مجموعه پادکست‌های کریپتوکست

اپیزود سی و یکم کریپتوکست – مروری بر سیر تکامل اندیشه‌های اقتصادی

سیر تکامل اندیشه‌های اقتصادی قسمت هفتم

در اپیزود سی و یکم از کریپتوکست صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس با هفتمین قسمت از تاریخچه اندیشه‌های اقتصادی همراه شما هستیم.

در اپیزود قبل در مورد مسیر زندگی یک لیبرال قسم خورده در امریکا به نام میلیتون فریدمن صحبت کردیم که از پایین‌ترین درجه‌های فقر به بالاترین مرتبه علمی یعنی نوبل اقتصاد رسید.

در علم اقتصاد به اقدامات بانک مرکزی سیاست پولی گفته می‌شود مثلا افزایش یا کاهش نرخ بهره یک نوع سیاست پولی محسوب می‌شود، از طرف دیگه به مداخله‌های دولت در اقتصاد سیاست مالی می‌گویند مثلا تغییر نرخ مالیات یا تغییر در میزان مخارج دولت نوعی سیاست مالی است.

فریدمن یک پولگرا بود که اعتقاد داشت سیاست‌های پولی بانک مرکزی تاثیرات پررنگ‌تری در جامعه دارند تا سیاست‌های مالی دولت.

اینجای کار بود که اقتصاددان دیگری به نام پل آنتونی ساموئلسون که هم سن و سال فریدمن هم بود، به نبرد با اندیشه‌های فریدمن برخاست و معتقد بود که اقتصاد دستوری می‌تواند خوب عمل کند ونتایج خیره‌کننده‌ای داشته باشد.

در تاریخچه مکاتب اقتصادی، پل ساموئلسون به عنوان به عنوان “پدر اقتصاد مدرن” شناخته می‌شود. اگر دوست دارید با زندگی و اندیشه‌های او آشنا شوید این اپیزود را از دست ندهید.

امیدوارم از مطالبی که در این قسمت در مورد آن‌ها صحبت کردیم حسابی لذت برده باشید.

الناز جلالی

من، الناز جلالی، فارغ‌التحصیل رشته کامپیوتر هستم و بیش از سه سال است که به عنوان تولیدکننده محتوا در فضای رمزارز کشور فعالیت میکنم. به حوزه تکنولوژی و فناوری علاقه‌ زیادی دارم و آشنایی با بازارهای مالی باعث شد فعالیت خود را در دنیای ارز دیجیتال شروع کنم. در همین راستا، با دقت به جزئیات و توجه به نیازهای هدفمند مخاطبان، سعی در ارائه اطلاعات مفید، متنوع و تخصصی در این زمینه دارم. نوشتن را به عنوان یک ابزار برای انتقال افکار و ایده‌‌ها انتخاب کرده‌ام و در تلاش برای ایجاد محتوایی آموزنده و اثرگذار برای مخاطبان هستم.

مطالعه بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا