اخبار ارز دیجیتال

آشنایی با قابلیت معامله تعهدی در پلتفرم او ام پی فینکس

صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس با ارائه قابلیت معامله تعهدی، امکان کسب سود در بازارهای دو طرفه را برای معامله‌گران ارزهای دیجیتال فراهم کرده است. معاملات خرید و فروش تعهدی در او ام پی فینکس مکانیسمی شبیه به معاملات لانگ (Long) و شورت (Short) در بازار جهانی دارند. در ادامه این مطلب، جزئیات قابلیت معاملات تعهدی او ام پی فینکس را به طور دقیق مورد بررسی قرار می‌دهیم.

معامله تعهدی چیست؟

معاملات تعهدی در او ام پی فینکس با دریافت وکالت خرید یا فروش دارایی از استخر مشارکت انجام می‌شوند و به کاربران این امکان را می‌دهند تا در بازار ارز دیجیتال ضمن استفاده از ضریب معاملاتی، به صورت دو طرفه معامله کنند. معاملات خرید تعهدی و معاملات فروش تعهدی انواع معامله تعهدی در پلتفرم او ام پی فینکس هستند.

فروش تعهدی در او ام پی فینکس

معاملات فروش تعهدی روشی برای کسب سود از ریزش قیمت‌ها هستند و در بازارهای نزولی به کار برده می‌شوند. نحوه عملکرد معامله فروش تعهدی در او ام پی فینکس به شرح زیر است:

کاربر با قرار دادن مقدار مشخصی وجه تضمین در کیف پول تعهدی حساب خود می‌تواند وکالت فروش مقدار مشخصی از رمزارز مورد نظرش را از استخر مشارکت او ام پی فینکس دریافت کند و سپس آن را در بازار به فروش برساند و در ازای آن وجه نقد به دست آورد.

زمانی که قیمت رمزارز مطابق با تحلیل معامله‌گر کاهش یابد، معامله‌گر می‌بایست آن مقدار دارایی را مجددا در قیمت پایین‌تر خریداری کرده و به استخر مشارکت او ام پی فینکس بازگرداند. به این ترتیب می‌توان در بازارهای نزولی از اختلاف قیمت یک رمزارز در جهت نزول بازار برای کسب سود استفاده کرد.

یک مثال از فروش تعهدی

فرض کنید ۳۰۰,۰۰۰ تومان وجه نقد در کیف پول حساب کاربری خود دارید، قیمت ارز دیجیتال ADA هم اکنون ۳۰,۰۰۰ تومان بوده و طبق تحلیل‌هایتان به این نتیجه رسیده‌اید که یک روند نزولی در انتظار این رمزارز است که می‌تواند قیمت ADA را به محدوده ۱۵,۰۰۰ تومان برساند.

در چنین شرایطی می‌توانید موجودی نقد خود یعنی همان ۳۰۰,۰۰۰ تومان را به کیف پول تعهدی حساب کاربری انتقال بدهید و با استفاده از آن وکالت فروش ۱۰ واحد ADA در قیمت ۳۰,۰۰۰ تومان را از استخر مشارکت او ام پی فینکس دریافت کنید و این رمزارز را در همان قیمت ۳۰,۰۰۰ تومان به فروش برسانید.

حال می‌بایست منتظر بمانید تا قیمت ADA کاهش پیدا کند و به ۱۵,۰۰۰ تومان برسد. حالا شما می‌بایست باید مجددا همان ۱۰ واحد ADA را خریداری کنید و به استخر مشارکت بازگردانید. اما این بار برای خرید ۱۰ کاردانو می‌بایست ۱۵۰,۰۰۰ تومان پرداخت کنید و این یعنی از ۳۰۰,۰۰۰ تومانی که در ازای فروش ۱۰ واحد ADA در قیمت ۳۰,۰۰۰ تومان به دست آوردید، تنها ۱۵۰,۰۰۰ تومان صرف تعهد خرید به استخر مشارکت می‌شود و ۱۵۰,۰۰۰ تومان برای شما باقی می‌ماند.

بنابراین با انجام معامله فروش تعهدی می‌توانید یک رمزارز را در قیمت بالاتر از استخر مشارکت قرض بگیرید، بفروشید و در نهایت پس از کاهش قیمت، آن را در قیمتی پایین‌تر خریداری کنید و به استخر مشارکت بازگردانید. بنابراین می‌توانید در بازارهای نزولی از اختلاف قیمت یک رمزارز به کسب سود بپردازید.

مطالعه بیشتر

در معاملات فروش تعهدی امکان استفاده از ضریب نیز وجود داشته و معامله‌گر از این طریق می‌تواند موجودی نقد خود را افزایش دهد و در صورت موفقیت‌آمیز بودن معامله، سود بیشتری به دست آورید.

خرید تعهدی در او ام پی فینکس

معاملات خرید تعهدی روشی برای کسب سود بیشتر از صعود قیمت‌ها بوده و با فراهم کردن قابلیت ضریب معاملاتی، قدرت خرید معامله‌گر را چند برابر می‌کنند. نحوه عملکرد معامله خرید تعهدی در او ام پی فینکس به شرح زیر است:

کاربر با قرار دادن مقدار مشخصی وجه تضمین در کیف پول تعهدی حساب کاربری می‌تواند با استفاده از ضریب تا چند برابر موجودی نقد حساب خود، وکالت خرید مقدار مشخصی از رمزارز مورد نظرش را از استخر مشارکت او ام پی فینکس دریافت کند.

در چنین شرایطی اگر معامله خرید تعهدی با موفقیت همراه شود، سود کاربر از معامله نیز به نسبت ضریبی که برای موقعیت انتخاب کرده، چند برابر می‌شود.

یک مثال از خرید تعهدی

فرض کنید ۱۰۰ تتر موجودی نقد در کیف پول حساب کاربری خود دارید و پیش‌بینی‌ شما این است یک روند صعودی در انتظار قیمت بیت کوین قرار دارد. در چنین شرایطی می‌توانید این موجودی نقد را به بیت‌کوین تبدیل کنید تا از افزایش قیمت این رمزارز سود به دست آورید.

حال اگر قیمت بیت کوین ۵ درصد افزایش پیدا کند، معامله خرید شما نیز در ۵ درصد سود قرار می‌گیرد که مقدار عددی آن برابر با ۵ تتر خواهد شد. اما اگر همین معامله را در قالب خرید تعهدی و با استفاده از ضریب انجام می‌دادید، می‌توانستید قدرت خرید بیشتری داشته باشید و از این افزایش قیمت، سود بیشتری به دست آورید.

برای مثال اگر در همین معامله خرید بیت کوین، از ضریب ۳ استفاده می‌کردید می‌توانستید در ازای افزایش قیمت ۵ درصدی به جای ۵ تتر، ۱۵ تتر سود کنید.

ضریب در معاملات تعهدی چگونه عمل می‌کند؟

ضریب معاملاتی ابزاری است که به شما کمک می‌کند تا بیشتر از موجودی نقد خود معامله کرده و در صورت موفقیت‌آمیز بودن معامله، سود بیشتری به دست آورید. مثلا اگر سود یک موقعیت فروش تعهدی در حالت بدون ضریب برابر با 50 تتر شود، در صورت استفاده از ضریب ۲ در این معامله سود آن برابر با ۱۰۰ تتر خواهد بود.

لازم به ذکر است که اگر موقعیت تعهدی موفقیت‌آمیز نباشد، ضرر آن نیز به همان نسبت چند برابر خواهد شد. ضریب معاملات تعهدی در پلتفرم او ام پی فینکس بین یک تا پنج (۱X – ۵X) متغیر است.

نقدینگی معاملات تعهدی در او ام پی فینکس چگونه تامین می‌شود؟

استخر مشارکت صرافی او ام پی فینکس محلی است که نقدینگی معاملات تعهدی پلتفرم را تامین می‌کنند. کاربرهایی که هولدر ارزهای دیجیتال هستند و خود قصد انجام معاملات کوتاه مدت و میان مدت با دارایی رمزارزی‌شان را ندارند می‌توانند آن دارایی را از طریق قرار دادن در استخر مشارکت در اختیار تریدرهایی بگذارند که قصد انجام معاملات تعهدی را دارند و در سود این معاملات با آن‌ها شریک شوند.

در صورتی که موقعیت تعهدی در یک روز باز شود و در همان روز به پایان برسد، تمام سود موقعیت متعلق به کاربر معامله‌گر است. اما اگر یک موقعیت تعهدی برای روزهای بعد تمدید شود، با هر بار تمدید روزانه موقعیت، در صورتی که موقعیت تعهدی در سود باشد ۳ درصد از سود آن به استخر تعلق می‌گیرد.

توجه داشته باشید که استخر مشارکت در زیان معاملات تعهدی شریک نشده و هر زمان یک موقعیت تعهدی با ضرر به پایان برسد، زیان وارد شده به دارایی استخر از محل وجه تضمین معامله‌گر پرداخت می‌شود.

تمدید شدن معاملات تعهدی در او ام پی فینکس

هر موقعیت تعهدی تنها تا ۴ ساعت پس از باز شدن اعتبار داشته و پس از آن به طور خودکار در ازای کسر مقدار مشخصی کارمزد برای ۴ ساعت بعدی تمدید می‌شود. این روال تمدید شدن‌های خودکار به مدت ۳۰ روز ادامه داشته و پس از سپری شدن این بازه زمانی، موقعیت به طور خودکار به پایان می‌رسد.

به ازار هر بار تمدید موقعیت:

  • در بازارهای تومانی به ازای هر یک میلیون تومان سفارش، مبلغ ۳۰۰ تومان به عنوان کارمزد تمدید موقعیت از وجه تضمین کاربر کسر می‌شود.
  • در بازارهای تتری نیز به ازای هر ۳۰ تتر سفارش، مبلغ ۰.۰۰۸ تتر به عنوان کارمزد تمدید موقعیت از وجه تضمین کاربر کسر می‌شود.

معاملات تعهدی در او ام پی فینکس چه زمانی لیکویید می‌شوند؟

در صورتی که میزان ضرر موقعیت/موقعیت‌های تعهدی کاربر از ۹۹ درصد وجه تضمین قرار داده شده در کیف پول تعهدی بیشتر شود، تمام موقعیت/موقعیت‌های تعهدی به طور خودکار بسته شده و اصطلاحا معامله لیکویید می‌شود.

زمانی که موقعیت در آستانه لیکویید شدن قرار بگیرد، یک ایمیل هشدار از طرف او ام پی فینکس برای کاربر ارسال شده و کاربر می‌تواند با افزایش وجه تضمین، از لیکویید شدن موقعیت جلوگیری کند و یا معامله را به صورت دستی ببندد.

نحوه ثبت معاملات تعهدی در او ام پی فینکس

ابتدا می‌بایست از قسمت «کیف پول‌های من»، وجه تضمین معامله تعهدی مورد نظرتان را از کیف پول حساب اصلی به کیف پول تعهدی انتقال دهید.

سپس می‌توانید وارد صفحه «معامله» شوید و پس از انتخاب بازار معاملاتی مورد نظر، وارد سربرگ «معامله تعهدی» شوید و با مشخص کردن نوع سفارش و مقدار ضریب معامله، موقعیت خرید یا فروش تعهدی مورد نظرتان را ثبت کنید.

همچنین امکان استفاده از ماشین حساب معاملات تعهدی نیز در این قسمت برای کاربران فراهم شده که ابزاری کاربردی برای محاسبه تقریبی سود و زیان یک موقعیت تعهدی، قیمت لیکویید شدن و قیمت هدف آن موقعیت است. استفاده از این ماشین حساب مدیریت معاملات تعهدی را آسان‌تر کرده و به معامله‌گر کمک می‌کند تا احتمال لیکویید شدن را کاهش دهد.

در صورت وجود هر گونه سوال پیرامون نحوه ثبت معاملات خرید و فروش تعهدی در پلتفرم او ام پی فینکس می‌توانید به صورت بیست و چهار ساعته از طریق چت آنلاین وبسایت و اپلیکیشن و همچنین تماس تلفنی با شماره ۰۲۱۵۲۶۹۴۰۰۰ با واحد پشتیبانی مجموعه در ارتباط باشید.

الهه برات‌زاده

من الهه برات‌زاده هستم و در رشته اقتصاد از دانشگاه فردوسی مشهد فارغ التحصیل شدم. چهار سال است که در زمینه بازارهای مالی فعالیت می‌کنم و از هیچ کاری به اندازه نشستن پای چارت، ترید و یاد گرفتن مطالب جدید در این حوزه لذت نمی‌برم. به نظر من بیت‌کوین سهم بزرگی در آینده اقتصاد دنیا دارد و از این بابت که مسیر کاری من طوری شکل گرفت که می‌توانم به طور تخصصی از دنیای جذاب رمزارزها صحبت کنم، بی‌نهایت خوشحالم. هر محتوایی که تولید می‌کنم با حداکثر علاقه و دقت می‌نویسم و تنها چیزی که برای من اهمیت دارد،این است که بتوانم بیشترین تعامل را با مخاطب برقرار کنم و محتوای مورد نیاز او را ارائه دهم.

مطالعه بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا