پایه بازار
undefinedاستلار
تومان
تبدیل

قیمت ارز استلار

استلار چیست؟

استلار (Stellar / XLM) یک شبکه غیرمتمرکز است که کاربران می‌توانند در بستر آن اقدام به تولید، ارسال و معامله رمزارزهای مختلف کنند. استلار در سال 2014 تولید و در 2015 راه‌اندازی شد و هدف اصلی آن، گرد هم آوردن نظام‌های اقتصادی سراسر دنیا تحت یک شبکه است.

خرید استلار مانند همه رمزارزها صورت می‌گیرد و شبکه آن همانند دیگر پلتفرم‌های غیرمتمرکز و صرافی‌ها از فناوری بلاک چین برخوردار است و بین چندین سرور توزیع شده است. این یعنی که فعالیت‌های شبکه استلار توسط هیچ منبع خاصی مدیریت نمی‌شود. استلار در سال 2014 و در پی خروج جِد مک‌کیلب از پلتفرم ریپل (XRP)، با هدف ایجاد یک سیستم مالی جدید کار خود را آغاز کرد.

وی به همراه جویس کیم پلتفرم استلار را برای استفاده روزمره راه‌اندازی کردند. طولی نکشید که مدیرعامل کمپانی اِسترایپ (Stripe) همکاری خود را با مک‌کیلب و کیم آغاز کرد و نهاد غیرانتفاعی «بنیاد توسعه استلار» (Stellar Development Foundation) را تاسیس کردند.

استلار یک پروتکل برای پرداخت است که بر اساس فناوری دفترکل توزیع‌شده (بلاک چین) فعالیت می‌کند. در این پروتکل می‌توان تراکنش‌های بین‌المللی را بین هر جفت‌ارزی با سرعت بالا انجام داد. طبق تعریف رسمی وب‌سایت آن، بلاک چین استلار پلتفرمی است که بانک‌ها، سیستم‌های پرداختی و مردم را به‌یکدیگر متصل می‌کند که هدف آن انتقال پول به‌طور سریع، مطمئن و تقریباً بدون هزینه است.

لومن استلار (Stellar Lumen / XLM)، رمزارز بومی شبکه استلار است که تمام فعالیت‌های این شبکه از طریق این ارز دیجیتال صورت می‌گیرد. در ابتدای کار شبکه، 100 میلیارد واحد از ارز XLM تولید شد.

ویژگی های استلار

شبکه استلار که بلاک چینی جهت تسهیل تراکنش‌های مالی است، یک فناوری متنِ‌باز، گسترده و متعلق به اعضای جامعه آن است. وب‌سایت Stellar.org یا بنیاد توسعه استلار بدون بهره‌مندی از درآمدها، در راستای پذیرش ارز استلار، توسعه ابزارها و رویدادهای اجتماعی پیرامون شبکه استلار به آن کمک می‌کند.

کارمندان کمپانی استلار وظیفه برنامه‌نویسی و کدینگ شبکه آن را بر عهده دارند، اما فناوری آن از کمپانی کاملاً جدا است. یکی دیگر از مکانیزم‌های استفاده شده در ارز دیجیتال استلار تورم است. نرخ تولید ارز استلار دارای یک افزایش 1 درصدی تورم به‌صورت سالیانه است تا پاسخ‌گوی رشد اقتصادی و ارزهای از دست‌رفته استلار باشد.

لومن‌های جدید (XLM) به‌طور هفتگی تولید شده و طی یک فرآیند رأی‌گیری توزیع می‌شوند. تایید تراکنش‌ها در شبکه استلار بین 3 تا 5 ثانیه و بر اساس مکانیزم اجماع آن انجام می‌شود و در هر ثانیه قابلیت پشتیبانی از هزاران تراکنش در شبکه استلار وجود دارد. استلار از یک الگوریتم اجماع بر اساس توافق‌نامه بیزانس متحد‌شده (FBA) به‌نام «پروتکل اجماع استلار» (Stellar Consensus Protocol / SCP) استفاده می‌کند.

پروتکل SCP تراکنش‌ها را به‌سرعت و با هزینه کم انجام می‌دهد و اعضای شبکه آن طی چند ثانیه در مورد اعتبار یک تراکنش به توافق می‌رسند. کارمزد پایه برای تراکنش‌های شبکه استلار، مبلغی جزئی به نسبت هر تراکنش است. این کارمزد در راستای کسب درآمد نیست، بلکه جهت جلوگیری از فعالیت‌های مخرب نظیر حملات داس است.

این کارمزد توسط دفترکل دریافت و متعاقباً وارد فرآیند تورم می‌شود. شبکه استلار از قراردادهای هوشمند نیز پشتیبانی می‌کند. استفاده از شبکه استلار کاملاً رایگان است و نرم‌افزارهای مورد نیاز برای ادغام با آن تحت لیسانس نسخه دوم آپاچی (Apache 2.0) هستند. از این طریق می‌توان در زمینه‌های بازرگانی و تبلیغات، اصلاح و یا توزیع فعالیت داشت.

در استلار، ادغام به معنی فرآیند فنی اتصال و پیکربندی سیستم‌های فعلی یا جدید جهت برقراری ارتباط با شبکه استلار است. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های منحصربه‌فرد استلار، داشتن یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) جهت انجام تراکنش بین ارزهای مختلف است. مثلاً شما می‌توانید از محل سکونت خود به فردی که در آمریکا است دلار ارسال کنید. ویژگی انکور (Anchor) به‌عنوان پلی بین ارزهای مختلف در شبکه استلار در نظر گرفته می‌شود و تمامی تراکنش‌های مالی به‌غیر از ارز استلار، توسط انکور اعتبارسنجی می‌شوند.

ارز دیجیتال استلار چیست

آینده استلار

جهت تحلیل استلار و این که آیا آینده استلار جهت سرمایه‌گذاری روشن است یا خیر، باید دو مسئله را در نظر گرفت:

  1. عملکرد قیمت ارز استلار
  2. شبکه آن تا کنون و پتانسیل موجود در آن‌ها

با نگاهی جامع در تحلیل استلار می‌توان گفت که این پروژه تا به امروز به وعده‌های خود وفادار بوده و عملکرد خوبی از خود نشان داده است. از زمان شروع به کار، قیمت استلار از کمتر از یک سنت تا سقف 0.90 دلار رسید که البته پیش از رسیدن به ثبات نوساناتی را هم تجربه کرده است.

مثلاً قیمت ارز استلار در نوامبر 2020 (آبان 1399) از کمتر از 9 سنت به 73 سنت در می 2021 (اسفند 1399) رسید و پس از آن تا 14 سنت کاهش پیدا کرد. این میانگین رشد نشان‌ می‌دهد که آینده ارز استلار برای سرمایه‌گذاری روشن است. شبکه استلار نیمی از عرضه توکن‌های خود را از بین برد و برنامه‌ای برای تولید بیشتر ارز دیجیتال استلار را ندارد.

این مسئله شاید در مورد سرمایه گذاری در ارز دیجیتال استلار تاثیر منفی بگذارد، اما مهم است که بدانید در همین راستا سطح کمیابی آن نیز بالا می‌رود. کمیاب بودن ارزش هر شیئی را بالا می‌برد و این مسئله برای آینده استلار و توکن‌های موجود آن تاثیرگذار خواهد بود. این پتانسیل می‌تواند دلیل مناسبی برای رشد قیمت استلار و خرید و نگهداری آن باشد.

ناگفته نماند که قیمت استلار به کاربردپذیری و قابلیت آن در ایجاد راه‌کار برای مشکلات در دنیای واقعی بسیار وابسته است. استلار هر دوی این ماموریت‌ها را پشت سر گذاشته است، چرا که این شبکه قابلیت پردازش پرداخت‌های بین‌المللی را به‌صورت بهینه، پرسرعت و ارزان ایجاد کرده است. همچنین استلار در پشتوانه خود، کمپانی‌های بزرگی نظیر مانی‌گرم (MoneyGram) را دارد.

خرید استلار

شما می‌توانید خرید استلار را به‌طور مستقیم در پلتفرم آن انجام دهید؛ اما بدون شک این تنها روش خرید استلار نیست. حتماً می‌دانید که ارز دیجیتال استلار در بسیاری از پلتفرم‌های معاملاتی و صرافی‌های رمزارز وجود دارد. اما شما باید در انتخاب پلتفرم مناسب دقت کنید و تمامی مسائل مربوطه از قبیل اعتبار پلتفرم، آسانی استفاده، کارمزدها، فرآیند پرداخت و حداقل میزان واریز را در نظر بگیرید.

لازم به ذکر است که جهت خرید استلار، ابتدا باید در یک پلتفرم فرآیند ثبت نام و احراز هویت را پشت سر بگذارید. گاهی اوقات این فرآیندها در صرافی‌های خارجی و انگلیسی زبان برای افراد مشکل و پیچیده خواهد بود، بنابراین بهتر است که این افراد از صرافی‌های داخلی برای خرید و فروش استلار استفاده کنند. صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس، روند ثبت نام و احراز هویت را ساده کرده و تنها در چند دقیقه این امکان برای کاربران به‌وجود می‌آید تا خرید و فروش استلار را آغاز کنند.

نحوه خرید استلار

از طریق دو روش زیر، شما می‌توانید پس از ثبت نام و تایید احراز هویت جهت خرید ارز استلار حساب خود را شارژ کنید:

  • پرداخت از طریق کارت‌های بانکی عضو شبکه شتاب از طریق درگاه‌های پرداختی این شبکه.
  • شارژ مستقیم کیف پول کاربری با ارسال رمزارز به آن.

اگر از طریق شبکه شتاب به حساب خود ریال واریز کردید، در بازار اصلی اقدام به خرید استلار کنید و در صورت ارسال تتر (USDT) به کیف پول خود در او ام پی فینکس، بازار حرفه‌ای پلتفرم محل خرید ارز دیجیتال استلار برای شما خواهد بود.

چند نکته قبل از خرید استلار و توضیح فرآیند فروش

خواهشمند است پیش از اقدام به خرید و فروش استلار نکات زیر را در نظر گیرید:

  • مبلغ خرید استلار در بازار اصلی حداقل 100 هزار تومان و در بازار حرفه‌ای 10 تتر است.
  • جهت برداشت استلار کارمزدی به میزان 0.02 استلار در نظر گرفته شده و حداقل مقدار برداشت، 40 واحد ارز استلار است.

در صورتی که قصد فروش استلار را دارید، با انتخاب کیف پول در پنل کاربری روی ارز استلار کلیک و به بخش سفارش فروش رجوع کنید. شما می‌توانید با خرید استلار، آن را به یک کیف پول شخصی نیز بفرستید. برای فروش استلار و دریافت معادل آن به ریال، در بازار اصلی روز ارز دیجیتال استلار و گزینه فروش کلیک کنید.

سپس قیمت استلار و مقدار فروش را برای آن مشخص کنید. شایان ذکر است که خرید و فروش استلار فرآیندی مشابه داشته و به دو روش سفارش سریع و محدود انجام می‌شود. تفاوت این دو روش به این‌گونه است که در حالت سریع، سفارش خرید و فروش استلار برای شما بدون تاخیر تکمیل خواهد شد، اما در سفارش محدود، قیمت بازار باید به قیمت استلار که توسط شما تعیین شده برسد تا سفارش شما انجام شود.

خرید ارز استلار

کیف پول استلار

کیف پول رمزارزها به شکل دستگاه‌های سخت‌افزاری یا اپلیکیشن‌های نرم‌افزاری هستند و از آن‌ها برای ذخیره امن ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین، اتریوم، استلار، ریپل و . . . استفاده می‌شود. آن‌ها حاوی آخرین ویژگی‌های امنیتی نظیر رمزنگاری در سطح نظامی، تایید دو مرحله‌ای و رمزهای عبور چند کلمه‌ای هستند تا ارزهای موجود در خود را در امن‌ترین حالت نگهداری کنند.

اگر شما به‌دنبال بالاترین سطح امنیتی هستید، بهترین گزینه کیف پول سخت‌افزاری برای شما است. این کیف پول‌ها به شبکه اینترنت متصل نیستند و نمونه‌های برتر این نوع کیف پول‌ها، ترزور (Trezor) و لِجر (Ledger) هستند. کیف پول‌های‌ رمزارز برای استفاده در دسکتاپ و کامپیوتر نیز موجود هستند که شاید استفاده از آن‌ها کمی مشکل باشد، اما سطح امنیتی خوبی را در خود دارند و برخی از آن‌ها دارای یک پلتفرم معاملاتی تعبیه شده نیز هستند.

برخی از محصولات شناخته‌شده در این زمینه، کیف پول‌های گاردا (Guarda)، اکسودوس (Exodus) و اِستارگیزر (Stargazer) هستند. کیف پول‌هایی نیز وجود دارند که برای افرادی است که تمایل به ذخیره ارز روی گوشی هوشمند خود هستند که به آن‌ها کیف پول‌های موبایلی گفته می‌شود. استفاده از این کیف پول‌ها راحت بوده و دارای ویژگی‌های گوناگونی هستند.

بین این کیف پول‌ها، تراست ولت (Trust Wallet) و کوینومی (Coinomi) گزینه‌های مناسبی هستند. اما شما می‌توانید به‌صورت رایگان و بدون انجام فعالیت خاصی، ارز استلار خود را در کیف پول امن او ام پی فینکس نگهداری کنید. او ام پی فینکس چند شبکه بلاک چین را در اختیار داشته و دارایی شما را در کیف پول‌های سخت‌افزاری ذخیره می‌کند که دارای بالاترین سطح امنیت هستند و امکان از دست رفتن آن‌ها وجود ندارد.

سوالات متداول

رمزارز استلار مانند تمامی دارایی‌ها در حال نوسان است. اما ماهیت اصلی رمزارزها باعث می‌شود که ارزش‌گذاری توسط گروه یا نهاد خاصی انجام نشود. عرضه و تقاضا این رمزارز باعث افزایش یا کاهش قیمت استلار می‌شود.

پلتفرم معاملاتی او ام ‌پی فینکس با بهره‌گیری از علوم متخصصین بومی این حوزه، یکی از امن‌ترین بازارهای تبادل ارزهای دیجیتال در ایران است. OMPFinex بستری امن، سریع و کارآمد را برای خرید استلار فراهم کرده است.

در بازار پلتفرم او ام‌ پی فینکس خریداران اقدام به ثبت سفارش خرید خود در قیمت‌های مدنظر خودشان می‌کنند. از طرفی دیگر فروشندگان نیز در قیمت‌های دلخواه سفارش فروش خود را ثبت می‌کنند. اکنون هر معامله‌ای که بین خریداران و فروشندگان در پلتفرم صورت بگیرد، قیمت استلار نیز به آخرین معامله صورت گرفته تغییر پیدا خواهد کرد.

کارمزد خرید و فروش استلار در پلتفرم او ام‌ پی فینکس بسیار پایین است. میزان کارمزد در پلتفرم OMPFinex بستگی به حجم فعالیت و معاملات شما دارد. کاربران در این پلتفرم به 4 سطح تقسیم می‌شوند. سطح 1 شامل کاربرانی است که کمتر از 20 میلیون تومان در 1 ماه گذشته معامله کرده‌اند، کارمزد این سطح 0.0035 مقدار از مبلغ کل استلاری است که می‌خرند. سطح 2 شامل کاربرانی است که بین 20 تا 50 میلیون تومان در 1 ماه گذشته در پلتفرم معامله کرده‌اند، کارمزد کاربران این سطح 0.0030 مقدار از مبلغ کل استلاری است که می‌خرند. سطح 3 شامل کاربرانی است که فعالیت بیشتری داشته‌اند و بین 50 تا 100 میلیون تومان حجم معاملات 1 ماه گذشته آن‌ها است، کارمزد این سطح 0.0025 مقدار از مبلغ کل استلاری است که می‌خرند و درنهایت سطح 4 که شامل کاربران فعال پلتفرم است و بالای 100 میلیون تومان حجم معاملات 1 ماه گذشته آن‌هاست. کارمزد این کاربران 0.0020 مقدار از مبلغ کل استلاری است که می‌خرند.

شما می‌توانید از کیف پول‌های نرم‌افزاری موبایل یا دسکتاپ و یا تحت وب یا از کیف پول کاملاٌ امن پلتفرم او ام ‌پی فینکس استفاده کنید که نگه‌داری ارزهای دیجیتال شما در هیچ‌کدام از این کیف پول‌ها هزینه‌ای ندارد، اما برای انتقال رمزارزهای خود از صرافی به کیف پول‌های دیگر، نیازمند به پرداخت کارمزد هستید. ازاین‌رو، می‌توانید سرمایه خود را به پلتفرم ما بسپارید که با بهره‌گیری از توان متخصصین، سرمایه شما را بر روی بستری ایمن نگه‌داری خواهد کرد و شما نیازمند به پرداخت کارمزد انتقال نخواهید بود.