مجموعه پادکست‌های کریپتوکست

اپیزود پنجاهم کریپتوکست – سایفرپانک جنبشی در جست وجوی آزادی و تمرکززدایی

نگاهی به تاریخچه شکل‌گیری جنبش سایفرپانک و نقش آنان در صنعت کریپتو

در اپیزود پنجاهم کریپتوکست از صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس به تاریخچه شکل‌گیری جنبش سایفرپانک و تاثیر آنان بر پیدایش ارزهای دیجیتال و شبکه بلاکچین نگاهی انداخته‌ایم. در آغاز قرن بیست و یکم، جهان به سرعت در حال تغییر و حرکت به سمت فضای دیجیتال بود. در این فضا، جنبش‌هایی مثل سایفرپانک (CypherPunk) به عنوان اولین گروه فعال در فضای دیجیتال ظاهر شدند. جنبش سایفرپانک یکی از جریانات فعال در دنیای دیجیتال و فضای اینترنت بود که طبق اصولی از جمله آزادی بیان، حریم خصوصی و تمرکززدایی شکل گرفت.  

اعضای این جنبش رمزنگاری، تلاش داشتند با روش‌های رمزنگاری و مخفیانه دیجیتالی، ایده‌های خود را به دیگران منتقل کنند و اعتراض خود را علیه سیستم‌هایی که از نظر آنان سرکوب‌گر بودند، نشان دهند. در این قسمت پادکست همچنین درباره اصول و فعالیت‌های جنبش سایفرپانک و نقشی که در فرآیند تحول فضای دیجیتال و ایدئولوژی‌های مدرن داشتند صحبت خواهیم کرد.

الهه سیدان

من الهه سیدان هستم، فارغ‌التحصیل رشته حسابداری و دارای مدرک پیشرفته زبان انگلیسی. با توجه به رشته تحصیلم، به اقتصاد علاقه زیادی دارم و از سال ۹۲ در عرصه اقتصادی به‌عنوان خبرنگار مشغول به فعالیت بودم. بازار کریپتو به عنوان صنعتی نوپا به دلیل کارکردهای گسترده‌ و فرصت‌های مالی که در اختیار جوامع قرار می‌دهد، به تدریج توجه من را جلب کرد و باعث شد به این بازار جدید مالی علاقه‌مند شوم. در حال حاضر حدود ۵ سال است که محتوای تحلیلی- خبری در حوزه رمزارز تولید می‌کنم و امیدوارم بتوانم نقشی موثر در ارائه به موقع اطلاعات و اخبار این حوزه مالی به علاقه‌مندان دنیای ارز دیجیتال داشته‌باشم.

مطالعه بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا