اخبار ارز دیجیتالاخبار ارز دیجیتال در ایران

ژائو مدیرعامل سابق بایننس به ۴ ماه زندان محکوم شد

یک قاضی فدرال مدیر عامل سابق بایننس چانگ پنگ ژائو، که با نام CZ نیز شناخته می شود را به دلیل نقض قوانین پولشویی ایالات متحده به چهار ماه زندان محکوم کرد.

در جلسه‌ای در تاریخ ۳۰ آوریل در دادگاه فدرال ایالات متحده برای ناحیه غرب واشینگتن، قاضی ریچارد جونز (Richard Jones) ژائو را به چهار ماه زندان محکوم کرد. دادستان‌ها توصیه کرده بودند که مدیر عامل سابق بایننس سه سال را به خاطر عدم حفظ برنامه موثر مبارزه با پول‌شویی (AML) در حین فعالیت در صرافی رمزارزی، که در نوامبر به جرم خود اعتراف کرده بود، سپری کند. وکلا سی‌زد درخواست کرده بودند تا او معافیت شرطی دریافت کند.

بر اساس گزارش‌های دادگاه، قاضی جونز گفت که هیچ مدرکی وجود ندارد که ژائو تا به حال از فعالیت‌های غیرقانونی خاص در بایننس مطلع شده باشد و درخواست دادستان برای افزایش مجازات از ۱۸ ماه به ۳ سال را پس زده است. در آخرین استدلال‌ها، وکلای دولت پیشنهاد کردند که رویکرد CZ در بایننس، درخواست بخشش به جای اجازه بوده است و او نباید اجازه داشته باشد از اقدامات خود سود ببرد.

کوین مازلی (Kevin Mosley) برای تعقیب قضایی گفت: حبس برای نشان دادن جدیت جرم ضروری است و بعدا افزود: حکم مشروط در اینجا دیگران را تشویق می‌کند تا قانون را زیر پا بگذارند و آن را در بزرگترین مقیاس ممکن انجام دهند.

وکلای سی‌زد به اطلاعات موجود در اسنادی که به دادگاه ارائه شده بود اشاره کردند، اما به عنوان عامل قانع‌کننده برای قاضی برای در نظر گرفتن در زمان صدور حکم، به عموم مخفی بود. تیم حقوقی او استدلال می‌کرد که قاضی جونز می‌تواند برای کمتر از شش ماه مجازات مشروط را اعمال کند و ادعا می‌کرد که ثروت ژائو می‌تواند او را به هدفی در زندان تبدیل کند.

قبل از محکومیت، CZ به خاطر اقدامات خود عذرخواهی کرد و گفت که زمان آرام زیادی را به تنهایی برای فکر کردن و تفکر سپری کرده است. او افزود که مسئولیت شکست بایننس در اجرای یک برنامه موثر AML را پذیرفته است. پس از تصمیم قاضی جونز، ژائو گفت که در تاریخی که مشخص شود برای گزارش به زندان خود را معرفی خواهد کرد.

جلسه دادگاه ژائو

حکم ژائو

این جلسه در ابتدا از فوریه به تعویق افتاد و پس از صدور حکم برای سم بنکمن فرید (Bankman-Fried)، مدیر عامل سابق FTX، که در ماه نوامبر به هفت اتهام جنایت مجرم شناخته شد، برگزار شد. یک قاضی سم بنکمن را به ۲۵ سال زندان محکوم کرد، اما وکلای او هم برای محکومیت و هم برای محکومیت درخواست تجدیدنظر کردند.

بسیاری از شرکت کنندگان در جلسه دادگاه ژائو وکلای وزارت دادگستری همچنین از مقایسه این دو چهره رمزنگاری مخالفت کردند و اضافه کردند که این جنایات مربوط به شخصیت آن‌ها نیست.

ژائو از سمت مدیرعاملی بایننس استعفا داد و به عنوان بخشی از توافق با مقامات ایالات متحده، که در آن صرافی ارز دیجیتال با پرداخت ۴.۳ میلیارد دلار برای اقدامات اجرای مقررات مدنی موافقت کرد، به جرم خود اعتراف کرد. این معامله بر دعوای مدنی جاری با Binance، Binance.US و CZ که توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده در ژوئن ۲۰۲۳ ارائه شده بود، تاثیری نداشت.

پس از استعفا از سمت مدیرعاملی در ماه نوامبر، CZ گفت که قصد دارد توئیتر را کنار بگذارد و به طور علنی در مورد پرونده اظهار نظر نکرده است. در ماه مارس، او Giggle Academy را راه‌اندازی کرد، یک پروژه آموزشی مرتبط با رمزارز و بلاک چین برای جوانان. ریچارد تنگ، رئیس سابق بازارهای منطقه‌ای بایننس، پس از خروج ژائو، مدیرعامل شد.

الکس ماشینسکی یکی از چهره های مهم بعدی در فضای رمزنگاری خواهد بود که پس از بانکمن فرید و ژائو با اتهامات مواجه خواهد شد. محاکمه مدیر عامل سابق سلسیوس در ایالات متحده قرار است در ژانویه ۲۰۲۵ آغاز شود.

الناز جلالی

من، الناز جلالی، فارغ‌التحصیل رشته کامپیوتر هستم و بیش از سه سال است که به عنوان تولیدکننده محتوا در فضای رمزارز کشور فعالیت میکنم. به حوزه تکنولوژی و فناوری علاقه‌ زیادی دارم و آشنایی با بازارهای مالی باعث شد فعالیت خود را در دنیای ارز دیجیتال شروع کنم. در همین راستا، با دقت به جزئیات و توجه به نیازهای هدفمند مخاطبان، سعی در ارائه اطلاعات مفید، متنوع و تخصصی در این زمینه دارم. نوشتن را به عنوان یک ابزار برای انتقال افکار و ایده‌‌ها انتخاب کرده‌ام و در تلاش برای ایجاد محتوایی آموزنده و اثرگذار برای مخاطبان هستم.

مطالعه بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا