تحلیل اتریوم

تحلیل اتریوم و بررسی روند قیمت؛ امروز ۲۶ فروردین

به گزارش واحد ترید و تحلیل صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس، قیمت اتریوم (Ethereum / ETH) روز جمعه تا ۴.۳۷ درصد رشد داشت که در ادامه شکست صعودی و ۴.۹۵ درصدی پنجشنبه بود. قیمت رمزارز دوم بازار در پایان روز گذشته به سطح ۲,۱۰۲ دلار رسید که برای نخستین بار از ماه می ۲۰۲۲ (اردیبهشت ۱۴۰۱) بود که اتریوم موفق به عبور از سطح ۲,۱۰۰ دلار شد. طبق آمار وب‌سایت کوین‌مارکت‌کپ (CoinMarketCap)، قیمت اتریوم با ۰.۷۵ درصد کاهش نسبت به ۲۴ ساعت اخیر، در حال حاضر در سطح ۲,۰۹۵ دلار در بازارها معامله می‌شود.

پادکست تحلیل اتریوم امروز ۲۶ فروردین


در ادامه، بررسی روند و تحلیل اتریوم امروز را ملاحظه می‌کنید:

قیمت اتریوم
عملکرد قیمت اتریوم در روزهای اخیر – TradingView


آمارهای روز جمعه در رابطه با سپرده‌گذاری یا استیکینگ (Staking) اتریوم، همچنان با افزایش همراه بودند. اتریوم پس از اجرای ارتقای شاپلا (Shapella Upgrade) در روز چهارشنبه، شاهد افزایش جریان ورود سرمایه برای دومین سشن (Session) متوالی بود و موفق به حفظ این روند و ادامه آن شد.


بر اساس گزارش پلتفرم تحلیل‌گر کریپتوکوانت (CryptoQuant)، سرمایه واردشده به سپرده‌گذاری‌های اتریوم از ۹۵,۵۸۴ واحد اتریوم در روز پنجشنبه، به ۱۱۰,۴۳۲ واحد در جمعه رسید. نکته مهم این‌جا است که این آمار برای نخستین بار از فوریه ۲۰۲۳ (بهمن – اسفند ۱۴۰۱) تاکنون، از مرز ۱۰۰,۰۰۰ واحد ETH عبور کرد.

استیک اتریوم
جریان ورود سرمایه به سپرده‌گذاری اتریوم – CryptoQuant


همچنین آمار شبکه اتریوم در کل سرمایه استیک‌شده علی‌رغم اصلاح قیمت در روز جاری، به رشد خود ادامه داد و به سیگنال‌های صعودی این رمزارز افزود.

کل استیکینگ اتریوم
کل سرمایه سپرده‌گذاری شده در اتریوم – CryptoQuant


دسترسی سریع: خرید بیت کوین


یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌ها در ارتقای شاپلا اتریوم، آزادسازی اتریوم‌های استیک‌شده در شبکه بیکن (Beacon Chain) بود. گرچه سطح برداشت‌ها به‌دلیل روند فعلی قیمت اتریوم و رشد کلی بازار، در سطح پایینی باقی ماند.


طبق آمار وب‌سایت توکن‌آنلاکس (TokenUnlocks)، سفارش‌های برداشتِ در حال پردازش، در سطح ۱.۳۹ میلیون واحد اتریوم به ارزش تقریبی ۲.۸۹ میلیون دلار قرار دارد. توکن‌آنلاکس همچنین به بررسی برداشت پاداش سپرده‌گذاری‌ها نیز پرداخت. این پلتفرم در گزارش خود یک پیش‌بینی از وضعیت برداشت‌ها در آینده نیز عنوان کرد و طبق نمودار زیر، پیش‌بینی شده که سطح برداشت‌ها در روزها و هفته‌های آتی بیشتر خواهد شد که عاملی نزولی برای قیمت اتریوم به‌شمار می‌آید.

برداشت اتریوم
تفکیک و سطح برداشت‌های اتریوم استیک‌شده – TokenUnlocks


با وجود موارد فوق، سرمایه‌گذاران باید توجه ویژه‌ای به گزارشات استیکینگ اتریوم داشته باشند. کاهش سطح سپرده‌گذاری‌ها می‌تواند مهر تاییدی بر پیش‌بینی پلتفرم توکن‌آنلاکس و نشانه‌ای مبنی بر کاهش قیمت اتریوم باشد. اما با وجود اهمیت بالای این عوامل، انتشار آمار نزولی در شاخص‌های اقتصادی آمریکا و تشدید موضع سخت‌گیرانه فدرال رزرو و همچنین فعالیت‌های سازمان SEC نیز می‌توانند بر تمایلات خریداران تاثیر منفی بگذارند.


به این ترتیب، آمارهای استیکینگ اتریوم در روز جاری بهتر است مورد توجه زیادی قرار گیرند؛ چرا که افزایش برداشت سرمایه اصلی سپرده‌گذاران و کاهش ارزش کل سرمایه‌گذاری‌ها، می‌توانند یک سناریوی نزولی را برای قیمت اتریوم رقم زنند.


مطالعه بیشتر: راهنمای کامل استیک اتریوم

تحلیل اتریوم با بررسی تغییرات تکنیکال

طبق تحلیل اتریوم در وب‌سایت تحلیلی – خبری اف اکس امپایر (FXEmpire)، اتریوم جهت رشد تا مقاومت مهم اول (R1) در ۲,۱۵۲ دلار، باید بتواند نقطه پیوت (Pivot) در ۲,۰۸۱ دلار را پشت سر بگذارد. عبور قیمت اتریوم از سقف ۲,۱۳۱ دلاری روز جمعه ممکن است منجر به تشکیل یک شکست صعودی برای این رمزارز شود که البته، اخبار مثبت بازار و آمار امیدوارکننده از سپرده‌گذاری‌ها، برای حمایت از این شکست ضروری است.

نمودار 1 روزه قیمت اتریوم
نمودار ۱ روزه قیمت اتریوم – TradingView


در صورتی که اتریوم بتواند این شکست را ایجاد کند، خریداران احتمالاً برای تست مقاومت مهم دوم (R2) در سطح ۲,۲۰۱ دلار تلاش خواهند کرد. سومین مقاومت جدی (R3) اتریوم نیز در سطح ۲,۳۲۱ دلار قرار دارد.


دسترسی سریع: خرید تتر

تحلیل قیمت اتریوم در سناریوی نزولی

چنانچه قیمت اتریوم از نقطه پیوت به‌سمت پایین عبور کند، سناریوی کاهش قیمت تا نخستین سطح حمایتی مهم (S1) در ۲,۰۳۲ دلار را به‌وجود می‌آورد؛ اما اتریوم برای جلوگیری از فروش دسته‌جمعی فعالان بازار، باید سطوح ۲,۰۰۰ دلار و دومین حمایت مهم (S2) خود یعنی ۱,۹۶۱ دلار را حفظ کند. سومین حمایت مهم (S3) برای اتریوم سطح ۱,۸۴۱ دلار است.

نمودار 1 ساعته قیمت اتریوم
نمودار ۱ ساعته قیمت اتریوم – TradingView


در تحلیل میانگین متحرک‌های نمایی (EMAs) و نمودار ۴ ساعته قیمت اتریوم، سیگنال‌هایی صعودی به چشم می‌خورند. قیمت فعلی اتریوم بالاتر از میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه (۵۰D EMA) واقع در سطح ۱,۹۴۴ دلار قرار دارد. میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه فاصله خود را با میانگین متحرک نمایی ۱۰۰ روزه (۱۰۰D EMA) بیشتر کرده و این اندیکاتور نیز از همتای ۲۰۰ روزه (۲۰۰D EMA) خود فاصله گرفته است. مجموع این موارد برای قیمت اتریوم عواملی مبنی بر رشد قیمت به‌شمار می‌آیند.

نمودار 4 ساعته قیمت اتریوم
نمودار ۴ ساعته قیمت اتریوم – TradingView


چنانچه اتریوم بتواند سطوح حمایتی مهم خود و میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه (۱,۹۴۴ دلار) را حفظ کند، برای تشکیل شکست صعودی از مقاومت مهم اول (R1) در ۲,۱۵۲ دلار جهت رشد تا مقاومت مهم دوم (R2) در ۲,۲۰۱ دلار، پتانسیل خوبی پیدا خواهد کرد. گرچه کاهش قیمت اتریوم به زیر اولین حمایت جدی (S1) خود (۲,۰۳۲ دلار)، ممکن است این رمزارز را در مسیر نزولی به‌سمت دومین حمایت مهم (S2) در ۱,۹۶۱ دلار و میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه (۱,۹۴۴ دلار) قرار دهد. در همین راستا، کاهش قیمت اتریوم و عبور از میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه به‌سمت پایین، می‌تواند روند صعودی این رمزارز را معکوس کند.


با توجه به سناریو‌های فوق، به نظر شما قیمت اتریوم (ETH) روند خود را به چه صورت ادامه خواهد داد؟


شما می‌توانید با مطالعه مطالب بخش تحلیل تکنیکال صرافی او‌ام‌پی فینکس از آخرین تغییرات بازار ارزهای دیجیتال مطلع شوید.

سلب_مسئولیت_تحلیل_اتریوم_26_فروردین
۵/۵ - (۱ امتیاز)
اشتراک‌گذاری

پوریا کریم‌زاده متولد ۱۳۶۹ در مشهد، فارغ‌التحصیل ادبیات انگلیسی؛ ده سال سابقه ترجمه و تدریس و چهار سال سابقه فعالیت در بازارهای مالی و تحلیل فاندامنتال دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *