انتخاب پایه بازار
بازارآخرین قیمت
تغییرات(24h)
حجم معاملات(24h)
تغییرات هفتگی
131,352 ‎−0.60% 1.41 میلیارد 5.48% معامله
140,552 ‎−1.77% 1.36 میلیارد 1.36% معامله
180,060 ‎−2.68% 1.43 میلیارد ‎−9.69% معامله
143,542 0.96% 1.37 میلیارد ‎−0.03% معامله
221,420 ‎−0.32% 547.45 میلیون ‎−3.43% معامله
103,531 0.06% 274.60 میلیون 0.88% معامله
6,841 1.51% 840.84 میلیون ‎−2.50% معامله

توکن هواداری

با پیدایش فناوری بلاک چین و ارز دیجیتال، تیم‌های ورزشی و گروه‌های مختلف فرهنگی، هنری، سرگرمی و . . . توانستند با استفاده از توکن هواداری یا فن توکن ها (Fan Token)، ارتباط نزدیک‌تری را با طرفداران واقعی خود ایجاد کنند. رابطه بین تیم‌ها و طرفدارانشان از قدیم‌الایام یک‌طرفه بوده و تنها راه ارتباطی هواداران با تیم مورد علاقه خود، خرید بلیت مسابقات، آیتم‌ها و نمادهای تیم بوده است که فقط برای باشگاه ورزشی مربوطه مثبت و سودآور بود.

اکنون با ظهور نوع جدیدی از ارز دیجیتال در قالب توکن هواداری، در این رابطه انقلابی برپا شده و حامیان یک تیم با خرید توکن هواداری آن، به مزایا و تجارب منحصربه‌فردی زیادی دسترسی پیدا می‌کند.

توکن هواداری چیست؟

فن توکن یا توکن های هواداری رمزارزهایی هستند که به هولدرهای خود دسترسی به مجموعه‌ای از مزایای ویژه باشگاه مشتریان نظیر حق رأی در تصمیمات مهم باشگاه، پاداش‌های ویژه، امور تجاری و کسب درآمد و رویدادهای منحصربه‌فرد را می‌دهد. توکن هواداری ویژه باشگاه‌های ورزشی، گروه‌های موسیقی و دیگر تیم‌ها و سازمان‌ها طراحی شده تا بتوانند فرآیند و رویدادهای خود را سازمان‌دهی و عنصر دموکراسی را به آن‌ها اضافه کنند.

بهتر است بدانید که توکن هواداری با NFT تفاوت دارد که اصلی‌ترین تفاوت آن‌ها، قابلیت تولید تعداد زیادی از آن‌ها است، در حالی که NFT ها هرکدام یک توکن منحصربه‌فرد و غیر قابل جایگزین با دیگر توکن‌ها هستند. این یعنی که خرید و فروش توکن هواداری مانند سایر ارزهای دیجیتال با پول فیات (دلار، یورو، تومان و . . .) انجام می‌‌شود و از هر فن توکن، تنها یک نمونه منحصربه‌فرد وجود ندارد. هر کاربر با خرید توکن هواداری تیم مورد علاقه خود، می‌تواند مجموعه‌ای از آیتم‌های ویژه مربوط به باشگاه را خریداری کند و به امکانات VIP باشگاه دسترسی داشته باشد.

توکن های هواداری لزوماً طبق اصول تولید ارزش رمزارزهایی مانند بیت کوین (BTC) یا اتریوم (ETH) طراحی نشده‌اند، چرا که به حل مشکلات موجود در دنیا نپرداخته و بیشتر با هدف سرگرمی و دریافت پاداش خرید و فروش می‌شوند. ارزش و قیمت توکن هواداری را میزان مشارکت هواداران در رویدادهای مرتبط با تیم، خرید و فروش فن توکن ها و آیتم‌های باشگاه و استفاده از مزایای پلتفرم تجاری باشگاه تعیین می‌کند. البته که دیده شده قیمت توکن های هواداری فوتبال با قهرمانی، پیروزی یا شکست تیم در مسابقه‌ای مهم، کاهش یا افزایش داشته‌اند. در نهایت، قانون عرضه و تقاضا است که در نقش یکی از اصلی‌ترین محرک‌های قیمت ارزهای دیجیتال عمل می‌کند.

ساخت توکن هواداری یک سیستم پاداش‌دهی را برای طرفداران هر تیمی ایجاد کرده که افراد می‌تواند از طریق پلتفرم مربوطه، به خرید و فروش آیتم‌های کلکسیونی تیم و موارد دیگر بپردازند و حتی با اعضای تیم محبوب خود ملاقات حضوری داشته باشند. توکن های هوادای از این حیث با پول سنتی تفاوت دارند که نمی‌توان از آن‌های برای خرید کالا یا خدماتی به‌غیر از موارد مخصوص همان تیم استفاده کرد.

توکن هواداری برای اولین بار توسط پلتفرم سوسیوز (Socios) معرفی شد و محبوبیت خود را از طریق این پلتفرم به‌دست آورد، اما امروزه بلاک چین‌های دیگری نیز از مدل فن توکن ها استفاده کرده و این نوع رمزارزها را طراحی و تولید می‌کنند. در پلتفرم سوسیوز، خرید و فروش توکن های هواداری از طریق ارز دیجیتال چیلیز (Chiliz / CHZ) انجام می‌شود. چیلیز اولین و بهترین فن توکن حال حاضر بازار رمزارزها به‌شمار می‌آید که از طریق بلاک چین آن، مجموعه‌ای گسترده از فن توکن ها مانند توکن هواداری منچستر سیتی (CITY)، آث میلان (ACM)، یوونتوس (JUV)، بارسلونا (BAR) و توکن ورزشی بسیاری از تیم‌ها و باشگاه‌های دیگر ساخته شده‌اند.

در بالای همین صفحه، لیست توکن هواداری صرافی او ام پی فینکس را در اختیار دارید که با کلیک بر روی آن‌ها، به جزئیات هر پروژه و خرید و فروش توکن هواداری تیم مورد علاقه‌تان دسترسی خواهید داشت. هر فردی با خرید توکن هواداری تیم محبوب خود، به مزایای زیر از طریق پلتفرم تیم دسترسی خواهد داشت:

• شرکت در نظرسنجی‌های مختلف مانند انتخاب آهنگ ورود، طرح لباس، اتوبوس و لوگوی تیم و...

• تخفیف در خرید آیتم‌های ویژه هواداران

• دسترسی ویژه به رویدادهای باشگاه مانند ملاقات با اعضای تیم

• تخفیف بلیت مسابقات

• امکان حضور در جلسات تمرینی و استادیوم خانگی تیم

• خرید بلیت مسابقات با توکن هواداری

• خرید NFT های باشگاه با استفاده از فن توکن تیم

نحوه عملکرد و کاربرد توکن های هواداری

فن توکن ها در قالب توکن کاربردی (Utility Token) یا توکن اوراق بهادار (Security Token) در یک بلاک چین طراحی و راه‌اندازی می‌شوند. توکن هواداری به‌طور کل طوری برنامه‌ریزی شده که برای خریداران یا هولدرهای خود مزایا ایجاد کند و به همین دلیل، اغلب توکن کاربردی در نظر گرفته می‌شوند. شاید بتوان توکن های هواداری را به یک اپلیکیشن تشبیه کرد که یک باشگاه از طریق آن به هواداران خود امتیاز و پاداش می‌دهد. فناوری بلاک چین در زیرساخت فن توکن ها است که ثبات و عملکرد صحیح پروژه را حفظ می‌کند.

توکن های هواداری در قالب یک ابزار یا دارایی کاربردی، نقش مهمی را در پول‌سازی اکوسیستم هواداران باشگاه مربوطه ایفا می‌کند و باشگاه‌های ورزشی از این طریق، راه‌های کسب درآمد جدیدی را برای خود ایجاد کرده‌اند. مثلاً فن توکن بزریل با راه‌اندازی پروژه توانست سرمایه قابل توجهی را جهت تقویت بخش‌های مختلف در تیم به‌دست آورد. توکن هواداری بارسلونا نیز نزدیک به 1.3 میلیون دلار سرمایه را برای این باشگاه جذب کرد.

از سویی دیگر، فناوری بلاک چین در توکن های هواداری این امکان را به‌وجود آورده که بتوان با استفاده از این توکن‌ها، رویداد رأی‌گیری و مجموعه‌ای از رویدادهای تعاملی دیگر را با حضور هواداران برگزار کرد. این رویدادها معمولاً در رابطه با امور مختلف باشگاه اجرا می‌شوند و مانند دائو ها (DAO) و توکن های حاکمیتی (Governance Tokens)، در مورد فعالیت و عملکرد خود پروژه فن توکن، رویدادی برگزار نمی‌شود.

توکن هواداری این قابلیت را برای طرفداران ایجاد کرده که با خرید و مالکیت یک دارایی خاص، بتوانند محتوا، مزایا و تجارب منحصر‌به‌فردی را در رابطه با تیم ورزشی، افراد مشهور یا هنرمند مورد علاقه خود داشته باشند. باشگاه‌هایی که در نظر دارند توکن های هواداری خود را داشته باشند، با کمپانی‌های بلاک چینی نظیر سوسیوز وارد مشارکت شده و فن توکن خود را بر بستر آن بلاک چین ساخته و اجرا می‌کنند.

فن توکن ها یک رویداد جدید تحت عنوان عرضه اولیه فن توکن یا توکن هواداری (Fan Token Offering / FTO) را در دنیای رمزارزها به‌وجود آورده‌اند که طرفداران باشگاه می‌توانند با شرکت در آن، خرید توکن هواداری باشگاه را در کف قیمتی آن انجام دهند. پس از رویداد FTO، قیمت توکن هواداری ممکن است دچار کاهش یا افزایش شود که این مسئله به عملکرد تیم، کاربرد فن توکن، سطح تقاضا برای آن، روند فعالیت پروژه و سایر پارامترهای موجود در بازار ارزهای دیجیتال بستگی دارد.

از بین تیم‌ها و باشگاه‌های ورزشی که توکن هواداری خود را عرضه کرده‌اند می‌توان بارسلونا، منچستر سیتی، پاری سن ژرمن، یوونتوس، آث میلان، اتلتیکو مادرید، ناپولی، تیم آلپاین (Alpine) در مسابقات فرمول یک و حتی گروه‌های موسیقی مانند کی‌پاپ (KPOP) و . . . را نام برد. برخی رسانه‌ها از ساخت توکن هواداری انگلیس و فن توکن تیم ملی اسپانیا نیز خبر دادند که گذر زمان صحت این اخبار را اثبات خواهد کرد.

توکن هواداری مانند یک نوع کارت عضویت در یک باشگاه عمل می‌کند که برای هولدر خود مزایای متنوعی دارد. هولدر یک فن توکن می‌تواند با باشگاه مورد علاقه خود از نزدیک بیشتر آشنا شود و پاداش‌های گوناگونی را دریافت کند که این مزایا و پاداش‌ها، در هر تیم و فن توکن آن متفاوت است. این مزایا برای افراد عادی که توکن ورزشی مربوطه را نخریده‌اند، معمولاً در دسترس نخواهند بود.

توکن هواداری باعث شده که فرد بتواند در تصمیمات باشگاه یا تیم مورد علاقه خود حق صحبت و رأی داشته باشد که از این حیث، توکن های هواداری شبیه به سهام یک شرکت عمل می‌کنند. با وجود این‌که رأی هر هولدر فن توکن مانند فرآیندهای رأی‌گیری در دائوها به‌صورت قطعی اجرا نمی‌شود، به آن‌ها این احساس را داده که جزئی از باشگاهی هستند که می‌توانند در تغییرات آن تاثیرگذار واقع شوند. در اغلب پروژه‌های فن توکن، فردی که تعداد زیادی توکن هواداری خریده است مزایا و پاداش‌های بهتری را در اکوسیستم هواداری تیم دریافت خواهد کرد. در برخی از تیم‌ها نیز باید مقدار مشخصی از فن توکن آن را خریداری کنید تا بتوانید در رأی‌گیری‌ها شرکت کنید و به مزایای مربوطه دسترسی داشته باشید.

انواع توکن هواداری

تا کنون، توکن های هواداری متعددی در صنعت ورزش ساخته شده و به گردش در بازار رمزارزها درآمده‌اند که در این بین، توکن های هواداری فوتبال محبوبیت بیشتری پیدا کرده‌اند. تنها در مارس 2022 (اسفند 1401)، توکن های هواداری فوتبال در مجموع 3.5 میلیارد دلار فروش داشتند. البته ساخت فن توکن ها در ورزش‌های دیگر، دنیای بازی‌های کامپیوتری و بلاک چینی و حتی فیلم‌های سینمایی نیز رایج شده است.

برخی توکن های هواداری فوتبال را در بالا برای شما معرفی کردیم که خرید و فروش توکن هواداری این باشگاه‌ها را می‌توان در اپلیکیشن سوسیوز و با استفاده از ارز دیجیتال چیلیز انجام داد. همچنین، می‌توانید توکن های هواداری موجود در لیست توکن های بالا را در صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس، از طریق تومان (IRT) یا تتر (USDT) خریداری کنید یا برای آن‌ها سفارش‌های مختلف ثبت کنید.

فن توکن ها به حوزه هنرهای رزمی ترکیبی نظیر “UFC” و “PFL” نیز وارد شده‌اند و از طریق آن‌ها، استخرهای هواداری (Fan Pool)، تالارهای گفت‌وگو (Chat Forums) و پاداش‌های متنوعی ویژه هولدرها به‌وجود آمده‌اند. کمپانی بزرگ حوزه سرگرمی به‌نام “Mogul” نیز با ارائه این توکن‌ها، امکان دریافت پاداش برای کارگردان‌ها، بازیگران، فیلم‌نامه نویسان و تماشاچیان فیلم‌ها را حین ساخت و تولید یک فیلم ایجاد کرده است.

به‌علاوه، افراد مشهور دنیا یا همان سلبریتی‌ها توکن هواداری خود را در قالب NFT ارائه می‌دهند که اغلب، مالکیت یک آیتم یا رویداد ویژه مرتبط با آن‌ سلبریتی را به خریدار می‌دهد. این نوع توکن هواداری ممکن است دسترسی به محتوا یا رویدادی خاص یا خرید آیتمی ویژه با تخفیف را برای هولدر خود به‌وجود آورد.

ناگفته نماند که بازی‌های بلاک چینی نیز توکن های هواداری خود را در قالب NFT ها ارائه می‌کنند که از طریق آن‌ها می‌توان به قابلیت‌ها و دارایی‌های متنوعی مانند آیتم‌های درون بازی، محتوای پریمیوم (Premium)، حق رأی در تصمیمات ویژه پروژه و . . . دسترسی پیدا کرد. بلاکچین‌ها است.

خرید و فروش توکن هواداری

فن توکن ها تا حد زیادی مشابه با سایر رمزارزهای بازار بوده و خرید و فروش توکن هواداری نیز در پلتفرم‌های معاملاتی سراسر دنیا انجام می‌شود. توکن های هواداری مانند اکثر ارزهای دیجیتال عرضه محدود دارند. مراحل خرید توکن هواداری از پلتفرم سوسیوز به شرح زیر است:

• برای خرید فن توکن از سوسیوز (Socios)، ابتدا باید یک حساب کاربری در وب‌سایت یا اپلیکیشن موبایل این پلتفرم بسازید.

• سپس باید برای خرید چیلیز (CHZ) اقدام کنید تا بتوانید از طریق این رمزارز، توکن هواداری مد نظر خود در سوسیوز را خریداری کنید. خرید ارز چیلیز نیز در صرافی‌های سراسر دنیا از جمله او ام پی فینکس امکان‌پذیر است.

• پس از خرید چیلیز و ارسال آن به حساب کاربری در سوسیوز، توکن هواداری مورد علاقه خود را از لیست توکن ها انتخاب کنید.

• در این‌جا گزینه خرید (Buy) برای شما فعال خواهد بود که با پرداخت ارز دیجیتال چیلیز، خرید فن توکن شما انجام می‌شود. به‌خاطر داشته باشید که قیمت توکن هواداری مشابه با سایر ارزهای دیجیتال، تحت تاثیر عوامل زیادی قرار دارد که پیش‌تر به آن‌ها اشاره کردیم.

• پس از خرید فن توکن، توکن های شما در کیف پول دیجیتال سوسیوز ذخیره می‌شوند. همچنین می‌توانید معاملات سایر توکن های هواداری را در پلتفرم سوسیوز یا صرافی‌هایی ارائه‌دهنده آن‌ها انجام دهید.

لازم به ذکر است، پروژه ارز دیجیتال چیلیز نیز یک صرافی جهت خرید و فروش توکن هواداری به آدرس “chiliz.net” راه‌اندازی کرده و تمام فن توکن های ساخته‌شده بر روی بلاک چین خود را در دسترس کاربران قرار داده است. همچنین، به‌منظور سهولت بیشتر می‌توانید خرید توکن هواداری را در پلتفرم معاملاتی او ام پی فینکس انجام دهید.

عملیات خرید فن توکن را می‌توانید در صفحه «داشبورد» و بخش «معامله سریع» انجام دهید که در این بخش، خرید توکن هواداری شما با قیمت لحظه ای بازار و به‌صورت آنی انجام می‌شود. روش دیگر خرید، از طریق «بازارها» مانند لیست موجود در بالای همین صفحه و مراجعه به لینک «معامله» هر فن توکن صورت می‌گیرد. در این صفحه نمودار لحظه ای قیمت توکن هواداری خود را در تایم فریم‌های مختلف به‌همراه ابزارهای تحلیلی-معاملاتی در اختیار دارید و می‌توانید برای خرید فن توکن چهار نوع سفارش از جمله سفارش بازار (Market)، سفارش محدود (Limit)، سفارش با حد ضرر (Stop Limit) یا سفارش حد ضرر با قیمت بازار (Stop Market) را ثبت کنید.

در صورت داشتن هرگونه سوال پیرامون خرید و فروش توکن هواداری، خواهشمند است از طریق چت آنلاین یا تماس تلفنی، با واحد پشتیبانی ارتباط برقرار کنید. کارشناسان پشتیبانی صرافی او ام پی فینکس به‌صورت 24 ساعته پاسخگوی سوالات شما خواهد بود.

لطفاً در نظر داشته باشید توکن های هواداری جزء جدیدترین نوآوری‌های نوظهور در بازار ارز دیجیتال به‌شمار می‌آیند و کاربردها و ویژگی‌هایی جدیدی ممکن است برای آن‌ها ایجاد شود که به قوی‌ترشدن پروژه آن‌ها کمک خواهند کرد. تیم‌ها و باشگاه‌هایی که فن توکن خود را عرضه کرده‌اند، توانسته با هواداران خود پایگاه مستحکم‌تری را بنا کنند. هرچه طرفداران یک تیم فن توکن بیشتری را خریداری و از قابلیت‌های آن استفاده کنند، احتمال بالا رفتن قیمت توکن هواداری مربوطه بیشتر می‌شود؛ مسئله‌ای که عکس آن نیز محتمل است.

در هر صورت، تیمی که توکن هواداری خود را صادر کرده، درست مانند یک کمپانی باید برای موفقیت پروژه، پیروزی و کسب درآمد از طریق فن توکن خود، تلاش بی‌وقفه داشته باشد؛ چرا که توکن های هواداری پتانسیل خوبی برای رشد تجاری یک مجموعه دارند و تیم‌های ورزشی به‌ویژه، این پتانسیل را درک کرده و روز به روز سطح فعالیت‌های خود را در این زمینه ارتقا می‌دهند.

ناگفته نماند مشابه با هر نوع سرمایه‌گذاری، خرید توکن هواداری باید با تحقیقات کامل شخصی و تصمیم شخصی فرد صورت گیرد و توصیه می‌شود در صورت تمایل برای خرید، تمام ریسک‌های مرتبط با پروژه توکن هواداری و سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال را در نظر بگیرید.