پایه بازار
undefinedاپتیمیزم
تومان
تبدیل

قیمت اپتیمیزم

ارز دیجیتال آپتیمیزم چیست؟

با این که اتریوم هنوز یکی از پر استفاده‌ترین شبکه‌ها در دنیای رمزارزها است، همچنان با مشکلاتی از قبیل کارمزد زیاد برای تراکنش‌ها و تعداد بالای تاییدیه‌ها (Confirmations) دست و پنجه نرم می‌کند. وجود چنین مواردی اتریوم را از هدف اصلی خود یعنی یک عملکرد به‌عنوان یک شبکه برای امور مالی دور می‌کند.

پروژه‌های زیادی با ارائه راه‌کارهای مقیاس‌پذیری برای مقابله با این مشکلات و در راستای اهداف اتریوم به‌وجود آمدند که یکی از محبوب‌ترین رویکردها، راه‌کارهای مبتنی بر رول‌آپ‌ها (Roll-Up) هستند که پروژه آپتیمیزِم (Optimism / OP) یکی از آن‌ها است. ارز دیجیتال آپتیمزم با نماد OP شناخته می‌شود و خرید آپتیمیزم مانند دیگر ارزهای دیجیتال صورت می‌گیرد.

آپتیمیزم یک شبکه لایه 2 (Layer-2) در بلاک چین اتریوم با هدف ارائه‌ راه‌کارهای مقیاس‌پذیری به‌صورت مقرون به‌صرفه و آسان برای اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (DApp) در این شبکه است. آپتیمیزم با همکاری بنجامین جونز به‌عنوان دانشمند ارشد، جینلان وَنگ در نقش مدیرعامل و کِوین هو، مدیر محصول، پروژه در سال 2019 در کشور آمریکا تاسیس شد و توکن بومی و حاکمیتی (Governance) پروژه یعنی ارز OP در تاریخ 31 می 2022 (10 خرداد 1401) کار خود را آغاز کرد.

هنگام تهیه این متن، قیمت ارز OP در محدوده 1.10 دلار قرار دارد. فناوری بک‌اِند (backend) در آپتیمیزم تحت عنوان ماشین مجازی آپتیمیستیک (Optimistic Virtual Machine) و با ارجاع به ماشین مجازی اتریوم (Ethereum Virtual Machine / EVM) ایجاد شده است.

از جایی که تکنولوژی پیاده‌شده در آپتیمیزم با اتریوم هم‌خوانی دارد، تمامی قراردادهای هوشمند اتریوم را می‌توان در آپتیمیزم نیز اجرا کرد و از مزایای آن نظیر سرعت بالای تراکنش‌ها و کارمزدهای کمتر گس (Gas Fee) بهره برد. وجود چنین قابلیتی بدون شک در سطح خرید ارز OP و قیمت ارز دیجیتال آپتیمیزم تاثیرگذار خواهد بود.

ویژگی های ارز آپتیمیزم

ارز اپتیمیزم چیست

هدف نهایی آپتیمیزم پایداری بیشتر تراکنش‌ها در شبکه شلوغ اتریوم است که با کاهش هزینه‌ها و افزایش سرعت شبکه، تقاضا برای این رمزارز (ETH) نیز افزایش پیدا خواهد کرد. اتریوم در حال حاضر یک اکوسیستم فوق‌العاده پر رونق است و با داشتن پروژه‌هایی مانند بازارهای مالی، کیف پول‌های کاربرپسند، صرافی‌ها و تجمیع‌کنندگان نقدینگی (Aggregator) زمینه را برای رشد پروژه‌ها فراهم کرده است.

اما شبکه اتریوم در هر ثانیه توانایی پردازش 10 الی 15 تراکنش را دارد و رشد این اکوسیستم، منجر به افزایش تعداد تاییدیه‌ها برای تراکنش‌ها و کارمزدهای بالا شده است. آپتیمیزم این بار را از دوش اتریوم برداشته و در استفاده از صرافی‌های شناخته‌شده مانند یونی ‌سواپ (Uniswap)، کارمزد تراکنش‌ها از 10 تا 100 برابر کاهش داده است.

تحقیقات نشان داده که آپتیمیزم کارمزد تراکنش‌ها در صرافی سینتِتیکس (Synthetix) را تا 143 برابر کمتر کرده است. این دستاوردها به مرور خرید ارز دیجیتال آپتیمیزم را به‌صورت روز افزون افزایش خواهند داد. وجود چنین انگیزه‌ای در آپتیمیزم از طریق رول‌آپ‌های آن ایجاد شده که به حفظ امنیت تراکنش‌های شبکه کمک می‌کنند.

نودهای این شبکه می‌توانند از طریق سپرده‌گذاری (اِستیکینگ / Staking) شروع به فعالیت و ارائه بلوک‌های جدید کنند. همچنین نودها می‌توانند اعتبار یک تراکنش را به چالش بکشند. قراردادهای هوشمند نتایج فعالیت‌ها را در لایه 1 اتریوم بررسی کرده و نودها در صورت فعالیت صحیح خود پاداش دریافت می‌کنند و یا بر اساس نتایج منفی به‌دست آمده، بخشی از سپرده خود را از دست می‌دهند.

آپتیمیزم در واقع به‌عنوان یک رول‌آپِ آپتیمیستیک ساخته شده است. این نوع از رول‌آپ‌ها وظیفه تشخیص اعتبار هم‌گام‌سازی اطلاعات بین لایه 2 و لایه 1 شبکه را برعهده دارد که از طریق فرآیندی تحت عنوان اثبات تقلب (Fraud Proof) انجام می‌شود.

  • رول‌آپ

رول‌آپ یه راه‌کار لایه 2 برای مقیاس‌پذیری است که از طریق نگهداری بخش بزرگی از اطلاعات در لایه 2 شبکه و خارج نگه‌داشتن آن‌ها از شبکه اصلی (لایه 1) عملیات مقیاس‌بندی را انجام می‌دهد. رول‌آپ حداقل داده‌ها را در شبکه اصلی اتریوم ثبت می‌کند و با حفظ فضای ذخیره‌سازی، به ارتقای سطح عملکرد شبکه کمک می‌کند.

  • رول‌آپ آپتیمیستیک

این پروتکل رول‌آپ یک تعهد وضعیت در شبکه اصلی اتریوم به‌ثبت می‌رساند که شامل اعتبارسنجی تراکنش‌ها نمی‌شود. کاربران شبکه می‌توانند در دوره‌های مشخص‌شده صحت این تعهدات را به چالش بکشند. به این فرآیند «اثبات تقلب» گفته می‌شود که طبق آن، اعتبار داده‌های ثبت‌شده در شبکه اصلی اتریوم مشخص می‌شود.

  • اثبات تقلب (Fraud Proof)

هر اعتبارسنجی که قصد ثبت اطلاعات از لایه 2 شبکه به لایه 1 را دارد، جهت رعایت مسائل امنیتی نیاز به یک واریز و سپرده‌گذاری (Stake) دارد. چنانچه تراکنش یک اعتبارسنج در دوره چالش آن نامعتبر شناخته شود، مبلغ سپرده آن ضبط شده و از دست می‌رود. پس از این‌که پروتکل رول‌آپ با محاسبه مجدد تراکنش این خطا را تایید و اثبات کرد، به گروه چالش‌گر این خطا پاداش می‌دهد.

به بیان کوتاه آپتیمیزم می‌تواند با استفاده از قابلیت‌های خود در محسابات داده‌های درون شبکه‌ای (On-Chain) و برون‌شبکه‌ای (Off-Chain)، راه‌کارهای مقیاس‌پذیری لایه 2 خود را اجرا کند. همچنین بسیاری از اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز اتریوم قابلیت اجرا در آپتیمیزم را دارند. از این رو، کاربران از تراکنش‌های سریع‌تر و ارزان‌تر بهره برده که به رشد و توسعه اکوسیستم اتریوم نیز کمک خواهد کرد.

سطح خرید آپتیمیزم و قیمت ارز دیجیتال OP به‌صورت مستقیم تحت تاثیر اثرات مثبت این ویژگی‌ها قرار دارند. آپتیمیزم تنها راه‌کار رول‌آپ در شبکه اتریوم نیست و رقبای آن پروتکل‌های آربیتروم (Arbitrum) و پالیگان (Polygon) هستند. از لحاظ سطح عملکرد و محبوبیت، آربیتروم نزدیک‌ترین رقیب برای آپتیمیزم محسوب می‌شود.

آینده ارز دیجیتال آپتیمیزم

با توجه به ماهیت پرنوسان رمزارزها، پیش‌بینی آینده ارز دیجیتال آپتیمیزم یا هر پروژه دیگری ممکن نیست؛ اما صنعت رمزارزها همیشه دنیا را با عمکرد خود شگفت‌زده کرده است و با رشد و توسعه حوزه دیفای، قیمت ارز OP و به‌طور کل بازار ارزهای دیجیتال می‌توانند پیشرفت‌های زیادی را تجربه کنند.

در حال حاضر نمی‌توان دیدگاهی منفی پیرامون عملکرد پروتکل آپتیمیزم ارائه داد و خدمات آن باعث افزایش سطح مقیاس‌پذیری در شبکه اتریوم شده است. یعنی تراکنش‌ها در این شبکه ارزان‌تر و سریع‌تر انجام می‌شوند؛ عاملی که خرید ارز دیجیتال آپتیمیزم را به یک سرمایه‌گذاری منطقی تبدیل کرده است.

افرادی که در گذشته از بلاک چین اتریوم استفاده کرده‌اند، با چالش‌های آن در انجام تراکنش‌ها آشنایی دارند؛ اما اکنون، راه‌کارهای مبتنی بر فناوری رول‌آپ موجب بهبود این مشکلات شده‌اند. علاوه‌بر این موارد، آپتیمیزیم یک پروژه جامعه محور بوده و برای اعضای شبکه خود امکان همکاری و توسعه را ایجاد کرده است.

از این رو اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز را می‌توان با همان قابلیت‌ها و ویژگی‌ها اتریوم، در آپتیمیزم اجرا کرد. مشخصاً این ویژگی‌ها برای آینده ارز OP، خرید آپتیمیزم و همچنین رشد قیمت ارز آپتیمیزم در جهت مثبت عمل خواهند کرد.

خرید آپتیمیزم

خرید اپتیمیزم

شما می‌توانید در صرافی‌های معتبر دنیا به خرید آپتیمیزم بپردازید. خرید ارزهای دیجیتال در پلتفرم‌های مختلف نیازمند چند دقیقه از زمان شما برای ثبت نام، احراز هویت و شارژ حساب کاربری است. برای ایجاد حساب در یک صرافی ارز دیجیتال شما باید مشخصات فردی خود را احراز و تایید کنید و پس از انجام این مراحل می‌توانید برای خرید ارز OP اقدام کنید.

گاهی اوقات پیش می‌آید که این فرآیندها در صرافی‌های خارج از کشور برای برخی از کاربران مشکل و یا غیرممکن باشد. از این رو، توصیه می‌شود که از صرافی‌های داخلی نظیر او ام پی فینکس استفاده کنید. لازم به ذکر است پلتفرم معاملاتی او ام پی فینکس انجام این امور را کوتاه ساخته و در کمترین زمان ممکن ثبت نام و احراز هویت شما تکمیل و حساب کاربریتان برای خرید ارز آپتیمیزم آماده می‌شود.

نحوه خرید آپتیمیزم

کاربران می‌توانند پس از تکمیل ثبت نام و تایید احراز هویت، حساب کاربری را دریافت و برای شارژ آن جهت خرید ارز دیجیتال آپتیمیزم با قیمت لحظه ای اقدام کنند. این عملیات از طریق روش‌های زیر امکان‌پذیر است:

  • واریز ریال با اتصال به درگاه پرداختی شتاب و استفاده از کارت‌های بانکی
  • ارسال رمزارز مانند تتر (USDT) به کیف پول در حساب کاربری و شارژ مستقیم حساب

شایان ذکر است خرید ارز OP با ریال در بازار ریالی او ام پی فینکس انجام می‌شود و در صورت ارسال تتر (USDT)، بازار تتری محل معامله رمزارزها خواهد بود.

چند نکته قبل از خرید آپتیمیزم و فروش رمزارز

خواهشمند است پیش از خرید و فروش ارز آپتیمیزم، نکات زیر را در نظر داشته باشید:

  • کمترین مبلغ خرید ارز OP در بازار ریالی / تومانی 100 هزار تومان و در بازار تتری، 10 واحد تتر (USDT) است.
  • کارمزد برداشت آپتیمیزم

جهت فروش آپتیمیزم در پنل کاربری روی کیف پول کلیک کرده و وارد بخش معامله رمزارز مورد نظر شوید. همچنین می‌توانید با ورود به بخش برداشت، ارز خریداری‌شده را به یک کیف پول شخصی منتقل کنید. به‌طور کل، خرید و فروش ارز آپتیمیزم در او ام پی فینکس از طریق ثبت سفارش به‌صورت صحیح یا محدود انجام می‌شود.

با ثبت یک سفارش سریع، فروش آپتیمیزم با قیمت لحظه ای OP انجام می‌شود و در صورت ثبت یک سفارش محدود، برای فروش یا خرید ارز دیجیتال OP، قیمت آپتیمیزم را شما مشخص می‌کنید و تا زمان رسیدن بازار به قیمت ثبت‌شده شما، لازم است برای تکمیل سفارش خود صبر کنید.

کیف پول ارز دیجیتال آپتیمیزم

حفظ و ذخیره رمزارز به‌اندازه سرمایه‌گذاری در آن‌ها اهمیت دارد. سرمایه‌گذاران پس از خرید ارز OP می‌توانند از کیف پول‌های ارز دیجیتال برای ذخیره آن استفاده کنند. اما انتخاب صحیح یک کیف پول تا حدی زیادی به میزان سرمایه‌گذاری شخص بستگی دارد. کیف پول‌های نرم‌افزاری یا گرم یکی از محبوب‌ترین شیوه‌ها برای ذخیره ارزهای دیجیتال به‌ویژه برای کوتاه‌مدت هستند.

عملکرد این کیف پول‌ها به‌صورت آنلاین است و عموماً رابط کاربری ساده داشته، رایگان هستند و قابلیت نصب در موبایل‌ها و کامپیوتر را دارند. از بین برندهای برتر در این زمینه می‌توان به کیف پول‌های تراست ولت (Trust Wallet)، کوینومی (Coinomi) و اکسودوس (Exodus) اشاره کرد. از سویی دیگر کیف پول‌های سرد یا سخت‌افزاری رایگان نبوده و کار با آن‌ها نیازمند تجربه قبلی در بازار است.

این کیف پول‌ها در قالب دستگاه‌هایی شبیه به فلش‌های USB ارائه می‌شوند، بالاترین سطح امنیت را داشته و برای سرمایه‌گذاری بلندمدت و حجم‌های بزرگ مناسب هستند. لِجِر (Ledger) و ترزور (Trezor) از نمونه‌های برتر بین کیف پول‌های سخت‌افزاری به‌شمار می‌آیند.

لازم به ذکر است سرمایه‌گذاران با خرید ارز دیجیتال در او ام پی فینکس، به‌صورت خودکار و رایگان از کیف پول امن این پلتفرم استفاده خواهند کرد. دارایی کاربران در این صرافی در کیف پول‌های سرد و در مکانی فوق‌العاده امن نگهداری می‌شود که بروز هرگونه خطر را به حداقل رسانده است.

سوالات متداول