب کنید، باید مبلغی حدود ۵۳۰۰۰ ساتوشی پرداخت کنید. ملاحظه می‌کنید که استفاده از ساتوشی درک بهتری را در معاملات مربوط به بیت کوین به‌وجود آورده است و باعث شده است که بیت کوین به ارزی غیرمتمرکز اما کاربردی در میان مردم تبدیل شود.

ساتوشی

نماد ساتوشی چیست؟

در تابستان گذشته جنبشی به‌وجود آمد که از ایجاد نمادی برای ساتوشی حمایت کرد؛ محور این کمپین گمان می‌کنند که اگر پس از علامت “@” سمبل کوچکترین واحد بیت کوین قرار بگیرد، چگونگی ارتباط و استفاده مردم از بیت کوین را تغییر خواهد داد. اختلاف نظرها درباره طراحی این علامت مانند زمانی بود که اولین بار در انجمن بیت کوین تاک برای طراحی ارم بیت کوین بحث شد. اگرچه تاکنون طرح‌های بسیار زیادی به‌عنوان نماد ساتوشی در کمپین‌های مربوطه ارائه شده است اما هنوز اتفاق نظری برای ایجاد این نماد وجود ندارد. یکی از مشکلات نمادهای ارائه شده این است که ژاپنی هستند و جامعه ارزهای دیجیتال با نمادهای ژاپنی آشنایی چندانی ندارند.

حتما بخوانید: آموزش صفر تا صد خرید ارز های دیجیتال

آنچه سبب ایجاد و شکل‌گیری ساتوشی شد، ارزشمندی هر واحد بیت کوین بود. درواقع کاربران و سرمایه‌گذاران این رمزارز، با ارزش روزافزون آن تصمیم به خلق واحد کوچک‌تری به نام ساتوشی گرفتند تا محاسبات و نقل و انتقالات این رمزارز آسان‌تر انجام شود. همان‌طور که می‌دانید ساتوشی در واقع نام مخترع بیت کوین است که تاکنون هویت او پنهان مانده است. ما در این مطلب سعی کردیم تا پاسخ کامل و دقیقی نسبت به سوال ساتوشی چیست؟ ارائه دهیم؛ با این حال شما می‌توانید جهت کسب اطلاع بیشتر نسبت به ساتوشی، به مطالب مرتبط با آن در وب‌سایت OMPFINEX مراجعه نمایید؛ همچنین در Ompfinex می‌توانید به خرید آنی و فوری ارز دیجیتال بپردازید.

الهه سیدان

من الهه سیدان هستم، فارغ‌التحصیل رشته حسابداری و دارای مدرک پیشرفته زبان انگلیسی. با توجه به رشته تحصیلم، به اقتصاد علاقه زیادی دارم و از سال ۹۲ در عرصه اقتصادی به‌عنوان خبرنگار مشغول به فعالیت بودم. بازار کریپتو به عنوان صنعتی نوپا به دلیل کارکردهای گسترده‌ و فرصت‌های مالی که در اختیار جوامع قرار می‌دهد، به تدریج توجه من را جلب کرد و باعث شد به این بازار جدید مالی علاقه‌مند شوم. در حال حاضر حدود ۵ سال است که محتوای تحلیلی- خبری در حوزه رمزارز تولید می‌کنم و امیدوارم بتوانم نقشی موثر در ارائه به موقع اطلاعات و اخبار این حوزه مالی به علاقه‌مندان دنیای ارز دیجیتال داشته‌باشم.

مطالعه بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا