ارز راکت پول (RPL) Rocket Pool

پایه بازار
undefinedراکت پول
تومان
تبدیل

قیمت ارز راکت پول

در پلتفرم راکت پول (Rocket Pool) که یک استخر استیکینگ (Staking Pool) غیرمتمرکز برای رمزارز اتریوم است، سرمایه‌گذاران برای کسب سود نیازی به قفل‌کردن ارز دیجیتال راکت پول (RPL) یا اتریوم (ETH) ندارند. همین یک ویژگی باعث شده طی سال‌های اخیر، این پروژه محبوبیت بسیار زیادی پیدا کند و مستقیماً باعث رشد قیمت ارز راکت پول شود. این شبکه همواره مشغول بهبود فرآیندهای ورود به بازار ارزهای دیجیتال و تجربه کاربری برای معامله‌گران و سرمایه‌گذاران است.


طبق آمار موجود از ابتدای سال 2023، شبکه راکت پول متشکل از 1,400 نود اعتبارسنج اتریوم با بیش از 216,000 واحد اتریوم استیک‌شده است. هرچه تعداد نودها و اتریوم موجود در این شبکه بیشتر شود، رفته رفته قیمت ارز راکت پول نیز افزایش پیدا می‌کند. راکت پول توانسته با ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود، یک سر و گردن بالاتر نسبت سایر رقبا باشد. شاید مهم‌ترین ویژگی پروژه راکت پول، امکان استیک اتریوم و ارز دیجیتال RPL، حتی برای سرمایه‌گذارانی است که سرمایه سنگین و یا دانش و سخت‌افزار مربوطه را ندارند. در کنار این مسئله که تاثیر زیادی در جذب کاربر برای راکت پول داشته، نرخ توکن سوزی 5 درصدی این رمزارز به‌صورت سالانه، با این هدف است که عرضه کل ارز دیجیتال RPL به حداکثر 30,000,000 واحد برسد. توکن سوزی یکی دیگر از عوامل مثبت برای رشد قیمت ارز راکت پول محسوب می‌شود.

ارز راکت پول

قیمت لحظه ای ارز راکت پول

همان‌طور که در بالا به آن اشاره شد، راکت پول یک پروتکل استیکینگ شناور (Liquid Staking) غیرمتمرکز است که به کاربران خود، اجازه سپرده‌گذاری اتریوم (ETH) و فعالیت به‌عنوان نود شبکه را می‌دهد. مسئله مهم در این‌جا این است که راکت پول توانسته محدودیت 32 واحدی اتریوم برای فعالیت به‌عنوان نود را به 16 واحد کاهش دهد که این قابلیت، منجر به افزایش تعداد کاربران فعال در این پروتکل و رشد قیمت لحظه ای ارز راکت پول شده است.


طبق نمودار قیمت لحظه ای ارز راکت پول، توکن RPL از ابتدای سال 2023 توانسته عملکرد قابل توجهی از خود به ثبت برساند. بخش بزرگی از این عملکرد، مربوط به تکمیل فرآیند ارتقای مرج اتریوم (Ethereum Merge) و ارتقای شانگهای (Shanghai Upgrade) می‌شود. طبق آمار دیفای‌لاما (DeFiLlama)، میزان ارزش کل قفل شده (TVL) در پلتفرم راکت پول به 1.05 میلیارد دلار در سال 2023 رسیده که نشان‌گر عامل افزایش قیمت لحظه ای ارز راکت پول است.


ناگفته نماند که می‌توانید از طریق نمودار بالای همین صفحه، تغییرات قیمت لحظه ای راکت پول را بر اساس تومان یا تتر (USDT) مشاهده کنید و همچنین، ابزارهای لازم برای تحلیل تکنیکال و نمودارهای مختلف در تایم فریم‌های 1 روزه، ساعتی و . . . نیز برای شما مهیا شده‌اند.

خرید ارز راکت پول

خرید ارز راکت پول

خرید ارز راکت پول در صرافی‌های متمرکز معتبر نظیر بایننس (Binance) و کوکوین (KuCoin) و همچنین صرافی‌های غیرمتمرکز مانند یونی سوآپ (Uniswap) امکان‌پذیر است؛ اما ممکن است کاربران ساکن ایران در استفاده از این پلتفرم‌ها با مشکلاتی نظیر پیچیدگی فرآیندها، احراز هویت و زبان انگلیسی آن‌ها روبه‌رو شوند.


از این رو پیشنهاد می‌شود پس از تحقیقات کافی خود، از طریق پلتفرم‌های داخلی معتبر برای خرید ارز راکت پول اقدام کنید.

خرید ارزان ارز راکت پول

شما می‌توانید پس از تحلیل تکنیکال توکن RPL و بررسی اخبار مرتبط با این پروژه، نقطه ورود مناسبی را برای خرید ارزان ارز راکت پول به‌دست آورید. در صرافی او ام پی فینکس، ابزارها، نمودارها و انواع سفارش‌ها به‌منظور خرید ارزان ارز راکت پول برای شما کاربران عزیز فراهم شده‌ و می‌توانید پس از ایجاد حساب کاربری و تکمیل احراز هویت، با کمترین مبلغ خرید ارز راکت پول را انجام دهید.

خرید ارز راکت پول در او ام پی فینکس

خرید ارز راکت پول در او ام پی فینکس، در ابتدا نیازمند ساخت یک حساب کاربری و تکمیل مراحل احراز هویت است. حساب کاربری شما تنها با یک شماره همراه ایجاد شده و فرآیند احراز هویت نیز، در کمتر از چند دقیقه با یک کارت شناسایی معتبر و با حضور کارشناسان او ام پی فینکس تکمیل می‌شود. به این ترتیب، حساب کاربری شما برای خرید ارز راکت پول در او ام پی فینکس آماده خواهد شد.


در مرحله بعدی، حساب کاربری نیاز به شارژ خواهد داشت که می‌توانید با پرداخت تومان از درگاه‌های بانکی و یا ارسال رمزارزهایی مانند تتر (USDT) به کیف پول خود در پلتفرم، این کار را انجام دهید. سپس برای خرید ارز راکت پول در او ام پی فینکس، یکی از روش‌های زیر را با توجه به صلاحدید خود انتخاب کنید.


معامله سریع: چنانچه نیازی به تحلیل تکنیکال و استفاده از نمودار قیمت RPL برای خرید ارز راکت پول ندارید، می‌توانید در صفحه «داشبورد» به بخش «معامله سریع» رفته و با انتخاب تومان یا تتر در قیمت ارز پرداختی و RPL برای ارز دریافتی، مقادیر لازم را جهت خرید وارد کنید. سپس تنها کافی است روی دکمه «تبدیل» زده تا سفارش خرید ارز راکت پول با قیمت لحظه ای بازار برای شما، به‌صورت آنی تکمیل شود.


معامله در بازار: در صورتی که قصد تحلیل تکنیکال راکت پول و پیدا کردن نقطه ورود دقیق برای خرید توکن RPL را دارید، پیشنهاد می‌شود به بخش «معامله» این رمزارز از صفحه «بازارها» رجوع کنید. در صفحه معامله، نمودار لحظه ای قیمت راکت پول برای شما نمایش داده شده و می‌توانید از طریق ثبت سفارش بازار (Market)، سفارش محدود (Limit)، سفارش با حد ضرر (Stop Limit) و سفارش حد ضرر با قیمت بازار (Stop Market)، به خرید ارز راکت پول در او ام پی فینکس بپردازید.

فروش ارز راکت پول

فروش ارز راکت پول در صرافی او ام پی فینکس، تفاوتی با انواع سفارش‌گذاری برای خرید این رمزارز ندارد؛ به این معنی که شما می‌توانید از طریق «معامله سریع» یا «معامله در بازارها»، برای فروش ارز راکت پول سفارش بگذارید. در بخش معامله سریع، ارز پرداختی را RPL و ارز دریافتی را تومان یا تتر (UDST) انتخاب کرده و پس از واردکردن مقادیر مد نظر خود، دکمه «تبدیل» را بزنید تا سفارش فروش ارز راکت پول با قیمت لحظه ای بازار تکمیل شود.


به همین ترتیب، می‌توانید در صفحه «معامله» این رمزارز از طریق سفارش بازار، سفارش محدود، سفارش با حد ضرر و سفارش حد ضرر با قیمت بازار، فروش ارز راکت پول را با قیمت دقیق مد نظر خود انجام دهید.

کارمزد خرید و فروش ارز راکت پول

کارمزد خرید و فروش ارز راکت پول و تمام رمزارزها در او ام پی فینکس، طبق سطح کاربری شما تعیین می‌شود. مثلاً، در سطح کاربری «پلاتینیوم»، خرید ارز راکت پول با کمترین کارمزد به میزان 0.2 درصد از حجم سفارش شما انجام می‌شود. در صورت استفاده از ربات معامله‌گر او ام پی فینکس نیز، کارمزد خرید و فروش ارز راکت پول 0.1 درصد در نظر گرفته می‌شود و فعال‌سازی ربات معامله‌گر، شامل هیچ هزینه‌ای نمی‌شود.


با مراجعه به صفحه «کارمزدها»، میزان کارمزد خرید و فروش ارز راکت پول در تمام سطوح کاربری را در اختیار خواهید داشت.

ارز راکت پول چیست؟

ارز راکت پول چیست

راکت پول (Rocket Pool / RPL) یک استخر سپرده‌گذاری (Staking Pool) غیرمتمرکز برای استیک اتریوم (ETH) است. این پروژه اپن سورس (متن باز / Open-Source) بوده، یعنی دسترسی و استفاده از آن برای همه مردم دنیا آزاد است. هدف اصلی پروژه و ارز راکت پول، تسهیل و رفع محدودیت‌های سپرده‌گذاری اتریوم برای تمام کاربران، به‌ویژه سرمایه‌گذاران با موجودی کم است. در این پلتفرم کاربران می‌توانند بدون راه‌اندازی یک فول نود (Full Node) که نیازمند سخت‌افزار، دانش فنی و 32 واحد اتریوم است، هر اندازه که در کیف پول خود اتریوم دارند، به سپرده‌گذاری و کسب درآمد بپردازند.


شبکه راکت پول دو نوع توکن با نمادهای RPL و rETH راه‌اندازی کرده است؛ RPL توکن بومی راکت پول بوده که برای اپراتورهای نود در این شبکه انگیزه مالی ایجاد می‌کند. همچنین نودهای این پلتفرم می‌توانند با استیک ارز راکت پول، حاشیه سود خود را تقویت کنند. ارز راکت پول یا توکن RPL سه عملکرد اصلی در این پلتفرم دارد که جریمه کاربر در صورت فعالیت مخرب در شبکه، پاداش‌های شبکه و توکن حاکمیتی (Governance Token) پلتفرم هستند. کارمزدها و هزینه‌ها در این شبکه از طریق ارز راکت پول پرداخت می‌شوند و فرآیندهای رأی‌گیری در پلتفرم نیز، نیازمند استفاده از توکن RPL است.

وایت پیپر ارز دیجیتال راکت پول

در وایت پیپر ارز دیجیتال راکت پول عنوان شده که این پروژه، ویژه دو دسته از فعالان بازار کریپتو راه‌اندازی شده است: افرادی که قصد استیک اتریوم با استفاده از توکن‌های دیگر (rETH) و یا کمترین سرمایه به میزان 0.01 واحد اتریوم را دارند، و افرادی که در نظر دارند اتریوم خود را استیک کنند و در قالب یک نود در این شبکه فعالیت داشته باشند، نرخ بازگشت سرمایه (ROI) خود را تقویت و در عین حال، از کارمزدهای شبکه اتریوم دوری کنند.


وعده اصلی پروژه طبق وایت پیپر ارز دیجیتال راکت پول، کسب اطمینان از این مسئله است که شبکه در اختیار تنها یک یا چند سرمایه‌گذار قرار نگیرد. این مسئله یکی از اصول بنیادی در شبکه اتریوم نیز بوده و رویکردی است که در تمام بخش‌های پروتکل راکت پول پیاده شده است. پروژه ارز دیجیتال راکت پول هدف اصلی خود را پیروی از اصول اکوسیستم دیفای و اتریوم، به‌ویژه در زمینه‌های غیر حضانتی کردن دارایی‌ها، حذف عامل اعتماد و اختیار تام کاربر قرار داده است.

آینده ارز دیجیتال راکت پول

طبق آنچه که تاکنون در مورد پروژه راکت پول دریافتیم، این پروتکل قابلیت سپرده‌گذاری و استیک اتریوم را برای طیف گسترده‌ای از سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال به‌وجود آورده است و کاربرانی که سرمایه، سخت‌افزار و دانش کافی را برای فعالیت در چنین زمینه‌ای نداشته باشند هم، می‌توانند از طریق راکت پول به‌راحتی به هدف خود برسند. در این پلتفرم، پاداش‌ها از طریق ارز دیجیتال راکت پول پرداخت شده که احتمال رشد قیمت ارز راکت پول را به‌مرور قوی‌تر می‌کند. از این رو، می‌توان گفت که ویژگی‌های این پروژه می‌توانند آینده ارز دیجیتال راکت پول را درخشان‌تر کنند.


ناگفته نماند که راکت پول در سال 2023 شاهد رشد 18 درصدی اتریوم‌های استیک‌شده در پلتفرم خود بوده است و توانسته عملکرد بهتری نسبت به رقبای خود یعنی لیدو دائو (Lido DAO) و کوین‌بیس (Coinbase) داشته باشد. این مسئله، جایگاه این پروژه میان سایر پلتفرم‌های ارائه‌دهنده خدمات استیکینگ شناور (LSD) را مستحکم کرده و آینده ارز دیجیتال راکت پول را به مراتب روشن‌تر ساخته است.

سرمایه گذاران شخصی و حقوقی ارز دیجیتال راکت پول

سرمایه گذاران شخصی و حقوقی ارز دیجیتال راکت پول شاهد یک دوره تامین سرمایه اولیه برای این پروژه بودند که در تاریخ 12 می 2018 (22 اردیبهشت 1397) اجرا شد و جزئیات سرمایه‌گذاری‌ها در این دوره فاش نشدند. از میان برترین سرمایه گذاران شخصی و حقوقی ارز دیجیتال راکت پول می‌توان به 4 سرمایه‌گذار سازمانی معتبر تحت اسامی کانسنسیس لبز (Consensys Labs)، کی آر وان (KR1)، اسکای‌کچر (Skycatcher) و کوین‌بیس ونچرز (Coinbase Ventures) اشاره کرد.

تیم توسعه دهنده ارز دیجیتال راکت پول

در صدر تیم توسعه دهنده ارز دیجیتال راکت پول، دیوید روگندایک، بنیان‌گذار و مدیر ارشد فناوری این پروژه قرار دارد. وی دارای بیش از 18 سال سابقه در زمینه‌های بازرگانی و برنامه‌نویسی کامپیوتر است و در انتهای سال 2016، پروژه راکت پول را طراحی کرد.


از سایر اعضای تیم توسعه دهنده ارز دیجیتال راکت پول می‌توان درن لنگ‌لی در سمت مدیر عمومی کمپانی و کین وال‌من، از برنامه‌نویسان ارشد به زبان سالیدیتی (Solidity)، با 15 سال سابقه در حوزه توسعه نرم‌افزار را نام برد. وی در سال 2017 با شبکه اتریوم آشنا شد و از آن زمان تاکنون، مشغول طراحی و ساخت قراردادهای هوشمند و زیرساخت شبکه‌های غیرمتمرکز است.

سوالات متداول

بنیانگذار ارز دیجیتال راکت پول دیوید روگندایک (David Rugendyke) نام دارد.

ارز دیجیتال راکت پول طی یک دوره جذب سرمایه در جولای سال 2018 (تیر 1397) وارد بازار ارزهای دیجیتال شد.

شما می‌توانید با ایجاد حساب کاربری و تکمیل احراز هویت در او ام پی فینکس، خرید ارز دیجیتال راکت پول را انجام دهید.

ایردراپ ارز دیجیتال راکت پول طبق گزارشات موجود، تاکنون انجام نشده است و برنامه‌ای مبنی بر اجرای چنین رویدادی، در تقویم این پروژه به چشم نمی‌خورد.