انتخاب پایه بازار
بازارآخرین قیمت
تغییرات(24h)
حجم معاملات(24h)
تغییرات هفتگی
45,893 0.17% 212.99 میلیون ‎−5.40% معامله
1,519 ‎−0.91% 1.43 میلیارد 1.20% معامله
409,176 0.95% 5.12 میلیارد 2.24% معامله

ارزهای وب 3

ارزهای دیجیتال وب 3 به آن دسته از رمزارزها اشاره دارد که تمرکززدایی اینترنت را هدف قرار داده‌اند. برخی از این پروژه‌ها، جزو محبوب‌ترین رمزارزهای بازار هستند که اغلب بازدهی سودآوری را برای سرمایه‌گذاران اولیه خود کسب کرده‌اند. برای پیش‌بینی قیمت ارزهای دیجیتال وب 3 و دیگر رمزارزها، می‌توانید وارد حساب کاربری خود در صرافی او ام پی فینکس شوید. سپس از قسمت داشبورد، بخش معاملات، رمزارز مورد‌نظر را جستجو کنید. در این صورت، با استفاده از تمام ابزارهای موجود در تریدینگ ویو، امکان تجزیه‌وتحلیل نمودار آن رمزارز را در تایم فریم‌های هفتگی، روزانه، ساعتی و... دارید.

طبق داده‌های سایت کوین مارکت کپ که بهترین ابزار برای بررسی و پیگیری اطلاعات بازار رمزارزها است، بیش از ۱۲۰ پروژه رمزارزی فعال در حوزه وب ۳ وجود دارند و روز‌به‌روز به تعداد آن‌ها اضافه می‌شود. ازاین‌رو، همواره تلاش تیم فنی صرافی او ام پی فینکس، در راستای اضافه‌کردن محبوبترین پروژه‌های جدید دنیای رمزارزها به بازار معاملاتی خود خواهد بود. هدف اصلی او ام پی فینکس این است که کاربران آن امکان سرمایه‌گذاری به امن‌ترین روش در پروژه‌های جدید و با پتانسیل بالا را داشته باشند.

بهترین ارزهای وب 3؛ بررسی ارزهای وب 3 از نظر ارزش بازار

بازار ارزهای دیجیتال به‌سرعت درحال‌توسعه است. اگرچه در طول یکی دو سال اخیر، ارزهای حوزه متاورس مورد تقاضا بوده‌اند. اما انتظار می‌رود در چند سال آینده ارزهای دیجیتال هوش مصنوعی و صنعت وب 3 (Web 3.0) بیشترین رشد را نشان دهند. وب 3 نسل بعدی اینترنت هست که از ترکیب فناوری‌هایی مانند؛ 5G، بلاک چین، هوش مصنوعی و NFT تشکیل شده است. یکی از مؤثرترین روش‌ها برای قرارگرفتن در معرض این صنعت نوظهور، از طریق ارزهای دیجیتال وب 3 است. ممکن است برای شما سوال شود که چرا این نوع رمزارزها پتانسیل رشد زیادی دارند و نحوه عملکرد ارزهای دیجیتال وب 3 به چه صورت است؟ برای پاسخ چنین سوالاتی، به مطالعه ادامه این متن بپردازید.

ارزهای دیجیتال وب 3 چه نوع رمزارزهایی هستند؟

پروژه‌های ارز دیجیتال وب 3 با سیستم‌ها و تمرکززدایی خود از اقتصاد دنیای مجازی پشتیبانی می‌کنند. اگر نگاهی به گذشته بیندازیم و روند رشد شبکه اینترنت را مطالعه کنیم، درک نحوه عملکرد ارزهای دیجیتال وب 3 آسان‌تر خواهد شد. وب ۱ در سال ۱۹۹۰ توسعه یافت و عملکرد نسبتاً ضعیفی داشت. وب ۲، بعدی از فضای اینترنت است که امروز از آن استفاده می‌کنیم و نسبتاً مدرن و سریع‌تر هست. اما ازآنجایی‌که وب ۲ نیز متکی به سرورهای متمرکز، تحت مالکیت و کنترل شرکت‌های بزرگ واقع شده، می‌تواند مشکلاتی از قبیل؛ سانسور، نقض داده‌ها و عدم حفظ حریم خصوصی ایجاد کند.

در مقابل وب ۳ قصد دارد یک اینترنت غیرمتمرکز ایجاد کند که در آن کاربران کنترل بیشتری بر داده‌های خود داشته باشند. به طوری که بتوانند مستقیم و بدون واسطه با یکدیگر تعامل داشته باشند. این امر با استفاده از فناوری بلاکچین که امکان تراکنش‌های امن و شفاف را بدون نیاز به‌واسطه فراهم می‌کند، امکان‌پذیر شده است. در واقع، Web 3.0 به تکامل بعدی اینترنت که بر اساس فناوری بلاکچین غیرمتمرکز ساخته شده، اشاره دارد.

وب ۳ همچنین امکان ایجاد برنامه های غیرمتمرکز (DApps) را فراهم می‌کند که روی یک زنجیره بلاکی اجرا می‌شوند و خدمات مختلفی را به کاربران ارائه می‌دهند. این DAppها را می‌توان روی پلتفرم‌های مختلف مبتنی بر بلاکچین مانند اتریوم یا پولکادات ساخت و برای اهداف مختلفی از جمله؛ امور مالی، بازی، رسانه‌های اجتماعی و غیره استفاده کرد.

به طور‌کلی، Web 3.0 نشان‌دهنده تغییر به سمت اینترنت بازتر و شفاف‌تر است که مزایای زیادی هم برای کاربران این فضا و هم برای کسب‌وکارها دارد. با پذیرش پروژه‌های مبتنی بر این نوآوری، کسب‌و‌کارها می‌توانند از قدرت فناوری بلاکچین برای ایجاد محصولات و خدمات جدید و نوآورانه استفاده کنند و درعین‌حال اعتماد و امنیت را در عملیات خود افزایش دهند. فناوری‌هایی که وب ۳ روی عملکرد آن‌ها تمرکز دارد و به‌صورت یکپارچه با آن‌ها در تعامل است، عبارت‌اند از:

● بلاکچین

● قراردادهای هوشمند

● ارز دیجیتال

● ‌متاورس

● هوش مصنوعی

● یادگیری ماشینی

● و...

باارزش‌ترین ارزهای وب 3

اگر قصد سرمایه‌گذاری در صنعت Web 3.0 را دارید، یکی از راه‌ها این است که به خرید ارزهای دیجیتال وب 3 بپردازید. سپس آن‌ها را تا رسیدن به رشد مطلوب خود نگهداری کنید. اگرچه صنعت وب ۳ پتانسیل رشد قابل‌توجهی در آینده دارد، اما انتخاب یک رمزارز از این حوزه که برای سرمایه‌گذاری مناسب باشد، کار دشواری است. در ادامه این متن، برخی از بهترین ارزهای web3 را معرفی می‌کنیم که از نظر ارزش بازار جزو 100 پروژه برتر رمزارزها هستند. با‌این‌وجود، توصیه می‌شود قبل از سرمایه‌گذاری در هر ارز دیجیتالی صفر تا صد پروژه را آنالیز کنید.

لیستی از ارزهای وب 3

پولکادات (DOT): ارز دیجیتال پولکادات باهدف؛ ارائه یک بستر پایه‌ برای اینترنت غیرمتمرکز مبتنی بر بلاکچین‌ها که همان وب ۳ نیز هست، طراحی شده است. این پروژه، به‌عنوان یک پروتکل چند زنجیره‌ای خرد شده و منبع‌باز فعالیت می‌کند که یک شبکه‌ی ارتباطی‌ بین بلاکچین‌های اختصاصی ایجاد کند. سپس از این طریق، انتقال بین زنجیره‌ای هر نوع داده یا دارایی را تسهیل بخشد. در واقع، پولکادات به بلاک چین‌های مختلف اجازه می‌دهد تا با یکدیگر کار کنند و تعامل داشته باشند.

چین لینک (LINK): این پروژه، یک شبکه اوراکل غیرمتمرکز است که تبادل داده را برای قراردادهای هوشمند با استفاده از بلاک‌چین‌های مختلف فراهم می‌کند. به‌عبارت‌دیگر، چین لینک برای پشتیبانی از فناوری بلاک چین طراحی شده که هدف اصلی آن تقویت و توسعه قراردادهای هوشمند است. این پروژه، برای تحقق هدف خود از اوراکل‌ها که ابزارهایی برای پیوند‌دادن داده‌های دنیای واقعی به سیستم‌های غیرمتمرکز هستند، استفاده می‌کند. توجه داشته باشید؛ صندوق گری اسکیل (Grayscale) که یک صندوق شناخته شده در زمینه سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال هست، چین لینک را در پرتفوی سرمایه‌گذاری خود دارد.

گراف (GRT): این پروژه برای هم‌جهت کردن فناوری‌های مبتنی بر بلاکچین و وب ۳، به‌عنوان بهترین ارز دیجیتال وب 3 شناخته می‌شود. با ظهور فناوری بلاکچین، تعداد تراکنش‌های مبتنی بر اینترنت تا حدی زیادی می‌تواند رشد کند. زیرا این فناوری انجام یک تراکنش را بسیار تسهیل کرده است. اما این موضوع می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی در کارایی شبکه‌های خاص بلاکچینی شود. به‌عنوان‌مثال، هرچه تعداد پروژه‌های مبتنی بر اتریوم بیشتر باشد، کارمزد تراکنش‌ها رشد می‌کند و سرعت انجام تراکنش‌ها کاهش خواهد یافت.

گراف یک راه‌حل برای این مشکل‌هاست، زیرا اطلاعات نامربوط و غیرضروری را در خارج از لایه اصلی ذخیره می‌کند. سپس باعث تقویت شبکه و افزایش کارایی می‌شود. با جزئیات بیشتر، گراف را می‌توان همانند یک موتور جست‌وجو برای بلاکچین‌ها و به‌جای وب‌سایت‌ها تصور کرد که تمرکز اصلی خود را بر ساده‌‌سازی عملیات شبکه‌های بلاکچینی قرار داده است. هدف این پروژه فهرست‌سازی، امکان ساخت رابط‌های برنامه‌نویسی کاربردی و توسعه ابزارهایی تحت عنوان زیرگراف‌ها (Subgraphs) برای توسعه‌دهنده‌ها به‌منظور جست‌و‌جوی داده‌های مختلف در بلاکچین‌ها است.

رندر توکن (RNDR): طبق داده‌های کوین مارکت کپ، رندر توکن یکی از ده رمزارز برتر (از نظر ارزش بازار) در لیست ارزهای دیجیتال وب 3 هست. این پروژه روی بلاکچین اتریوم ساخته شده و هدف این است که هنرمندان و استودیوهای نیازمند به قدرت محاسباتی ناشی از GPUها را به علاقه‌مندان صنعت ماینینگ اتصال کند. در واقع، با استفاده از این پروژه افراد می‌توانند GPUهای تجهیزات سخت‌افزاری در اختیار خود را به هنرمندان اجاره دهند.

هر شخصی می‌تواند در شبکه رندر توکن فعالیت کند و به تولید محتوای گرافیکی یا اجاره سخت‌افزار گرافیکی خود بپردازد. به‌عبارت‌دیگر، هدف اصلی این پروژه انقلابی در صنعت تصویرسازی و محتوای گرافیکی است که از طریق فناوری بلاکچین، توانسته شرایطی را برای تولیدکنندگان فراهم کند تا پروژه‌های سنگین رندرینگ خود را پیاده‌سازی کنند.

لوپرینگ (LRC): این پروژه لایه دو اتریوم قصد دارد پروتکل‌ها، زیرساخت‌ها و محصولاتی را برای آینده مالی ایجاد ‌کند. لوپرینگ امکان ایجاد یک پلتفرم مبتنی بر لایه دو اتریوم را فراهم می‌آورد که در آن بدون اینکه از امنیت بلاکچین اتریوم کاسته شود، هزینه تراکنش‌ها کاهش و سرعت پردازش آن‌ها افزایش می‌یابد. از این پلتفرم می‌توان برای خرید‌وفروش، مبادله، تأمین نقدینگی و پرداخت استفاده کرد. لوپرینگ همچنین بر ایجاد یک اقتصاد دیجیتال تمرکز دارد که کاربران آن در کنترل دارایی‌های خود توانمند‌تر هستند و از این طریق، به تحقق ارزش‌های دنیای وب ۳ نزدیک میشود.

آدیوس (AUDIO): آدیوس نیز به‌عنوان یکی دیگر از ارزهای دیجیتال وب 3 شناخته میشود که دارای یک پروتکل پخش موسیقی غیرمتمرکز بر بستر سولانا است. این پروژه، باهدف رفع ناکارآمدی‌های صنعت موسیقی از جمله؛ مالکیت غیرشفاف حق کپی رایت و قرارگرفتن واسطه‌هایی در بین هنرمندان و مخاطبانشان، راه‌اندازی شد. در پلتفرم آدیوس، هنرمندان می‌توانند آثار موسیقی خود را که توسط گره‌های شبکه ذخیره و توزیع میشوند، آپلود کنند و طرف‌داران بتوانند بدون هیچ واسطه‌ای به آن آثار گوش دهند.

این پلتفرم، به‌صورت هفتگی به هنرمندان پرطرف‌دار، توکن‌های AUDIO پاداش می‌دهد. به‌علاوه آدیوس قصد دارد در آینده، برای ارائه محتوای پولی استیبل‌کوین‌ها را به هنرمندان پاداش دهد. همچنین این پروژه می‌خواهد، توکن‌های NFT مختص هنرمندان که به طرف‌داران آن‌ها امکان دسترسی به محتوای انحصاری می‌دهد را با ادغام در پلتفرم‌هایی مانند رالی (Rally) فراهم کند.

در این بخش لازم به ذکر است که امکان نگهداری، تبدیل، خرید و فروش ارزهای دیجیتال وب 3 معرفی شده تا اینجای این مقاله، از طریق صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس وجود دارد. برای این کار کافی است وارد حساب کاربری خود در صرافی شوید. سپس از طریق قسمت‌های «معامله» یا «خرید‌ و فروش سریع» در بخش «معاملات» از داشبورد حساب خود، اقدام به انجام تراکنش مورد‌نظرتان نمایید.

سازگاری وب 3 با ارزهای حوزه متاورس

به‌طورکلی، هر پروژه برای دسترسی به عملکرد مورد انتظار صنعت Web 3.0، باید سه شرط زیر را رعایت کند:

● عدم تمرکز (Decentralization)

● امنیت (Security)

● مقیاس‌پذیری (Scalability)

تمرکز روی سه شرط فوق، یک گزینه عالی برای سازگاری وب ۳ با ارزهای حوزه متاورس است. زیرا فناوری‌های مدرن متکی به واقعیت افزوده و واقعیت مجازی به کاربران امکان تعامل با یکدیگر را می‌دهند. از طرف دیگر، صنعت WEB 3.0 برقراری ارتباط، تجارت و انجام سایر اقدامات را در دنیای مجازی دیجیتال آسان‌تر می‌کند. از‌این‌رو، می‌توان گفت برنامه‌های کاربردی مبتنی بر به وب ۳ در دنیای بلاکچین، با ایده‌های متاورس هماهنگ هستند.

به‌عنوان‌مثال، دیسنترالند (MANA) یکی از ارزهای حوزه متاورس هست که امکان مدیریت دنیای مجازی را با مالکیت و تجارت دارایی دیجیتال فراهم آورده است. کاربران برای شروع به فعالیت در این پلتفرم، به زمین نیاز دارند که حق مالکیت را ثابت کند. ارز دیجیتال MANA خرید زمین و سایر محصولات را در این دنیای مجازی آسان‌تر می‌کند که بیانگر این حقیقت خواهد بود؛ اینترنت وب ۳ عنصر اصلی متاورس هست.

مزایای سرمایه‌گذاری در ارزهای وب 3

با مطالعه یک الی دو مقاله، گرفتن یک تصمیم سرمایه‌گذاری حرفه‌ای و سودآور تقریباً غیرممکن است. بلکه این موضوع نیازمند تحقیق و تجزیه‌وتحلیل جزئیات بیشتر هست. همچنین این کار باعث می‌شود که در خرید یک دارایی خاص اطمینان بیشتری ایجاد شود. با این فرضیات، چند مزیت سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال وب 3 در زیر آورده شده‌اند:

● عدم تمرکز: مزیت اصلی سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال وب 3، امکان دسترسی خودکار به تمرکززدایی هست. به طور اساسی، تمرکززدایی به حذف اشخاص ثالث در حین تراکنش‌ها کمک می‌کند و فرایند را بسیار ایمن‌تر خواهد کرد. این همان ایده‌ای اولیه است که بشریت برای اولین‌بار در قالب بیت‌کوین با آن مواجه شد.

● بدون سانسور و مجوز: با معرفی نسل جدید اینترنت، دولت‌ها نمی‌توانند محدودیت‌های خود را اعمال کنند؛ بنابراین شهروندان هر کشوری می‌توانند به هر منبع اینترنتی متصل شوند. اساس وب ۳ یک سیستم غیرمتمرکز است که برای استفاده از آن نیازی به مجوز نیست. در نتیجه، آزادی کامل و به‌دوراز سانسور را برای کاربران تضمین می‌کند.

● وب 3 یک صنعت جوان با پتانسیل رشد: یک مزیت سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال وب 3، پتانسیل رشد قیمت بسیار خوب آن‌ها در آینده است. در واقع، این احتمال وجود دارد که اگر یک سبد سرمایه‌گذاری از این نوع رمزارزها به‌درستی شکل بگیرد، می تواند در طول چند سال آینده و با تکامل اکوسیستم وب 3.0، بازدهی هزاران درصدی کسب کند. زیرا این صنعت در ابتدای مسیر توسعه خود قرار دارد و یک صنعت نوپا است. این امر امکان سرمایه‌گذاری در پروژه‌های وب ۳ را در ابتدای پیدایش اکوسیستم و با پایین‌ترین و مناسب‌ترین قیمت ها فراهم می‌کند.

آینده ارزهای وب 3

قرار است وب ۳ اینترنت را آن‌گونه که امروز می‌شناسیم، متحول کند. این نوآوری با تأکید بر تمرکززدایی، شفافیت و امنیت قول می‌دهد: نحوه فعالیت آنلاین کسب‌وکارها را از تراکنش‌های مالی سنتی و با حفظ مالکیت داده‌ها در کنترل خود، تغییر دهد. با استقبال از عصر جدید اینترنت در جهان، تقاضای فزاینده‌ای برای ایده‌های نوآورانه در کسب‌وکارها وجود دارد که می‌توانند از فرصت‌های فوق‌العاده‌ای که وب ۳ ارائه می‌دهد، استفاده کنند.

از نظر اغلب کارشناسان، بهترین سرمایه‌گذاری در سال‌های آتی بازار رمزارزها، احتمالاً تمرکز روی ارزهای دیجیتال وب 3، توکن‌های متاورس، NFT و ارزهای هوش مصنوعی است. آن‌ها معتقدند توسعه سریع و قابل‌توجه فناوری‌ها به تمرکززدایی اینترنت نیاز دارد. این موضوع نیز متکی به توسعه بخش‌های واقعیت مجازی، هوش مصنوعی و بلاکچین است. ارزهای دیجیتال وب 3 که در بالا معرفی شدند از برترین‌ پروژه‌هایی هستند که روی این هماهنگی و نقطه اشتراک فناوری‌های مذکور تمرکز دارند.

در پایان می‌توان گفت، اگرچه اساساً سرمایه‌گذاری در رمزارزها با ریسک همراه خواهد بود. اما دنیای وب 3 به‌سرعت در حال تکامل است و واضح هست که می‌توان انتظار داشت، در سال‌های آینده شاهد تحولات زیادی باشیم. همان‌طور که افراد بیشتری شروع به کشف پتانسیل‌های این حوزه می‌کنند، احتمالاً شاهد ظهور پروژه‌های نوآورانه‌تری از ارزهای دیجیتال وب 3 خواهیم بود که راه‌های جدید و کارآمدی را برای مشارکت در اینترنت غیرمتمرکز آینده ارائه دهند.