تحلیل قیمت دوج کوین

تحلیل قیمت دوج کوین در بحبوحه صعود ۱۵۰ درصدی

قیمت برترین میم کوین بازار، دوج کوین (Dogecoin / DOGE)، روند صعودی خود را همچنان ادامه می‌دهد که ظاهراً با امید به رشد نجومی قیمت این رمزارز در پی خرید شبکه اجتماعی توییتر توسط ایلان ماسک، سرمایه‌گذاران زیادی در بازار شروع به فعالیت کرده‌اند.


تحلیل قیمت دوج کوین نشان می‌دهد این رمزارز روز گذشته و پس از یک صعود ۷۵ درصدی به ۰.۱۴۶ دلار رسیده و بزرگ‌ترین رشد قیمتی روزانه خود را از آوریل سال گذشته (فروردین ۱۴۰۰) تا کنون رقم زده است.

نمودار روزانه دوج کوین
نمودار روزانه دوج کوین – TradingView

لازم به ذکر است بخشی از این صعود قیمت روزانه دوج کوین از روند رشد شکل‌گرفته در کل بازار ارزهای دیجیتال نشئت گرفته که در اوایل هفته گذشته در تاریخ ۲۵ اکتبر (۳ آبان) آغاز شد. به‌طور کل، دوج کوین توانست بین روزهای ۲۵ الی ۲۹ اکتبر (۳ الی ۷ آبان) ۱۵۰ درصد رشد قیمت داشته باشد.


در ادامه تحلیل قیمت دوج کوین مشخص شد که این روند رشد با افزایش نسبتاً زیادی در حجم معاملات روزانه این دارایی همراه بوده است. همچنین بر اساس آمار سنتیمنت (Santiment)، تعداد تراکنش‌های بیش از ۱۰۰,۰۰۰ دلار دوج کوین نیز همزمان با عوامل مذکور افزایش داشته است. تغییرات هر دوی این شاخص‌ها به این معنی است که تقاضا برای ارز دیجیتال DOGE بین سرمایه‌گذاران ثروتمند یا همان نهنگ‌ها در حال بیشترشدن است.

تعداد تراکنش نهنگ‌های دوج کوین
تعداد تراکنش نهنگ‌های دوج کوین – Santiment

رشد این شاخص‌های مهم دوج کوین بازتاب‌کننده هیجانات سرمایه‌گذاران در مورد خرید توییتر توسط ایلان ماسک در ۲۷ اکتبر (۵ آبان) است. اوایل سال میلادی جاری بود که این کارآفرین میلیاردر طرحی را مبنی بر انتخاب دوج کوین به‌عنوان یک روش پرداختی در توییتر عنوان کرد. کمپانی‌های دیگر ماسک یعنی تسلا (Tesla) و اسپیس‌ایکس (SpaceX) هم‌اکنون رمزارز دوج کوین را در پرداخت‌ها و امور تجاری خود می‌پذیرند.


در همین راستا، یکی از گزارشگران و تحلیل‌گران شناخته‌شده حوزه کریپتو به‌نام دیوید گوخِشتاین، در توییتر خود دوج کوین را «پول رسمی توییتر» عنوان کرد.

شیبا اینو و دیگر میم کوین ها به دنبال دوج

دومین میم کوین (Memecoin) برتر ارزهای دیجیتال یعنی شیبا اینو (SHIB) نیز عملکردی مشابه دوج کوین در نمودار خود ثبت کرد.

شیبا تنها در ۲۹ اکتبر (۷ آبان) توانست با یک جهش به‌میزان ۳۰ درصد به قیمت ۰.۰۰۰۰۱۵۱ دلار برسد و سقف قیمتی خود از ماه آگوست (مرداد) تا کنون را مجدداً بازدید کند. روند رشد قیمت شیبا اینو نیز همراه با دیگر همتاهای خود در بازار بوده است که این روند از ۲۵ اکتبر آغاز شد و تا به امروز، قیمت این رمزارز محبوب ۵۳ درصد افزایش یافته است.

نمودار روزانه شیبا
نمودار روزانه شیبا – TradingView

همچنین دیگر میم کوین‌های بازار طی روزهای اخیر موفق شدند صعودهای قابل توجهی را رقم زنند و از بین آن‌ها، قیمت دوج ایلان مارس (ELON) افزایشی ۱۴۰ درصدی داشت.

عملکرد میم کوین‌های بازار
عملکرد قیمت میم کوین‌های بازار – CoinMarketCap

تحلیل قیمت دوج کوین و سقف اشباع خرید

تحلیل قیمت دوج کوین با بررسی یکی از اندیکاتورهای کلاسیک در تحلیل تکنیکال، مشخص کرده که این حرکت صعودی دوج کوین تا حد زیادی با عملکرد سابق آن در بیش از یک سال گذشته متفاوت است.


شاخص قدرت نسبی (RSI) که نشان‌دهنده میزان تغییرات قیمتی اخیر و وضعیت دارایی در سطوح اشباع خرید (Overbaought) و اشباع فروش (Oversold) است، در نمودار روزانه دوج کوین به عدد ۹۳.۶۹ رسید. این بالاترین سطح این اندیکاتور از آوریل ۲۰۲۱ (فروردین ۱۴۰۰) تا کنون بوده است که یک ماه پس از این تاریخ، قیمت دوج کوین به سقف تاریخی خود در ۰.۷۵ دلار رسید.

نمودار روزانه دوج کوین پس از سقف قیمت
نمودار روزانه دوج کوین پس از سقف قیمت – TradingView

از این رو نمی‌توان قرارگرفتن قیمت در محدوده اشباع خرید را به‌منزله تغییر آنی روند به حالت نزولی دانست؛ اما این وضعیت نشان‌دهنده سطح بالای خریدها از روی خوش‌بینی در بازار است که دیر یا زود، روند قیمت را به‌صورت خنثی (رنج) درآورده و یا یک اصلاح نزولی را انجام می‌دهد.


اما بررسی و تحلیل قیمت دوج کوین در نمودار هفتگی آن طی بازار نزولی این رمزارز بین سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰، رفتاری مشابه را به‌تصویر کشیده است. قیمت این رمزارز نزدیک به دو سال پس از رسیدن به سقف ۰.۰۱۹۴ دلار در ژانویه ۲۰۱۸ (دی ۱۳۹۶)، سقوطی ۹۵ درصدری را تجربه کرد.


دوره اصلاح قیمت دوج در آن زمان روندی را در یک کانال نزولی طی کرد و در جولای ۲۰۲۰ (تیر ۱۳۹۹) از این محدوده یک شکست صعودی تشکیل داد، اما در پی حرکت صعودی خود یک روند خنثی و تثبیت قیمت (Consolidation) تا دسامبر ۲۰۲۰ (آذر ۱۳۹۹) داشت.

نمودار هفتگی دوج کوین
نمودار هفتگی دوج کوین – TradingView

در مقایسه با نمودار بالا، بازار خرسی فعلی دوج کوین بازه زمانی کوتاه‌تری را در بر گرفته، اما روندی مشابه عملکرد خود بین سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ را به نمایش گذاشته است. به این ترتیب، قیمت دوج کوین ممکن است در پی شکست صعودی از کانال نزولی خود، بین خطوط فیبوناچی در سطوح ۰ تا ۰.۲۳۶، یعنی محدوده بین ۰.۰۵۵ تا ۰.۱۷۶ دلار، نوسان داشته باشد.


به بیان دیگر، چنانچه بنا بر تکرار تاریخ و روند گذشته دوج کوین باشد، قیمت این رمزارز ممکن است تا پایان سال ۲۰۲۲ تا ۰.۰۵۵ دلار یک اصلاح ۶۰ درصدی تجربه کند. در غیر این صورت، تشکیل یک شکست صعودی و عبور از خط فیبوناچی در سطح ۰.۲۳۶ می‌تواند قیمت دوج کوین را در مسیر هدف بعدی خود تا ۰.۲۵ قرار دهد.

شاخص قدرت نسبی چیست؟

شاخص قدرت نسبی یا RSI یک اندیکاتور برای نشان دادن قدرت حرکت (مومنتوم) قیمت دارایی است و مشخص می‌کند که یک دارایی بیش از حد خریداری و یا بیش از حد فروخته شده است.

منبع: CoinTelegraph

۵/۵ - (۲ امتیاز)
اشتراک‌گذاری

پوریا کریم‌زاده متولد ۱۳۶۹ در مشهد، فارغ‌التحصیل ادبیات انگلیسی؛ ده سال سابقه ترجمه و تدریس و چهار سال سابقه فعالیت در بازارهای مالی و تحلیل فاندامنتال دارم.

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *