شیبا زیر ذره‌بین؛ اولین قیمت شیبا اینو تا امروز

شیبا اینو یک میم کوین است که نماد آن الهام گرفته شده از یک سگ نژاد ژاپنی است. قیمت شیبا اینو به طور چشمگیری تا به امروز رشد کرده و همین موضوع باعث شد بسیاری به دنبال اولین قیمت شیبا اینو در روزهای شروع فعالیت این ارز محبوب باشند. در ادامه این مطلب از صرافی ارز دیجیتال او ام پی فینکس، همراه ما باشید تا جزئیات بیشتری از قیمت شیبا و عوامل تاثیرگذار بر آن را به طور کامل بررسی می‌کنیم.

پادکست اولین قیمت شیبا اینو

اولین قیمتی شیبا اینو در روزهای نخست فعالیت

در روزهای نخستین شیبا اینو، طرفداران این ارز دیجیتال از آن به عنوان «قاتل دوج کوین» یاد می‌کردند. در واقع آن‌ها معتقد بودند که ارز دیجیتال شیبا اینو به عنوان جایگزینی برای دوج کوین روی کار آمده است. این نوع میم کوین‌ها به عنوان ارز دیجیتالی شناخته می‌شوند که با برخی مضامین فان مانند سگ شیبا اینو مرتبط هستند و اغلب به‌ عنوان یک طنز یا جوک دیجیتالی عرضه می‌شوند تا به عنوان یک محصول دیجیتالی که کاربردی باشد.

شیبا اینو در آگوست ۲۰۲۰ توسط یک فرد یا گروه ناشناس به نام ریوشی (Ryoshi) راه اندازی شد. قیمت شیبا اینو در ۲۹ اکتبر ۲۰۲۱ بیش از ده برابر شد و ارزش بازار آن به بالای ۴۰ میلیارد دلار رسید. حتی با کاهش شدید ارزش بازار شیبا اینو از محدوده بالای ۴۰ میلیارد دلار به ۶.۵ میلیارد دلار، شیبا اینو همچنان در جایگاه دومین میم کوین برتر، درست پس از دوج کوین قرار دارد و در زمان نگارش این مطلب، رتبه ۱۴ بازار ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص داده است.

توکن شیبا

شیبا اینو یک توکن بر بستر اتریوم یعنی یک توکن از نوع ERC-20 است. یعنی شیبا اینو بلاکچین اختصاصی ندارد و در واقع روی بلاکچین اتریوم ایجاد شده و توسط آن میزبانی می‌شود. ریوشی در وایت پیپر این پروژه بیان می‌کند که او ساخت اکوسیستم شیبا اینو را روی اتریوم انتخاب کرده؛ زیرا بلاکچین اتریوم ایمن به نظر می‌رسد و به پروژه او اجازه می‌دهد غیر متمرکز باقی بماند.

مطالعه بیشتر: آموزش بلاکچین، بلاکچین چیست و چگونه کار می کند؟

اولین قیمت شیبا اینو

شیبا اینو در روزهای اولیه عرضه خود در حدود ۰.۰۰۰۰۰۰۰۰۰۵۱ دلار قیمت داشت. یعنی شما با پرداخت ۱۰۰ دلار، صاحب ۱۹۶,۰۷۸,۴۳۱,۳۷۲ تعداد توکن شیبا می‌شدید، این در حالی است که شیبا اینو در لحظه نوشتن این مقاله در قیمت ۰.۰۰۰۰۱۱۹۱دلار معامله می‌شود که تقریباً رشدی معادل ۷۳۷,۹۷۲ درصد افزایش برای سرمایه‌گذاران اولیه خود به ارمغان آورده است.

قیمت شیبا اینو و اکوسیستم شیبا

پروژه شیبا اینو از چند اکوسیستم زیر تشکیل شده است:

