رمزارز بومی بلاک چین ریپل (XRP Ledger) یعنی XRP، به‌تازگی در نمودار قیمت خود یک الگوی «تقاطع طلایی» (Golden Cross) تشکیل داده که زمانی این الگو به‌وجود می‌آید که میانگین متحرک کوتاه‌مدت یک دارایی، میانگین متحرک بلندمدت آن‌ را در یک شیب صعودی قطع کند. الگوی تقاطع طلایی عموماً نشان‌دهنده تشکیل یک حرکت صعودی بزرگ است.


تحلیل‌گران در شبکه‌های اجتماعی نشان دادند میانگین متحرک ۵۰ روزه (۵۰D MA) ریپل اخیراً از میانگین متحرک ۲۰۰ روزه آن عبور کرده و یک تقاطع طلایی صعودی را تشکیل داده است؛ این در حالی است که شاخص قدرت نسبی (RSI) و اندیکاتور مکدی (MACD) ریپل همچنان صعودی هستند.

الگوی تقاطع طلایی ریپل
الگوی تقاطع طلایی ریپل در نمودار ریپل – TradingView


بر اساس مقالات پلتفرم اینوِستوپیدیا (Investopedia)، الگوهای تقاطع طلایی دارای سه مرحله هستند. مرحله اول شامل یک روند نزولی است که در نهایت با اتمام سفارشات فروش، قیمت دارایی به کف خود می‌رسد. مرحله دوم زمانی آغاز می‌شود که یک میانگین متحرک کوتاه‌مدت، همتای بلندمدت خود را به‌سمت بالا قطع کند و یک شکست صعودی ایجاد کند که حکم یک تاییدیه برای تغییر روند دارند. مرحله سوم هم شامل ادامه روند صعودی می‌شود.


الگوی تقاطع طلایی ریپل زمانی ایجاد شده است که محصولات سرمایه‌گذاری مبتنی بر رمزارز XRP، طی هفته اخیر شاهد ورود سرمایه‌ای به‌میزان ۸۰۰,۰۰۰ دلار بوده‌اند که این حجم در مقایسه با سرمایه‌گذاری در محصولات بیت کوین که ۴.۶ میلیون دلار برآورد شده، نسبتاً کوچک است؛ اما این حجم از ورود سرمایه به ریپل از زمان آغاز دادگاه ریپل لبز (Ripple Labs) و جدال قانونی این کمپانی با سازمان SEC، تا کنون بی‌سابقه بوده است.


قیمت ارز دیجیتال ریپل در ماه گذشته و با انتشار اخبار مبنی بر درخواست طرفین این پرونده جهت صدور یک حکم اجمالی از سوی قاضی، افزایش پیدا کرد. یافته‌ها حاکی از آنند که هیچ‌کدام از این نهادها خواستار انتقال این پرونده به دادگاه نیستند.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) در سال ۲۰۲۰، کمپانی ریپل و دو مدیر اجرایی آن را به فروش ریپل در قالب اوراق بهادار ثبت‌نشده به ارزش ۱.۳ میلیارد دلار متهم کرده است و ریپل نیز، این اتهامات را رد کرده و اظهار دارد که رمزارز XRP جزء دسته اوراق بهادار قرار نمی‌گیرد.


بر اساس گزارشات قبلی، گروهی از کارشناسان حوزه رمزارزها پیش‌بینی کردند که در صورت پیروز‌شدن ریپل در این پرونده، قیمت این رمزارز می‌تواند تا پایان سال ۲۰۲۵ به ۳.۸۱ دلار برسد. البته در صورت عدم پیروزی ریپل، پیش‌بینی شده که قیمت این دارایی به ۰.۹۸ دلار خواهد رسید.


لازم به ذکر است جامعه رمزارزها انتظار دارند قیمت ریپل تا پایان سال ۲۰۲۲ به ۰.۴۰ دلار کاهش پیدا کند. این سطح قیمت برای رمزارز ریپل بسیار پایین محسوب می‌شود و نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران ریپل و دیگر افراد حاضر در این حوزه، حرکت صعودی این رمزارز را کوتاه‌مدت پیش‌بینی کرده‌اند.

میانگین متحرک چیست؟

میانگین متحرک (MA) اندیکاتوری است که تغییرات قیمتی را به‌صورت اصلاح‌شده نشان می‌دهد و مسیر روند قیمت را مشخص می‌کند.

منبع: CryptoGlobe

۱/۵ - (۱ امتیاز)
اشتراک‌گذاری

پوریا کریم‌زاده متولد ۱۳۶۹ در مشهد، فارغ‌التحصیل ادبیات انگلیسی؛ ده سال سابقه ترجمه و تدریس و چهار سال سابقه فعالیت در بازارهای مالی و تحلیل فاندامنتال دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *