تحلیل بیت کوین

تحلیل بیت کوین و بررسی روند قیمت؛ امروز ۱۰ اردیبهشت

به گزارش واحد ترید و تحلیل صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس، قیمت بیت کوین (Bitcoin / BTC) با کاهش ۰.۲۹ درصدی در روز گذشته، عملکردی مشابه با روز جمعه داشت. رمزارز برتر بازار علی‌رغم روند نزولی خود، برای نخستین بار از تاریخ ۱۸ آوریل (۲۹ فروردین) تاکنون، موفق به حفظ سطح ۲۹,۰۰۰ دلار شد و شنبه را با قیمت ۲۹,۲۵۳ دلار به پایان رساند. طبق آمار وب‌سایت کوین‌مارکت‌کپ (CoinMarketCap)، قیمت بیت کوین طی ۲۴ ساعت گذشته، ۰.۲۰ درصد کاهش داشته و در حال حاضر ۲۹,۲۹۲ دلار معامله می‌شود.

پادکست تحلیل بیت کوین امروز ۱۰ اردیبهشت


در ادامه، بررسی روند و تحلیل بیت کوین امروز را ملاحظه می‌کنید:

قیمت بیت کوین
عملکرد قیمت بیت کوین در روزهای اخیر – TradingView


بیت کوین و بازار رمزارزها شنبه نسبتاً آرامی را پشت سر گذاشتند و خبری از شاخص‌های اقتصادی و رویدادهای کریپتویی در این روز نبود. اکنون، این مسئله شرایط بازار کریپتو را در دستان شاخص‌های اقتصادی آمریکا در هفته پیش رو قرار داده است. طبق مواردی که در روزهای اخیر به آن‌ها پرداختیم، رشد ضعیف اقتصاد ایالات متحده و پایداری تورم در سطح بالا، بر ذهنیت و تمایلات (Sentiment) سرمایه‌گذاران اثر منفی گذاشتند. به‌علاوه، این مسئله با پیش‌بینی‌های افزایش ۰.۲۵ درصدی نرخ بهره فدرال رزرو در چهارشنبه هفته جاری، بیش از پیش تشدید شد.


بر اساس تخمین ابزار فدواچ سی ام ای گروپ (CME FedWatch Tool)، همچنان به احتمال ۸۳.۹ درصد نرخ بهره در روز چهارشنبه افزایشی ۰.۲۵ درصدی خواهد داشت و این احتمالات برای ماه ژوئن، از ۲۳.۹ درصد به ۲۶.۸ درصد رسیده است. بالارفتن نرخ بهره فدرال رزرو و حتی پیش‌بینی‌های آن، برای بازار ارزهای دیجیتال عاملی منفی به‌شمار می‌آید.


اما در شب گذشته مهم‌ترین خبری که منتشر شد، تلاش دولت آمریکا برای جلوگیری از یک بحران بانکی دیگر از طریق فروش بانک فرست ریپابلیک (First Republic Bank) بود که در این مورد، بهترین کاندید حال حاضر بانک جی‌پی مورگان (JP Morgan) است. عدم موفقیت در انجام این کار طی روز جاری، ممکن است فرست ریپابلیک را دچار سرنوشتی مشابه با بانک‌های سیگنچر (Signature) و سیلیکون ولی (Silicon Valley) کند.


با توجه به موارد فوق، توجه سرمایه‌گذاران بازار کریپتو باید به اخبار جدید پیرامون بانک فرست ریپابلیک، پرونده ریپل (XRP) با سازمان SEC و صحبت‌های جدید در مورد صرافی‌های بایننس (Binance) و کوین‌بیس (Coinbase) باشد. همچنین، اقدامات نهادهای نظارتی و قانونی آمریکا می‌توانند بازارهای مالی را تحت‌الشعاع اثرات منفی خود قرار دهند.

تحلیل بیت کوین با بررسی تغییرات تکنیکال

طبق تحلیل بیت کوین در وب‌سایت تحلیلی – خبری اف اکس امپایر (FXEmpire)، رمزارز شماره یک بازار در نمودار ۱ روزه قیمت، جهت رشد تا نخستین سطح مقاومتی (R1) در ۲۹,۴۶۰ دلار و سقف ۲۹,۴۶۷ دلاری روز شنبه، ابتدا باید از نقطه پیوت (Pivot) در ۲۹,۲۶۰ دلار عبور کند. بازگشت قیمت بیت کوین به سطح ۲۹,۴۰۰ دلار یک سیگنال صعودی برای این رمزارز خواهد بود که جهت تشکیل و تداوم مسیر صعودی، به حمایت اخبار مثبت بازار نیاز خواهد داشت.

نمودار 1 روزه قیمت بیت کوین
نمودار ۱ روزه قیمت بیت کوین – TradingView


چنانچه بیت کوین موفق به تشکیل این حرکت شود، احتمالاً مقاومت مهم دوم (R2) در ۲۹,۶۶۸ دلار و مقاومت ۳۰,۰۰۰ دلاری را مورد آزمایش قرار دهد. سومین سطح مقاومتی مهم (R3) بیت کوین در ۳۰,۰۷۶ دلار وجود دارد.

تحلیل قیمت بیت کوین در سناریوی نزولی

در صورتی که بیت کوین نتواند نقطه پیوت را پشت سر بگذارد، ممکن است مسیر خود را به‌سمت اولین حمایت (S1) در ۲۹,۰۵۲ دلار تغییر دهد. با این وجود، بیت کوین برای جلوگیری از یک موج فروش بزرگ در بازار، باید سطح ۲۸,۵۰۰ دلار را حفظ کند. در راستای این مسیر، حمایت دوم (S2) این رمزارز در سطح ۲۸,۸۵۲ دلار می‌تواند مانع از این اتفاق شود. سومین حمایت مهم (S3) بیت کوین نیز در سطح ۲۸,۴۴۴ دلار قرار دارد.

نمودار 1 ساعته قیمت بیت کوین
نمودار ۱ ساعته قیمت بیت کوین – TradingView


بررسی قیمت BTC در نمودار ۴ ساعته همراه با میانگین متحرک‌های نمایی (EMAs)، سیگنال‌هایی صعودی را نشان می‌دهد. قیمت فعلی بیت کوین بالاتر از میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه (۵۰D EMA)، واقع در سطح ۲۸,۸۰۳ دلار، قرار دارد. این میانگین متحرک از همتای ۱۰۰ روزه (۱۰۰D EMA) خود فاصله گرفته و اندیکاتور ۱۰۰ روزه نیز، در حال دورشدن از میانگین متحرک نمایی ۲۰۰ روزه (۲۰۰D EMA) است. این موارد برای قیمت بیت کوین، سیگنالی مبنی بر رشد محسوب می‌شوند.

نمودار 4 ساعته قیمت بیت کوین
نمودار ۴ ساعته قیمت بیت کوین – TradingView


در صورتی که بیت کوین بتواند سطوح حمایتی مهم خود و میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه (۲۸,۸۰۳ دلار) را حفظ کند، می‌تواند برای تشکیل یک شکست صعودی از مقاومت اول (R1) در ۲۹,۴۶۰ دلار جهت رشد تا مقاومت دوم (R2) در ۲۹,۶۶۸ دلار و سپس ۳۰,۰۰۰ دلار، شاهد پشتوانه و حمایت باشد. گرچه کاهش قیمت بیت کوین از حمایت اول (۲۹,۰۵۲ دلار)، می‌تواند سناریوی کاهش قیمت را تا حمایت دوم (S2) در ۲۸,۸۵۲ دلار و میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه (۲۸,۸۰۳ دلار) رقم زند. عبور قیمت بیت کوین از میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه به‌سمت پایین، یک سیگنال نزولی برای رمزارز شماره یک بازار محسوب می‌شود.


با توجه به سناریو‌های فوق، به نظر شما قیمت بیت کوین (BTC) روند خود را به چه صورت ادامه خواهد داد؟


شما می‌توانید با مطالعه مطالب بخش تحلیل تکنیکال صرافی او‌ام‌پی فینکس از آخرین تغییرات بازار ارزهای دیجیتال مطلع شوید.

سلب-مسئولیت-تحلیل-بیت-کوین-10-اردیبهشت
به این post امتیاز دهید
اشتراک‌گذاری

پوریا کریم‌زاده متولد ۱۳۶۹ در مشهد، فارغ‌التحصیل ادبیات انگلیسی؛ ده سال سابقه ترجمه و تدریس و چهار سال سابقه فعالیت در بازارهای مالی و تحلیل فاندامنتال دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *