انتخاب پایه بازار
بازارآخرین قیمت
تغییرات(24h)
حجم معاملات(24h)
تغییرات هفتگی
15.5 8.39% 2.85 میلیون 3.68% معامله
551,633 ‎−2.99% 433.75 میلیون ‎−6.99% معامله
7,053 ‎−0.80% 152.93 میلیون ‎−3.75% معامله
32,943,523 ‎−1.79% 5.72 میلیارد ‎−6.22% معامله

توکن صرافی متمرکز

توکن صرافی متمرکز یک دسته بندی مهم از انواع رمزارزهاست که رمزارز بومی صرافی‌های متمرکز ارز دیجیتال را در بر می‌گیرد. این نوع از پروژه‌های رمزارزی توسط تیم توسعه دهنده صرافی‌های متمرکز ارز دیجیتال به وجود آمده و کاربردهای گوناگونی دارند. در ادامه مهم‌ترین مباحث مربوط به توکن صرافی‌های متمرکز را بررسی می‌کنیم.

صرافی متمرکز چیست؟

خرید و فروش ارزهای دیجیتال تنها از طریق صرافی‌های آنلاین امکان‌پذیر است. صرافی MT.GOX اولین صرافی متمرکز ارز دیجیتال بود که در جولای 2010 (تیر 1389) به وجود آمد و بستری برای معامله بیت‌کوین برای سرمایه‌گذاران فراهم کرد.

با توجه به گسترش استقبال افراد از دنیای رمزارزها، تعداد صرافی‌های رمزارزی نیز در جهان افزایش یافته که طیف گسترده‌ای از خدمات و سرویس‌های معامله‌گری را به کاربران خود ارائه می‌کنند.

حال منظور از صرافی متمرکز یا Centralized Exchange چیست؟ یک صرافی متمرکز در واقع پلتفرمی آنلاین است که توسط یک نهاد مرکزی ایجاد شده و توسط همان نهاد نیز کنترل و مدیریت می‌شود. به بیان دیگر در یک صرافی متمرکز ارز دیجیتال، یک نهاد مرکزی تمامی معاملات و تراکنش‌های کاربران را تحت نظر دارد.

صرافی‌های متمرکز نوعی واسطه برای انجام معاملات ارز دیجیتال هستند و بستری را فراهم می‌کنند تا خریداران و فروشندگان رمزارزها بتوانند معاملات مورد نظر خود را به ثبت برسانند و در ازای معاملاتی که انجام می‌دهند، به صرافی مقادیر مشخصی کارمزد بپردازند. بنابراین صرافی‌های متمرکز نوعی کارگزار برای ثبت معاملات خرید و فروش ارز دیجیتال هستند.

توکن صرافی متمرکز چیست؟

توکن صرافی متمرکز (CEX Token) نوعی رمزارز است که توسط صرافی‌های متمرکز بر بستر بلاک‌چین ایجاد شده است. توکن صرافی متمرکز به عنوان رمزارز بومی این پلتفرم‌ها شناخته شده و کاربردهای گوناگونی در بر دارد.

لازم به ذکر است که تمام صرافی‌های متمرکزی که تاکنون به وجود آمده‌اند، دارای توکن اختصاصی نمی‌باشند. بلکه آن دسته از پلتفرم‌هایی دارای توکن متمرکز هستند که یک اکوسیستم پیشرفته داشته و فعالیت‌ آن‌ها در سطح بلاک‌چین جوانب گوناگونی را شامل می‌شود.

کاربرد توکن صرافی متمرکز چیست؟

به صورت کلی می‌توان کاربرد اصلی توکن صرافی متمرکز را در آسان‌سازی فعالیت‌های معامله‌گری برای کاربران آن پلتفرم خلاصه کرد. یکی از کاربردهای توکن صرافی‌های متمرکز این است که کاربران می‌توانند با در اختیار داشتن این توکن‌ها، از خدمات و سرویس‌های گوناگون صرافی مورد نظرشان با پرداخت کارمزد پایین‌تری استفاده کنند.

همانطور که در پاراگراف قبل اشاره شد، صرافی‌های متمرکز ارز دیجیتال تنها یک بستر معاملاتی برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال نبوده و صرافی‌های برتر در دنیا طیف گسترده‌ای از خدمات در صنعت رمزارز و بلاک‌چین را به کاربران خود ارائه می‌کنند؛ یعنی یک اکوسیستم پویا در دنیای رمزارزها هستند.

مشارکت در این فعالیت‌ها ممکن است نیازمند انجام یکسری تراکنش‌های مالی باشد و توکن صرافی متمرکز همان اهرمی و ابزاری است که انجام امور مالی در اکوسیستم صرافی‌ها را بسیار آسان کرده است.

یکی دیگر از کاربردهای توکن صرافی متمرکز در موضوعات ترید و سرمایه‌گذاری می‌باشد. این دسته از ارزهای دیجیتال همچون سایر رمزارزهای بازار کریپتوکارنسی، دارای بازار معاملاتی بوده و معامله‌گران می‌توانند از نوسان قیمتی آن‌ها کسب سود کنند.

برخی از توکن‌های صرافی متمرکز نیز وجود دارند که دارای ارزش بازار بالایی بوده و از محبوبیت قابل توجهی در کل بازار برخودارند. از همین رو می‌توانند پتانسیل‌‌های خوبی برای رشد در آینده روشن بازار کریپتوکارنسی داشته باشند. همین موضوع باعث شده تا برخی کاربران، بخشی از سبد سرمایه‌گذاری خود را به این دسته از ارزهای دیجیتال اختصاص دهند.

هر چه ارزش بازار یا اصطلاحا مارکت کپ یک توکن صرافی متمرکز بالاتر باشد، دارای ظرفیت‌های بیشتری برای رشد قیمتی است. از سوی دیگر هر چه محبوبیت و اعتبار یک صرافی متمرکز در میان معامله‌گران افزایش یابد، تعداد کاربران آن نیز افزایش یافته و می‌توان یک روند افزایشی برای تقاضای توکن بومی آن پیش‌بینی کرد.

قیمت توکن صرافی متمرکز چگونه تعیین می‌شود؟

ارزش لحظه‌ای توکن صرافی متمرکز همچون قیمت ارزهای دیجیتال از قانون عرضه و تقاضا پیروی می‌کند. به این معنا که هر چه تقاضا برای خرید یک توکن صرافی متمرکز افزایش یابد، قیمت آن نیز افزایش می‌باید.

از سوی دیگر اگر معامله‌گران نسبت به اعتبار یک صرافی متمرکز دچار شک و تردید شوند، اقدام به فروش رمزارز بومی آن می‌‌کنند. در چنین شرایطی میزان عرضه در بازار معاملات آن توکن افزایش یافته و افراد تمایل خود نسبت به خرید و نگهداری این رمزارز را از دست می‌دهند. بنابراین تعداد فروشندگان از تعداد خریداران بیشتر شده و یک فشار فروش در بازار آن رمزارز شکل می‌گیرد.

این اتفاق به طور قطعی بر قیمت آن دارایی تاثیرگذار بوده و منجر به کاهش ارزشمندی توکن صرافی متمرکز در کل بازار می‌شود. بنابراین شاید ایده بدی نباشد که برترین صرافی‌های متمرکز در سطح دنیا را شناسایی کرده و رمزارز بومی آن‌ها را به عنوان یک گزینه مناسب برای سرمایه‌گذاری بلند مدت در نظر بگیرید.

صرافی او ام پی فینکس از برترین توکن‌های صرافی متمرکز در دنیا پشتیبانی کرده و امکان خرید و فروش آن‌ها را برای معامله‌گران فراهم کرده است.

برای دسترسی به قیمت لحظه‌ای هر یک از این رمزارزها، مشاهده حجم معاملات و تغییرات 24 ساعته قیمت آن‌ها می‌توانید به جدول موجود در بالای همین صفحه مراجعه کنید.

با کلیک بر روی دکمه «معامله» نیز می‌توانید وارد صفحه سفارش‌گذاری رمزارز مورد نظرتان شوید و ضمن دسترسی به نمودار قیمت لحظه‌ای و ابزارهای تحلیل تکنیکال، به چهار روش سفارش مارکت، سفارش محدود، سفارش استاپ لیمیت و سفارش استاپ مارکت، رمزارز مورد نظر خود را خریداری کرده یا به فروش برسانید.