ارز کازماس (ATOM) Cosmos

پایه بازار
undefinedکازماس
تومان
تبدیل

قیمت ارز کازماس

ارز کازماس یا همان توکن ATOM نقش بسیار مهمی در برقراری ارتباط میان تمام مناطق یا زون‌های (Zone) بلاک چین کازماس (Cosmos) ایفا می‌کند. ارز دیجیتال ATOM برای ارسال و دریافت پول و سپرده‌گذاری (استیکینگ / Staking) نیز در این شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد و از این رو هرچه تعداد شبکه‌های ساخته‌شده و تراکنش‌های آن‌ها تحت این بلاک چین بیشتر شوند، قیمت ارز کازماس نیز افزایش پیدا می‌کند.


کاربرانی که اقدام به خرید ارز کازماس و استیک آن می‌کنند، می‌توانند در فرآیندهای رأی‌گیری در این شبکه شرکت کنند. به‌علاوه نودهای اعتبارسنج (Validators) و نمایندگان (Delegates) در شبکه کازماس پاداش خود را در قالب توکن اتم دریافت کرده که میزان سپرده‌گذاری آن‌ها در این شبکه، تاثیر مستقیم بر ارزش و قیمت ارز کازماس دارد.

cosmos ارز کازماس

قیمت لحظه ای ارز کازماس

سرمایه‌گذاران این رمزارز باید توجه داشته باشند که برای عرضه توکن ATOM سقفی تعیین نشده است. در عوض، شبکه کازماس بر اساس تعداد توکن‌های استیک‌شده، نرخ تولید و صدور ارز دیجیتال کازماس را تنظیم می‌کند. نرخ سالانه صدور توکن‌های جدید در شبکه کازماس بین 7 تا 20 درصد متغیر است. بر اساس قانون عرضه و تقاضا، این مکانیزم مستقیماً بر قیمت لحظه ای ارز کازماس تاثیر دارد.


شبکه کازماس ابزارهای اپن سورس (متن باز / Open-Source) جهت ساخت اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز سازگار با بلاک چین‌های برتر دنیا، تحت عنوان منطقه یا زون (Zone) را در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌دهد. این زون‌ها در واقع قراردادهای هوشمند بلاک چین کازماس هستند که از این طریق، فرآیندهای پیچیده سر راه توسعه‌دهندگان را ساده‌سازی کرده‌اند. توسعه‌دهندگان که با پرداخت ارز ATOM در این شبکه به فعالیت می‌پردازند، هر نوع برنامه‌‌ای با ویژگی‌های مطلوب خود را می‌توانند طراحی و اجرا کنند. سطح فعالیت توسعه‌دهندگان در شبکه کازماس، قیمت لحظه ای ارز کازماس را دست‌خوش تغییرات می‌کند.


یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار بر نرخ لحظه ای ارز کازماس، تعامل‌پذیری با شبکه‌های اثبات کار (PoW) و اثبات سهام (PoS) برتر دنیا نظیر بیت کوین (BTC) و اتریوم (ETH) از طریق ساخت پل (Bridge) است که منجر به افزایش استفاده و خرید و فروش ارز کازماس می‌شود. ناگفته نماند که از طریق نمودار قیمت کازماس در بالای همین صفحه، می‌توانید نمودار لحظه ای قیمت کازماس در تایم فریم های 1 روز، ساعتی و . . . به‌همراه سایر ابزارهای معاملاتی را در اختیار داشته باشید.

خرید ارز کازماس

ارز کازماس ATOM Cosmos

از آن جایی که ارز دیجیتال اتم یا کازماس از پروژه‌های برتر بازار رمزارزها به‌شمار می‌آید، صرافی‌های معتبر دنیا مانند بایننس (Binance)، کوین‌بیس (Coinbase)، کوکوین (KuCoin) و . . . امکان خرید ارز کازماس را فراهم کرده‌اند. اما نکته این‌جا است که استفاده از پلتفرم‌های معاملاتی خارج از کشور برای کاربران ایرانی ممکن است با چالش‌های نظیر عدم احراز هویت و پیچیدگی فرآیندهای موجود در پلتفرم‌ها همراه باشد.


از این رو پیشنهاد می‌شود پس از تحقیقات کامل خود، یک پلتفرم داخلی معتبر را برای خرید ارز کازماس انتخاب کنید.

خرید ارزان ارز کازماس

برای خرید ارزان ارز کازماس، بهتر است به تحلیل تکنیکال و فاندامنتال این پروژه بپردازید و پس از بررسی شرایط کلی بازار، یک نقطه ورود مناسب برای خرید پیدا کنید. در صرافی او ام پی فینکس می‌توانید با مراجعه به صفحه معامله کازماس، به ابزارهای معاملاتی مختلف و همچنین نمودار لحظه ای ارز کازماس دسترسی داشته باشید و بر اساس تحلیل خود، بهترین قیمت ارز کازماس را پیدا کنید و برای آن سفارش ثبت کنید.


پس از ایجاد حساب کاربری و تکمیل احراز هویت در او ام پی فینکس، امکان خرید و فروش ارز کازماس با کمترین مبلغ برای شما امکان‌پذیر خواهد بود.

خرید ارز کازماس در او ام پی فینکس

جهت خرید ارز کازماس در او ام پی فینکس، در ابتدا لازم است تا یک حساب کاربری تشکیل دهید و فرآیند احراز هویت خود را تکمیل کنید. در این مرحله نیاز به ارائه یک شماره تماس و کارت شناسایی دارید که با حضور کارشناسان واحد احراز هویت، این فرآیندها در کمتر از چند دقیقه انجام خواهند شد و حساب کاربری شما برای خرید ارز کازماس در او ام پی فینکس آماده می‌شود. سپس لازم است از طریق پرداخت تومان از درگاه بانکی یا ارسال رمزارز مانند تتر (USDT) به کیف پول خود در پلتفرم، حساب کاربری خود را شارژ کنید و طبق یکی از روش‌های زیر به خرید ارز کازماس بپردازید.


معامله سریع: چنانچه هنگام خرید ارز کازماس نیازی به نقطه ورود دقیق یا نمودار قیمت لحظه ای ATOM ندارید، می‌توانید به صفحه «داشبورد» رفته و در بخش «معامله سریع» خرید خود را انجام دهید. در این بخش، ارز پرداختی را تومان (IRT) یا تتر (USDT) و ارز دریافتی را ATOM انتخاب کنید. سپس مقادیر مد نظر خود را وارد کرده و روی دکمه «تبدیل» بزنید تا خرید ارز کازماس با قیمت لحظه ای بازار برای شما انجام شود.


معامله در بازار: اگر برای خرید ارز کازماس در او ام پی فینکس نیاز دارید که ابتدا به تحلیل تکنیکال این رمزارز بپردازید، پیشنهاد می‌شود که در صفحه «معامله» کازماس در «بازارها»، نمودار قیمت لحظه ای این رمزارز به‌همراه سایر ابزارهای معاملاتی را بررسی کنید و سفارش خرید ارز کازماس را طبق یکی از این انواع سفارش ثبت کنید: سفارش بازار (Market)، سفارش محدود (Limit)، سفارش با حد ضرر (Stop Limit) یا سفارش حد ضرر با قیمت بازار (Stop Market).

فروش ارز کازماس

فرآیند فروش ارز کازماس در او ام پی فینکس مشابه با عملیات خرید این رمزارز است. به این معنی که شما می‌توانید در بخش‌های «معامله سریع» و «معامله در بازار» به فروش توکن ATOM بپردازید. در قسمت «معامله سریع» کافی است ارز پرداختی را ATOM و ارز دریافتی خود را تومان یا تتر تعیین کنید و پس از واردکردن مقادیر مربوطه، دکمه «تبدیل» را بزنید تا سفارش فروش ارز کازماس با قیمت لحظه ای بازار و به‌صورت آنی تکمیل شود.


در صفحه «معامله» این رمزارز نیز، با در اختیار داشتن نمودارهای قیمت و ابزارهای تحلیل تکنیکال، می‌توانید با ثبت یکی از سفارش‌های بازار، محدود، حد ضرر یا حد ضرر با قیمت بازار، به فروش ارز کازماس بپردازید.

کارمزد خرید و فروش ارز کازماس

کارمزد خرید و فروش ارز کازماس و سایر دارایی‌ها در پلتفرم معاملاتی او ام پی فینکس، بر اساس سطح کاربری فرد تعیین می‌شود. برای مثال در سطح کاربری «پلاتینیوم»، خرید ارز کازماس با کمترین کارمزد به میزان 0.0035 درصد از حجم سفارش شما انجام می‌شود.


در صورت استفاده از ربات معامله‌گر او ام پی فینکس نیز، کارمزد خرید و فروش ارز کازماس 0.1 درصد در نظر گرفته شده و فعال‌سازی ربات معامله‌گر شامل هیچ هزینه‌ای نمی‌شود. با مراجعه به صفحه «کارمزدها»، میزان کارمزد خرید و فروش ارز کازماس در تمام سطوح کاربری را مشاهده کنید.

ارز دیجیتال کازماس اتم چیست؟

ارز کازماس ATOM Cosmos

تیم توسعه دهنده ارز دیجیتال کازماس اتم، به این شبکه لقب «اینترنت بلاک چین‌ها» (Internet of Blockchains) را داده است و هدف این پروژه، ایجاد شبکه‌ای گسترده متشکل از بلاک چین‌ها و رمزارزهای مختلف است که با استفاده از ابزارهای اپن سورس، قادر باشند تراکنش‌های بین‌شبکه‌ای را به‌راحتی انجام دهند. تعامل پذیری و شخصی‌سازی ویژگی‌های مختلف، بلاک چین و ارز دیجیتال کازماس اتم را در کنار رقبای موجود برجسته ساخته‌اند.


کازماس هاب (Cosmos Hub) که نام بلاک چین کازماس با الگوریتم اجماع اثبات سهام (Pos) است، فعالیت‌های خود را با به‌کارگیری کوین بومی شبکه یعنی ارز دیجیتال کازماس اتم (ATOM) پیش می‌برد. سرمایه‌گذاران با نگهداری ارز دیجیتال ATOM می‌توانند به سپرده‌گذاری (استیک) و اعتبارسنجی بلاک‌ها بپردازند، در فرآیندهای مدیریتی (Governance) شبکه حق رأی داشته باشند و کارمزد تراکنش‌ها را پرداخت کنند. همچنین، هولدرهای ارز دیجیتال کازماس اتم می‌توانند کوین‌های خود را به یک نماینده (Delegate) دهند تا مجبور به راه‌اندازی سخت‌افزار و سایر فرآیندهای مربوط به نودهای اعتبارسنج نباشند؛ به این ترتیب، همچنان قادر به دریافت پاداش‌های استیکینگ خواهند بود.


نخستین توکن‌های ارز دیجیتال کازماس اتم هنگام راه‌اندازی شبکه اصلی (Mainnet) کازماس تولید شدند که بین نخستین کمک‌کنندگان به پروژه، شرکت‌کنندگان در رویداد فروش توکن‌ها، بنیاد کازماس (Cosmos Foundation) و توسعه‌دهندگان اصلی این شبکه توزیع شد. اکنون توکن‌های جدید ارز دیجیتال کازماس اتم، برای اعطای پاداش به نودهای اعتبارسنج تولید می‌شوند.


از جایی که بلاک چین کازماس از سطح مقیاس‌پذیری (Scalability) بالایی برخوردار بوده و قادر به ساخت و اجرای قراردادهای هوشمند (Smart Contracts) است، این پروژه میان توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (DApps) محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده است.

وایت پیپر ارز دیجیتال کازماس اتم

بر اساس نوشته‌های رسمی وایت پیپر ارز دیجیتال کازماس اتم، اپلیکیشن‌ها و سرویس‌های این شبکه با پروتکل IBC یا ارتباط میان بلاک چینی (Inter-Blockchain Communication) با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. چنین نوآوری باعث شده که تبادل دارایی‌ها و اطلاعات میان بلاک چین‌های برتر، بدون نیاز به پرداخت کارمزد انجام شوند. طبق آخرین آمار موجود، 246 اپلیکیشن و سرویس میان بلاک چینی تحت شبکه کازماس راه‌اندازی شده‌اند و از بلاک چین‌های برتر فعال در این شبکه می‌توان بایننس چین، ترا و کرونوس را نام برد.


یکی دیگر از ویژگی‌های معرفی‌شده در وایت پیپر ارز دیجیتال کازماس اتم، کیت توسعه نرم‌افزار (SDK) کازماس است. این بسته توسعه نرم‌افزار، یکی از جدیدترین فریم‌وُرک‌های بلاک چین است که کازماس هاب و سایر شبکه‌های موجود در این بلاک چین از آن استفاده می‌کنند. از طریق این فناوری می‌توان اپلیکیشن‌های نوآورانه‌ای طراحی کرد و در اینترنت بلاک چین‌ها به ارزش‌آفرینی پرداخت.


توسعه‌دهندگان در این شبکه می‌توانند بلاک چین‌هایی با محوریت اپلیکیشن طراحی کنند که می‌توانند به‌راحتی با سایر بلاک چین‌ها تعامل برقرار کنند و برخلاف اغلب بلاک چین‌های امروزی، مجبور به طراحی آن‌ها در قالب قرارداد هوشمند تحت یک بلاک چین دیگر نباشند. به این ترتیب، ویژگی‌های نظیر کارمزدهای سطح پایین، عدم تراکم در شبکه و طرح قوانین و مقررات شخصی‌سازی شده در دسترس توسعه‌دهندگان قرار خواهد داشت.

آینده ارز دیجیتال کازماس

قیمت ارز دیجیتال کازماس از ابتدای کار خود تاکنون شاهد رشد قابل توجهی بوده است و در بازار گاوی سال 2021، توانست به سقف 38.78 دلاری دست یابد. مسیر پیش روی اکوسیستم کازماس و آینده ارز دیجیتال کازماس امیدوارکننده به نظر می‌رسد و تیم توسعه دهنده پروژه کازماس نیز، در تلاش برای بهبود بیشتر این شبکه، به‌ویژه در زمینه امنیت هستند.


کازماس پس از راه‌اندازی ارتقای استارگیت (Stargate Upgrade)، قابلیت برقراری ارتباط میان بلاک چین‌ها و ساخت رایگان و آسان اپلیکیشن‌ها را با پیاده‌سازی پروتکل IBC ارائه کرد. اکنون با افزایش تعداد ارتباطات در این پروتکل، تراکنش‌های حوزه دیفای (DeFi) و انتقال NFT ها میان شبکه‌های مختلف بیش از پیش روان و راحت شده و این ویژگی به‌تنهایی، می‌تواند وضعیت آینده ارز دیجیتال کازماس را بهبود بخشد.

سرمایه گذاران شخصی و حقوقی ارز دیجیتال کازماس

سرمایه گذاران شخصی و حقوقی ارز دیجیتال کازماس شاهد 7 دوره جذب سرمایه برای این پروژه بودند که آخرین دوره آن به تاریخ 27 می 2021 (6 خرداد 1400) بر می‌گردد. کازماس طی رویداد عرضه اولیه کوین خود در آوریل سال 2017 (اردیبهشت 1396)، موفق به جذب 17 میلیون دلار سرمایه تنها طی 29 دقیقه شد.


از میان برترین سرمایه گذاران شخصی و حقوقی ارز دیجیتال کازماس می‌توان به نام‌های کاردینال کپیتال (Cardinal Capital)، ییلد ونچرز (Yield Ventures)، آی او اس جی ونچرز (IOSG Ventures)، کِنث باک و پارادایم (Paradigm) اشاره کرد.


تیم توسعه دهنده ارز دیجیتال کازماس

تیم توسعه دهنده ارز دیجیتال کازماس از همکاری مشترک میان چندین تیم مختلف تشکیل شده و بنیاد سوییس اینترچین (Swiss Interchain Foundation / ICF) منابع اولیه مورد نیاز برای این تیم را فراهم کرد.


تیم توسعه دهنده ارز دیجیتال کازماس در ابتدا توسط جی کوان پایه‌گذاری شد و در ادامه با همکاری اتان بوکمن در سال 2014، بلاک چین کازماس و الگوریتم اجماع این شبکه تحت عنوان تندرمینت (Tendermint) را طراحی کردند. وایت پیپر ارز دیجیتال کازماس نیز توسط این دو فرد در سال 2016 منتشر شد.

سوالات متداول

بنیانگذار ارز کازماس جی کوان (Jae Kwon) است.

ارز کازماس در مارس سال 2019 (فروردین 1398) با راه‌اندازی شبکه اصلی وارد بازار ارزهای دیجیتال شد.

شما می‌توانید پس ایجاد حساب کاربری و تکمیل احراز هویت، به خرید ارز کازماس در پلتفرم او ام پی فینکس بپردازید.

رویدادهای ایردراپ ارز کازماس را می‌توانید از وب‌سایت‌های “Atomtree.io” و “Cosmosairdrops.io” پیگیری کنید.