 • توکن شیبا اینو (SHIB): توکن SHIB واحد پولی اساسی و تحت حاکمیتی پروژه است. ریوشی با عرضه ۱ کوادریلیون (برابر با ۱۰۰۰ تریلیون) توکن SHIB، پنجاه درصد را در یونی سواپ قفل کرد و سپس ۵۰ درصد دیگر را برای نگهداری به ویتالیک بوترین، بنیانگذار اتریوم فرستاد. در ماه مه ۲۰۲۱ نیز، بوترین بیش از ۵۰ تریلیون توکن شیبا اینو را که در آن زمان بیش از ۱ میلیارد دلار ارزش داشت، به صندوق امداد کووید-۱۹ در هند اهدا کرد. مدت کوتاهی پس از آن، بوترین همچنین ۴۰ درصد از کل عرضه شیبا اینو را به یک کیف پول بدون بازگشت ارسال کرد و آن را برای همیشه از گردش خارج کرد.
 • توکن لیش (LEASH): دومین توکن در اکوسیستم شیبا اینو که تنها با مجموع عرضه ۱۰۷,۶۴۶ توکن در مقایسه با تریلیون‌ها توکن شیبا اینو عرضه شده است.
 • توکن بون (BONE): توکن BONE، از نظر عرضه گردش بین دو توکن دیگر قرار می‌گیرد که مجموعاً ۲۵۰,۰۰۰,۰۰۰ توکن دارد. این توکن طوری طراحی شده است که به جامعه شیبا اینو اجازه می‌دهد تا در مورد پیشنهادات آتی رای دهند.
قیمت شیبا اینو
 • پلتفرم شیبا سواپ (ShibaSwap): هدف پلتفرم دیفای شیبا سواپ ارائه مکانی امن و غیر متمرکز برای تجارت ارزهای دیجیتال است.
 • انکوباتور شیبا اینو (Shiba Inu Incubator): هدف این پلتفرم این است که تمرکز را فراتر از اشکال هنری رایج مانند نقاشی، عکاسی دیجیتال و … برده و راه‌هایی را برای ارج نهادن به خلاقیت و نبوغ در حوزه هنر کشف کند.
 • شیبوشی‌ها (Shiboshis): مجموعه شیبوشی‌ها، شامل ۱۰ هزار توکن غیرقابل تعویض (NFT) تولید شده توسط پروژه شیبا اینو است که روی بلاکچین اتریوم راه‌اندازی شده‌اند. این مجموعه NFT با ویژگی‎‌های مختلفی که هر شیبوشی را منحصر به فرد و کلکسیونی می‌کند، ارائه شده است.

نخستین قیمت‌ شیبا و سرمایه‌گذاری در آن

سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال به دلیل نوسانات زیاد و فقدان مقررات آن‌ها به اندازه کافی خطرناک است. به ویژه سرمایه‌گذاری در فضای میم کوین‌ها که به دلیل نوسانات شدید و پیروان متعصب آن‌ها، چالش مهمی برای فعالان بازار محسوب می‌شود. در ادامه مهم‌ترین نکات معامله‌گری در این فضا را برای علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری در شیبا اینو بررسی خواهیم کرد.

روند قیمت شیبا اینو

قیمت شیبا اینو در اکتبر سال ۲۰۲۱ بیش از ده برابر شد و به اوج ارزش بازار ۴۱ میلیارد دلاری خود رسید که با این جهش به یکی از ده ارز دیجیتال برتر بازار رمزارزها تبدیل شد. افزایش قیمت شیبا اینو در این دوره باعث شد که مارکت کپ شیبا اینو تقریباً به ارزش بازاری ۳۶.۹ میلیارد دلاری دوج کوین (در ۳۱ اکتبر ۲۰۲۱) برسد.

مطالعه بیشتر: دوج کوین یا شیبا؟ سرمایه‌ گذاری در کدام میم کوین آینده بهتری دارد؟

پس از اینکه ارزش بازار شیبا اینو از دوج کوین برای مدت کوتاهی پیشی گرفت، دوباره این ارز با کاهش قیمت رو به رو شد و ارزش بازاری آن دوباره از دوج کوین عقب افتاد. بنابراین می‌توان گفت، افزایش خیره کننده قیمت شیبا اینو که قبلاً مبهم بود، آن را به یک ارز دیجیتال پر مخاطب تا به امروز تبدیل کرده است. اما هنوز این سوال وجود دارد که آیا شیبا اینو واقعاً به قاتل دوج کوین تبدیل خواهد شد؟ در ادامه با جزئیات بیشتر پاسخ را بررسی خواهیم کرد.

شیبا اینو و اوج قیمتی آن

رمزارز شیبا اینو در مقایسه با دوج کوین و دیگر ارزهای دیجیتال برتر بازار، ویژگی‌های خاصی دارد که در زیر به چند مورد از آن‌ها می‌پردازیم:

 • قیمت پایین به ازای هر توکن: با وجود سودهای چشمگیری که این پروژه تا به الان برای سرمایه‌گذاران خود ساخته است، شیبا اینو هنوز هم قیمت بسیار پایینی دارد، بنابراین می‌توان میلیون‌ها توکن شیبا را با چند صد دلار خریداری کرد.
 • کاربرد محدود: اگرچه طرفداران شیبا اینو ممکن است اشاره کنند که NFT های مبتنی بر شیبا اینو اکنون در دسترس هستند و پایه اتریوم آن ممکن است قابلیت‌های قرارداد هوشمند را در آینده فعال کند، اما این پروژه در حال حاضر کاربرد بسیار محدودی دارد و هنوز موارد استفاده قانع کننده‌ای ارائه نکرده است.
 • نوسانات بالا: در کل نوسانات بازار ارزهای دیجیتال بسیار بالاست. به طور خاص، در زمان اوج قیمت شیبا اینو ارزش بازار این پروژه با ۴۱‍ میلیارد دلار، از بسیاری از شرکت‌های قدیمی و بزرگ پیشی گرفت. در واقع، ارزش ۴۱ میلیارد دلاری شیبا اینو در اواخر ۲۰۲۱، ارزش بازار این پروژه را از مارکت کپ برخی شرکت‌های شاخص S&P 500 بالاتر برد. این در حالی است که امروز ارزش آن خیلی افت کرده و ارزش بازاری آن در محدوده ۶.۵ میلیارد دلار است.
اوج قیمت شیبا اینو

طبق داده‌های سایت کوین مارکت کپ، در ۲ اوت ۲۰۲۰، قیمت شیبا اینو در سطح ۰.۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۵۱ دلار معامله می‌شد، بنابراین شیبا در اوج قیمت ۰.۰۰۰۰۷۴۸۲ دلار (در ۲۹ اکتبر ۲۰۲۱) افزایش قیمتی معادل ۱۴,۶۷۰,۴۸۸ درصد ثبت کرده است. این بدان معناست که ۱ دلار سرمایه گذاری شده در شیبا در ۲ آگوست ۲۰۲۰، در ۲۹ اکتبر ۲۰۲۱ ۱۴۶,۷۰۵ دلار ارزش داشت. این موضوع به خوبی بیانگر نوسانات شدید قیمت شیبا اینو است.

تعداد توکن‌های در گردش شیبا اینو

با توجه به توکن‌ سوزی‌های این پروژه تا به امروز و توکن‌هایی که توسط ویتالیک بوترین به آدرس‌های غیر قابل بازگشت فرستاده شده‌اند، حداکثر محدودیت قابل عرضه ۵۸۹,۷۳۵,۰۳۰,۴۰۸,۳۲۳ عدد توکن SHIB است.در زمان نوشتن این متن تقریباً تعداد ۵۴۹,۰۶۳,۲۷۸,۸۷۶,۳۰۲ توکن از این مقدار در گردش قرار گرفته‌اند. این بدان معناست که کمتر از ۶ درصد از SHIB برای استخراج باقی مانده است.

آیا سرمایه گذاری در شیبا پرخطر است؟

به گفته ریوشی بنیان‌گذار شیبا اینو، این پروژه لقب قاتل دوج کوین را به خود اختصاص داده است؛ زیرا ارزش بازار شیبا اینو آماده سبقت گرفتن از ارزش دوج کوین است. ریوشی اضافه می‌کند که حتی اگر شیبا هرگز به ۰.۰۱ دلار نرسد، تبلیغات و کاربرد شیبا، این میم کوین را ارزشمندتر از دوج کوین خواهد کرد. همین موضوعات هیجانی و رسانه‌ای، باعث شد قیمت شیبا اینو از اول تا به امروز رشد چشمگیری داشته باشد و سود خوبی برای سرمایه‌گذاران اولیه خود ثبت کند.

قیمت شیبا اینو

با این وجود خیلی از کارشناسان بازار معتقدند که شیبا اینو یک سرمایه گذاری بسیار پرخطر و سوداگرانه است. به طور کلی ارزهای دیجیتال می‌توانند به شدت بی ثبات باشند و دستاوردهای اخیر شیبا اینو ممکن است آن را در برابر کاهش قابل توجه قیمت آسیب‌پذیر کند. از طرفی دیگر، شیبا اینو کاربرد بسیار محدودی دارد و قیمت آن عمدتاً بر اساس یک حدس و گمانه‌زنی مبتنی بر رسانه‌های اجتماعی است. این در حالی است که باید در نظر داشته باشید این پروژه همچنان یکی از پر طرفدارترین رمزارزهای بازار ارزهای دیجیتال است.

مطالعه بیشتر: خرید ارز دیجیتال، بهترین سرمایه گذاری با پول کم

مطالعه بیشتر: کسب درآمد بدون سرمایه از بازار ارزهای دیجیتال

شما آینده این ارز دیجیتال را چطور می‌بینید؟ نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

سلب مسئولیت:
این مطلب به هیچ عنوان توصیه مالی محسوب نمی‌شود. در نتیجه، برای هرگونه تصمیم‌گیری، مطابق با استراتژی مالی شخصی خود پیش روید.

۴/۵ - (۳ امتیاز)
اشتراک‌گذاری

حسین قطبی؛ کارشناس ارشد ریاضیات مالیست که از اواخر سال ۱۳۹۵ به فعالیت در حوزه‌ی بازارهای مالی مشغول است و تقریباً ۴ سال اخیر را به صورت مستمر و تخصصی در زمینه رمزارزها و بلاکچین فعالیت می‌کند.

یک نظر

 1. رضا ترابیان پاسخ

  سلام سپاس از مطلبتون شیبا اکوسیستم بسیار قوی داره. و به همین دلیل تحت نظر داشتن قیمت لحظه ای اون حائز اهمیته، و ارز خیلی عالی هست.

  1. حسین قطبی نویسنده پاسخ

   سپاس از توجه شما. برای مشاهده قیمت لحظه‌ای شیبا و دیگر کوین‌های موجود در صرافی او ام پی فینکس، می‌توانید از بخش «بازارها» در حساب خود استفاده کنید.
   موفق و پرسود باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *