یرن فایننس (YFI) yearn.finance

پایه بازار
undefinedیرن فایننس
تومان
تبدیل

ارز YFI چیست؟

یرن فایننس (Yearn Finance / YFI) در حوزه امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)، یک پروتکل وام‌دهی متن‌ِباز (Open-Source) مبتنی بر شبکه اتریوم است. روش کار یرن فایننس ارائه حداکثر بهره به کاربر از طریق گردش خودکار سرمایه آن‌ها بین دیگر پروتکل‌های وام‌دهی نظیر کامپوند (Compound)، dYdX، کِرو (Curve) و آوه (Aave) است. قیمت خرید یرن فایننس به‌دلیل وجود سرمایه بالا در این پلتفرم و قابلیت‌های ممکن با داشتن ارز YFI بسیار بالا است.


این پلتفرم به‌تنهایی توسط آندره کرونژ توسعه یافته و در فوریه سال 2020 (بهمن 1398) راه‌اندازی شده است. به محض راه‌اندازی، این پلتفرم در سطح گسترده‌ای مورد پذیرش واقع شد که این مسئله در افزایش قیمت یرن فایننس کاملاً پیدا است. در اوایل ماه سپتامبر (شهریور 1399) بود که قیمت ارز YFI، توکن بومی پلتفرم، به سقف تاریخی خود رسید.


ارز یرن فایننس (YFI)، یک توکن ERC-20 در شبکه اتریوم و توکن حمایتی (Governance Token) پلتفرم نیز است که در امور مدیریتی مانند رأی‌گیری در مورد ارتقا یا اعمال تغییرات در پروتکل مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاربران با سپرده‌گذاری (استیکینگ / Staking) ارز YFI در یک قرارداد مدیریتی، از حق رأی برخوردار خواهند شد. از زمان شروع به‌کار، تقریباً تمام واحدهای ارز یرن فایننس (36,666 واحد) در بازار به گردش در آمده‌اند. معامله و تبادل این توکن کار دشواری نبوده و جفت‌ارزهای آن با ارزهای فیات و رمزارزها از جمله استیبل کوین‌ها، موجود هستند. از این رو خرید و فروش یرن فایننس در بسیاری از پلتفرم‌ها امکان‌پذیر است.

یرن فایننس YFI

ویژگی های یرن فایننس

یرن فایننس فعالیت خود را از طریق جذب سرمایه افرادی انجام می‌دهد که تا کنون صنعت رمزارزها از حضور آن‌ها محروم بوده است. این افراد سرمایه‌گذارانی هستند که یا علاقه‌ای به ورود به این بازار نداشته و یا زمان کافی برای تحقیق پیش از سرمایه‌گذاری ندارند. پلتفرم یرن فایننس ریسک از دست رفتن سرمایه را کاهش می‌دهد و بهره سپرده‌گذاری (استیکینگ / Staking) را به حداکثر خود می‌رساند و این کار را با قراردادن سرمایه کاربران در پروتکل‌هایی نظیر کِرو، کامپوند و آوه انجام می‌دهد؛ با این حال، همچنان خطر از دست دادن سرمایه در یرن فایننس وجود دارد و مانند هر سرمایه‌گذاری، باید جوانب امنیت و احتیاط رعایت شوند.


وب‌سایت رسمی یرن فایننس اطلاعات مفصلی در مورد نحوه عملکرد این پلتفرم ارائه نکرده است، اما درک مکانیزم آن نسبتاً راحت است. در این‌جا به اختصار یک مفهوم کلی از آن آورده شده است:


پلتفرم یرن فایننس از استیبل کوین‌های DAI، USDC، USDT، TUSD و SUSD پشتیبانی می‌کند. کاربران در ابتدا، از طریق یکی از این استیبل کوین‌ها عملیات واریز را در پروتکل یرن فایننس انجام می‌دهند. سپس معادل این استیبل کوین‌ها به یکی از توکن‌های “y”، یا “Yield Optimized Token”، تبدیل می‌شود؛ مثلاً واریز استیبل کوین DAI به توکن‌های yDAI و USDT به yUSDT و . . . تبدیل می‌شود. کاربران سپس با به‌کارگیری این توکن‌ها، در قالب ارز YFI کسب درآمد می‌کنند.
یرن فایننس این واریزی‌ها را بین دیگر پروتکل‌های نامبرده پخش می‌کند و این عملیات بر این اساس انجام می‌شود که کدام استخر سرمایه استیبل کوین، بیشترین بهره را پرداخت می‌کند. پروتکل یرن فایننس برای برداشت‌ها 0.5 درصد و برای انجام عملیات 5 درصد کارمزد در نظر گرفته است.


همچنین، کاربران می‌توانند با خرید ارز YFI و سپرده‌گذاری آن در استخرهای سپرده (Staking Pool) کسب سود کنند.
یرن فایننس یک پروتکل کاملاً غیرمتمرکز است که تحت مدیریت اعضای آن قرار دارد. مدیریت این پروتکل رویه یک دموکراسی را طی می‌کند و هولدرهای ارز یرن فایننس می‌توانند در مورد طرح‌های پیشنهادی اظهار نظر کنند. هر یک واحد ارز YFI برابر با یک رأی است.

آینده ارز یرن فایننس

ارزش کل قفل‌شده (TVL) فعلی این پلتفرم با گذراندن سقف تاریخی 7 میلیارد دلاری، اکنون در محدوده 440 میلیون دلار قرار دارد. یرن فایننس یکی از سریع‌ترین رشدها را بین پروژه‌های دیفای داشته و آینده ارز یرن فایننس چیزی جز پیشرفت و شکوفایی نیست. پروتکل‌های برتر بازار نظیر سوشی‌سواپ (SushiSwap) و پیکل (Pickle)، به سطح دسترسی و خرید ارز YFI کمک شایانی کرده‌اند.


اما یکی از نقطه‌های فروش قدرتمند این پروتکل و عاملی مهم در افزایش خرید یرن فایننس این است که توسعه‌دهنده آن، پروتکل و محصولات آن را تماماً تحت اختیار اعضای پلتفرم قرار داده است. همچنین، سرمایه‌گذارانی که به‌دنبال پیش‌بینی قیمت یرن فایننس در آینده هستند، باید عرضه محدود این رمزارز را در نظر داشته باشند.


با ارائه محصولات قوی که برای دیگر پروژه‌های دیفای حکم سرمشق دارد، برخی افراد یرن فایننس را به‌عنوان یک استاندارد در حوزه نوظهور دیفای در نظر می‌گیرند. مجموع تمام آن‌چه گفته شد، افزایش خرید و فروش یرن فایننس و تبدیل‌شدن به یکی از برترین پروژه‌ها در دنیای رمزارزها است.

خرید یرن فایننس

یرن فایننس YFI 01

صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) مانند یونی‌سواپ (UniSwap) و سوشی‌سواپ (SushiSwap) یکی از روش‌ها در خرید یا فروش یرن فایننس هستند و از بین نمونه‌های متمرکز، صرافی‌های بایننس (Binance)، کوین‌بیس (Coinbase) و کوکوین (KuCoin) جزء گزینه‌های معتبر هستند. تفاوت در این‌جا است که صرافی‌های غیرمتمرکز فرآیند احراز هویت نداشته، اما کار با آن‌ها نیاز به تجربه قبلی دارد. از سویی دیگر، برای فعالیت در صرافی‌های متمرکز شما باید عملیات ثبت نام و احراز هویت را در قدم اول تکمیل کنید و سپس طبق یک روش پرداختی، جهت خرید ارز YFI اقدام به شارژ حساب کاربری خود کنید.


البته ممکن است انجام چنین فرآیندهایی در صرافی‌های خارج از کشور برای برخی افراد مشکل و یا ممنوع باشد. از این رو، صرافی‌های داخلی و معتبر گزینه مناسبی برای خرید و فروش یرن فایننس هستند. شایان ذکر است پلتفرم او ام پی فینکس این فرآیندها را تسریع و ساده‌سازی کرده است و کاربران می‌توانند به‌راحتی و در کم‌ترین زمان ممکن به خرید یرن فایننس بپردازند.

خرید ارز یرن فایننس در او ام پی فینکس

برای خرید ارز یرن فایننس در او ام پی فینکس، نیاز به ساخت یک حساب کاربری و تکمیل مراحل احراز هویت دارید. حساب کاربری شما تنها با یک شماره همراه ایجاد شده و فرآیند احراز هویت نیز، در کمتر از چند دقیقه با یک کارت شناسایی با حضور کارشناسان او ام پی فینکس انجام می‌شود. به این ترتیب، حساب کاربری شما برای خرید ارز یرن فایننس در او ام پی فینکس آماده خواهد شد. در مرحله بعدی، حساب کاربری نیاز به شارژ خواهد داشت که می‌توانید با پرداخت تومان از درگاه‌های بانکی و یا ارسال رمزارزهایی مانند تتر (USDT) به کیف پول پلتفرم، این کار را انجام دهید. سپس برای خرید ارز یرن فایننس در او ام پی فینکس، می‌توانید یکی از روش‌های زیر را به صلاحدید خود انتخاب کنید.


معامله سریع: چنانچه نیازی به تحلیل تکنیکال و استفاده از نمودار قیمت YFI برای خرید ارز یرن فایننس ندارید، می‌توانید در صفحه «داشبورد» به بخش «معامله سریع» رفته و با انتخاب تومان یا تتر در قیمت ارز پرداختی و توکن YFI برای ارز دریافتی، مقادیر لازم را جهت خرید وارد کنید. سپس تنها کافی است تا روی دکمه «تبدیل» زده تا سفارش خرید ارز یرن فایننس با قیمت لحظه ای بازار و به‌صورت آنی تکمیل شود.


معامله در بازار: در صورتی که قصد تحلیل تکنیکال ارز یرن فایننس و پیدا کردن نقطه ورود دقیق برای خرید توکن YFI را دارید، پیشنهاد می‌شود به بخش «معامله» این رمزارز از صفحه «بازارها» رجوع کنید. در صفحه معامله، نمودار لحظه ای قیمت ارز یرن فایننس برای شما نمایش داده شده و می‌توانید از طریق ثبت سفارش بازار (Market)، سفارش محدود (Limit)، سفارش با حد ضرر (Stop Limit) و سفارش حد ضرر با قیمت بازار (Stop Market)، به خرید ارز یرن فایننس در او ام پی فینکس بپردازید.

کیف پول یرن فایننس

یرن فایننس YFI 02

ارز YFI به‌عنوان یک توکن شبکه ERC-20، در کیف پول‌های سازگار با شبکه اتریوم قابل نگهداری است. در حالت ایده‌آل، بهتر است که برای پرداخت‌ها، معاملات و سپرده‌گذاری از کیف پول‌های گرم یا نرم‌افزاری استفاده کنید و جهت نگهداری حجم بالای ارز دیجیتال در بلندمدت، کیف پول‌های سرد یا سخت‌افزاری گزینه مطلوب به‌حساب می‌آیند. کیف پول‌های سخت‌افزاری بالاترین سطح امنیت را داشته و شامل هزینه می‌شوند. از بین برندهای برتر در این زمینه می‌توان به لِجر (Ledger) و ترزور (Trezor) اشاره کرد.


کیف پول‌های نرم‌افزاری رابط کاربری ساده‌تری داشته، معمولاً رایگان هستند و قابلیت نصب در گوشی‌های موبایل و کامپیوترها را دارند. تراست ولت (Trust Wallet)، کوینومی (Coinomi) و اکسودوس (Exodus) جزء گزینه‌های مناسب برای نگهداری ارز یرن فایننس هستند.


اما کاربران او ام پی فینکس، با خرید یرن فایننس به‌صورت خودکار و رایگان از کیف پول امن این پلتفرم استفاده می‌کنند. صرافی او ام پی فینکس با اجرای چندین شبکه بلاک چین در پلتفرم خود و استفاده از کیف پول‌های سرد، دارایی کاربران را در امن‌ترین حالت ممکن ذخیره می‌کند.

سوالات متداول

برای خرید ارز دیجیتال یرن فایننس در صرافی به احراز هویت نیاز است. پس از ثبت نام و احراز هویت شما می‌توانید سفارش خرید YFI را ثبت کنید.
شما می‌توانید پس از تکمیل مراحل احراز هویت، به دو شیوه سفارش سریع و محدود در صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس اقدام به خرید و فروش ارز دیجیتال YFI کنید. 


کارمزد برداشت هر رمزارز با توجه به شبکه‌ای که بر روی آن قرار دارد مشخص می‌شود. کارمزد برداشت ارز دیجیتال YFI در صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس 0.001 است و در نظر داشته باشید که حداقل مبلغ برداشت این ارز دیجیتال 0.003 YFI است.

رمز ارز YFI عرضه ثابت 30000 کوین دارد. هنگام راه اندازی در ژوئیه 2020 توسعه دهندگان هیچ بودجه اولیه دریافت نکردند و کل عرضه در هنگام راه اندازی 0 YFI بود.
از آن زمان، اکثر عرضه آن وارد گردش شده است و این توکن در اواسط سپتامبر 2020  به بالاترین قیمت خود یعنی 41000 دلار رسید. YFI همچنین اولین ارز دیجیتالی بود که ارزش بیشتری از بیت کوین (BTC) در هر واحد را از آن خود کرد.