سرمایه گذاری و معامله نیاز به درک روشنی از جنبه های مختلف دارایی دارد که قصد خرید آن را دارید. شما به‌عنوان یک سرمایه‌گذار باید بدانید که یک دارایی چه ارزشی را ارائه می‌دهد و پتانسیل آینده آن به چه صورت است. در دنیای ارزهای دیجیتال، تحلیل تکنیکال یکی از روش‌های محبوب برای پیش‌بینی عملکرد قیمتی رمزارزها، عموماً در بازه‌های زمانی کوتاه است.

تحلیل تکنیکال روشی برای تحلیل آینده قیمتی یک رمزارز با استفاده از شاخص‌های ریاضی و با توجه به رفتار قیمتی دارایی مد نظر در گذشته است. اصول کلی تحلیل تکنیکال شامل شناسایی روندها و الگوها در نمودار یک دارایی است.

تحلیل تکنیکال ۲۱ تیر ۱۴۰۱ – بیت کوین (BTC)

بیت کوین تا روز ۱۲ ژوئیه (۲۱ تیر)، چندین مرتبه با عدم موفقیت در عبور از میانگین متحرک ساده ۲۰۰ هفته‌ای (۲۰۰ SMA) خود روبرو شده است که نشان‌دهنده ضعف در قیمت بیت کوین است.

نمودار روزانه بیت کوین (BTC) – FXStreet

بسته شدن کندل روزانه بیت کوین پایین تر از محدوده تقاضا ۲۰,۷۲۶ دلار تا ۱۹,۲۸۴ دلار، ممکن است با ادامه یک روند نزولی تا سطح ۱۷,۵۹۱ دلار همراه باشد.

در صورت بازگشت قیمت بیت کوین بالاتر از میانگین متحرک ساده ۲۰۰ هفته‌ای و سطح ۲۲,۵۵۹ دلاری، پتانسیل رشد این رمزارز تا مرز ۲۵,۰۰۰ دلار وجود دارد.

تحلیل تکنیکال ۲۱ تیر ۱۴۰۱ – اتریوم (ETH)

اتریوم در پی عدم موفقیت در عبور از سطح مقاومتی ۱,۲۸۴ دلاری، اکنون به‌دنبال یک کف حمایتی مناسب می‌گردد. از این رو، به نظر می‌رسد نقطه میانی محدوده ۸۷۸ تا ۱,۲۸۴ دلار یعنی ۱,۰۸۱ دلار، سطحی کلیدی است که احتمال ورود خریداران در آن وجود دارد.

نمودار روزانه معاملات آتی اتریوم (ETH) – FXStreet

در صورت تحقق چنین موقعیتی، انتظار می‌رود که اتریوم مجدداً برای شکست مقاومت ۱,۲۸۴ دلاری تلاش کند. در صورت موفقیت، سطوح مقاومتی بعدی برای اتریوم ابتدا ۱,۵۴۳ دلار و سپس ۱,۶۹۷ دلار خواهند بود.

تحلیل تکنیکال ۲۱ تیر ۱۴۰۱ – کاردانو (ADA)

این‌طور که پیدا است، حامیان کاردانو در حال تلاش برای حفظ کف قیمتی ADA در محدوده معاملاتی کوتاه‌مدت آن هستند. اما اندیکاتورهای تکنیکال خیلی متقاعدکننده نشان نداده و اندیکاتور اِستوکاستیک (Stochastic)، هم اکنون در محدوده اشباع خرید قرار گرفته است که نشان از اتمام قدرت خریداران دارد.

در نمودار ADA، اگر ادامه حرکت اوسیلاتور نزولی باشد و میانگین‌های متحرک تقاطع نزولی خود را تکمیل کنند، جفت‌ارز ADA/USD ممکن است دوباره فشار فروش را روی خود احساس کند.

تحلیل تکنیکال کاردانو
نمودار ۴ ساعته کاردانو (ADA) – BabyPips

شکست محدوده حمایتی نیز می‌تواند حجمه‌ای از فروش به اندازه همان محدوده حمایتی در پی داشته باشد؛ از این رو، معامله‌گران باید کاملاً هشیار باشند.

در آن روی سکه، اگر این محدوده حمایتی حفظ شود و قیمت این جفت‌ارز به میانه راه خود یعنی ۰.۵۵ دلار برسد، می‌تواند مسیر خود را تا سقف این محدوده ادامه دهد.

هاردفورک قریب‌الوقوع وسیل (Vasil Hard Fork) می‌تواند سطح خرید کاردانو را افزایش دهد و به‌عنوان یک عامل صعودی برای آن عمل کند؛ اما ادامه تاخیرها در اجرای این هاردفورک، می‌تواند منجر به کاهش‌های بیشتر در قیمت این رمزارز شود.

تحلیل تکنیکال ۲۱ تیر ۱۴۰۱ – ریپل (XRP)

ریپل پس از ریزش به منطقه تقاضای چهارساعته خود، موفق شد از سطح ۰.۲۸۶ دلاری به ۰.۳۰۶ دلار برسد. این حرکت، ۱۷ درصد افزایش قیمت برای ریپل در بر داشت و قیمت این ارز دیجیتال را به ۰.۳۳۶ دلار و بالاتر از نقطه میانی این محدوده رساند. البته خریداران در حفظ این سطح موفق نبوده و اصلاح نتیجه کار بود؛ این پول‌بک در مسیر بازگشت به محدوده تقاضای مذکور قرار دارد که در آن‌جا، خریداران مجدداً فرصت جبران پیدا خواهند کرد.

نمودار روزانه معاملات آتی ریپل (XRP) – FXStreet

در صورت پیدایش یک حرکت صعودی، انتظار می‌رود که قیمت ریپل برای رسیدن به سقف ۰.۳۸۷ دلاری تلاش کند که در انتهای چنین حرکتی با یک الگوی سقف دو قلو روبرو خواهد شد.

منابع: FXStreet, BabyPips, Investing

۳.۷/۵ - (۳ امتیاز)
اشتراک‌گذاری

پوریا کریم‌زاده متولد ۱۳۶۹ در مشهد، فارغ‌التحصیل ادبیات انگلیسی؛ ده سال سابقه ترجمه و تدریس و چهار سال سابقه فعالیت در بازارهای مالی و تحلیل فاندامنتال دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *