به گزارش واحد ترید و تحلیل صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس، قیمت بیت کوین (Bitcoin / BTC) روز گذشته تا ۱.۳۹ افزایش داشت و به ۰.۴۱ درصد رشد خود در روز سه‌شنبه ادامه داد. رمزارز برتر بازار موفق شد برای نخستین بار پس از ۵ سشن معاملاتی (Session)، به سطح ۲۷,۵۰۰ دلار بازگشت داشته باشد و در نهایت، روز خود را با قیمت ۲۷,۲۴۳ دلار به پایان برساند. بر اساس داده‌های وب‌سایت کوین‌مارکت‌کپ (CoinMarketCap)، قیمت بیت کوین هم‌اکنون با بیش از ۲ درصد کاهش نسبت به ۲۴ ساعت اخیر، در سطح ۲۶,۷۴۴ دلار در بازارها معامله می‌شود.

پادکست تحلیل بیت کوین امروز ۳ خرداد


در ادامه، بررسی روند و تحلیل بیت کوین امروز را ملاحظه می‌کنید:

قیمت بیت کوین
عملکرد قیمت بیت کوین در روزهای اخیر – TradingView

تحلیل بیت کوین با بررسی عوامل فاندامنتال

سطح حمایتی فعلی برای قیمت بیت کوین، به‌واسطه اخبار مثبت بازار از هنگ‌کنگ و شاخص‌های اقتصادی ایالات متحده تشکیل شد. تلاش‌های هنگ‌کنگ برای تبدیل‌شدن به یک مرکز کریپتو، در روز گذشته پیشرفت‌های قابل توجهی داشت و کمیسیون معاملات آتی و اوراق بهادار این منطقه (HKSFC)، طی بیانیه‌ای اعلام کرد که سرمایه‌گذاران شخصی اجازه معامله ارزهای دیجیتال را دارند. در نشست خبری پیرامون این موضوع، این نهاد نظارتی اظهار داشت که پلتفرم‌های معاملاتی ارزهای دیجیتال که آماده فعالیت تحت مقررات و استانداردهای SFC هستند، اکنون می‌توانند جهت دریافت مجوز اقدام کنند.


اما این حرکت رو به جلو هنگ‌کنگ برای گسترش فعالیت‌ها در صنعت رمزارزها، برخلاف عملکرد دیگر حوزه‌های قضایی است که از مهم‌ترین آن‌ها، می‌توان به دولت آمریکا اشاره کرد که دیدگاهی ضد کریپتویی در برابر این صنعت پیدا کرده است.


از بین شاخص‌های اقتصادی این کشور می‌توان به شاخص مدیران خرید در بخش خدمات (PMI Services) اشاره کرد که شاهد رشد بود؛ اما همین شاخص در بخش صنعت (Manufacturing PMI) با کاهش همراه بود. علت اثر مثبت آمار ضد و نقیض این شاخص‌ها بر قیمت بیت کوین، پیش‌بینی اقتصاددانان از کاهش هر دو شاخص بود.


اما در رابطه با نرخ بهره فدرال رزرو، ابزار فدواچ سی ام ای گروپ (CME FedWatch Tool) احتمال افزایش ۰.۲۵ درصدی نرخ بهره در جلسه ماه ژوئن را ۲۸.۱ درصد اعلام کرد که نسبت به روز دوشنبه در سطح ۲۵.۷ درصد، افزایشی نسبی داشته است. این مسئله نیز، به رشد شاخص PMI در بخش خدمات مربوط می‌شود.

بیت کوین و نزدک
مقایسه عملکرد بیت کوین و شاخص نزدک – TradingView


با این‌که آمار و ارقام فعلی نشان از بهبود شرایط دارند، مذاکراتِ به بن‌بست خورده در مورد سقف بدهی دولت آمریکا، بازارهای سهام را تحت فشار قرار داد. شاخص مرکب نزدک (Nasdaq Composite Index) و اس‌اند‌پی ۵۰۰ (S&P 500) به‌ترتیب با ۱.۲۶ درصد و ۱.۱۲ درصد کاهش همراه بودند و شاخص داو جونز (Dow Jones) نیز با عملکردی مشابه، ۰.۶۹ درصد پایین آمد.


اما برای تحلیل بیت کوین و بازار ارزهای دیجیتال، چهارشنبه تاکنون روز نسبتاً آرامی بوده است و خبری از اعلام شاخص‌های اقتصادی در بعد از ظهر روز جاری نیست. البته که شرح مذاکرات نشست کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC Minutes)، ممکن است اثراتی بر بازارهای مالی بگذارد. تمایل مقامات آمریکایی جهت بالا بردن نرخ بهره به‌منظور مهار تورم و بهبود شرایط بازار کار، می‌تواند بر ذهنیت و تمایلات (Sentiment) سرمایه‌گذاران تاثیرگذار واقع شود.


اکنون، توجه سرمایه‌گذاران باید معطوف به به‌روزرسانی‌های خبری در مورد سقف بدهی آمریکا و جلسه FOMC پیرامون این موضوع باشد. همچنین، انتشار اخبار جدید پیرامون دادگاه کمپانی ریپل (XRP) با سازمان SEC و صرافی‌های بایننس (Binance) و کوین‌بیس (Coinbase)، از عوامل اثرگذار بر بازار رمزارزها محسوب می‌شوند.

تحلیل بیت کوین با بررسی تغییرات تکنیکال

طبق تحلیل بیت کوین در وب‌سایت تحلیلی – خبری اف اکس امپایر (FXEmpire)، رمزارز شماره یک بازار در نمودار ۱ روزه، جهت رشد تا اولین سطح مقاومتی (R1) در ۲۷,۵۸۱ دلار، ابتدا باید نقطه پیوت (Pivot) در ۲۷,۲۰۵ دلار را پشت سر بگذارد. در صورتی که قیمت بیت کوین به سطح ۲۷,۵۰۰ دلار بازگشت داشته باشد، پتانسیل تشکیل یک حرکت صعودی جدید را پیدا خواهد کرد. در این بین، حمایت اخبار مثبت بازار، سقف بدهی آمریکا و جلسه FOMC برای تشکیل چنین حرکتی ضروری است.

نمودار 1 روزه قیمت بیت کوین
نمودار ۱ روزه قیمت بیت کوین – TradingView


چنانچه بیت کوین موفق به آغاز این حرکت صعودی شود، می‌تواند سطوح مقاومت دوم (R2) در ۲۷,۹۱۹ دلار و مقاومت ۲۸,۰۰۰ دلاری را مورد آزمایش قرار دهد. در سناریوی صعودی، ۲۸,۶۳۳ دلار به‌عنوان سومین مقاومت جدی (R3) بیت کوین محاسبه شده است.

تحلیل قیمت بیت کوین در سناریوی نزولی

در صورتی که بیت کوین پس از رسیدن به نقطه پیوت مذکور، دچار کاهش قیمت شود، ممکن است مسیر خود را به‌سمت اولین حمایت (S1) در ۲۶,۸۶۷ دلار تغییر دهد. چنانچه در این مسیر قیمت بیت کوین به زیر سطح ۲۶,۰۰۰ دلار برسد، ممکن است با فروش دسته‌جمعی از سوی معامله‌گران روبه‌رو شود که در این‌جا، حمایت مهم دوم (S2) در ۲۶,۴۹۱ دلار، می‌تواند از این اتفاق جلوگیری کند. سومین سطح حمایتی جدی (S3) برای BTC در سطح ۲۵,۷۷۷ دلار قرار دارد.

نمودار 1 ساعته قیمت بیت کوین
نمودار ۱ ساعته قیمت بیت کوین – TradingView


در تحلیل بیت کوین در نمودار ۴ ساعته و میانگین متحرک‌های نمایی (EMAs) این تایم‌فریم، سیگنال‌های نزولی کمتر به چشم می‌خورند. قیمت فعلی BTC بالاتر از میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه (۵۰D EMA)، واقع در سطح ۲۷,۱۰۲ دلار، قرار دارد. این میانگین متحرک به اندیکاتور ۱۰۰ روزه (۱۰۰D EMA) نزدیک شده است. این در حالی است که میانگین متحرک نمایی ۱۰۰ روزه، شیب خود را از دست داده و مسیری موازی با همتای ۲۰۰ روزه (۲۰۰D EMA) در پیش گرفته است. میانگین متحرک‌های نمایی بیت کوین، بیشتر سیگنال‌هایی مبنی بر رشد قیمت این رمزارز نشان می‌دهند.

نمودار 4 ساعته قیمت بیت کوین
نمودار ۴ ساعته قیمت بیت کوین – TradingView


عبور قیمت بیت کوین از میانگین متحرک نمایی ۱۰۰ روزه (۲۷,۳۳۴ دلار) می‌تواند منجر به تشکیل یک شکست صعودی از مقاومت اول (R1) در ۲۷,۵۸۱ دلار، با هدف رسیدن به میانگین متحرک نمایی ۲۰۰ روزه (۲۷,۶۳۸ دلار) و مقاومت دوم (R2) در ۲۷,۹۱۹ دلار شود. اما در صورتی که قیمت از میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه (۵۰D EMA) دچار کاهش شود، ممکن است این مسیر را ابتدا تا حمایت اول (S1) در ۲۶,۸۶۷ دلار و سپس تا ۲۶,۵۰۰ دلار ادامه دهد. عبور قیمت بیت کوین از میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه به‌سمت پایین، سیگنالی صعودی برای این رمزارز محسوب می‌شود.


با توجه به سناریو‌های فوق، به نظر شما قیمت بیت کوین (BTC) روند خود را به چه صورت ادامه خواهد داد؟


شما می‌توانید با مطالعه مطالب بخش تحلیل تکنیکال صرافی او‌ام‌پی فینکس از آخرین تغییرات بازار ارزهای دیجیتال مطلع شوید.

سلب-مسئولیت-تحلیل-بیتکوین-3-خرداد
به این post امتیاز دهید
اشتراک‌گذاری

پوریا کریم‌زاده متولد ۱۳۶۹ در مشهد، فارغ‌التحصیل ادبیات انگلیسی؛ ده سال سابقه ترجمه و تدریس و چهار سال سابقه فعالیت در بازارهای مالی و تحلیل فاندامنتال دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *