آموزش ارز دیجیتالآموزش سرمایه گذاری

سود مرکب چیست؟ کلیدی برای رشد چند برابری سرمایه

بی نهایت نات کوین جایزه بگیر

سود مرکب در ارزهای دیجیتال، یک مفهوم مهم در دنیای مالی است که به امکان افزایش سودها بر اساس بهره‌های قبلی اشاره دارد. در بازار ارزهای دیجیتال، سود مرکب به عنوان یک ابزار قدرتمند برای افزایش سرعت رشد سرمایه‌گذاری‌ها و سوددهی به کار می‌رود. وقتی که سودهای کسب شده به سرمایه اصلی اضافه می‌شوند، بهره مرکب فرصتی برای افزایش هر چه بیشتر سودها فراهم می‌کند. این امر به ویژه در معاملات ارزهای دیجیتال، که با وجود نوسانات قابل توجه قیمت، امکان کسب سودهای بیشتر از طریق سود مرکب وجود دارد، اهمیت دارد. در این مقاله از صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس به مباحث پیرامون سود مرکب می‌پردازیم.

پادکست سود مرکب چیست؟

سود مرکب چیست؟

بهره یا سود مرکب معادل فارسی عبارت Compound Interest است و به این مفهوم اشاره دارد که به سود حاصل از دارایی شما نیز سود تعلق می‌گیرد. سود مرکب، بهره‌ای است که هم از مبلغ اولیه و هم از سودهای تجمعی دوره‌های قبلی محاسبه می‌شود. مفهوم «سود مرکب» یا قدرت سود مرکب، باعث می‌شود سرمایه یک شخص با سرعت بیشتری از سود ساده که تنها بر اساس مبلغ اولیه محاسبه می‌شود، رشد کند. این اصل رشد ثروت را سرعت می‌بخشد و هر چه تعداد دوره‌های دریافت سود بیشتر باشد، اثر بهره مرکب بیشتر خواهد بود.

بهره مرکب می‌تواند به سرمایه‌گذاران کمک کند تا سرمایه‌گذاری‌های موفق‌تری داشته باشند و سودآوری خود را آسان‌تر کنند. بهره‌وری سرمایه‌گذاران در بازار ارزهای دیجیتال با استفاده از سود مرکب، یک راهکار موثر است. این اصل به سرمایه‌گذاران کمک می‌کند تا بهینه‌ترین مزیت را از فرصت‌های سرمایه‌گذاری در این بازار پویا به دست آورند.

نحوه محاسبه و فرمول سود مرکب؟

فرمول سود مرکب

ورود به بازار معاملات ارزهای دیجیتال بدون دانش و اطلاعات کافی، یکی از خطاهای متداول تریدرها است. علم و آگاهی کم از این بازار ممکن است به شدت زمینه‌ی افراد را برای خطاها و ضررهای مالی فراهم کند. هر روز، جذابیت بازار کریپتو و معرفی ارزهای جدید، تعداد زیادی از افراد را به این فضا وارد می‌کند. اما اغلب این افراد در آغاز کار، اهمیت استراتژی‌های سرمایه‌گذاری را فراموش می‌کنند. برخی تنها با سرمایه زندگی خود وارد این بازار پر ریسک می‌شوند و بدون شناخت کافی از بازار و نحوه تغییر قیمت ارز دیجیتال به خرید و فروش رمزارزها می‌پردازند. محاسبه نرخ بازگشت سرمایه، یکی از اصول مهمی است که هر تریدر یا سرمایه‌گذار در این عرصه باید به آن توجه کند.

استفاده از فرمول سود مرکب، یک استراتژی مناسب برای افرادی است که با نوسانات مداوم بازار کریپتو آشنا هستند و به راحتی به تحریکات بازار اعتماد نمی‌کنند. این فرمول به شرح زیر است:

A=P(1+r/n)^(nt)

که در آن:
A: ارزش نهایی سرمایه‌گذاری یا سود نهایی
P: مبلغ اولیه سرمایه‌گذاری
r: نرخ سود (درصد سودی که در هر معامله انتظار داریم)
n: تعداد دفعات سود مرکب (تعداد دفعات دریافت سود در یک بازه زمانی)
t: مدت زمان سرمایه‌گذاری

مثال واقعی از نحوه محاسبه سود مرکب

به عنوان مثال، فرض کنید که شما ۱۰۰۰ واحد از یک ارز دیجیتالی مانند بیتکوین دارید و بازدهی سالیانه آن ارز ۲۰٪ است. اگر این بازدهی به صورت سود ساده محاسبه شود، در پایان سال شما ۲۰٪ از سرمایه خود یعنی ۲۰۰ واحد به علاوه ۱۰۰۰ واحد اولیه داشته باشید که مجموعاً ۱۲۰۰ واحد می‌شود.

مطالعه بیشتر

اما اگر این بازدهی به عنوان بهره مرکب محاسبه شود، در پایان سال دوم شما ۲۰٪ از سرمایه جدیدی که اضافه شده است (یعنی ۲۰٪ از ۱۲۰۰ واحد) دریافت می‌کنید که برابر با ۲۴۰ واحد است. با اضافه کردن این مقدار به سرمایه کل، شما در انتهای سال دوم ۱۴۴۰ واحد ارز دیجیتال خواهید داشت. این فرآیند به همین شکل ادامه پیدا می‌کند و باعث می‌شود که سود‌های شما به صورت تجمعی افزایش یابند و سرمایه شما به صورت سریع‌تری رشد کند.

قانون ۷۲ در محاسبه Compound Interest چیست؟

قانون ۷۲ یک روش ساده‌ برای محاسبه زمانی است که طول می‌کشد تا پولی که سرمایه‌گذاری کرده‌اید دو برابر شود. تنها کافی است عدد ۷۲ را به نرخ سودی که دریافت می‌کنید، تقسیم کنید و نتیجه، عدد تقریبی از تعداد سال‌های لازم برای دوبرابر شدن پول شما است. به عبارت دیگر، اگه نرخ سود ۸ درصد باشد، تقریبا ۹ سال طول می‌کشد تا سرمایه‌گذاری شما دوبرابر شود. (۷۲ تقسیم بر ۸).

مشاهده قیمت لحظه‌ای و خرید لونا از صرافی ارز دیجیتال

تاثیر سود مرکب در طولانی مدت

تاثیر سود مرکب در طولانی مدت یکی از مهم‌ترین جنبه‌های سرمایه‌گذاری است. وقتی که این اصل را در سرمایه‌گذاری‌ها به کار می‌بریم، تأثیرات آن بر رشد سرمایه به مرور زمان بسیار قابل توجه است. با تاکید بر طولانی مدت بودن سرمایه‌گذاری، می‌توانیم مشاهده کنیم که چگونه بهره مرکب توانایی تقویت قدرت رشد سرمایه را دارد. به عبارت دیگر، هرچه مدت زمان سرمایه‌گذاری بیشتر باشد، تأثیر سود مرکب بر سرمایه‌گذاری بیشتر خواهد شد. این مفهوم برای سرمایه‌گذاران حائز اهمیت است زیرا نشان می‌دهد که حتی با مقدار کمی سرمایه اولیه، اگر به مدت زمان طولانی‌تری سرمایه‌گذاری کنند، می‌توانند سود قابل توجهی به دست آورند. در این مورد، محاسبه و مقایسه بهره مرکب در بازه‌های زمانی مختلف می‌تواند نشان دهنده تأثیرات قابل‌ملاحظه‌ای بر روی رشد سرمایه باشد و نشان دهد که چگونه طولانی مدت بودن سرمایه‌گذاری می‌تواند ارزشمند باشد.

تفاوت APY و APR در ارز دیجیتال چیست؟ نرخ بازده و درصد بازده سالانه به زبان ساده

مزایای سود مرکب

سود مرکب برای یک فرد می‌تواند مزایای مختلفی داشته باشد که همگی به رشد سریع ثروت کمک می‌کنند. در ادامه به بررسی دقیق این مزایا خواهیم پرداخت.

 1. می‌تواند به ایجاد ثروت درازمدت در پس‌انداز و سرمایه‌گذاری کمک کند: ترکیب مهارت در سرمایه‌گذاری و پس‌انداز می‌تواند به طولانی مدت به شما کمک کند ثروت بسازید. وقتی به سرمایه‌گذاری یا پس‌انداز فکر می‌کنید، ترکیب این دو به نفع شماست، چرا که بازدهی سرمایه‌گذاری شما بازدهی خود را ایجاد می‌کند.
 2. خطرات فرسایش ثروت را کاهش می‌دهد: افزایش بهره به طور تدریجی و تصاعدی می‌تواند خطرات کم ارزش شدن ثروت در طول زمان را کاهش دهد. این امر در کاهش عواملی که ممکن است ارزش ثروت شما را پایین بیاورند مثل افزایش هزینه‌های زندگی یا تورم که باعث کاهش قدرت خرید می‌شود، بسیار موثر است.
 3. بهره مرکب می‌تواند هنگام بازپرداخت وام برای شما مفید باشد: وقتی از حداقل مبلغ مورد نظر برای پرداخت وام، عدد بیشتری واریز می‌کنید باعث می‌شود در مقدار بهره کل پرداختی صرفه جویی و بهره کمتری پرداخت کنید.

مشاهده قیمت لحظه‌ای و خرید فانتوم از صرافی ارز دیجیتال

ماشین حساب آنلاین محاسبه بهره مرکب

ماشین حساب آنلاین محاسبه بهره مرکب

همچنین می‌توانید از چندین ماشین حساب بهره مرکب رایگان به صورت آنلاین استفاده کنید.

Investor.gov: این سایت کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC)، یک ماشین حساب بهره مرکب آنلاین رایگان ارائه می‌دهد. کار با این سایت و ماشین حساب نسبتا ساده است و همچنین اجازه می‌دهد تا سپرده‌های اضافی ماهانه را به اصل سرمایه وارد کنید، که به محاسبه درآمد در هنگام واریز پس‌انداز ماهانه اضافی کمک می‌کند.

TheCalculatorSite.com: این ماشین‌حساب امکان محاسبه برای پنج ارز مختلف، فاکتورگیری در سپرده‌ها یا برداشت‌های ماهانه و محاسبه خودکار گزینه‌های افزایش تعدیل‌شده با تورم برای سپرده‌ها یا برداشت‌های ماهانه را فراهم می‌کند.

نحوه محاسبه سود مرکب در اکسل

اولین راه برای محاسبه بهره مرکب، ضرب تراز جدید هر سال در نرخ بهره است. فرض کنید ۱۰۰۰ دلار به یک حساب پس‌انداز با نرخ بهره ۵ درصد که سالانه بهره مرکب آن محاسبه می‌شود، واریز می‌کنید و می‌خواهید موجودی را در پنج سال محاسبه کنید.

 1. گام اول: در مایکروسافت اکسل، سال را در سلول A1 و نرخ بهره را در سلول B1 وارد کنید.
 2. گام دوم: سال‌های ۰ تا ۵ را در سلول‌های A2 تا A7 وارد کنید.
 3. گام سوم: موجودی سال ۰ برابر ۱۰۰۰ دلار است، بنابراین شما باید “۱۰۰۰” را در سلول B2 وارد کنید.
 4. گام چهارم: سپس، “=B21.05” را در سلول B3 وارد کنید.
 5. گام پنجم: سپس “=B31.05” را در سلول B4 وارد کنید و این کار را تا رسیدن به سلول B7 ادامه دهید.
 6. گام ششم: در سلول B7، محاسبه “=B6*1.05” است.
 7. گام هفتم: در نهایت، مقدار محاسبه شده در سلول B7 برابر ۱۲۷۶.۲۸ دلار است که موجودی حساب پس‌انداز شما پس از پنج سال را نشان می‌دهد.
 8. گام هشتم: برای یافتن ارزش بهره مرکب، ۱۰۰۰ دلار را از ۱۲۷۶.۲۸ دلار کم کنید. عدد حاصل برابر ۲۷۶.۲۸ دلار است که مقدار بهره مرکب را نشان می‌دهد.

تفاوت سود مرکب و ساده

تفاوت سود مرکب و ساده

تفاوت بین سود ساده و مرکب در این است که سود مرکب بر اساس سرمایه اولیه و سودی که به سرمایه اضافه می‌شود در هر دوره محاسبه می‌شود، در حالی که سود ساده تنها بر اساس سرمایه اولیه محاسبه می‌شود. این تفاوت در بازه زمانی طولانی به وضوح مشخص می‌شود.

وقتی بهره مرکب و سود ساده را با یکدیگر مقایسه می‌کنیم، اگر بازدهی سالیانه ۲۰ درصد و سرمایه اولیه یکسان داشته باشند، در نهایت، در انتهای سال دهم، می‌بینیم که میزان سود دریافتی به صورت ساده و مرکب با هم بسیار متفاوت است. در واقع، اثر تجمعی بهره مرکب در طولانی مدت به مراتب بیشتر از سود ساده است و باعث افزایش چشمگیر سرمایه می‌شود. این مسئله نشان می‌دهد که حتی با یک بازدهی مشابه، استفاده از سود مرکب در طولانی مدت تأثیر بیشتری بر رشد سرمایه دارد.

سخن آخر

اثر بلندمدت بهره مرکب بر پس‌انداز و سرمایه‌گذاری قدرتمند است، زیرا سرعت رشد آن سود را افزایش می‌دهد و این عامل اصلی برای افزایش ثروت است. همچنین، این نوع سود کمک می‌کند که افزایش هزینه‌های زندگی ناشی از تورم کاهش یابد و برای جوانان، این فرصت را فراهم می‌کند که از ارزش زمانی پول بهره‌مند شوند. هنگام انتخاب سرمایه‌گذاری، توجه به تعداد دوره‌های ترکیبی به اندازه نرخ بهره بسیار حیاتی است. از سوی دیگر، جوانان از اهمیت پس‌انداز در زمان بازنشستگی غافل می‌شوند. شروع زودهنگام جمع‌آوری پس‌انداز، حتی با مبالغ کم، می‌تواند باعث بهره‌مندی بیشتر از سود مرکب شود و صرفه‌جویی در مبالغ کوچک نیز ممکن است به نتایج قابل توجهی منجر شود.

پرسش‌های پر تکرار در مورد سود مرکب

 • سود مرکب چیست؟

  بهره مرکب، سود پس‌انداز است که هم بر اساس اصل اولیه و هم بر سود انباشته دوره‌های قبلی محاسبه می‌شود. «بهره به سود» یا قدرت بهره مرکب باعث می‌شود مبلغی سریعتر از سود ساده که فقط بر روی مبلغ اصلی محاسبه می‌شود رشد کند.

 • کدام بانک سود مرکب پرداخت می‌کند؟

  سیستم پرداخت سود بانک‌ها بر اساس سود مرکب نخواهد بود؛ زیرا اگر از این روش استفاده کنند، به سرعت ممکن است ورشکسته شوند. به همین دلیل، با واریز پس‌انداز به بانک، نمی‌توانید به بهره مرکب دست پیدا کنید.

 • بهترین راه برای کسب سود مرکب چیست؟

  بهترین راه برای کسب سود مرکب سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه و خرید اوراق بهادار و ارز دیجیتال است.

الناز جلالی

من، الناز جلالی، فارغ‌التحصیل رشته کامپیوتر هستم و بیش از سه سال است که به عنوان تولیدکننده محتوا در فضای رمزارز کشور فعالیت میکنم. به حوزه تکنولوژی و فناوری علاقه‌ زیادی دارم و آشنایی با بازارهای مالی باعث شد فعالیت خود را در دنیای ارز دیجیتال شروع کنم. در همین راستا، با دقت به جزئیات و توجه به نیازهای هدفمند مخاطبان، سعی در ارائه اطلاعات مفید، متنوع و تخصصی در این زمینه دارم. نوشتن را به عنوان یک ابزار برای انتقال افکار و ایده‌‌ها انتخاب کرده‌ام و در تلاش برای ایجاد محتوایی آموزنده و اثرگذار برای مخاطبان هستم.

مطالعه بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا