ارز ایپ ان اف تی (NFT) APENFT

پایه بازار
undefinedان اف تی
تومان
تبدیل

قیمت ارز NFT

توکن NFT چیست؟

اِیپ ان اف تی (APENFT) یک پروژه مبتنی بر فناوری بلاک چین با هدف رسیدگی به چالش‌های پیرامون توکن‌های غیرمثلی یا همان NFT (Non-fungible Token) در بازارهای جهانی است. هدف اصلی این پروژه ایجاد پلی بین آثار هنری برتر دنیا و استفاده از تکنولوژی بلاک چین است.

رمزارز بومی این پروژه تحت همین عنوان و با نام توکن NFT شناخته می‌شود و خرید توکن NFT و معامله آن در بازارهای ارز دیجیتال مشابه دیگر رمزارزها صورت می‌گیرد. این پروژه از آغاز کار خود در سه ماهه ابتدایی سال 2021 تا کنون، موفق شده تعداد زیادی از آثار هنری شناخته‌شده جهانی را در قالب NFT ها در شبکه غیرمتمرکز خود به‌ثبت برساند.

این شبکه در کنار بلاک چین‌های ترون (Tron) و اتریوم (Ethereum) ایجاد شده و به‌عنوان یک مرجع برای آثار هنری شناخته‌شده سنتی، قابلیت انتقال آن‌ها در این شبکه‌ها را به‌صورت NFT ایجاد کرده است. APENFT در حال حاضر ارائه‌دهنده طیف وسیعی از آثار هنری برتر دنیا متعلق به هنرمندانی نظیر پابلو پیکاسو، اندی وارهول و بیپِل است.

این پلتفرم قابلیت خرید بخشی از این آثار هنری را تنها با لمس یک دکمه برای کاربران خود ایجاد کرده است. پروژه APENFT علاوه‌بر این موضوع، در جهت بهبود استاندارهای معامله توکن‌های غیرمثلی در دنیا فعالیت می‌کند. از این رو و با توجه به شهرت این پلتفرم، خرید توکن NFT در بازارهای معاملاتی از حجم قابل توجهی برخوردار است.

بر اساس اطلاعات رسمی در وایت‌پیپر خود، پروژه APENFT به آژانس‌های دولتی، دانشگاه‌ها و وکلای حقوقی در ایجاد چهارچوب‌های مدیریتی جهت تسهیل توسعه اکوسیستم NFT ها در دنیا کمک می‌کند. سرمایه‌گذاران با خرید ارز دیجیتال NFT قادراند در تصمیم‌گیری‌های مدیریتی در مورد توسعه پلتفرم و رویدادهای ویژه اعضا شرکت داشته باشند.

توکن NFT در بستر بلاک چین ترون ایجاد شده و معامله آن تحت بلاک چین‌های اتریوم، بایننس (BSC) و هیوبی (Huobi ECO) نیز امکان‌پذیر است. لازم به‌ذکر است مشارکت‌ها و اقدامات ذکر شده در مورد این پروژه، در سطح قیمت توکن NFT تاثیر قابل توجهی داشته‌اند.

ویژگی های توکن NFT

ارز APENFT چیست

ارز دیجیتال NFT، توکن بومی و حاکمیتی (Governance Token) پلتفرم APENFT است و طبق گزارش وب‌سایت رسمی آن، عرضه کل این توکن 999,990,000,000,000 واحد تنظیم شده است. هولدرهای این توکن دارای حق رأی، قابلیت تقسیم سود و واجد شرایط دریافت ایردراپ‌های (Airdrop) پروژه هستند.

همان‌طور که اشاره شد، ایپ ان اف تی یک پلتفرم دارای چند ‌شبکه‌ بلاک چین است و آثار NFT در آن، توکن‌های مبتنی بر شبکه‌های TRC-721 ترون و ERC-721 اتریوم هستند که برای ذخیره اطلاعات خود در بلاک چین از سیستم فایل‌گذاری بیت تورنت (BTFS) استفاده می‌کنند. BTFS از شبکه ترون استفاده کرده که با توان عملیاتی بالای خود، عملکرد این سیستم را به‌شدت تقویت کرده است.

APENFT کارمزدهای گس (Gas Fee) برای ساخت NFT ها در پلتفرم خود را کاهش داده است که نکته‌ای مهم برای خرید توکن NFT محسوب می‌شود. جهت خرید و فروش و مینت (Mint) آیتم‌های NFT در این پلتفرم از کیف پول ترون لینک (TRONLink) استفاده می‌شود.

ناگفته نماند که پلتفرم APENFT آثار هنری را به‌صورت فیزیکی نیز نگهداری می‌کند و فضایی را ویژه این آثار تجهیز و تعبیه کرده است. اقدامات امنیتی جهت مراقبت از این آثار در بالاترین سطح خود پیاده‌سازی شده‌اند و فضای مناسب برای محافظت صحیح و همچنین بازدید از آثار فراهم شده است.

اجرا کردن این ویژگی و ایجاد کاربرد در دنیای واقعی همیشه برای یک ارز دیجیتال و به‌طور کل پذیرش و خرید توکن NFT یک مزیت و برتری به حساب می‌آید. همچنین این پلتفرم دارای یک مجموعه از توکن‌های غیرمثلی تحت عنوان جِنِسیس (Genesis) ویژه بازار APENFT است.

این مجموعه متشکل از 10,000 اثر NFT در انواع سطوح کمیابی تحت عنوان‌های رایج (Regular)، کمیاب (Rare)، حماسی (Epic) و افسانه‌ای (Legendary) است که هرکدام مزایای خاص خود را دارند. خریداران آثار جنسیس در APENFT در واقع بلیت VIP این پلتفرم را در اختیار خواهند داشت که طبق اطلاعات رسمی، برای کاربران دسترسی زودهنگام به پروژه‌های جدید اکوسیستم ترون به‌همراه دیگرا مزایا را به‌وجود می‌آورد. عموماً چنین ویژگی‌هایی موجب افزایش حجم معاملات و متعاقباً بالا رفتن قیمت توکن NFT می‌شود.

آینده توکن NFT

NFT ها درست مانند ارزهای دیجیتال در بازارهای سطح دنیا در معرض نوسانات شدید قیمتی قرار دارند. این پروژه قصد دارد با ایجاد یک پل، شکاف موجود بین هنرمندان سطح جهان و اکوسیستم بلاک چین را از بین ببرد. APENFT قدرت کنترل بازار NFT ها را در اختیار کاربران قرار داده است که می‌توانند از این طریق حاشیه سود خود را به بالاترین حد برسانند.

مسئله‌ای که در سطح خرید توکن NFT تاثیر به‌سزایی دارد و می‌توان گفت آینده توکن NFT را تا حدی امیدوارکننده نشان می‌دهد. پلتفرم ایپ ان اف تی تحت بلاک چین ترون ایجاد شده و از این رو، کارمزد تراکنش‌ها در آن از لحاظ تئوری نزدیک به صفر است. در مقایسه با APENFT، بلاک چین‌های محبوب نظیر اتریوم کارمزدهای گس بسیار بالایی دارند که گاهی اوقات از 40 دلار نیز بیشتر می‌شوند.

این مسئله موجب شده خریداران NFT های ارزان‌تر برای انجام معاملات خود از شبکه اتریوم استفاده نکنند. در حوزه صنعت، افراد بزرگی نظیر استیو لیو از این پلتفرم استفاده می‌کنند؛ وی در کمپانی بزرگ زیادی از قیبل فیدِلیتی (Fidelity)، نُمورا (Nomura) و دیگر موسسات مالی بزرگ نقش مدیریتی بر عهده داشته است.

همچنین، APENFT سران پلتفرم‌های مزایده‌ کریستی (Christie) و ساتِبیز (Sotheby’s) را در تیم مشاوران خود دارد. مسئله‌ای که هنگام ارزیابی قیمت توکن NFT مور توجه سرمایه‌گذاران قرار خواهد گرفت. علی‌رغم این که NFT ها تبدیل به یک ترند و بحث داغ در دنیای رمزارزها شده‌اند، بخش کوچکی از این بازار به خرید و فروش آن‌ها تعلق دارد.

همچنین برخی بر این باورند که NFT ها حبابی بیش نبوده و در دراز مدت ارزش خود را از دست می‌دهند. اما تلفیق آثار هنری برجسته دنیا با دارایی‌های دیجیتال توسط ایپ ان اف تی، موجب شده که این پلتفرم به‌طور قابل توجهی از این دیدگاه‌ها فاصله بگیرد و پتانسیل بالایی برای پذیرش گسترده و خرید ارز دیجیتال NFT ایجاد کند. چنانچه قصد سرمایه‌گذاری و خرید توکن NFT را دارید، حتماً پیش از اقدام تحلیل بنیادی (فاندامنتال) پروژه را در دستور کار خود قرار دهید.

خرید توکن NFT

خرید ارز APENFT

خرید توکن NFT، رمزارز بومی و توکن حاکمیتی پلتفرم APENFT، به‌دلیل شناخته بودن این پلتفرم در فضای رمزارزها در بسیاری از صرافی‌های ارز دیجیتال مانند کوکوین (KuCoin) و هیوبی (Huobi) امکان‌پذیر است. صرافی‌های ارز دیجیتال خدماتی مشابه ارائه می‌دهند، اما در اصول کار خود مانند کامزدها، ارزهای لیست‌شده و شیوه‌های پرداختی با هم تفاوت‌هایی دارند.

برخی دیگر از مواردی که باید آن‌ها را برای انتخاب یک پلتفرم در نظر داشته باشید شامل پشتیبانی مشتریان، دیدگاه کاربران و سهولت در استفاده از پلتفرم است. اما گاهی اوقات پیش می‌آید که برخی افراد برای ثبت نام، احراز هویت و خرید ارز دیجیتال از صرافی‌های خارجی به مشکلاتی برخورد می‌کنند که ممکن است به از دست رفتن دارایی‌ها منجر شود.

از این رو، بهتر است برای راحتی بیشتر از صرافی‌ ارز دیجیتال او ام پی فینکس استفاده کنید. لازم به ذکر است فرآیندهای ثبت نام و احراز هویت در او ام پی فینکس در کمتر از چند دقیقه با حضور پشتیبانان انجام شده و شما می‌توانید در کمترین زمان ممکن برای خرید توکن NFT اقدام کنید.

نحوه خرید توکن NFT

پس از ثبت نام و تایید احراز هویت در او ام پی فینکس، می‌توانید با شارژ حساب کاربری خود طبق روش‌های زیر و با مشاهده قیمت لحظه ای توکن NFT به خرید آن بپردازید:

  1. استفاده از کارت‌های بانکی عضو شبکه شتاب و پرداخت ریال از طریق درگاه شتاب
  2. ارسال رمزارزهایی مانند تتر (USDT) به کیف پول خود در پلتفرم و شارژ مستقیم حساب

توجه داشته باشید که در صورت واریز ریال به حساب در بازار اصلی پلتفرم بر پایه تومان امکان خرید ارز دیجیتال NFT وجود دارد و چنانچه به کیف پول خود رمزارز ارسال کردید، معامله خود را در بازار حرفه‌ای او ام پی فینکس بر پایه تتر انجام دهید.

نکاتی پیش از خرید توکن NFT و نحوه فروش رمزارز

لطفاً قبل از خرید و فروش توکن NFT به نکات زیر توجه داشته باشید:

  • حداقل مبلغ خرید ارز دیجیتال NFT در بازار ریالی 100,000 تومان و در بازار تتری 10 واحد تتر (USDT) است.
  • کارمزد برداشت توکن NFT

جهت فروش توکن NFT در پلتفرم وارد کیف پول خود شده و با کلیک روی ارز به بخش فروش وارد شوید. همچنین می‌تواند رمزارز خریداری‌شده خود را به یک کیف پول شخصی منتقل کنید. عملیات خرید و فروش توکن NFT در او ام پی فینکس با ثبت سفارش به‌صورت سریع یا محدود انجام می‌شود؛ از این رو، با ثبت سفارش سریع قیمت لحظه ای توکن NFT در سفارش شما لحاظ شده و معامله شما به‌صورت آنی تکمیل می‌شود، اما برای ثبت سفارش به‌صورت محدود قیمت توکن NFT را شما مشخص می‌کنید و لازم است برای تکمیل سفارش، تا رسیدن قیمت بازار به قیمت ثبت‌شده خود منتظر بمانید.

کیف پول توکن NFT

شما می‌توانید پس از خرید توکن NFT یا هر رمزارز دیگری، موجودی خود را در کیف پول همان پلتفرم یا در کیف پول‌های سرد یا گرم ارز دیجیتال نزد خود نگه دارید. کیف پول‌های سخت‌افزاری یا سرد به شکل دستگاه‌هایی هستند که دارایی را به‌صورت آفلاین ذخیره کرده و در برابر حملات هک بیشترین امنیت و محافظت را دارند.

برندهای برتر در این زمینه کیف پول‌های لِجِر (Ledger) و ترزور (Trezor) هستند. در عوض کیف پول‌های نرم‌افزاری یا گرم عموماً رایگان بوده، رابط کاربری ساده‌تری داشته و امکانات بیشتری را نسبت به نمونه‌های سخت‌افزاری به کاربر ارائه می‌دهند. این کیف پول‌ها در دستگاه‌های موبایل و کامپیوترها قابل نصب هستند، اما توجه داشته باشید که با توجه به عملکرد آنلاین آن‌ها، سطح امنیتی پایین‌تری را داشته و برای انجام معاملات کوتاه‌مدت توصیه می‌شوند.

نمونه‌های شناخته‌شده در این حوزه تراست ولت (Trust Wallet)، کوینومی (Coinomi) و اکسودوس (Exodus) هستند. اما کاربران او ام پی فینکس می‌توانند همزمان با خرید ارز دیجیتال از کیف پول امن این پلتفرم به‌صورت خودکار و رایگان استفاده کنند. شایان ذکر است او ام پی فینکس دارایی کاربران را با پیاده‌سازی بلاک چین‌های بومی و لایه یک (Layer-1)، در کیف پول‌های سرد و در امن‌ترین شرایط ممکن نگهداری می‌کند.

سوالات متداول