آموزش ارز دیجیتالآموزش تحلیل ارز دیجیتالآموزش سرمایه گذاریآموزش صرافی های ارز دیجیتال

معرفی بهترین صرافی ارز دیجیتال در جهان

اگرچه تجارت و خرید و فروش بیت‌کوین یا دیگر ارزهای دیجیتال امری دشوار و پرخطر به نظر می‌رسد، اما امروزه با دسترسی آسان به منابع و اطلاعات، این کار بسیار راحت‌تر از گذشته صورت می‌پذیرد. یکی از مهم‌ترین موضوعات در زمان تجارت با ارزهای دیجیتال، حفظ امنیت می‌باشد. در این مطلب به معرفی بزرگ‌ترین و بهترین صرافی ارز دیجیتال در جهان می‌پردازیم و مزایا و معایب هر صرافی را به طور کامل توضیح خواهیم داد؛ با ما در بلاگ صرافی او ام پی فینکس همراه باشید.

 یکی از مهم‌ترین چالش‌ها و دغدغه‌های ذهنی فعالان حوزه ارز دیجیتال و سرمایه‌گذاران آن، پیدا کردن مناسب‌ترین صرافی ارز دیجیتال است. هر صرافی امکانات مختلفی را در اختیار کاربران خود قرار داده و بسیاری از افراد همین امکانات در دسترس را معیار انتخاب صرافی قرار می‌دهند. شناخته شدن و محبوبیت ارزهای دیجیتال در سال‌های گذشته سبب افزایش تعداد صرافی‌های ارز دیجیتال در جهان شده است. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر در مورد این موضوع بخوانیم.

بهترین صرافی ارز دیجیتال در جهان

ارز دیجیتال چیست و صرافی ارز دیجیتال کجاست؟

ارز دیجیتال یک دارایی همچون پول است که به صورت دیجیتالی و الکترونیکی (یعنی از طریق اینترنت) خرید و فروش یا مبادله می‌گردد. ارز دیجیتال، خود شامل رمزارز پایه (cryptocurrency)، ارز مجازی (virtual currency) و ارز دیجیتال بانک مرکزی (central bank digital currency) است. صرافی ارز دیجیتال (digital currency exchange) یا DCE نیز شغلی است که توسط آن امکان مبادله ارزهای دیجیتال با یکدیگر یا با رمزارزها فراهم می‌شود.

ارز دیجیتال چیست؟ آشنایی با مهم‌ترین مفاهیم بازار رمزارزها

فعالیت صرافی‌ها به چه صورت است؟

اکسچنج یا صرافی ارز دیجیتال، بستری برای انجام تراکنش‌های ارزی است. افراد می‌توانند ارزهای دیجیتال خود را در این محل معامله و یا به ارز فیات و ریال تبدیل کنند. صرافی‌های ارز دیجیتال می‌توانند یک وب‌سایت یا یک نرم‌افزار روی تلفن همراه باشند که افراد با ایجاد حساب کاربری و ورود به آن می‌توانند به خرید و فروش ارزهای دیجیتال بپردازند. برای ایجاد حساب کاربری و انجام تراکنش، هیچ نیازی به مراجعه حضوری نیست.

فعالیت صرافی‌های ارز دیجیتال به دو حالت انجام می‌شود. در حالت اول، خود صرافی طرف معامله است؛ یعنی در انجام معامله حضور داشته و ارزهای تبدیلی شما را خریده یا به شما می‌فروشد. در حالت دوم صرافی تنها نقش یک واسطه‌گر را ایفا می‌کند. در این حالت صرافی بستری را آماده می‌کند تا خریدار و فروشنده، بدون آن که از هویت یکدیگر باخبر باشند، به خرید و فروش ارزهای دیجیتال بپردازند و صرافی فقط کارمزد واسطه‌گری را دریافت می‌کند.

در حالت اول صرافی هم کارمزد تراکنش را دریافت می‌کند و هم می‌تواند از نوسان قیمت ارزهای دیجیتال خرید و فروش شده کسب سود کند. به طور کلی می‌توان گفت تمامی صرافی‌های ارز دیجیتال داخلی، از نوع اول هستند.

انواع صرافی ارز دیجیتال

صرافی‌های ارز دیجیتال بر اساس موارد مختلفی دسته بندی می‌شوند که در ادامه به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم. یکی از این دسته بندی‌ها بر اساس معامله و تبادلاتی است که در آن صورت می‌پذیرد و خود شامل دو گونه است؛ صرافی‌هایی که در آن، فیات با رمزارزها قابل تبادل است و صرافی‌هایی که در آن‌ها رمزارزها تنها با رمزارزهای دیگر مبادله می‌شوند.

برای خرید ارز دیجیتال از برخی از صرافی‌ها می‌توان از ارز فیات استفاده کرد. بعضی صرافی‌های داخلی امکان تبدیل ارز فیات به ارز دیجیتال را دارند. در صرافی‌های داخلی، شما می‌توانید با استفاده از کارت بانکی خود، ارزهای دیجیتال مورد نظر خود را خریداری کنید. اما در بسیاری از صرافی‌ها، خرید فروش تنها با ارز مرجع انجام می‌شود؛ به عنوان مثال برای خرید ارز دیجیتال فقط باید از بیت کوین استفاده کنید یا در قبال فروش ارز دیجیتال خود، بیت کوین دریافت می‌کنید. به این حالت از خرید و فروش، تبدیل ارزی می‌گویند.

برخی از صرافی‌ها اقدام به ایجاد ارز دیجیتال برای خود کرده‌اند. این دسته از صرافی‌ها برای استفاده کاربران ارزهای دیجیتال خود از این ارز، امکانات ویژه‌ای در نظر گرفته‌اند و هم‌چنین کارمزد تراکنش‌های خود را فقط ارز دیجیتالی خود برداشت می‌کنند. از جمله این صرافی‌ها، صرافی بایننس است. آموزش خرید ارز از بایننس را می‌توانید در بلاگ او ام پی فینکس مشاهده کنید.

دسته بندی صرافی ارز دیجیتال وابسته به نوع مخاطب

 • خصوصی: صرافی‌هایی که مشتریان خاص دارند. تنها در صورتی می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید که فردی معتبر شما را دعوت کند.
 • عمومی: صرافی‌هایی که استفاده از آن‌ها برای عموم مردم آزاد است و محدودیتی در ارائه خدمات به افراد ندارند.
 • منطقه‌ای: صرافی‌هایی هستند که استفاده از آن‌ها تنها برای افراد کشورهای خاص یا ناحیه‌ای مشخص مقدور است.
بهترین صرافی ارز دیجیتال در جهان

دسته بندی صرافی ارز دیجیتال بر مبنای مالکیت کیف پول دیجیتال

صرافی ارز دیجیتال متمرکز

صرافی‌هایی که کلید کیف پول ارز دیجیتال را در اختیار خود نگه می‌دارند تا امنیت معاملات انجام شده را تضمین کنند. این صرافی‌ها مانند بانک‌ها از یک سری قوانین و مقررات مشخص پیروی کرده و دارای امنیت بسیار خوبی هستند. آن‌ها در بین کاربران ارزهای دیجیتال، طرفداران خاص خود را نیز دارند. اما به طور کلی این نوع صرافی‌ها با ماهیت اصلی ارزهای دیجیتال که غیرمتمرکز بودن است، در تضاد هستند.

دلیل محبوبیت ارزهای دیجیتال و استفاده از آن، غیرمتمرکز بودن آن است. حال آن که با متمرکز بودن صرافی آن، دیگر غیرمتمرکز بودن رمزارز از بین می‌رود.

مزایا صرافی ارز دیجیتال متمرکز:

 • کاربران خاص خود را داشته و دارای محبوبیت بسیاری است.
 • امکانات بیشتری و ویژه‌ای را در اختیار کاربران خاص قرار می‌دهد.
 • دولت بر فعالیت آن‌ها نظارت دارد.
 • سرعت پردازش و انجام معاملات آن بسیار زیاد است.

معایب صرافی ارز دیجیتال متمرکز :

 • در صورت هک شدن این صرافی، تمامی دارایی‌های کاربران آن از بین می‌رود؛ زیرا کلید کیف پول دیجیتال کاربران، تنها در اختیار صرافی است.
 • امکان مسدودسازی، برداشت بدون اجازه، ناپدید شدن ارزها و مصادره ارزهای دیجیتال کاربران وجود دارد.
 • صرافی نظارت کامل و دقیقی بر معاملات و تراکنش‌های شما داشته و هم‌چنین تمامی اطلاعات کاربری شما را در اختیار دارد.

صرافی ارز دیجیتال غیر متمرکز

صرافی‌هایی که در آن کاربر کلید خصوصی کیف دیجیتال خود را در اختیار دارد. در این صرافی‌ها، در معاملات افراد شخص سوم و ناظری وجود ندارد و افراد به صورت ناشناس می‌توانند به خرید و فروش ارزهای دیجیتال بپردازند. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله زیر را مطالعه فرمایید.

صرافی غیرمتمرکز(DEX) چیست؟ بهترین صرافی غیرمتمرکز کدام است؟

ویژگی‌های بهترین صرافی ارز دیجیتال در جهان

از مهم‌ترین موضوعاتی که در هنگام انتخاب بهترین صرافی ارز دیجیتال باید در نظر داشته باشید این است که آن صرافی انواع تست‌های امنیتی موجود را گذرانده و گواهینامه‌های معتبری در این زمینه داشته باشد؛ همچنین سرعت و کیفیت پاسخگویی و داشتن اطلاعات به‌روز و کارآمد در این زمینه، بسیار حائز اهمیت است.

به این نکته نیز توجه داشته باشید که اطلاعات صرافی از جمله محل دفتر مرکزی و راحتی ارتباط با آن، دارا بودن صفحه در شبکه‌های اجتماعی، آسانی ارتباط‌گیری با مدیر و… باید کاملا مشخص باشد. ویژگی‌های دیگری نیز هستند که بهترین صرافی های ارز دیجیتال از آن‌ها بهر‌مند هستند؛ از جمله:

 1. قوانین مربوط به میزان کارمزد و دیگر شرایط آن کاملا واضح و مشخص است.
 2. از شما درخواست می‌کنند که فرایند احراز هویت را به طور کامل و دقیق انجام دهید.
 3. حجم مبادلات آن صرافی زیاد است و شکاف قیمتی در آن کم است.
 4. به کاربر اجازه می‌دهند که قیمت را خودش تعیین کند.
 5. تجربه کاربری خوبی را در اختیار تریدر قرار می‌دهند.
 6. محدودیت منطقه‌ای یا کشوری برای انجام معامله ندارند.
 7. امکان پشتیبانی آنلاین در آن‌ها فعال است.

در ادامه ویژگی‌های اصلی که یک بهترین صرافی ارز دیجیتال باید داشته باشد را با هم دقیق‌تر بررسی خواهیم کرد.

امنیت

مهم‌ترین ویژگی یک صرافی، وجود امنیت بالای آن است. به دلیل حجم بالای تراکنش‌ها، بسیاری از صرافی‌ها و کیف پول‌های آنلاین آن‌ها مورد حمله هکرها قرار می‌گیرند. سیستم این صرافی‌ها باید توانایی مقابله با آن‌ها را داشته و به عبارتی نفوذ ناپذیر باشد.

عدم محدودیت در استفاده

برخی از صرافی‌های معروف، کشورهای مختلفی نظیر ایران را به‌ دلیل تحریم‌های ایالات متحده، محدود کرده و اجازه دسترسی و استفاده از امکانات خود را به کاربران این کشورها نمی‌دهد. این امر به یکی از نقاط منفی برای این دسته از صرافی‌ها تبدیل شده است. البته راه حل‌هایی برای استفاده از این صرافی‌ها وجود دارد؛ اما اینکه کاربر همیشه به دنبال تغییر آی‌پی و استفاده از وی‌پی‌ان برای ورود به حساب خود باشد باعث می‌شود احساس ناامنی داشته باشد.

متنوع بودن ارزهای دیجیتالی

یکی از ویژگی‌های که صرافی را به بهترین انتخاب برای کاربران ارزهای دیجیتالی تبدیل می‌کند، متنوع بودن ارزهای دیجیتالی آن است. پشتیبانی از ارزهای دیجیتالی متنوع سبب می‌شود افراد مختلفی برای خرید و فروش ارزی خود، این صرافی را انتخاب کنند.

انجام عملیات احراز هویت

بسیاری از افراد معتقد هستند که صرافی باید عملیات احراز هویت را بر روی کاربران خود انجام دهد؛ این در صورتی است که برخی دیگر معتقدند که فرآیند احراز هویت، برخلاف ذات غیرمتمرکز ارزهای دیجیتالی بوده و از امکانات آن می‌کاهد؛ بنابراین انتخاب این فرآیند به عنوان مزیت یا عیب، به طور کامل به کاربر و هدف آن از استفاده از ارزهای دیجیتالی برمی‌گردد.

بهترین صرافی ارز دیجیتال در جهان

در این قسمت از مطلب به معرفی چندین صرافی ارز دیجیتال می‌پردازیم که در نوع خود بهترین هستند. بیشتر تریدرهای حرفه‌ای نیز به آن‌ها مراجعه می‌کنند. هرکدام از این صرافی‌ها دارای ویژگی‌ها و امکانات مختلفی هستند. OMPfinex قصد دارد با معرفی آن‌ها و بیان مزایا و معایب هر کدام به شما در انتخاب بهترین گزینه کمک کند.

بهترین صرافی ارز دیجیتال

کوین‌بیس (Coinbase) و کوین‌بیس پرو (Coinbase Pro)

شناخته شده‌ترین و کاربردی‌ترین و به طور کلی بهترین صرافی ارز دیجیتال در آمریکاست که در سال ۲۰۱۲ به وجود آمد. این صرافی رابط کاربری بسیار ساده و خوبی دارد و نقدینگی آن نیز بسیار بالاست؛ اگرچه کاربران آن نمی‌توانند کیف پول خود را کنترل کنند.

این یکی از شناخته‌شده‌ترین و محبوب‌ترین صرافی ارزهای دیجیتال در بین کاربرانِ آن است. در این صرافی می‌توانید به معامله ارزهای بیت‌کوین، لایت‌کوین، اتریوم و بیش از ۳۰ رمزارز دیگر بپردازید. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های آن، وجود امنیت بسیار بالای است. برای انجام تراکنش در این صرافی باید عملیات احراز هویت را انجام دهید.

مزایا صرافی کوین‌بیس :

 • امنیت مطلوب
 • رابط کاربری آسان
 • تنوع در ارزهای دیجیتال

معایب صرافی کوین‌بیس :

 • کارمزد بالا
 • ضعف در پشتیبانی
صرافی coinbase

کَش اَپ (Cash App)

نرم افزاری برای پرداخت و انتقال ارز است که در بین کاربران ارزهای دیجیتال در آمریکا، از محبوبیت خوبی برخوردار است و بهترین برنامه برای تازه کارها محسوب می‌شود. این صرافی برای انجام هر مبادله علاوه بر کارمزد ثابت، یک کارمزد متغیر و وابسته به نوسانات قیمت نیز دریافت می‌کند. کاربران می‌توانند بیت‌کوین‌های خود را از طریق این صرافی برداشت کنند و از تجربه کاربری بی‌نظیری بهرمند شوند.

این صرافی را می‌توانید از بهترین صرافی های ارز دیجیتال در دنیا دانست.

مزایا کَش اَپ:

 • آسان‌ترین رابط پرداخت
 • اتصال به پرداخت کننده از طریق بلوتوث
 • خدمات رایگان

معایب کَش اَپ:

 • محدودیت در پرداخت روزانه
 • بدون پرداخت بین‌المللی
بهترین صرافی ارز دیجیتال

بایننس (Binance)

یکی از معتبرترین و بهترین صرافی‌های آنلاین است که در سال ۲۰۱۷ شروع به کار کرد. بهترین گزینه برای آلت کوین به شمار می‌رود. این صرافی از چندین زبان پشتیبانی می‌کند و دارای نسخه اندروید و IOS نیز می‌باشد تا کاربران به راحتی و از طریق تلفن همراه مبادلات خود را انجام دهند. یکی از نکات مثبت آن نیز دریافت کارمزد پایین‌تر نسبت به سایر صرافی‌ها می‌باشد.

این صرافی یکی از بهترین صرافی های ارز دیجیتال در جهان است، اما متاسفانه از ارائه خدمات خود به کاربران ایرانی خودداری کرده و حساب کاربری آن‌ها را مسدود می‌کند.

مزایا بایننس :

 • پشتیبانی از تعداد زیادی توکن و آلت‌کوین
 • امکان فروش و خرید ارزهای فیات
 • پرداخت اعتبارات و وام

معایب بایننس :

 • پشتیبانی محدود
 • تحریم کاربران ایرانی

معتبرترین صرافی مجاز ارز دیجیتال در ایران

Bisq

یک صرافی ارز دیجیتال غیرمتمرکز است و به کاربر اجازه می‌دهد تا بر بودجه و کیف پول دیجیتال خود کنترل داشته باشد. این صرافی نیز دارای نسخه‌های android و IOS بوده و دارای گزینه‌های پرداخت متنوعی است. افراد بسیاری از سراسر دنیا می‌توانند فارغ از محل زندگی (موقعیت جغرافیایی) و ملیت خود به آن دسترسی داشته باشند.

این صرافی، یک نمونه از قدیمی‌ترین صرافی‌های فعال در حوزه ارزهای دیجیتال است. برای استفاده از این صرافی‌ها، نیازی به احراز هویت و ارائه اطلاعات شخصی نیست.

مزایا Bisq :

 • وجود ۲۶ روش پرداخت مختلف
 • دارای دو نسخه اندروید و ios

معایب Bisq :

 • پایین بودن سرعت پردازش و انجام معاملات
 • حجم معاملات بسیار کم
 • برای تجارت فعال مناسب نیست.

بیتمکس (BitMex)

یکی از صرافی‌هایی است که مبادلات بسیاری در آن صورت می‌پذیرد و بیت کوین، اصلی‌ترین ارز مبادله شده در آن است. در حقیقت یکی از شرط‌های اصلی این صرافی برای انجام معاملات در آن، تبدیل رمزارزهای دیگر به بیت کوین یا بالعکس می‌باشد.

این صرافی، یکی از جنجالی‌ترین صرافی‌ها در حوزه ارزهای دیجیتال است. تراکنش‌های روزانه این صرافی در حدود ۲ میلیار دلار است.

مزایا بیتمکس:

 • دارای امنیت بسیار بالا
 • میزان سود بالاتر
 • ارائه اهرم و لوریج تا ۱۰۰ برابر

معایب بیتمکس:

 • لیکوییدن سرمایه کاربران
 • دستکاری بازار در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹
صرافی bitmex

بیترکس (Bittrex)

یکی از صرافی‌های آمریکایی است که قابلیت معامله و تبادل بیش از ۲۰۰ رمزارز را برای شما فراهم می‌کند. این صرافی از امنیت بالایی نیز برخوردار است. کاربران آن می‌توانند دو مدل حساب در آن داشته باشند. حساب اصلی که به کاربر اجازه می‌دهد در هر روز ۳ بیت کوین برداشت کند و حساب پیشرفته که برای برداشت ۱۰۰ بیت کوین در روز به کار می‌رود. صرافی بیترکس به شکل واسطه‌گر معاملات فعالیت دارد.

مزایا بیترکس:

 • دارای امنیت بسیار بالا
 • پشتیبانی متنوع ارزهای دیجیتال
 • رابط کاربری آسان
 • دارای حجم معاملات بسیار زیاد

معایب بیترکس:

 • تحریم کاربران ایرانی
 • عدم پشتیبانی از ارزهای فیات

اوکی‌اکسچنج (Okex)

صرافی اوکی‌اکسچنج، صرافی بین‌المللی بوده و بستری امن را برای انجام معاملات فراهم کرده است. مقر اصلی این صرافی در جزیره سیشل واقع شده است. این صرافی در سال ۲۰۱۴ تأسیس شد و از این ‌رو می‌توان آن را یکی از قدیمی‌ترین صرافی‌های فعال در زمینه ارزهای دیجیتالی دانست.

مزایا اوکی‌اکسچنج:

 • در دو نسخه تلفن همراه و دکستاپ وجود دارد.
 • دارای حجم معاملات و میزان نقدینگی بسیار بالا است.
 • امکان واریز ارز فیات در این صرافی وجود دارد.
 • دارای پشتیبانی ۲۴ ساعته است.
 • قابلیت ارائه معاملات اسپات را دارد.

معایب اوکی‌اکسچنج:

 • امکان استفاده از خدمات این صرافی برای کاربران ایرانی وجود ندارد.
 • در انتقال و برداشت وجه دارای محدودیت است.

صرافی کوکوین (Kucoin) : یکی از بهترین صرافی های ارز دیجیتال در جهان

این صرافی فعالیت خود را از سال ۲۰۱۷ در هنگ‌کنگ آغاز نمود و به آن عنوان صرافی مردم را داده‌اند. این صرافی دارای توکن مخصوص به خود بوده که برای پرداخت کارمزد تراکنش‌ها می‌توان از آن استفاده کرد. این صرافی امکان خرید ارزهای دیجیتال به واسطه ارزهای فیات را برای کاربران خود مقدور ساخته است.

مزایا صرافی کوکوین:

 • دارای رابط کاربری بسیار آسانی است.
 • امکان ثبت سفارش خرید و فروش وجود دارد.
 • کارمزدهای تراکنش‌های این صرافی نسبت به سایر صرافی‌ها، کمتر است.
 • وجود تنوع بسیار زیاد در ارائه رمزارزها
 • وجود نمودارهای تحلیل هوشمند

معایب صرافی کوکوین:

 • تحریم کاربران ایرانی را می‌توان یکی از مهم‌ترین معایب آن دانست.
 • در این صرافی بدون احراز هویت، تنها می‌توان ۲ بیت‌کوین روزانه برداشت کرد.

صرافی پرایم ایکس بی تی

این صرافی به‌درد افرادی می‌خورد که در حوزه ارزهای دیجیتال باتجربه هستند و قصد بهره‌مندی از امکانات پیشرفته دارند تا به کمک آن‌ها سود بیشتری از بازار کسب کنند. کاربران تازه‌کار نیز می‌توانند از تریدهای افراد باتجربه در این حوزه استفاده کنند. پرایک ایکس بی تی یکی از بهترین صرافی های ارز دیجیتال برای مارجین تریدینگ است و تاکنون افراد زیادی را از کشورهای مختلف به خود جذب نموده، به همین دلیل در لیست ما قرار می‌گیرید. در ادامه می‌توانید مزایا و معایب این صرافی را ببینید.

مزایا پرایم ایکس بی تی:

 • امکانات عالی برای تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال
 • مبادلات سریع

معایب پرایم ایکس بی تی:

 • از ارزهای دیجیتال کمی پشتیبانی می‌کند

جمع بندی

در این مطلب از مطالب مرتبط به ارزهای دیجیتال، در خصوص بهترین صرافی ارز دیجیتال در جهان صحبت کردیم و به معرفی آن‌ها پرداختیم. همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، صرافی‌های آنلاین بایننس (Binance)، بیتمکس (BitMex)، کوین‌بیس (Coinbase)، کش اپ (Cash App) و همچنین صرافی‌های Change Now، KuCoin، Huobi pro و… در دسته بهترین صرافی‌های ارز دیجیتال قرار دارند.

بهاره چراغی

من بهاره چراغی، کارشناس ارشد علوم ارتباطات شاخه روزنامه‌نگاری از دانشگاه خبر تهران مرکز هستم. حدود 12 سال است که در زمینه تولید محتوا با مهم‌ترین رسانه‌های مکتوب و آنلاین ایران همکاری دارم. از سال 1398 با بالا گرفتن تب سرمایه‌گذاری در حوزه کریپتو به این بازار علاقه‌مند و با گذراندن دوره‌های مختلف وارد دنیای جدیدی از بازارهای مالی شدم. من اینجا کنار شما او‌ام‌پی فینکسی‌های عزیز هستم تا بتوانم تحلیل‌ها، مفاهیم اقتصادی و خبرهای روز دنیای ارزهای دیجیتال را با زبان ساده با شما به اشتراک بگذارم. امیدوارم بتوانیم در کنار هم مسیر امنی برای سرمایه‌گذاری و ترید را تجربه و طی کنیم.

مطالعه بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا