انتخاب پایه بازار
بازارآخرین قیمت
تغییرات(24h)
حجم معاملات(24h)
تغییرات هفتگی
موردی یافت نشد!

ارزهای متاورس

این روزها همه از پلتفرمی به اسم متاورس صحبت می‌کنند که قرار است قدم بزرگ دنیای تکنولوژی باشد و زندگی آنلاین را تغییر دهد، ولی به نظر می‌رسد که نظرات هر شخص درباره متاورس و قیمت ارزهای دیجیتال متاورس متفاوت است.

متاورس چیست؟

اصطلاح متاورس برای اولین بار در رمان نیل استفنسون (Neil Stephenson) به نام «Snow Crash» که در سال 1992 منتشر شد، استفاده شد. اما متاورس چیست؟ متاورس به عنوان یک دنیای خیالی توصیف می‌شود که در سراسر شبکه جهانی فیبر نوری در دسترس عموم قرار می‌گیرد و در این رمان روی عینک‌های واقعیت مجازی نمایش داده می‌شود. این توضیحات می‌تواند در زمان حال به دنیای دیجیتالی که با واقعیت مجازی و واقعیت افزوده ساخته شده است، اعمال شود. با ما در ادامه این مطلب از صرافی او ام پی فینکس همراه باشید.

مارک زاکربرگ در جولای 2021 خبر داد که قصد دارد تا نسخه کامل‌تری از فیس‌بوک را بسازد که شامل حضور اجتماعی، اداری و سرگرمی می‌شود. فیس‌بوک در 28 اکتبر 2021 نام خود را به متا تغییر داد که نشان‌دهنده تعهد این شرکت برای ایجاد یک محیط مجازی به اسم متاورس بود.

معرفی ارزهای دیجیتال متاورس

متاورس ترکیبی از بلاک چین، دنیای کریپتوکارنسی و واقعیت مجازی است. مانند دنیای واقعی، یک دنیای مجازی هم به اقتصاد پایدار و پویا نیاز دارد. اقتصاد دنیای متاورس هم با ارزهای دیجیتال متاورس کنترل می‌شود. از این ارزهای دیجیتال متاورس در بخش‌های مختلف متاورس استفاده می‌شود تا همانند بازی‌های گیمفای، متاورس هم مالکیت واقعی را به فضای خود اضافه کند. ارزهای دیجیتال متاورس مهم‌ترین نقش را در این پلتفرم ایفا می‌کنند زیرا معاملات، مالکیت و تعاملات اقتصادی این فضاهای مجازی را بهبود می‌دهد.

برای قابل درک کردن اهمیت وجود ارزهای دیجیتال متاورس، می‌توانیم آن‌ها را به چند دسته تقسیم کنیم:

اقتصاد مجازی و ارزهای متاورس

در فضای متاورس، کاربران می‌توانند کالاها، زمین و دارایی‌های مجازی را معامله و تجارت کنند. ارزهای دیجیتال متاورس هم به عنوان ابزار مبادله برای این تراکنش‌ها استفاده می‌شوند.

ان اف تی (توکن‌ غیرقابل معاوضه

ان اف تی‌ها دارایی‌های دیجیتال منحصر به فردی هستند که مالکیت یک اثر هنری یا مجموعه دیجیتال خاص را نشان می‌دهند. این توکن‌ها اغلب برای نشان دادن مالکیت در پلتفرم‌های مختلف استفاده می‌شوند و برای تهیه آن‌ها باید از ارزهای دیجیتال متاورس استفاده کنیم.

تعامل و تراکنش‌های متاورس

ارزهای دیجیتال متاورس می‌توانند قابلیت همکاری بین مجموعه پلتفرم‌های متاورس را هم ممکن بسازند. آن‌ها می‌توانند تراکنش بین کاربرانی که از محیط‌های مجازی مختلف استفاده می‌کنند را بهینه کنند.

اقتصاد غیرمتمرکز در متاورس

برخی از پروژه‌های متاورس علاوه بر ارزهای دیجیتال متاورس، برخی از مفاهیم دیفای مانند وام، قرض و بازدهی را در فضای خود گنجانده‌اند. این فعالیت‌های اقتصادی و مالی را می‌توان با استفاده از ارزهای دیجیتال متاورس به خصوص انجام داد.

بازی و ورزش‌های الکترونیکی

صنعت متاورس اغلب با بازی‌های بلاک چینی همپوشانی دارد و ارزهای دیجیتال متاورس می‌توانند در فعال‌سازی ریزتراکنش‌ها، پاداش‌ها و اقتصاد درون بازی نقش بزرگی داشته باشند.

هدف متاورس و ارزهای دیجیتال متاورس چیست؟

هدف متاورس ارائه یک تجربه واقعیت افزوده برای مردم است تا از بسیاری جهات از جمله تجربیات و فرصت‌ها از واقعیت فیزیکی پیشی بگیرد.

غیرقابل هک شدن و تغییر ناپذیر بودن بلاک چین هم یکی از ویژگی‌های هر فناوری واقعیت مجازی برای گسترش است. هک‌ها و نقش داده‌ها رایج هستند، ولی اگر افراد می‌خواهند در یک محیط آنلاین و مجازی فعالیت کنند، پلتفرم زیربنایی که در آن فعالیت خواهند کرد باید ایمن باشد.

بلاک چین نه تنها امکان تایید سریع اطلاعات را فراهم می‌کند، بلکه امکان تراکنش‌های رمزنگاری امن و محافظت شده را نیز فراهم می‌کند. دارایی‌های بلاک چین و کریپتو یک بخش اساسی و جدایی ناپذیر از نحوه استقرار واقعیت مجازی هستند.

با تکیه بر نکته قبلی، متاورس می‌خواهد که تراکنش‌ها در صورت تقاضا انجام شوند. برای عملکرد یک محیط واقعیت مجازی پویا باید تراکنش‌هایی وجود داشته باشد و این تراکنش‌ها باید امن و سریع باشند. افراد در چنین اکوسیستمی باید توانایی معامله و مشارکت داشته باشند و اطمینان داشته باشند که این تراکنش‌ها تکمیل می‌شود.

پرداخت‌های کریپتویی در پلتفرمی مانند متاورس رایج شده است و سبب ایجاد ارزهای دیجیتال متاورس که منحصر به فرد این فضا هستند شده؛ منطقی است که چنین پرداخت‌هایی در آینده به یکی از روش‌های اصلی پرداخت تبدیل شوند.

متاورس هنوز یک پلتفرم در حال توسعه و گسترش است. با این حال، نکته اصلی چنین پلتفرمی نیاز به پشتیبانی و دارایی‌های بلاک چین و کریپتو است که نقش مهمی را در آینده آتی آن ایفا می‌کنند.