تحلیل بیت کوین

تحلیل بیت کوین و بررسی روند قیمت؛ امروز ۱۵ فروردین

به گزارش واحد ترید و تحلیل صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس، قیمت بیت کوین روز گذشته در پی کاهش ۰.۹۵ درصدی در روز یکشنبه، به این روند ادامه داد و ۱.۳۴ درصد پایین‌تر آمد. بیت کوین روز دوشنبه را در سطح ۲۷,۷۹۵ دلار به پایان رساند و روند کاهشی خود را برای سومین روز متوالی تمدید کرد. بزرگترین رمزارز بازار در حال حاضر با ۰.۵۷ درصد کاهش نسبت به ۲۴ ساعت اخیر، در محدوده ۲۸,۱۸۷ دلار معامله می‌شود.

پادکست تحلیل بیت کوین امروز ۱۵ فروردین


در ادامه بررسی روند و تحلیل بیت کوین امروز را ملاحظه می‌کنید:

نمودار 1 روزه قیمت بیت کوین
نمودار ۱ روزه قیمت بیت کوین – TradingView


رمزارز بیت کوین علی‌رغم روند نزولی در آغاز روز معاملاتی، موفق شد به سقف روزانه ۲۸,۵۰۰ دلاری برسد و در پی مواجهه با نخستین سطح مقاومت مهم (R1) در ۲۸,۵۱۲ دلار، تا کف روزانه ۲۷,۲۱۳ دلار کاهش پیدا کرد. بیت کوین پیش از پایان روز، از سطوح حمایتی اول و دوم (R1 و R2) خود به‌ترتیب در ۲۷,۸۳۶ دلار و ۲۷,۵۰۰ دلار به‌صورت جزئی عبور کرد.


بازارهای مالی در روز دوشنبه تحت تاثیر آمار مربوط به شاخص مدیران خرید در بخش صنعت (Manufacturing PMI) در چین و ایالات متحده قرار گرفتند. ارقام این شاخص‌ها در چین با کاهش و در آمریکا با رشد همراه بودند. به‌علاوه، انتشار خبر فروش ۴۱,۴۹۱ واحدی بیت کوین توسط دولت آمریکا بر عوامل نزولی برای قیمت این رمزارز افزود. این سرمایه که ارزش آن تقریباً به ۳.۴ میلیارد دلار می‌رسد، از سوی فعالیت‌های غیر قانونی سیلک رود (Silk Road) که یک بازار سیاه در دارک وب (Dark Web) بوده مصادره شده است. این پلتفرم تنها از بیت کوین در روش‌های پرداختی خود پشتیبانی می‌کرد.


اما در روز جاری، آمار مربوط به موقعیت‌های شغلی جدید در ایالات متحده (JOLTS Job Openings) بازارها را در بعد از ظهر تحت تاثیر قرار می‌دهد و در همین راستا، شاخص‌های مربوط به مشاغل و بیکاری در روز جمعه، نوسانات بازارها را تشدید خواهند کرد.


جدای از شاخص‌های اقتصادی، سرمایه‌گذاران و معامله‌گران باید به فعالیت نهادهای نظارتی و قانونی نیز توجه کنند. همچنین، اخبار مربوط به دادگاه ریپل با سازمان SEC و صرافی‌های بایننس (Binance) و کوین‌بیس (Coinbase) از موارد مهمی هستند که می‌توانند بر قیمت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال تاثیر بگذارند.

تحلیل بیت کوین با بررسی تغییرات تکنیکال

طبق تحلیل بیت کوین در وب‌سایت تحلیلی – خبری اف اکس امپایر (FXEmpire)، قیمت این رمزارز باید جهت رسیدن به نخستین مقاومت مهم (R1) در سطح ۲۸,۴۵۹ دلار و سقف ۲۸,۵۰۰ دلاری روز دوشنبه، از نقطه پیوت (Pivot) در ۲۷,۸۳۶ دلار عبور کند. بازگشت قیمت BTC به سطح ۲۸,۵۰۰ دلار به منزله تداوم حرکت صعودی تلقی می‌شود. البته شاخص‌های اقتصادی آمریکا و اخبار مربوط به بازار ارزهای دیجیتال جهت حمایت از این حرکت صعودی ضروری هستند.


چنانچه بیت کوین بتواند حرکت صعودی خود را ادامه دهد، احتمالاً دومین مقاومت مهم (R2) خود در ۲۹,۱۲۳ دلار و مقاومت ۲۹,۵۰۰ دلاری را تست خواهد کرد. سومین سطح مقاومتی جدی (R3) برای رمزارز برتر بازار در سطح ۳۰,۴۱۰ دلار وجود دارد.

تحلیل قیمت بیت کوین در سناریوی نزولی

عدم موفقیت بیت کوین در عبور از نقطه پیوت منجر به تشکیل حرکت نزولی به‌سمت نخستین حمایت مهم (S1) در ۲۷,۱۷۲ دلار خواهد شد. اما بیت کوین برای جلوگیری از یک فروش دسته‌جمعی در بازار باید سطوح ۲۷,۰۰۰ دلار و دومین مقاومت (S2) در ۲۶,۵۴۹ دلار را حفظ کند. سومین سطح حمایتی مهم (S3) بیت کوین ۲۵,۲۶۲ دلار است.

نمودار 1 ساعته قیمت بیت کوین
نمودار ۱ ساعته قیمت بیت کوین – TradingView


میانگین متحرک‌های نمایی (EMAs) و نمودار ۴ ساعته قیمت بیت کوین سیگنال‌هایی ضد و نقیض را نشان می‌دهند. قیمت بیت کوین هم‌اکنون بالاتر از میانگین متحرک نمایی ۱۰۰ روزه (۱۰۰D EMA) واقع در ۲۷,۳۷۱ دلار قرار دارد. میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه (۵۰D EMA) به همتای ۱۰۰ روزه خود نزدیک شده است؛ اما این اندیکاتور از میانگین متحرک نمایی ۲۰۰ روزه (۲۰۰D EMA) فاصله گرفته که در مجموع، وضعیت مشخصی را برای این رمزارز تعیین نمی‌کنند.

نمودار 4 ساعته قیمت بیت کوین
نمودار ۴ ساعته قیمت بیت کوین – TradingView


بیت کوین در صورت عبور از میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه در ۲۷,۹۷۳ دلار، می‌تواند با هدف رسیدن به مقاومت‌های مهم اول و دوم خود (R1 و R2) به‌ترتیب در سطوح ۲۸,۴۵۹ دلار و ۲۹,۱۲۳ دلار و سپس مرز ۳۰,۰۰۰ دلار، یک شکست صعودی را تشکیل دهد؛ اما کاهش و عبور به‌سمت پایین از میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه در ۲۷,۹۷۳ دلار و حمایت نخست (S1) در ۲۷,۱۷۲ دلار، منجر به حرکت به‌سوی دومین مقاومت مهم (S2) در ۲۶,۵۴۹ دلار می‌شود. به همین ترتیب، عبور به سمت بالا از میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه برای بیت کوین یک سیگنال صعودی محسوب می‌شود.


با توجه به سناریو‌های فوق، به نظر شما قیمت بیت کوین روند خود را به چه صورت ادامه خواهد داد؟


شما می‌توانید با مطالعه مطالب بخش تحلیل تکنیکال صرافی او‌ام‌پی فینکس از آخرین تغییرات بازار ارزهای دیجیتال مطلع شوید.

سلب_مسئولیت_تحلیل_بیتکوین_15_فروردین
به این post امتیاز دهید
اشتراک‌گذاری

پوریا کریم‌زاده متولد ۱۳۶۹ در مشهد، فارغ‌التحصیل ادبیات انگلیسی؛ ده سال سابقه ترجمه و تدریس و چهار سال سابقه فعالیت در بازارهای مالی و تحلیل فاندامنتال دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *