انتخاب پایه بازار
بازارآخرین قیمت
تغییرات(24h)
حجم معاملات(24h)
تغییرات هفتگی
15,849 ‎−1.23% 87.27 میلیون ‎−3.60% معامله
0.02723 ‎−3.30% 1.00 میلیارد ‎−8.93% معامله
9,039 ‎−1.91% 988.83 میلیون ‎−7.17% معامله

ارزهای ان اف تی

ارزهای دیجیتال مبتنی بر ان اف تی در واقع همان ارزها و توکن‌هایی هستند که بر بستر یک کالکشن ان اف تی و بازار آن ساخته شده‌اند. این ارزها را می‌توان به عنوان یک جایزه برای خرید کالکشن‌های به خصوص دریافت کرد یا از آنها برای خرید و فروش ان اف تی‌های به خصوص استفاده کنند، پس برای خرید و فروش ان اف تی باید به قیمت ارزهای دیجیتال مبتنی بر ان اف تی توجه کرد.

قبل از هرچیزی برای بهتر درک کردن ارزهای دیجیتال مبتنی بر ان اف تی، باید با توکن‌های غیرقابل معاوضه، تاریخچه ان اف تی و فایده ارزهای دیجیتال مبتنی بر ان اف تی آشنا شویم. در ادامه این مطلب از صرافی او ام پی فینکس با ما همراه شوید.

توکن غیرقابل معاوضه چیست؟

توکن‌های غیرقابل معاوضه، دارایی‌هایی هستند که از طریق یک بلاک‌ چین تبدیل به توکن شده‌اند. این توکن‌ها در بلاک چین کدهای شناسایی منحصر به فرد و ابرداده‌های اختصاصی دارند که آن‌ها را از سایر توکن‌ها متمایز می‌کند.

ان اف تی‌ها را می‌توان با پول، رمزارز، ارزهای دیجیتال مبتنی بر ان اف تی یا سایر ان اف تی‌ها معامله و مبادله کرد. همه این‌ها به ارزشی که بازار و مالکان برای آن ان اف تی گذاشته‌اند، بستگی دارد. برای مثال، می‌توانید از یک مارکت برای ساخت یک ان اف تی به خصوص استفاده کنید. برخی افراد ممکن است میلیون‌ها دلار برای این ان اف تی بپردازند، درحالی که برخی دیگر آن را بی‌ارزش می‌دانند.

ارزهای دیجیتال هم نوعی توکن هستند. البته، تفاوت اصلی ارز دیجیتال و ان اف تی در قابل معاوضه بودن آنها است. دو ارز دیجیتال از یک بلاک چین قابل تعویض هستند، ولی دو ان اف تی از یک بلاک چین بدون توجه به اینکه ظاهر آن‌ها یکسان باشد، قابل معاوضه نیستند.

تاریخچه ان اف تی

ان اف تی‌ها مدت‌ها قبل از محبوب شدن ساخته شدند. طبق گزارش‌ها، اولین ان اف تی فروخته شده Quantum نام دارد و در سال 2014 ساخته شده. البته این ان اف تی تا سال 2021 فروخته نشد. در ابتدا، ان اف تی‌ها بر اساس استاندارد ERC 721 ساخته می‌شدند که نحوه انتقال مالکیت، روش‌های تایید تراکنش و نحوه ایمن‌سازی را مشخص می‌کرد. شش ماه بعد هم استاندارد ERC 1155 تایید شد که با دسته بندی چندین توکن غیرقابل معاوضه در یک قرارداد بهبود پیدا کرد و هزینه‌های تراکنش را کاهش داد.

مزایای ارزهای دیجیتال مبتنی بر ان اف تی چیست؟

بسیاری از مجموعه‌های ان اف تی از یک توکن قابل معاوضه یا یک ارز دیجیتال به خصوص برای خرید و فروش ان اف تی استفاده می‌کنند. این توکن‌های قابل معاوضه به عنوان ارزهای دیجیتال مبتنی بر ان اف تی شناخته می‌شوند. ارزهای دیجیتال مبتنی بر ان اف تی تفاوت به خصوصی با سایر ارزهای دیجیتال ندارند و به صورت کلی یک نماد اختصاصی برای معامله و مبادله ان اف تی‌های به خصوص یک کالکشن هستند.

البته ارزهای دیجیتال مبتنی بر ان اف تی فقط برای معامله نیستند. اکثر ارزهای دیجیتال مبتنی بر ان اف تی درواقع تشکیل‌دهنده اکوسیستم و پروژه‌ی بر بستر آن ان اف تی هستند. آن‌ها می‌توانند نقش مالیات، کارمزد یا فعالیت‌های به خصوص یک کالکشن را ممکن بسازند.

همانند خرید کریپتو کارنسی‌ها برای خرید ان اف تی هم باید کارمزد پرداخت کنیم. زمانی که کاربران می‌خواهند ان اف تی به خصوصی را معامله کنند باید با ارزهای دیجیتال مبتنی بر ان اف تی اون پلتفرم، کارمزد پلتفرم یا شبکه را پرداخت کنند.

البته استفاده اصلی این ارزهای دیجیتال مبتنی بر ان اف تی برای خرید و فروش ان اف تی در مارکت ها است. برای خرید بسیاری از ان اف تی‌ها کاربران باید ارز دیجیتال یا توکن به خصوص کالکشن و مارکت را استفاده کنند.

این ارزهای دیجیتال مبتنی بر ان اف تی موقعیت سرمایه گذاری مناسبی برای طرفداران و نگه‌دارندگان کالکشن‌های ان اف تی به خصوص است.